19/01/2009 22:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι είναι οι «Δημοκρατικοί»

Την Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2009, πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα (Ξενοδοχείο Αμαλία) συνδιάσκεψη στελεχών απ' όλη την Ελλάδα, με αντικείμενο την ίδρυση νέου πολιτικού κόμματος. Η Συνδιάσκεψη υπήρξε η κατάληξη τρίμηνης προεργασίας, κατά την οποία 9 ομάδες εργασίας εργάστηκαν συστηματικά με αυτόν τον σκοπό.
Την εισαγωγική ομιλία εκφώνησε ο δικηγόρος-δημοσιογράφος Αντώνης Παπαγιαννίδης (πρώην διευθυντής του Ελεύθερου Τύπου) ο οποίος ανέλυσε την πολιτική συγκυρία και αναφέρθηκε στις προοπτικές του νέου πολιτικού κόμματος. Στη συνέχεια, ο Νίκος Ράπτης, εκπαιδευτικός, Διδάκτωρ Παιδαγωγικών Επιστημών και διευθυντής του ιστότοπου ανάλυσης και διαλόγου «Προοδευτική Πολιτική», παρουσίασε τις βασικές προγραμματικές θέσεις και την πολιτική φιλοσοφία του νέου κόμματος. Ακολούθως, ο Γιάννης Σακιώτης παρουσίασε το καταστατικό, δίδοντας έμφαση στις καινοτόμες διατάξεις και προβλέψεις του. Η Συνδιάσκεψη ενέκρινε το καταστατικό και τις θέσεις που πρότειναν οι αρμόδιες ομάδες εργασίας, συγκρότησε το πρώτο πολιτικό συμβούλιο του κόμματος και το εξουσιοδότησε να καταρτίσει την λίστα των υποψηφίων ευρωβουλευτών.

Περισσότερα εδώ: http://orfni.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greco avatar
    Greco 19/01/2009 23:13:11

    fiat lux!

  2. hotbird avatar
    hotbird 19/01/2009 23:24:05

    ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΛΙ???ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ??ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ???

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/01/2009 23:56:31

    Εκτιμώ τον Παπαγιαννίδη ήδη από τότε που τον διάβαζα στον "Οικονομικό Ταχυδρόμο". Δεν ήταν και στους Φιλελεύθερους του Μάνου; Έχει επίπεδο, αλλά η προϋπηρεσία στο Μάνο είναι κακό στοιχείο του βιογραφικού.

    Το ζητούμενο για εμένα δεν είναι να βγει ένα "πατριωτικό" κόμμα, τύπου ακροδεξιάς, που να βάλει μπροστά τα πατριωτικά θέματα. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να επιβιώσει στις μέρες μας. Όμως το ζητούμενο είναι ο πατριωτισμός, η υπεράσπιση του αυτονόητου, του κοινού καλού, να μην είναι υπόθεση ενός ή δύο ή του λαού μόνον με την ηγεσία να ξεπουλάει. Το ζητούμενο είναι να υπάρξει νέο ήθος. Έχει αυτό το κόμμα νέο ήθος;

    Οι προθέσεις δεν φαίνονται κακές. Όταν όμως διαβάζω αφόρητες κοινοτοπίες του τύπου "καθιέρωση πιστοποιητικού γλωσσικής επάρκειας στα ΜΜΕ μέσω 'έγκυρου μηχανισμού' ", ε, τότε, τι να πω. Λυπάμαι παιδιά, δεν είστε φορείς κάτι καινούργιου. Δεν έχετε καταλάβει πού είναι το πρόβλημα της σημερινής Ελλάδας. Της οποίας π.χ., στο συγκεκριμένο θέμα είναι ότι το "πιστοποιητικό γλωσσικής επάρκειας" θα έπρεπε να είναι το απολυτήριο του Λυκείου. Είναι; Ή μήπως δεν είναι;

    Και πώς να είναι όταν κανένας δεν υπάρχει κίνδυνος να μείνει στην ίδια τάξη. Ε, να μην τα πληγώσουμε τα παιδιά. Λες και θα πάθουν κάτι αν μάθουν από μικρά και στην αποτυχία και στην επιτυχία. Πώς συγχύζομαι να βλέπω παιδιά καθισμένα στα λεωφορεία και τις μαμάδες όρθιες. Το θεωρώ έλλειψη σεβασμού πρώτα από όλα. Να μην τυχόν και κουραστεί το παιδί. Να κουραστεί η μάνα - που τρέχει για όλα. Και να είναι και άλλοι ηλικιωμένοι όρθιοι και η μάνα, εκεί, μην τυχόν και κουραστεί ο κανακάρης της, να μείνει ο παππούς όρθιος. Νομίζω ότι αυτή η συμπεριφορά είναι στη βάση του κοινωνικού κακού που ζούμε.

    Γιατί, πώς να υπάρξει "έγκυρος μηχανισμός" καλοί μου 'Δημοκρατικοί', αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αποτυχίας. Ένας μόνον μηχανισμός που έχει δυνατότητα αποτυχίας υπάρχει, οι πανελλαδικές, και μας λέει ο Κωστάκης για να πουλήσει πολιτική ότι θέλει να τις καταργήσει. Ο μόνος αξιόπιστος μηχανισμός - ψέματα, υπάρχει και το ΑΣΕΠ - ακριβώς γιατί παίζει και αποτυχία. Σε όλους τους άλλους, όπου έχουμε καταργήσει την αποτυχία, μην τυχόν και στενοχωρεθεί κανένας, δεν υπάρχει αξιοπιστία.

    Γίνονται μετά αλητάκια τα παιδιά, συγγνώμη κιόλας για την έκφραση, και πάνε και τα σπάζουν όλα και μιλάνε μετά έκθαμβοι οι ηθικοί αυτουργοί της καταστροφής για την "εξέγερση των 15άρηδων". Μωρέ ποια εξέγερση και μπαρούφες; Βαρέθηκαν το Nintendo και είπαν να ξεδώσουν και λίγο. Έχω χειροπιαστό παράδειγμα για αυτό που λέω.

    Αν δεν αποφασίσουμε ότι πρέπει και να κακοκαρδιστούμε λιγάκι, δεν πρόκειται να πάει μπροστά αυτή η χώρα.

    Περιμένω τώρα να δω πόσοι θα μου την πέσουνε με αυτό το σχόλιο... Περάστε κόσμε!

  4. Iason avatar
    Iason 20/01/2009 00:10:43

    δε μπορω να ακούω αυτη τη μιζέρια του να καταδικάζουμε καττι καινουργιο με το που βγαινει επειδη ασχοληθηκαμε ενα λεπτο μαζι του. Αφηστε πια ολοι ελληναρες να κανεε τους πολυξερους. Αυτοι οι ανθρωποι για να ιδρυσουν νεο κόμμα καταρχας εχουν δουλέψει επι μήνες και δε στηρίζοντε απο καμία σημερινή πολιτική δύναμη.Αφήστε την αλλαγή και σταματήστε αυτο το ύφος λες και ήσασταν πρωην προθυπουργοι και τα ξέρετε όλα και πως λύνονται αλλά δεν πέρνεται τη προεδρία γιατι δεν έχεται χρόνο.Αφ΄στε τα πια αυτα. Αφήστε νέους ανθρώπους να μπυν και να δουλέψουν.. Τωρα αυτοι ο ανθρωποι θα ειναι καμια 60 ανθρωποι που πασχίζουν εδω και ένα χρονο να οργνωσουν το κόμμα και εσυ γράφεισ την καραγκιοζιά το σχόλιο σου για τη πλακα...

  5. Greco avatar
    Greco 20/01/2009 00:17:10

    παντως το ονομα με εξεπληξε ευχαριστα.Σειρα δηλαδη εχουν οι "ρεπουμπλικάνοι"?

    πλακα πλακα στις θεσεις τους βρισκεις πολυ ενδιαφεροντα πραγματα και δεν μασανε τ λογια,για παραδειγμα στα εξωτερικα εχουν σαφη θεση υπερ μιας συνδεσης ρωσιας με τη δυση και στο κεφαλαιο για την τουρκια κανουνε λογο και για την ιμβρο κα ιτην τενεδο(!!!!!!!!!!!...τα θυμαστε?δυο νησακια στο αιγαιο?)

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 00:18:49

    Χαλάρωσε και άκου αυτά που έχει να σου πει ο καθένας, έστω κι αν εσύ θεωρείς ότι πάει απλώς να το παίξει ξύπνιος. Αν δεν δέχεστε την κριτική με το καλημέρα, τι καινούργιο πάτε να φέρετε; Μην κάνετε έτσι που κριτικάρουμε το κοινότοπο. Είναι η παγίδα για όλες αυτές τις προσπάθειες. Πολλές ξεκίνησαν φιλόδοξα και με μεράκι και δεν κατέληξαν πουθενά. Γιατί; Γιατί όλοι μπορούμε να πούμε τι ΔΕΝ πρέπει να γίνει, αλλά λίγοι, ελάχιστοι, μπορούμε να πούμε τι πρέπει να γίνει. Ελάχιστοι ανά τομέα δράσης. Λίγοι ξέρουν τα στραβά π.χ. του συστήματος προμηθειών υγείας, γιατί λίγοι είναι αυτοί που και ξέρουν τι γίνεται και νοιάζονται. Για να ακουστούν αυτοί πρέπει να σπάσουν αυγά. Δεν θα σπάσουν εύκολα. Οπότε τα πράγματα μένουν ίδια. Και μένουμε στο κοινότοπο εμείς οι υπόλοιποι που δεν μας βοηθάει σε τίποτα.

    Να σου πω άλλο παράδειγμα. Είναι πολύ εύκολο να λέμε "πρέπει να καταπολεμηθεί η φοροδιαφυγή" και "πρέπει να αποκτήσουμε φορολογική συνείδηση". Έλα όμως μάγκα μου να βρεις κάποιον να μας εξήγησει πώς, στο καλό, θα καταπολεμηθεί η φοροδιαφυγή στην πράξη, πώς θα σταματήσει ο εφοριακός να λαδώνεται στην πράξη, και όχι με ευχολόγια και διακηρύξεις και καταγγελτικό λόγο. Εκεί σε θέλω, να μην μένει στην εύκολη διακήρυξη, στην έκθεση ιδεών.

    Όσο το έχω μελετήσει έχω δει ότι αν εγώ πάω να κάνω ένα κόμμα, και τα πιο σωστά πράγματα να πω, ελάχιστοι θα με ακολουθήσουν. Δεν λειτουργεί έτσι το σύστημα, δεν ψηφίζονται οι καλύτεροι, πάει και τελείωσε. Λειτουργεί αλλιώς, με άλλα κριτήρια ο κόσμος. Υπάρχει και αυτό που λέμε "κομματικός πατριωτισμός", υπάρχει στο DNA του καθενός μας, όπως και να το κάνουμε.

    Άκρη δεν βγαίνει και αν βρεθεί ένας άνθρωπος στην πολιτική να κάνει κάτι σωστό κατά τύχη, και πάλι ευχαριστώ να λέμε. Δυστυχώς.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 00:22:04

    Παραπάνω φάνηκε όταν έλεγα "εγώ" να κάνω κόμμα και να ψηφίζονται "οι καλύτεροι" σαν να συνδέεται το "εγώ" με τους "καλύτερους". Δεν το εννοούσα βέβαια έτσι (λέτε να το εννοούσα υποσυνείδητα;), απλώς εννοούσα προς τον Iason ότι όσο και να δούλεψαν οι Δημοκρατικοί, ας μην περιμένουν αξιοκρατική ψήφο. Τι γίνεται αξιοκρατικά σε αυτόν τον τόπο για να πάει και η ψήφος αξιοκρατικά;

  8. Greco avatar
    Greco 20/01/2009 00:26:21

    @12 συμφωνω ,μαλλον καημενοι θα ναι(τωρα αν ειναι πιο καημενοι απο σενα,ειναι αλλο ερωτημα)

    δεν το παιζουν και αντιστασιακοι βλεπεις..πως θα παρουν ψήφους...

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/01/2009 00:33:45

    Θυμάμαι παλιά τους έλεγαν κεντρώους ,εμείς τσουτσέκια ,τώρα αυτόπροσδιορίζονται δημοκράτες(???) εμείς πάλι τσουτσέκια ....
    Αυτά έχει η ζωή νύχτα και μας βάζεις να σκάμε χαχαχαχαχαχ

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 00:36:59

    Ίσως να μην λειτουργεί η ψήφος αξιοκρατικά γιατί από τη στιγμή που βγαίνεις και λες "ψηφίστε με" ταυτόχρονα λες κιόλας "είμαι καλύτερος από τους άλλους" και αυτό σε κάνει φύσει ανταγωνιστικό προς το κοινωνικό σύνολο. Δεν θέλει λοιπόν εντιμότητα τελικά το σύστημα αλλά έναν εξυπνακισμό τον οποίο τον βλέπουμε "γυμνό" στην ακραία μορφή του σε τύπους σαν τον Καρατζαφέρη. Μετά θα δεις σκληροτράχηλα κόμματα αρχών τύπου ΚΚΕ, γόνους οικογενειών, κεκτημένη πολιτική ταχύτητα (βενιζελικοί-κεντρώοι-Πασόκοι από τη μια, βασιλικοί-δεξιοί-Νεοδημοκράτες, από την άλλη, σε μια γραμμική σχεδόν εξέλιξη).

    Από την άλλη, ας αναγνωρίσουμε στο νέο κόμμα ότι, όπως τουλάχιστον ισχυρίζονται, εργάζονται. Και μόνον αυτό αρκεί για να μας κάνει να κερδίσουν τη συμπάθειά μας. Αν μη τι άλλο, διαφέρουν σε αυτό από τους άλλους.

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/01/2009 00:39:35

    Anonymous- πάλι να μας κλείσουν το ΑΝΤΙ ????

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/01/2009 00:43:51

    Κοιτα,ειναι πολυ ευκολο να τους βρεις,με πολυ απλα μεσα,αλλα απλως οι κυβερνωντες,δε θεουν να το κανουν, για πολλους λογους,και ο ενας ειναι, οτι ειναι κι αυτοι μεσα.
    Ξερεις,ο βηχας κι ο παράς,ελεγε η γιαγια μου, δεν κρυβονται.Αρα,μονο τα σπιτια αν ελεγξεις,τους επιασες.
    Μετα,τα αυτοκινητα.
    Μετα,τις πολυκατοικιες,να τις ελεγξει, στις αποδειξεις που παιρνουν απο τους διαφορους Μητσους, που κανουν τις διαφορες επισκευες και κανεις τους δε δινει αποδειξεις,και τοσα αλλα.
    Αλλα ποιος να τα κανει αυτα,αφου τα κοροιδα, δηλ. εσεις, δε μιλατε καθολου;

  13. Νεοκομματικός avatar
    Νεοκομματικός 20/01/2009 00:47:23

    Νέο κόμμα! Νέο κόμμα! Να τι θέλει η Ελλάδα!
    Την πολλή που είχε ως τώρα εβαρέθηκε λιακάδα
    κι απ’ το μπλε το χρώμα έχει τόσο πλέον βαριεστήσει
    που νουδού πασόκ και λάος απ’ το χάρτη θα τα σβήσει.

    Νέο κόμμα της Ελλάδος τώρα η όρεξη τραβάει
    κι υλικό ως νέο δεν έχει βολικό που να μετράει,
    τα παλιά υλικά ζυμώνει, κόμματα δυο νέα χτίζει
    και νουσόκ λέει το ένα και παδού τα’ άλλο βαφτίζει.

  14. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 20/01/2009 01:00:26

    Ενδιαφέρον το νέο κόμμα και οι προτάσεις του, παρά τα όποια μαργαριτάρια. Υπάρχει και άλλο νέο κόμμα, εδώ και 10-11 μήνες. Λέγεται ΚΟΙΝΩΝΙΑ και το έχουν φτιάξει, κυρίως, άνθρωποι της Εκκλησίας. Πηγαίνετε στο koinwnia .com

  15. Orestios avatar
    Orestios 20/01/2009 01:12:45

    Το καλύτερο στο site τους είναι το φόρουμ. Ανέλπιστοοοοοοοοοοοο

  16. Deponaki avatar
    Deponaki 20/01/2009 01:31:30

    Κάτι τέτοιοι πανίβλακες σαν τον πρώην δ/ντη της Γιάννας που έκανε τη γλάστρα στον Κοτρώτσο και την έχει δει και καλά κουλτουριάρης επειδή του είχε μιλήσει δυο - τρεις φορές ο Λαμπράκης, είναι αυτοί που έφτασαν στην απαξία τα έντυπα. Θέλει και κόμμα ο μπάμιας.

    λέει ο βλάκας - και είναι και "δημοσιογράφος" -
    "ενθάρρυνση της καθιέρωσης πιστοποιητικού γλωσσικής επάρκειας για τους εργαζόμενους στα ΜΜΕ, μέσω έγκυρου μηχανισμού"

    έχεις δει ρε άχρηστε δικηγόρε πόσα πτυχία, μεταπτυχιακά και ντοκτορά από Αγγλία, Γαλλία και Αμερική έχουν όλα τα 25χρονα που σου χτυπάνε την πόρτα στο πλουμιστό σου γραφείο για μια δουλίτσα με υποαπασχόληση και 400 ευρώ, ε λιγούρη, έχεις δει; ή μήπως εκεί στο ΔΟΛ και στη Γιάννα οι διευθυντάδες και οι αρχισυντάκτες είχαν τίποτα παραπάνω από απολυτήριο Λυκείου και - βαριά - κανα χαρτί από νομική; Αη στο διάολο που αυτό που σας "τάραξε" για τα ΜΜΕ ήταν η... πιστοποίηση....!

  17. Anonimous avatar
    Anonimous 20/01/2009 01:35:36

    Γιατί απολογειταί ο Βενιζέλος στον Τριανταφυλλόπουλο; Είδε κανείς;

  18. Άντε και "Ρεπουμπλικανοί" avatar
    Άντε και "Ρεπουμπλικανοί" 20/01/2009 01:41:34

    "Δημοκρατικοί";!;!

    Μάλιστα. Τέτοια έλλειψη έμπνευσης.
    Φαντάζομαι παρόμοιες ποσότητες φαιάς ουσίας ξοδέψατε και για τα κείμενα που έχετε στην ιστοσελίδα του...αποκόμματός σας.

    Πολύ χαίρονται οι φασίστες τώρα τελευταία να αυτοαποκαλούνται "δημοκράτες".

  19. Anonimous avatar
    Anonimous 20/01/2009 02:32:33

    Oι ιώσεις πάντως σώζουν εννίοτε κι από κακοτοπιές

  20. TRIALARILARO avatar
    TRIALARILARO 20/01/2009 02:33:42

    ειναι αποτέλεσνα σύνθεσης σημιτη-πασοκ+μανου+ανδριανόπουλου κλπ... ότι επικρατούσε στην ευρώπη την πενταετία 1997-2002

  21. Greco avatar
    Greco 20/01/2009 02:45:43

    πολλοι οι δυσπιστοι στο τοπο μας..αμεσως σε μια ωραια πρωτοβουλια το μυαλο να παει σε συνωμοσιες και διαπλοκη

    λοιπον μονο κ μονο επειδη ειναι το πρωτο κομμα με φορολογικη δηλωση εγω τους δινω ενα μπραβο!

    κ ας λενε οτι ειναι "3 πουακια",οι τρελοι προχωρουν αυτο το κοσμο και οι μετριοι τους βριζουν

  22. Orestios avatar
    Orestios 20/01/2009 03:16:52

    Unless we are decisive Britain faces bankruptcy

    Our financial institutions are fighting for their lives and the Treasury may not be able to bail them out. The government needs to get serious to avert meltdown

  23. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 03:38:43

    ΣΥΝΕΣΗ & ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ

    Επειδή ο καθένας έχει γίνει δύσπιστος (και δικαιολογημένα) μιας και έχουν παιχτεί στην πλάτη του απλού λαού, πολλά πολιτικά παιχνίδια , ο γράφων το παρόν, ούτε την κατάλληλη ηλικία διαθέτω (είμαι άνω των –ηντα) για να οραματίζομαι πολιτικούς θώκους , σε αυτήν την ηλικία δε, προσπαθώ να μετοικήσω σε άλλη Χώρα , για πολλούς λόγους έχω κατασταλάξει σε αυτήν την επιλογή μου, αλλά ο κυριότερος είναι γιατί έχω 5 ετών παιδί, και από κάποιες επαγγελματικές ατυχίες, δεν έχω πολλά να του αφήσω, οπότε ο στόχος μου είναι, εάν δεν καταφέρω να του αφήσω αυτά που θέλω ,τουλάχιστον να ζήσει και να ευδοκιμήσει μέσα σε μια κοινωνία που θα του παρέχει καλή εκπαίδευση, δυνατότητες και ισες ευκαιρίες.
    Ελπίζω αυτά να σας κάνουν να κατανοήσετε το άδολων των προθέσεων μου.
    Η χώρα δεν έχει ανάγκη και άλλων κομμάτων ,έχει ήδη αρκετά, και δεν κρίνω τις τυχόν αγνές προθέσεις η όχι των δημιουργών τους.
    Κατ` αρχήν θα αντιμετωπίσει την δυσπιστία και κατά δεύτερον δεν προσθέτει τίποτα το πραγματικά νέο και αναγκαίο, έτσι όπως έχουν εξελιχτεί τα πράγματα, θα χαρακτηριστεί στην συνείδηση του κόσμου, ένας παραπάνω διεκδικητής της μοιρασιάς της εξουσίας.
    Εάν ήταν συνετές και ώριμες οι ηγεσίες και τα στελέχη των κομμάτων, και ειδικά των δυο μεγαλυτέρων ,θα έπρεπε να προχωρήσουν στην αυτοδιάλυση αυτής της Γ! Ελληνικής Δημοκρατίας ,που στον όποιο ώριμο και σοβαρό αναλυτή, είναι ολοφάνερο ότι πνέει τα λοίσθια και να προχωρήσουν με σύνεση και συναινετικές διαδικασίες στην συγκρότηση της Δ! Ελληνικής Δημοκρατίας, την ανασυγκρότηση των κομμάτων τους σε άλλες βάσεις και των όρων του πολιτικού παιγνίου.
    Αυτό είναι ολοφάνερο ότι είναι επιτακτική ανάγκη πλέον και όσο διαιωνίζεται αυτή η εκκρεμότητα ,τόσο η Χώρα θα κυλαει στο χειρότερο.
    Αφού λοιπόν δεν έχουν την απαραίτητη Σύνεση και Τόλμη, να κάνουν αυτό το απαραίτητο βήμα και να το πράξουν αυτές, πρέπει να τους επιβληθεί από τον λαό, ΕΣΑΣ.
    Θα σας πρότεινα να μην εγκαταλείψετε τα κόμματα σας ,εάν δεν το θέλετε, ούτε τις ιδεολογικές σας τοποθετήσεις, αλλά όποιος επιθυμεί αγνά και ειλικρινά και πιστεύει ότι κάτι καλύτερο μπορούσε να προσφέρει αυτό, να συγκροτηθείτε σε ένα ΚΟΙΝΟ ΚΙΝΗΜΑ και με διαδικασίες όχι πλειοψηφίας αλλά παμψηφίας να συντάξετε ΚΟΙΝΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ προς το πολιτικό σύστημα.
    Ξέρω ότι μπορεί να φαντάζει δύσκολο σε πρώτη ανάγνωση , αλλά αναλογισθείτε, αφού κατορθώνεται να γίνεται εφικτό σε συνθήκες ενός Blog σαν το ΑNTINEWS, γιατί δεν μπορεί να γίνει σε ευρύτερο πεδίο;
    Εάν δομηθεί με επιθυμία συναίνεσης στην εύρεση κοινών αποδεκτών αιτημάτων και προτεινόμενων λύσεων ,έχει μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας.
    Τα αντιδραστικά στοιχεία και οι εγκάθετοι φαίνονται στην πράξη ,και όπως κάνουν οι Φακτορες ας αναλάβει ο κάθε χώρος, τους δικούς του, να τους εκδιώξει εκτός του κινήματος.
    Αυτή η δόμηση του κινήματος θα τύχει ευρείας αποδοχής από τον κόσμο, γιατί ακριβώς εμπεριέχει καθαρότητα προθέσεων και στόχων ,δεν μπορεί να κατηγορηθεί από κανένα πολιτικό σχηματισμό και όποιος τολμήσει να το κάνει θα του γυρίσει μπούμερανγκ.
    Ας ξεκινήσει από εδώ μέσα ,τρόπος δημοσιεύσεως και κάλεσμα του κόσμου, μπορεί να γίνει κάλλιστα με την συνεργασία και συμμετοχή στην δημοσίευση και άλλων Βlogs (με τα μεγέθη επισκεψημοτητας που έχουν ήδη ,είναι αρκετή) δεν χρειάζεται παραπάνω.
    Αν δυσπιστείτε ότι μπορούν να επιτευχθουν συναινέσεις με αυτό τον τρόπο ,θα σας πρότεινα να εμπιστευτείτε την Δημοκρατία και τις Δημοκρατικές Διαδικασίες ( και τι άλλο από πραγματική εφηρμοσμένη δημοκρατία και πραγματικές δημοκρατικές διαδικασίες είναι αυτό που σας προτείνω;) και θα εκπλαγείτε με τα αποτελέσματα που θα έχετε.
    Συγκροτηθείτε και καλέστε να συμμετάσχουν απλοί πολίτες, προσωπικότητες του χώρου σας ,διανοούμενοι, επιχειρηματίες ακόμη και πολιτικοί (αλλά με δικαίωμα μιας ψήφου, ισης προς την δική σας). Καλέστε ακόμη και ανέντακτους πολιτικά μην φοβηθείτε ,αρκεί να αποδέχονται τους Όρους λειτουργίας του κινήματος.
    ΣΥΝΕΣΗ & ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ, είναι η λύση για όλα τα δείνα αυτού του τόπου , και όσο να βράζει το αίμα σας και το θυμικό σας για άμεσες λύσεις, ακόμη και εάν έχετε ολοφάνερο δίκαιο ,ακόμη και εάν αυτό που ξέρετε και προτείνετε είναι πράγματι το Σωστό, κατανοείστε ότι δεν έχει καμιά αξία εάν δεν μπορεί να είναι το κοινά αποδεκτό Σωστό.
    Έτσι συγκροτούνται οι δημοκρατικές κοινωνίες και επιτυγχάνουν δημοκρατική αρμονία και κοινωνική γαλήνη και πρόοδο.
    Μην φοβηθείτε να παραχωρήσετε περισσότερη ελευθερία ( όχι ελευθεριότητα ) και δικαιώματα στον δίπλα σας ,στον σύντροφο σας, στον συναγωνιστή σας ,στον συμπολίτη σας, γιατί παραχωρώντας σε αυτόν ,στην ουσία προσφέρετε και στον εαυτόν σας περισσότερη ελευθερία και δικαιώματα.
    Ήδη έχετε ένα «Μετερίζι» έτοιμο εδώ, το ANTINEWS, ξεκινήστε κάποιοι ,θα διαδοθεί και θα γίνεται πολλοί. Μέσα από αυτές τις δημοκρατικές διεργασίες είμαι σίγουρος ότι θα αναδειχτούν και νέες πολιτικές οντότητες, που θα εμπλουτίσουν όλους τους πολιτικούς χώρους με νέες ιδέες και οραματικές και θα εκτοπίσουν τους πολιτικούς του κομματικού σωλήνα και τα κληρονομικά απολειφάδια.
    Τολμήστε, αυτό που δεν τολμούν οι πολιτικοί ,γίνεται λοιπόν εσείς οι πολίτες, πολιτικοί και επιβάλλεται την πολιτική σας, όπως πρέπει να είναι και όπως την οραματίζεσθε.
    Αυτό δεν σιγοψιθυρίζουν όλοι; ότι ο τόπος χρειάζεται κάτι νέο ,κάτι φρέσκο, διαυγές, με νέα οραματική ,αυτό δεν ψάχνουν και όλοι οι υπάρχοντες κομματικοί σχηματισμοί και οι πολιτικοί, αλλά προσπαθούν να το εκφράσουν και τους βγαίνει τόσο κακόηχο ,τόσο ξεπερασμένο ,που κάνη τον κόσμο να του γυρνά την πλάτη;
    Γιατί μέσα από κομματικές συμπληγάδες και σκοπιμότητες είναι αδύνατον να γεννηθεί κάτι νέο, κάτι οραματικό. Ήλιου φαεινότερο, όσο και να παλεύουν να το μοντάρουν οι διαφημιστές, οι σύμβουλοι επικοινωνίας και οι γκαλλοπατζηδες.
    Εκφράστε το λοιπόν, εσείς αυτό το νέο , το ανεπάντεχο, το οραματικό ,αντιτάξτε στους κοντόφθαλμους μικροκομματικούς υπολογισμούς την ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΣΗ και στους εντέχνους διχασμούς, την ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ.
    Και στην βία, την αναρχία, την σκλήρυνση της εξουσίας, αντιτάξτε την εκχώρηση δημοκρατικών δικαιωμάτων και ελευθεριών ,και στις εκατέρωθεν εκτοξευόμενες κατηγορίες και πολεμικές , την ήρεμη και συνετή λαλιά που θα διαμορφώσετε από κοινού. Αυτό μόνο, μπορεί να εκφράσει το Νέο και το Οραματικό κοινωνικό πλαίσιο ,που μπορεί να δώσει λύση σε όλα τα προβλήματα αυτού του τόπου.
    Και είναι το μόνο Νέο και Οραματικό ,γιατί στην πραγματικότητα ποτέ και κανείς δεν το προσέφερε σε αυτόν τον τόπο.
    Όλοι και όλες οι παρατάξεις ενεμφανίσθησαν σαν αυθεντίες και προσπάθησαν να επιβάλλουν την «αυθεντία» τους αυτή. Γι` αυτό και οι νέοι ,σφράγισαν τα αυτιά τους , γιατί μπορεί να μην διαθέτουν την επαρκή γνώση και εμπειρία, αλλά διαθέτουν το αλάνθαστο κριτήριο της άδολης νεανικής διαίσθησης.
    Κάντε το εσείς λοιπόν, λίγοι στην αρχή, θα διαδοθεί και θα αποκτήσει δυναμική τεράστια μέσα στην κοινωνία.
    Γιατί αυτό, μόνον εσείς και όχι τα κόμματα σας, μπορούν να το κάνουν.
    Μόνο εσείς ,εάν επιλέξετε αυτή την οδό, θα έχετε το αποκλειστικό προνόμιο να μην αμφισβητείται η αγνή πρόθεση και ο καθαρός λόγος σας, γιατί θα είναι σμιλεμένος και διατυπωμένος μέσα από διαυγείς δημοκρατικές διαδικασίες.

    ΥΓ. Δυστυχώς δεν διαθέτω την ρητορική δεινότητα, την περίτεχνη ικανότητα των εκφράσεων και την δημοσιογραφική λιτότητα εκφοράς του λόγου , ελπίζω πιο ικανές και εκφραστικότερες φωνές, που υπάρχουν εδώ μέσα σε αυτό το Blog, να κατανοήσουν να συμφωνήσουν και να εκφράσουν με καλύτερο και μεστότερο λόγο, αυτό που σας προτείνω, ελπίζω μόνον να γίνει κατανοητό σε όλους σας ότι ουδεμία σκοπιμότητα προσωπικής ιδιοτέλειας δεν υποκρύπτει και να επικεντρωθείτε στην ουσία της πρότασης, χωρίς να έχετε, τέτοιου είδους περισπασμούς.

  24. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 04:13:21

    @ 41 Anonymous
    Αγαπητε φιλε , μου ζητας να κανω το αντιθετο από αυτό που σας προτεινω. Και βεβαιως εχω αποψεις και γνωμη και πολλες ιδεες ,αλλα εάν ξαναδιαβασεις προσεκτικα αυτά που γραφω ,μου ζητας να ακυρωσω με το που διετυπωσα την προταση μου.
    Εγω προτεινω συγκροτηση κοινα αποδεκτων προτασεων από ολους ,με καθολικη συμφωνια ,ουτε καν πλειοψηφια.
    Αρα να βαλουμε στην ακρη, τι προτεινω εγω η εσυ η καποιος άλλος, και να προτεινουμε μια κοινα διατυπωμενη προταση.
    Ελπιζω να σε ικανοποιησα για σημερα γιατι είναι αργα.
    Επισης δεν σημαινει ότι καποιους από τους ιδρυτας και συμμετεχοντες στο νέο κομμα δεν τους εκτιμω βαθυτατα καθως και την πρωτοβουλια τους. Άλλο τι πιστευω για το εγχειρημα τους. Καλοδεχουμενοι και αυτοι και οι πραγματι εξαιρετικες καποιες αποψεις τους.

  25. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/01/2009 04:38:08

    (Χάσαμε τον "Ξένο Δάκτυλο". Stop.)

  26. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 05:20:08

    Αγαπητέ Κωνσταντίνε,

    Θερμές ευχαριστίες για το ωραίο σου και μεστό κείμενο. Συμφωνώ απολύτως σε αυτά που περικλείει το αίτημα περισσότερης ελευθερίας. Αν το καλοσκεφθεί κανείς, θα δει ότι η νεοελληνική κοινωνία χωλαίνει σοβαρά σε αυτό το θέμα, και η πηγή του προβλήματος είναι λιγότερο θεσμική και περισσότερο θέμα αδιόρατων κοινωνικών και πολιτικών δομών. Η αναξιοκρατία είναι μια τέτοια δομή, ας πούμε. Δημιουργεί πελατειακό σύστημα, που καταργεί στην ουσία τη δημοκρατία, διότι αλλοιώνει το δικαίωμα του εκλέγεσθαι.

    Για να υπάρξει όμως αξιοκρατία πρέπει να υπάρξει το "δικαίωμα" στην αποτυχία, όπως π.χ. το περιέγραφα παραπάνω. Δεν μπορεί να ζητάμε αξιοκρατία και ταυτόχρονα να θέλουμε το παιδί μας να γίνει οπωσδήποτε γιατρός ή δικηγόρος, άντε να βολευτούμε και με μηχανικός. Θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι αν το νοητικό του επίπεδο και/ή η εργατικότητά του το κάνουν για βιομηχανικό εργάτη, θα πρέπει να γίνει βιομηχανικός εργάτης. Οτιδήποτε άλλο κι αν γίνει, θα ακυρώσει αυτομάτως όλα τα αιτήματα "παμψηφίας" τα οποία αναφέραμε παραπάνω.

    Άλλο παράδειγμα: Συζήτησε με έναν οποιονδήποτε εκπαιδευτικό το ζήτημα των ιδιαίτερων. Προσπάθησε να τον πείσεις ότι δεν είναι καλό το να κάνει ιδιαίτερα. Θα σου αναπτύξει μια επιχειρηματολογία απίστευτη. Από δω θα το φέρει, από κει θα το φέρει, σαν κατοχυρωμένο το δικαίωμα θα σου το παρουσιάσει - και είναι και παράνομο και καταδικασμένο στη συνείδηση της κοινωνίας. Όταν όμως χρειαστούμε ιδιαιτερατζή για το παιδί μας, στον διορισμένο θα τρέξουμε. Να δίναμε τουλάχιστον δουλειά σε κανένα νέο παιδί, πάει κι έρχεται. Η πλάκα είναι ότι δεν πάει πολύς καιρός, το θυμάμαι εγώ όταν ήμουν στο δημοτικό να μου το λέει η μητέρα μου, ότι τα φροντιστήρια θεωρούνταν υποτιμητικό πράγμα, γιατί σήμαινε ότι ο μαθητής δεν "τα έπαιρνε" τα γράμματα. Οποία διαφορά με σήμερα.

    Ποιος είναι αυτός που θα αρχίσει να διώχνει εκπαιδευτικούς από τη δημόσια εκπαίδευση επειδή κάνουν ιδιαίτερα; Και για να πάμε στην πρότασή σου: Θα συμφωνήσουν οι εκπαιδευτικοί να τους διώχνουμε από τη θέση στην οποία τους διορίσαμε αν κάνουν ιδιαίτερα; Θα μπορεί να γίνει αυτό το αίτημα πάνδημο, αίτημα της παμψηφίας, όπως λες; Και, άντε κι έγινε. Και, άντε και το αποδέχθηκαν και οι εκπαιδευτικοί ακόμη. Σου λέω ότι με την πρώτη ευκαιρία, ο γονιός που προηγουμένως συνυπέγραψε το αίτημα, θα παρακαλέσει τον ικανό και έμπειρο εκπαιδευτικό της δημόσιας εκπαίδευσης να κάνει ιδιαίτερα στο παιδί του. Μόνο στο δικό του.

    Να πάμε κάπου αλλού: Πολεοδομικές αυθαιρεσίες, να πάμε σε κάτι στάνταρ, κλείσιμο "ημιυπαίθριων". Λοιπόν, δεν θα ήταν όλοι σύμφωνοι να υπογράψουν το πάμψηφικό αίτημα να εκλείψουν όλες οι πολεοδομικές αυθαιρεσίες; Θα έσπευδαν όλοι. Πάμε τώρα στην εφαρμογή. Ο χι κύριος αγόρασε ένα ακίνητο 85 τετραγωνικών νόμιμων, που έχει και 10 τετραγωνικά κλεισμένους ημιυπαίθριους. Απλή και στάνταρ παρανομία. Αγόρασε 85 ή 95; Πλήρωσε πάντως 95, γιατί ο εργολάβος δεν "έβγαινε" αλλιώς, είχε τάξει και πολλά για να πάρει την αντιπαροχή στον οικοπεδούχο, οπότε έβγαλε πολλούς ημιυπαίθριους. Πούλησε λοιπόν 95 και ο χι κύριος πλήρωσε, άρα αγόρασε, 95. Αφού συνυπέγραψε το αίτημα για κατάργηση όλων των πολεοδομικών αυθαιρεσιών, γυρίζει σπίτι του και συνειδητοποιεί ότι έχει αγοράσει 10 αυθαίρετα. Όταν έρθει ο υπάλληλος της πολεοδομίας, που υλοποιεί το πάνδημο αίτημα, τον παρακαλεί του λέει, δάνειο ακόμη ξοφλάω, εδώ μέσα κοιμάται το παιδί μου, αν μου το ρίξεις δεν θα έχει που να κοιμάται το καημένο, το πλήρωσα, τώρα τι φταίω, συγκινείται λίγο ο υπάλληλος, αλλά πώς να παραβιάσει το πάνδημο αίτημα, που το υπέγραψαν όλοι; Εκείνη την κρίσιμη στιγμή του χώνει και ένα πεντακοσάευρω ο χι και οι αντιστάσεις του ευσυνείδητου κάμπτονται. Ε, τι να κάνουμε, ο χι έχει κι αυτός τα δίκια του.

    Μίλησε κάπου πριν από μερικές ημέρες αυτός ο ιστότοπος για γενικό reset. Τι είδους γενικό reset μπορεί να γίνει όταν η παρανομία έχει γίνει ενδημικό φαινόμενο, όταν υπολογίζει κανείς ότι όλα θα γίνουν παράνομα και με βάση αυτό κάνει τον οικονομικό του προγραμματισμό και, κατά σύμπτωση, και το σύστημα; Όταν οι προκηρύξεις των δημόσιων εργασιών καθαριότητας κτιρίων γίνονται με τη λογική ότι το συνεργείο δεν θα πληρώνει ΙΚΑ στους αλλοδαπούς που θα απασχολεί. Και να γίνουν σε κανονικές τιμές, θα έρθει να τις "χτυπήσει" σε εξευτελιστικές τιμές αυτός που ήδη απασχολεί αλλοδαπούς χωρίς να πληρώνει ένσημα και θα τις πάρει σε χαμηλή τιμή, και θα λέμε όλοι να, το δημόσιο συμφέρον, τη δώσαμε την καθαριότητα στην καλύτερη τιμή. Πού να ξέρουμε πόσες Κωνσταντίνες Κούνεβες υπάρχουν πίσω από τις καλές αυτές τιμές.

    Όταν οι αναθέσεις δημοσίων έργων γίνονται σε τιμές υπερβολικά χαμηλές, 50% και βάλε πιάσανε πάλι οι εκπτώσεις. Πώς βγαίνουν, θα μου πείτε, οι εργολάβοι. Μα μέσω της "πατέντας" των υπερσυμβατικών έργων: Γίνονται επίτηδες ελλιπείς μελέτες, ώστε να υπάρχει ανάγκη να γίνουν συμπληρωματικά έργα, πέρα από τα προβλεπόμενα στον προϋπολογισμό της αρχικής ανάθεσης. Η αρχική ανάθεση έχει "χτυπηθεί" σε τόσο χαμηλή τιμή, που να είναι ζημιογόνα. Οπότε πρέπει να βγάλει την κάλυψη της ζημιάς και του κέρδους του ο εργολάβος από τα υπερσυμβατικά: τα αναγκαία κομμάτια του έργου που δεν περιλαμβάνονται στον αρχικό προϋπολογισμό λόγω της κακής μελέτης. Και η κοστολόγησή τους βέβαια είναι αρκετά πάνω από τις τιμές αγοράς - πώς θα βγει αλλιώς ο εργολάβος; Αρχίζει τότε το ατέλειωτο παζάρι με τις τεχνικές υπηρεσίες του δημοσίου. Ε, πέφτει και το σχετικό λάδωμα. Αν γίνουν σωστά οι μελέτες, δεν θα υπάρχουν υπερσυμβατικά - άρα δεν θα υπάρχει και λάδωμα. Οπότε, για να υπάρχει το λάδωμα, δεν γίνονται σωστά οι μελέτες, πέφτει η τρελή έκπτωση, βγαίνουν υπερσυμβατικά έργα, λειτουργεί το "σύστημα". Βάλε τώρα κάποιον να κάνει μια σωστή μελέτη. Ε, πάλι θα την πάρει με τρελή έκπτωση ο άλλος, αφού το έχει μάθει το κόλπο και κανένας δεν θα πειστεί ότι θα βγει αυτή τη φορά σωστά και με απαιτήσεις το έργο. Σου λέει, δεν θα υπερασπίσουμε το δημόσιο συμφέρον, θα τη δώσουμε σε άλλον με υψηλότερη προσφορά; Όταν όμως αποδειχθεί ότι δεν βγαίνει το έργο, τι θα κάνει το δημόσιο; Προκειμένου να μην αποτύχει το έργο - έχουμε και το σχετικό πολιτικό κόστος να σκεφτούμε - θα κοιτάξουμε να τον ενισχύσουμε και με ορισμένα υπερσυμβατικά, όχι εντελώς απαραίτητα, αφού η μελέτη μας ήταν πλήρης. Έτσι θα βγει και κανένα λαδωματάκι - τζάμπα θα δουλεύει ο υπάλληλος; (ο μισθός δεν μετράει). Τι κάνεις εκεί;

    Για αυτό σας λέω. Έχει κανένας απάντηση για τα παραπάνω; Μπορώ να σας βρω άπειρα τέτοια παραδείγματα από κάθε έκφανση του δημόσιου βίου. Τι πρόταση έχουν οι "δημοκρατικοί" ή ακόμη και ο αγαπητός φίλος Κωνσταντίνος Μακρής για όλα αυτά; Ποιο πρέπει να είναι το "πάνδημο αίτημα"; Καλά καλά δεν τα γνωρίζουμε στο δημόσιο βίο όλα αυτά ως προβλήματα, γιατί μένουν καλά κρυμμένα στα μονοπάτια του κάθε επαγγέλματος. Πόσο μάλλον να υπάρξει δημόσιος διάλογος και να διατυπώσουμε προτάσεις - που θα γίνουν και ομόφωνα δεκτές. Και, άντε και γίνονται - ποιος θα τις εφαρμόσει;!

  27. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 05:31:03

    Αυτό που θέλω να πω ότι πίσω από κάθε τέτοια κατάσταση θα δει ο καθένας τον εαυτό του. Πόσο διατεθειμένος είναι ο καθένας, όλοι μας, να κάνουμε θυσίες για να λειτουργήσει σωστά το σύστημα. Θα περιμένουμε όλοι να κάνει πρώτος ο διπλανός μας, για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα πιαστούμε κορόιδα. Και ακόμη και αν κάνει ο διπλανός μας, θα δυσκολευόμαστε να το πιστέψουμε ότι έκανε και, δια παν ενδεχόμενο, θα κρατήσουμε για καβάντζα να μην κάνουμε εμείς τη θυσία γιατί, να πιαστούμε κορόιδα, πάει; δεν παει.

    Χρειάζεται πλήρης αλλαγή αυτής της νοοτροπίας, να γίνει ο καθένας ένας μικρός ήρωας, να την κάνει αυτός τη θυσία και ας μην την υπολογίσουν οι άλλοι τη θυσία του, ας μην την κάνουν κι αυτοί. Μόνον όταν σκεφτούμε έτσι, ανιδιοτελώς, χωρίς διάθεση προσωπικής ωφέλειας, μόνον όταν το σκεφτούμε αυτό όχι μόνον για μας, αλλά και για τα παιδιά μας, μόνον όταν, τελικό στάδιο δοκιμασίας!, ξεφύγουμε από τη γκρίνια της γυναίκας μας ότι "σκέφτεσαι τους άλλους και δεν σκέφτεσαι το παιδί σου", μόνον τότε υπάρχει ελπίδα. Αλλιώς, όσα "πάνδημα αιτήματα" κι αν υποβάλουμε, θα μείνουν όλα στο επίπεδο των προθέσεων και των διακηρύξεων. Λύση άλλη δεν υπάρχει. Δεν βλέπω εγώ.

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/01/2009 07:38:20

    δεν ξέρω αρκετά για να είμαι «υπέρ ή κατά», αλλά τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, νεα κομματα φτιάχνονται κατα παραγγελία για να αποδυναμώσουν κάποιο κόμμα. Π.χ. το Δηκκι ενάντα στο Πασόκ.Ή ο ΛΑΟΣ ενάντια στην ΝΔ. Συγγνώμη υπεραπλοποιώ πτυχές, αλλά έτσι μου φαίνεται.

  29. KaryID avatar
    KaryID 20/01/2009 09:10:34

    Το έμβλημα με το κλαδί ελιάς δεν είναι πρωτότυπο σαν σύλληψη, τα χρώματα είναι ευπρεπή και διακριτικά. Τα γράμματα της λέξης Δημοκρατικοί είναι δυσανάγνωστα, πολύ αραιά, "υποτονικά". Οι ουρές στα γράμματα μι και ρο είναι άραγε "μοχλοί ανατροπής";
    Ενδιαφέρουσα η απουσία γυναικών από το οργανωτικό σχήμα, (ή μήπως επιφυλάσσουν έκπληξη για αργότερα;), ηλικιακή σύνθεση άγνωστη, ας φροντίσουν πάντως να προσελκύσουν νεανικό κοινό. Από τα πρώτα δείγματα στο επίπεδο των συμβολισμών δεν το βλέπω.

  30. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 20/01/2009 09:38:53

    ΔΩΣΤΕ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ! ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΡΙΝΕΤΕ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ.... ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

  31. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/01/2009 10:00:33

    Oxi φιλε,δεν ειναι.Το Λυκειο,ειναι ενα τσουβαλι,μεσα στο οποιο συμφυρονται πλινθοι τε και λιθοι και κεραμοι, ατακτως ερριμενα...
    Απο τοτε που ο Βερυβακης,εν τη σοσιαλιστικη του μαλακια,κατηργησε τις εισαγωγικες εξετασεις,απο το Γυμνασιο στο Λυκειο,καθε χρονος που περναει, η κατασταση, γινεται, ολο και χειροτερη.
    Στο τελος.τους περνανε ολους,και μετα πρεπει εμεις, να τους βρισκουμε δουλεια,χωρις προσοντα,η να τους βαζουμε σε 3βαθμια Σχολεια,με οποιοδηποτε βαθμο.
    Και μετα,σκουζουνε γιατι δε βρισκουν δουλεια.
    Δεν ηταν καλυτερα,που παλιοτερα,ηξερε ο καθενας απο τα 15 του χροια,οτι ως εδω εχει στο Γενικο Σχολειο, και οτι αν ηθελε κατι για να καταρτιστει επαγγελματικα,επρεπε να παει σε ενα τεχνικο για να μαθει μια τεχνη και να βγαλει το ψωμακι του;Την ξεχασατε τη Σιβιτανιδειο, που ηταν μια υπεροχη Σχολη,που γεμισε την Ελλαδα,με αξιολογους τεχνιτες;
    ου ειναι τη τωρα;Ας ειναι καλα το πασοκ.Τη διελυσε και τη μετετρεψε σε ΤΕΙ.Καμια σχεση.
    Μας εφαγε η ψωροφαντασια της 3βαθμιας,και το παιδι στο Παν/μιο.
    Ας φανε τωρα σκατα,για να μαθουν.

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 10:30:47

    Έτσι όπως τα λες είναι Προβοκάτορα. Δυστυχώς. Αλλά ποιος το καταλαβαίνει σε αυτή την κοινωνία, μου λες; Μάθαμε όλοι στη λογική "μην ακουμπάτε τα παιδιά". Το αποτέλεσμα το είδαν φέτος το Δεκέμβριο. Έδρεψαν τους καρπούς των κόπων τους.

  33. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/01/2009 10:33:50

    Το @51 δικό μου :

    Τα κόμματα στην Ελλάδα υπακούουν στο ροΐδιο αξίωμα περί νόμων :
    Δεν χρειάζονται περισσότερα αλλά εφαρμογή (λειτουργία) των υπαρχόντων.

  34. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 20/01/2009 11:28:09

    Χαίρομαι τους συμφορουμίτες που απασχολούνται αλλά άκρη δέν βγάζουν με τις εικασίες και με τις αναφορές σε ασύνδετα πράγματα μεταξύ τους.

    Αλλιώς θα είχαν αντιληφθεί και το θράσος αλλά και την ιδεολογία του νέου κόμματος

    - Κλάδος ελαίας, Ελιά, Λάδι, Λάδωμα, Μίζα, Αρπαχτή . . .

    και όποιος αντέξει.

    ΠΕΛΙΑΣ

  35. Αurora avatar
    Αurora 20/01/2009 11:31:42

    54. Καθοτι ειναι εμφανες απο το εμβλημα θα πρεπει να μιμουνται το κομμα της Ελιας των Ιταλιανων.
    Αμαν πια ποτε θα σταματησετε να μαιμουδιζετε, αγαπητοι μου συνελληνες;

  36. leon avatar
    leon 20/01/2009 11:39:45

    @ Προβοκατωρ

    Την Σιβιτανιδειο την τελειωσα οταν ακομα ηταν Επαγγελματικο λυκειο. Και μολις βγηκα στην αγορα εργασιας (μετα και απο "μεταπτυχιακο" στην ΣΒΙΕ) εφαγα τοσες πορτες στην μουρη που χτυπαγα το κεφαλι μου για την τεχνη που διαλεξα. Βλεπεις, και τα Επαγγελματικα προτυπα λυκεια σαν την Σιβιτανιδειο Σχολη Τεχνων και Επαγγελματων δεν ξεφευγαν απο την πεπατημενη των "κλειστων Επαγγελματων". Εφυγα στο εξωτερικο και γυρισα πτυχιουχος Πανεπιστημιου (και ας μην εθελα ποτε τετοιο πτυχιο). Εψαξα για δουλεια και βρηκα σχετικα γρηγορα αλλα φυσικα καθολου σχετικη με κανενα πτυχιο που διεθετα. Συνεχιζω να δουλευω σε ενα κλαδο που δεν θελησα ποτε.
    Τα πραγματα οπως βλεπεις δεν ειναι ασπρο - μαυρο. Απο οποιο Λυκειο και να βγεις τα ιδια προβληματα θα αντιμετωπισεις.

  37. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/01/2009 12:07:42

    Λίγα ακόμα.

    Ο σχηματισμός κομμάτων προκύπτει από κοινωνικές διεργασίες.
    Εκπροσωπούν τάξεις, στρώματα, πολιτικές κοσμοαντιλήψεις, οικονομικές θεωρίες.
    Κυρίως όμως κυρίαρχα συμφέροντα.

    Δεν προκύπτουν από καφέδες και τσάγια σε καφετέριες.
    Κάθε καινούριο κόμμα οφείλει να υποβάλλει εμπεριστατωμένο προϋπολογισμό.
    Κυρίως πως χρηματοδοτεί τις δραστηριότητές του σε ορίζοντα 6μήνου και την απασχόληση ατόμων σε (και για) αυτό.
    Το ίδιο εννοείται οφείλει να γίνεται και με τα υπάρχοντα.

    Συμπαθάτε με αλλά έχω δει δεκάδες τέτοιες κινήσεις και μου προκαλούν από γέλιο μέχρι χασμουρητό.
    Την κρατική επιχορήγηση στοχεύουν όλοι, με κίνητρο την χαλαρή ψήφο των ψηφοφόρων στις Ευρωεκλογές.
    Σου λέει, "ο Τσοβόλας με το κομματίδιο μέχρι πρόσφατα έπαιρνε από τον κρατικό κορβανά".

    Κόμμα σαν του Παπαγιαννίδη ιδρύουμε κι εμείς, εδώ.
    Γραφίστας και web designer θα βρεθεί.

    Ονομασία : Αντί-Θέση

    Το Υπουργικό Συμβούλιο

    Πρωθυπουργός : Ανώνυμος
    Υπ. Τύπου & Ενημέρωσης : Φακτορ
    Υπ. Εθνικής Άμυνας: decay
    Υπ. Εξωτερικών : επώνυμος (ψύχραιμα, ε, όχι πόλεμο !)
    Υπ. Ανάπτυξης: Μακρής Κων.
    Υπ. Εσωτερικών & Δημ. Τάξης : ψυχραιμία
    Υπ. Εθν. Οικονομίας (χωρίς αρμοδιότητα στη Χρηματαγορά) : αρχαιοπτέρυξ
    Υφυπ. Οικονομικών (Χρηματοπιστωτικά) : πανέξυπνη
    Υπ. Υγείας & Πρόνοιας : Σπύρος
    Υπ. Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας : karyID
    Υπ. Μεταφορών και Επικοινωνιών: πορτα-πορτα
    Υπ. ΠΕΧΩΔΕ : ink
    Υπ. Παιδείας & Θρησκευμάτων : μποτίλια
    Υπ. Πολιτισμού : νήπιος
    Υπ. Δικαιοσύνης: πελιας
    Υπ. Εμπορικής Ναυτιλίας : ατακτος
    Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης: προβοκάτωρ
    Υπ. Τουριστικής Ανάπτυξης: donaE

    Στους υπουργοποιηθέντες θα απευθύνομαι από τούδε και στο εξής με τον δέοντα σεβασμό.

    Οι μη υπουργοποιηθέντες να μην πικραθούν.
    Θα αξιοποιηθούν στον επόμενο ανασχηματισμό.

  38. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 12:16:04

    @ 44 Επώνυμος
    Αγαπητε Επωνυμε
    με το συμπαθιο εάν γινω και λιγακι οξυς μαζι σου, αλλα εσυ μου θυμιζεις έναν γνωστο επιχειρηματια (που δεν διαφερει η νοοτροπια του και από πολλους ,που εχουμε) που ηταν μπλεγμενος με μια κλικα τοκογλυφων η οποια ειχε και πολύ υψηλες πολιτικες δυασυνδεσεις, και τον ειχαν «ετοιμη χαψια» να του παρουν τις επιχειρησεις του και να τον αφησουν ξεβρακωτο. Στην απελπισια του, μου ζητησε την βοηθεια μου ,του την εδωσα ,του ξεπεταξα εξω τους τοκογλυφους μεσα σε μια εβδομαδα , του ανοιξα πιστωσεις μακροχρονιες τροφοδοσιας του από άλλες πηγες του εξωτερικου, ετσι ώστε ολο το ρευστο που επαιρνε από τις λιανικες του, που ουσιαστικα ηταν ο μισος τζιρος της επιχειρησης του, το οποιο ρευστο του το επαιρναν οι τοκογλυφοι και τον αφηναν ξερο να ικετευει για καμμια επιταγουλα να βρει για να την σπρωξει, του καθαρισα την επιχειρηση από τα αλλα “golden boys” που ειχε μαζεψει με τους βαρυγδουπους τιτλους και από ουσια και πρακτικη μηδεν, του οργανωσα λογιστηριο, τμημα πωλησεων για να απλωθει στην αγορα και να διπλασιασει τον τζιρο του και όλα αυτά μεσα σε ένα μηνα, και αυτος το μονο που καταλαβε ηταν να κανει τα ιδια που εκανε, εψαχνε να βρει καποιον Καθαρο και με αξιοπιστια στην αγορα, να του κανει τον “Frontman’’ και να μοιραζει σαν μαρουλοφυλλα επιταγουλες στην αγορα. Τιποτε δεν καταλαβε, εγω του εδωσα στα χερια μια ολοκαινουργια επιχειρηση ,με κεφαλαια και οργανωση ,που δεν ειχε ,να συνεχισει τον πολεμο και αυτος εψαχνε μαρουλοφυλλα. Δεν σε παρεξηγω ,το ιδιο κανουν οι περρισοτεροι, τους ακουω να αντιδικουν πως θα μοιρασθει το πακετο των 28 Δις ,το δανεικο, και κανεις δεν αναλογιζεται ποιο είναι το μελλον και η προοπτικη σε αυτην την Χωρα και κατ`επεκταση στους πολιτες, δηλαδη σε ολους μας, εχοντες και μη εχοντες. Υστερημα καρδιας για τον διπλα και κατηγοριες ,ορα Μυλωνας (ο απαχθεις) μεχρι και τι κοστουμι φοραει, σχολιασανε επιτιμιτικα, αλλα αυτος εχει το περισσευμα καρδιας να δηλωσει, ότι τα κερδη θα μειωθουν δραματικα, αλλα απολυσεις δεν θα κανω στις επιχειρησεις μου.
    Reset ,προτεινε με την υψηλη οραματικη του ο “Μποτιλια στο Πελαγος’’ , Format , αντετεινε ο Κουρδιστος , κοψιμο με το «βελουδινο μαχαιρι» προτεινα εγω, στην ουσια ,οπως ο Μεγαλος προγονος μας Αλεξανδρος με τον Γορδιο Δεσμο, της μεμψιμοιριας, της κακομοιριας, της αλληλοκατηγοριας και νεες προοπτικες και οραματα. Τι είναι το καλυτερο από τα τρια; δεν θα τα χαλασουμε στις λεπτομερειες ,διαγραφη του παρελθοντος και νέο ξεκινημα είναι το ουσιαστικο.
    Και εσυ μου αντιτεινης να προβληματισθω, πως θα κοψουμε την «τσοντα στο πενιχρο εισοδημα» του εκπαιδευτικου , όταν εγω σου προτεινω ,δημιουργια νεου πλουτου και αναπτυξη εισοδηματων. Καθηστε να κλαιτε την μοιρα σας και το ριζικο σας ,πως θα μοιρασετε τα δανεικα ,και να ψαχνετε τροπους πως θα γινουν αγυριστα.

  39. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 12:20:09

    Προφήτη,

    καταφέρνεις όπως πάντα να μας φτιάχνεις το κέφι την ώρα που νιώθουμε ότι αγγίζουμε τον πάτο...

    σ' ευχαριστώ, να είσαι σίγουρος ότι θα ανταποκριθώ όσο πιο τίμια και σωστά μπορώ και μπορώ.

    Ουδείς αλάνθαστος βέβαια!

    Προτείνω όμως και την ίδρυση ενός νέου Υπουργείο που θα το ονομάσουμε Υπουργείο Σοφίας και Αισιοδοξίας.

    Φυσικά θα είσαι ο Υπουργός του.

  40. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 12:27:45

    @ Προφήτης
    Ευχαριστω για την τιμη, της υπουργοποιησης μου, μονο φροντισε σε παρακαλω και το υπουργικο μου αυτοκινητο, μηπως γινεται να ειναι Cabrio; ετσι για να δωσουμε και αισθηση του New Look ,που φερνουμε στα πραγματα.

  41. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/01/2009 12:35:15

    Κυρία Υπουργέ
    εγώ τις αφισοκολλήσεις.
    Παραμένω αντι-εξουσιαστής.

    Αν επιμένετε πολύ, αναλαμβάνω την πολιτική διοίκηση της Αγίας Τράπεζας , ..εεε του Αγίου Όρους ήθελα να πω.
    Χαχαχαχα

  42. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 12:35:34

    Δεν είναι το θέμα να κόψουμε "την τσόντα στο πενιχρό εισόδημα του εκπαιδευτικού". Άσε που τελικά "τσόντα" είναι ο μισθός του, γιατί από τα ιδιαίτερα βγάζει περισσότερα. Είναι το θέμα να κόψουμε την παραπαιδεία. Αν του Έλληνα του περισσέψουν περισσότερα από την παραπαιδεία που δεν θα πληρώνει και που του τρώει ένα τεράστιο μέρος του εισοδήματός του, τότε θα μπορέσει να "τσοντάρει" κάτι περισσότερο σε φόρους, ώστε να μπορέσει να πληρωθεί αξιοπρεπώς αυτός που δίνει το "εύ ζην" κατά Μ. Αλέξανδρο στα παιδιά του.

    Τώρα όμως, άμα τίθεται θέμα για αυξήσεις στους εκπαιδευτικούς όλοι θα λένε "τόσα βγάζουν από τα ιδιαίτερα, κι άλλα θέλουν";

    Είχα έναν θείο εκπαιδευτικό που ήταν στη δεκαετία του 1960 πρόεδρος κάποιας ΕΛΜΕ και μου έλεγε ότι είχε πάει σύσσωμη η ΕΛΜΕ σε ένα δικαστήριο να υποστηρίξει έναν συνάδελφό τους που κάποιος κακοήθεης τον είχε καταγγείλει ότι έκανε ιδιαίτερα. Όχι για τίποτε άλλο, για να αποφύγει την ξεφτίλα και το στιγματισμό ο συνάδελφος.

    Το ενδιαφέρον στην όλη περίπτωση είναι ότι εσύ μεν έχεις προτεραιότητα την ενίσχυση του εισοδήματος του εκπαιδευτικού δια της παραπαιδείας, ενώ εγώ έχω ως προτεραιότητα το ξερρίζωμα της παραπαιδείας και την ουσιαστική ενίσχυση της δημόσιας παιδείας, που σήμερα ουσιαστικά δεν υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις. Το εισόδημα του εκπαιδευτικού θα βελτιωθεί με κανονικές αυξήσεις, όχι με την παραπαιδεία. Το πρόβλημά μας για μένα είναι πρώτα πρόβλημα λειτουργίας των θεσμών, του κράτους.

    Δεν θα πω ότι η δική μου προτεραιότητα είναι καλύτερη από τη δική σου, αλλά αρκούμαι στη διαπίστωση των διαφορετικών προτεραιοτήτων. Λιγάκι δύσκολα θα τα κάνουμε παμψηφεί τα αιτήματα, μου φαίνεται. Ωστόσο, αν συνεχίσουμε να το συζητάμε, θα υπάρξουν οι απαραίτητες συγκλίσεις μεταξύ μας. Η πρόοδος έρχεται μέσα από τη σύνθεση απόψεων.

    Προφήτη, ευχαριστώ πολύ για τη... θέση! Τιμή μου!

  43. Προφήτη avatar
    Προφήτη 20/01/2009 12:40:33

    Να είσαι καλά!!!

    Μού φτιαξε τη μέρα.

    Έχω και κάτι "χρεωπιστώσεις" να κάνω.

    Τραπεζικός γαρ...

  44. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 12:41:51

    δικό μου το 65

    μπάχαλο τα έκανα! μη γελάς!!!

  45. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/01/2009 12:43:45

    @Μακρής Κων.
    Κύριε Υπουργέ, η σοφή επιλογή αυτοκινήτου αποδεικνύει το ήθος με το οποίο θα ασκήσετε τα καθήκοντά σας.
    Τα cabrio αποτελούν διαχρονικά γυναικοπαγίδα, για να μην το εκφράσω όπως συνηθίζεται.
    Προσβλέπουμε σε σας να προσελκύσετε το γυναικείο φύλο στην προσπάθεια για την ανάπτυξη της χώρας.

  46. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 12:54:31

    και σιγά μην μπουν οι γυναίκες, σε Gabrio χειμώνα καιρό....

  47. KaryID avatar
    KaryID 20/01/2009 12:57:16

    Προφήτη με τιμά εξαιρετικά η πρότασή σου, αν και είμαι σχετικά πρόσφατα εδώ και θεωρώ ότι θα χρειαστεί να δοκιμαστώ και άλλο για να αναλάβω ένα τόσο βαρύ φορτίο καθηκόντων.
    Το Antinews συγκεντρώνει στις τάξεις του εξαιρετικούς σχολιαστές και σχολιάστριες, και γι' αυτό ίσως το βασικό αυτό σχήμα είναι ολιγομελές. Χρειάζεται διεύρυνση.

    Antinews - ένα think tank για ποιότητα στην σκέψη και δράση από τη βάση.

  48. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 20/01/2009 12:57:48

    κανα υπουργείο πτηνών δεν κανετε? (και σεις να δείξετε ευαίσθητοι και γω να παρω το υπουργικο τσερόκι μου!)

  49. anonymous avatar
    anonymous 20/01/2009 12:58:19

    @69

    ...κι όμως...λέει πολλά!

    cabrio...oxi..gabrio

  50. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 20/01/2009 13:02:35

    υπουργείο πτηνών και δασών - θα δειξετε και οικολογική συνείδηση.

  51. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 13:03:52

    @72

    gabrio...gabrio...ξέρω εγώ τι λέω...

    μια κυρία λέει σε μια άλλη
    -πολύ ωραίο το κουνέλι σας (η γούνα της)
    -τις λες καλέ! Lapin είναι...

    gabrio...λοιπόν!

  52. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/01/2009 13:21:59

    Υπουργός Πτηνοτροφικής Ανάπτυξης και Flamingo Βιστωνίδος : τρία πουλάκια κάθονταν.

    Του ανήκει δικαιωματικά.

  53. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 13:22:57

    @ Προφήτης
    με τιμα που διακρινεται στις επιλογες μου ,τους υψηλους σκοπους που προτιθεμαι να υπηρετησω.
    @ Πανέξυπνη
    Gabrio η Cabrio ,δεν εχει διαφορα ,οπως πολυ σωστα λες ,αλλα λαβε υπ`οψιν σου ,οτι προσδιδει και αναδεικνυει, ιδιαιτερη ευαισθησια προς τις κυριες, γιατι ως φυσικο αντιπιτυριδικο, απαλειφει την ενοχλητικη πιτυριδα καποιων αξεστων που πανε στα ραντεβου απλητοι. και μην ξεχνας το καλοκαιρι μπροστα μας ειναι...
    @ τρια πουλακια καθονταν
    θα εισηγηθω αρμοδιως και παραυτα το αιτημα σου
    @ KaryID
    την θεση επαξια την κατεχεις με την ευαισθησια σου,ειπες κατι σοβαρο, το σημειωσα,αλλα ας πρωτευσει και ολιγον το Χιουμορ .

  54. KaryID avatar
    KaryID 20/01/2009 13:28:30

    Μακρή Κωνστ.: εντάξει αφού το θες, θα παρατάξω τάγματα συνδικαλισταράδων να αντιμετωπίσουν τους συμβούλους επιχειρήσεων του Αρχαιοπτέρυγα και όμορφες νεαρές συνδικαλίστριες να αντιμετωπίσουν τα ΜΑΤ του Ψυχραιμία.

  55. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/01/2009 13:29:10

    Όχι ρε συ ανώνυμε 77, τι είναι αυτά που λες! Τώρα που ξεκίνησε να λειτουργεί κανονική δημοκρατία για πρώτη φορά μετά το 1821;

    Εδώ είναι εκκλησία του Δήμου, εδώ δικαστήριο, Άρειος Πάγος και Πρυτανείο μαζί.

    Υπάρχουν και προβοκάτορες, αλλά αυτοί φαίνονται και απομονώνονται.

    Όλα καλά θα πάνε, κάλύτερα από χθες γιατί έχουν χάσει τον έλεγχο της ενημέρωσης. Θα έρθουν καλύτερες μέρες, πρώτα ο Θεός.

  56. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 13:30:15

    @ 77 Anonymous
    πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες, αλλα πες στον μακετιστα τους να αλλαξει το σημα, γιατι ρε παιδι αυτες οι Ελιες κατι σαν την Ελια του Σημιτη μου ξυπναει στην διαισθηση μου...

  57. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 13:32:49

    @Κύριε Μακρή,

    πάντα τα καλοκαίρια θα είναι μπροστά μας, αλλά και πίσω μας ξεχασμένα...
    ιδιαίτερα εκείνα που δεν ήταν και τόσο όμορφα που τα πλάκωνε η ασχήμια και τα έσκιαζε η ψευτιά.

  58. anonymous avatar
    anonymous 20/01/2009 13:37:22

    @81 Mακρή Κ.

    Το΄ πιασες το υπονοούμενο!

  59. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 13:42:03

    @ Πανέξυπνη
    που εισαι σοφια ,να σε ειχα πρωτα!!! Ευτυχως που ο Θεος μου δωρισε εναν παιδι,που κοιτωντας το χαμογελο του και ακουγοντας το γαργαρο γελιο του, ανανεωνομαι και εγω μαζι του και ανακτω δυναμεις και νοημα στην ζωη μου.

  60. anonymous avatar
    anonymous 20/01/2009 13:44:49

    "Σκανδαλώδης ανταλλαγή ακινήτου από τον πατέρα του Ε. Βενιζέλου"

    Τώρα εξηγείται η πολύ καλή ενημέρωση του Βαγγέλλη για το θέμα!

  61. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/01/2009 13:51:10

    Καινούριος δεν είμαι επειδή αυτο-προβάλλομαι ως τέτοιος.

    Τα κόλπα του πολιτικού marketing, άγνωστου ακόμα στους πολλούς στην Ελλάδα, "επιστήμη διακυβέρνησης" στην Αμερική, εισήγαγε πρώτος ο Ανδρέας με το πολιτικό σύνθημα-εμπορικό σλόγκαν "Αλλαγή", λογότυπο τον πράσινο ήλιο και target group τους "μικρομεσαίους, έναν όρο που μπορούσε να αντιπροσωπεύσει το 80% του ελληνικού λαού.
    Η συνέχεια γνωστή.

    "Το ιδεολογικό στίγμα του Κινήματος" ; Ρωτήστε τη Διοτίμα. Ακόμα τρέχει να το βρει ....

    Τώρα, έρχονται επίδοξοι επίγονοι να πουλήσουν εν έτει 2009 νέο "εκσυγχρονισμό".

    Μαγκέψαν και τα ρηχά πιάτα, και θέλουν σούπα ...

  62. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 13:56:00

    Κε Μακρή...

    την σοφία την είχαμε και πρώτα και τώρα...το μέγεθος της ψυχικής διαστροφής κάποιων όμως δεν μπορεί να προβλεφθεί όση σοφία και να έχεις...
    γιατί οι διεστραμμένοι κάνουν κακό σε πολλούς "ταυτοχρόνως".

    Αλλά δεν βαριέστε ένα καλοκαίρι το έχασα με τον θάνατο της μητέρας μου "χαλάλι" κι ένα ακόμη για μια "άδεια" χαράμι.
    Δεν μας το λέγατε απ' την αρχή?

    Κι ο Θεός να σας δίνει δύναμη να χαίρεστε το παιδάκι σας και να το διδάσκετε, να γίνει καλός άνθρωπος! Καλύτερος από σας!

  63. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 14:25:12

    @ Πανέξυπνη
    Ευχαριστω για τις ευχες ,αλλα αυτό είναι που με «τρομαζει». Εχω δει τοση διαστροφικη ασκοπη βια και θρασυτητα , προταξη της ανοησιας και της κουτοπονηριας εναντι της καθαρης γνωσης και σοφιας ,που μου σαλευει την σκεψη τι να του διδαξω.
    Όταν εμαθα για τον θανατο του νεαρου Αλεξη ,ταραχθηκα τοσο, και επειδη δεν ηθελα να συμμετασχω σε συζητησεις πανω σε αυτό το θεμα, που είναι τοσο ξεκαθαρο και απλο, διεταραχθει η φυσικη εξελιξη της ζωης, τι πιο τρομερο και αφυσικο; Όταν κλεινουν τα ματια του παιδιου τους οι γονεις και όχι το αντιθετο που είναι το φυσιολογικο;
    Τοσο απλη, τοσο ξεκαθαρη, τοσο διαυγης η αληθεια. Το πηραν τα κορακια ,το ντυσανε με ταξικες ενδυμασιες (Π.Ψυχικο, Ιδιωτ. Σχολειο κτλ) και ξαναeστησαν στην σκοποβολη ένα νεκρο παιδι. Και η άλλη πλευρα η εξαγριωμενη με την «αδικια» που δεν καταλαβανει ο κοσμος την θεση της και την αποστολη της ,που δεν συνηδητοποιησε ότι την θεση που κατειχε , κυριο προορισμο ειχε να καλυπτει την υποχρεωση της, να θρεφει τα τρια παιδια της και όχι να παριστανει τον καουμποι και τον τιμωρο. Δεν μιλησα ,δεν συμμετειχα στις συζητησεις πανω σε αυτό το θεμα, γιατι είναι τοσο αυτονοητο και διαυγες και παρ`ολο που δεν σηκωνει άλλες ερμηνειες ,καταφεραμε σαν κοινωνια, αντι να σιγησουμε και να προβληματισθουμε ,να αναλωθουμε σε κοκκορομαχιες και αντιδικιες. Πιασαμε Πατο σαν κοινωνια ,τι χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα συνετισμου από αυτο;

  64. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 14:37:46

    Σ' αυτά συμφωνώ,

    αλλά ούτε εγώ ευθύνομαι ούτε το Blog σαφώς, γιατί κάπως έτσι αισθάνομαι ότι κατευθύνονται οι βολές σας.

    Ο κόσμος στόμα έχει και μιλάει κι λέει την γνώμη του και δύσκολα μπορούμε να τον πείσουμε για το αντίθετο.

    Είναι στη φύση των ανθρώπων να διαφωνούν. Καλό πολλές φορές, κακό άλλες.

    Γνωθι εαυτόν κύριε Μακρή, αυτό να διδάξετε πάνω απ' όλα στο παιδάκι σας.

    Αλλά πόσα έχετε μπερδεύτηκα, ένα, δύο ή τρία;

  65. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 14:48:48

    Α κύριε Μακρή, κι ένα τελευταίο,

    προσέξτε γιατί πολλές φορές και η ίδια η γνώση εντείνει την ψυχική διαστροφή, ιδίως όταν η τελευταία υποβόσκει.

    Νομίζουμε ότι όλα όσα διαβάζουμε πρέπει να τα εφαρμόζουμε.
    Φανταστείτε τώρα ε!!"Διαβάζω τον Ψαλλιδοχέρη"!!!

    Και τα χαζά επιχειρήματα του τύπου
    "διαστροφικη ασκοπη βια και θρασυτητα , προταξη της ανοησιας και της κουτοπονηριας" ,
    σε κάποιον που ανακαλύπτει κι αποκαλύπτει το "Ψεύδος", δεν στέκουν...

  66. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 20/01/2009 15:06:09

    @ Πανέξυπνη
    Προς θεου δεν κατακρινω κανενα εδώ στο Blog αυτό,αλλιως δεν θα συμμετειχα κιολας, δεν με υποχρεωνει κανεις.
    Είναι μια οαση μεσα σε όλα αυτά που ζουμε, καταλαβαινω τι λετε και συμφωνω μαζι σας.
    Ένα παιδι εχω, δυστυχως σεργιανιζα στα νιατα μου, παντως το νέο κομμα εσυνεστηθη ,ελατε να συνεισφερετε και εσεις.

  67. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 15:13:31

    @Κύριε Μακρή,

    μα έκανα δήλωση πρώτη-πρώτη @61

    φυσικά και θα συνεισφέρω, πάντα στα πλαίσια που μπορώ και που δεν μπορω πολλές φορές, αλλά κάνω το αδύνατο δυνατό!

    Το έχω αποδείξει άλλωστε, στην εως τώρα ζωή μου.

    Σας χαιρετώ.

  68. anonymous avatar
    anonymous 20/01/2009 15:37:56

    @92

    Δεν υπάρχει δεν μπορώ...

    υπάρχει μόνο ΔΕΝ ΘΕΛΩ!

  69. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/01/2009 15:50:03

    @93

    ξαναδιάβασέ το

    και που δεν μπορω πολλές φορές,
    αλλά κάνω το αδύνατο δυνατό!

    (επομένως και το θέλω και το μπορώ).

  70. Γιάννης Σακιώτης avatar
    Γιάννης Σακιώτης 20/01/2009 17:02:15

    Δήλωση από Γιάννη Σακιώτη.
    Ο Νίκος Δήμου είχε ερωτηθεί για την Διακήρυξη της 24ης Ιουλίου και είχε συμφωνήσει. Δικαίως τώρα διαμαρτύρεται ότι παρουσιάσθηκε από κάποια σχόλια στον τύπο ως συμμέτοχος σε ένα κομματικό εγχείρημα όπου ουδέποτε συμμετείχε. Αυτό προέκυψε από λανθασμένες αναφορές στον τύπο, για την επανόρθωση των οποίων η τότε Κίνηση Πολιτών για τη Δημιουργία Νέου Κόμματος απέστειλε σχετικές επιστολές. Υπήρξε επίσης σχετική ανάρτηση στο blog της κίνησης http://neokomma.gr/2008/11/09/διευκρινιστική-δήλωση/ και ανάρτηση επίσης στο προσωπικό μου blog.
    Έγραψα: "Η κίνησή μας ουδέποτε παρουσίασε τον Κώστα Βεργόπουλο ή τον Νίκο Δήμου ή τον Μάριο Νικολινάκο ή τον Κώστα Κόλμερ ως μέλη της.
    Ας διευκρινίσω ότι η Κίνηση Πολιτών για τη Δημιουργία Νέου Κόμματος είναι μια πρωτοβουλία που ΠΡΟΕΚΥΨΕ από τη Διακήρυξη της 24ης Ιουλίου (http://metapolitefsi2008.blogspot.com). Αυτήν την διακήρυξη που υπέγραψαν αρχικά 70 πολίτες και στη συνέχεια πολλοί περισσότεροι, υπέγραψαν και οι παραπάνω αναφερομενοι.
    Η διακήρυξη ζητούσε να ιδρυθούν νέες πολιτικές δυνάμεις. Πρόσφατα λοιπόν, κάποιοι, που λέμε ότι κινούμαστε στο χώρο του κέντρου (απο κεντροαριστερά μέχρι κεντροδεξιά) πήραμε πρωτοβουλία και σε 2-3 μήνες θα έχουμε ιδρυτική διάσκεψη.

    Δήμου, Κόλμερ και Βεργόπουλος ΔΕΝ είναι μέλη της κίνησης. Άλλωστε αποτελούν πολύ μεγάλης εμβελειας προσωπικότητες, με διαφορετικό πολιτικό και ιδεολογικό στίγμα ο καθένας, που θα ήταν ανόητο εκ μέρους μας να θελήσουμε να τους εντάξουμε σε μια κομματική προσπάθεια".

    Η παραπάνω δήλωση απεστάλη προ ολίγου και στον κ. Νίκο Δήμου, τον οποίο σέβομαι και εκτιμώ. Εγγυώμαι προσωπικά ότι από την πλευρά της κίνησης και τώρα πλέον του κόμματος των Δημοκρατικών δεν δόθηκε καμία απολύτως πληροφορία προς οποιονδήποτε που διαστρέβλωνε την απλή πραγματικότητα. Ειλικρινά λυπάμαι για την ατυχή μεταχείριση του κου Δήμου.

    Και κάτι τελευταίο: Η ΔΙακήρυξη της 24ης Ιουλίου 2008 ζητούσε "την άμεση δημιουργία νέων πολιτικών σχηματισμών, με κοινό παρονομαστή την υπευθυνότητα και την εντιμότητα, αποτελούμενων από πρόσωπα εκτός του σημερινού φθαρμένου κομματικού δυναμικού, πρόσωπα με παιδεία, όραμα, επαγγελματική εμπειρία και ικανότητα, που να είναι σε θέση να ανταποκριθούν στις δύσκολες απαιτήσεις των καιρών". Ζητήσαμε δηλαδή όλοι οι συνυπογράφοντες την ίδρυση ΠΟΛΛΩΝ και όχι ΕΝΟΣ κόμματος. Κάποιοι συμφωνήσαμε σε μια πλατφόρμα και προχωρήσαμε. Μαθαίνω ότι και στον φιλελεύθερο χώρο υπάρχει κινητικότητα για νέο κόμμα. Ως διαχειριστής του ιστότοπου metapolitefsi2008.blogspot.com βεβαιώνω ότι κάθε νέος πολιτικός φορέας που θα εμφανισθεί, έχοντας στις τάξεις του έστω και έναν εκ των υπογραψάντων την Διακήρυξη της 24ης Ιουλίου θα αναρτώ σχετικό σύνδεσμο.

    Γιάννης Σακιώτης
    Δημοκρατικοί

  71. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/01/2009 19:26:56

    Εχω να παρατηρήσω ότι και αυτοί οι δημοκρατικοί έχουν 2 μακριές ουρές !!!!......... παράλληλες. Δεν συναντώνται.

    Αγχώθηκα.

    ΠΠ

  72. KaryID avatar
    KaryID 20/01/2009 19:48:34

    Είναι οι "μοχλοί ανατροπής" , βλέπε #47, ή τα υπομόχλια, ανάλογα ...

  73. Γιάννης Σακιώτης avatar
    Γιάννης Σακιώτης 20/01/2009 23:22:05

    Δεν συζητώ με ανώνυμους. Παρέθεσα την δήλωση για τον Νίκο Δήμου επειδή πρόκειται για θέμα που αφορά έναν συμπολίτη μας με ονοματεπώνυμο.
    ΓΣ

  74. Γιώργος Νικολάου avatar
    Γιώργος Νικολάου 21/01/2009 00:49:29

    Πώς είπατε; ΜΟΝΟ με επώνυμους; Εννοείτε γνωστούς στο ευρύ κοινό; εγώ συνέταξα το σχόλιο-ερώτηση 98

    αναμένω τις απαντήσεις σας

  75. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/01/2009 03:41:15

    Τώρα, είδα ότι η ...κυβέρνηση ξεκίνησε από δω!

    @Γιώργος Νικολάου: θα απαντήσει λες;

  76. Chris avatar
    Chris 21/01/2009 10:10:21

    Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο μερικοί αναθεματίζουν μια προσπάθεια πολιτών, τη στιγμή που όλοι λέμε πως κάτι επιτέλους πρέπει να αλλάξει σε αυτό τον τόπο και, ακόμα περισσότερο, πως εμείς οι πολίτες έχουμε τη δύναμη στα χέρια μας.

    Το αν είναι υποκινούμενοι ή όχι δε μπορεί να το ξέρει κάποιος, εκτός αν υπάρχουν αδιάσειστες αποδείξεις. Αν όμως δεν είναι? Αν τελικά αυτή η κίνηση είναι η αρχή της πολυπόθητης αλλαγής που ζητάμε εδώ και τόσο καιρό? Πώς θα το ξέρει κάποιος? Προτιμώ να τους ψηφίσω και μετά να μουτζώνομαι, παρά να μουτζώνομαι πριν καν πάω να ψηφίσω επειδή θα ξέρω οτι η ψήφος μου θα πάει χαμένη σε κάποιο απο τα ήδη υπάρχοντα κόμματα.

    Και μια ερώτηση σε όλους εσάς που λίγο πολύ κρατάτε αρνητική στάση σε αυτή την κίνηση, την οποία με μεγάλη χαρά και όρεξη αποφάσισα να στηρίξω ως νέος που έχει αγανακτήσει με όσα συμβαίνουν στη χώρα μου: ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ?

  77. Γιάννης Σακιώτης avatar
    Γιάννης Σακιώτης 21/01/2009 10:11:58

    Κύριε Γιώργο Νικολάου, καταλαβαίνετε πολύ καλά τι εννοώ όταν μιλώ για ανωνυμία. Για τους καναλάρχες δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείτε. Ποια σύμπλευση; Στη συνέντευξη τύπου δεν είχαμε κανένα κανάλι. Αλλά και να είχαμε, πού είναι το κακό; Το πρόβλημα με τα ΜΜΕ είναι αν έρχονται τα κανάλια σε κομματικές συνεντεύξεις τύπου ή εάν τηρούνται δεοντολογικοί κανόνες; Ξαναδιαβάστε παρακαλώ τις θέσεις μας: http://www.dimokratikoi.gr

  78. Petunia_Incomunicada avatar
    Petunia_Incomunicada 21/01/2009 11:58:08

    Αγαπητοί φίλοι, καταλαβαίνω τις αγωνίες σας και τους προβληματισμούς σας...κι εγώ στα ίδια βρίσκομαι...γύρισα πριν 3 μήνες στην Ελλάδα κατόπιν 9ετούς απουσίας, όλη την ενήλικη ζωή μου την πέρασα στη Δ.Ευρώπη και τη Ν.Α. Ασία...είμαι 27 ετών, νεα, γυναίκα, εργαζόμενη στην Ελλάδα...υπέγραψα τη Διακήρυξη ενόσο ήμουν Βρυξέλλες, δεν παρακολούθησα τι έγινε μετά...όταν επέστρεψα με πλησίασαν οι συμπολίτες μας που μετέχουν στο κόμμα και μου ζήτησαν να συμμετάσχω και το κάνω με μεγάλη μου χαρά...χωρίς να ξέρω απο που κρατά η σκούφια του καθενός ή με τι σκοτεινές δυνάμεις συναλλάσεται...αυτό δεν είναι το ζητούμενο...το ζητούμενο είναι εμείς οι Έλληνς πολίτες που δηλώνουμε αγανακτισμένοι να μη κριτικάρουμε εξ αποστάσεως αλλάνα ενεργοποιηθούμε, αν αυτό σημαίνει τη συμμετοχή σε ένα νέο κινημα και γενικώς την ενεργή επαναφορά μας ως ενεργοί πολίτες στα κοινά τότε δε βλέπω γιατί μιζεριάζουμε έτσι...ούτε εγω συμφωνώ με όλα αυτά που λένε οι Δημοκρατικοί...αλλά νιώθω πολύ καλύτερα που κάθομαι και ψάχνομαι για να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου σε αυτούς τι θα ήθελα να αλλάξει...το πώς και το πότε θα δούμε ποως θα γίνει...τώρα πρέπει να πάρπυμε απόφαση οτι δεν παέι άλλο και πρέπει να σηκωθούμε απο τον καναπέ...ετσι το βλέπω...παω να δουλέψω τωρα μη μας παρουν και χαμπάρι τα αφεντικά...
    Be positive, critical and above all productive and effective...
    Bisous

  79. Chris avatar
    Chris 21/01/2009 12:39:46

    Ξαναρωτάω κύριοι...

    Τι μου προτείνετε να ψηφίσω? Ας απαντήσει κάποιος απο όσους δηλώνουν αρνητικοί για οποιοδήποτε λόγο. Ας μου απαντήσει με επιχειρήματα για ποιό λόγο αξίζει να ψηφίσω κάτι άλλο και ποιό είναι αυτό το κάτι άλλο.

  80. Γιώργο Νικολάου avatar
    Γιώργο Νικολάου 21/01/2009 15:38:30

    @ γιωργος σακιώτης

    διαβασα τις θέσεις σας για τα ΜΜΕ στο σχόλιο 2, και μου αρκεί. Δεν λετε κουβέντα για τον αντιδημοκρατικότατο ρόλο των μηντιαρχών, και την ενοχή τυος για την κατάσταση στη χώρα. αναλώνεστε σε παντελώς δευτερεύοντα θέματα, γυρω απο τα ΜΜΕ (το πρόβλημα μας ειναι οι εκπομπές υγιεινής διατροφής, και όχι η εγώφθαλαμα εξωθεσμική παρέμβαση των εκδοτών στα πολιτικά πράγματα;) και σκανδαλωδώς απουσιάζουν θέσεις ως προς το καθεστώς που τα διέπει.το οτι δεν ηλθαν κανάλια,να καλυψουν τις διεργασίες, δεν λέει τίποτα. για 'νεο κόμμα', ο χωρος που σπαταλήθηκε απο κατεστημένες εφημερίδες ανακοινώνοντας την ίδρυση σας, δεν ξανάγινε.

    αναμένω απι της ουσίας απαντήσεις για τις θέσεις σας για τα ΜΜΕ...