#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2012 15:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί προωθούν τον κ. Ζανιά για υπουργό Οικονομικών;



Πιθανότατα αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ “βολέματος", αφού μόλις δυο ημέρες πριν τις εκλογές της 6ης Μαΐου, το τελευταίο υπουργικό συμβούλιο της απελθούσας κυβέρνησης φρόντισε να εξασφαλίσει για τα επόμενα 6 χρόνια τον σημερινό (προσωρινό) υπουργό Οικονομικών Γιώργο Ζανιά.

Σύμφωνα λοιπόν, με προεδρικό διάταγμα που εκδόθηκε την Παρασκευή 4 Μαΐου ο μέχρι προχθές πρόεδρος του ΣΟΕ (Συμβούλιο Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων) του υπουργείου Οικονομικών θα ανήκει στο δυναμικό της Τράπεζας της Ελλάδος ως μέλος του Συμβουλίου Νομισματικής Πολιτικής της ΤτΕ, με εξαετή θητεία,

Η απόφαση ελήφθη μετά από σύμφωνη γνώμη του Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, κ. Γ. Προβόπουλου και με πρόταση του Υπουργικού Συμβουλίου, που είχε υποβληθεί ένα μήνα νωρίτερα.

Το περίεργο είναι ότι κάποιοι στο ΠΑΣΟΚ θεωρούν ότι ο κ. Ζανιάς τα πήγε τόσο καλά στις διαπραγματεύσεις για τα δυο μνημόνια, που θα μπορούσε να είναι ο επόμενος υπουργός Οικονομικών. Λες και δεν υπάρχουν αξιόλογα στελέχη ή τεχνοκράτες με ειδικό βάρος και εμπειρία...Αν είναι δυνατόν!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αγαθός avatar
    αγαθός 19/06/2012 15:40:47

    "Λες και δεν υπάρχουν αξιόλογα στελέχη ή τεχνοκράτες με ειδικό βάρος και εμπειρία…Αν είναι δυνατόν!!!"

    τα δικα μας παιδια παλι ....

  2. man8os avatar
    man8os 19/06/2012 15:45:12

    Διαβαζω στο ενικος οτι θα μπουν στελεχη του ΠΑΣΟΚ οπως η Φωφη στην κυβερνηση.
    Ντροπη

    • avanti avatar
      avanti @ man8os 19/06/2012 15:53:41

      Είσαι σίγουρος, η φώφη στην κυβέρνηση? Πάει θα μεταναστεύσω.

    • kristim avatar
      kristim @ man8os 19/06/2012 17:04:12

      http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231201246

  3. periergos avatar
    periergos 19/06/2012 16:05:29

    ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΝΔ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΥΠΟΥΡΓΥΣ ΤΟ ΖΑΝΙΑ ΤΗ ΓΕΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗ ΡΕΠΟΥΣΗ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΚΟΨΟΧΕΡΗΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ.

    • man8os avatar
      man8os @ periergos 19/06/2012 16:20:40

      ετσι, αυτο το ρεπορταζ πρεπει να αποδειχτει αναληθες

    • anonymous avatar
      anonymous @ periergos 19/06/2012 17:04:38

      Όταν συνεργάζεσαι και δεν είσαι αυτοδύναμος πρέπει να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις. Στη ΔΗΜΑΡ λένε ότι δε θέλουν το Βορίδη και τον Άδωνη.
      Κι εγώ διαφωνώ με κάποια πρόσωπα και από τη δική μας πλευρά και από την άλλη. Αναγνωρίζω όμως τις δυσχέρειες.

      Πάντως στο αμύνης θα ήθελα να μείνει ο Φράγκος.

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ anonymous 19/06/2012 17:45:50

        Συμφωνεί ο Σαμαράς στο να γίνει Υπουργός Παιδείας η Ρεπούση;

        • Απορών avatar
          Απορών @ Γιώργος1 19/06/2012 19:09:31

          Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο της Ρεπούση και δεν έχω άποψη.
          Ωστόσο, η ίδια είπε ότι η έκφραση "συνωστισμός" αποτελεί λεζάντα σε φωτογραφία και προέρχεται αυτούσια από το ημερολόγιο του αμερικανού πρέσβη George Horton στην ίδια φωτογραφία. Ο χαρακτήρας της έκφρασης είναι ειρωνικός και τραγικός και όποιος έχει την ελάχιστη ιδέα ποιος ήταν ο Horton καταλαβαίνει αμέσως τί εννοούσε. Ήταν από τους μεγαλύτερους φιλέλληνες του 20ου αιώνα και περιγράφει με τον χειρότερο τρόπο τους Τούρκους, ούτε πολιτική ίσων αποστάσεων ούτε τίποτα.
          Φυσικά, εμείς κατηγορούμε τη Ρεπούση χωρίς να σκεπτόμαστε καν ότι κατηγορούμε τη ΝΔ γιατί η ΝΔ επέμενε να περάσει το βιβλίο και όχι το ΠΑΣΟΚ, με τη λέξη "συνωστισμός" να τη λέμε δεξιά και αριστερά και θυμίζουμε βλακέντιους αριστερούς και καμμένους στον εγκέφαλο που μιλάνε για προδότες του μνημονίου κτλ.
          Αυτά τα λέω ενώ είμαι μικρασιάτης και μάλιστα κατά 50% από τη Σμύρνη... Απορώ πότε θα ωριμάσουμε ως λαός... πότε...;

          • Iωάννης33 avatar
            Iωάννης33 @ Απορών 20/06/2012 00:23:40

            Και γιατί η ώριμη απορία σου δεν απαντάει γιατί έφυγε απο την ενός λεπτού σιγή;

          • Απορών avatar
            Απορών @ Iωάννης33 20/06/2012 12:00:37

            Ρεπούση: «Ο σεβασμός μου στη μνήμη του Ποντιακού Ελληνισμού είναι δεδομένος και δεν επιτρέπω σε κανέναν να τον αμφισβητεί».
            Εγώ τί να άλλο να προσθέσω; Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, ούτε εγώ συμφωνώ με μια λάιτ έκδοση της ιστορίας, και με αυτήν την έννοια διαφωνώ με το βιβλίο της Ρεπούση από αυτά που έχω ακούσει. Ακόμα περισσότερο διαφωνώ όμως με τη προηγούμενη μονομερή προσέγγιση η οποία θεωρεί ότι η μόνη εξήγηση η οποία υπάρχει για τη Μικρασιατική Καταστροφή είναι το DNA των Τούρκων και όχι και η ελληνική πολιτική (ακόμα και μετά από αυτή συνεχίζουμε να κατηγορούμε το Στεργιάδη π.χ.).
            Και φυσικά, θεωρώ ότι υπήρξαν Γενοκτονίες: Αρμενίων, Ελλήνων και Ασσυροχαλδαίων οι οποίες θα πρέπει να αναγνωριστούν όλες από την Ελλάδα και όχι όσες θέλουμε μόνο.
            Με άλλα λόγια, διαφωνώ και με τη Ρεπούση, αλλά διαφωνώ και με τη δαιμονοποίησή της - τη θεωρώ άκρως λαϊκίστική...

        • anonymous avatar
          anonymous @ Γιώργος1 19/06/2012 19:13:19

          Όχι, κυκλοφορεί ήδη στο ίντερνετ.

  4. kitsos avatar
    kitsos 19/06/2012 16:55:19

    Συνοδος G20.
    Αποφαση ενισχυσης του ΔΝΤ με 456 δισ δολαρια.
    Ποιος εχει σειρα για διασωση?

  5. nikolas avatar
    nikolas 19/06/2012 16:55:23

    Δικαστικοί τραπεζίτες κατεστημένο και πάντα βολεμένοι. Ναι η Φώφη είναι τώρα εξωκοινοβουλευτική οπότε γιατί να μη μπεί. Θα έχει πολύ κράξιμο μου φαίνεται απο αύριο!

  6. πετρος avatar
    πετρος 19/06/2012 17:11:16

    Σήμερα πάλι τα δημοσιεύματα επιμένουν ότι ο κ. Ζανιάς συνεχίζει να κάνει κουμάντο στο ΥΠΟΙΚ, παρότι έχουμε νέα κυβέρνηση.

    Αν η ΝΔ θέλει κοινωνική συναίνεση, πρέπει να βρει τρόπους να διορθώσει τους συνεχείς φόρους στα ακίνητα, και ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΤΟ σπίτι των Ελληνικών οικογενειών. 500.000 οικογένειες δεν μπορούν να το πληρώσουν και ο κ. Ζανιάς απειλεί με κατασχέσεις. Να μην τολμήσει να ξαναμπεί στο Υπουργείο, γιατί δικής του έμπνευσης ήταν οι άθλιες φετινές φορολογικές δηλώσεις.

  7. anonymous avatar
    anonymous 19/06/2012 19:15:21

    ο κ. Ζανιάς απειλεί με κατασχέσεις.

    Αυτό φίλε μου από το στόμα μου το πήρες. Ο κόσμος δεν έχει λεφτά και του λέει ότι θα του πάρει το σπίτι. Και μάλιστα ως υπηρεσιακός!!! Φαντάσου τι θα κάνει ως κανονικός υπουργός! Να ξεκουμπιστεί αμέσως από το υπουργείο.