#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2012 14:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί εισηγούνται στον Σαμαρά να πάρει πίσω ... τη Ντόρα;

[caption id="attachment_150736" align="alignnone" width="550" caption="Οι κ. Μάνος και Μητσοτάκης επισκέπτονται την Ζήμενς σε παλαιότερες και καλύτερες - γι αυτούς - εποχές"][/caption]

Διαβάζουμε στην σημερινή Καθημερινή (και δεν τραβάμε τα μαλλιά μας επειδή δεν μας έμειναν και πολλά από τις προηγούμενες φορές):

"Συνεργάτες του κ. Αντ. Σαμαρά αλλά και ο ίδιος ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης προβληματίζονται σοβαρά για τις πολυεπίπεδες πιέσεις που δέχεται -εντός αλλά και εκτός Ελλάδος- η προοπτική αυτοδυναμίας της Ν.Δ., αλλά και για την εν εξελίξει συζήτηση που πυροδοτείται από τα ίδια τα γαλάζια στελέχη. Μέλη της ηγετικής ομάδας, πάντως, κάνουν ανοιχτά λόγο για σχέδιο αποδυνάμωσης της Ν.Δ., το οποίο και αποδίδουν στα μικρότερα κόμματα και κυρίως σε αυτά της Αριστεράς. Τα στελέχη του κόμματος βρίσκονται καθημερινά αντιμέτωπα με το ερώτημα περί μετεκλογικών συνεργασιών. Και οι απαντήσεις διαφέρουν, από τη φράση «η Ν.Δ. θα είναι αυτοδύναμη» του κ. Λυκουρέντζου και την αναφορά «θα μπορούσα να συνεργαστώ περισσότερο με το ΚΚΕ παρά με το ΠΑΣΟΚ» του τομεάρχη Μεταφορών Μιχ. Παπαδόπουλου, μέχρι την εκτίμηση του Κυριάκου Μητσοτάκη ότι «είναι πιθανό να μεταβούμε σε μία εποχή κυβερνήσεων συνεργασίας, είναι πρώιμο, αλλά αν οι πολίτες μάς στείλουν ξεκάθαρο μήνυμα ότι πρέπει να συνεργαστούμε, τότε θα συνεργαστούμε....

.... Άλλα στελέχη εισηγούνται διεύρυνση του κόμματος προς την πλευρά των φιλελεύθερων, μέσω της πρόσκλησης στελεχών όπως ο κ. Στ. Μάνος και βουλευτών που σήμερα στεγάζονται στη Δημοκρατική Συμμαχία της κ. Ντόρας Μπακογιάννη. Το αντεπιχείρημα που προβάλλεται είναι ότι μια τέτοια πρωτοβουλία είναι υψηλού ρίσκου, καθώς έχει τον κίνδυνο να προκαλέσει ακόμη μεγαλύτερες αντιδράσεις στο αντιμνημονιακό κοινό της Ν.Δ."

Πάλι καλά που κατάλαβαν ότι θα προκληθούν αντιδράσεις στο ...."αντιμνημονιακό κοινό" - τι "σικ" έκφραση για να εκφράσουν την αηδία τους προς την εξεγερμένη (περίπου) βάση της ΝΔ ορισμένοι καρεκλοκένταυροι της Συγγρού.

Γιατί τώρα εμείς βάλαμε στο τίτλο "ποιοί εισηγούνται στον Σαμαρά να πάρει πίσω ... τη Ντόρα;" Μα γιατί "Μάνος=Ντόρα"  για να μην πω "+ επίτιμος" στην ηλικία που είναι ο άνθρωπος.

Η διεύρυνση γίνεται στην βάση κ. "συνεργάτες του Σαμαρά" που σας αναφέρει το άρθρο, αν υπάρχετε φυσικά. Στην βάση, που αποξενώνεται καθημερινά με αυτά που βλέπει και ακούει.

Πάντως πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχουν "συνεργάτες του κ. Σαμαρά" που εισηγούνται  παρόμοιες διευρύνσεις. Στην περίπτωση πάντως που υπάρχουν καλό θα ήταν να τους απαγορεύσει την είσοδο στην Συγγρού, όπως έπρεπε να έχει κάνει προ καιρού

Ποια είναι η αλήθεια τώρα: Ο ίδιος ο Μάνος φαίνεται πως βρήκε έδαφος σε ορισμένα νεοφιλελεύθερα εξαπτέρυγα της ΝΔ και έχει βάλει λυτούς και δεμένους εκδοτικούς και επιχειρηματικούς κύκλους να πιέζουν για την επιστροφή του στη ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/03/2012 14:25:45

    ...Ο ίδιος ο Μάνος φαίνεται πως βρήκε έδαφος σε ορισμένα νεοφιλελεύθερα εξαπτέρυγα της ΝΔ και έχει βάλει λυτούς και δεμένους εκδοτικούς και επιχειρηματικούς κύκλους να πιέζουν για την επιστροφή του στη ΝΔ...

    Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται.
    Το ίδιο ισχύει και για τα τσακάλια.

    • nikolas avatar
      nikolas @ Strange Attractor 07/03/2012 15:09:34

      Προς Φαήλο...
      Ασχετο με το θεμα, αλλα τωρα το διαβασα και οταν το εψαξα ανησυχησα αρκετα..!!
      Εγω ημουν και ειμαι πρωτα και πανω απο ΟΛΑ Ν.Δ , θελω να ρωτησω λοιπον, ποια η σχεση και ο σκοπος εκπροσωπησης του Φαηλου ως Δικηγορος του Αλεξ Ροντου, στην υποθεση αποπειρας δολοφονιας του Κωστα Καραμανλη;;
      Και εννοειται οτι αυτο που κυκλοφορει, περι προσωπικης γνωριμιας του Φαηλου με τον Ροντο και του Πατερα του , ΔΕΝ πειθει.
      Εαν επισης υπαρχει απο παλοια γνωριμια, γνωριζεις Φαηλο τις δραστηριοτητες του Ροντου;;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nikolas 07/03/2012 19:51:40

        Είμαι ελεύθερος μαχόμενος δικηγόρος. Ακριβώς για να μην έχω "δουλείες" και υποχρεώσεις σε μ@λ@κες. Δεν θα πάρω άδεια ούτε από σένα, ούτε από οποιονδήποτε για το ποιος θα έχω πελάτες. Έχω ακροδεξιούς, κομμουνιστές, straight, gay, ολυμπιακούς, παναθηναϊκούς. Μόνο Τούρκους και παιδεραστές δεν υπερασπίζομαι. Γιατί; Γιατί έτσι γουστάρω.
        Ναι, ήταν πελάτης μου και ο πατέρας του. Κι άμα δεν πείθεται κανένας Ηρακλής Πουαρώ, ενημέρωσα τη μάνα μου, το ΄πε στο σκύλο μου και κλαίει.
        Παίδες, σε όποιον με ρωτάει εξυπνάδες για τη δουλειά μου, είναι ότι είμαι Δικηγόρος. Ρωτήστε να σας πουν για τον θεσμικό του ρόλο. Εγώ βαριέμαι να κάνω μαθήματα.

        • ΓΕΩΡΓΙΟΣ avatar
          ΓΕΩΡΓΙΟΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/03/2012 21:08:07

          Φαήλο,δέν σέ γνωρήζω ούτε είμαι Ν.Δ,όμως σέ γουστάρω.........Παρένθεση,άν κάποια στιγμή καταφέρετε νά άποβάλετε άπό τό κόμμα σας,διάφορους άχρηστους,άνίκανους,κλέφτες,άνεπάγγελτους πού καί έσείς έχετε,τότε ό Σαμαράς θά κερδίσει πολλούς άπό μας.Καί ένα τελευταίο,ποιός μπορεί καλύτερα άπό τόν Μαρκεζίνη νά άντιμετωπίσει τόν Νταβούτογλου,άρα........Καί βέβαια ούτε γιά άστείο,νά ξαναδούμε τήν...Ντόρα,

          • airman avatar
            airman @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 07/03/2012 21:24:24

            Ο sir μπορεί να διαχειριστεί συνολικά τα θέματα της εξωτερικής πολιτικής με γνώμονα το εθνικό συμφέρον και αυτό είναι σημαντικότερο από την αντιμετώπιση του Νταβούτογλου αυτή καθαυτή. Τον αντέχει το ιερατείο των διπλωματών; Ή για να το θέσω καλύτερα ο ίδιος θα μπορέσει να τους αντέξει;
            Πάντως μια τέτοια εξέλιξη θα είναι πολύ μεγάλο βήμα και μακάρι να συνδράμει ενεργά και άμεσα στην προσπάθεια της Ελλάδας.

        • nikolas avatar
          nikolas @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 08/03/2012 01:28:03

          Σιγα που θα σου καταχωρησουμε και το αλαθητο του Παπα και θα φορτωθεις την νεο μαγκια του ΝεοΝεοδημοκρατη , οταν εμεις ΛΟΓΟΔΟΤΟΥΜΕ για εσενα και τα μελουμενα σου στην ΚΟΙΝΩΝΙΑ...
          ΟΤΑΝ παρασκηνιακα στα δημοσιογραφικα, πολεμας για γραμμες και κατευθηνσεις και παρουσιαζεσαι ως κολλητος και συμβουλος του Σαμαρα, εχεις μεγαλο προβλημα και θα συνεχιστει αυτο γιατι υπαρχουν και αλλες κατσαριδες στην πιατσα.. ΑΡΑ γιγαντοτεραστιε κανε ΟΤΙ γουσταρεις επαγγελματικα, αλλα ΜΑΚΡΙΑ απο την ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και τον ΚΟΣΜΟ της.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nikolas 08/03/2012 14:08:19

            Ντόρα, εσύ; Θα σε φωνάζουν Νίκολας στο Λονδίνο οι μπανκέρηδες;

        • akenaton avatar
          akenaton @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 08/03/2012 01:56:37

          Κύριε Κρανιδιώτη,
          ο θεσμικός ρόλος του δικηγόρου γνωστός και σεβαστός. Το ύφος της απάντησής σας όμως, που προδίδει επίσης εκνευρισμό, δεν αρμόζει σε στενό συνεργάτη μέλλοντος Πρωθυπουργού, και αυτό δεν είναι καθωσπρεπισμός πιστέψτε με. Είστε (και όπως ακούγεται, προτίθεστε να γίνεται περισσότερο) "δημόσιο πρόσωπο" και με αυτό το ύφος αδυνατείτε να διατηρήσετε το κύρος σας (αλλά και αυτό του Σαμαρά). Και αυτό δυστυχώς για εσας, δεν είναι μονάχα προσωπική σας υπόθεση.
          ΥΓ. Οι σκύλοι δεν κλαίνε, συνήθως γαυγίζουν, ενίοτε δαγκώνουν. Εν πάσει περιπτώσει δοκιμάστε να του κάνετε ένα ζουμερό μπφτέκι για βραδινό, μπορεί και να το ξεπεράσει.

          • Heaven avatar
            Heaven @ akenaton 08/03/2012 09:10:26

            παει κάηκε και αυτός!
            Ας πρόσεχε! Τον έκαψε ο Ρόντος, ο Τρεπεκλης και ο Αρης ο Καρατζας!
            ακόμη ένα ψεμα!
            ενθυμούμενος τα "φλογερά" πατριωτικά του αρθρα μου θύμησε τη Ντορα που απο βήματος Βουλής ωρυόταν για την παράνομη εξαγωγή χρημάτων!
            πόσο ξεγελαστήκαμε!

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Heaven 08/03/2012 14:01:48

            Εκνευρισμός; Μπααα. Θα δάκρυζα ίσως για τις υποδείξεις αλλά δεν μου βγαίνει. Παρακαλώ πολύ μια λίστα με το ποιους μου επιτρέπει η εξοχότητα σας να έχω ως πελάτες.
            Λοιπόν επειδή εγώ δεν είμαι "νόμιμος άρα και ηθικός" του Κολωνακίου, από αυτούς που μερικοί προσκυνούσατε και τρέχατε ξοπίσω τους κι ας ήταν αστράτευτοι και ανεπάγγελτοι, σας δηλώ ότι ΠΟΤΕ δεν θα πάρω την άδεια από κανέναν για την δουλειά, το λειτούργημα μου. Έχω φονιάδες, κλέφτες, ναρκέμπορους, χρήστες, αθώους, ενόχους και πάσης αποχρεώσεως κομματικής. Μόνο όποιοι είναι άσχετοι με την μαχόμενη δικηγορία ή ΔΕΝ ζουν από τη δουλειά τους λένε τέτοιες ανοησίες.
            Όπως οι γιατροί δεν ενδιαφέρονται για τα φρονήματα του αρρώστου τους, ούτε κι εγώ για των πελατών μου. Και βεβαίως σε όλα τα συνωμοσιολογούντα τσακάλια διαφεύγει ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι μάρτυρας, όχι κατηγορούμενος.
            Γιατί με επέλεξε; Προφανώς γιατί κάνω καλά τη δουλειά μου κι ακριβώς αδιαφορώ για τέτοιου είδους λαϊκίστικες και φασιστοειδείς τρίχες. Μην κουράζεστε λοιπόν. Σε όποιον δεν αρέσω, δεν θα μπορέσω.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 08/03/2012 16:05:25

            Δεν έκανα καμιά κριτική για τους πελάτες σας. Το έγραψα ξεκάθαρα οτι ο θεσμικός ρόλος του δικηγόρου και γνωστός είναι και σεβαστός. Και δεν θα ετίθετο κανένα θέμα "αν μου αρέσετε ή όχι" αν δεν είχατε το ειδικό βάρος του "συνομιλητή" και "συνεργάτη" του Σαμαρά. Επίσης, αν δεν διεκδικούσατε δημόσια εκφορά λόγου και επώνυμο βήμα. Εφόσον όμως διεκδικείτε μετ' επιτάσεως τέτοιο λόγο, δικαιούμαι κι εγώ που σας διαβάζω να τον κρίνω. Τέλος, εγώ προσωπικά είμαι "επαρχιώτης" (άρα καμιά σχέση με Κολωνάκι, κλπ).
            ΥΓ.
            Πολύ συχνά στις απαντήσεις σας και στα γραφτά σας χρησιμοποιείτε την στράτευση ως επιχείρημα, κατηγόρημα, απόδειξη, ενοχή ή επιβεβαίωση. Αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση!
            Φιλικά, Akenaton.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ akenaton 08/03/2012 19:05:16

            Σου εύχομαι, αν ποτέ χρειαστείς νομική συμπαράσταση, να μην σου λάχει δικηγόρος που θα σε βλέπει με μπλε, πράσινα ή κόκκινα γυαλιά, που δεν θα βάζει οτιδήποτε πάνω από τον όρκο που έδωσε. Τότε θα καταλάβεις τι εννοώ και δεν θα το ξαναπείς. Είχα πελάτη πχ συδικαλιστή του ΚΚΕ, σε αστική υπόθεση πρώην βασικό υπουργό του Σημίτη, σε υπόθεση αθλητικής βίας αντεξουσιαστή κλπ. Είμαι ό,τι είναι οι πελάτες μου; Οι άνθρωποι που εσύ συναναστρέφεσαι στη δουλειά σου, οι φίλοι σου, είναι όλοι ότι είσαι κι εσύ;
            Και τι σημασία έχει ποιανού είμαι συνομιλητής; Αν ήμουν γιατρός, δεν θα με ρώταγες. Δεν είναι σοβαρή συζήτηση αυτή. Θα μπορούσες να με μεμφθείς αν δεν κάνω καλά τη δουλειά μου, αν παραβιάζω τους κανόνες. Τους καλύτερους φίλους όμως τους έχω κάνει σε αντιδικίες. Και μην καταπίνετε αμάσητες συνωμοσιολογικές ανοησίες.
            ΥΓ. Δυο πράγματα όντως αναφέρω συχνά και με ενοχλούν: οι ανεπάγγελτοι, αυτοί που κάνουν πολιτική καριέρα χωρίς μισό ένσημο και οι φυγόστρατοι κάθε είδους. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να ακούσω επιχειρήματα από τύπους που είναι επαγγελματίες τεμπέληδες και απέφυγαν δολίως την στράτευση. Τους θεωρώ ανυπόληπτους. Εσένα μπορεί να μην σε πειράζει. Εμένα κι άλλους μας πειράζει.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ akenaton 08/03/2012 19:09:42

            Και για να μην το ξεχάσω, προφανώς δεν έχεις σκύλο. Γιατί αλλιώς θα ήξερες ότι κλαίνε και παρακλαίνε. Ο δικός μου όταν θέλει βόλτα, όχι απλώς κλαίει, μοιρολογάει!

          • airman avatar
            airman @ akenaton 08/03/2012 19:38:06

            Κάποιοι θεωρούν χρέος και παράλληλα ύψιστη τιμή να υπηρετήσουν την Πατρίδα. Άλλοι πάλι θεωρούν την προσφορά στην Πατρίδα αγγαρεία. Ίσως γι' αυτό τους κάνει εντύπωση ότι υπάρχουν και οι πρώτοι!

          • akenaton avatar
            akenaton @ akenaton 08/03/2012 23:38:05

            Μα γιατί επιμένεις με τους πελάτες σου; Αφού καθαρά γράφω και στα δυο μου σχόλια οτι το τελευταίο που θα κρίνω εγώ είναι ποιούς έχει πελάτες ένας δικηγόρος. Προφανώς και δεν θα έχει μπουμπούκια για πελάτες! Δεν σε έκρινα για τον πελάτη σου! Τέλος αυτό. Εγώ απλώς έγραψα για το ύφος σου. Ή αλλιώς για να το καταλάβεις καλύτερα τον απρεπώς ειρωνικό τόνο σου. Αποδεικνύεται οτι μπορείς να γράψεις και χωρίς αυτόν. Και πίστεψέ με είναι καλύτερος ο λόγος σου χωρίς πολλή "μαγκιά". Πιο ξεκάθαρος. Όσο για σκύλους, είχα στη ζωή μου περισσότερους από όσους φαντάζεσαι. Αλλά στην ύπαιθρο, σε κτήμα. Εκεί πίστεψέ με σπάνια κλαίνε, μονάχα αν είσαι ανεγκέφαλος και τους χτυπήσεις. Και δεν ξέρω σε ποιούς κύκλους ζεις, στον δικό μου δεν υπάρχει σχεδόν κανείς φυγόστρατος, σόρρυ, οπότε δε μας φαίνεται και "big deal" που έχουμε πάει φαντάροι! Φιλικά.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ akenaton 09/03/2012 10:27:07

            Το ύφος μου ενίοτε είναι ευθέως ανάλογο με το κακόβουλο της δήθεν "κριτικής", όπως του νούμερου παραπάνω, που γράφει "πάει κάηκε κι αυτός κλπ". Ε, και τι να κάνω, έτσι είναι το μοντέλο από το εργοστάσιο. Κι εξάλλου δεν πιστεύω στο σαβουάρ βιβρ της πολιτικής συντεχνίας. Δηλαδή ο άλλος άμεσα ή έμμεσα πάει να αμφισβητήσει την εντιμότητα μου, ακόμη και την πίστη μου στην Πατρίδα, να με ταυτίσει με τους όποιους πελάτες μας και εγώ θα του απαντήσω με γαλατική ευγένεια; Δεν νομίζω!
            Αυτό που εσύ κι εγώ θεωρούμε αυτονόητο, ήτοι την στράτευση και τον βιοπορισμό εκ της εργασίας, ΔΕΝ είναι ο κανόνας στα πολιτικο δημοσιογραφικά σαλόνια. Το αντίθετο μάλιστα. Με το κυάλι τους ψάχνεις. Οπότε ξέρω πολύ καλά που το απευθύνω και τους πονάει πολύ!
            Για να καταλήξουμε, οι σκύλοι κλαίνε αλλά με διαβάθμιση. Ο δικός μου ποτέ δεν έχει φάει ξύλο για να ουρλιάζει αλλά όταν θέλει κάτι κλαψουρίζει ως μεγάλος μαλαγάνας που είναι!

        • Θηβαίος avatar
          Θηβαίος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 09/03/2012 09:57:12

          1. Πλατεία Κάνιγγος, φροντιστήριο ξένων γλωσσών Ζωτάκης, έτος 97 ή 98 ή 99 (δεν θυμάμαι καλά). Ετήσια συνέλευση Δ21 και ψηφοφορία για εκλογή προεδρείου. Πρόεδρος ο Χρύσανθος κάνει μια εισαγωγική ομιλία και στη συνέχεια δίνει τον λόγο στους συμμετέχοντες. Τον λόγο παίρνει ο Καραντζάς , κάνει μια ανασκόπηση θεμάτων εξωτερικής πολιτικής και ειδικότερα για τον πόλεμο στη Γιουγκοσλαβία. Επεμβαίνω και του κάνω μια κάπως επιθετική ερώτηση. Τι ρόλο βαράει αυτός ο Αλεξ. Ρόντος. Ο Καραντζάς μου απαντάει με καλά λόγια για τον Ρόντο, πρόκειται για ένα Έλληνα της διασποράς, ευπατρίδη που με τον δικό του τρόπο προσφέρει στη πατρίδα.

          2. Κηδεία Νεοκλή Σαρρή Α Νεκροταφείο. Έχω αφήσει τη δουλειά μου και μια πολύ σημαντική συνάντηση, θεώρησα ότι έπρεπε να τιμήσω με τη παρουσία μου ένα μεγάλο Έλληνα. Στο προαύλιο του Α Νεκροταφείου πολλά άτομα του πατριωτικού χώρου μεταξύ αυτών ο Καλντερίδης παρέα με τον Φαήλο κοντα στην είσοδο, και καμιά δεκαριά μέτρα πίσω μου ένας καλοντυμένος κύριος που συνόδευε μια επίσης καλοντυμένη κυρία, ο Αλεξ. Ρόντος.

          Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Πιστεύω ότι ο Φαήλος έχει αναλάβει να διεκπεραίωση κάτι που θα μάθουμε αργότερα. Τώρα επειδή είναι ξεροκέφαλο αρβανίτικο κεφάλι, τα εξομολογείτε μόνο στον σκύλο του. Ένα πάντως είναι σίγουρο ότι με τίποτα δεν θα προδώσει την πατρίδα του.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Θηβαίος 09/03/2012 18:49:33

            .... .-

  2. Dark Blue avatar
    Dark Blue 07/03/2012 14:28:36

    Ντόρα ;;...χα χα χα...ΟΚ...θα περιμένει και αυτή λίγα χρονάκια (4-5) όπως περίμενε και ο Σαμαράς. Θα πάει στην Ευρωβουλή όπως πήγε και ο Σαμαράς (τον έστειλε αυτή δηλαδή) , θα κάτσει 5 χρονάκια γεμάτα....και μετά βλέπουμε. τι ;...θα είναι 70 χρονών και κάτι ;....τι να κάνουμε κοπέλα μου αυτά έχει η πολιτική !!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Dark Blue 07/03/2012 14:51:52

      Κακός που είσαι, Dark Blue !
      Out of the Blue, into the Black !

      • Dark Blue avatar
        Dark Blue @ Ο Θείος 07/03/2012 15:05:33

        into the Dark Blue

        • dimokritos_1 avatar
          dimokritos_1 @ Dark Blue 07/03/2012 15:31:34

          Και μετά υπουργείο πολιτισμού ε Dark Blue???? χαχαχαχαχαχα

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 07/03/2012 15:19:45

        http://www.youtube.com/watch?v=1RLtOXQfKX4&feature=related
        αφιερωμένο στο Θείο

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 07/03/2012 15:36:38

          Ευχαριστώ φίλε Κώστα !!!
          Από τα πιό όμορφα και αγαπημένα !!
          Χε χε,
          "You pay for this, but they give you that
          And once you're gone, you can't come back
          When you're out of the blue and into the black".
          Αυτό αφιερώνεται εξαιρετικά σε Γκιουλεκαμαρκόπουλους και Κατσελοκαστανίδηδες, χα χα.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 07/03/2012 17:05:40

          Το "once you’re gone, you can’t come back" δεν είναι βέβαια τόσο σίγουρο στη χώρα της φαιδράς.
          Ποιούς να πρωτοθυμηθώ; Αρσένη, τον ίδιο τον Σαμαρά και πολλούς πολλούς ακόμη...

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 07/03/2012 14:28:45

    Μα φυσικά, αν θέλει να αυτοκτονήσει πολιτικά ο Α. Σαμαράς ας μαζέψει όλους όσους επί χρόνια είναι μέρος της ελίτ που διέλυσε την Ελλάδα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Νίκος Αργεάδης 07/03/2012 16:22:16

      Ετσι!

  4. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 07/03/2012 14:32:28

    Σκέφτονται τρόπους να μην ασκήσει ο Σαμαράς την πολιτική που θέλει.
    Ή δε θα βγει αυτοδύναμος.
    Ή θα βγει αυτοδύναμος οριακά, αλλά θα έχει μέσα υπονομευτές της πολιτικής του.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 07/03/2012 14:47:56

      θα βγεί αυτοδύναμος αν κλείσει μιας δια παντός την πόρτα σε εξαμβλώματα κι΄ανοίξει τις πόρτες και τα παράθυρα της Συγγρού πρώτα απ΄ολα στον λαό και σε άλλους, καθαρούς, τίμιους και άξιους συνοδοιπόρους.

      • Heaven avatar
        Heaven @ Απλή σκέψη 07/03/2012 14:51:10

        έχεις πολύ δίκαιο, αλλά ακούει κανείς;

        • tak avatar
          tak @ Heaven 07/03/2012 18:08:20

          Ακούει ο ίδιος...
          Δεν είναι ούτε βλάκας ούτε χαζός, για να δέχεται τόσο παθητικά όλα όσα του σέρνουν διάφοροι περίεργοι, οι οποίοι δεν φαντάζονται πόσο μακριά απέχουν από τους χαρακτηρισμούς τους και από αυτά που ίσως πιστεύουν για το Σαμαρά.
          Ο ίδιος είναι υποχρεωμένος να πορευτεί μέσα από ... "φιλικούς" βαλτότοπους και σκοτεινά δάση, όπου ενεδρεύουν όλοι οι κροκόδειλοι, οι εφιάλτες και ο Δρακουμέλ, έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να τον καταπιούν!
          Απέναντι οι ... λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, με το ψέμα, με το δόλο, τη συκοφαντία και όλου του κόσμου την υστεροβουλία!
          Πέρα από τα ντόπια φίδια και βατράχια, υπάρχουν και οι μεγάλοι καρχαρίες της ευρωπαϊκής κοινότητας, οι οποίοι μας έδεσαν χειροπόδαρα, εκμεταλλευόμενοι τα δάνεια που πήραμε, για να αποδείξουμε πως η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες!
          Οι Μερκοζί και εσχάτως μόνη της η Μέρκελ, ευχαρίστως θα έβλεπε το Σαμαρά στο τσιγκέλι ή στην άκρη ενός σχοινιού να αιωρείται. Κι όλα αυτά επειδή η Αλαμανίς γνωρίζει καλά πως ο Σαμαράς θα ξεσκεπάσει το ψέμα της και θα συντρίψει την υστεροφημία της... Κάποια στιγμή η Ευρώπη θα γελάει μαζί της και ο αίτιος θα είναι ο Αντώνης Σαμαράς... Ο οποίος -κι αν του κάτσει- την επόμενη μέρα θα θέσει θέμα επαναδιαπραγμάτευσης του Ελληνικού χρέους και θα φέρει τα πάνω κάτω, άλλωστε έχει και όπλα και στηρίγματα για να τα καταφέρει.
          Ο Αντώνης Σαμαράς θα δώσει και θα κερδίσει τη μάχη της Ελλάδας, συνεπώς όπως κι αν διάκειται ο καθένας από μας απέναντί του, ας του δώσει το περιθώριο να κάνει τον αγώνα του και αν κερδίσει, να του κάνουν κριτική δύο μόλις μήνες μετά την ανάληψη -πρώτα ο Θεός- της πρωθυπουργίας εκ μέρους του, όπως ο ίδιος ζήτησε. Συνεπώς δεν έχει νόημα και χωρίς κανένα λόγο και στοιχείο, ο καθένας και ιδίως οι ... πεμπτοφαλαγγίτες του χώρου της συντηρητικής παράταξης, να τον κρίνουν με τον τρόπο που το κάνουν...

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Απλή σκέψη 07/03/2012 14:53:52

        Εγώ εύχομαι να βγει αυτοδύναμος. Μόνο αν δώσουμε στον Αντώνη μεγάλη δύναμη θα έχει αέρα στα πανιά του να οδηγήσει το σκάφος εκεί που θέλει.
        Όμως υπάρχουν και αυτοί που δε θέλουν την πολιτική του(εντός, εκτός και επί τα αυτά).
        Υποθέτω θα σκέφτονται τι πρέπει να κάνουν και αυτοί με τη σειρά τους. Να δώσουν μάχη να μη βγει αυτοδύναμος. Και αν βγει αυτοδύναμος να έχει μέσα καρκινώματα.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Απλή σκέψη 07/03/2012 15:49:36

        Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι θεωρούν ότι, αποτυχημένοι πολιτικοί μηδενικών ποσοστών και αποδοχής ,( για να μη μιλήσω γι' αντιπάθεια) , είναι δυνατόν να δώσουν αυτοδυναμία στη ΝΔ. Σ' αυτούς '' τους συνεργάτες'', όχι μόνο ν' απαγορεύσει την είσοδο στη Συγγρού , ούτε από απέναντι να μη περνούν! Ανοίξτε πόρτες και παράθυρα να φυσήξει νέος αέρας και να δείτε για πότε έρχεται η αυτοδυναμία!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/03/2012 14:49:32

    Χε χε, για φαντάσου Βορίδης, Άδωνις, Μπακογιάννη και Μάνος στο ίδιο κόμμα!
    Όπως λέγανε στο απέναντι μαγαζί "Βενιζέλος και Καστανίδης σε στοργικό εναγκαλισμό" !
    Απίστευτα συμπλέγματα τουρκομπαρόκ.
    Η λέξη "τουρλουμπούκι" στοιχειώνει τα όνειρα πολλών πολιτικών εγκεφάλων μας!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Ο Θείος 07/03/2012 18:23:09

      :)
      Όλες οι σόδες του κόσμου δεν αρκούν.........

  6. xp avatar
    xp 07/03/2012 15:14:10

    To πρόβλημα μες τους νεοφιλελεύθερους δεν είναι τόσο η χαριτωμένη ιδεολογία τους. Η οποία θυμίζει ακραία αριστερά.Ειναι ότι ειναι γιαλαντζί ή ψευτονεοφιλελευθεροι .Δηλαδή της λογικής τα δικα σου δικα μας τα δικα μου δικά μας (αφορά τα συμφέροντα που εκφράζουν)
    Παράδειγμα :Ο Νεοφιλελευθερισμός πιστεύει ότι η κρίση είναι ειναι μια άρρωστια του συστήματος και η οικονομία της αγορας θα την γιατρέψει με την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ,παρέχοντας της τοαγαθό που ονομάζεται Υγεία.
    Δεν έχει καμία σχέση με μνημόνια ,δανειακές συμβάσεις κτλ .Ο δυνατος αν μπορεί επιβιώνει .Αν δε μπορεί καταστέφεται και παίρνει άλλος την θέση του.
    Το χρήμα μάλιστα έλεγε ο Χαγιεκ δεν πρέπει να το εκδίδει η κεντρική τράπεζα αλλά οι Εμπορικές.Δηλαδή έχω δραχμή Εθνικής ,Αγροτικής,Αλφα...
    Η αγορά σε κρίση παρομιάζεται με έναν ψυχικά αθενή . Ξυπνά το πρωί και διατάζει τις λεγεώνες του ενώ το απόγευμα απολαμβάνει τα αυτοκρατορικά όργια. Τον ασθενή τον πάνε στον ψυχίατρο όχι γιατι αμα γίνει φυσιολογικός θα περνά καλύτερα αλλά γιατί πρέπει να ζεί σύμφωνα με την λογική πραγματικότητα.
    Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα:
    Tην όντως επαναστατική ιδεολογία τους την εφαρμόζουν για εμας ,την πλέμπα!
    Για τις Ελίτ,εφαρμόζουν "ζώνες προστασίας ".Η δε θεωρία αυτή θα μπορούσε να εφαρμοστεί μόνο σε χώρες οικονομικά ισχυρές.Εδώ χάσαμε το νομισμα μας και σταμάτησε η παραγωγή ,φανταστήτε να έρχονταν ανεμπόδιστα προιόντα , υπηρεσίες ,άνθρωποι από παντού.Να κατέρρεαν τράπεζες , η τάξη να ήταν στα χέρια ιδιωτικής αστυνομίας κτλ.

  7. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 07/03/2012 15:21:18

    θεέ μου σώσε μας από τέτοιες σκέψεις.........κρατήστε την κα Μητσοτάκη μακρυά.

  8. Κλεισθένης. avatar
    Κλεισθένης. 07/03/2012 15:37:22

    Για να δέσει η τούρτα θέλει και κερασάκι (Ντόρα).
    Αντώνη αν πας έτσι όχι αυτοδυναμία αλλά ποσοστά ΠΟΛΑΝ θα πάρει η ΝΔ.
    Επιδέξιος δεξιός.

  9. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 07/03/2012 15:44:30

    Mπράβο σε αυτόν που έγραψε το θέμα.
    Κυρίως για το ύφος και τις καμπάνες που χτυπάει.
    Επί της ουσίας: να μην τολμήσουν, ούτε για πλάκα.
    Αρκετά έχουμε πικραθεί. Μη μας δοκιμάσουν άλλο , γιατί το βράδυ των εκλογών θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ.
    Να συνέλθουν και να ανασκουμπωθούν μπας και ανατραπούν οι αρνητικές εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν το τελευταίο 5μηνο.

  10. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 07/03/2012 16:14:31

    Η δήθεν επιστροφή της Ντόρας δεν εξυπηρετεί κανέναν ούτε ευνοεί την αυτοδυναμία. Η ΝΔ θα έλθει ως μοναδική λύση χωρίς εξαρτήσεις και μετεκλογικές δεσμεύσεις. Επίσης θα ήθελα να κάνω μία παρατήρηση για τους καλοπροαίρετους ΝΔκράτες.
    Ας σταματήσουμε να σπιλώνουμε τον Μητσοτάκη. Ο άνθρωπος διετέλεσε αρχηγός, η προσφορά του κρίνεται θετική και πλέον έχει αποστρατευτεί.
    Αυτά που θα κερδίσουμε σταματώντας τη σπίλωση υπερκαλύπτουν τα κέρδη μιας υποτιθέμενης επιστροφής της Ντόρας και επιπλέον δεν κοστίζει.

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Dexi Extrem 07/03/2012 16:57:37

      "Ας σταματήσουμε να σπιλώνουμε τον Μητσοτάκη."

      όπα, αρχίσαμε να διαμορφώνουμε και κλίμα, έτσι δεξί εξτρέμ;
      κατ' εντολή της Συγγρού δουλεύεις;

      • Dexi Extrem avatar
        Dexi Extrem @ Κωσταντινος Π. 07/03/2012 17:57:55

        Υποστηρίζω τη Συγγρού όπως μπορώ χωρίς προσωπικό συμφέρον.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Κωσταντινος Π. 07/03/2012 23:57:38

        Καμία σχέση, τον παρακολουθώ χρόνια τον Δεξί και δεν είναι κανάς κολλημένος Μητσοτάκουλας, απλά έχει δίκιο στο ότι ακόμα και ο Γκαργκαμέλ, μέσα στην ακραία νεοφιλελεύθερη ιδεολογία του και τη διαπλοκολαγνεία του, πάλι καλύτερος ήταν από κάτι φυντάνια του ΠΑΣΟΚ. Απλά αν ήταν έστω και λίγο πατριώτης ούτε ο Σαμαράς θα την "πατούσε" με τον Έβερτ, ούτε θα μετέτρεπε μια κατά τα άλλα αποτελεσματική για την ιδιοσυγκρασία του Έλληνα πολιτική σε ξεπούλημα στους "φίλους" μας του Γότθους. Ουσιαστικά ο Μητσοτάκης, όντας εθισμένος στη πολιτική δολοπλοκία δεν τίμησε ποτέ τις όποιες ικανότητές του.

        • Dexi Extrem avatar
          Dexi Extrem @ TopGunZ 08/03/2012 09:49:11

          Αποκλείεται να με ξέρεις χρόνια. Δεν έχω καμία σχέση με το Δεξί Εξτρέμ που γνωρίζεις.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Dexi Extrem 08/03/2012 10:29:24

            Σοβαρά μιλάς? Χα, συγνώμη φίλε, γράψε λάθος τότε. πάντως σε ορισμένα σημεία ταιριάζουν οι απόψεις σας, για αυτό μπερδεύτηκα. Για αυτά που λέω για το Μητσοτάκη ποια είναι η άποψή σου?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Dexi Extrem 07/03/2012 17:02:08

      Δεν ξέρω άν η προσφορά του κρίνεται θετική.
      Σίγουρα όμως, ήταν από τους ελάχιστους που προειδοποιουσε (λεκτικά αλλά διαρκώς και επίμονα) για την μακροχρόνια οικονομική αποτυχία και απειλή χρεωκοπίας. Βεβαια έλεγε, δεν έπραξε.
      Πολλά τα αρνητικά του, αλλά το ότι ήταν "μάντης κακών" αλλά εύστοχος, πρέπει να αναγνωρισθεί ως αρετή. Για λόγους δικαιοσύνης.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ο Θείος 07/03/2012 18:18:11

        Βέβαια, μεγάλος προφήτης ο δραμουμέλ... Αφού ξεχάσαμε σε 5-10 χρόνια το όνομα Μακεδονία. Και στα δημοσιονομικά όμως μάγος! Ενώ έκανε αυξήσεις στα όρια του πληθωρισμού (0+0=14%) έβαλε σε μια νύχτα στη ΔΕΗ 8000 και βάλε βαφτιστήρια του. Μια άλλη νύχτα ανέβασε το φόρο στη βενζίνη 50δρχ (30% στην τελική τιμή πάνω). Για να μην πούμε για τη φιλία με τον πατέρα του Χριστοφοράκου...

      • pinokio avatar
        pinokio @ Ο Θείος 07/03/2012 21:11:27

        Βεβαια καθως και για την ΑΓΕΤ Παντσαβολτα κλπ,
        μεγαλη αναγνωριση του πρεπει.
        Δεν πατε καμια βολτα ρε παληκαρια?

  11. avanti avatar
    avanti 07/03/2012 16:18:31

    Ενα εισιτήριο χωρίς επιστροφή για Bahamas και μιά σύνταξη σ΄αυτόν το Μάνο δεν μπορεί να δώσει κάποιος, αμάν πιά με τους άχρηστους μαντανούς, αμάν.
    Τελικά με την καθημερινή ούτε ψάρια δεν αξίζει να καθαρίζεις ....

  12. Tassos avatar
    Tassos 07/03/2012 16:39:23

    Η απάντηση στο ερώτημα του Φάκτορα είναι ο...Καράογλου. Δείτε την συνέντευξή του: http://spnews.gr/synenteykseis/20768-synenteyxi-karaogloy-spnews

    • thanos avatar
      thanos @ Tassos 07/03/2012 18:45:42

      τι είπες τώρα; αυτός ο τεράστιος πολιτικός κολόσσος.....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Tassos 08/03/2012 00:05:17

      "Ψωμιάδης και ΠΑΤΡΙ.Δ.Α. Η πανστρατιά χωράει και τον εν αργία Περιφερειάρχη; Αυτό το πανεθνικό κάλεσμα θα χωρούσε και την Ντόρα Μπακογιάννη;

      Κύριε Συρμάτση, το προανέφερα, το έχει καταστήσει σαφές και ο Πρόεδρός μας και το συμμερίζομαι πλήρως: στη μάχη που έρχεται κανείς δεν περισσεύει. Όλοι χρειάζονται στον αγώνα, όλοι έχουν να προσφέρουν, όλοι είναι απαραίτητοι, έτσι ώστε η Νέα Δημοκρατία να είναι η μεγάλη και ισχυρή δύναμη μετά τις εκλογές.

      Καλοδεχούμενοι λοιπόν, όλοι όσοι θα συστρατευθούν σε αυτή την προσπάθεια από όπου κι αν προέρχονται. Άλλωστε, η Νέα Δημοκρατία είναι εδώ, είναι μια μεγάλη ανοικτή δημοκρατική παράταξη και όλοι μαζί θα δώσουμε τον μεγάλο αγώνα για μια ισχυρή και αυτοδύναμη Κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας."

      Διαβάστε τι λέει ο Καράογλου και πως το παρουσιάζει/ερμηνεύει ο δημοσιογράφος στην εισαγωγή (που θα κάτσουν μόνο να διαβάσουν οι περισσότεροι).

      Το έχω πει εδώ και καιρό, πρέπει να προσέχουν μερικά στελέχη τι, πως και σε ποιους το λένε. Επειδή δεν είπε ο Καράογλου "ουστ από δω χάμω" για την Μπακογιάννη βλέπει και θετικά την επιστροφή της? Επειδή δεν είπε "να πα να #^#%!@#*& οι ΠΑΣΟΚοι που μου θέλουν και συγκυβέρνηση" σημαίνει ότι δεν τον χαλάει? Δίκιο έχουνε πολλοί ότι πρέπει να κόψουμε τις πολιτικές αβρότητες και τον καθωσπρέπει λόγο.

  13. paliouras avatar
    paliouras 07/03/2012 16:45:00

    Εφόσον Άδωνις γιατί όχι Ντόρα και Μάνος;
    Ποια η διαφορά;
    Νομίζω δε, πως ο Μπουμπούκος είναι πιο ένθερμος θιασώτης του μνημονίου και από τους δύο , περί ων ο λόγος, δεινόσαυρους.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ paliouras 08/03/2012 00:06:50

      Γιατί με τον Άδωνη και τον Βορίδη προβλημάτισες τους οπαδούς του ΛΑΟΣ περισσότερο παρά τους ΝΔίτες. Με την Μπακογιάννη το απαυτώσαμε και ψόφησε. Καμία σχέση.

  14. χωρις μασκα avatar
    χωρις μασκα 07/03/2012 17:01:50

    Τι να την κάνει ο Σαμαράς την αυτοδυναμία με τόσα φίδια στον κόρφο του.
    Αν πάρει την Ντόρα {θεά της διαπλοκής} και τον Μάνο{εξίσου ανθρωποφά-
    γο με τον Βενιζέλο},την έχουμε κάτσει την βάρκα από χέρι.Να μην ξεχάσουμε
    και την Μιράντα Ξαφά.Να μας τα ξεκαθαρίσει ο Α.Σαμαράς .Όλους αυτούς ο
    λαός τους έχει συνδέσει με το χειρότερο πρόσωπο του νεοφιλελευθερισμού και
    τους έχει καταδικάσει στην οριστική αφάνεια.Εκεί λοιπόν να τους αφήσετε.
    Ήσυχοι αυτοί ,ήσυχοι κι εμείς.Να παλέψουμε για την αυτοδυναμία χωρίς άλλα
    βαρίδια ,αρκετά έχει αφήσει πίσω της η "στρατιώτης" Ντόρα για καλό και για κακό.Να σας πώ και μιά υποψία μου.Εκεί που πάει περιοδεία αυτές τις μέρες,
    υπολογίζω ότι πάει για να πείσει τα φιλαράκια της στο εξωτερικό να πιέσουν
    τον Σαμαρά {εξάλλου τόσο καιρό τον διέβαλλε στους δανειστές και τους κολ-λητούς της Ρέσλερ,Βεστερβέλε και άλλα νούμερα της Ευρωπαικής "ελίτ"}για να την πάρει πίσω.Τόπαιξε το τελευταίο διάστημα σαν να προήλθε αυτή και το
    κόμμα της από παρθενογένεση και τώρα που γράφεται το πρόωρο τέλος του εγχειρήματος,αφού πρόσφερε τις υπηρεσίες της στους φίλους της θυμήθηκε πά-λι την Ν.Δ. Το καλοκαίρι αντάμωσα ένα κολαούζο της, {μέγα κρατικοδίαιτο ε-
    πί Ν.Δ.}που με ρωτούσε πως βλέπω στα μέρη μου την πρόοδο της ΔΗΣΥ .Απάν-τησα πως δεν βλέπω ότι θα κάνει τίποτε, όποτε και να γίνουν οι εκλογές.Τσατί-
    στηκε και μου απάντησε οργισμένος, ότι την θέλουν οι δανειστές μας και είτε το
    θέλουμε ,είτε όχι θα την έχουμε στην επόμενη βουλή.Καλό;
    Αν κάνουμε αυτή την βλακεία και πάρουμε πίσω και κάτι κολλητούς της ,υβρι-στές του Σαμαρά,σαν τον κο Μαρκογιαννάκη να πουμε,να το ξέρουμε να μην συνεχίσουμε εμείς με την Ν.Δ.Τζάμπα κόπος.

  15. xp avatar
    xp 07/03/2012 17:37:59

    Nα πω την αμαρτία μου?Το 80' είχα καλέσει δύο φορές τον Μάνο στην Θεσσαλονίκη ,να μιλήσει σε ομιλία της ΔΑΠ! Βέβαια τότε ήταν άλλες οι εποχές και ο κρατισμός μας την έσπαγε. Για τα κρατικοδίαιτα στελέχη έχει απόλυτο δίκιο ο προλαλίσαντας και μου έρχονται στον νου πολλά ονόματα,αλλά δεν θέλω να αναφερθώ σε αυτά.

  16. blue nile avatar
    blue nile 07/03/2012 18:00:53

    Με το χέρι στην καρδιά...Υπάρχει κανείς που μετά τη συγκυβέρνηση να βάζει το άλλο χέρι στη φωτιά ότι δεν θα ξαναγυρίσει η Ντόρα;

    • airman avatar
      airman @ blue nile 07/03/2012 21:12:03

      Στο χωριό μου - και όχι μόνο - λέμε ''οι πεθαμένοι με τους πεθαμένους και οι ζωντανοί με τους ζωντανούς''. Και να μην έχει κανένας και καμία αυταπάτες ότι επειδή οι εκλογές τοποθετούνται λίγο μετά του Λαζάρου και την Ανάσταση, υπάρχει πιθανότητα να ''αναστηθούν''.

    • pinokio avatar
      pinokio @ blue nile 07/03/2012 21:16:40

      Το εχω πει πριν ενα μηνα περιπου πριν την προσχωρηση Βοριδη μπουμπουκου.
      Εκει να δω τι δικαιολογια θα μας σερβιρουν.
      Προφανως οτι χρειαζονται ολοι και δεν περισσευει κανεις. :) :)

      • blue nile avatar
        blue nile @ pinokio 08/03/2012 01:31:35

        Τον μπουμπούκο και τον Βορίδη που τους πήρε η ΝΔ δεν πολυπειράζει. Μια κίνηση ταχτικής είναι ... όμως αν επιστρέψει ποτέ η Ντόρα ... άντε γεια...

  17. evaggelos avatar
    evaggelos 07/03/2012 18:08:22

    Δεν καταλαβα καλα,οι αποψεις του Μανου για το δημοσιο και για τους ιδιωτικους υπαλλήλους είναι λάθος?
    Ή ο Αδωνις ταιριαζει καλύτερα στη ΝΔ?
    Απο τη μια διωχνουν τον Μανώλη και από την αλλή δεν θέλουν το αντίθετο του(Μανος).ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

    • blue nile avatar
      blue nile @ evaggelos 07/03/2012 18:58:33

      Κάποιες επισημάνσεις του Μάνου είναι σωστές αλλά λένε τη μισή αλήθεια. Κατηγορεί τον δημόσιο τομέα ότι είανι πολυέξοδος φερειπείν...δεν λέει όμως καμιά κουβέντα για την διαφθορά που χρέωσε το δημόσιο με 200 δις επιπλέον...

      • omen avatar
        omen @ blue nile 08/03/2012 13:11:31

        Επίσης θα πρέπει να εξηγήσει ο Μάνος (και η Ντορα) πως ανέχεται την κρατικοδίαιτη μνημονιακή "βοήθεια" την Ευρωπαική... δεν γίνεται να είσαι νεοφιλελεύθερος κόντρα στις ελληνικές κρατικές ελίτ και να ανέχεσαι τις ευρωπαικές κρατικές ελίτ...

        εκεί χάνουν οι νεοφιλελεύθεροι και αποδεικνύουν ότι τελικά οι ίδιοι παρτάκηδες είναι και αυτοί και όπου τους βολεύει απλώνουν την νεοφιλελεύθερη πραμάτεια τους για να κόψουν κανά κονδύλι για την τσέπη τους.

  18. προδικος avatar
    προδικος 07/03/2012 18:19:24

    ξεσκέπαστοι θα κοιμούνται τα βράδυα..οι εισηγητές !

  19. kapoios avatar
    kapoios 07/03/2012 18:34:30

    ο Μαρκογιαννάκης είναι ευπρόσδεκτος. έχει συντηρητικές καταβολές και υπήρξε καλλίτερος υπουργός από τον Πάκη. Η Ντόρα είναι επίφοβη πως δεν θα κάτσει καλά!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ kapoios 08/03/2012 00:09:19

      Ενώ ο Μαρκογιαννάκης είναι σύμβολο πίστης και υπακοής? Δε θέλουμε το φίδι σπίτι μας και θέλουμε τους αρουραίους?

  20. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 07/03/2012 19:08:31

    Θα είναι μελλοντικό,ολέθριο λάθος.Μην βάζεις στο "κοτέτσι" Πρόεδρε,πολλά κοκκόρια,θα γυρίσει μπούμερανγκ

  21. Γιώργος Περιστέρι avatar
    Γιώργος Περιστέρι 07/03/2012 19:15:34

    Οι ίδιοι που του είπαν να συγκυβερνήσει με το τελειωμένο πασοκ
    και να ψηφίσει το μνημόνιο...

    Όσο για την Ντόρα,γιατί να μην γυρίσει;Αφού συμφωνούν πλέον σε όλα..

    • thanos avatar
      thanos @ Γιώργος Περιστέρι 07/03/2012 20:06:37

      γιατί είναι ικανή να του ΚΑΝΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ. Δεν μπορείς να την εμπιστευτείς.

  22. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 07/03/2012 19:44:36

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ,
    θα γίνεις ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ, ΗΓΕΤΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
    αν ολοκληρώσεις, πραγματώνοντάς την,
    την εντολή της 29ης ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ.
    Αν σου ζητούν να νεκραναστήσεις τις βαρωνίες και τους πολιτικά νεκρούς, ακόμη κι αν έτσι γίνεις πρωθυπουργός, η θητεία σου, θα είναι πιο σύντομη κι απ' του παλαιού συγκατοίκου σου. Με φαντάσματα δεν πας πουθενά.
    ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ οτι ΕΙΣΑΙ από άλλη πάστα κι ότι έχεις ΜΠΕΣΑ και ΚΕΜΠΑΡΙΛΙΚΙ. ΒΓΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΩΡΑ και ΣΑΡΩΣΕ ΤΟΥΣ.
    ΔΩΣΕ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
    Μην ξεχνάς ότι και με τα ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ θα δείξεις που το πας.
    Ο "Ιεροφάντης" είχε σήμερα μια πολύ καλή ανάρτηση εδώ. Ο κόσμος έχει ερωτήματα συγκεκριμένα. Περιμένει απαντήσεις. Όχι. Δεν περιμένουν όλοι να ακούσουν λεφτά υπάρχουν. Ούτε οι δεξιοί αναμένουμε παλινόρθωση ή άλωση του κράτους. Αυτά είναι όνειρα φτηνών κομματανθρώπων. Περιμένουμε να μάθουμε που πάει το πράγμα. Η τέλος πάντων που θέλουμε να το πάμε. Μας είπες για παράδειγμα ότι θέλουμε κι αγωνίζεσαι να μείνουμε στην Ευρώπη. Ισχύει. Με λόγο κι όχι ως καρπαζοεισπράκτορες. Εξήγησε λοιπόν στον κόσμο πως είναι αυτό εφικτό.

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ,
    με την ΑΛΗΘΕΙΑ και το ΛΑΟ
    θα σταθείς αυτοδύναμος κι ισχυρός ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ.
    Τότε θα μπορείς να γίνεις ο ΗΓΕΤΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

  23. Δικερως avatar
    Δικερως 07/03/2012 21:58:55

    Δεν πρεπει να ξεχναμε πως οι συγκεκριμενες "πληροφοριες",οπως καταδεικνυεται και στο αρθρο,διαδιδονται απο αυτους που καποτε κατηγορουσαμε.Το οτι ο φορεας των διαδοσεων,περι του τι προβληματιζει τον Σαμαρα,ειναι η Καθημερινη,τα λεει ολα(αλλωστε το υπαινισεται και ο αρθρογραφος).Υπαρχει θεμα η΄προσπαθουν να το δημιουργησουν?
    Τωρα,γιατι εμεις πρεπει να παιρνουμε στα σοβαρα ο,τι προπαγανδιζει ο Αλαφουζος,με προβληματιζει περισσοτερο απο τις φημες αυτες καθαυτες.
    Ερωτω ολους τους ευφυεις,λοιπον,ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ
    ΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.Γιατι πρεπει,εμεις, να ασχοληθουμε με τους διακαεις ποθους της Ντορας,του Μανου η΄του Κουλη?
    Ο αγωνας ειναι μεγαλος.Το διακυβευμα τεραστιο.Οι στοχοι τους μικροι.
    ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΜΑΣ.ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Δικερως 07/03/2012 23:27:25

      +++
      Αυτοδυναμία και ας αφήσουμε τη Ντόρα στο 2% της, έκανε τις επιλογές της.
      Σε κάποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα μου είπαν πως ο Σαμαράς θεωρείται επικίνδυνος γιατί δεν τον ...ελέγχουν. Εγώ χάρηκα βέβαια! Αλλά αυτό σημαίνει πως τα δύσκολα είναι άλλα και είναι μπροστά.

  24. GEORGE_SPOROS avatar
    GEORGE_SPOROS 07/03/2012 23:34:31

    Εισηγούντε ο Γιούνγκερ και η Μέρκελ.

  25. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 07/03/2012 23:38:12

    Απορώ και μόνο που κάποιοι απορούν (κάνει για στίχος σε σκυλάδικο;)
    Θα είναι η φυσικότερη των εξελίξεων το να έρθει όχι μόνο η Ντόρα και τα Ντοράκια , αλλά και ο Μάνος με τα Ταυράκια, ο Ανδριανόπουλος, ο Συμπιλίδης και όλα τα άλλα λουλούδια του σκοτεινού και φωτεινού παρελθόντος μας.
    Το΄ χω πει και το ξαναλέω η επόμενη Βουλή θα είναι κοκκινόμαυρη.
    Και φυσικά είναι η ΜΟΝΗ φορά που δε θα φταίει ο αιώνια μ@κ@κ@ς (εκ του αποτελέσματος) ψηφοφόρος!!!!

  26. 114 avatar
    114 07/03/2012 23:49:25

    Καλά σοβαρολογείς;

    Όταν ο πελάτης σου αποτελεί ένα από τα πιο σκοτεινά και αμφιλεγόμενα πρόσωπα , μυστικός ή φανερός σύμβουλος του ''ψηλού παιδιού από την Μινεσσότα , θιασώτης μονομερούς αφοπλισμού κλπ
    γιατί επιλέγει εσένα Φαήλο μου;

    Μα βεβαίως για την πολιτική σηματοδότηση της παρουσίας σου δίπλα του.

    Είσαι ελεύθερος μαχόμενος δικηγόρος που δεν ζητά άδεια από οποιονδήποτε για το ποιους θα έχεις πελάτες και μαγκιά σου , αλλά εφόσον δεν διεκδικείς ταυτόχρονα δημόσιο πολιτικό ρόλο και θέση.

    Γιατί τότε όλος ο ελληνικός λαός είναι εν δυνάμει ''πελάτης σου''και προφανώς έχει δικαίωμα να σε κρίνει.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ 114 08/03/2012 14:06:25

      Α ρε 114, άμα βλέπεις τον Λαό ως πελάτη, τι να σου πω; Απλά λυπάμαι.
      Εγώ πάντως δεν τον βλέπω. Κάνω την δουλειά μου χωρίς διακρίσεις και παραμορφωτικούς φακούς, αυστηρά με τους κανόνες, στα ίσια και ζω ΜΟΝΟΝ από αυτήν. Κι αυτό το θεωρώ αυτονόητο προσόν. Ας επιλέξουν άλλους που σιτίζονται στο Πρυτανείο ή στην διαπλόκή και στα κότερα των αφεντικών.

  27. Γιώργος Χανιώτης avatar
    Γιώργος Χανιώτης 08/03/2012 15:31:15

    Φιλε και συναγωνιστη Φαηλε.... ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα για το δικαιωμα σου στην εργασια...και ιδως οταν ανθρωποι σα κι εμας που δουλευουνε το εκαστοτε ελευθερο επαγγελμα και γινομαστε ερμαια του καθε ΛΑΜΟΓΙΟΥ δημοσιου υπαλληλου..... το επαγγελμα του καθε ανθρωπου εφ΄οσον το κανει νομικα και ηθικα σωσταδε μπορει να γινει πετρα στα χερια κανενος...σαφως και μελλοντικα σε τυχον πολιτικη σου θεση υπαρχει ασυμβιβαστο αυτο εινια δευτερογεννες και οχι προβληματισμος του σημερα.......
    Φυσικα θα σου εκανα μια παρατηρηση και αν θες να τη λαβεις εντελως φιλικη, μην εξαπτεσαι και μην "φορτωνεις" με το καθε ενα που θα εκφερει αποψη -πολυπιθανον - λανθασμενη.... αυτο ειναι ενα απο τα προσοντα οποιουδηποτε θελει α πολιτευτει η να ασχολειθει γενικα με την εξουσια τοπικη η κεντρικη..... κι εγω ειμαι ανθρωπος που δε μπορω να πω οτι εκφραζομαι απο την αυτοσυγκρατηση μου......απλα φιλικα....
    Παρεπιπτοντως να τονισω στους ΦΙΛΟΥΣ-ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ-ΟΜΟΙΔΕΑΤΕΣ βουλευτες - πολιτευτες - καιπολιτικα προσωπα της χωρας μας ΜΗ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΥΓΚΗΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ...εκτος αν θελουνε να ΦΥΓΟΥΜΕ ολοι απο τη παραταξη που πιστευουμε και που εκεινοι εκπρωσωπουνε!!!!
    ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΠΡΙΛΗ.....