15/07/2010 21:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοι έβγαλαν «χοντρά» λεφτά;

Το γεγονός ότι στο σύστημα ΠΑΣΟΚ από το παρελθόν υπήρχαν πολλοί «αλογομούρηδες’, κοινώς παίκτες του Χρηματιστηρίου, είναι γνωστό από τις ιστορικές εκείνες ημέρες της Σοφοκλέους. Κάποιοι έπαιζαν, κέρδιζαν και πλούτιζαν αφού είχαν εσωτερική πληροφόρηση.

Ότι θα συνεχίζονταν τα “πράσινα” παιχνίδια και τις ημέρες αυτές της... διαφάνειας και της ηθικότητας δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν το περιμέναμε.

Δεν είμαστε δικαστές, ούτε μπορούμε να κατηγορήσουμε κάποιους χωρίς χαρτιά. Ωστόσο, δεν σας παραξενεύει όλη αυτή η υπόθεση με την Πειραιώς και την ανακοίνωσης πρότασης για ΤΤ και ΑΤΕ;

Από την Τετάρτη το βράδυ υπήρχαν πληροφορίες ότι κάτι τρέχει στον τραπεζικό κλάδο.

Μάλιστα, το απόγευμα της ίδιας ημέρας ο ίδιος ο Γ. Παπακωνσταντίνου από τη Βουλή έδινε στην ουσία εντολή στις τράπεζες να προχωρήσουν σε συγχωνεύσεις. “Είναι επείγον να γίνουν στρατηγικές κινήσεις από όλες τις τράπεζες. Χρειαζόμαστε λιγότερες και πιο ισχυρές τράπεζες” είπε από το βήμα της Βουλής.

Το ίδιο το υπουργείο Οικονομικών στη σημερινή ανακοίνωσή του λέει ότι η πρόταση Σάλλα είχε κατατεθεί από την Τετάρτη στο υπουργείο, την γνώριζαν δηλαδή αρκετοί.

Λοιπόν, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο κέρδισε σήμερα 21% και συνολικά από χθες 23%. Η Πειραιώς συνολικά ανέβηκε στο χρηματιστήριο γύρω στο 13% ενώ η ΑΤΕ πήρε 6,5%.

Αν λοιπόν κάποιος που γνώριζε ότι κάτι θα ανακοινωθεί από την Τετάρτη το βράδυ και “έσπρωξε” καμιά 500αριά χιλιάδες ευρώ στα τρία αυτά χαρτιά σήμερα μετράει τα κέρδη του και περιμένει.

Τυχαίο; Δε νομίζω.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/07/2010 21:25:07

    Το GAP δεν ήξερε?

  2. Misha avatar
    Misha 15/07/2010 21:33:11

    Γνωστό το κόλπο, το έκαναν και παλιότερα.
    Αγοράζουν μετοχές χαμηλά, βάζουν τα παπαγαλάκια τους να θριαμβολογούν, και πουλάνε ακριβά όσα αγόρασαν για ένα κομμάτι ψωμί.
    Αυτό έκαναν επανειλημμένως επί Σημίτη και Γιαννου και αντι να καθήσουν στο σκαμνί , τους ζήτησε και συγγνώμη στο τέλος ο ΚΚ ο Β ο χοντρός και μικρός.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Misha 15/07/2010 21:42:38

      Α, ρε Καραμανλή, έχεις δίκιο Μίσα, δεν τους τσάκισε και τώρα ξεκοκκαλίζουν ότι απέμεινε από αυτή την έρμη χώρα...

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/07/2010 21:37:48

    Για το ότι το υπουργείο είχε στα χέρια του την πρόταση μια μέρα χωρίς να την ανακοινώσει, θα έπρεπε ήδη ο Σαμαράς να ζητάει τη σύσταση εξεταστικής επιτροπής.

    Δεν μπορώ να καταλάβω! Άραγε ψαρώνει με το επιχείρημα "να σώσουμε την οικονομία"; Μα δεν έχει καταλάβει ότι όλη η πρόκληση της κρίσης είναι τεχνητή; Ή συμμετέχει και αυτός;

    Με αυτή την αδράνεια, Αντώνη, όλα περνάνε από το μυαλό μας.

    Δώσε αποφασιστική απάντηση και μη φοβάσαι κανέναν.

    Οι σύμμαχοι που θα βρεις στο δρόμο είναι περισσότεροι και ισχυρότεροι από όσο νομίζεις. Θα έχεις για συμμάχους σου, πολύ απλά, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, που δεν τους αρέσει καθόλου αυτή η μεθόδευση.

    Το κυριότερο είναι, φυσικά, ότι θα έχεις για συμμάχους σου όλους εμάς, τις υγιείς δυνάμεις του έθνους.

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ Επώνυμος 15/07/2010 21:42:33

      Υπάλληλοι όλοι τους.
      Στη χώρα που έχουμε τους περισσότερους προέδρους (στα χαρτιά), δεν έχουμε ένα αφεντικό, να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

    • Misha avatar
      Misha @ Επώνυμος 15/07/2010 21:48:36

      Φίλε Επώνυμε, υποψιάζομαι πως σε λιγους μήνες αν δε γίνει το μεγάλο μπαμ που προσδοκώ και ευχομαι, η καθεστωτική ΝΔούλα θα ξωπετάξει και τον Φαήλο.
      Μηταράκης, Κακλαμάνης, Δήμας, Αβραμό είναι ενδείξεις πως «όλα τριγυρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν».
      Φταίει το ευρωκαλούπι που κάνει και αυτούς με τις καλύτερες των προθέσεων, υπάκουους ντιντήδες.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Misha 15/07/2010 21:59:18

        Και τότε τι θα γίνει; Αυτή τη στιγμή τουλάχιστον ο Σαμαράς εκπροσωπεί ΑΚΟΜΗ (γιατί επιμένω ότι δεν έχει τελειώσει το θέμα της Πειραιώς για το Σαμαρά) μια ελπίδα. Οι άλλοι αυτοί δεν εκπροσωπούν τίποτα. Με βάση μετρήσεις, το διαδίκτυο αυτή τη στιγμή έχει τόση αναγνωσιμότητα στα μπλογκς, όσο και οι έντυπες εφημερίδες, και συνεχώς ανεβαίνει. Σε δυο-τρία χρόνια ίσως νικήσει και την τηλεόραση, που ακόμη υπερέχει συντριπτικά στη δημιουργία κλίματος. Ποιος θα μείνει με το Μηταράκη και τον Αβραμό; Αν καταρρεύσει ηθικά και ο Σαμαράς, απλώς δεν θα υπάρχει ΚΑΜΙΑ επιλογή πια στην καθεστωτική πολιτική και δεν θα υπάρχει άλλος δρόμος πια, πέρα από διαδικασίες συνολικής απονομιμοποίησης του σημερινού ελληνικού κράτους, που θα έρθουν από μόνες τους χωρίς να οργανωθούν απαραίτητα από κάποιο συγκροτημένο επαναστατικό κίνημα. Μια σπίθα τότε θα φέρει την έκρηξη.

        Ο Σαμαράς δηλαδή είναι η τελευταία αξιόπιστη (ακόμη) εφεδρεία του συστήματος, όμως αν χάσει π.χ. αυτό το θέμα της Πειραιώς, ή και οποιοδήποτε άλλο παρόμοιο από τα πάρα πολλά που θα ξεφυτρώνουν κάθε μέρα, τότε το σύστημα απλώς θα καταρρεύσει και δεν θα το σώσει ούτε ο Σαμαράς.

        Το ευρωκαλούπι φταίει, αλλά δευτερογενώς. Τέτοια πράγματα δεν έχουν γίνει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

        Έβλεπα το βιντεάκι που είδες κι εσύ για την Αργεντινή και μου έκανε εντύπωση ότι υπήρχαν εκεί αντιδράσεις που εδώ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ. Ως οργανωμένη κοινωνία είμαστε πιο πίσω κι από την Αργεντινή. Γι' αυτό και είμαι από τη μια πιο απαισιόδοξος, αλλά από την άλλη πιο αισιόδοξος, ότι εδώ δηλαδή αφενός το σύστημα διαθέτει λιγότερες εφεδρείες, αφετέρου η επαναστατικότητα θα έχει πιο συνολικά ανατρεπτικό χαρακτήρα.

        Ο Αντώνης θα πρέπει να θυμάται ότι δεν ηγηθεί της επανάστασης του αυτονόητου ο ίδιος, τότε η επανάσταση που αναπόφευκτα έρχεται θα βγάλει μόνη της τους δικούς της ηγέτης. Αλλά η επανάσταση θα έρθει. Δεν ξέρω πώς, αλλά θα έρθει.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 15/07/2010 22:07:13

        Στην Αργεντινή αντέδρασαν όταν πεινασαν.Όχι στα λόγια, αλλά όταν άνοιγαν το ντουλάπι και δεν υπήρχε ούτε παξιμάδι.
        Εγώ προσμένω το μεγάλο μπαμ.Δεν ξέρω ποιος ή τι θα ανάψει τη θρυαλλίδα αλλά η μυρωδιά της έκρηξης πλανάται .
        Ακούς μπινελίκια χονντρά ακόμα και από γέρους ναθρωπους πια...

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Misha 15/07/2010 22:07:35

        Επώνυμε

        Οταν κι εσείς, φύση συντηρητικός, φτάνετε στο σημείο να λέτε " η επανάσταση θα έρθει. Δεν ξέρω πώς, αλλά θα έρθει."
        τότε, θα πει, ότι έχουμε φτάσει στο μη περαιτέρω....

        Τι ξημερώνει;;

      • ataktos avatar
        ataktos @ Misha 15/07/2010 22:11:16

        Επώνυμε -πράγματι ακόμα πιστεύεις ..μπα

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Misha 15/07/2010 22:11:53

        Πίστεψέ με χελιδόνι, δεν είμαι ο πιο συντηρητικός που υπάρχει. Υπάρχει δυστυχώς πολύς κόσμος, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ που δεν έχει καταλάβει τι γίνεται. Και συντηρητικοί και μη συντηρητικοί.

        Εγώ απλώς έχω καταλάβει τι γίνεται. Δόξα τω Θεώ. Μαζί με όλους τους άλλους φίλους εδώ μέσα. Αν το καταλάβεις, τότε πας αυτόματα και αντανακλαστικά με την "επανάσταση".

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Misha 15/07/2010 22:50:43

        Eπώνυμε κι ακούω γύρω κι εδώ είμαι και παρακολουθώ,
        κι εύχομαι, να κάνω λάθος, όμως η μόνη λέξη που μου βγαίνει τώρα, είναι...ασφυξία!

  4. anonymous avatar
    anonymous 15/07/2010 22:14:38

    σχολιο σε antinews

    xifos makry says:
    15/07/2010 at 00:17 AKOY ΘΑ ΠΑΡΗ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΓΑΠ!!!! ΚΛΩΤΣΕΣ ΑΠΑΝΩΤΕΣ ΘΑ ΠΑΡΗ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΗ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΗΕΝΕΙΑΚΩΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.
    ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΠΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ – ΕΝΟΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ- ΜΙΑΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ..

    ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΕΠΑΡΧΙΑΚΑ ΜΕΡΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Ο ΔΕΙΛΟΣ

    … ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΣΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΣΑΝΤ
    ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ ΤΗ ΦΡΟΥΡΗΣΗ ΤΟΥ.

    ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΣΚΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΑΓΡΙΕΥΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΜΑΙΑΜΙ -ΦΛΟΡΙΝΤΑΣ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ ΔΕ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΤΟ ΛΥΝΤΣΑΡΙΣΜΑ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΕΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

  5. fantomas avatar
    fantomas 15/07/2010 22:36:19

    7.500 ανδρες (ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ)καταφτανουν απο τον Σεπτεμβριο με αιτιολογια την διαδυνοριακη φυλαξη απο την Ε.Ε. !!!!

    ΤΥΧΑΙΟ?

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !!

    ουτε οι πρετοριανοι του δεν θα τον σωσουν!!!

    ας μηντους τσακιζε με τα συνταξιοδωτικα τους!!!!

    χαχαχααααααα!!!!!!!
    καθομεσατε και παρακολουθουμε το εργο απο εδω και περα... γελαμε....... ακολουθουμε αυτο που ελεγε ο καραγκιοζης!!
    θα φαμε, θα πιουμε, και νυστικοι θα κοιμηθουμε!!!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ fantomas 15/07/2010 22:51:48

      από που καταφθάνουν ..από το ιράκ;

  6. Orestios avatar
    Orestios 15/07/2010 22:42:04

    Και με τί θα τους πληρώσουν?
    Ήδη οι Αμερικανοί δεν πληρώνουν το στρατό τους

    http://www.zerohedge.com/article/latest-semi-austerity-casualty-pentagon

  7. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 15/07/2010 23:21:50

    pali fouska murizei.. na deis pou sto telos den 8a ginei to deal. kai 8a exoun vgalei ta leftoudakia tous autoi p itan na ta vgaloun

  8. sophie avatar
    sophie 15/07/2010 23:36:53

    Δημοσιεύθηκε: 22:05 - 15/07/10 | Τελ. Ενημ.: 22:20 - 15/07/10

    Σε υποβάθμιση τίτλων των ελληνικών τραπεζών με εγγύηση στοιχεία ενεργητικού, ύψους 17,2 δισ. ευρώ προχώρησε η Moody's, ολοκληρώνοντας την αναθεώρηση των εκτιμήσεων για τους τίτλους αυτούς.

    Ο οίκος υποβάθμισε 33 τίτλους σε Α2, Α3 και Baa1, ενώ επιβεβαίωσε τις πιστοληπτικές αξιολογήσεις τριών τίτλων.

    Όπως αναφέρει, η ενέργεια αυτή οφείλεται στην προσδοκία σημαντικής επιδείνωσης της απόδοσης των δανείων που χρησιμοποιούνται ως εγγυήσεις των τίτλων, λόγω του πιεσμένου οικονομικού περιβάλλοντος στην Ελλάδα.

    Η Moody's υποβάθμισε τις αξιολογήσεις για το σύνολο των τίτλων με εγγύηση στεγαστικά δάνεια, ενώ έπεται αναθεώρηση των πιστοληπτικών αξιολογήσεων τίτλων με βάση καταναλωτικά δάνεια.

  9. ataktos avatar
    ataktos 15/07/2010 23:41:15

    Σικέ» επιτυχία στην έκδοση εντόκων
    Πέμπτη, 15 Ιούλιος 2010 00:56
    Διαστάσεις θριάμβου επιχείρησαν να δώσουν ορισμένοι στην τελευταία έκδοση εντόκων γραμματίων του Δημοσίου, αλλά οι πληροφορίες από τα τραπεζικά dealing room κάνουν λόγο για «σικέ» επιτυχία, την ώρα μάλιστα που περνούσε «απαρατήρητη» μια οδυνηρή αποτυχία, με πολύ μεγαλύτερη σημασία.

    Οι πληροφορίες αναφέρουν, ότι:

    n Το περιβόητο πλέον «τεστ στις αγορές» δεν ήταν ούτε τεστ, ούτε διεξήχθη πραγματικά στο πεδίο των αγορών! Τα έντοκα γραμμάτια 6μηνης διάρκειας αγοράσθηκαν από ελληνικές τράπεζες, οι οποίες μάλιστα λέγεται ότι εκ των προτέρων είχαν ενημερώσει τον Οργανισμό Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους για τα ποσά που επρόκειτο να διαθέσουν.
    n Στην πραγματικότητα, λοιπόν, η δημοπρασία ήταν καθαρά «εσωτερική ελληνική υπόθεση», την οποία παρακολούθησαν με παγερή αδιαφορία οι διεθνείς αγορές. Άλλωστε, και από το μνημόνιο με την «τρόικα» προκύπτει, ότι το διεθνές δάνειο των 110 δις. ευρώ προορίζεται να καλύψει ΜΟΝΟ τις ανάγκες αναχρηματοδότησης ομολόγων και τις τρέχουσες δανειακές ανάγκες του Δημοσίου, ενώ ο βραχυχρόνιος δανεισμός προβλέπεται ότι θα αναχρηματοδοτείται από την εσωτερική αγορά.
    n Ως επιτυχία «πλασαρίστηκε» επικοινωνιακά το επιτόκιο διάθεσης των τίτλων, αλλά στην πραγματικότητα ήταν 10 μονάδες βάσης υψηλότερο από την προηγούμενη αντίστοιχη δημοπρασία (465 μονάδες, έναντι 455). Στην πραγματικότητα, η μόνη επιτυχία της δημοπρασίας ήταν, ότι το επιτόκιο δεν ξεπέρασε το 5%, δηλαδή το κόστος δανεισμού από το διεθνές δάνειο.

    Όμως, αυτό που πέρασε απαρατήρητο, στη σκιά της «επιτυχίας», ήταν, όπως υπογραμμίζουν τραπεζικά στελέχη, μια σοβαρή αποτυχία, που αντανακλά την αδυναμία της χώρας να αντλήσει ρευστότητα από την αγορά, έστω και για μικρές χρονικές διάρκειες: ο ΟΔΔΗΧ, ενώ λήγουν τον Ιούλιο και έντοκα γραμμάτια 12μηνης διάρκειας, προτίμησε τελικά να μην τολμήσει να τα αναχρηματοδοτήσει με τίτλους της ίδιας διάρκειας, αλλά να περιορισθεί στην «ασφάλεια» των 3-6 μηνών.

    Όπως εξηγούν παράγοντες της αγοράς, αν σήμερα το Δημόσιο επεδίωκε να διαθέσει τίτλους με διάρκεια 12μήνου, είναι βέβαιο ότι το επιτόκιο δανεισμού θα εκτοξευόταν πάνω από το 5%. Ουδείς στο οικονομικό επιτελείο θα αναλάμβανε, ασφαλώς, αυτό το ρίσκο, καθώς θα ήταν υποχρεωμένοι να κηρύξουν άγονη τη δημοπρασία, δεδομένου ότι το κόστος δανεισμού από το διεθνές «πακέτο» θα ήταν χαμηλότερο και θα βρισκόταν το οικονομικό επιτελείο εκτεθειμένο σε κατηγορίες για πρόκληση ζημίας στο Δημόσιο!

    Η πραγματικότητα, λοιπόν, πίσω από την «επιτυχία» της δημοπρασίας είναι μάλλον απογοητευτική: ακόμη και οι ελληνικές τράπεζες δεν δέχονται να δανείσουν το Δημόσιο για ένα χρόνο με επιτόκιο χαμηλότερο από αυτό του διεθνούς «πακέτου» χρηματοδότησης. Άρα, η Ελλάδα παραμένει εντελώς αποκλεισμένη από τις αγορές, παρά την φιλολογία περί «επιτυχούς δοκιμασίας»…

    • spiros avatar
      spiros @ ataktos 16/07/2010 07:00:10

      Ο μόνος που τα είπε "καλυμένα μαύρα" ήταν ο ΣΚΑΙ. ενώ οι υπόλοιποι τα είδαν πολύ ευχάριστα. Θέμα έιναι τι πέρασε στον ΛΑΟ. Δεν του είπαν ότι τα χάλια έρχονται.

  10. ΠΗΤΕΡ Κ. avatar
    ΠΗΤΕΡ Κ. 15/07/2010 23:55:36

    ΟΡΕΣΤΙΕ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΓΓΕΝΗ ΣΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟΣ? ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΤΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ? ΟΣΟ ΔΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΟΝΥΜΟΥΣ ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗ ΦΛΟΡΙΔΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΦΥΓΑΔΕΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΑΠ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝΕ ΣΕ ΓΚΕΤΟ.ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΗΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΗΤΕΡ Κ. 16/07/2010 00:04:51

      Δεν διάβασες το λινκ?
      Καλά να περνάτε εκεί που είστε.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Orestios 16/07/2010 00:15:55

        Orestie- μα έχει κυκλοφορήσει καιρό τώρα η πληροφορία .. ότι έχουν αποτύχει... παταγωδώς στο Αφγανιστάν και.. ψάχνουν φόρμουλα προπαγάνδας για τον Ομπαμα .

    • neotera avatar
      neotera @ ΠΗΤΕΡ Κ. 16/07/2010 00:07:30

      ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΥΣ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΜΥΖΟΥΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΕΟ. ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗ. Σ' ΕΣΑΣ ΒΑΣΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΗΠΩΣ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ. ΤΡΑΒΑ ΣΤΟ ΛΙΝΚ ΤΟΥ ΟΡΕΣΤΙΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ.

  11. ΠΗΤΕΡ Κ. avatar
    ΠΗΤΕΡ Κ. 16/07/2010 00:20:03

    KALA RE NEOTERA MH BARAS DEN EIXA DIABASH TO LINK TO OPOIO ESY DEN KATALABES.APOLAYSTE TON YPNO SAS.EYTHXHTE.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΗΤΕΡ Κ. 16/07/2010 00:48:23

      ΟΚ, ΠΉΤΑ. Δεν μας διαφωτίζεις όμως αφού μπορείς. Περιμένουμε την άποψή σου.

  12. ares avatar
    ares 16/07/2010 00:34:17

    Αληθεύει ότι αυξήθηκε η κρατική επιχορήγηση των κομμάτων από 37
    εκατ. (που καθορίστηκε τον Μάρτιο) σε 48,8 εκατ. ευρώ για το 2010;;; δηλ. 12 εκατ - 32% αύξηση???
    Μήπως είναι παραίσθηση;;; ή προβλέπεται στο Μνημόνιο???