#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2008 23:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί καταδιώκουν τον κ. Λιάπη;

Στο σημερινό …διάγγελμά του προς τους δημοσιογράφους, ο κ. Λιάπης επιχείρησε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, κάνοντας λόγο για πόλεμο συμφερόντων και για ανελέητη επίθεση από κέντρα που στόχο έχουν να πλήξουν τον ίδιο και την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας.  Είναι όμως ο σημερινός υπουργός Πολιτισμού ο τελευταίος που μπορεί να μιλάει για πόλεμο συμφερόντων από μια κυβέρνηση που συμβιβάστηκε εξαρχής με τα συμφέροντα αυτά και τα εξέθρεψε στη συνέχεια.

Για παράδειγμα, έναν περίπου χρόνο πριν από το περίφημο ταξίδι στην Γερμανία, ο κ. Χριστοφοράκος είχε υπογράψει μια νέα συμφωνία με τον ΟΣΕ για την ενοικίαση νέων συρμών του προαστιακού σιδηροδρόμου με τιμές που αντιστοιχούσαν στο 50% του κόστους αγοράς τους.  Τη σύμβαση είχε υπογράψει από την πλευρά του ΟΣΕ ο τότε διοικητής του κ. Μ. Γιαννακός. Ο οποίος, όμως  είχε διοριστεί από το ΠΑΣΟΚ και τον είχε διατηρήσει στη θέση του ο κ. Μ. Λιάπης όταν ανέλαβε το υπουργείο Μεταφορών, παρά τις έντονες και δημόσιες τότε διαμαρτυρίες στελεχών της ΝΔ.  

Τα ίδια άλλωστε δεν συνέβησαν στην αρχή της «νέας διακυβέρνησης» και σε ολόκληρο σχεδόν τον υπόλοιπο κρατικό μηχανισμό, με αποτέλεσμα η γαλάζια βάση να τραβάει τα μαλλιά για τη «παράδοση» στο «σύστημα ΠΑΣΟΚ»; Ο κ. Καραμανλής μας έλεγε τότε ότι όλα αυτά (μαζί με τα συγχωροχάρτια στους σκανδαλιάρηδες υπουργούς του Σημίτη) γινόντουσαν προς χάριν της «πολιτικής συναίνεσης». Μας δούλευε κανονικά δηλαδή. Επειδή το σχέδιο της συγκυβέρνησης ΠΑΣΟΚ – ΝΔ που μας πλασάρουν τώρα, το επεξεργάζονταν από τότε. Ποιοι ήταν το εμπόδιο σε αυτή την συνύπαρξη Γιώργου και Κώστα; Ο Σημίτης, ο Μητσοτάκης και τα «συστήματά τους». Και ποιους πλήττουν κυρίως οι μέχρι στιγμής αποκαλύψεις για την Ζήμενς. Μα φυσικά τα «συστήματα» Σημίτη – Μητσοτάκη. Τα οποία αντεπιτίθενται προσπαθώντας αφενός να εμπλέξουν τον Γιώργο με τις ΜΚΟ του υπουργείου Εξωτερικών (θα το ακούσετε κι αυτό) και τον Κώστα με τον ξάδελφό του. Άλλωστε οι φωτογραφίες όλων μαζί με τον Χριστοφοράκο αυτόν τον σκοπό εξυπηρετούν: «όλοι μαζί είμαστε και όλοι μαζί θα πέσουμε αν συνεχίσετε». Και κάπως έτσι είναι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στάθης avatar
    Στάθης 06/07/2008 23:34:00

    Πάντως όχι οι Ερρινύες

  2. Sergios avatar
    Sergios 06/07/2008 23:35:49

    ΟΙ ΝΕΦΕΛΙΜ ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΩΚΟΥΝ; Η ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΚΟΣ ΔΑΧΤΥΛΟΣ;. ΑΜΑΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΛΕ ΧΛΕ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΝΤΑΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΤΕ!!!. ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΥΡΓΕΛΟ ΑΝΘΡΩΠΑΡΙΟ;.

  3. πυρ γυνή και θάλασσα avatar
    πυρ γυνή και θάλασσα 06/07/2008 23:38:32

    Οι εμπρηστές της Πελοπονήσου, το δίχως άλλο.

    Πάντως έχω ζαλιστεί με το σενάριο της τελευταίας παραγράφου.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2008 23:47:17

    σας δινει την εντυπωση ανθρωπου που αγχωνεται ο Μισελ? ουτε ριτιδες εχει. Φανταζεστε οτι εχει προβληματιστει ποτε στη ζωη του με καποιο θεμα? να εχει πει ενα πρωινο " πω πω εχω πολλη δουλεια σημερα αδερφακι μου θα πεθανω στο τρεξιμο !! "

    ως μη γενομενος ( βολλευ ) ειναι. Τον φανταζομαι σε αντιπαραθεση με τον Παγκαλο για τη Δημαρχια αντι του Δημητρακη.... πολυ γελιο εχουμε χασει. λετε να τον δουμε Δημαρχο Αθηναιων?

    ΠΠ

  5. Sergios avatar
    Sergios 06/07/2008 23:49:12

    Αν θελήσουν να μιλήσουν για τις ΜΚΟ του Γιώργου, μήπως θα πρέπει να μιλήσει και το ΠΑΣΟΚ για τις ΜΚΟ της χειρουργέσας Νατάσας, και κάποιων άλλων κυριών υπουργών τησ ΝΔ. Πολύ σενάριο ρε παιδιά. Και όλο και μας απομακρύνετε με αυτά και αυτά από την ουσία της υπόθεσης. Πολύ παλιά αριστερή συνωμοτική υποθεσιολογία τελικά και μάλιστα κατακαλόκαιρο. Πάντως δεν πρόκειται να αλλάξει το σύστημα και συμβάλουν σε αυτό πολύ τα μικρά κόμματα. Αισθάνονται ασφαλείς με την εξουσία του νταβατζιλίδικου δικομματισμού δείχνοντας την απόλυτη πολιτική ένδεια τους.

  6. ira avatar
    ira 07/07/2008 00:04:25

    Μπορώ να κάνω ένα ευλογο ερώτημα? Πως γινεται ένα σκανδαλο που διαδραματίζεται εδώ και αρκετά χρονια με πολλα λεφτά, μιζες, συμβάσεις, κόμματα κτλ. οι δημοσιογραφάρες να μην το πήραν χαμπάρι όλα αυτά τα χρόνια αλλα έπρεπε να αναλαβει εισαγγελέας και ως εκ θαυματος με επιλεκτικές διαρροές από τα νομικά γραφεία των εμπλεκομένων οι δημοσιογραφάρες να έχουν πληροφόρηση επιλεκτική και να το καταδέχονται. Δηλ αν την επόμενη εβδόμάδα αποφασίσουν ότι θέλουν να δώσουν στοιχεια΄για άλλους και αυτό συνεχιστεί μέχρι να βρούμε και τον περιπτερά της γειτονιάς μπλεγμενο θα καθόμαστε να καταπίνουμε ότι μας σερβίρουν? Λυπάμαι αλλά δεν θεωρώ σοβαρότητα αυτο οποιον και αν απασχολεί. και ας προσεχαν οι δημοσιογραφοι να εχουν πρωτογενη στοιχεια και όχι αναμασημενη και φιλτραρισμένη πληροφόρηση. Τα εκλαμβάνω όλα αφερεγγυα χωρίς να αποδίδω αγιοσύνη στους πολιτικούς και στο συστημα. Αυτο πάσχει!

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/07/2008 00:16:10

    μπραβο ΗΡΑ.
    τα αυτονοητα και η κοινη λογικη λειπει !!

    ΠΠ

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/07/2008 00:22:26

    Η επόμενη κυβέρνηση θα είναι συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ κατά το πρότυπο της Γερμανίας αν φυσικά συνεχίσουν να υπάρχουν αυτά τα κόμματα.

  9. mareli avatar
    mareli 07/07/2008 00:22:58

    To antinews.gr γνωρίζει πολύ καλά αυτά τα "κέντρα" και τωρα σχολιάζει και "πετάει την μπάλα στην κερκίδα". Εδώ και καιρό δημοσιεύετε τις πληροφορίες για ταξίδια και άλλα... Από που αντλείτε αυτές τις πληροφορίες; Ποιός σας τις δίνει; Με ποιούς μιλάτε; Ο τρόπος με τον οποίο έρχονται οι πληροφορίες στα χέρια σας δεν πρέπει να αποτελέσει την αρχή ενός σεναρίου σαν αυτά που συνήθως ανακοινώνετε;
    Πολλές απορίες... καμμιά απάντηση... Το "κέντρο" υπάρχει και για μας που σκεφτόμαστε και τα "άλλα" σενάρια διακρίνουμε πολλά ύποπτα σημεία στον τρόπο με τον οποίο έγιναν "αποκαλύψεις" ...
    Ο Λιάπης σας την έκανε 2 φορές: είχε τα παραστατικά και σήμερα δεν παραιτήθηκε. Γιατί άραγε αντιστέκεται; Τι νομίζει ότι θα περισώσει αν σας δοθούν κι άλλα στοιχεία; (αν υπάρχουν!). Και σεις που τον έχετε στήσει στον τοίχο έχετε για παρηγοριά την αναζήτηση του αν μπορείς να κάνεις 1100 χλμ σε 4 μέρες στη Γερμανία με αυτοκίνητο!!! Είναι όντως δημοσιογραφική επιτυχία... Ο κατάπτυστος Λιάπης, ο φίλος του Λασκαρίδη (30 χρόνια) και του χριστοφοράκου (πόσο;) δεν καταδέχτηκε ούτε τα ξενοδοχεία να του πληρώσουν!!!

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/07/2008 01:35:50

    Ελλαδα, η μονη χωρα που υπαρχει μαρκα τσιγαρων με το ονομα Santé! (Υγεια δηλαδη). Τι περιμενεις...

    Ολοι, δημσιογραφοι,πολιτικοι και λοιποι προυχοντες κανουν την παπια...Μονο προ τετελεσμενου-συνηθως απο το εξωτερικο εκπορευομενο-ανοιγουν (οσο πιο λιγο γινεται) το στοματακι τους. Αν βεβαια ειναι για μασα το ανοιγουν θεορατο!

  11. giorgos avatar
    giorgos 07/07/2008 02:04:44

    Δεν περιμέναμε και τίποτα άλλο να πει πέρα από τις γνωστές συνωμοτικές θεωρίες που είναι τελείως παρανοϊκές. Γιατί δεν καταλαμβάνονται από "αυτοκτονικό ιδεασμό" οι πολιτικοί μας; Λόγω ασυλίας ίσως;

  12. Factorx avatar
    Factorx 07/07/2008 02:20:41

    @ira: δεν είναι όλα μεθοδευμένα κα απάτη. Μην ξεχνάς οτι όλα αρχισαν στην Γερμανία. Υπάρχει και σωστή πληροφόρηση και χειραγωγηση. Το πρόβλημα ειναι εδώ με τους συνηγόρους, τους εκδότες και τους εμπλεκόμενους πολιτικούς που παίζουν τα δικά τους παιχνίδια

  13. dim avatar
    dim 07/07/2008 02:43:38

    Αν ήμουν δημοσιογράφος, θα συνόψιζα τις δηλώσεις Λιάπη ως εξής: "Με τρεμάμενη φωνή, ο Μ. Λιάπης ζήτησε έλεος".

  14. Herk avatar
    Herk 07/07/2008 03:28:49

    @factorx: esi pehnidia den pezis. Asholise me ton Misel ke ta isitiria. To ena ekatomirio pou tsipise o stratigos egine gargara? Afta pou legate gia ta 10 ekat. tou manteli ti egine? afta pou grafate gia ton Aki tha ksanagrapsete kati?
    Sta dika sou matia olo to provlima tis diafthoras sto politiko sistima ine ta taksidia tou Misel.
    Ola ta alla ine asimanda. Pehnidia, pehnidia ke pali pehnidia.

  15. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2008 04:29:18

    Anonymous -Παλι νυχτερινη βαρδια χτηπας .Ειρεμησε τεκνο .

  16. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2008 04:31:12

    Herk -grapse ke esi kati tis prokopis na se diabasoume tetia ora.

  17. syntaktis avatar
    syntaktis 07/07/2008 08:42:57

    Ψάξτε λίγο τη σύμβαση Ζίμενς με τον Οργανισμό Προβολής Ελληνικού Πολιτισμού, του υπουργείου Πολιτισμού. Γιατί την περασμένη Τρίτη ήταν να συζητηθεί στο Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο; Μήπως για να πάρει παράταση αφού έχει ήδη λήξει χωρίς η Ζίμενς να παραδώσει τα συστήματα φορητής ξενάγησης όπως είχε υποχρέωση τον Απρίλιο; Πόσα εκατομμύρια ευρώ έχει ήδη πάρει η Ζίμενς; Γιατί, τελεικά, η συζήτηση του θέματος αναβλήθηκε;

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 08:47:18

    ανώνυμε 3:08

    ανήκω στους αφελείς: Δεν μου αρέσει να μου κάθονται στο σβέρκο, να μου πουλάνε μούρη και να με κλεβουν. Είτε πολύ, είτε λίγο.

    δεν είμαι ευέλικτος: δεν με πειράζει να μην τα ξέρω όλα, ή να μην τα ξέρεις εσύ, ή να διαφωνούμε, ή να με προσβάλεις, ή ό,τιδήποτε, αλλά δεν μ' αρέσει ο «γκαιμπελισμός».

    Ψυχανεμίζομαι ότι δεν λένε ψέμματα εδώ, και ότι υπάρχουν πονηροί που ενοχλούνται από την αλήθεια.

    Όταν σου λένε ότι ο Τάδε σε κλέβει και εσύ του λές για ιρανές εμιγκρέδες, τι θες να συμπεράνω;

    Προτιμώ να πεις ευθέως: «Δεν με ενοχλεί ο Λιάπης ή ο κάθε Λιάπης. Δεν με ενοχλεί να με κλέβουν λιγουλάκι». Απλά, χωρίς ρομάντζα και σιρόπια.

  19. exon avatar
    exon 07/07/2008 09:36:16

    βρε κοίτα να δεις τελικά οτι αυτοί που είχαν τις άκρες τις καλές ήταν αυτοί με τη φήμη του "χαζούλη" (Λιάπης, Τσοχατζο). χαζούλης, χαζούλης αλλα....

  20. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2008 10:15:19

    to diktio tou OTE to pio dieftharmeno ston KOSMO!!!

  21. socrates avatar
    socrates 07/07/2008 10:21:10

    Οι αμερικάνοι και τα κανάλια τους είχαν βολευτεί πολύ όμορφα με το πασόκ για πολλά χρόνια.
    Πρώτα με το σχέδιο Ανάν, δεύτερο με τους αγωγούς και τρίτον με τα σκόπια, έχουν πάρει ανάποδες με τον Κώστα και χρησιμοποιούν κάθε μέσο για να τον ρίξουν (κανάλια, υποκλοπές, κλπ).
    Ματαιοπονούν όμως, οι Έλληνες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ.
    Ούστ παλιάνθρωποι και τα τσιράκια σας από τη χώρα μας.

  22. ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ «ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ» avatar
    ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ «ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ» 07/07/2008 10:27:16

    ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ «ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ» ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ 4 ΚΟΖΑΝΗ
    ΤΗΛ-ΦΑΞ: 24610 30668 www.seenerga.wordpress.com e-mail seenerga@otenet.gr

    Κοζάνη 7/7/2008

    Η «κοινωνική ευαισθησία» του Εμπορικού Συλλόγου Κοζάνης και
    η συντεχνιακή λογική σωματείων της ΔΕΗ.

    Ο Εμπορικός Σύλλογος Κοζάνης θέλοντας να τονώσει την αγορά της πόλης η οποία όπως είναι φυσικό με την οικονομική κρίση που μαστίζει τους εργαζόμενους βρίσκεται σε καθο-δική πορεία, προχώρησε σε μια έξυπνη κίνηση άγρας πελατών την οποία μάλιστα την πα-ρουσίασε σαν κοινωνική ευαισθησία του συλλόγου. Έτσι σε κοινή συνέντευξη τύπου με το σύλλογο πολυτέκνων και τα σωματεία της ΔΕΗ «Σπάρτακος» και «Ένωση» ανακοίνωσε την διενέργεια εκπτώσεων στους μη εκπτωτικούς μήνες προς τους πολύτεκνους, τους τρί-τεκνους και τους εργαζόμενους στη ΔΕΗ, μέλη των παραπάνω σωματείων. Ανακοίνωσαν μάλιστα και έκδοση ειδικών καρτών για τα καταστήματα που θα συμμετέχουν στις εκπτώ-σεις και για τα μέλη των σωματείων.

    Τα ερωτήματα που δημιουργούνται και περιμένουν απάντηση είναι τα εξής:
    1. Γιατί ειδικά στους εργαζόμενους της ΔΕΗ και όχι στου εργαζόμενους των 600€ που δουλεύουν στους εργολάβους, στους εργαζόμενους που δουλεύουν στα κατα-στήματα των μελών του Εμπορικού Συλλόγου και έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά μαύρης εργασίας, στους άνεργους, στους χαμηλοσυνταξιούχους, στους φοιτητές κλπ; Μήπως ε-πειδή οι εργαζόμενοι στη ΔΕΗ έχουν ακόμα κάποια αγοραστική δύναμη ενώ οι άλλοι την έχασαν προ πολλού;
    2. Αφού οι καταστηματάρχες έχουν τα περιθώρια συνεχών εκπτώσεων γιατί δεν τις κάνουν για όλους τους πολίτες; Είναι άραγε αρκετή η επίδειξη της κάρτας ανεργίας για τη δημιουργία εκπτώσεων από τα κοινωνικά ευαίσθητα μέλη του Εμπορικού Συλλόγου;

    Η δουλειά των συνδικάτων είναι εντελώς διαφορετική από το να γίνουν ντίλερ των κατα-στηματαρχών. Πρέπει να συντονισθούν και να παλέψουν για πραγματικούς ελέγχους των τιμών στην πηγή διαμόρφωσης και όχι να ψελλίζουν για «υγιείς ανταγωνισμούς», συμφω-νίες κυρίων και πράσινα άλογα. Επίσης πρέπει να βγουν και να καταγγείλουν την κατά-πτυστη συμφωνία της ΓΣΕΕ και του ΣΕΒ για ένα Ευρώ αύξηση και να παλέψουν για πραγματικές αυξήσεις στους μισθούς και στις συντάξεις. Τέλος πρέπει να σταματήσει αυ-τός ο αχρείος συντεχνιασμός που μας γυρίζει πίσω και δημιουργεί άσχημα συναισθήματα εναντίων των εργαζομένων της ΔΕΗ γιατί και οι άνεργοι και οι άλλοι εργαζόμενοι έχουν ι-σότιμα δικαιώματα στη ζωή και στην αξιοπρέπεια και αντί να τους ξεκόβουν ας τους επι-τρέψουν να γίνουν μέλη στα συνδικάτα τους.

    Το γραφείο τύπου

  23. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/07/2008 10:43:35

    @ socrates

    Και στο εσωτερικό βάζουμε μηδέν εις το πηλίκον!

  24. Le canard avatar
    Le canard 07/07/2008 10:54:10

    @Mareli
    "Και σεις που τον έχετε στήσει στον τοίχο έχετε για παρηγοριά την αναζήτηση του αν μπορείς να κάνεις 1100 χλμ σε 4 μέρες στη Γερμανία με αυτοκίνητο".

    Ε, με 900 χιλιόμετρα το πήρε το αμάξι. Δεν έκανε πάνω από 200, άντε 250 χιλμ.Οσο δηλαδή Βερολίνο-Λειψία.

  25. Le canard avatar
    Le canard 07/07/2008 11:00:41

    151(2)-1;



    Ο κ. Τατούλης σήμερα σε συνέντευξή του στον Ελευθ.Τύπο ουσιαστικά προαναγγέλλει την αποχώρησή του από το κυβερνών κόμμα, δηλώνοντας ότι «στην ψήφιση του Χωροταξικού έδωσα ξεκάθαρο μήνυμα ανατροπής αυτού του σκηνικού [της κομματικής πειθαρχίας]. Το μήνυμα αυτό ήταν και το τελευταίο.»

    Ο ίδιος ζητάει από τον πρωθυπουργό την αποπομπή του υπουργού Πολιτισμού Μιχάλη Λιάπη.«Όταν ο αιρετός λαμβάνει δώρα, διευκολύνεται, χαριεντίζεται με τους εθνικούς προμηθευτές, ζει ως κροίσος, ακόμη κι αν δεν προκύπτει ποινική ευθύνη, εφόσον έχει παραβεί τον πολιτικό κώδικα, δεν είναι εκφραστής της λαϊκής κυριαρχίας. Κι αν δεν το αντιλαμβάνεται ο ίδιος, κι αν δεν παραιτείται, τότε ο ίδιος ο πρωθυπουργός που όρισε τον πολιτικό κώδικα «σεμνά και ταπεινά» πρέπει να του το ζητήσει».

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 11:22:24

    καθαρός λόγος @ira

    ο καθαρός λόγος δεν χρειάζεται υπονοούμενα, ούτε ...μπαλέτο

  27. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/07/2008 11:26:58

    Xθές στο απογευματινό δελτίο των 6.00 άκουσα να αναγγέλλονται οι δηλώσεις του υπουργού μας κ. Μ.Λιάπη. Και το πρώτο που σκέφθηκα ήταν ότι, επι τέλους αποφάσισε να απαντήσει δημόσια είτε με παραίτηση, παραδεχόμενος ξεκάθαρα όσα, ή κάποια από αυτά, που του καταμαρτυρούν ή, το αντίθετο, θα αποκαλύψει επι τέλους αυτούς, που τον κατηγορούν ή αυτούς που έπρεπε να κατηγορούν αντ’αυτού.

    Και όμως μόνο αυτά δεν επαληθεύθηκαν. Γιατί ο άνθρωπος, σε κατάσταση πανικού, που μαρτυρούσε η έκφρασή του στον φακό της ΤιΒι, αφού περιέγραψε ό,τι του προκαλεί τον πανικό αυτό, ζήτησε έλεος καθώς ουδόλως γνωρίζει ή υποψιάζεται αυτούς, που κρύβονται από πίσω και τι επιδιώκουν με την επίθεσή τους.

    Και μας είπε ακόμα ότι, είναι σοβαρά τα ερωτήματα που πρέπει να μας απασχολήσουν, αλλά δεν μας απαντάει σε κανένα, αφήνοντάς μας να υποψιαζόμαστε μέχρι . . . την μάνα μας και τον πατέρα μας.

    Κύριε Υπουργέ,

    άν εσύ, από την θέση, την εποπτεία και την γνώση σου δεν έχεις ιδέα του τι γίνεται γύρω σου, από πού θα πρέπει εμείς οι Έλληνες να γνωρίζουμε, τι στην αλήθεια συμβαίνει; Και γιατί πρέπει να διαβάζουμε τις εικασίες ή τις συκοφαντίες του κάθε πολιτικού και του κάθε δημοσιογράφου, αντί να μαθαίνουμε την αλήθεια από υπεύθυνα κυβερνητικά χείλη;

    Είπες κ. Υπουργέ ότι, δεν παραιτείσαι επειδή δίνεις την μάχη της εντιμότητος και της αλήθειας. Αν έχεις το θάρρος να πολεμάς, τότε πές μας πρώτα με ποιούς πολεμάς, ποιοί είναι οι εχθροί σου και τι θέλουν από σένα.

    Διαφορετικά και μετά από το μέχρι σήμερα σκηνικό που, ολιγορώντας, επέτρεψες να δημιουργηθεί γύρω σου, κανείς δεν θα πιστέψει ότι, είσαι άμοιρος ευθυνών, αν εδώ και τώρα δεν αποκαλύψεις αυτούς που πολεμας.

    Εμπρός λοιπόν κύριε Λιάπη, για να μήν σου πούν οι 'Ελληνες το "θέσ'τα και παθέσ΄τα"

    ΠΕΛΙΑΣ

  28. diplomat avatar
    diplomat 07/07/2008 11:27:14

    Ρε αδέλφια ο Κωστάκης ζεί? Όπως και με το σκάνδαλο Ζαχόπουλου τον έχουν εξαφανίσει.

  29. ira avatar
    ira 07/07/2008 11:36:10

    @φακτωρΧ. Δεν είπα για μεθόδευση και απάτη μίλησα για αφερεγγυότητα στην πληροφόρηση. δηλ. όταν θέλουν κάνουν την τρίχα τριχιά και τούμπαλιν. Αυτό εγώ με λίγη οξυδέρκεια και χωρίς προκατάλειψη το αντιλαμβάνομαι. Οπως αντιλαμβάνομαι ότι πήραν κάποιοι με διάφορους τρόπους χρήματα ή παροχές από αυτήν την εταιρεία άλλοι έγινα "όμηροι" της, άλλοι "εραστές" της, και άλλοι καλοπερασάκηδες έπεσαν στην παγίδα των παροχών. και να τα αποτελέσματα. Στον καθένα μπορεί να συμβεί και φυσικά οταν είναι λειτουργός του δημοσίου συμφέροντος εκει του πρέπει αποκεφαλισμό προς παραδειγματισμό των υπολοίπων.

  30. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/07/2008 11:37:33

    Επικοινωνιακό κόλπο είναι για να τον προστατεύσουν και να μην ταυτιστεί με σκάνδαλα. Πολύ φοβάμαι όμως ότι τα σκάνδαλα siemens και ομολόγων ίσως να τα γνώριζε πολύ πριν ξεσπάσουν.

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 11:51:16

    @ira

    τι διαφορά έχει για σένα ή «μεθόδευση» από την «αφερεγγυότητα στην πληροφόρηση»; εγώ λέω καμία

    δεν ξέρω πώς να ερμηνεύσω το υπόλοιπο...κάτι σαν «τι κρίμα που όλοι τα πιάνουνε»

    τι να σου πώ; τα ελληνικά μου χωλαίνουν για αυτό δεν πιάνω τα βαθειά νοήματα.

  32. port porta avatar
    port porta 07/07/2008 12:18:28

    SHIT HIGH AND WATCH.

    TAΚE THE EGG AND GET ITS HAIR CUT.

    ΠΠ

  33. ira avatar
    ira 07/07/2008 12:18:28

    @αρχαιοπτέρυξ. Συμφωνώ μαζί σου σε πολλα που λες αλλα τα γενικέυεις. Αυτο προσπαθω να εξηγήσεω ότι έχουμε γίνει όμηροι μιας επιλεκτικής πληροφόρησης που θα έπρεπε να αντισταθούμε. οπως προκύπτει από την ανάρτηση του ΦακτωρΧ υποκεινουνται από διάφορους, δεν με ενδιαφέρει ποιους, αυτό καταλαβαίνω και προσπαθώ να καταλάβω που θα πάνε τη βαλίτσα να απαξιώσουν όλο το πολιτικό συστημα? Το οποίο είναι γεγονός ότι εχει σοβαρή παθογένεια αλλά όταν προερχεται από αλλα κέντρα του εξωτερικού που τους επιτρέπουμε να ελεγχουν τα του οίκου μας πάει αλλού το πράγμα. Λεω εγώ τώρα για τεχνικές κρισεις γιατί αν ο καθένας από μόνος του έκανε έλεγχο στη διαχείρηση της πολυκατοικίας του όλο και κάτι μεμπτο θα προέκυπτε στο διαχειριστή του. Αν όμως εγω σου στείλω έρευνα για το διαχειριστή σου και και στην παρουσιάσω οπως θέλω, πάντα η ιδια ιστορία έχει πολλές πλευρές. Θα μπορούσα να βγαλω το διαχειριστη σου , λίγο κλέφτη, λίγο ψεύτη και να περιμένεις από μένα στοιχεία συγκεκριμένα που θα σου έδινα εγώ όποτε θεωρούσα ότι με βολεύει για να σας έχω όλους όμηρους και καλημερίζεστε καθε μέρα με καχυποψία. Αυτό προσπαθώ να πω με πολυ απλα λόγια χωρίς να σημαίνει ότι, ότι λεω είναι και βαθυστόχαστο. Ειμαι ένα άτομο κανονικής αντίληψης και καθημερινότητας...

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 12:19:49

    ανώνυμε 12:00

    δεν βλεπω τέτοιες συμμαχίες κατα των ρωσικων αγωγών...με εξαίρεση την γενική αμερικανική θέση (αλλά δεν βλεπω αυτους που πειργράφεις ως 100% φιλοαμερικάνους...) Πολλά διεθνη παιχνίδια με αγωγούς, ρώσοι, ιταλοί, νορβηγοί, έλληνες αλλά τώρα αν είναι ο Τατούλης μέσα, χλωμό...

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 12:22:01

    no problem @ira...

  36. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 17:09:35

    Η Ρώσικη μαφία ,ισπανικό πρόβλημα

    Το Αν ι διάλυση της ρώσικης μαφίας στην Ισπανία θα δημιουργήσει χειροτέρευση τον διεθνών σχέσεων με την Μόσχα. Σύμφωνα με τα ΜΜΕ η ανάκριση δείχνει της σχέσης τον έγκλειστων ρώσικων γκάνγκστερ με την ρώσικη κυβέρνηση και στρατό .

    źródło: Wikipedia
    εισαγκελεας Baltasar Garzón
    +zobacz więcej
    Ο ανακριτής Baltasar Garzón, ο όποιος προσπάθησε να βάνει στο εδώλιο στην Μαδρίτη τον πρώην δικτάτορα της Χιλής Augusto Pinocheta, είναι ,όπως γράφει το περιοδικό ABC – „συνειδιτοπιιμενος τον διεθνών προβλημάτων που θα δημιουργεί « αυτός είναι ο λόγος που η ανάκριση έχει πάρει τον χαρακτήρα «άκρως εμπιστευτικό», Η πρόσβαση στης λεπτομέρειες έχει μικρή ομάδα ανθρώπων

  37. mareli avatar
    mareli 07/07/2008 18:43:56

    Δηλαδή, για να καταλάβω... τα σχόλια της ira εντοπίζουν μια άλλη διάσταση, για την οποία η σεναριολογία των ημερών δεν κάνει ούτε νύξη! Πολλοί φαίνεται να συμφωνούν, ο αρχαιοπτερυξ λέει no prοblem, αλλά κανείς δεν δίνει ώθηση στην κουβέντα. Γιατί άραγε;
    Μια καλή αρχή θα ήταν να βάζαμε στο κάδρο αυτούς που διακινούν εδώ και καιρό το "χαρτικό" και "φωτογραφικό" υλικό. Γιατί υπήρχε, ας πούμε, ειδικός φάκελλος με ονομαστικά τιμολόγια οικοσκευών ή τηλεφωνικών κέντρων; Περιγραφές ταξιδιών του "υπουργού" που δεν κατονομάζεται, αλλά η λέξη "minister" σημειώνεται με στυλό (εκ των υστέρων;). Όλα αυτά οδηγούν σε σκέψεις περί εκβιασμού και πρακτικής μαφίας. Αν θες να θίξεις το διαχειριστή, αρκεί να διαδώσεις ότι υπάρχει βενζινάδικο που πουλάει φτηνότερα το πετρέλαιο από το βενζινάδικο που αγοράζει αυτός. Άρα ο διαχειριστής είναι κλέφτης!!!

  38. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 20:02:20

    mareli, με συγχωρείς, λεω no problem από ευγένεια. Λιγότερο ευγενικά, μου μοιάζει ότι η ira και μια παρέα, έχουν έρθει εδώ και απλά αοριστολογούν.

    Νομίζω, mareli, ότι έτσι εκφράζουν την διαφωνία τους με τις θέσεις του factorx και προσπαθούν παράλληλα να μοιώσουν το κύρος του site.

    Και εσύ διαφωνείς αλλά, εκτός εάν υποκρίνεσαι, ο λόγος σου είναι εντιμότερος και σαφέστερος.

  39. mareli avatar
    mareli 08/07/2008 00:36:35

    archeopteryx, κατανόησα το πνεύμα της απάντησης σου στην ira και αποδέχομαι τη θέση σου, αφού έτσι εκλαμβάνεις την παρουσία κάποιων εδώ.

    Σ' ευχαριστώ που αποδέχεσαι τη διαφωνία μου και σημείωσε ότι ΔΕΝ υποκρίνομαι σε τίποτα! ΔΕΝ είμαι δημοσιογράφος, ΔΕΝ έχω σχέση με το σύστημα (όπως το εκλαμβάνει ο καθένας) και προσθέτω ότι αν μπορούσα θα σε ενημέρωνα για την ταυτότητά μου, για να δεις ότι είμαι ένας απλός, μη επώνυμος πολίτης. Απλά, αντιστέκομαι στην αλαζονεία της 4ης εξουσίας όταν αυτή προβάλλει μέσα από τα blogs...

  40. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 08:23:20

    μου το έμαθε εδώ ένας που συνάντησα εδώ, δεν συμφωνούμε σε όλα, αλλά συμφωνούμε σε πολλά.

    ούτε εγώ είμαι δημοσιογράφος, δεν μου αρέσει καμία αλαζονεία, και ομολογώ ότι δεν βλέπω αλαζονεία εδώ, αλλά μπορεί αυτό να είναι η δική μου προκατάληψη. Δεν χρειάζεται ταυτότητα, αρκει ο λόγος. Καλημέρα.