#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2011 22:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί ήθελαν αίμα στη σημερινή πορεία;



Σαφείς εντολές για αστραπιαία και άκρως βίαιη διάλυση της σημερινής πορείας, με την παραμικρή αφορμή, είχαν λάβει οι πρωτοφανώς ισχυρές δυνάμεις των ΜΑΤ. Το συμπέρασμα αυτό συνθέτουν τα εξής στοιχεία:

1.Ηδη από χτες, αξιωματικοί της ΕΛΑΣ και απλοί αστυνομικοί ανέφεραν σε δημοσιογράφους και συγγενείς τους ότι οι εντολές που είχαν δοθεί από την ηγεσία της ΕΛΑΣ, ήταν να βρίσκονται όλες οι αστυνομικές δυνάμεις σε “κόκκινο συναγερμό”, σε απόλυτη επιφυλακή, εξαιτίας των φόβων για επεισόδια. Άραγε, με βάση ποιό “πολιτικό” σκεπτικό η ηγεσία της ΕΛΑΣ (από πότε απέκτησε και πολιτικό σκεπτικό;) θεωρούσε ως δεδομένο ότι θα γίνουν επεισόδια; Είναι φανερό ότι τις οδηγίες τις είχαν λάβει από την πολιτική τους ηγεσία, την κυβέρνηση. Εάν πάντως, οι αρμόδιοι αξιωματικοί έδειξαν υπερβάλλοντα ζήλο, ήρθε η ώρα να πέσουν κεφάλια.

2.Οι δυνάμεις των ΜΑΤ που “συνόδευαν” την πορεία ήταν από τις μεγαλύτερες που παρουσιάστηκαν εδώ και ενάμιση χρόνο, οπότε ξεκίνησαν οι αντι-μνημονιακές κινητοποιήσεις. Εξίσου μεγάλες αστυνομικές δυνάμεις υπήρχαν σε στενά, στο κέντρο της Αθήνας.

3.Χρησιμοποίησαν μαζικά, και υπερβολικά, δακρυγόνα (νέου τύπου, πολλαπλά δακρυγόνα, που οι ίδιοι οι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ λένε ότι ήταν απαράδεκτο να τα χρησιμοποιήσουν μέσα σε κατοικημένες περιοχές, αφού αυτά προορίζονται για ανοικτούς χώρους. Η χρήση τους ήταν θεαματικά δυσανάλογη για τα μικρής έκτασης επεισόδια, που προκλήθηκαν. Να σημειωθεί ότι σήμερα το κλίμα στην πορεία ήταν υποτονικό και τίποτε δεν έδειχνε, όπως άλλες φορές, ότι υπήρχαν ομάδες διατεθειμένες για μαζικά επεισόδια. Άλλωστε, ήταν φανερό ότι ούτε το κατάλληλο εξοπλισμό (μολότωφ, κ.λ.π.) είχαν, όπως σε άλλες προηγούμενες πορείες που έρχονταν καλά εξοπλισμένες γι' αυτό. Ακόμα και οι αναρχικοί πολύ μικρή διάθεση για επεισόδια έδειχναν. Εξαίρεση, καμιά εκατοστή άτομα που κι 'αυτά, σήμερα, ήπια αντέδρασαν στις επιθέσεις των ΜΑΤ.

Το πως ξεκίνησαν τα επεισόδια και πως, στη συνέχεια επεκτάθηκαν, ενισχύει αυτή τη διαπίστωση.



Ενώ περισσότερο από τη μισή πορεία είχε περάσει μπροστά από το ξενοδοχείο “Μεγάλη Βρετανβία” και τη Βουλή, και δεν είχε ανοίξει ρουθούνι, αίφνης στη διασταύρωση Συντάγματος και Πανεπιστημίου εμφανίστηκε ισχυρή δύναμη των ΜΑΤ. Τόσο στην κάτω πλευρά, όσο και στην επάνω, όπου ήδη βρισκόταν από πριν. Τότε, εκτοξεύθηκαν μερικά μπουκάλια νερό και λίγες πέτρες. Τουτέστιν, συνηθισμένα πράγματα για τις διαδηλώσεις. Εκείνη την ώρα περνούσαν από εκεί καλά συντεταγμένα μπλοκ της “Αντιεξουσιαστικής Κίνησης”,   αριστεριστών, αλλά και διάφοροι άλλοι διαδηλωτές από σωματεία και κάθε λογής άλλα μπλόκ. Μέσα σε δύο-τρία λεπτά τουλάχιστον έξι-επτά διμοιρίες ΜΑΤ άρχισαν μαζική ρίψη δακρυγόνων, με αποτέλεσμα οι διαδηλωτές να υποχωρήσουν στο ύψος της Βουκουρεστίου. Εκεί, εντάθηκε η ρίψη δακρυγόνων, η οποία συνοδεύτηκε από μαζική επίθεση των ΜΑΤ. Στόχος δεν ήταν τόσο οι αναρχικοί, οι οποίοι ήδη είχαν υποχωρήσει στα Προπύλαια, αλλά κάποια μπλοκ διαδηλωτών, που προσπαθούσαν να κρατήσουν τις γραμμές τους. Εκεί ήταν και μπλόκ του ΝΑΡ.

 

Στο σημείο αυτό, μπροστά από το πολυκατάστημα “Αττικα” κτυπήθηκαν πολλοί διαδηλωτές με γκλόμπς. Πολλά κεφάλια ήταν μέσα στα αίματα, ενώ εξαιτίας της κατάχρησης δακρυγόνων, αρκετοί διαδηλωτές αντιμετώπισαν σοβαρά αναπνευστικά πρροβλήματα. Σε αυτό το σημείο, σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, κτυπήθηκε και ο Κάφκας (μέλος του ΝΑΡ), του οποίου η ζωή κινδυνεύει. Η εικόνα που αντίκρισε το Antinews ήταν αυτή μιας επίθεσης από εκατοντάδες ΜΑΤατζήδες σε μικρό -εκείνη την ώρα- αριθμό διαδηλωτών, από όλες τις μεριές. Ήταν ολοφάνερο ότι οι εντολές που είχαν, ήταν να διαλύσουν με αστραπιαίο τρόπο, όσο το δυνατόν γρηγορότερα, τη διαδήλωση. Γι αυτό “δικαιολογείτο” και η χρήση της υπέρμετρης βίας, καθώς και των δακρυγόνων.

 

Τα επεισόδια, η μαζική ρίψη δακρυγόνων από τη μια, και οι σποραδικές μολότωφ από την άλλη, συνεχίστηκαν στην Πανεπιστημίου, μέχρι το ύψος του “Ρεξ”. Στην Ομόνοια όλα τα μπλόκ διαλύθηκαν και κάποιες δεκάδες “μπάχαλοι”  έφυγαν από την Γ'. Σεπτεμβρίου, άλλοι προς τα Εξάρχεια, άλλοι σε διάφορες κατευθύνσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/05/2011 22:43:52

    Ηταν παντως η καταλληλοτερη ευκαιρια μετα τη χθεσινη δολοφονια.
    Τα δυο γεγονοτα ακυρωνουν το ενα το αλλο.Τυχον εξεγερση αριστεριστων και αναρχικων σημερα θα συνατησει μεγαλη οργη μετα τη δολοφονια του 44χρονου απο αλλοδαπους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 11/05/2011 23:32:33

      Είσαι σίγουρος; Γιατί εγώ νομίζω ότι, απεναντίας, θα τα σπάσουν/κάψουν και οι (πάλαι ποτέ) νοικοκυραίοι που βλέπουν τον εαυτό τους (αν γλιτώσει την εξαθλίωση) να είναι υποψήφιο θύμα των "λάθρο της γειτονιάς";

      Και επειδή τόσο οι μαχαιροβγάλτες λάθρο, όσο και οι μαγκουροκρούστες πραιτωριανοί, είναι οι όψεις του ίδιου νομίσματος, που είναι η νεοφιλελεύθερη κτηνωδία, να είσαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς με όσα θα δεις να ακολουθούν...

      • xmmm avatar
        xmmm @ Αυριανιστής 12/05/2011 00:20:53

        φοβαμαι οτι οι ακροαριστεροι εχουν αποκτησει εν μερει ή κινδυενουν να αποκτησουν στην λαικη συνειδηση το ρολο του προστατη εναντι οποιοδηποτε τιμηματος των λαθρο.
        ρωτηστε για το κυνηγητο ανα εβδομαδα εξω απο την ασοε

  2. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 11/05/2011 22:52:55

    Τα σχολια ειναι περιττα..........δολοφονοι χωρις στολη χθες...δολοφονοι με στολη σημερα...μας πειραζει η ενδυση η το αποτελεσμα αραγε??

    http://www.youtube.com/watch?v=celyhv_P79Y&feature=player_embedded

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 11/05/2011 23:03:22

    Χτύπησε η χούντα του Ιωαννίδη;
    Όχι το "δημοκρατικό" κράτος του ΓΑΠ και των μνημονιακών συνεταίρων.
    Ικανό να κτυπάει αλύπητα τους πολίτες και ανίκανο να τους προστατεύει από τους κακοποιούς.

  4. KillTheKing avatar
    KillTheKing 11/05/2011 23:06:42

    Πότε θα κάμει ξαστεριά,
    πότε θα φλεβαρίσει,
    να πάρω το ντουφέκι μου,
    την έμορφη πατρόνα,
    να κατεβώ στον Ομαλό,
    στη στράτα του Μουσούρου,
    να κάμω μάνες δίχως γιους,
    γυναίκες δίχως άντρες,
    να κάμω και μωρά παιδιά,
    να κλαιν' δίχως μανάδες,
    να κλαιν' τη νύχτα για νερό,
    και την αυγή για γάλα,
    και τ' αποδιαφωτίσματα
    τη δόλια τους τη μάνα...
    TheKing

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 11/05/2011 23:22:46

    Σίγουρα έκατσε κουτί σε όσους ήθελαν να σκεπαστεί ειδησεογραφικά και να ξεχαστεί η χθεσινή δολοφονία του 44χρονου πατέρα και αν εξουδετερωθούν οι αντιδράσεις.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΚΜ 11/05/2011 23:48:47

      Η χτεσινή δολοφονία δεν ξεχνιέται όπως δεν ξεχνιέται και η δολοφονία της κοπελίτσας στο παρκάκι στα Πατήσια.
      Απλά ο λογαριασμός θα πληρωθεί σε βάθος χρόνου.

  6. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 11/05/2011 23:25:06

    εγω θα το ρωτησω και οποιος μπορει να απαντησει.
    αυτοι των ματ,που ξυλοφορτωνουν οποιον ελληνα διαμαρτυρειτε,διαδηλωνει,ποτε στην κερατεα,ποτε στις απεργιες,ποτε σε συγκεντρωσεις,ειναι ελληνες;;;;;;
    η , τους φορεσαν κρανοι και τους εδωσαν στολες και τους εβγαλαν στον δρομο για να δημιουργησουν κλιμα εμφυλιου;;;;;;
    χθες σκοτωσαν ελληνα και το μωρο του δεν θα δει ποτε τον πατερα του.
    σημερα χτυπησαν ελληνα που μπορει να μην ξανανοιξει τα ματια του.
    θελουν εμφυλιο οι απογονοι του τσολακογλου και ο εγγονος του γερου;;;;;;;
    δεν θα σας περασει αληταρια,γιατι τωρα ειμαστε εκατομυρια και εσεις καποιες χιλιαδες.
    αν τους αφησουμε με τους λαθρο που φερνουν ισως κατι πετυχουν.
    αν αυριο ομως αντωνη σαμαρα δωσεις τι συνθημα,τελειωσανε στην στιγμη.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ λαικη δεξια 11/05/2011 23:29:31

      Λαθος κανεις.Οπως σου ειπα τα δυο γεγονοτα αλληλοεξουδετερωνονται.
      Ολοι σχεδον οι σημερινοι διαδηλωτες και αυτος που εφαγε ξυλο και τα κομματα τους ειναι συμμαχοι των λαθρομεταναστων.Το γραφουν και το λενε καθε μερα.
      Δεν υπαρχουν "Ελληνες" γενικως,υπαρχουν δεξιοι που ειναι κατα των λαθρομεταναστων και αριστεροι που ειναι υπερ και το ΠΑΣΟΚ στη μεση που ελισσεται.

      • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
        ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ ψυχραιμια 11/05/2011 23:56:51

        "...τα δυο γεγονοτα αλληλοεξουδετερωνονται."

        Δεν αλληλοεξουδετερώνονται. Απεναντίας, αλληλοενισχύονται και δρουν πολλαπλασιαστικά. Και εδώ θα φανεί αν η εξουσία γουστάρει να το κάνει κόλαση το ματς, εκμεταλλευόμενη αρχικά τη δολοφονία τού 44χρονου από τούς λάθρο και ρίχνοντας στη συνέχεια λάδι στη φωτιά με τα σημερινά. Οπότε, άμα δεις τούς "αντιεξουσιαστές" να αναλαμβάνουν δράση τότε θα ξέρεις... (ακόμα χειρότερα αν π.χ. τσιμπήσει καμμιά Χρυσή Αυγή, αν και πιστεύω τουλάχιστον μέχρι εκεί να τούς κόβει).

        • g.p. avatar
          g.p. @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 12/05/2011 00:18:07

          συμφωνώ με τον 'πινγκουίνο' και 'λαική δεξιά', τα δύο γεγονότα αλληλοενισχύονται γιατί είναι οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος. Από την μία το κράτος εμφανίζεται απρόθυμο ή ανίκανο να προστατεύσει τους πολίτες που σφαγιάζονται στην μέση του δρόμου και από την άλλη δίνει εντολές για να ασκηθεί ωμή και υπέρμετρη βία σε βάρος οποιουδήποτε διανοείται να αντιδράσει και να διαμαρτυρηθεί.
          'ψυχραιμία' δεν έχεις άδικο όταν λες για αυτούς που συμπαθούν τους λαθρομετανάστες αλλά αυτοί είναι λίγοι, συγκεκριμένοι και περιορισμένης επιρροής στην ευρύτερη μεσαία τάξη που λίγο πολύ ανήκουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι. Όπως αντίστοιχα και οι χρυσαυγίτες και λοιποί ακροδεξιοί. Καταλήγω λοιπόν ότι η μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού, οι μικρομεγαλομεσαίοι, μπορεί εν βρασμώ ψυχής και στιγμιαία να επηρεάζεται είτε από τους μεν είτε από τους δε αλλά γενικά διατηρεί την ψυχραιμία και την λογική της. Λογικά λοιπόν βλέπει αυτό που αναφέρω στην πρώτη παράγραφο. δηλ. από την μία το κράτος να κάνει την πάπια στην γκετοποίηση του κέντρου και από την άλλη να δίνει εντολές για πόλεμο ενάντια σε κάθε μορφή διαμαρτυρίας.
          γνώμη μου είναι ότι αλλαγές πραγματικές και δραματικά γεγονότα θα δούμε όταν μπει στο παιχνίδι η 'μικρομεγαλομεσαία' τάξη, αν γίνει αυτό.
          οι μπαχαλάκηδες ακροαροστεροί και οι ακροδεξιοί της χ.α. από μόνοι τους το μόνο που μπορούν να καταφέρουν είναι να αλληλοσκοτωθούν και μέχρι εκεί.

  7. KillTheKing avatar
    KillTheKing 11/05/2011 23:27:46

    "αν αυριο ομως αντωνη σαμαρα δωσεις τι συνθημα,τελειωσανε στην στιγμη".
    sorry, διαβαζεις τι γραφεις?
    TheKing

  8. Vass avatar
    Vass 11/05/2011 23:30:13

    Ας κοπεί το επίδομα στους Ματατζήδες να δούμε πόσα αγράμματα ζώα, θα παραμείνουν. Τουλάχιστον να ξέρουμε πόσους ψυχοπαθείς έχουμε με κράνος και ασπίδα.

  9. AGERIS avatar
    AGERIS 11/05/2011 23:39:15

    ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΧΘΕΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ? ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ?
    ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΕΚΡΟΣ
    ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ 31ΕΤΩΝ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΕΚΡΟΣ ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ

  10. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 11/05/2011 23:41:02

    φιλε KTK, υπαρχει ελαχιστος χρονος για να διορθωθει η κατασταση.αυτο γραφω και ελπιζω.
    αν αυριο δεν δουμε εστω και μια προταση για να παραιτηθουν ηγεσια προ.πο κλπ,τοτε κριμα.
    τα χαλαρα κειμενα πρεπει να τελειωσουν.

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ λαικη δεξια 11/05/2011 23:50:50

      μα τι συνθυμα περιμενεις να σου δωσει αυριο ο ΣΑΜ? θα παρουσιασει το προγραμμα του για να πεισει τον κοσμο να τον ψηφισει στις επερχομενες εκλογες (δεν αργουν, εκτος αν τελικα τα γυρισει ο αντωνης, οποτε...ανθρακας ο θησαυρος και καλη μας τυχη). ειναι δυνατον να βγαλει εξαγγειλει πολεμικο ανακοινωθεν και να βγαλει τον κοσμο στο δρομο? γιατι καπως ετσι ακουστηκε αυτο που εγραψες.
      TheKing

    • anonymous avatar
      anonymous @ λαικη δεξια 11/05/2011 23:54:34

      Παπουτσής Οικονόμου πρέπει να φύγουν. Αυτό είναι βέβαιο.

      • xmmm avatar
        xmmm @ anonymous 12/05/2011 00:25:37

        η ΝΔ εχει εκατομυρια κοσμο που περιμενουν να κατεβουν να διαδηλωσουν οπως ολοι οι ελληνες πολιτες εχουν δικαιωμα. αν νομιζουν βεβαια οτι δεν τους την πεσουν συνδυασμος απο αναρχοφασιστες και ματ

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 11/05/2011 23:44:39

    Η αστυνομία έχει προσανατολισθεί στην καταστολή των λαϊκών κινητοποιήσεων.
    Η πρόληψη του εγκλήματος, απλά δεν τους ενδιαφέρει.

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ εναςάσχετος 11/05/2011 23:51:53

      +1000000000

    • anonymous avatar
      anonymous @ εναςάσχετος 11/05/2011 23:57:57

      Κατ αρχάς τι θέλεις να κάνει η αστυνομία, τη στιγμή που δεν έχει λεφτά ούτε για βενζίνες.
      Επιπλέον:
      1) Θα κυνηγάει τους αναρχικούς/παρακρατικό μηχανισμό του ΠΑΣΟΚ και του Σύριζα;
      2) Θα κυνηγάει τους Λάθρο;
      3) Θα κυνηγάει το έγκλημα;

    • alvita avatar
      alvita @ εναςάσχετος 11/05/2011 23:59:53

      Σωστόοοος.

      Και κατά τα λοιπά, τα περι αλληλοεξόντωσης του ενός γεγονότος (δολοφονία υποψήφιου πατέρα από κάποιους εγκληματίες αλλοδαπούς) από το άλλο (βαρύς τραυματισμός διαδηλωτή από ΜΑΤ) είναι κολλήμματα και τίποτε άλλο. Και τα δύο γεγονότα είναι κομμάτια του ίδιου πάζλ. Και το μεταναστευτικό θα εξακολουθήσει να υπάρχει και η κρατική βία απέναντι στους διαμαρτυρόμενους για το μνημόνιο διαδηλωτές. Τουναντίον, όπως δεν πρέπει να κλείσουμε το στόμα μας για τη σημερινή δολοφονική επίθεση, ετσι δεν πρέπει να το κλείσουμε και για τη χτεσινή.

      Τώρα, αν κάποιοι αριστεροι (σίγουρα όχι ολοι, για να μην πώ ότι η πλειοψηφία τους όπως όλοι οι Ελληνες βλέπουν με ακραία επιφύλαξη τα προβλήματα από τη λαθρομετανάστευση) στηρίζουν αβλεπί τόσο τους εγκληματίες λαθρό όσο και τους άλλους που απλά προσπαθούν να βγούν από τα σκατά του τρίτου κόσμου και νομίζουν ότι εδώ θα βρούν τον παράδεισο, τι να πώ; Ας είστε μαζί τους στις διαδηλώσεις κατά του μνημονίου και ας πλακώνεστε όταν πάνε να υπερασπιστούν εγκληματίες (αν και δεν πιστεύω ρε παιδιά ότι πραγματικά αυτό θέλοπυν να κάνουν).

      • peripeton avatar
        peripeton @ alvita 12/05/2011 09:45:46

        Πολύ σωστά..ΞΥΠΝΕΙΣΤΕ! Αυτό θέλουν..να στρέψουν τον έναν εναντία στον άλλον αντί να στραφούμε όλοι, από αναρχικούς και μετανάστες μέχρι πατριώτες και δεξιούς ενάντια στους προδότες κι αυτούς που μας κλέβουν τις ζωές!

    • kiki avatar
      kiki @ εναςάσχετος 12/05/2011 09:26:09

      ποσο δικιο εχεις,
      για εμφυλιο μας πανε,
      ποιος λεει με ποιον ειναι,
      ποιος ξερει με ποιον ειναι,
      σαν παραζαλισμενα κοοπουλα ειμαστε,
      και σαν κοτες συμπεριφερομαστε.

  12. Y. avatar
    Y. 11/05/2011 23:45:20

    Καταπληκτική ρεπορταζίστικη περιγραφή, ακι με το προσωπικό σου στοιχείο μέσα
    Αυτό είναι η δημοσιογραφία (..ή πρέπει να είναι)

  13. xmmm avatar
    xmmm 12/05/2011 00:23:14

    τη δολοφονια της κοπελας ουτε καν την ξερει ο κοσμος φοβαμαι.

    το λεω με το μεγιστο σεβασμο στην μνημη της και την οικογενεια της αλλα καποτε θα πρεπει να αποκτησει και ονομα και προσωπο.

    για μια ολοκληρη κοινωνια θα επρεπε να ειναι ζητημα τιμης και εναντι οποιοδηποτε τιμηματος μεσα στην νομιμοτητα να βρεθει ο ενοχος.

    το ξαναλεω. η δολοφονια αυτη υπηρξε ο ενδεικτικος οιωνος για το τι προκειται να ακολουθησει.

  14. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 12/05/2011 00:27:42

    φιλε ΚΤΚ, οχι πολεμικο ανακοινωθεν, ακομη τουλαχιστον, αλλα την παραιτηση της ηγεσιας της ελ.ας,πολιτικης και φυσικης με την εγκληματικοτητα στο κοκκινο και με βια αστυνομικων,που επιμενω δεν μπορει να ειναι ελληνες, θεωρω οτι πρεπει να το απαιτησει.

  15. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 12/05/2011 00:45:06

    Τα πράγματα είναι απλά, θεωρώ ότι αντίδραση και ας με συγχωρήσουν όσοι είναι δεξιοί... κουμπωνη ποιο καλά αν είναι ένας αντιδραστικός φευτοκουλτουργιαρης που δεν έχει δουλέψει ποτέ του . Πάγκαλος ξέρει αυτός...και επί ευκαιρία γράφω πάντα το όνομα μου , έτσι ώστε όταν θέλει ας με βρει ...Δεν θέλει πολλή . Νομίζω ότι ο Ελληνικός λαός ξύπνα... , περιμένω αύριο από τον Σαμαρά αν διαβάζει αυτό το θέμα ας μην μας χωρίσει σε δεξιούς και αριστερούς... Παρά μόνο σε σκεπτόμενους ... που έχουμε το δικαίωμα άσχετα με το επίπεδο μας ... να μπορούμε να μιλάμε... Όχι μόνο να πληρώνουμε φόρους...

  16. Aeroporos avatar
    Aeroporos 12/05/2011 00:54:56

    Οι Συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ φάνηκαν πουθενά !!!!....... Τα μουλάρια πρώτα ήταν πρώτο τραπέζι πίστα.....

  17. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 12/05/2011 01:36:57

    Επεισις

  18. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 12/05/2011 02:43:13

    Επίσης γιατί ,ας πούμε ότι ο Τζέφρι θέλει το καλό μας και θυμάται τότε που του είπαν να κατεβεί από την ταράτσα ... Άλλα φοβάμαι ότι η αγάπη προς την πατρίδα της μητέρας ΑΜΕΡΙΚΗ είναι πολλή μεγάλη που να πει ,ότι ακόμα και το ζεμπέκικο είναι είδος χορού...Αν θέλει τώρα να μας πει ότι κάνουμε λάθος ...να χτυπήσει τον χέρι στο τραπέζι ... όπως κάνουν όλοι οι πρωθυπουργοί ανεξαρτήτων κρατών...και να δείξει τα Αρχ...α του .Σε όλους τους πουστ... Μπορεί αυτό είναι...

  19. zap-zap avatar
    zap-zap 12/05/2011 09:07:37

    ο άσχετος τα είπε όλα σε 2 γραμμές...

  20. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2011 17:13:47

    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ θέλει αίμα.