#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2009 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι ανησυχούν μετά τη συνέντευξη Καραμανλή

Το Μέγαρο Μαξίμου εμφανίζεται πολύ ικανοποιημένο από την συνέντευξη του πρωθυπουργού στο ΜΕΓΚΑ. Αφενός γιατί «απέδειξε την υπεροχή του έναντι του Γιώργου Παπανδρέου» και αφετέρου επειδή έδειξε τον παλιό καλό «τσαμπουκά» του, σε μια συγκυρία που κινδύνευε να καταλήξει όμηρος των δελφίνων και των εσωκομματικών συμβιβασμών. Στενοί συνεργάτες του εκτιμούν ότι τα αποτελέσματα της χθεσινής συνέντευξης καταγράφονται ήδη στην συσπείρωση των οπαδών της ΝΔ.

Από την άλλη, κορυφαίοι υπουργοί, σε κατ΄ ιδίαν συνομιλίες τους, εκτιμούν ότι θα τον καταδιώκει στο εξής η άφεση αμαρτιών στους Βατοπαιδινούς και το έλλειμμα πειστικότητας στις απαντήσεις του σε μείζονα θέματα, όπως γιατί έκλεισε νύχτα η Βουλή.

Αναβρασμός στην κοινοβουλευτική ομάδα

Στο εσωτερικό της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ επικρατεί αναβρασμός, καθώς έφτασε το μήνυμα ότι κανείς δεν θα πρέπει να αισθάνεται σίγουρος ότι θα συμπεριληφθεί στα επόμενα ψηφοδέλτια. Ανάστατοι είναι κυρίως όσοι έχουν εκδηλώσει συμπεριφορές που παραπέμπουν σε αντάρτικο, όσοι έχουν δημοσίως πιέσει για εξαίρεση των Βατοπαιδινών από τα ψηφοδέλτια, όσοι δημιουργούν αναταραχές μιλώντας εξ ονόματος διεκδικητών της ηγεσίας και όσοι έχουν πιαστεί στα πράσα να παραβαίνουν τους κανόνες της σεμνότητας και της ταπεινότητας.

Με αυτά τα δεδομένα, δεν θα πρέπει να νιώθουν και πολύ καλά ο Γ. Βουλγαράκης, ο Μ. Γιακουμάτος, ο Γ. Μανώλης, ο Θ. Γιαννόπουλος, η Κ. Παπακώστα, η Φ. Πατριανάκου, ο Γιαννέλλης και ασφαλώς ο Αρ. Παυλίδης. 

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Πέτρος Δούκας εμφανίζεται σε συνομιλητές του ανακουφισμένος, αλλά μάλλον είναι πρόωρο αυτό το συμπέρασμα γιατί από τα λεγόμενα του κ. Καραμανλή δεν προκύπτει ότι θα την γλιτώσουν όλοι οι Βατοπεδινοί. Ο κ. Δούκας και ο κ. Μπασιάκος μπορεί κάλλιστα να βγουν εκτός, ενώ ο κ. Κοντός φαίνεται ότι σώζεται και ο κ. Ρουσόπουλος είναι μία ξεχωριστή περίπτωση που θα κριθεί στη βάση και των δημοσκοπήσεων που θα γίνει στο Υπόλοιπο Αττικής.

Η αποσταθεροποίηση της Ντόρας

Η συνέντευξη Καραμανλή έχει ξεχωριστή σημασία για την Ντόρα Μπακογιάννη, που εμφανίζεται «καραμανλική» αλλά στην πραγματικότητα περιμένει τις εξελίξεις χτίζοντας συμμαχίες στο εσωτερικό του κόμματος και της κοινοβουλευτικής ομάδας. Η φράση «είμαι 53 χρόνων, δεν σκοπεύω να συνταξιοδοτηθώ» ήταν πολύ πιο προχωρημένη από το αναμενόμενο «δεν είναι της ώρας συζήτηση». Έχει ενδιαφέρον, λοιπόν, πώς θα αξιολογηθεί από το επιτελείο Μπακογιάννη η απόφαση του Καραμανλή να παραμείνει στην ηγεσία χωρίς να βάζει προθεσμίες. Και, το σημαντικότερο, έχει ενδιαφέρον να δούμε πόση υπομονή διαθέτει η υπουργός Εξωτερικών.

Για τον Αντώνη Σαμαρά οι εξελίξεις είναι ιδανικές, δεδομένου ότι δεν βιάζεται και ότι επιδίωξη του είναι να παραμείνει ο Καραμανλής όσο γίνεται περισσότερο προκειμένου να διαγράψει και ο ίδιος τον κύκλο του ως κορυφαίο στέλεχος της ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 28/05/2009 14:06:39

    Μια ερώτηση προς όλους: Με τι ποσοστά στις ευρωεκλογές εκτιμάτε ότι πάει ξανά ο Βενιζέλος στο Ζάππειο?

  2. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 28/05/2009 14:08:46

    ή να το θέσω και αλλοιώς: Πόσο προετοιμασμένο είναι το ΠΑΣΟΚ να χειρισθεί έστω και μια οριακή ήττα?

  3. Tempo avatar
    Tempo 28/05/2009 14:19:18

    Άν και ψηφοφόρος της Νέας Δημοκρατίας θα προτιμούσα να πάει η Ντόρα στο Ζάππειο μήπως γλυτώσει το κόμμα μου την ανυπαρξία ηγεσίας που έχει τα τελευταία 10 χρόνια.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2009 14:21:16

    Μια ήττα θα ήταν μάνα εξ ουρανού για τον Βενιζέλο και καταστροφή για το κόμμα τους όπως το ξέρουμε. Για τον λαό οι όποιες εξελίξεις (ήττας) μόνο σε καλό θα οδηγούσαν καθώς το ΠΑΣΟΚ δεν φαίνεται να τραβάει πλέον....
    Είναι καιρός για κάτι φρέσκο και δεν μιλάω ούτε για τον χοντρό ούτε για την Διαμαντοπούλου. Αυτοί είχαν τις ευκαιρίες τους και επαιξαν και έχασαν. Κάτι άλλο χρειάζεται. Κάτι αλλιώτικο. Αλλά τι;

  5. ΠΑΥΛΟΣ avatar
    ΠΑΥΛΟΣ 28/05/2009 14:42:21

    Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΝΕΑ ΟΡΜΗ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΕΚΤΟΣ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΤΩ ΚΥΡΙΟΥΣ.

    ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ
    ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ
    ΜΑΓΓΙΝΑ
    ΠΑΥΛΙΔΗ
    ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΥΡ.
    ΤΡΥΦΩΝΙΔΗ
    ΠΑΥΛΙΔΗ
    ΤΣΙΤΟΥΡΙΔΗ
    ΤΑΤΟΥΛΗ.

    ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ.

    ΥΓ.ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ Η ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ Η ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΜΕ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ.
    ΔΕΝ ΑΠΑΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.
    ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΥΛ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ.

  6. tiramola avatar
    tiramola 28/05/2009 14:44:02

    «απέδειξε την υπεροχή του έναντι του Γιώργου Παπανδρέου»

    Η ανωτέρω πρόταση(που δεν χρεώνεται στον φάκτορα φυσικά)είναι ενδεικτική του πως αντιλαμβάνονται κάποιοι την πολιτική...
    Τους βλέπουμε και εδώ μέσα...
    Δεν έχει σημασία τι λες αλλά πως το λες...
    Αν δεν "χορεύεις" την ώρα που μιλάς και αν δεν έχεις το κατάλληλο ύφος , έχασες....

  7. donaE avatar
    donaE 28/05/2009 14:52:00

    Παντως απλοικα αν το σκεφτει κανεις,το οτι μετα απο οσα εχουν συμβει ο Καραμανλης συνεχιζει ακομα,ειναι κατι που πρεπει να προβληματισει για την δυναμικη των εξελιξεων.

  8. daris avatar
    daris 28/05/2009 14:52:33

    "...εξαίρεση των Βατοπαιδινών από τα ψηφοδέλτια, όσοι δημιουργούν αναταραχές μιλώντας εξ ονόματος διεκδικητών της ηγεσίας και όσοι έχουν πιαστεί στα πράσα να παραβαίνουν τους κανόνες της σεμνότητας και της ταπεινότητας..."
    Δηλαδη θα εξαιρεθουν 151 βουλευτες;
    Αυτο θα ηταν μια καλη αρχη...

  9. daris avatar
    daris 28/05/2009 14:54:23

    @7
    Δεν συνεχιζει ο Καραμανλης...τον συνεχιζουν και απλα το δεχεται...αν μπορει ας κανει και αλλιως!!!

  10. Factorx avatar
    Factorx 28/05/2009 14:55:08

    @tiramola: φάουλ φίλε. Είναι εκτιμήσεις του Μαξίμου και δόυλειά του δημοσιογραφου ειναι να τις μεταφέρει όπως είναι. Αυτό δεν κάνουν άλλωστε κατα κόρον και οι εφημερίδες της σημερινής αντιπολίτευσης και αυριανής συνμπολίτευσης;

    Οταν λοιπόν εσυ γραφεις οτι "Η ανωτέρω πρόταση είναι ενδεικτική του πως αντιλαμβάνονται κάποιοι την πολιτική…" το ιδιο μπορουν να πουν και άλλοι για τον Γιώργο.

    Ετσι ομως δεν γίνεται τίποτα. Αναπαράγει ο καθέναες μόνο την συνθηματολογία του κόμματός του κι εσυ πρωτοστατείς σ΄αυτό.

    Αν είναι όμως έτσι, τι να τα κάνουμε τα σχόλια. Μπαίνουμε και στις επίσημες ιστοσελίδες.

    πχ ο σχολιστής ΠΑΥΛΟΣ προτείνει κατι, εσύ τι μς λες τόσον καιρό πέραν απο αναπαρωγές της Ιπποκράτους;

  11. anagnostis avatar
    anagnostis 28/05/2009 14:58:04

    Φάκτορα, δες τι γραφουν τα διαφορα 'ανεξαρτητα" μπογκς. Αυτό λέγεται ανεξαρτησία του διαδικτύου; Μπραβο παντως στον ΓΑΠ που έστησε ένα καλό δικτυο:

    Η θέση του Γ. Παπανδρέου για την χρησιμοποίηση των γνωστών «βατοπεδινών», στα ψηφοδέλτια της Ν.Δ., εξελίχθηκε σε κίνηση ΜΑΤ κι ανάγκασε τον πρωθυπουργό σε μια «πατάτα» ανάλογη εκείνης του περσινού Σεπτέμβρη στη ΔΕΘ.
    Απαντώντας σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφου, ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, είχε τονίσει, χθες το μεσημέρι στη διακαναλική του συνέντευξη, πως δεν δέχεται το δίλλημα και είχε διερωτηθεί : «…Αν είναι αθώοι, οι άνθρωποι, γιατί να κοπούν ; Αν κοπούν όμως, αυτό δεν είναι παραδοχή της ενοχής τους ; Και δεν αποτελεί αυτό μια ξεδιάντροπη ομολογία της συγκάλυψης και της μεθοδευμένης παραγραφής ;…».

    Στριμωγμένος άγρια ο κ. Καραμανλής, επεχείρησε να ξεφύγει από το «κεφαλοκλείδωμα», το βράδυ, στη φιλική κουβέντα, που είχε με τον Πρετεντέρη στο Mega, αραδιάζοντας άλλα αντ΄ άλλων και ανάγοντας το ειδικό αυτό ζήτημα, στη γενική παρακολούθηση, αξιολόγηση και κρίση, ΟΛΩΝ : υπουργών, βουλευτών, πολιτευτών κλπ.
    ΄Οσο, όμως, κι αν προσπάθησε, ο πρωθυπουργός έδειξε πως θεωρεί τους «βατοπεδινούς» παρόντες, μάχιμους και χρήσιμους, απλά, όπως και ο κ. …Αλογοσκούφης, χρειάστηκε να μείνουν, για λίγο, εκτός κυβέρνησης, στα πλαίσια της …εναλλαγής και της ανανέωσης των προσώπων… ΄Ελα όμως που η συντριπτική πλειοψηφία του λαού, αλλά και των ίδιων των ψηφοφόρων της Ν.Δ., θεωρούν τους περί ων ο λόγος, ένοχους και ζητάνε τον αποκλεισμό τους από τα ψηφοδέλτια στις ερχόμενες εθνικές εκλογές !...

    Δυστυχώς γι αυτόν, με τον γκρεμό μπροστά του και το ρέμα πίσω του, δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο, παρά να διαλέξει προς τα πού θα πέσει !...


    http://logoplokies.blogspot.com/2009/05/blog-post_9826.html

  12. Στελιος avatar
    Στελιος 28/05/2009 14:58:33

    Η κωλοτυμπα αλα Κομανετσι για Σημιτη δειχνει αυτην την ανωτεροτητα?

    Ποση ωρα παιρνει στην συσπειρωση να διανυσει την αποσταση "Μπαραικταρης - Επανω στην ενταση και στον πολεμο της ατακας(!!!!) λεγονται αυτα" ?

    Αξιος ο δημοσιογραφος. Αφου καταφερε και δεν εβαλε τα γελια, αξιος ο μισθος του.

  13. tiramola avatar
    tiramola 28/05/2009 15:22:20

    Μου την πέφτεις φάκτορα χωρίς λόγο...
    Κρίμα κατά την γνώμη μου γιατί αν θέλεις στόχους έχεις άλλους πολλούς εδώ μέσα...

    Υπάρχει κανένας που να μην θυμάται τον ΚΚ να αποκαλεί τον Σημίτη αρχιερέα της διαπλοκής από το βήμα της βουλής?

    Και είμαι φάουλ εγώ που τον αποκαλώ ηθοποιό?
    Και είμαι φάουλ εγώ που ...αναπαράγω την Ιπποκράτους?

  14. kits avatar
    kits 28/05/2009 15:28:28

    @anagnostis
    Ποια είναι η ανεξαρτησία του διαδικτύου, ρε φίλε ; Το λιβάνισμα του Καραμανλή και της δράκας του ;

  15. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 28/05/2009 15:47:44

    Σύμφωνα λοιπόν με τις εκτιμήσεις του Μαξίμου η συνέντευξη δεν απευθυνόταν στους πολίτες, αλλά προς το εσωτερικό της ΝΔ και τους αναποφάσιστους ψηφοφόρους της.
    Γιατί δεν την έδινε σε κλειστό κύκλωμα, ή σε συνδρομητικό κανάλι της ΝΔ;

  16. Greco avatar
    Greco 28/05/2009 16:01:24

    παντως αυτο που με ενοχλει ειναι οτι συνεχεια λεει "ειμαι πολυ μικρος για να συνταξιοδοτηθω"

    Στην ουσια ξεφτελιζει το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ του πολιτικου και το αντιμετωπιζει σαν επαγγελμα.Λες και οι θεσεις στην πολιτικη γραφουν το ονομα τους πανω και μετα πρεπει να παρουν και συνταξη απτον ελληνικο λαο

    Φυσικα δεν ειναι ο μονος.Παρα πολυ πολιτικοι μας δεν εχουν κανει αλλη δουλεια στη ζωη τους απτο να το παιζουν τιμητες των ελληνων....

    Αντε γιατι χωρις τα επιθετα τους ο μεν μονο για καμια ψησταρια θα κανε,και ο αλλος για θυρωρος....

  17. Tempo avatar
    Tempo 28/05/2009 16:04:32

    “ειμαι πολυ μικρος για να συνταξιοδοτηθω”
    Δέν θα συνταξιοδοτηθείς έχεις σπουδάσει νομικά εκτός και άν δέν το έχεις πάρει το πτυχίο, καιρός είναι να υπερασπιστείς κανέναν πελάτη στα δικαστήρια.

  18. osaperas avatar
    osaperas 28/05/2009 16:07:31

    Μόνο 53 χρονών είναι η Ντόρα; Πω, πω, όπως την βλέπω μου δείχνει κοντά στα 60.

  19. Tempo avatar
    Tempo 28/05/2009 16:08:10

    56 - 57 είναι.

  20. leon avatar
    leon 28/05/2009 16:26:48

    "Τσαμπουκα"....Μαλιστα.
    Ειχε κοπανησει πεντε εξι σουβλακια πριν την συνεντευξη και σε καθε απαντηση ανεβαινε το ρεψιμο επανω. Το ειδε και ο Πρετεντερης και λεει ας ρωτησουμε καλυτερα για τον Μεσι και τον Ροναλντο γιατι ακομα και οι "κανονισμενες" ερωτησεις του φερνουν αερια...
    Και μετα συσπειρωθηκαν οι οπαδοι της ΝΔ.
    ΧΑ!

  21. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 28/05/2009 17:23:35

    Μή μασάτε, το ΠΑΣΟΚ είναι οχτώ μονάδες μπροστά!!!
    Θα τους [ξε]σκίσουμε!!!

  22. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/05/2009 19:38:53

    Beyond The Stars κανε και λιγο πιπι!!!!Σιγα μην ειναι και 35 μοναδες μπροστα. Στο 3% ειναι η διαφορα και η ΝΔ εχει πολλα περιθωρια για συσπειρωση το τελευταιο 10ημερο.

  23. ataktos avatar
    ataktos 28/05/2009 19:39:30

    Beyond The Stars- μια ο ένας μια ο άλλος ,το ερώτημα είναι με τι ? Υπάρχει??

  24. Tempo avatar
    Tempo 28/05/2009 20:17:50

    Κάτι μου μυρίζει οτι Καραμανλής και Γιωργάκης τα έχουν βρεί μεταξύ τους, όλες οι σκληρές κοκορομαχίες ανάμεσα στα παπαγαλάκια τους είναι εικονικές. Γι'αυτούς κοινό κακό είναι το μέτωπο των αντιπάλων τους οι Μητσοτακικοί απο την πλευρά της ΝΔ, οι Σημιτοβενιζελικοί απο την πλευρά του ΠΑΣΟΚ.

  25. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 28/05/2009 22:35:45

    @ 22 Γιάννη,

    Εννοούσα οτι το ΠΑΣΟΚ
    είναι οχτώ μονάδες μπροστά απο τον Σύριζα!

  26. giorgos avatar
    giorgos 28/05/2009 23:10:23

    ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΓΙΟΡΓΟ ΝΑ ΛΕΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΣΧΟΛΕΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΕ.....ΥΨΗΛΟ ΑΙΚΙΟΥ.