21/11/2008 23:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι βρέθηκαν στους λογαριασμούς του Εφραίμ

Τον χορό εκατομμυρίων και τον ρόλο της περιβόητης RASSADEL στις επίμαχες ανταλλαγές της Μονής Βατοπεδίου αποκαλύπτουν τα στοιχεία που προέκυψαν από το άνοιγμα τεσσάρων τραπεζικών λογαριασμών. Σύμφωνα με τον  ALPHA, τα 41 εκατομμύρια ευρώ για την αγορά του Ολυμπιακού ακινήτου και τα 9 εκατομμύρια ευρώ της δωρεάς προς τον ηγούμενο Εφραίμ δεν τα εισέπραξε από τον εφοπλιστή Πολέμη η Μονή Βατοπεδίου, αλλά η RASSADEL του κ. Κοϊρανίδη, ο οποίος τα κατέθεσε στο λογαριασμό της Μονής.

Σε λογαριασμούς εξάλλου της Μονής Βατοπεδίου που χειρίζεται ο νομικός της σύμβουλος κ. Χατζηαλεξάνδρου, εισήλθε σύμφωνα με πληροφορίες το ποσό του 1,5 εκατομμυρίου ευρώ από πρώην εκδότη εφημερίδας της Θεσσαλονίκης και λίγες ημέρες αργότερα κατατέθηκε από τον μοναχό του Βατοπεδίου Ευδόκιμο το ποσό του 1,8 εκατομμυρίου ευρώ σε τραπεζικό λογαριασμό της συζύγου του πρώην εκδότη. Όπως έγραψε το press-gr.blogspot.com ο εκδότης είναι ο κ. Γιώργος Σαχπατζίδης, από την Πιερία, και η εφημερίδα η Μακεδονία της Θεσσαλονίκης.

Σύμφωνα με τις δικές μας πληροφορίες, ο κ. Γ. Σαχπατζίδης είναι ανιψιός του πρώην υπουργού Εμπορίου στην πρώτη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, Νίκου Ακριτίδη. Υπήρξε επίσης μέλος του ΔΣ της Τράπεζας Μακεδονία Θράκη, που ίδρυσε ο κ. Σάλας, Γενικός Γραμματέας τότε στο υπουργείο Εμπορίου επί Ακριτίδη και πρόεδρος σήμερα της Τράπεζας Πειραιώς. Αργότερα, μετά το 2004 ο κ. Σαχπατζίδης αγόρασε με ένα πολύ μεγάλο ποσό την εφημερίδα Μακεδονία για να στηρίξει όπως λέγεται την κυβέρνηση Καραμανλή.

Πρόσφατα ο Θοδωρής Ζαγοράκης του ΠΑΟΚ αποκάλυψε ότι ο επιχειρηματίας που τον βοηθά στις μεταγραφές είναι ο Γιώργος Σαχπατζίδης, ο οποίος έκανε τότε και μια δήλωση: «Όπως ο κάθε ανώνυμος ΠΑΟΚτσής, έτσι και εγώ έκανα τα αυτονόητα. Στήριξα, στηρίζω και θα στηρίζω την προσπάθεια για τη δημιουργία ενός ΠΑΟΚ αντάξιου της ιστορίας του. Η διοίκηση Ζαγοράκη και οι άξιοι συνεργάτες του είναι οι εκφραστές αυτής της προσπάθειας. Παραμένω ένας απλός φίλαθλος και δεν προτίθεμαι να εμπλακώ διοικητικά. Επόμενος μεγάλος στόχος μας πρέπει να είναι η πραγματική πολυμετοχικότητα. Καλώ όλους τους ΠΑΟΚτσήδες να συμμετέχουν. Ήρθε η ώρα να σπάσουμε το κατεστημένο των Αθηνών και τα πρωταθλήματα να έρχονται στην Τούμπα και όχι στον Πειραιά. Ο ΠΑΟΚ πάνω από όλα. Όλοι μαζί ενωμένοι».

Στη φωτογραφία ο Γιώργος Σαχπατζίδης παρακολουθεί έναν αγώνα του ΠΑΟΚ μαζί με τον ποδοσφαιριστή Ζήση Βρύζα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. άλλος μπαγασάκος avatar
    άλλος μπαγασάκος 21/11/2008 23:47:49

    αφεντικά; μεσάζοντες; ή αχυράνθρωποι;

  2. έτερος μπαγασάκος avatar
    έτερος μπαγασάκος 21/11/2008 23:54:10

    Ο κύριος Πολέμης όμως, επί Μητσοτάκη είχε εμφανιστεί ex machina deus σε μια δύο ιδιωτικοποιήσεις...

  3. Vass avatar
    Vass 21/11/2008 23:58:08

    Δεν ξέρω ποιός εκ των δύο είναι το νέο φιντάνι, πάντως αν είναι αυτός με τη ροζ μπλούζα στους ώμους γράφει καλά στο φακό. Αν είναι ο εξ αριστερών του Ζήση, μάλλον βαριέται πολύ. Πάντως μου κάνει εντύπωση πως πίσω τους κάθεται και ο ...Παπούλιας!

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 22/11/2008 00:14:30

    Σαχπατζιδης!

    Ενα λαμογιο με νορμαλ ονομα δεν υπαρχει?

    Απο Κιαππε και Νασιουτζικ ως Βαβυλης και Παχτας!

    Ενας κουμπαρος ειχε χαριτωμενο ονομα που μου διαφευγει ενω και το Δρυς,Κακετσης και λοιπαι δημοκρατικες δυναμεις δεν πανε πισω...

    Α και ο συγ-Καμμενος!

    Οπου γλεντι και χωρος,η βασιλω πρωτη...

  5. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 22/11/2008 00:17:18

    Για ψαξτε λιγο τη σχεση Σαχπατζιδη-Τζοχατζοπουλου και εξοπλιστικων προγραμματων/προμηθειων επι ΠΑΣΟΚ...

    Σας υποσχομαι οτι θα βγαλετε λαβρακι. Παρακαλω τους συντονιστες του μπλογκ να ερευνησουν οσο μπορουν και τα ξαναλεμε...

  6. donaE avatar
    donaE 22/11/2008 00:25:41

    @χαζε γελασα και ηταν δυσκολο αποψε,ευχαριστω,καληνυχτα

  7. aftershock avatar
    aftershock 22/11/2008 02:18:26

    @ άλλος μπαγασάκος

    Μεσάζοντες.
    Ευκαιριακοί.

  8. ataktos avatar
    ataktos 22/11/2008 11:49:54

    Αθωος περαστικος- αλλα ο Ακης αντρας και τι ΑΝΤΡΑΣ ε αριστερος σοσιαλιστης (γαρ)!!!. Παλι ο μπαρμπας μου Α. φτεει κατ επεκτασει.... .

  9. trigonis avatar
    trigonis 22/11/2008 12:22:22

    Εκτός από το λουφαγμένο τον Καρχιμάκη (ανταυτού βγήκε ο Ρόβλιας χθές στον ALPHA του γνωστού υπόδικου ασφαλιστή) ΘΑ ΣΦΙΞΞΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΚΩΛΟΙ με την υπόθεση της μονής Τοπλού.

    Πολλά δισεκατομύρια άλλαξαν χέρια στη Σητεία και σύντομα θα αποκαλυφούν και ονόματα.
    (Πολλοί ήδη ξέρουν, σύντομα θα μάθουν και οι υπόλοιποι, να δούμε ποιός θα βγάλει το αποκλειστικό ΠΡΩΤΟΣ).

    ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ.

    ΠΑΣΟΚ ΤΈΛΟΣ!!!!!

  10. drseeng avatar
    drseeng 22/11/2008 14:54:14

    Ο Σαχπατζίδης είναι πολύ γνωστό πρόσωπο εδώ στην Κατερίνη. Όλοι ξέρουν την ¨φιλία¨ του με τον Τσοχατζόπουλο και τη συνεργασία τους. Έχει δίκιο ο "αθώος περαστικός" στο σχόλιό του πιο πάνω.
    Αγαπητέ factor, έχω μια ένσταση κι εγώ. Γιατί αναφέρεις τον ΠΑΟΚ και τη συνεργασία του με τον ελ λόγω επιχειρηματία;

  11. Factorx avatar
    Factorx 22/11/2008 14:59:58

    @drseeng: Γιατί δεν πρέπει να το αναφέρω. Κι εγώ αν δεν ήμουν γαύρος λόγω οικογενειακής παρδόσεως θα ήμουν ΠΑΟΚΑΡΑ. Αυτό σημαίνει οτι δημοσιογραφούμε επιλεκτικά;

  12. Factorx avatar
    Factorx 22/11/2008 15:01:24

    Και για να μην παρεξηγούμεθα φίλοι εκ του ΠΑΣΟΚ. Το πρόβλημά μας δεν ε'ιναι φυσικά το ΠΑΑΣΟΚ στην βρώμικη αυτή η υπόθεση. Ειναι τα πράσινα ανθρω πάκια που έγινα γαλάζια μόλις άλλαξε ο σερβιτόρος που φωνάζει έτοιμο το φαγητό

  13. drseeng avatar
    drseeng 22/11/2008 15:06:26

    Μη με παρεξηγείς. Εντάξει, χάνω την αντικειμενικότητά μου (ΠΑΟΚτσής γαρ), αλλά με την αναφορά σου αυτή φάνηκε σαν υπονοούμενο πως ο ΠΑΟΚ έχει χρηματοδοτηθεί εμμέσως από τον Εφραίμ.
    Με δεύτερη σκέψη όμως καταλαβαίνω πως η αναφορά έγινε σαν επιπλέον πληροφορία για το ποιος είναι ο Σαχπατζίδης. Καλησπέρα :-)

  14. αλλος avatar
    αλλος 23/11/2008 09:51:32

    ο αναστασιαδης πρωην προπονητης του παοκ σε ποια μονη πηγαινε τους παικτες εκδρομη να προσκηνησουν;ειναι προπονητης στην εθνικη ομαδα της κυπρου;ο εφραιμ απο που ειπαμε προερχεται;
    αυτοματα μου εχονται τα ερωτηματα,μπορει να κανω και λαθος μεγαλο,αλλα...

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/11/2008 17:10:15

    Ο Αναστασιάδης πήγαινε στην Εσφιγμένου. Το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή, του Βατοπεδίου, ειδικά, και του Αγίου Όρους, γενικά. Αυτοί έχουν χωρίσει τα τσανάκια τους με όλους τους υπόλοιπους Χριστιανούς. Είτε Ορθόδοξους, πατριαρχικούς και ελλαδικούς, είτε Καθολικούς και σια.

    Φαντάσου, στην εποχή της Κλεψιάς και της Απάτης στην Ελλάδα, που γίνεται ο κακός χαμός για τα "μπικικίνια" των πακέτων της ΕΕ, την Εσφιγμένου την πολιορκούν και την διώκουν Κράτος και Εκκλησία, ΓΙΑΤΙ ...ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ!!!


    ΥΓ. Πού είσαι, Γέροντα, να δεις πώς κατάντησαν το Αγιονόρος, από τότε που μας άφησες χρόνους...

  16. Nikos avatar
    Nikos 05/12/2008 16:32:08

    MIA ZWH STA DIAPLEKOMENA H OMADA TOU DHMOSIOU (paok)..

    D ETHNIKH EDW KAI TORA..

  17. alexia avatar