#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2010 22:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί πετάνε βελάκια στην εικόνα του Παπακωνσταντίνου;



Κι όμως, η κυβέρνηση έλυσε το πρόβλημα του ελλείμματος και δε θα χρειαστούν μέτρα. Με τη βοήθεια του ΣΔΟΕ που είναι άτεγκτος και δεν υπολογίζει πολιτικό κόστος.

Σύμφωνα λοιπόν με την ανακοίνωση των ράμπο της οικονομίας, μέσα σε 10 μήνες το 2010 επέβαλε πρόστιμα 3,67 δισ. ευρώ έναντι 1,51 δισ. ευρώ πέρυσι, μια αύξηση 136%. Μέσα στο 10μηνο έγιναν 32.336 έλεγχοι και βρέθηκαν 15.030 παραβάτες και 903.063 παραβάσεις.

Μόνο από τα πρόστιμα που επιβλήθηκαν για μη απόδοση ΦΠΑ φόρου μισθωτών υπηρεσιών καθώς και άλλων παρακρατούμενων φόρων όπως και από τις παραβάσεις πλαστών και εικονικών στοιχείων συνυπολογιζόμενου του ύψους της αποκρυβείσας φορολογητέας ύλης το συνολικό ποσό που βεβαιώθηκε ανήλθε σε 2,846 δισ.ευρώ έναντι 1,077 δισ.ευρώ πέρσι.

Ωραία όλα αυτά αλλά μήπως να μας έλεγαν και πόσα εισέπραξαν, ή πόσα έχουν υπολογίσει ότι θα εισπράξουν. Διότι το να βάζεις πρόστιμα είναι εύκολο, να γεμίσεις τα ταμεία είναι το δύσκολο.

Φανταστείτε μια αγορά διαλυμένη και τους πολίτες να μην έχουν καθόλου χρήματα να πρέπει να δώσουν 3,67 δισ. ευρώ σε πρόστιμα.

Γιατί μας φαίνεται ότι όσοι πήραν τα πρόστιμα θα έχουν τη φωτογραφία του Καπελέρη του ΣΔΟΕ μαζί με αυτή του Παπακωνσταντίνου και θα γελάνε; Για να μην πούμε ότι θα την έχουν κρεμάσει και θα παίζουν βελάκια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 24/11/2010 22:46:44

    Βλακείες επικοινωνιακής φύσεως.... δεν μετράει πόσα πρόστιμα ερριξε αλλά πόσα € μάζεψε.

    Και στον Τόλη ερριξς 5,5 € εκ. αλλά πόσα εχει πάρει μεχρι στιγμής ;

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 24/11/2010 22:47:59

    Α γι' αυτό αυξήθηκαν κιόλας τόσο πολύ τα ανείσπρακτα χρέη του Δημοσίου;

    Τελικά το πιο σύντομο ανέκδοτο στην Ελλάδα σήμερα, νομίζω ότι έχει δύο μόνον λέξεις: Κράτος δικαίου!

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/11/2010 22:50:13

    Δεν ρίχνουν στη SIEMENS πρώτα;
    Δεν δημοπρατούν τις συχνότητες για τις οικογένειες κλικλικου των ΜΜΕ;
    Δεν εισπράττουν τον φόρο επί των διαφημίσεων;
    Δεν βάζουν ΦΠΑ στα μπλοκάκια των δημοσιογράφων;
    Δεν κόβουν ΔΙΒΕΤ ΔΕΤΕ και 16 μισθούς στη Βουλή;
    Δεν καταργούν όλα τα ΔΣ και Προέδρους των Νομικών Πρόσωπων και ΑΕ, που υποκαθιστούν λειτουργίες Υπουργείων και απλά βολεύουν κολλητούς;

    Θα έφτανε το ποσό για όλο το 2011 μην παίρνοντας κανένα μέτρο...για να μην σου πω ότι δεν θα θέλαμε 3 και 4 δόση...αλλά πάνω από όλα να μην είμαστε άριστοι αλλά αρεστοί...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 24/11/2010 22:58:24

      αλλά καταλαβαίνω:

      και αν μιλήσει η SIEMENS;
      και αν οι δημοσιογράφοι και τα αφεντικά τους γίνουν ...Ιρλανδοί;
      και αν βγει και άλλη ...Γκερέκου;
      και που θα βολευτούν οι ..αρεστοί;

      Καλύτερα λοιπόν βελάκια .

  4. astris avatar
    astris 24/11/2010 23:12:55

    " τους πολίτες να μην έχουν καθόλου χρήματα"
    Έτσι λές, για μέτρα τα suv (τα μεγάλα), στην Κηφισίας , γιά πάγενε και σε κανένα κέντρο απ΄έξω το Σάββατοβραδο(και καθημερινές). ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ astris 25/11/2010 00:55:17

      Αυτά τα λεφτά είναι πράσινων και γαλάζιων κόκκων, και δεν εισπράττονται. Μιλάμε για λεφτά κανονικών ανθρώπων, όχι κομματικών κτηνών...

      • 11888 avatar
        11888 @ (A)θανάσης 25/11/2010 01:42:57

        +++ωραιος

  5. XΑΡΗΣ avatar
    XΑΡΗΣ 25/11/2010 11:18:12

    γίνεστε άδικοι.πέρνω από την συλλογική σύμβαη 940 ευρώ σύνολο καπό αυτά πληρωνω 210 ασφάλιση.αν μπει κια φπα 23 τοις εκατό τί θα μείνει?αν μπει να μπει και σε όλους.να πέρνεις δηλαδή εσυ το μισθό σου και σου κρατανε 23 τοις εκατό φπα!

  6. Genopistis avatar
    Genopistis 25/11/2010 11:21:15

    Θα εισπράξουν ότι εισέπραξαν από τα πλαστά τιμολόγια της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ....

    Να μην τους δώσουν και δανεικά όπως η ΔΕΗ στους κρατικοδίαιτους συνδικαλιστές....

    http://www.paron.gr/v3/new.php?id=40229&colid=37&catid=27&dt=2009-04-19&search=%C4%C5%C7

    19/04/2009
    Πλαστά τιμολόγια 139.770 ευρώ βρήκε το ΣΔΟΕ στη ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ!
    Έχουν παραπεμφθεί σε δίκη, που συνεχώς αναβάλλεται, ο πρόεδρος και ο γενικός γραμματέας της ομοσπονδίας

    Από το 2005 έχουν παραπεμφθεί να δικαστούν ο τότε πρόεδρος και ο γενικός γραμματέας της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ Ν. Πιλαλίδης και Παν. Λόφτσαλης, κατηγορούμενοι για φοροδιαφυγή με χρήση πλαστών τιμολογίων, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει η δίκη τους γιατί συνεχώς… αναβάλλεται! Και η παραγραφή είναι προ των πυλών…
    Οι δύο συνδικαλιστές έφτασαν στο εδώλιο μετά την αναφορά του βουλευτή της ΝΔ Νίκου Νικολόπουλου στις 25/8/2004 προς τον υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών, για δημοσίευμα του «Π». Συγκεκριμένα το «Π» είχε γράψει:
    «Πλαστά τιμολόγια δεκάδων εκατομμυρίων δραχμών εντόπισε το ΣΔΟΕ σε μεγάλη τριτοβάθμια συνδικαλιστική οργάνωση. Δεν ξέρω αν η υπόθεση θα πάρει διαστάσεις. Μάλλον θα μπει στο ράφι. Αν μάλιστα η ηγεσία της δείξει ότι είναι καλό παιδί, τότε είναι βέβαιο το κουκούλωμα.».
    Μετά την αναφορά του βουλευτή επενέβη το ΣΔΟΕ που έκανε. φύλλο και φτερό τα τιμολόγια της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ. Ο έλεγχος αποκάλυψε ότι τιμολόγια ύψους 139.730 ευρώ ήταν πλασματικά και φυσικά οι δαπάνες δεν είχαν γίνει!
    Τα τιμολόγια είχαν την επωνυμία της επιχείρησης του Αντώνη Ντασκαγιάννη, ο οποίος σε σχετική ερώτηση των επιθεωρητών του ΣΔΟΕ, δήλωσε ότι έχει άγνοια για τα τιμολόγια αυτά.
    Τα τιμολόγια αυτά ήταν:
    . 73/10/12/2001 αξίας 17.700.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    . 76/21/12/2001 αξίας 5.492.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    . 80/28/12/2001 αξίας 17.700.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    . 92/18/12/2001 αξίας 1.711.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    . 93/21/12/2001 αξίας 5.310.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    ήτοι συνολικά σε δραχμές 47.613.000 και σε ευρώ 139.770,00 ευρώ!
    Αρχικά η δίκη ήταν να γίνει το 2005. Πήρε αναβολή για τις αρχές του 2007, μετά άλλη αναβολή για 31/3/08 και τέλος τρίτη αναβολή για την 5η Μαΐου 2009.
    Να σημειώσουμε ότι ο εκ των κατηγορουμένων Π. Λόφτσαλης έχει τοποθετηθεί αντιπρόεδρος του Ταμείου Ασφάλισης Υπαλλήλων Τραπεζών και Επιχειρήσεων Κοινής Ωφέλειας (ΤΑΥΤΕΚΩ).