#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2012 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί "κάνουν πόλεμο" στον κ.Παπαδήμο, κ. Παπούλια;



Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι αξιοσέβαστος θεσμός με όποιο πρόσωπο κι αν βρίσκεται στη θέση αυτή. Είτε ο Καραμανλής, είτε ο Σαρτζετάκης είτε ο Στεφανόπουλος είτε ο σημερινός, ο Κάρολος Παπούλιας. Κι ο βασικός λόγος που όλοι σέβονται τον Πρόεδρο ανεξάρτητα από το αν συμφωνούν ή διαφωνούν μαζί του είναι ότι αυτός είναι διαχρονικά η «φωνή» του ελληνικού λαού.

Εκεί δηλαδή που ο κόσμος απογοητεύεται από τους πολιτικούς βρίσκει αποκούμπι στον Πρόεδρο ο οποίος δεν τον έχει απογοητεύσει ανά τις δεκαετίες.

Όταν δηλαδή έπρεπε να ειπωθεί κάτι που εκπροσωπεί το περί δικαίου αίσθημα, αναλάμβανε να το πει ο Πρόεδρος.

Πολλοί ήταν, πάντως, εκείνοι που πίστευαν ότι ο κ. Παπούλιας αυτή την κρίσιμη διετία με τα Μνημόνια, τη φτώχεια και την τρόικα, θα έπρεπε να πατήσει πόδι, να εκφράσει την πίκρα, την οργή και την απογοήτευση του ελληνικού λαού. Αλλά δεν το έκανε, τουλάχιστον με όσο σθένος όσο θα έπρεπε.

Πρωτοχρονιάτικα, λοιπόν, ο Πρόεδρος αποφάσισε να τα κάνει θάλασσα και να χαλάσει την εικόνα του. Και «ανακάλυψε» εχθρούς που πολεμούν τον κ. Παπαδήμο. «Αισθάνομαι ότι με την κυβέρνηση Παπαδήμου επικρατεί ύφεση, έχει κατακαθίσει ο κουρνιαχτός. Του γίνεται πόλεμος. Το βλέπω στις εφημερίδες με σχόλια που θα μπορούσαν να μην γίνονται, αφού όλοι δηλώνουμε και ζητάμε τα πολλά χρήματα από την Ευρώπη».

Αυτά είπε ο κ. Παπούλιας σε μια εμφανή στήριξη του πρωθυπουργού, τον οποίο εμείς αδυνατούμε να καταλάβουμε ποιος πολεμά.

Είδε ο κ. Παπούλιας άσχημα σχόλια σε εφημερίδες και τηλεοράσεις; Γιατί εμείς μόνο λιβάνισμα και δημοσκοπήσεις που αποθεώνουν τον Παπαδήμο σα να είναι κορεάτης δικτάτορας βλέπουμε.

Είπε κανείς κακιά κουβέντα και δεν το καταλάβαμε; Διότι πιο πολύ για επιμήκυνση της θητείας της κυβέρνησης βλέπουμε, για τον τεχνοκράτη που διαπραγματεύεται σκληρά διαβάζουμε κι άλλα τέτοια όμορφα.

Αντιθέτως, ελάχιστες αιρετικές φωνές πάνε κόντρα στην παρούσα κυβέρνηση και ασκούν κριτική για τις καθυστερήσεις, την ατολμία, τη διάλυση που επικρατεί.

Άλλωστε δε φταίνε οι κριτές της κυβέρνησης αν ο κ. Παπαδήμος δεν έχει κάνει παρά ένα μόνο ταξίδι στο εξωτερικό για να διαπραγματευθεί με την Τρόικα. Ούτε γιατί δε μπορεί ούτε το νόμο για τα διαζύγια να περάσει , αφού ακόμα και κάποιος ονόματι… Βορίδης του πάει κόντρα.

Επομένως, ο κ. Παπούλιας έκανε ένα μεγάλο λάθος. Και δυστυχώς στην παρούσα φάση δε δείχνει να εκφράζει το λαϊκό αίσθημα. Δεν του λένε οι σύμβουλοι του ότι από τους απλούς πολίτες μέχρι τους επιχειρηματίες που χτυπήθηκαν από τα Μνημόνια, η οργή ξεχειλίζει και σύντομα θα γίνει ποτάμι και θα τους πνίξει όλους.

Αντιθέτως ο κ. Παπούλιας εμφανίζεται προστάτης του Παπαδήμου και της τρόικας. Μιλά για χρεοκοπία και για την ανάγκη να κάνουμε ότι μας πουν οι τροικάνοι χωρίς να βγει και να πει τη μοναδική αλήθεια. Ότι η προηγούμενη συνταγή μας κατέστρεψε κι αν συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο θα χρεοκοπήσουμε στα σίγουρα.

Αυτό θέλει ο κόσμος αυτή τη στιγμή. Ένα σεβάσμιο πρόσωπο σε έναν σεβάσμιο θεσμό να βγει και να πει: «Που πάμε ρε. Δε βλέπετε ότι η τρόικα διαλύει την κοινωνία;»

Η χώρα και ο λαός δεν έχουν ανάγκη από τροχονόμους της νέας τάξης πραγμάτων που επιβάλλουν οι τροικάνοι. Θέλουν στιβαρούς πολιτικούς ηγέτες που θα αντισταθούν στη διάλυση της ελληνικής κοινωνίας.

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 01/01/2012 16:42:21

    χχχχχχχχχ

    • Factorx avatar
      Factorx @ Tassos 01/01/2012 17:08:46

      Φίλε Tassos, κατανοώ τα αισθήματά σου, αλλά δεν γράφεις στην ....Αυριανή.
      Χρόνια Πολλά και Καλά

      • Tassos avatar
        Tassos @ Factorx 01/01/2012 17:18:34

        Καλή Χρονιά σε όλους τους συντελεστές και φίλους του antinews :-)

        • madprof avatar
          madprof @ Tassos 01/01/2012 19:39:34

          Ο μικρός "αντιστασιακός", νυν σαλέτσαδόρος, ελάλησε!!

  2. hdgr avatar
    hdgr 01/01/2012 17:00:30

    Άλλο ο θεσμός και άλλο το πρόσωπο που τον υπηρετεί.
    Το πρόσωπο πρέπει να δίνει κύρος στο θεσμό και όχι το αντιθετο.
    Ο σημερινός πρόεδρος της δημοκρατίας (με μικρά και τα δύο) είναι το λιγότερο άβουλος και μοιραίος αν και ... αντιστασιακός παιδιόθεν.
    Γιατί φοβόμαστε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους;
    Μήπως και θεωρηθεί βολή κατά του θεσμού;
    Από ποιούς και για ποιον θεσμό;
    Για αυτόν που επανειλλημένως έχει γίνει πεδίο πολιτικών παιχνιδιών , εκβιασμών , συνδιαλλαγών από τα κόμματα εξουσίας;

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ hdgr 01/01/2012 17:02:19

      +1000000

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ hdgr 01/01/2012 20:56:13

      Εχεις δικηο. Ο προεδρος της ελληνικης δημοπρασιας αρεσκεται σε "ευπρεπεις" και "κυριλε" και "ηθικοπλαστικες" επισημανσεις, εχοντας χασει προ πολλου την επαφη του με την πραγματικοτητα και εχοντας απογοητευσει τον ελληνικο λαο, τον οποιο εχει παψει να εκπροσωπει, παρα μονο τυποις. Οσο για τα περι "σεβασμου" και "προστασιας του θεσμου", αυτος, οπως πολυ σωστα επισημανεις, εχει γινει κι' αλλες φορες πεδιο μικροκομματικων παιγνιδιων. Ας θυμηθουμε π.χ τα περιφημα "μπλε" και "πρασινα" ψηφοδελτια, μεσω των οποιων μας ειχε προκυψει ο Σαρτζετακης. Χρονια πολλα

  3. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 01/01/2012 17:15:50

    Αριστερέ Ψάλτη, δεν απεφάσισε πρωτοχρονιάτικα να χαλάσει την εικόνα του γιατί απλούστατα αυτό το μήνυμα ,είναι συνέχεια των όλων όσων έχει πει και πιστεύει χρόνια τώρα . Τι είναι ο Παπούλιας; Ενας κλασσικός και συνεπής πασόκος , ο δανειστής του Αντρέα , ο κόλακας της Μιμής , ο υποστηρικτής του ΓΑΠ όταν αυτός ,συνειδητά έλιωνε την κοινωνία κάτω από το βάρος των δικών του σκανδάλων και αποφάσεων ,που οδήγησαν στην τραγωδία που βιώνουμε . Τι περίεμενες δηλαδή, να αλλάξει στην ηλικία που βρίσκεται, όταν στο βάθος έρχεται και το αναπόφευκτο; Γαντζωμένος υστερικά στα προνόμιά του, (πολλά λεφτά, ασφάλεια , εξουσία), ανίκανος να καταλάβει την κοινωνία και τα αδιέξοδά της ,( θυμήσου πόσο μικρός και λίγος ,ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασε στα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου), εχθρικός προς κάθε αλλαγή η οποία απειλεί τη θέση του, ήταν ποτέ δυνατόν να ήταν αλλιώτικο το πρωτοχρονιάτικό μήνυμά του; Δυστυχώς η φωνή του ,είναι μια συνεπής καταπράσινη, συντηρητική , υποτονική ,και γι'αυτό, εξαιρετικά αδύναμη ν'ακουστεί στον λαό .

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Diamond Angel 01/01/2012 18:32:20

      Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις!

      Καλή Χρονιά σε όλους.
      Ψηλά το κεφάλι. Είμαστε Έλληνες.
      Είμαστε σπόρος που δεν πεθαίνει!

    • βασίλης avatar
      βασίλης @ Diamond Angel 01/01/2012 19:24:47

      Λίγα του λές αυτού του κυρίου (........) είναι ένας αμετανόητος θεατής
      του παπανδρεισμού.Αλλά αυτός ο Κύριος καθώς και ολη η οικογένεια παπανδρέου πρέπει να φύγει άμεσα και να πάει να ζήσει σ' εκείνα τα ΙΓΚΛΟΥ των χιονανθρώπων.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Diamond Angel 01/01/2012 20:54:28

      Διαμαντένιε Άγγελε,έγραψες τη κατάσταση όπως ακριβώς είναι.Κατά τη προσωπική μου γνώμη,καταθέτεις σπουδαίες και ουσιώδεις αλήθειες.

  4. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 01/01/2012 17:23:47

    Συμφωνώ με το Diamond Angel απολύτως!!!

  5. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 01/01/2012 17:26:14

    Ποιός θεσμός και ποιό αξιοσέβαστο πρόσωπο ????????

    Ο ''κύριος'' υπηρέτης της Τρόικας ήταν και είναι

    Δέν κάνει λάθος το ένστικτο του Λαού ( 28η Οκτωβρίου)

    Αλλά που θα πάει όλοι μα ΟΛΟΙ - και αυτός πρώτος- θα βρεθούμε απέναντι απο τον Αγιο Πέτρο.

    Τότε άς Τον κοροιδέψει κι' Αυτόν

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΕΛΛΗΝ 01/01/2012 23:26:52

      Ας μην ξεχνάμε και την εθνικότητα της συζύγου του.

  6. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 01/01/2012 17:32:25

    Σωστός ο Αριστερός Ψάλτης.Φίλε πάντα σε διαβάζω,όπως και το Δαναό,τον Φά κτορα,τον Μικρό Οδυσσέα,τον Strange Attractor,τον Τιγράνη,τον Κάποιο,τον Απορία, τις εξαιρετικές κυρίες Ευα,Juliet,Dora και τόσους άλλους που σας θεωρώ φίλους μου.Σε όλους εύχομαι καλή χρονιά,χρόνια πολλά με υγεία και κάθε ευτυχία.Χαίρομαι που υπάρχει το antinews και ας διαφωνώ με αρκετές απόψεις,έχει πολυ καλο επίπεδο και έχω μάθει πράγματα που στα διάφορα μέγκα ούτε κατά διάνοια δεν τα ακούς.Και υπάρχει και πολύ καλή αίσθηση του χιούμορ.Φιλαράκια να είστε όλοι καλά.
    Υ.Γ. Την εκτίμηση μου στον κύριο Ροδινό,έναν άνθρωπο με ήθος και ευγένεια.Καλή χρονιά φίλε Κώστα.

    • juliet avatar
      juliet @ Dee Jay Stelios 01/01/2012 21:00:47

      Dee jay Stelio
      Καλή Χρονιά υγεία και δύναμη ,χάθηκες όλα καλά ;

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ juliet 02/01/2012 16:59:34

        Καλή χρόνια juliet να έχουμε.Το 2011 μας δυσκόλεψε δυστυχώς και οικογενειακά.Χάσαμε τον πεθερό μου από την κακιά αρρώστια και ήταν μια πολύ δύσκολη και επώδυνη κατάσταση για αυτόν κυρίως αλλά και για όλους τους δικούς του ανθρώπους.Το πως διαχειρίζεται ενας θάνατος,μια απώλεια θέλει πολύ δύναμη και πολύ υπομονή.Βγαίνουν τόσα πολλά συμπεράσματα για τους γιατρούς,τους νοσηλευτές,τους συγγενείς,τους φίλους που χρειάζεται κάποιος χρόνος να τα φέρεις κοινώς βόλτα.Ετσι κι αλλιώς η λέξη και μόνο θάνατος τρομάζει πιστεύω όλους τους ανθρώπους,είναι ένα θέμα ταμπού.Η ομορφιά όμως της ζωής μας κάνει όλους να παλεύουμε για να σταθούμε στα πόδια μας και να σταθούμε δίπλα και στον άνθρωπο μας.Ισως ένα ταξιδάκι κάποια στιγμή κατά τα μέρη σου, στα αγαπημένα μας Σελιανίτικα να μας φέρει στα ίσια μας.Ξέρεις καφεδάκι στον πλάτανο στην πλατεία του Λόγγου και μετά για ουζάκι στην παραλία στα Σέλεν όπως χαϊδευτικά τα λέμε με τη σύζυγο.Και πάλι ευχές για υγεία σε όλους μας.

        • juliet avatar
          juliet @ Dee Jay Stelios 02/01/2012 21:47:05

          Dee Jay Stelio,
          Ο χρόνος είναι γιατρός .Ερχονται στιγμές που οι δοκιμασίες σε βοηθούν να δει πράγματα που δεν μπορούσες να τα δεις πριν.Τα πέρασα με τη μάνα μου πριν ενάμιση χρόνο,αλλά η γιαγιά γερό κόκκαλο επιβίωσε.Οταν νοιώθω τη πίεση κλείνω τα μάτια και χάνομαι ,εκείνα τα μέρη είναι όλη μου η ζωή.Σελιανίτικα ...Εύχομαι ,ο νέος χρόνος να είναι καλύτερος και όλα θα πάνε καλά.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Dee Jay Stelios 01/01/2012 22:54:34

      Χρόνια Πολλά Στέλιο! με 366 μαγικές ευχές! (Να σκίσει κι ο ΠΑΟ...!)

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ ΕΥΑ 02/01/2012 16:35:34

        Και μόνο που είσαι βαζελάκι τα λέει όλα,πάμε γερά για πρωτάθλημα φιλενάδα.Χρόνια πολλά και πάλι

  7. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 01/01/2012 17:34:43

    Άραγε θα παραξενευτεί ο Παπούλιας αν στην επόμενη δημόσια εμφάνιση του τον (ξανα) χαρακτηρίσουν προδότη;
    Έρχεται η 25η Μαρτίου, με αυτά που λέει δεν το βλέπω να τολμήσει να εμφανιστεί στην παρέλαση

  8. manos avatar
    manos 01/01/2012 18:06:10

    Οπως και όλα τα μοντέλα, έτσι και ο θεσμός δεν λειτούργησε.
    Μπορεί να μην ήταν ούτε καν αναγκαίος.
    Γιατί πρέπει να αναλωνόμαστε με πρακτικές του παρελθόντος που είναι αποτυχημένες?
    Γιατί πρέπει ο πάσα εις να τσιμπάει 350.000 ευρουλάκια του Ελληνικού λαού, για να κάθεται σε ένα θρόνο στις παρελάσεις ή να φοράει εβραικό σκουφί και να υποκλίνεται στον Γιαχβέ?
    Οξω όλοι.

  9. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 01/01/2012 18:08:30

    Τελικά το 2012 μας μπήκε...! Ανρε να δούμε πως θα μας βγει...?
    Όσο για το σχόλιο, τι σχόλιο να κάνω?
    Με κάλυψαν οι... προλαλήσαντες!
    Χρόνια Πολλά!

  10. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 01/01/2012 18:20:32

    ΠΑΡΑΚΜΗ: Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας μας ενοχλείται επειδή κάποιες εφημερίδες κάνουν σχόλια για τον Πρωθυπουργό μας τον οποίον μάλιστα ποτέ μας δεν τον ψηφίσαμε!!!

  11. ApoTel avatar
    ApoTel 01/01/2012 18:22:31

    Ακόμα δεν έχει χωνέψει την 28η Οκτωβρίου. Να μην ανησυχεί η 25η Μαρτίου πλησιάζει θα ακολουθήσει νέο κράξιμο

  12. γιωργης avatar
    γιωργης 01/01/2012 18:45:08

    Πασοκική ολιγαρχία που τείνει προς ολοκληρωτικό καθεστώς. Πρέπει να φύγουν να πάρει ο κόσμος ανάσα.
    Συγχαρητήρια antinews, οι δημοσιέυσεις έγκυρες και τεκμηριωμένες καθώς και τα σχόλια. Λέτε τα πράγματα με το όνομά τους και προωθείτε τον γόνιμο προβληματισμό, καλή χρονιά σε όλους!!

  13. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 01/01/2012 18:51:10

    Μερικοί άνθρωποι δεν ξέρουν για ποιο λόγο έζησαν τη ζωή τους.

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/01/2012 18:55:39

    Πως τον έλεγε να δεις ο Όμηρος εκείνον τον χαρακτηρισμό?
    ........"άχθος αρούρης"!!

    • madprof avatar
      madprof @ εναςάσχετος 01/01/2012 20:25:35

      Δεν υπάρχει καλύτερη έκφραση για να το περιγράψεις! Εύγε!

  15. perastikos avatar
    perastikos 01/01/2012 19:21:03

    κάποια μέρα μέσα στην εβδομάδα δεν ειναι που εχει συναντηση με τον Καρατζαφέρη? Να δείτε που ο κωλοτούμπας θα κάνει την καλυτερη κωλοτούμπα ever... βλέποντας που το παει η τρόικα και τα νεα μέτρα που προωθούνται, θα κάνει ηρωική εξοδο απο την κυβέρνηση πρός χάριν δήθεν του ελληνικού λαού (και των ποσοστών του που βλεπει να πέφτουν σε κάθε νεα δημοσκοπηση). Θα έχει προλάβει για μια ακομα φορά τον Σαμαρά... οψόμεθα!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ perastikos 02/01/2012 09:11:57

      Τι να προλάβει ; Απλά θα αποδείξει πόσο λαικιστής είναι αν αποχωρήσει πριν το PSI.

  16. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/01/2012 19:30:55

    Κριμα και παλι κριμα για την πολιτειακη ηγεσια της Ελλαδας τουτες τις δυσκολες ωρες !Τον βλεπω στα καναλια και παιρνει φωτια το τηλεκοντρολ !Εγραψε μια απο τις χειροτερες σελιδες της προεδρικης θητειας στην Ελλαδα θα τον θυμομαστε ως εθνικο δανειστη του καταστροφεα της Ελλαδας Ανδρεα Παπανδρεου και ως μικροπολιτικο υπερασπιστη μιας δοτης κυβερνησης εναντια στο υπερτατο καθηκον του ως υπερασπιστη του συνταγματος και της δημοκρατιας !

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/01/2012 19:34:11

    Πρόεδρος; της Δημοκρατίας; whats this....

  18. romios avatar
    romios 01/01/2012 19:44:15

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

    Όταν Πρόεδρος Δημοκρατίας, αμφισβητεί επισήμως το δικαίωμα στην κριτική, συνιστώντας τη μη εξάσκησή του, και μάλιστα από τον τύπο (του οποίου η λειτουργία αποτελεί λυδία λίθο για κάθε σοβαρή δημοκρατία), τότε η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή. Θα τολμούσα να πω ότι είμαστε στα όρια της εκτροπής από τη νομιμότητα, της οποίας εγγυητής πρέπει να είναι ο πρώτος πολίτης της χώρας.

    Η πραγματική απειλή σε βάρος του θεσμού του προέδρου της Δημοκρατίας, για να μην πω σε βάρος της ίδιας της Δημοκρατίας, βρίσκεται ακριβώς στις σημερινές δηλώσεις Παπούλια. Προφανώς εκτροπές έχουμε σωρηδόν από τότε που ο ΓΑΠ μας έριξε στα μνημόνια. Το σημερινό όμως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι απείρως βαρύτερο.

    Κάποιος να τον μαζέψει;

  19. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 01/01/2012 19:53:10

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά και καλά σε όλους. Συμφωνώ απόλυτα με τα το σχόλιο του DIAMOND ANGEL . Πιστεύω ότι τα είπε όλα! Καλή Χρονιά να έχουμε!

  20. Aris. A avatar
    Aris. A 01/01/2012 19:59:03

    Βασταμε να σε βαστώ να ανεβούμε στο βουνό.

    Ολο το σύστημα της παρακμής κρατιέται χέρι χέρι προσπαθώντας να επιβιώσει.

    Δίνουν μάχη να παραμείνουν στα πράγματα και κυρίως να μην ανοίξουν οι ντουλάπες με τους σκελετούς των ευθυνών τους για τα σημερινά χάλια.

    Οι σημερινές δηλώσεις Παπούλια απλά αποδεικνύουν ότι αν δεν σαρωθεί το παληό δεν βλέπουμε άσπρη μέρα.

  21. nostos avatar
    nostos 01/01/2012 20:02:05

    Ou gar erxetai monon to ghras

  22. βασίλης avatar
    βασίλης 01/01/2012 20:02:40

    Χρόνια Πολλά σ' όλους τους Ελληνες και ολη η Πολιτιακή και πολιτική ηγεσία
    είναι όλοι τους θειασώτες του ΠΑΣΟΚ (Παγκόσμιο Ανάλγητο Σαρκοφάγο
    Οικονομικό Κίνημα) γι' αυτό όσο το γρηγορότερο φύγουν τόσο το καλύτερο
    και μάλιστα όσο πιο μακριά τόσο πιό καλά. Εναςμέρος που τους τεριάζει
    για να μείνουν το υπόλοιπο της ζωής τους είναι ο Βόρειος η ο Νότιος πόλος
    σε σπίτι σαν αυτό των εσκιμώων πετώντας τους απο αεροπλάνο χωρίς τίποτε.

  23. juliet avatar
    juliet 01/01/2012 20:45:50

    Xρόνια Πολλά σ' όλους σας
    θα κάνω ένα σενάριο .Ο πρόεδρος πιστός υπηρέτης του συστήματος χαΐδεύει τον Παπαδήμα.Ο Παπαδήμας αρχίζει και γίνεται στιβαρός θέλοντας να δείξει ότι μπορεί να κυβερνήσει,γίνεται ανθρώπινος επισκέπτεται τους αστέγους ,τίποτε δεν είναι τυχαίο.Ο Γαπ πρέπει να γίνει πρόεδρος της διεθνούς σοσιαλιστικής,για να γίνει πρέπει να είναι πρόεδρος κόμματος,αν γίνουν εκλογές πριν το καλοκαίρι και χάσει θα τον κρατήσουν ;Αν αναλάβει η νέα κυβέρνηση δεν θα λογοδοτήσει ;Συμπέρασμα τρενάρουμε τις εκλογές ρονακίζοντας το χρόνο,πάμε για πρόεδρος στης διεθνούς σοσιαλιστική και μην είδατε τον Παναή.Ο κολοτούμπας κατι είπε για κυβέρνηση μειωμένη .Τι σημαίνει αυτό ; Ανασχηματισμό;για παράταση; Δεν το λέω τυχαία .Κάποιοι ετοιμάζονται να ξαναμπούνε....Πρέπει τ΄αντανακλαστικά νάναι πάντα σ΄ετοιμότητα.Αυτοί μεταλλάσσονται . Παιδιά εκεί στη Συγγρού δεν υπάρχουν αργίες και πανηγύρια ,ο Πρόεδρος θέλει να είστε πάντα ''στα όπλα''για να κερδίσουμε τη μάχη .

  24. vaggelis avatar
    vaggelis 01/01/2012 21:06:53

    μαλλον ο εθνικος μας δανειστης δεν καταλαβε τιποτα απο την 28η 8βριου ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

  25. Δικερως avatar
    Δικερως 01/01/2012 21:28:50

    Ευχομαι στον Δημοκρατη της Προεδρειας,Παρολο Καρουλια καλο κατευοδιο και
    με την ευκαιρια του νεου χρονου του αφιερωνω το εξης δημοτικο:
    http://www.youtube.com/watch?v=mSmFr1i-bBw&feature=related

  26. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 01/01/2012 21:39:34

    Ποιος προώθησε την υποψηφιότητα του Κάρολου Παπούλια για την Προεδρία; Δεν θυμούμαι,για θυμίστε μου..

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΓΟΝΙΜΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ,ΣΤΗΝ ΤΟΣΟ ΧΡΗΣΙΜΗ ΑΥΤΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΠΑΛΞΗ.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 01/01/2012 21:45:30

      Να διακρινουμε τον θεσμο της ΠροεδρΙας,απο το κακεκτυπο της
      προεδρΕΙας του Παρολου Καρουλια αγαπητε?
      Καλη Χρονια.

    • juliet avatar
      juliet @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 01/01/2012 21:59:34

      Kύριε Ιατρόπουλε ,αυτή η παράταξη είχε το κόμπλεξ της κατωτερότητας και της ενοχής .Δεξιός =φασίστας και ένοχος για τα δεινά της Ελλάδας.Πιστεύω μετά από τη προδοσία της Ελλάδας από τους ''δημοκράτες '' και τους ''ελευθερωτές '' από την επάρατο δεξιά να έχουν βάλει μυαλό .Ο διαρκής φόβος τους ήτανε η καρέκλα τους και γι' αυτό οι επιλογές τους ήτανε διαφορετικές των δικών τους πολιτικών πεποιθήσεων.Το να δέχεσαι και ν΄αναγνωρίζεις την αξία ατόμων είναι γενναιότητα,πολιτισμός και εξυπνάδα και νομίζω ότι στη πολιτική δεν υπάρχουν πολλοί με τέτοιες αξίες.Τώρα ήλθε η ώρα να διορθώσουμε ,να ξαναπάρουμε στα χέρια μας τις αξίες που μας στερήσανε αφού μας βιάσαν την ψυχή και τώρα μας πετάνε σαν λεμονόκουπες στα σκουπίδια.Αλλοστε η κυβέρνηση ΚΑΚ είχε πολλά βαρίδια....και μάλιστα ανεγκέφαλα.
      Καλή χρονιά να έχετε και υγεία .

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 01/01/2012 22:16:44

      Γιατί μαραίνεις το γιασεμί στην πόρτα μου;
      Δεν θέλω να ξέρω. Όχι.

      • juliet avatar
        juliet @ Μανιάτης 01/01/2012 22:22:10

        Δεν μαραίνει ,η βαρυχειμωνιά θα κάψει κάποια κλαδιά αλλά την άνοιξη θα πετάξει νέα βλάσταρια.Πρέπει να ξέρεις, γιατί έτσι μπορείς να το προφυλάξεις!Αν το σκεπάσεις πάλι , δεν θα πάθει τίποτε......το γιασεμί πάντα.Καλή χρονιά!

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Μανιάτης 01/01/2012 22:30:26

        Δεν θέλω να θυμάμαι...

  27. Μιχαήλ avatar
    Μιχαήλ 01/01/2012 22:50:50

    Καλησπέρα, χρόνια πολλά.
    Δυστυχώς ο πρόεδρος αποτελεί πλέον διακοσμητικό θεσμό, χωρίς να είναι ικανός θεσμικά να παρέμβει ουσιαστικά στα πολιτικά πράγματα του τόπου. Μία από τις
    παθογένειες του συστήματος.

  28. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/01/2012 23:30:27

    Κοίτα να δεις που, τελικά, θα δικαιωθεί ο... Ανδριανόπουλος, που (ως δοτός βουλευτής Επικρατείας από τον ΓΑΠ το 2004) γύρισε την πλάτη κατάμουτρα στον εν λόγω κύριο, αρνούμενος (με πολιτική πλατφόρμα μάλιστα) να παραστεί στην ορκωμοσία του το 2005...

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Αυριανιστής 02/01/2012 00:37:13

      Μπα, φίλε Αυριανιστή, μάλλον ζήλεψε τη δόξα που θα έπαιρνε ένας παλαιοπασόκος από ένα νεοφώτιστο πασόκο!
      Της ίδιας συνομοταξίας φρούτα είναι και οι δυο, μόνο που ο ένας ήτανε ήδη φανερός, για τις νεοταξικές αντιλήψεις του και ο άλλος παρέμεινε κρυφός, για πολλά χρόνια. Σιγανό ποταμάκι, που λέει χαρακτηριστικά ο σοφός λαός. Το ψέμα έχει τελικά κοντά ποδάρια και ένας- ένας αποκαλύπτονται. Καλή χρονιά!

  29. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 02/01/2012 00:21:52

    Ο άνθρωπος, ως γνήσιος «αντιστασιακός με τα κοντά παντελόνια», βγάζει στη φόρα όλα τα κατάλοιπα που έχει για την «επάρατο».
    Κτυπάει καίρια τον ευεργέτη του Καραμανλή, καταδεικνύοντας πόσο τραγική επιλογή έκανε, που τον επέλεξε γι αυτό το αξίωμα.
    Εκτός κι αν ήταν γνωστός , για τη συναινετική αφωνία του, στους έξω κύκλους που «αποφάσισαν» την υπαγωγή της Ελλάδας στο μνημόνιο της σκλαβιάς της !
    Λέτε η τότε πρόεδρος της βουλής, να είχε ψυλλιαστεί το μελλοντικό ρόλο του νεοεκλεγέντος προέδρου και να του έριξε ωμά, ως σύγχρονη πυθία, τα τραγικά μελλούμενα;
    Κοίτα τί πράγματα μου έρχονται στο μυαλό χρονιάρες μέρες! Χρόνια πολλά σε όλους τους Έλληνες και θα είναι πολλά, σε πείσμα των απατρίδων προθύμων, αφού εν τέλει «είμαστε ο σπόρος που δεν πεθαίνει»!

  30. Παναγος avatar
    Παναγος 02/01/2012 08:09:06

    Ο "κ.προεδρας" δεν εκπροσωπει ΚΑΝΕΝΑΝ .
    Μονον τον εαυτον του (και τα 360.000 ευρω που σουφρωνει κατ ετος,τα .."φανερα")..

    Και μας θυμιζει ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ σφαλμα του Καραμανλη...Τραγικο ,οπως και να το δεις..
    ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ να προτεινε ενα "..μη προοδευτικο"!!!! εναν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ βρε αδελεφε της Νεας Δημοκρατιας ,για προεδρο !!!!
    Και αν οι "εταιρες" μπατσοκ δεν τον ψηφιζαν να πηγαινε σε εκλογες!!!!!

    Αλλα δυστυχως..Η πολιτικη δεν ειναι .."επιστημη"..
    ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ τεχνη ειναι .. Και ο Κ.Καραμανλης δεν την ..κατειχε..
    Αν ζουσε ο "θειος του" ειμαι σιγουρος τι θα τον συμβουλευε..

    Υ.Γ
    Να σημειωσω εδω οτι οταν την 29η Ιουλιου 1973 ,καποιος μακαριτης αλλαξε το πολιτευμα ..ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΕ ΠΡΟΕΔΡΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ..
    ΠΡΟΕΔΡΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ειπαμε..

    Σε ενα τετοιο πολιτευμα ο νυν "κ.προεδρας"
    (και .."αντιστασιακος" απο τα 11 του χρονια!!!@@@) ,
    ΔΕΝ ΘΑΧΕ ΚΑΜΜΙΑ ΘΕΣΗ....

    • tak avatar
      tak @ Παναγος 02/01/2012 10:33:30

      Τίποτα δεν ξέρεις για τον πρόεδρο ... Αραφάτ!

      • Παναγος avatar
        Παναγος @ tak 02/01/2012 14:02:06

        ΤΙ?
        Μα τη πιστη μου,δεν καταλαβαινω τι θες να πεις..

        Και που τον θυμηθηκες το "αδερφο πασοκ" αραφατ?

        • tak avatar
          tak @ Παναγος 02/01/2012 16:52:46

          Καημένε Πανάγο! Πολλά δεν ξέρεις, αλλά πώς να σου τα πω;

  31. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 02/01/2012 12:36:06

    Ο Ντε Λα Ρούα Πρόεδρος δεν ήταν...;

    Όποιος έπιασεν , έπιασεν...

  32. Orestios avatar
    Orestios 02/01/2012 12:42:50

    Σηκώθηκαν τα πόδια και βαράνε το κεφάλι

  33. Theo avatar
    Theo 02/01/2012 15:11:51

    Είναι πασίδηλο ότι τα τελευταία 80 χρόνια δεν υπάρχει πολιτική ηγεσία στον τόπο, άξια να οδηγήσει αξιοπρεπώς και με ασφάλεια τη χώρα. Η ξενοδουλεία, η εξάρτηση, ο ραγιαδισμός, η έλλειψη πολιτικής ανδρείας κι εθνικής υπερηφανείας των ελληνικών κυβερνήσεων όλα αυτά τα χρόνια, με αποκορύφωμα την τελευταία τριακονταετία κι αιχμή του αίσχους την κυβέρνηση ΓΑΠ, είναι τα αίτια που μας οδήγησαν εδώ που σήμερα βρισκόμαστε. ...Και δυστυχώς δεν υπάρχουν ακόμη άλλοι Πλαστήρες.

  34. Αντίνοος avatar
    Αντίνοος 02/01/2012 18:09:19

    Μέσα στον ορυμαγδό της τρέλας, πάλι ο κ. Παπούλιας μας τη βγήκε με το θράσος του ανύποπτου. Δεν κατάλαβε τίποτα από τις αποδομικασίες εναντίον του στη Θεσσαλονίκη, ούτε βεβαίως από το τι τραβάει ο κοσμάκης και από την κυβέρνηση Παπαδήμου. Τώρα, με το καπέλο Καπελέρη, το πολιτικό φέσι έφτασε ώς τα αφτιά. Γι' αυτό δεν ακούει τίποτα ο κ. Πρόεδρος. Παρά μόνον τα "μεγάλα" ΜΜΕ που λιβανίζουν τον Παπαδήμο καθημερινά.

  35. juliet avatar
    juliet 02/01/2012 21:56:43

    και εγώ Παναθηναΐκάρα είμαι!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ juliet 03/01/2012 18:16:54

      Γεια σου ρε Ιουλιέτα τριφυλάρα