#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/11/2011 22:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί ράβουν κουστούμι υπουργού



Tους κ. Σταύρο Δήμα, Γιάννη Μουρμούρα, Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο και Δημήτρη Αβραμόπουλο, που θα παραιτηθεί από βουλευτής, πρότεινε η ΝΔ για τη συμμετοχή της στη νέα κυβέρνηση. Ο κ. Αβραμόπουλος  πιθανότατα θα τοποθετηθεί στο υπουργείο Εθνικής Αμυνας και ο κ. Μουρμούρας, αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών.

Την τελική απόφαση θα έχει ο εντολοδόχος πρωθυπουργός κ. Λουκάς Παπαδήμος. Τα ονόματα αυτά κατέθεσαν οι εκπρόσωποι της ΝΔ και στη συνάντηση που είχαν με τους εκπροσώπους του ΠΑΣΟΚ και του ΛΑΟΣ σήμερα το απόγευμα στο Μέγαρο Μαξίμου. Η ΝΔ διευκρινίζει ότι πρόκειται για προτάσεις και όχι για διαπραγμάτευση, ότι αποσκοπεί να βοηθήσει τη νέα κυβέρνηση και όχι να αποκομίσει κομματικά οφέλη. Προσθέτει ότι δεν συζητήθηκαν συγκεκριμένα υπουργεία, ούτε το αν η κυβέρνηση θα έχει θέσεις αντιπροέδρων, θέματα που θα αποφασίσει ο επόμενος πρωθυπουργός.

Η ΝΔ υποστηρίζει ότι «με την συμμετοχή μας ανατρέπουμε την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και Παπανδρέου και στηρίζουμε στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο μια μεταβατική κυβέρνηση με συγκεκριμένο στόχο να βγει η χώρα από το αδιέξοδο και οδηγηθεί σε εκλογές».

Καθώς ο πρόεδρος του κόμματος Αντώνης Σαμαράς είχε πει ότι μόνο μη κοινοβουλευτικά στελέχη θα μετέχουν στην μεταβατική κυβέρνηση, η ΝΔ αναφέρει ότι «ο κ. Αβραμόπουλος επέλεξε ο ίδιος να παραιτηθεί για να συμμετάσχει στην κυβέρνηση»..

Σύμφωνα με το ΑΠΕ, τα υπουργεία, στην ηγεσία των οποίων αναμένεται με βεβαιότητα ότι θα γίνουν αλλαγές προσώπων, είναι το Εσωτερικών, το Δικαιοσύνης, το Προστασίας του Πολίτη, το Επικρατείας, στο οποίο ο οριζόμενος υπουργός ασκεί καθήκοντα κυβερνητικού εκπροσώπου, ενδεχομένως δε και το Εθνικής Άμυνας.

Από το ΠΑΣΟΚ, ο Ευάγγελος Βενιζέλος ήταν από τους πρώτους, αν όχι ο πρώτος που δέχθηκε το τηλεφώνημα του εντολοδόχου πρωθυπουργού κ. Λουκά Παπαδήμου. Ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΚΤ ζήτησε από τον κ. Βενιζέλο να παραμείνει αντιπρόεδρος και στη νέα κυβέρνηση διατηρώντας παραλλήλως και το χαρτοφυλάκιο του υπουργού Οικονομικών. Ο κ. Βενιζέλος δέχθηκε και ο κ. Παπαδήμος συνεχίζει τα τηλεφωνήματα στα άλλα πρόσωπα που επιθυμεί να εντάξει στην κυβέρνησή του. Οι επόμενοι τρεις υπουργοί που δέχθηκαν κλήσεις ήταν η κυρία Άννα Διαμαντοπούλου, οι κύριοι Ανδρέας Λοβέρδος και Μιχάλης Χρυσοχοϊδης, οι οποίοι εντάσσονται στην κυβέρνηση Παπαδήμου, χωρίς να είναι προς το παρόν σαφές αν διατηρούν τα χαρτοφυλάκια που ελέγχουν μέχρι σήμερα.

Αυξημένες είναι οι πιθανότητες να εκπροσωπηθεί στο νέο σχήμα η Δημοκρατική Συμμαχία της Ντόρας Μπακογιάννη (είτε με τον Γιώργο Κοντογιάννη είτε με τον Λευτέρη Αυγενάκη).

Επαφή αναμένεται να γίνει και με την Δημοκρατική Αριστερά του Φώτη Κουβέλη.

O Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός αναμένεται να τοποθετήσει έναν ή δύο υπουργούς στο νέο σχήμα. Φαβορί θεωρείται ο κ. Μάκης Βορίδης, ενώ ακούγεται ότι δεν είναι απίθανο να υπουργοποιηθεί και ο κ. Άδωνις Γεωργιάδης. Ακούγονται επίσης τα ονόματα των κ. Γιώργου Γεωργίου και Κώστα Κιλτίδη

Εκτός από τους κυρίους Φλωρίδη και Παπαδόπουλο, ως πιθανό ακούγεται και το όνομα της κυρίας Βάσως Παπανδρέου που έχει διατελέσει και επίτροπος στην ΕΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/11/2011 22:25:46

    Αβραμόπουλος;
    ΔΗΜΑΣ; Αυτός με την Κλιμακτική Αλλαγή; Χμμμ... Διλημμα... Να αρχίσω να προσαρμόζω τις γελοιογραφίες της Μπιρμπίλη ή να βρώ διαβατήριο Αφγανιστάν και να ζητήσω πολιτικό άσυλο πουθενά αλλού; Μάλλον το δεύτερο.

  2. Bakunin avatar
    Bakunin 10/11/2011 22:31:18

    Φαίνεται λέρωσαν τις φόρμες!!!

  3. me avatar
    me 10/11/2011 22:39:48

    Τόση πρεμούρα είχε ο Αβραμό;
    Αλλά δεν λέω... του ταιριάζει η θέση μιας και θα απολαμβάνει αγήματα και τιμές.
    Αν μείνει ο Βενιζέλος στο οικονομικών τι θα αλλάξει;
    Το ίδιο και με τον αποτυχημένο Παπουτσή στο ΠΡΟΠΟ.
    Στο εσωτερικών τι να κάνει ένας καθηγητής πανεπιστημίου;
    Το πρόβλημα των λαθρομεταναστών ποιός θα το αντιμετωπίσει;
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως εκτός από τα προβλήματα της καθημερινότητας υπάρχει και η καθημερινότητα. Με δίδυμο Παπουτσή και ενός καθηγητή πως θα αντιμετωπίσεις την εγκληματικότητα;
    Ποιά κυβέρνηση οπερέτα πάμε να στηρίξουμε;

    • gynner avatar
      gynner @ me 10/11/2011 22:43:04

      Την κυβέρνηση του Μάκη του τσεκουράτου και του Μπάμπη του σουγιά!Γελάτε συμπατριώτες,αφορολόγητο είναι!!Πρός το παρόν τουλάχιστον.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ me 10/11/2011 22:50:23

      Η κυβέρνηση αυτή είναι _ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ_ με συγκεκριμένη αποστολή και διάρκεια ζωής. Ας μην σχολιάζουμε λες και είναι κυβέρνηση φρεσκο-εκλεγμένη από τον ελληνικό λαό που ξεκινά νέα τετραετία.

      • aa avatar
        aa @ Χαλκιδέος 11/11/2011 09:31:52

        Ναι, μεταβατική.
        Αν δεις εκλογές σε διάστημα μικρότερο της δεκαετίας, γράψε μου!

    • me avatar
      me @ me 10/11/2011 22:54:34

      *εκτός των προβλημάτων της οικονομίας υπάρχει και η καθημερινότητα ήθελα να γράψω πριν...

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/11/2011 22:47:14

    Αφού αναλαμβάνει ο Αβραμόπουλος υπουργείο, τις βλέπω τις διεθνείς αγορές να δηλώνουν την πλήρη υποταγή στο μεγαλείο του!
    Επιτέλους η Ελλάς προχωρά εμπρός.
    Για τη Καϊλή ακούστηκε τίποτα;
    Για τον στοχαστή Ανατολάκη;

  5. BlueSky avatar
    BlueSky 10/11/2011 22:53:59

    ΠΟΤΕ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ, ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ;;;;
    ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ;
    ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΛΕΥΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΕΠΙ ΔΥΟ ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ;
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ;
    ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ;

    • jkr avatar
      jkr @ BlueSky 10/11/2011 23:02:34

      ΠΟΤΕ!

    • gynner avatar
      gynner @ BlueSky 10/11/2011 23:07:37

      Χμχμχμχμχ......εκλογές ε;Πρίν απο λίγη ώρα ο Παντελής Καψής ο έγκυρος δημοσιγράφος στη ΝΕΤ:"Αν αυτή η κυβέρνηση τα πάει καλά ποιός ο λόγος να γίνουν εκλογές το Φεβρουάριο;"Οπότε, καταλαβαίνεις τι εκβιασμό έχουμε να φάμε, ως πολίτες εννοώ, δεν με αφορούν πλέον τα κόμματα.

    • grnik avatar
      grnik @ BlueSky 11/11/2011 01:03:31

      Εκλογές θα γίνουν μετά την εαρινή σύνοδο κορυφής της Ε.Ε υπό την προϋπόθεση ασφαλώς ότι στις δημοσκοπήσεις τα 3 κόμματα της κυβέρνησης των τραπεζιτών δεν θα έχουν πατώσει σε μονοψήφια νούμερα.

      Από πληροφόρηση εντός ΠΑΣΟΚ αυτό..

  6. Greek Voter avatar
    Greek Voter 10/11/2011 23:00:11

    Τουλάχιστον να πάρουμε τα Εξωτερικών και Άμυνας.
    Έρχεται δύσκολη περίοδος.

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ Greek Voter 10/11/2011 23:19:34

      να τα κανουμε τι?

      • Loretta avatar
        Loretta @ Κατερινα 10/11/2011 23:37:18

        σκοπια πετρελαια.,,ΑΟΖ...και χιλια αλλα ποσα...!! Comprenez??

  7. me avatar
    me 10/11/2011 23:00:59

    Οι ΔΕΚΟ; Οι δημόσιοι οργανισμοί; Θα αλλάξουν διοικητές; Σιγάααα...
    Πάλι το κράτος των πρασινοφρουρών θα κάνει ρουσφέτια.
    Μεγάλο λάθος του πρόεδρου η στήριξη κυβέρνησης χωρίς συγκεκριμένη ημερομηνία εκλογών εντός του έτους.
    Είναι προφανές πως το ΠΑΣΟΚ δεν θα πάει στις εκλογές με Γιωργάκη. Θα έχουν όλο το χρόνο να προετοιμαστούν ειδικά όσο θα έχουν την δημόσια δκση υπό τον έλεγχό τους.
    Δεν φοβάμαι αντιστροφή κατάστασης αλλά η αυτοδυναμία θα είναι δύσκολη.
    Τα πουλημένα ΜΜΕ θα στηρίζουν Παπαδήμο και αλίμονο σε όποιον πει κάτι εναντίον του.
    Έτσι θα περνάνε στον κόσμο την ανάγκη συνεργασιών.
    Μεγάλο λάθος πρόεδρε η συμφωνία.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/11/2011 23:02:16

    Δε νιώθει κανένας ότι θέλει να ουρλιάξει από την απογοήτευση;

    • jk avatar
      jk @ ΕΥΑ 10/11/2011 23:37:56

      Εγώ...

    • Σοφια Γιαννατου avatar
      Σοφια Γιαννατου @ ΕΥΑ 10/11/2011 23:41:14

      κι εγω!

      • Panais avatar
        Panais @ Σοφια Γιαννατου 11/11/2011 00:10:11

        Κι εγώ!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΕΥΑ 10/11/2011 23:45:55

      Έχει ήδη κλείσει ο λαιμός μου από το πολύ ουρλιαχτό...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 10/11/2011 23:56:11

      jk, Σοφία
      Η απογοήτευση όταν μοιράζεται γίνεται περισσότερο ανεκτή...

    • noldor avatar
      noldor @ ΕΥΑ 11/11/2011 00:25:14

      Me, too. Για να καταλαβαινόμαστε.

    • Greek Voter avatar
      Greek Voter @ ΕΥΑ 11/11/2011 02:04:41

      Εγώ να δεις.

  9. armel avatar
    armel 10/11/2011 23:05:21

    ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΟΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΗΜΟ, ΕΤΣΙ;;
    Ε, ΡΕ ΔΟΥΛΕΜΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ...

  10. ΔΑΝΑΗ avatar
    ΔΑΝΑΗ 10/11/2011 23:09:29

    Το οτι οΛ. Παπαδημος ηταν κολλητος του Κινεζου την εποχη του μεγαλου κολπου του χρηματηστηριου, το θυμαται κανεις¨. HALLO'.Σε αυτον τον τοπο πως γινεται και εχουμε τοσο χαλια μνημη?

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ ΔΑΝΑΗ 11/11/2011 00:10:37

      Να ΄τανε μόνο η μνήμη......κάτι θα γινότανε!

    • andreas gr avatar
      andreas gr @ ΔΑΝΑΗ 11/11/2011 00:26:36

      Δαναη τον επιασε κιολας η ελευθεροτυπια και τον ανακρινει.

  11. anonymous avatar
    anonymous 10/11/2011 23:23:24

    αρχή άνδρα δείκνυσι. Μακάρι να τον κάνουν για να δούμε τι ψάρια πιάνει.

  12. Haig avatar
    Haig 11/11/2011 00:01:15

    Την έδρα του κ Αβραμόπουλου θα καταλάβει η Κουντουρά, η αποχώρηση του αντιπρόεδρου απο την Βουλή θα κανει την κοινοβουλευτικη ομάδα ομορφότερη

    • kolokotronis avatar
      kolokotronis @ Haig 11/11/2011 00:40:05

      Ομορφότερη θα την κάνει αναμφισβήτητα,
      όμως η ίντριγκα συνεχίζεται, ΔΥΣΤΥΧΩΣ και από την ΝΔ!
      Διαβάστε:
      "...Αν έστω κι ένας βουλευτής της Ν.Δ. έπαιρνε υπουργικό χαρτοφυλάκιο, αυτομάτως τη θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης θα καταλάμβανε δικαιωματικά το ΚΚΕ και τη θέση του αργηγού αυτής, η Αλέκα Παπαρήγα. Και τούτο διότι θα ήταν του ΚΚΕ, «η μεγαλύτερη σε δύναμη Koινoβoυλευτική Oμάδα», πoυ δεν θα μετείχε στην κυβέρνηση..."
      ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ,
      και άντε να πείσετε τώρα για το αντίθετο.
      Περισσότερα στην Ελευθεροτυπία, εδώ:
      http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=324891

      • Τζάνης avatar
        Τζάνης @ kolokotronis 11/11/2011 01:06:41

        Ντροπή και πάλι ντροπή! Εξευτελίστηκε και το κοινοβούλιο και η δημοκρατία με ευθύνη πλέον και της ΝΔ. Προβλέπω δημοσκοπική κατάρρευση (δικαίως!!)

  13. man8os avatar
    man8os 11/11/2011 00:54:33

    Ηταν αναγκη να μπουν και οι 2 αντιπροεδροι?
    Ενταξει ενας αλλα δυο?

    • Greek Voter avatar
      Greek Voter @ man8os 11/11/2011 02:10:43

      Για παιχνίδι Αβραμόπουλου το κόβω...
      Βγάζει μάτι.

  14. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 11/11/2011 00:56:28

    Είμαστε τόσο θυμωμένοι και απογοητευμένοι που κανείς δε μπορεί να πείσει κανέναν για τίποτα. Δε χρειάζεται καμία προσπάθεια συγκράτησης της οργής και του θυμού. Ας ξεθυμάνουμε λοιπόν και μετά ψύχραιμα και με νηφαλιότητα επανεκτιμούμε τα νέα δεδομένα και μακάρι η οργή μας να ήταν αδικαιολόγητη.

  15. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 11/11/2011 00:56:48

    Δώστε και στον τηλε-βιβλιοπώλη με την τσιριχτή φωνή υπουργείο να μας φτιάχνει το κέφι.

    Εκλογές πότε θα γίνουν; Μέχρι πότε θα μείνουμε “στον γύψο”;

    Έβγαλα από ένα σκονισμένο ράφι Θεοδωράκη, Ένας Όμηρος:

    “από τους μπάσταρδους τους ξένους κρύψε καλή μου το χάλι σου,
    εμείς λιοντάρι και λυκόρνιο και ρόδο στο κεφάλι σου...”

  16. grnik avatar
    grnik 11/11/2011 00:58:29

    Κάθε σεβασμό έχασα πλέον για τον Σαμαρά...Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει..Και αξιωματική αντιπολίτευση και συμπολίτευση θα κάνει!! Γι'αυτό δεν συμμετέχουν βουλευτές στην κυβέρνηση και γι'αυτό θα παραιτηθεί ο Αβραμόπουλος. Διότι αλλιώς έπρεπε να παραιτηθεί η ΝΔ από όλα τα προνόμια της αξιωματικής αντιπολίτευσης!!

    Ντορπή και πάλι ντροπή

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ grnik 11/11/2011 02:18:07

      Kαι να γινει αρχηγος της αξιωματικης αντιπολιτευσης η Παπαρηγα. Δεν εχουν ορεξη.

      • grnik avatar
        grnik @ ψυχραιμια 11/11/2011 02:40:19

        Συνταγματική εκτροπή αποτελεί οτιδήποτε παραβαίνει τους κανονισμούς και τους νόμους επειδή κάποιοι είτε "δεν έχουν όρεξη¨ είτε ¨έτσι τους γουστάρει¨.

        Δεν με ενδιαφέρει ποιος θα γίνει αξιωματική αντιπολίτευση. Με ενδιαφέρει πως είναι ντροπιαστικό και εξευτελιστικό για την δημοκρατία (που πλέον ΔΕΝ υφίσταται) ένα συμπολιτευόμενο κόμμα να είναι ταυτοχρόνως και αντιπολίτευση. Ντροπή και πάλι ντροπή...

      • kolokotronis avatar
        kolokotronis @ ψυχραιμια 11/11/2011 02:54:22

        Όρεξη μπορεί να μην έχουν, αλλά με τέτοιες κουτοπονηριές
        δεν έχουν ούτε δικαίωμα να μιλούν για κανονισμούς Βουλής, δημοκρατίες, κοινοβούλια, ηθική τάξη και λοιπά κουτόχορτα, τα οποία νομίζουν πως τα τρώμε.

  17. knight rider avatar
    knight rider 11/11/2011 00:59:01

    Ο Αδωνις υπουργος ΠΡΟ.ΠΟ. Ετσι για τιμωρία!

  18. ΓΑΛΑΖΙΑ ΓΕΝΙΑ avatar
    ΓΑΛΑΖΙΑ ΓΕΝΙΑ 11/11/2011 01:31:18

    ΠΡΟΤΑΣΗ: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΟΥΛΑΣ Ο ΜΗΝΥΤΗΣ ΤΩΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΩΝ. ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ.

  19. peter k avatar
    peter k 11/11/2011 02:02:53

    Ηθελα να ηξερα τις αντιδρασεις του κοσμου εδω τις πληροφορηται ο προεδρος?Τελευταια φορα που ψηφισα ΝΔ και ταξιδεψα κιολας ο κοπανος ηταν σεπτεμβριος 2009. Και φυσικα η τελευταια.

    • Τασος avatar
      Τασος @ peter k 11/11/2011 02:59:31

      ......ποτε μην λες ποτε..... χαχαχα

      ο πρόεδρος τα βλέπει όλα εδω και ξερεις ποιος είναι ακριβώς............

      Λοιπον ο παπαδημος θελει τον Σταύρο Δήμα.... για να δω το σταυροδρόμι.............

      Ερωτώ γιατι δεν εβαζε για το καλο μας τον σημιτη που αυτος μας εβαλε τους ευρω και μαζι με τον παπαδημο μαγείρευαν τα νουμερα.....;;;;;;

  20. ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΒΟΓΓΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΒΟΓΓΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 11/11/2011 04:07:23

    Καποιοι εμπρος στις προσωπικες τους φιλοδοξιες βαζουν σε δευτερη μοιρα την πολιτικη τους αξιοπιστια κ τις κοκκινες γραμμες!!!μα πως ειναι δυνατον εχθες να βγαινουμε Κ να καταγγελουμε την ερτ για διασπορα ψευδων ειδησεων κ σημερα ο τιμημενος αντιπροεδρος μας να επιθυμει υπουργοποιηση,εκθετοντας το κομμα,τον προεδρο μας,ολους μας!!!μα ειναι δυνατον!!!εχθες το βραδυ το ιδιο ατομο δηλωνε κατηγορηματικα πως δεν θα εχει καμια αναμοιξη κ σημερα..........
    δεν θελω να δημιουργησω εσωστρεφεις τασεις αλλα ειμαι σιγουρος πως η κινηση του προβλεπει σε αδειασμα του αντωνη σαμαρα.Επιθυμει συνεργασιες ,φιλελευθερισμου,ξερετε σαν κ αυτες αυτες που μας αφησαν 20χρονια εκτος εξουσιας κ συνθημα στο στομα βολεμενων πασοκων, ο λαος δεν ξεχνα..... δεξια κ λοιπες μπουρδολογιες.Ελπιζω ομως στις εκλογες του φεβρουαριου να μπει κανονικα με σταυρο,μην δω επικρατειας διοτι πραγματικα θα ειναι για κλαματα εκει στην συγγρου!!!προβλεπω να μας λενεπως τσαλακωθηκε η εικονα του αντιπροεδρου μας για το καλο της πατριδος,δλδ επικρατειας!!!
    ελπιζω ο ΑΝΤΩΝΗς ΣΑΜΑΡΑς ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙ ΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ!!Ουσιαστικα εκτιθεται,εκτιθεται καθημερινα,βαζωντας κοκκινες γραμμες τις οποιες μηδενιζει οχι καποιος ευρωπαιος επιτροπος αλλα ο ιδιος ο αντιπροεδρος........
    Αντωνη καποιοι μεσα στο κομμα εχουν φτασει ηδη στο συνεδριο του 2013,θεωρωντας πως μεχριτοτε η χωρα θα ταλανιζεται απο ασταθης κυβερνησεις αποτυχημενων συνεργασιων,οργανωνουν τις συμμαχιες εντος κ εκτος ελλαδος!!!!απειλησε με διαγραφες, ο κοσμος κρινει!!!!το 2009 πεταξαμε τον αδαη φιλελευθερισμο απο την παραταξη δινοντας της χαρακτηρα λαικης δεξιας, εαν καποιοι τον απαναφερουν δεδομενου πως απο την αλλη πλευρα ο κυριος λοβερδος πραγματοποιει ηδη ανοιγμα στον κεντρωο χωρο,προβλεπω πασοκ πασοκ πασοκ, κ με δραχμη κ με ευρω κ με ρουβλι.
    ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ ΚΥΡΙΟΙ..........

  21. stanley@gr avatar
    stanley@gr 11/11/2011 05:18:14

    Γεια σου Λορεττα.
    Δεν νομιζω οτι θα τολμησει αυτη η κυβερνηση να παρει τετοιες αποφασεις!

  22. sapere aude avatar
    sapere aude 11/11/2011 05:36:45

    τι είναι τούτος πάλι;

  23. AX EUROPH avatar
    AX EUROPH 11/11/2011 07:06:14

    Η ΝΔ υποστηρίζει ότι «με την συμμετοχή μας ανατρέπουμε την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και Παπανδρέου και στηρίζουμε στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο μια μεταβατική κυβέρνηση με συγκεκριμένο στόχο να βγει η χώρα από το αδιέξοδο και οδηγηθεί σε εκλογές».


    Το ποιος ανέτρεψε ποιον και πως το κατάφερε είναι μεγάλη κουβέντα .
    Σημασία έχει πως πρωθυπουργός είναι ένα παιδί του πράσινου κομματικού σωλήνα και η νομοθετική εξουσία έχει την απόλυτη πράσινη πλειοψηφία , τα υπόλοιπα θεωρώ πως είναι παρηγοριά στον άρρωστο ( να το πω με επιείκεια ) άντε περαστικά μας!!!!!

  24. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 11/11/2011 08:24:17

    Ηρεμία... Κύλισε νερό στ' αυλάκι... Αφήστε τους πυροβολισμούς αλλά όχι και τους προβληματισμούς... Ο χρόνος πολύ σύντομα θα δείξει που πηγαίνουμε, και πως πηγαίνουμε, αλλά αυτό χρειάζεται αυτοδύναμη Πατριωτική κυβέρνηση.
    (ελπίζω να μην πάει το μυαλό σας στο... κκε).

  25. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 11/11/2011 08:56:01

    Αβραμόπουλος Υπουργός Εθνικής Άμυνας?
    Πως θα προλάβει να κάνει "ΕΡΓΑ" σε τρεις μήνες?
    Γιατί ξέρετε είναι υπουργός των.... "ΕΡΓΩΝ".

  26. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 11/11/2011 09:03:22

    100 και σήμερα (ελπίζουμε να είναι έτσι!)

  27. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 11/11/2011 09:22:10

    ΒΙΑΖΕΤΑΙ Η ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ.Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙ ΜΗ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ Ε ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ .ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΥΡΓΟΥΣ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΚΑΡΤΩΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΟΣ .ΠΟΣΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΑΚΟΜΗ;

  28. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 11/11/2011 09:26:16

    Αν ο μπαμπας Καψής δεν ήταν ο κολλητός του Λαμπράκη τα ... καψερά θα ήταν μεγαλοδημοσιογράφοι ή θα δούλευαν στο λιμάνι αχθοφόροι;

  29. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 11/11/2011 10:02:28

    Κρίμα κρίμα κρίμα

  30. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 11/11/2011 10:16:30

    Aλήθεια μετά την πλήρη υποχώρηση σε

    πολιτικό ιδεολογικό και οικονομικό επίπεδο

    -από το "Eκλογές, αυτοδυναμία, επαναδιαπραγμάτευση στο Μνημόνιο" της ΔΕΘ και ¨μόνη λύση οι εκλογές" πριν 4 μέρες πήγαμε στο "είναι αναπόφευκτη η εφαρμογή των αποφάσεων της 26ης Οκτωβρίου" προχθές

    -από το "δε συννενώ σε λάθος μέιγμα λάθος πολιτικής" και Ζάπειο 1 και 2 πήγαμε στο "η υλοποίηση...και η εφαρμογή της οικονομικής πολιτικής που συνδέεται με τις αποφάσεις αυτές" της ανακοίνωσης της Προεδρίας της Δημοκρατίας

    δηλαδή θα εφαρμόσω ΤΑ ΠΑΝΤΑ καινα σωθεί το σύστημα και βλέπουμε ρε παιδία

    Τώρα μαθαίνω ότι οι ΞΕΥΤΙΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ...Θα υπουργεύσουν εφαρμόζοντας την πολιτική Πασόκ -ΕΕ -ΔΝΤ

    αυτοι που μας έλεγαν ότι ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΥΤΗ

    Τι να πω η κατρακύλα δεν έχει προηγούμενο.

    Μετά τη φαρσοκομωδία Παπαδήμου πραγματικά δεν καταλαβαίνω που θα έχει να στραφεί ο μέσος αστός σε αυτή τη χώρα ???

    p.s. Aλήθεια ο Καραμανλής δε θα έπρεπε να παρέμβει με κάποιοα δήλωση να δούμε ποιά είναι η θέση σου ??? θα ψηφίσει και αυτός ???

  31. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 11/11/2011 10:34:57

    Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΕΘΑ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ.ΕΛΕΟΣ.ΕΚΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ.Ο ΑΒΡΑΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΤΣΑΛΑΚΩΤΟΣ.ΔΙΠΛΩΜΑΤΗΣ.ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΕΞ ΜΟΝΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ.ΟΥΤΕ Ο ΧΗΝΟΦΩΤΗΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ.ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΚΑΕΙ ΤΟ 2008.ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΑΚΟΜΑ ΓΕΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.ΑΣ ΠΑΕΙ Ο ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Η ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Ο ΛΑ(γ)ΟΣ.ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΥΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗ,ΚΛΟΚΟΖΑ