#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2013 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι δεν θέλουν μια Νέα Ελλάδα



Τις τελευταίες ημέρες βλέπουμε να υπάρχει μια κινητικότητα στη Νέα Δημοκρατία και το ΠΑΣΟΚ, αλλά κυρίως στο πρώτο κόμμα. Γκρίνια, δηλώσεις που δεν έχουν καμιά σχέση με τη συνολική γραμμή της κυβέρνησης και για να το πούμε όσο πιο κομψά γίνεται, μια στάση ορισμένων που λες και θέλουν να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Δεν χρειάζεται να πούμε ονόματα, διαβάζουμε καθημερινά δηλώσεις νυν και πρώην βουλευτών οι οποίοι καταφέρονται κατά αποφάσεων της κυβέρνησης ή κατά του ίδιου του πρωθυπουργού.

Και πότε ξεκίνησε αυτό; Περίπου όταν αποφασίστηκε μια επώδυνη συνεργασία ΝΔ και ΠΑΣΟΚ προκειμένου να μην οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές, και αμέσως μετά το συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας. Τότε που ο Αντώνης Σαμαράς έκανε το αυτονόητο. Μίλησε για μια διαφορετική κεντροδεξιά, έκανε το δικό του προσκλητήριο για τη Νέα Ελλάδα και ουσιαστικά άνοιξε τη συζήτηση για ριζικές αλλαγές στο κόμμα και για τη δημιουργία μιας μεγάλης παράταξης που θα μπορέσει να ανταποκριθεί στις προκλήσεις και να αντισταθεί στο σχέδιο του Τσίπρα για την ανασυγκρότηση του ΠΑΣΟΚ.

Τι είπε ο Σαμαράς; Ας αλλάξουν τα πάντα, μαζί με όσους πιστεύουν στο όραμα για μια νέα Ελλάδα. Είπε τίποτε κακό; Αντιδρά κανείς σοβαρός άνθρωπος σε απόψεις που έχουν σχέση με ανατροπή του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος;

Μα τόσα χρόνια δε γράφουμε ότι ήρθε το τέλος της Μεταπολίτευσης κι ότι τα υπάρχοντα κόμματα δεν μπορούν να σταθούν διότι τα βαρέθηκε ο κόσμος. Τόλμησε λοιπόν ο πρωθυπουργός να βάλει το κρίσιμο αυτό θέμα στο τραπέζι, παρασύροντας και το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου, αν κι εκεί η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.

Από εκείνη τη στιγμή, λοιπόν, άρχισαν τα όργανα στη δεξιά παράταξη. Κάθε μέρα κι από μια δήλωση κάποιου για θέματα της επικαιρότητας. Κάθε μέρα και μια αμφισβήτηση της πολιτικής της κυβέρνησης, λες και μέσα στη Νέα Δημοκρατία υπάρχουν… συνιστώσες κι ο καθένας λέει ότι θέλει. Όχι ότι δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει, αλλά έχει σημασία ποιος το κάνει και γιατί και φυσικά τη χρονική στιγμή που επιλέγει να το κάνει.

Φαίνεται ότι ορισμένοι έχουν αρχίσει να ξεβολεύονται. Θέλουν τα παλαιολιθικά κόμματα που τα τελευταία χρόνια κυβέρνησαν τη χώρα με ένα συγκεκριμένο τρόπο ο οποίος αποδοκιμάστηκε από το λαό. Κάποιοι που νομίζουν ότι ο Σαμαράς με τις αλλαγές που ετοιμάζει θα τους πετάξει έξω, και είχαν συνηθίσει να είναι κομματάρχες ή προστάτες της ΝΔ χωρίς κανείς να τους το ζητήσει.

Στο προσκλητήριο Σαμαρά για τη μεγάλη κεντροδεξιά κάποιοι λένε ένα ηχηρό «όχι» και το κάνουν επειδή δε θέλουν να αλλάξει τίποτε. Θέλουν την ίδια Νέα Δημοκρατία, το ίδιο ΠΑΣΟΚ χωρίς προσαρμογές στην πραγματικότητα. Ότι ακριβώς θέλει και ο Τσίπρας με τη νεκρανάσταση του παπανδρεϊκού ΠΑΣΟΚ δηλαδή.

Κάποιοι στη Νέα Δημοκρατία πρέπει να αποφασίσουν με ποιους θα πάνε και ποιους θα αφήσουν. Αλλά να το κάνουν τώρα γιατί αλλιώς θα είναι απλά οι βολεμένοι, οι πολιτικοί αμοραλιστές που περιμένουν από πού θα πνέει ο άνεμος για να πάνε μαζί του. Κανείς δε θα τους παρακαλέσει στο γενικό προσκλητήριο. Άλλωστε, έχουν γνώση οι πολίτες και ξέρουν ποιοι παίζουν προσωπικά παιχνίδια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostis avatar
    kostis 06/07/2013 08:59:26

    νομιζω πως στις επομενες εκλογες θα πρεπει να γινει ενα ξεκαθαρισμα της λιστας υποψηφιων. Τα παιχνιδια δημοσιοτητας ορισμενων εχουν κουρασει τον κοσμο της παραταξης.

  2. Yannis K. avatar
    Yannis K. 06/07/2013 09:24:04

    Αμετανοητοι φιλοτομαριστες που νομιζουν οτι η παραταξη ειναι ιδιοκτησια τους. Δεν διδαχτηκαν τιποτα απο τις τελευταιες εκλογες. Θελουν να μην αλλαξει τιποτα για να την παραδωσουν στους απογονους τους που ερχονται απο πισω. Αλλα εχουν γνωση οι φυλακες . Και αυτο θα το καταλαβουν καλα στις επομενες εκλογες οποτε και να γινουν.

  3. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 06/07/2013 10:02:06

    Τολμούν οι αθλιοι να έχουν διαφορετική άποψη και την εκφράζουν κιόλας?
    Για κοιτάξτε μηπως είναι γραμμένοι σε καμία λίστα να τους βγάλουμε βούκινο και να το βουλώσουν. Αντε μπραβο!!

  4. απατσι avatar
    απατσι 06/07/2013 10:34:04

    Πάλι τους γόνους τους θα δούμε σαν υποψηφίους του κόμματος. Και όλοι αυτοί που έχουν ¨¨αλισβερίσι"" με τους αποχωρίσαντες γονείς πάλι εκεί θα ρίξουν το ψηφαλάκι τους. Ψηφίζω από το "81, και βλέπω ακριβώς το ίδιο έργο. Μέχρι και το ΚΚΕ μπήκε σ' αυτό το παιχνίδι. Οπότε?

  5. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 06/07/2013 12:07:44

    "Κάποιοι στη Νέα Δημοκρατία πρέπει να αποφασίσουν με ποιους θα πάνε και ποιους θα αφήσουν. Αλλά να το κάνουν τώρα γιατί αλλιώς θα είναι απλά οι βολεμένοι, οι πολιτικοί αμοραλιστές που περιμένουν από πού θα πνέει ο άνεμος για να πάνε μαζί του."
    Δεν θα κάνουν ΤΙΠΟΤΑ. Όπως δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ τόσα χρόνια που η Πατρίδα κλυδωνίζεται του πνιγμού και του αφανισμού και αυτοί θλιβεροί και μοιραίοι σιωπούν πίσω από τις κουίντες, περιφέρουν τα ένοχα μυστικά τους και την γύμνια τους στα Κολωνάκια και στις απανταχού πλατείες των αραχτών και των βολεμένων.
    Το "πανηγύρι" θα το τελειώσει ο λαός με ηγέτες σαν τον Σαμαρά και τα νέα παιδιά που ΔΕΝ ξέρουν σε τι λάκκο πάνε να πέσουν και συνεχίζουν απρόσκοπτα την προσπάθεια ανασύστασης της παράταξης και της Πατρίδας.
    Ας τους βοηθήσουμε όλοι.

  6. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 06/07/2013 12:24:35

    πέστα

  7. tassos.κ avatar
    tassos.κ 06/07/2013 13:13:35

    Ερώτηση: Για ποιά Νέα Ελλάδα; Αυτή που ζούμε και της ΝΕΡΙinterneT; Αυτή τη ζούμε ήδη και μας ....aresei poly

    • someone avatar
      someone @ tassos.κ 06/07/2013 20:10:57

      αφου ενημερωνομαστε απο το ZOORADIO ολε!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. GO avatar
    GO 06/07/2013 14:47:20

    "Ποιοι δεν θέλουν μια Νέα Ελλάδα";
    Η, έχουσα τις κατατεθημένες ονομασίες κομμάτων, αρμόδια δικαστική αρχή, νομίζω.

    • GO avatar
      GO @ GO 06/07/2013 20:19:32

      Ο τύπος καθορίζει την ουσία.
      Και όταν λέμε "τύπος" κυριολεκτούμε και εννοούμε τους θεσμοθετημένους κανόνες του παιχνιδιού.

  9. A.Μ avatar
    A.Μ 06/07/2013 19:29:59

    Και αυτοί που την θέλουν; Πως την εννοούν; Μήπως να πάμε στις λεπτομέρειες για να φωτιστεί η ουσία; Το σαφές σοφόν. Ας περιγράψουμε λοιπόν το ζητούμενο για να συναντηθούμε.

  10. ΖΟΡΜΠΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ avatar
    ΖΟΡΜΠΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ 07/07/2013 10:33:15

    Γιά νά γίνει ή νέα ΕΛΛΑΔΑ ,χρειάζεται νά φύγουν όλοι οί παληοί ,είτε γόνοι παλαιών πολιτικών ,είτε άλλοι ,διότι καί οί νέοι βουλευτές μαζύ μέ τούς παληούς θά μιμηθούν αυτούς καί θά κάνουν τά ίδια .( διότι ό άνθρωπος είναι ζώον μιμητικόν).παράδειγμα ή φοροδιαφυγή ,φοροδιαφεύγεις εσύ ,φοροδιαφεύγω καί εγώ.-