#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2012 16:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί θα είναι οι υπουργοί μιας ... κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ;



Αφού πήραν φόρα στον ΣΥΡΙΖΑ και έβγαλαν το κυβερνητικό τους πρόγραμμα, την επόμενη εβδομάδα λένε ότι θα το κοστολογήσουν κιόλας. Είναι τόσο σίγουροι ότι θα κάνουν κυβέρνηση που ορισμένοι, μάλιστα, ετοιμάζουν και υπουργικά κοστούμια. Ονόματα διαρρέουν  για το νέο υπουργικό συμβούλιο και γι’ αυτό έχει ενδιαφέρον να δούμε ποιοι θα είναι αυτοί που θα μας κυβερνήσουν από τις 17 Ιουνίου, εφόσον ο Τσίπρας γίνει πρωθυπουργός, σύμφωνα με πληροφορίες από το Πρώτο Θέμα, την Δημοκρατία αλλά και δικές μας.

Τα συμπεράσματα δικά σας για το πώς θα ασκηθεί η εξουσία. Φυσικά, κανείς δε μπορεί να μαντέψει το μέλλον. Τους είδαμε και τους άλλους, λένε χιλιάδες πολίτες που έχουν εξοργιστεί με τα ίδια πρόσωπα εδώ και 20 χρόνια. Ίδιοι άνθρωποι, ανεπάγγελτοι ή μάλλον επαγγελματίες πολιτικοί, διαπλεκόμενοι ή όχι, ικανοί ή ανίκανοι, παρέλασαν επί χρόνια και τα έκαναν μαντάρα. Γι’ αυτό και ο κόσμος θέλει νέα πρόσωπα.Είναι όμως ο λαός έτοιμος να βάλει πρόσωπα που θα μάθουν «στου κασίδη το κεφάλι;» Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Στο κρίσιμο υπουργείο Οικονομικών, αυτός που θα κάνει τις διαπραγματεύσεις με τους δανειστές, κι αυτός που θα υπογράψει (ή όχι) την κατάρρευση της Ελλάδας, θα τοποθετηθεί σίγουρα ο Γιάννης Δραγασάκης. Ήταν αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Οικονομίας στην οικουμενική κυβέρνηση του Ξενοφώντα Ζολώτα και είναι σίγουρα ο μόνος που ξέρει πραγματικά οικονομικά, κι όχι αυτά που διδάσκουν στα αμφιθέατρα αλλά που δεν έχουν καμιά σχέση με την κοινωνία. Δεν είναι από τους αριστερούς Ταλιμπάν, όμως, είναι άγνωστο πώς θα αντιδράσει όταν οι Ευρωπαίοι του πουν «mister Dragasakis, no money».

Άλλα ονόματα που θα πλαισιώσουν τον κ. Δραγασάκη ή θα τοποθετηθούν υφυπουργοί ή ακόμη και στην θέση του υπουργού Ανάπτυξη είναι οι καθηγητές Ευ. Τσακαλώτος, Γ. Σταθάκης και Γ. Μηλιός. Ο πρώτος και ο τρίτος είναι υπέρ τη ρήξης με την Ευρώπη κι ότι βγει, ο δεύτερος είναι πιο σοβαρός, όμως, στις τελευταίες του εμφανίσεις στην τηλεόραση έδειξε ότι στον ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρει ο ένας τι λέει ο άλλος. Πάντως, προαλείφεται για το υπουργείο Ανάπτυξης.

Τη θέση του κυβερνητικού εκπροσώπου θα έχει ο Π. Σκουρλέτης και θα έχει πολύ πλάκα η καθημερινή ενημέρωση με τους δημοσιογράφους, ειδικά με αυτούς που είναι «διαπλεκόμενοι, συστημικοί» και άλλα πολλά που χρησιμοποιούν οι Συριζαίοι.

Για τη θέση του υπουργού Εσωτερικών ακούγεται το όνομα του Δημ. Παπαδημούλη, έμπειρου πολιτικού που καλείται να τα βγάλει πέρα με τους δημοσίους υπαλλήλους, τους συμβασιούχους, το νέο εκλογικό νόμο κ.λπ. Δεν αποκλείεται όμως να μπει και στο Προστασίας του Πολίτη αφού μετά την κατάργηση των ΜΑΤ χρειάζεται έναν έμπειρο πολιτικό για να συγκρατηθούν οι διαδηλώσεις. Δεν αποκλείεται όμως να τοποθετηθεί και κάποιο πιο συμβολικό πρόσωπο όπως π.χ. η κ. Νάντια Βαλαβάνη από τα πρόσωπα που είχαν ξεχωρίσει στο Πολυτεχνείο.

Για το Εθνικής Άμυνας προορίζεται ο Θ. Δρίτσας ενώ προβληματισμός επικρατεί για το Εξωτερικών αφού ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει κάποιον έμπειρο διπλωμάτη, γνώστη της παγκόσμιας πολιτικής πραγματικότητας. Με ελληνοτουρκικό και Σκοπιανό να είναι πάντα «καυτά» θέματα, η επιλογή θα είναι δύσκολη. Εκτός κι αν βάλουν τη… Ζωή Κωνσταντοπούλου που όταν αρχίσει να μιλά δε σταματά.

Τη θέση του υπουργού Εργασίας φαίνεται να καπαρώνει ο Παν. Λαφαζάνης με τις ακραίες θέσεις του που θυμίζουν Ρωσία προ περεστρόϊκας. Λέτε να υποχρεώσει τα αφεντικά να προσλαμβάνουν με 2.000 ευρώ μισθό κι άμα τους αρέσει; Ο Π. Στρατούλης γνωρίζει επίσης τα εργασιακά ως παλιός συνδικαλιστής του ΟΤΕ. Ισως χρησιμοποιηθεί όταν θα κρατικοποιηθούν οι ΔΕΚΟ.

Στο υπουργείο Περιβάλλοντος μάλλον θα πάει ο Θέμης Δημητρακόπουλος, μέλος της Ένωσης Ελλήνων Οικολόγων ενώ για το υπουργείο Υποδομών προαλείφεται η Ελένη Πορτάλιου, καθηγήτρια στο ΕΜΠ η οποία είχε διεκδικήσει το δήμο της Αθήνας.

Στο καυτό υπουργείο Υγείας θέση έχουν οι Ν. Μανιός και Η. Μπασκόζος, γιατροί και οι δύο και να δούμε πώς θα σταματήσουν τη διάλυση του ΕΣΥ και πώς θα εξευμενίσουν τους συνδικαλιστές τους στα νοσοκομεία.

Ο Γ. Κατρούγκαλος, καθηγητής πανεπιστημίου ακούγεται για το υπ. Δικαιοσύνης ενώ υπάρχουν στα υπ’ όψη ονόματα καθηγητών όπως ο Α. Καζάκος (καλός στα εργασιακά) και Ζ. Παπαδημητρίου.

Τη Διοικητική Μεταρρύθμιση της χώρας θα την αναλάβει η Σ. Σακοράφα που έκανε και την παρουσίαση του προγράμματος την Παρασκευή. Η Θ. Φωτίου ή ακόμη και η Αγγ. Κιάου προαλείφονται για το υπουργείο Παιδείας.

Τέλος, τα ονόματα που θα παίξουν ενεργό ρόλο στην κυβέρνηση είναι η Ρένα Δούρου, ο ιστορικός Αντώνης Λιάκος, ο Πάνος Τρυγάζης, ο Ν. Βούτσης και οι εκ ΠΑΣΟΚ προερχόμενοι Λ. Κατσέλη, Π. Κουρουμπλής, Αλέξης Μητρόπουλος. Τέλος, ο πάντα οξύθυμος συγγραφέας Π. Τατσόπουλος και ο Τάσος Κουράκης. Δεν αποκλείεται και η δραστηριοποίηση του ευρωβουλευτή Ν. Χουντή.

Άγνωστο τι θα κάνει ο Νίκος Κωνσταντόπουλος αλλά και τι θα γίνει με τους ανθρώπους του ΑΚΗ όπως ο Κοτσακάς. Επίσης, πώς θα διαχειριστεί ο Τσίπρας τους ανθρώπους των διάφορων συνιστωσών όπως οι τροτσκιστές, η Ρόζα και διάφοροι άλλοι.

Ιδού λοιπόν η νέα κυβέρνηση που καλείται να υλοποιήσει τον παράδεισο που υποσχέθηκε προχθές ο Αλέξης Τσίπρας. Βέβαια, ο παράδεισος μπορεί να μετατραπεί σε κόλαση μέσα σε λίγες εβδομάδες, αλλά ποιος νοιάζεται στην Κουμουνδούρου; Αυτοί θα κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα και θα έχουν να λένε ότι υπήρξε επιτέλους μια αριστερή κυβέρνηση στην Ελλάδα.

Για ποια Ελλάδα όμως θα μιλάμε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τυφεκιοφόρος αντισύριζα avatar
    τυφεκιοφόρος αντισύριζα 03/06/2012 16:15:08

    κανείς δε θα είναι γιατί ποτέ δεν θα υπάρξει κυβέρνηση σύριζα.

    • Mπροστα και Δεξια avatar
      Mπροστα και Δεξια @ τυφεκιοφόρος αντισύριζα 03/06/2012 16:30:08

      Καλα...Ποτε μην λες ποτε αγαπητε φιλε , δυστηχως στην Ελλαδα επι δεκαετιες ολοκληρες η κοινωνια εχει παθει αγκυλωση οσο αναφορα την ρεαλιστικη πολιτικη σκεψη.Θεωρει ισως γραφικο την πραγματικη γνωση μιας ιδεολογιας , ενος πολιτικου τροπου σκεψης , μιας πραγματικοτητας.
      Τα πλουσια λογια εχουνε μεγαλυτερο αποτελεσμα απο οτι φαινετε....

      • τυφεκιοφόρος αντισύριζα avatar
        τυφεκιοφόρος αντισύριζα @ Mπροστα και Δεξια 03/06/2012 16:41:53

        οι νεοδημοκράτες δεν θα αφήσουν ποτέ να γίνει τέτοιο πράγμα.

        • ser avatar
          ser @ τυφεκιοφόρος αντισύριζα 03/06/2012 19:44:23

          οπως δεν αφησαν την ντορα να βγει προεδρος της ΝΔ , οπως εδωσαν 6% στην χρυση αυγη και 10% στον καμμενο , οπως οπως οπως....

        • Anaconda avatar
          Anaconda @ τυφεκιοφόρος αντισύριζα 03/06/2012 20:21:41

          Φίλε μου, με συγχωρείς που θα σε στεναχωρήσω, αλλά ο Σαμαράς έδινε ψήφο ανοχής στον ΣΥΡΙΖΑ, συνεπώς ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας και όσοι συστρατεύονται με αυτόν έχουν αποδείξει ΕΜΠΡΑΚΤΑ ότι έχουν διαφορετική θέση από εσένα.
          Μήπως δεν είσαι Νέα Δημοκρατία;

          Ή μήπως είσαι από αυτούς που το παίζουν αντιδραστικοί αλλά στο τέλος λένε
          ή ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ
          ή "δεν πουλάω την παράταξη" για να μην πουν ότι στηρίζουν ένα κόμμα γιατί δεν έχουν τα άντερα να πουν "αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Νέα Δημοκρατία";

        • Kραντωρ avatar
          Kραντωρ @ τυφεκιοφόρος αντισύριζα 03/06/2012 20:28:43

          Ποιοι νεοδημοκρἀτες; Οι «ντιντἠδες» ἠ οι «φλὠροι» ἠ η ευειδἠς Κoλωνακἰωτισα Ὀλγα;

      • Διηνεκης avatar
        Διηνεκης @ Mπροστα και Δεξια 03/06/2012 18:04:54

        Επι δεκαετιες η κοινωνια εχει παθει μαλακωση εγκεφαλου και ντουγρου για τον γκρεμο

    • camel avatar
      camel @ τυφεκιοφόρος αντισύριζα 03/06/2012 16:37:14

      Γιάννης Δραγασάκης. Ήταν αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Οικονομίας στην οικουμενική κυβέρνηση του Ξενοφώντα Ζολώτα και είναι σίγουρα ο μόνος που ξέρει πραγματικά οικονομικά, κι όχι αυτά που διδάσκουν στα αμφιθέατρα αλλά που δεν έχουν καμιά σχέση με την κοινωνία
      Δηλαδη δεν ηξερε πραγματικα οικονομικα ο γιγας Αλογοσκουφης που διδασκει στο Λονδινο? 4 χρονια υπουργος ηταν. Αληθεια εκεινος που τοποθετει υπουργους ειναι καλυτερος ή χειροτερος των υπουργων και ποια ειναι η ευθυνη του?Εξηγησεις ειναι υποχρεωμενος να δινει?Εχει το ακαταλογιστο λογω ονοματος ( βλεπε γαπ Καραμανλης) ή λογω ασχετοσυνης παραδιδει την οικονομια της χωρας σε οποιον νομιζει?

    • Mema avatar
      Mema @ τυφεκιοφόρος αντισύριζα 04/06/2012 00:40:21

      Τετοιος γιδολαος που ειμαστε, εγω προσωπικα δεν θα το απεκλεια.
      Ευτυχως που εχω χωριο να παω να μεινω, θα αγορασω 5-6 προβατακια και μερικες κοτουλες για τις πεινες που ερχονται και εχει ο Θεος-λυπαμαι μονο οσους μεινουν στην Αθηνα...

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2012 16:38:03

    Σύμφωνα με έμπιστες πληροφορίες, για το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη προαλοίφεται ο Αχμέτ απ το Αλγέρι, με βοηθό τον Γιούρι Σφαχτάροφ, ομογενή από την Γεωργία.
    Για το Πολιτισμού, κάτι πήρε τ αυτί μου για τον Σαρμπέλ!

    • ΑΜ Παπαιωαννου avatar
      ΑΜ Παπαιωαννου @ Strange Attractor 03/06/2012 17:56:28

      Μην υποτιμάτε τις εξελίξεις...

      Ο Αντώνης έχει κάνει σοβαρά σφάλματα τακτικής και οι εκλογές έχουν γίνει ντέρμπι....

      Το μίσος και οι ακρότητες των δημοσιογράφων εναντίων του ΣΥΡΙΖΑ φέρνει αντίθετα αποτελέσματα....

      Βγείτε στις γειτονιες. Ο Αλέξης έχει ρεύμα...

      Ο άνεργος δεν ενδιαφέρεται για ευρώ ή δραχμή, θα ψηφίσει όποιον του τάζει κάτι καλύτερο (άσχετα αν δεν μπορεί να το υλοποιήσει)....

      Η Ντόρα είναι μέγα λάθος...... Ο Μάνος θέλει Τσίπρα.....

      Η Δραχμή έρχεται (με Τσίπρα ή χωρίς) ???????????

      Ο Αντώνης έχει 2 βδομάδες να δώσει το μήνυμα, χωρίς πλειοδοσίες χωρίς υποσχέσεις, χωρίς ακρότητες, χωρίς οικογενειοκρατίες, χωρίς αποκλεισμούς. Από τώρα να δώσει το υπουργικό συμβούλιο (ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΝΕΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ)

      ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ..... Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ....

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Strange Attractor 03/06/2012 20:50:13

      Εγω εχω αλλη πληροφοριση οτι για το πολιτισμου φαβορι ειναι η νατασα κλαρινηκοβα

  3. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 03/06/2012 17:06:41

    Το σχόλιο μου είναι άσχετο με το θέμα, αλλά θεωρώ οτι πρέπει άμεσα η ΝΔ να πάρει θέση για το θέμα με τα φάρμακα, και ιδιαίτερα με ό,τι αφορά ευαίσθητες ομάδες, πχ καρκινοπαθείς. Να προαναγγείλει διερεύνηση ποινικών ευθυνών Λοβέρδου, που έχει τα μούτρα να βγαίνει και να μιλάει. Δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ το πρόβλημά μας, το πρόβλημα είναι ότι δεν πείθουμε ότι δεν είμαστε σαν τους Πασόκους. Αν ο κόσμος μας ταυτίσει με κυνικούς και ανάλγητους τύπους σαν τον Λοβερδο, και θα το κάνει αν τους αφήνουμε στο απυρόβλητο, τότε 18 του μηνός ο Τσίπρας θα είναι πρωθυπουργός. Ηδη ο ΣΥΡΙΖΑ πηρε θέση για τις δηλώσεις Λοβέρδου, εμείς; Θα τους αφήσουμε ακόμα ένα πεδίο ελεύθερο;

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ ΕΝΑΣ 03/06/2012 17:58:32

      «Είναι αλήθεια ότι το Δημόσιο χρωστά πολλά στους φαρμακοποιούς, στους γιατρούς, στα εργαστήρια, στις ιδιωτικές κλινικές, στους εργαζομένους, στο νοσηλευτικό προσωπικό, στους προμηθευτές των νοσοκομείων και στον ΕΟΠΥΥ.
      Όμως, οι άρρωστοι, οι ηλικιωμένοι δεν επιτρέπεται να ταλαιπωρούνται άλλο.
      Οφείλουμε να βάλουμε πάνω από όλα την υγεία των Ελλήνων πολιτών και ιδίως εκείνων που στερούνται οικονομικής δυνατότητας.
      Ήρθα σε επικοινωνία με τον Πρωθυπουργό και τον παρότρυνα να βρεθούν με οποιοδήποτε τρόπο χρήματα, ώστε να εξασφαλιστεί η χορήγηση φαρμάκων στους ασφαλισμένους και ιδιαίτερα στους βαριά και χρόνια πάσχοντες.
      Καλώ τους φαρμακοποιούς και τους προμηθευτές υγείας να δείξουν ευαισθησία και κατανόηση και να μην στερήσουν από τους πολίτες, που δεν φταίνε σε τίποτα, την παροχή φαρμάκων και υπηρεσιών Υγείας στον κρίσιμο χρόνο που διανύουμε.
      Η χρηματοδότηση του συστήματος Υγείας αποτελεί πρώτη προτεραιότητα, γιατί η Υγεία αποτελεί το υπέρτατο αγαθό για κάθε Ελληνίδα και Έλληνα.
      Η Νέα Δημοκρατία θα το προασπίσει».

      Αυτό από τον ίδιο το Σαμαρά...ελπίζω να σου αρκεί

      • ΕΝΑΣ avatar
        ΕΝΑΣ @ GreekInLux 03/06/2012 22:11:32

        Καλά όλα αυτά, αλλά δεν πρέπει να διαχωρίσουμε τη θέση μας με τους υπεύθυνους για την κατάσταση; Χαίρει κάποιου είδους ασυλίας ο Λοβέρδος και δεν το γνωρίζω; Δεν υπάρχει ιατρός ή χρόνιος ασθενής σήμερα ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθέτησης που να μην τον αναθεματίζει, και μιλώ έχοντας και τις δύο ιδιότητες. Φοβούνται στη ΝΔ να πουν κάτι εναντίον του;

    • romeo avatar
      romeo @ ΕΝΑΣ 03/06/2012 18:35:40

      Θα ... κάνουν ανακοίνωση -λένε- την Τρίτη, επειδή τους έπιασε το τριήμερο και πού να χαλάσουν τώρα το έθιμο...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΕΝΑΣ 03/06/2012 18:43:11

      ΑΝΤΏΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ στο fb:
      Παρακολουθώ εδώ και πολλές μέρες την ταλαιπωρία άρρωστων και ηλικιωμένων συμπολιτών μας. Γνωρίζω, επίσης πολύ καλά, ότι το ελληνικό Δημόσιο χρωστά πολλά στους φαρμακοποιούς, στους γιατρούς, στα εργαστήρια, στις ιδιωτικές κλινικές, στους εργαζομένους, στο νοσηλευτικό προσωπικό, στους προμηθευτές των νοσοκομείων και στον ΕΟΠΥΥ. Πιστεύω, όμως ότι η υγεία των Ελλήνων πολιτών και ιδίως εκείνων που στερούνται οικονομικής δυνατότητας είναι πάνω από όλα.
      Ήρθα σε επικοινωνία με τον Πρωθυπουργό και τον παρότρυνα να βρεθούν με οποιοδήποτε τρόπο χρήματα, ώστε να εξασφαλιστεί η χορήγηση φαρμάκων στους ασφαλισμένους και ιδιαίτερα στους βαριά και χρόνια πάσχοντες.
      Καλώ τους φαρμακοποιούς και τους προμηθευτές υγείας να δείξουν ευαισθησία και κατανόηση και να μην στερήσουν από τους πολίτες, που δεν φταίνε σε τίποτα, την παροχή φαρμάκων και υπηρεσιών Υγείας στον κρίσιμο χρόνο που διανύουμε.
      Η χρηματοδότηση του συστήματος Υγείας αποτελεί πρώτη προτεραιότητα, γιατί η Υγεία αποτελεί το υπέρτατο αγαθό για κάθε Ελληνίδα και Έλληνα.
      Η Νέα Δημοκρατία θα το προασπίσει.
      www.facebook.com/AntonisSamaras.official/posts/247929275311782

  4. 1kris avatar
    1kris 03/06/2012 17:43:56

    Τους πιο πολλους απο εμας ολιγον μας απασχολει ποιους θα δωσει υπουργεια ο ΑΛΕΞΙΣ.αλλα μας ενδιαφερει σε ποιους θα δωσει υπουργεια ο Σαμαρας.αυτο μας νοιαζει .που αν το φιλοσοφισουμε και εμεισ λιγο αστα να πανε για σκεφτητε καποιους υπουργους κυβερνησιςΝ.Δ.εχει και η ΝΔπροβλημα.

  5. constantinos avatar
    constantinos 03/06/2012 18:05:33

    Ηδη εκανε δηλωση για τα φαρμακα και παρεμβαση στον υπηρεσιακο πρωθυπουργο ουτωs ωστε να βρεθει τροποs να μην ταλαιπωρουνται οι βαρεωs πασχοντεs προκειμενου να βρουν τα φαρμακα. Ε οχι και να κανουμε πιο κοινωνικα ευαισθητουs τουs ηθικουs αυτουργουs του εμπρησμου τηs Αθηναs , τον θανατο των εργαζομενων τηs Marfin , τιs δολοφονιεs αστυνομικων και τουs υποστηρικτεs τηs 17 Νοεμβρη. Δεν χρειαζονται δικαιολογιεs για την ψηφο στον Συριζα . Λεφτα υπαρχουν για ολουs

  6. panos avatar
    panos 03/06/2012 18:54:37

    Η Ν.Δ. δεν εχει κανενα προβλημα στελεχωσης γιατι εχει και πολλα εξωκοινοβουλευτικα στελεχη με πειρα εμπειρεια και πολλα ενσημα στο πεζοδρομιο ωστε να αξηοποιηθουν. Δυστηχως βλεπω τους συριζαιους παρα πανω και μου ερχεται στο μυαλο η δεκαετια του 80 με τους ξεβρακωτους δηθεν αντιστασιακους που εγιναν παμπλουτοι και σαρωσαν τα παντα στο περασμα τους. Παρτε παραδειγμα τη κυρια Δαμανακη -Λαλιωτης-Ακης κ.λ.π. που πλουτισαν με τον ιδρωτα του Λαου και απο σκυσμενα τζην της γενιας του Πολυτεχνειου τωρα με τα κλεμενα φορανε prada και armani και εχουν λεφτα για γενεες 14. Ασ φωτισει ο Θεος να μη μπλεξουμε παλι με τετοιους και ο Ελληνας ψηφοφορος να δειξει σημαδια ωριμανσης γιατι η χωρα βυθιζετε.

    • camel avatar
      camel @ panos 03/06/2012 19:28:29

      O κυριος Αρης Σπηλιοτοπουλος στην τελευταια δηλωση ποθεν εσχες δηλωσε καταθεσεις 850.000 ευρω περιπου. Απο τα 26 του ειναι στα μεγαλα σαλονια της ΝΔ. Ποτε και που δουλεψε και τα εβγαλε ολα αυτα?

      • ΑΜ Παπαιωαννου avatar
        ΑΜ Παπαιωαννου @ camel 03/06/2012 19:57:18

        ελα ντε????????????????

    • 1kris avatar
      1kris @ panos 03/06/2012 19:56:59

      Αγαπητε πανο μηπως θα μποεουσες να μας διαφωτησεις λιγο για τα στελεχη που λες

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ panos 03/06/2012 21:51:44

      Κάποτε κύριε εἲχατε κάνει,μέ λίγο ἂκομψο τρόπο,παρατήρηση γιά τήν χρησιμοποίηση τοῦ πολυτονικοῦ.Μήπως θά πρέπει καί ἐσεῖς νά προσέξετε λίγο τό θέμα τῆς ὀρθογραφίας...; Φιλικά.

    • Kyriakos avatar
      Kyriakos @ panos 04/06/2012 01:28:01

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είναι όμως καιρός να απομυθοποιηθεί η λεγόμενη"γεννιά του Πολυτεχνείου'', για την οποία η κοινωνία και οι ''πνευματικοί - πολιτικοί'' ταγοί προσέφεραν αφειδώς πιστοποιητικά - διαβατήρια παντός είδους.

    • Kyriakos avatar
      Kyriakos @ panos 04/06/2012 01:30:37

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είναι όμως καιρός να απομυθοποιηθεί η λεγόμενη”γεννιά του Πολυτεχνείου”, για την οποία η κοινωνία και οι ”πνευματικοί – πολιτικοί” ταγοί προσέφεραν αφειδώς πιστοποιητικά – διαβατήρια παντός είδους.
      Απάντηση

  7. constantinos avatar
    constantinos 03/06/2012 19:46:00

    Camel εχει ωραιο καιρο και απελευθερωμενα γκομενακια Συριζα. Γιατι δεν παs για κανενα μπανιο .

    • ΑΜ Παπαιωαννου avatar
      ΑΜ Παπαιωαννου @ constantinos 03/06/2012 20:49:18

      Επι της ουσιας τίποτα?

  8. panos avatar
    panos 03/06/2012 21:50:14

    Τα εχουμε πει πολλες φορες για ARIS- ΒΑΡΒΙΤΣ. και λοιπους που πλεον ο λαος της Ν.Δ. δεν τους θελει αλλα στηριζονται απο ορισμενα κεντρα εξουσιας και παιρνουν και πολλα ψυφαλακια για το κομμα. Βεβαια μετα τις εκλογες ειπαμε εξω ντιντιδες και φλωροι. Τωρα ανθρωποι της αγορας ειναι ο Βαρδας ο Ασημακοπουλος ο Κορκιδης και πολοι αλλοι που χρειαζονται.

    • camel avatar
      camel @ panos 04/06/2012 09:13:09

      1 Ανθρωπος της αγορας ηταν και ο Παπαθανασιου και ειδαμε τι ελλειμα αφησε
      2 Δηλαδη με τα τους κηπουρους του γαπ θα εχουμε για υπουργους τους εμπορους του Σαμαρα?
      3 Οι ντιντιδες και οι φλωροι βγηκαν πανηγυρικα βουλευτες ενω οι ανθρωποι του προεδρου βλεπε Φαηλος δεν τα καταφεραν. Που οφειλεται αυτο?Κατα τη γνωμη μου η ΝΔ ηταν ειναι και θα ειναι κομμα βαρωνων κομματαρχων γνωστων και κολλητων. Μοναδικη τους ιδεολογια ολων αυτων η κατακτηση και η διαχειρηση της εξουσιας. Για αυτο το λογο υπαρχει οικογενειοκρατεια νεποτισμος και ρουφιανια και επικρατηση φλωροντιντιδων. Αυτα μπορω και τα λεω σαν παλαιος επι 20ετια ψηφοφορος της.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ camel 04/06/2012 13:53:27

        1. O Παπαθανασίου φταίει για το έλλειμμα; Εάν σε 9 μήνες υπουργικής του θητείας ανέβασε το έλλειμμα στο 8% τότε να πάει φυλακή!.

        Φαντάσου όμως πόσοι θα πρέπει να πάνε φυλακή πριν από αυτόν......

        Συγκεντρωθείτε και σταματείστε τα "ληγμένα" γενόσημα...

  9. Q-Nihilism avatar
    Q-Nihilism 04/06/2012 12:51:15

    Έυστοχο άθρρο. Νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να αποκαλυφθεί και το υπουργικό συμβούλιο μίας κυβένρησης Σαμαράς. Μία φωτο, σε στυλ Μητσοτάκη για όσους θυμούνται, όπου θα βρίσκονται αυτοί με τους οποίους θα κυβερνήσει ο Σαμαράς, και τι πόστα θα έχουν. Δεν φτάνει μόνο ο Σαμαράς η προσπάθεια είναι συλλογική και πρέπει ο λαός να ξέρει με ποιους θα προχωρήσει.

  10. συριζα όλα τα σφάζω και τα μαχαιρώνω avatar
    συριζα όλα τα σφάζω και τα μαχαιρώνω 04/06/2012 13:16:23

    Να καταθέσω ένα ακόμη αίτημα προς υλοποίηση από τον Τσι-πρα. Σύνταξη στα 55, με κατώτατη σύνταξη 500.000 δραχμάς. Εφάπαξ και στους ασφαλισμένους του ΙΚΑ 20.000.000 δραχμάς. Το ότι η αγοραστική δύναμη των ποσών αυτών θα είναι μηδαμινή, δε μας νοιάζει. Αρκεί να υπάρχουν "αιτήματα" και να "υλοποιούνται"
    Α ρε Τσέπρα της δεκάρας .......