Ποιοι έδωσαν νίκη στον ΣΥΡΙΖΑ: Το 11,6% των ψηφοφόρων της ΝΔ και το 24% της ΕΛΙΑΣ ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ
25/01/2015 21:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι έδωσαν νίκη στον ΣΥΡΙΖΑ: Το 11,6% των ψηφοφόρων της ΝΔ και το 24% της ΕΛΙΑΣ ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ

Μια πρώτη εκτίμηση για τη μετακίνηση των ψηφοφόρων από την Νέα Δημοκρατία στον ΣΥΡΙΖΑ έκανε ο κ. Θωμάς Γεράκης της εταιρίας δημοσκοπήσεων MARC, τουλάχιστον με βάση τα exit polls.

Φαίνεται ότι το 74,3% των ψηφοφόρων της ΝΔ στις Ευρωεκλογές παρέμειναν σταθεροί στην επιλογή τους και στις σημερινές βουλευτικές εκλογές.

Ωστόσο, υπήρξε ένα ποσοστό περί το 11,6%, το οποίο μετακινήθηκε προς τον ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό το μερίδιο ήταν και το μεγαλύτερο που έχασε η Νέα Δημοκρατία από τη δύναμή της ανάμεσα στις δύο εκλογικές αναμετρήσεις.

Ενδιαφέρουσα είναι επίσης η εικόνα για την Ελιά (ΠΑΣΟΚ): Ένας στους πέντε ψηφοφόρους της Ελιάς (19%) στις Ευρωεκλογές, ψήφισαν ΓΑΠ στις βουλευτικές, ενώ το 24% ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 25/01/2015 21:59:58

    Μην ξεχνάτε το καρκίνωμα της Δεξιάς για την μελλοντική κυβερνησιμότητας που είναι οι εθνικιστές χουντικοί της Χρυσής Αυγής.

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ Σωτηρης 25/01/2015 22:10:56

      Γιατί αποτελούν καρκίνωμα;

    • Σωτηρης avatar
      Σωτηρης @ Σωτηρης 25/01/2015 23:01:21

      Γιατί είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ. Τελος το χαιδεμα. ΠΛΕΟΝ εξαιτίας των φασιστών καθαρόαιμη δεξια κυβέρνηση τελος για δεκαετίες. Πρέπει να συνεργαστούμε ως ΝΔ με κεντρο πχ αποχωρήσαντες απο πασοκ, δραση, ποταμι, τελειες κτλ. Αλλιως ξεχαστε επιρροη οικονομικης πολιτικης για πολλα χρόνια και ενα κομμα ΚΥΡΙΩΣ για αυτο υπαρχει. Επαναλαμβανω οι φασιστες σκοτωσαν την δεξια ας τους πεταξουμε εξω απο την ΝΔ._

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ Σωτηρης 25/01/2015 23:25:27

        Προφανώς αστειεύεσαι. Τί "επιρροή" της οικονομικής πολιτικής είχες αυτά τα χρόνια τα οποία στην καλύτερη περίπτωση ανταγωνιζόσουνα το ΠΑΣΟΚ σε διορισμούς διαπλοκοδοσοληψίες; Τους δε φασίστες δεν χρειάζεται να τους πετάξεις έξω από την ΝΔ. Όπως διαπιστώνεις και ο ίδιος: έφυγαν μόνοι τους. Καλή... συνεργασία με το "κέντρο"!

      • Hunter avatar
        Hunter @ Σωτηρης 26/01/2015 00:43:24

        Τους "φασίστες" τους πετάξαμε έξω από το κόμμα πριν δυόμιση χρόνια... Το αποτέλεσμα το είδαμε σήμερα...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/01/2015 22:16:21

    Ποιοι έδωσαν τη νίκη; Οι σύμβουλοι οι κολλητοί οι μουσικές καρέκλες της αυλής. Οταν επενδύεις στο φόβο, στην τρομοκρατία και προτάσσεις τον εαυτό σου μόνο και μόνο επειδή η εναλλακτική λύση είναι ο ....επικοινωνιακός μπαμπούλας δεν πιάνει ούτε στα παραμύθια...το είχε πει και ο Αίσωπος στον ψεύτη βοσκό χρόνια πριν... Ας καταλάβουν έστω και τώρα κάποιοι ότι έχασαν : - για όσα δεν έκαναν - για όσα έκαναν - γιατί ακόμα και και στο τέλος δεν είχαν προτάσεις και λύσεις παρά μόνο την ντουντούκα να φωνάζουν λύκος λύκος...

    • sotos avatar
      sotos @ Ο Ιθαγενής 25/01/2015 22:35:59

      ++++++++++++++++++++++++++++++

  3. GJ avatar
    GJ 25/01/2015 22:47:21

    Κοντός ψαλμός αλληλούια. Αύριο με κυβέρνηση το Σύριζα θα δούμε ποιός έλεγε αλήθεια και ποιος ψέματα. Ελπίζω μόνο με τις ψευτομαγκίες του Αλέξη κ της παρέας του να μη γίνουμε Κύπρος!! Τις πρώτες γραφές θα τις δούμε στην αξιολόγηση του Φεβρουαρίου!! Υπομονή λοιπόν !!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ GJ 25/01/2015 22:59:18

      Αν πιστέψουμε το Λαφαζάνη,μάλλον η Κύπρος θα φαντάζει Παράδεισος...

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 25/01/2015 23:03:31

    Μήπως είναι πιο απλά ; Μήπως , ο Σύριζα "κατάπιε" τη Δημάρ, "ξεφούσκωσε" τους Ανελ και "τσίμπησε" λίγο από Πασοκ ; Οι δεξιοί δεν νομίζω ότι πήγαν Σύριζα (εξαίρεση οι φανατικοί της κουτάλας, αλλά δεν είναι πολλοί)...οι δεξιοί ή έμειναν στο σπίτι ή ψήλωσαν λίγο ακόμη την Χ.Α. ή πήγαν για το Ποτάμι...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ roadrunner 25/01/2015 23:14:48

      Από το ΠΑΣΟΚ δεν τσίμπησε απλώς,τους ξετίναξε,το 2012 είχαν 12,3% και τώρα δεν πιἀνει ούτε 5% Βέβαια πήρε κι ο ΓΑΠ τους δικούς του... Πάντως πιστεύω η μεγαλύτερη δεξαμενή ψήφων από την οποία άντλησε ο ΣΥΡΙΖΑ,ήταν από όσους δεν είχαν ψηφίσει καθόλου στις προηγούμενες εκλογές,αφού είχαν προτιμήσει την αποχή...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Κυθήριος 25/01/2015 23:19:04

        Νομίζω ότι η αποχή είναι ίδια ή λίγο μεγαλύτερη σήμερα από τις προηγούμενες εκλογές. Οπότε μάλλον έχουμε μετακινήσεις και όχι επιστροφές όσων απείχαν.

      • Hunter avatar
        Hunter @ Κυθήριος 26/01/2015 01:13:32

        Αγαπητέ Κυθήριε, σου παραθέτω τις εντυπώσεις μου εδώ στα Γιάννενα, στο χωριό (μεγάλος Δήμος του νομού): 1.) Είμαστε καμιά 250 χωριανοί που ζούμε μόνιμα στο εξωτερικό σε ευρωπαϊκές χώρες (άλλοι όπως εγώ ζούμε όλη μας τη ζωή έξω, άλλοι μετανάστευσαν τις δεκαετίες '80-'90). Ως επί το πλείστον ψηφίζουμε Ν.Δ. Ενώ κάθε φορά έβλεπα καμιά 200αριά από εμάς να έρχονται να ψηφίζουν, σήμερα είδα μόνο 20-25... Επίσης είδα λιγοστούς από Αθήνα, όχι όπως άλλες φορές που ερχόταν περισσότεροι... 2.) Οι γονείς καμιά 25αριά νέων που ξενιτεύτηκαν την περασμένη διετία, ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ (ακόμη και καμιά 5-6 που ψήφιζαν όλα τα χρόνια Ν.Δ κι άλλοι τόσοι ΠΑΣΟΚ)... 3.) Πολλοί που είχαν μικρομάγαζα στα Γιάννενα και τα έκλεισαν, ψήφισαν οι μεν πασόκοι ΣΥΡΙΖΑ, οι δε της Ν.Δ ψήφισαν Χ.Α και Καμμένο... 4.) οι πασόκοι δημόσιοι υπάλληλοι ψήφισαν σχεδόν εξολοκλήρου ΣΥΡΙΖΑ. Καμιά δεκαριά της Ν.Δ, ψήφισαν Ν.Δ και Χ.Α... 5.) οι κτηνοτρόφοι ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ και κάτι λίγοι ΚΚΕ, γιατί γύρναγαν εδώ προεκλογικά κάτι συριζαίοι και λέγανε ότι θα κρατικοποιήσουν πάλι τη ΔΩΔΩΝΗ (!!!) ώστε να τους πληρώνει το γάλα αυθημερόν... 6.) οι άνεργοι του χωριού ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ γιατί περιμένουν να πάρουν 600 Ευρώ επίδομα μηνιαίως... 7.) "ποταμίσιους" δεν μπόρεσα να ανακαλύψω...

        • Κυθήριος avatar