#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2010 23:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι έδιναν τα λεφτά στις ΜΚΟ



Μακριά από μένα οι πολιτικές συμπάθειες σε πρόσωπα και καταστάσεις.

Σε κάθε περίπτωση όμως, η αλήθεια πρέπει να αποκατασταθεί.

Σε σημερινό δημοσίευμά της η εφημερίδα Ελευθεροτυπία κάνει λόγο για στελέχη της Ν.Δ. που βρίσκονται πίσω από τις ΜΚΟ με τις μεγαλύτερες χρηματοδοτήσεις, σύμφωνα με τα στοιχεία της τελευταίας πενταετίας, που έχει η αρμόδια διεύθυνση του υπουργείου Εξωτερικών.

Προφανώς και έχουν εμπλακεί στελέχη της ΝΔ. Εξάλλου για όσους δεν το θυμούνται η ΝΔ ήταν κυβέρνηση τη περίοδο εκείνη.

Το δημοσίευμα βέβαια είναι εξόχως παραπλανητικό. Για δύο λόγους:

Πρώτον, η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εξωτερικών σε όλη τη διάρκεια της κυβέρνησης στης ΝΔ, ήταν ένα και μόνο πρόσωπο. Η Ντόρα Μπακογιάννη. Και προφανώς είχε εικόνα.

Δεύτερον, η αρμόδια υπηρεσία για τις χρηματοδοτήσεις των ΜΚΟ, δεν υπάγεται απευθείας στον Υφυπουργό.

Ο υφυπουργός έχει την πολιτική ευθύνη. Αυτός όμως που επιλέγει ποιες ΜΚΟ θα χρηματοδοτηθούν, είναι ο Ειδικός Γραμματέας Αξιοποίησης Διεθνών Προγραμμάτων. Με λίγα λόγια αυτός που έχει στα χέρια του το πασίγνωστο και περιβόητο κατάλογο της ΥΔΑΣ. Όπως ορίζει η σελίδα του ΥΠΕΞ :  Η ΥΔΑΣ είναι αρμόδια για την ενίσχυση των υπαρχόντων αλλά και των νεοσυστημένων ΜΚΟ και φροντίζει για τη συστηματική ενημέρωση, εμπέδωση και ανάπτυξη του εθελοντισμού στη νεολαία και στην ελληνική κοινωνία των πολιτών με στόχο τη δημιουργία νέων ΜΚΟ ή συναφών οργανώσεων και αναπτυξιακών δικτύων. Η ΥΔΑΣ εποπτεύει και στηρίζει προγράμματα αναπτυξιακής εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης της ελληνικής κοινής γνώμης σε θέματα ανθρωπιστικής και αναπτυξιακής συνεργασίας.

Τη περίοδο λοιπόν εκείνη, τη θέση αυτή κατείχε το αγαπημένο παιδί της Αγίας Οικογένειας, και νυν ευρωβουλευτής, Θεόδωρος Σκυλακάκης.

Τέλος, και σε συνέχεια των ανωτέρω, ανάμεσα στις χρηματοδοτούμενες ΜΚΟ, μπορεί κανείς να διακρίνει τη ΜΚΟ «Ευρωπαϊκό Κέντρο Δημοσίου Δικαίου» του καθηγητή Σπ. Φλογαΐτη, ο οποίος διατηρούσε νομικό γραφείο, με τη νυν νομική σύμβουλο του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου, Γλ. Σιούτη.

Επίσης ψηλά στη λίστα βρίσκεται το «Κέντρο Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου» του συνταγματολόγου και πρώην ευρωβουλευτή του ΠΑΣΟΚ, Δ. Τσάτσου. Για τους γνωρίζοντες, το συγκεκριμένο Κέντρο ιδρύθηκε από τον Υπουργό Απασχόλησης Ανδρέα Λοβέρδο.

Για την αποκατάσταση της τάξης.

Με Κάποια Οργή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 08/02/2010 23:20:59

    Τσάτσος, Λοβέρδος Κοντιάδης είχαν μαζί δικηγορικό γραφείο.
    Θα έγραφα και άλλα για τους 2 τελευταίους αλλά δε γράφω για να μην έχει πρόβλημα η σελίδα.

  2. anonymous avatar
    anonymous 08/02/2010 23:22:33

    Φλογαϊτης, Παμπούκης και Σιούτη έχουν μαζί γραφείο.
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο φαίνονται.

    • Loretta avatar
      Loretta @ anonymous 09/02/2010 01:14:10

      anonymoys

      στειλε τα στοιχεια σου στον Εισαγγελεα...!! γιατι οχι?

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 09/02/2010 01:45:57

      Γιατί δεν πρόκειται να γίνει τίποτε. Είναι ολόκληρη μηχανή από πίσω ολόκληρο δίκτυο που λυμαίνεται το κρατικό χρήμα. Στο κέντρο του Φλογαϊτη δούλευε ο Στυλιανίδης πριν να γίνει πολιτικός. Μόλις έγινε υφυπουργός έβγαλε φράγκα προς τη ΜΚΟ του Φλογαϊτη και μετά άντε βρες τα. Έχουν πλοκάμια παντού και χοντρές πλάτες.
      Επίσης δικηγόροι είναι. Λες να μην έχουν φυλάξει τα οπίσθιά τους;

  3. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2010 23:40:18

    Μαφία
    Καλά
    Οργανωμένη

  4. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 09/02/2010 00:20:01

    Με τις κουβεντες και τους χαρακτηρισμους χανουμε τον κυριο στοχο: Που πρεπει να ειναι η πληρης αποκαλυψη των ονοματων εκεινων που εχουν και ελεγχουν τις ΜΚΟ - ολα τα ονοματα στη φορα, δηλαδη, για να ξερουμε με ποιους εχουμε να κανουμε - και ΟΛΩΝ των πηγων χρηματοδοτησης τους. Και, επιπλεον, αν τηρουνται οι φορολογικες και ασφαλιστικες υποχρεωσεις τους σχετικα με την καταβολη των κρατησεων επι των αποδοχων των ιδιων και των υπαλληλων και των ασφαλιστικων εισφορων που αναλογουν - εκει ειναι το "ψητο" που κανει αν οχι ολους οπωσδηποτε, ομως τους περισσοτερους να ασχολουνται "με τα κοινα" μεσω ΜΚΟ.

  5. Loretta avatar
    Loretta 09/02/2010 01:12:58

    Αμαν βρε Φακτορα και ειχα το στομαχι μου σημερα....βρηκες μερα να ανεβασεις και φωτο της θεοδωρας...!!

  6. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 09/02/2010 08:18:39

    Θεοδωρούλα:μπορείς να κοιμάσαι ήσυχη.Η θεραπαινίς σου,ανακάτευε εμβριθώς κάτι χαρτιά,την ώρα που ο Αρχηγός του κόμματος στο οποίο(ακόμα)μετέχεις,αγόρευε στη βουλή γιά το μεταναστευτικό.Ηταν δε τόση η εμβρίθειά της,που δεν σήκωνε κεφάλι.Ούτε τα ηχηρά και παρατεταμένα χειροκροτήματα όλων των συναδέλφων της,κατάφεραν να την αποσπάσουν από το ανάγνωσμά της.Η "παμπόνηρη " τηλεόραση,εστίαζε συνέχεια πάνω της.Οχι μία,όχι δύο,όχι τρείς,αλλά πολλές -πολλές φορές.Ηθελε κάτι να μας πεί η...ποιήτρια;;;
    Αντωνάκη:ασφαλώς και είδες την σκηνή,από το βήμα της βουλής.Οχι,μία,όχι δύο,όχι τρείς,αλλά πολλές-πολλές φορές.Γι αυτό Αντώνη,μην παραλείψεις να την συμπεριλάβεις στα ψηφοδέλτια των προσεχών εκλογών.Εκτός...εκτός κι αν το αμάξι σου ,έχει περιορισμούς ως πρός το ανώτατο βάρος ανά τροχόν!!!!

  7. Ψάλτης avatar
    Ψάλτης 09/02/2010 13:52:27

    Τα Ονόματα είναι Μπακογιάννη και τα παιδιά της από τον ...Δήμο, Σκυλακάκης και Τσιατσάμης ως Γενικός Γραμματέας Διεθνών οικονομικων σχέσεων σχέσεων και Ειδικός Γραμματέας Διαχείρισης Προγραμμάτων αντίστοιχα.

  8. pikos avatar
    pikos 09/02/2010 16:21:54

    Μια ΜΚΟ...Να δεις πως τη λένε....action aid; Α! καλά θυμάμαι...Αλήθεια ποιος την έχει;

  9. Θ.Σ.Κ avatar