17/11/2009 21:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποινική δίωξη για το Indymedia



Ποινική δίωξη για την πλημμεληματικού χαρακτήρα κατηγορία της παράβασης καθήκοντος ασκήθηκε από την Εισαγγελία σε βάρος του πρύτανη Κ. Μουτζούρη και των αντιπρυτάνεων του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου Γ. Πολύζου και Γερ. Σπαθή.

Η υπόθεση αφορά τη χρήση του server του Πολυτεχνείου για την λειτουργία του διαδικτυακου τόπου Indymedia.

Η δίωξη ασκήθηκε μετά το πέρας προκαταρκτικής εξέτασης που διενεργήθηκε με αφορμή σχετικά δημοσιεύματα του Τύπου

"Η πρυτανεία θα αντιταχθεί στις προσπάθειες που εμφανίσθηκαν απρόοπτα για την επιβολή λογοκρισίας στα μηνύματα που εκπέμπονται απο το χώρο του Ιδρύματος", αναφέρει σε ανακοίνωση του ο πρύτανης του πολυτεχνείου Κωνσταντίνος Μουτζούρης, ο οποίος έκανε λόγο για "πολιτική δίωξη".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 17/11/2009 22:23:48

    Για να δούμε τι θα κάνουν τώρα τα τσιράκια του Σόρος! Σε ποιο server θα μεταφερθούν;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ thespieys 17/11/2009 23:42:00

      Ο Σόρος μιλά και με τον "παίζω pro". Λες να είναι τσιράκι κι αυτός?

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/11/2009 22:32:28

    Αυτή την ιστορία της χρήσης του server του ΕΜΠ για τη λειτουργία του (επιεικώς χαρακτηριζομενου) αμφιλεγόμενου indymedia, δεν την κατάλαβα ποτέ.
    Δεν μου αρέσει η παρέμβαση του εισαγγελέα, αλλά η πρυτανεία θα έπρεπε απο καιρό να έχει τελειώσει με αυτό το θέμα και να μην δίνει δικαιώματα για εισαγγελικές παρεμβάσεις.

  3. sakis01 avatar
    sakis01 17/11/2009 23:07:10

    Η Εισαγγελία θα έπρεπε να είχε παρέμβει από καιρό. Τώρα ξύπνησε? Ο υποθάλπτης πρύτανης γιατί αντέδρασε? Αν δεν του αρέσει ο έλεγχος και η λογοδοσία να πάει να φυλάξει κατσίκες στο χωριό του.Πάει χάθηκαν και τα τελευταία ψύγματα τσίπας που υπήρχαν σ' αυτόν τον τόπο.

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 17/11/2009 23:12:11

    Δεν έχουν καμιά δουλειά στους σέρβερ του πολυτεχνείου ας δώσουν και κανένα ευρώ οι παλιοτσιπηδες που την βγάζουν και τσάμπα και με ασυλία.

  5. sakis01 avatar
    sakis01 17/11/2009 23:35:30

    Η σελίδα (athens.indymedia.org) δεν είναι -επιτέλους- προσβάσιμη...

    • χμμ avatar
      χμμ @ sakis01 18/11/2009 00:30:26

      Θα θελες !
      Μια χαρα προσβασιμη ειναι!
      Κολλαει οταν μπαινουν πολλοι ;)

      • tiramola avatar
        tiramola @ χμμ 18/11/2009 00:39:43

        Πράγματι έτσι είναι , πρέπει να γίνεται της κακομοίρας αυτή την ώρα...
        Ανεβάζουν φωτογραφίες , μυνήματα...

  6. Έλεος avatar
    Έλεος 18/11/2009 00:35:54

    Α, ωστέ η ιστοσελίδα δεν είναι επιτέλους προσβάσιμη. Νίκησε η Δημοκρατία λοιπόν (δια της γνωστής μεθόδου της φιμώσεως κάθε αντισυμβατικής άποψης).
    Παρ' όλα αυτά, ας γνωρίζουν όσοι επιχαίρουν ότι τα Indymedia αποτελούν παγκόσμιο δίκτυο που στηρίζεται σε πολλαπλούς και όχι έναν servers. Σε ελάχιστες ημέρες το ελληνικό θα είναι και πάλι στη θέση του. Ήδη από όταν συζητήθηκε για πρώτη φορά το θέμα, πέρισυ, τα αντίστοιχα Indymedia Βρετανίας και Αργεντινής προσέφεραν τη δυνατότητα στο ελληνικό να βασίζεται στους δικούς τους servers.
    Δεν γνώριζε το κράτος ότι είναι απλά μάταιο να προσπαθείς να φιμώσεις μια διαδικτυακή παρουσία;
    Το γνώριζε. Θέλει όμως να στείλει το μήνυμα ότι όποιος και ότι δεν είναι αρεστό, θα διώκεται.
    Παρ' όλα αυτά ο κάθε ευηπόληπτος οικογενειάρχης μπορεί να κοιμάται ήσυχος: για τις επόμενες 2-3 ημέρες (το πολύ) δεν θα υπάρχει Indymedia...

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/11/2009 00:36:55

    Επιτέλους.
    Και ευτυχώς που εγινε επι ΠΑΣΟΚ οποτε αρκετοί θα κανουν μόκο..
    Αν οντως εχει βαλει το δακτυλάκι του πάντως και το ΠΑΣΟΚ γι΄αυτό μπράβο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Σπύρος 18/11/2009 00:44:43

      Και το άσυλο επί ΠΑΣΟΚ θα καταργηθεί, να μου το θυμηθείς.
      Και το `85 ΠΑΣΟΚ είχαμ όατν σκοτώσανε τον πιτσιρίκο Καλτεζά. Άλλωστε και το `95, ΠΑΣΟΚ είχαμε όταν καταλύθηκε το άσυλο και παραδόθηκαν σαν παναγίτσες τα τότε "οργισμένα" μπουμπούκια. Είθισται όλα τα λεγόμενα σκληρά αντιλαϊκά μέτρα να τα παίρνουν φιλολαϊκές και καλά, κυβερνήσεις. Είναι ρυθμισμένο έτσι το σύστημα. (Και διεθνώς, βλέπε Κλίντον-Σερβία, Κένεντι-Βιετνάμ κλπ)

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/11/2009 00:41:22

    Οι Χρυσαυγίτες τού Indymedia να πανε να ανοιξουν ιδιωτικό μαγαζί και οχι να ψωμίζονται απο Καρατικό Ιδρυμα..

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Σπύρος 18/11/2009 00:41:55

      Κρατικό Ιδρυμα.

  9. Μάρκος avatar
    Μάρκος 18/11/2009 02:14:11

    Το έλεος που έχεις επιλέξει ως nickname, σου ταιριάζει απόλυτα. Όταν η στοχοποίηση αθώων ανθρώπων και οι κακουργηματικές πράξεις, ονομάζονται από εσένα "αντισυμβατική άποψη", θα χαρώ πολύ την επόμενη φορά να είσαι εσύ στόχος μιας...αντισυμβατικής άποψης...

    • Έλεος avatar
      Έλεος @ Μάρκος 18/11/2009 02:34:44

      Σε πείραξε που βγάζουνε στη φόρα τα πρόσωπα των Χρυσαυγιτών; δεν πειράζει, τώρα θα βγαίνουν από τον σέρβερ της Αργεντινής. το αυγό του φιδιού πρέπει να σπάει πριν το φίδι πάρει πολύ θάρρος...

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Έλεος 18/11/2009 02:43:32

        Αδελφάκι τού Περίανδρου εισαι απλά δεν τοχεις πάρει χαμπάρι δόλιε.

      • Έλεος avatar
        Έλεος @ Έλεος 18/11/2009 02:47:06

        Για να το λες, κάτι θα ξέρεις από Περίανδρο...

      • eregoz avatar
        eregoz @ Έλεος 18/11/2009 09:55:49

        ελεος..αρκετά με τα αυγά του φιδιού..δεν νομίζεις οτι κάτι πρέπει να γίνει και με τα ίδια τα φίδια?

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/11/2009 02:34:39

    Σιγα ρε με τους ευποληπτους οικογενειαρχες,΄επαναστάτες τής πορδής΄,πού εχετε και αντισυμβατική αποψη..........
    Σιγά ρε τι θα κανετε δηλαδή??
    Θα τους δολοφονησετε επειδή έχουν κάνει οικογενεια και παιδιά??
    Το οτι ειναι παγκοσμιο δικτυο που προτρέπει σε εγκληματικες πράξεις ειναι γνωστό..
    Γι΄αυτο έκλεισε και το μαγαζι της Θεσσαλονικης..οταν καποιοι κατηγγειλαν οτι τα τσιράκια του Σορος παιζουν βρωμικο παιχνιδι..
    Σωπατε ρε Φασιστοειδή του κερατά πού απειλείτε ακομα και τον φτωχό άνθρωπο επειδή δεν συνδράμει τίς αποκρουστικές σας ιδέες...Και μιλατε και για Δημοκρατία που δεν θαχατε αφησει κολυμπηθροξυλο ορθιο άν σας δινοταν η ευκαιρια..
    Σαν τον Πολ-Ποτ εισαστε,που θα βαζατε δεκαεξαχρονα να καρφωνουν τους πατεραδες τους για΄αντεπαναστάτες΄.........
    Χιτλερίσκοι και χουλιγκάνοι μαζεμένοι ,οπαδοί τής Τυφλής Βιας..
    Ετσι ξεκινησε και ο Αδόλφος............................

    • Έλεος avatar
      Έλεος @ Σπύρος 18/11/2009 02:38:01

      εδώ που τα λέμε, ένας Πολ-Ποτ δεν θα ήτανε άσχημη λύση για όλο το χριστορθόδοξο βόθρο που αποτελεί την δεξιά στην Ελλάδα...

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Έλεος 18/11/2009 02:42:11

        Ελεος πόσα παίρνεις μάναμ???
        Εννοώ πόσα παιρνεις την ώρα για να κάνεις την ΄αδελφή τού ελέους΄τού Χιτλερ???

        Φασιστόμουτρο του Κερατά ......Κατι τετοιους σαν και σενα θάπρεπε να σε μαζευανε και απο το διαικτυο γιατι προτρέπεις σε εγκληματική βία..

      • Έλεος avatar
        Έλεος @ Έλεος 18/11/2009 02:44:30

        καλέ όχι, δείξε λίγο χιούμορ. αν διαβάσεις και άλλες αναρτήσεις μου, θα δεις ότι συνήθως επιλέγω να χρησιμοποιώ το ύφος και την αισθητική αυτού στον οποίο απευθύνομαι.
        το γεγονός ότι ρωτάς πόσα παίρνω είναι λογικό. δεν έχεις γνωρίσει ποτέ κάποιον που να αγωνίζεται για τις ιδέες του.. δωρεάν.
        αυτά...

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Έλεος 18/11/2009 09:52:03

        Καλά, ότι για πολλούς έλληνες αριστερούς ο Πολ Ποτ είναι το κρυφό ίνδαλμα το ξέρουμε. Μεταξύ σοβαρού και αστείου πετάνε κάτι σαν αυτό που λες. Τι να κάνουμε, χάσατε την ευκαιρία να "καθαρίσετε" τη μισή Ελλάδα, δεν σας βγήκε η ανταρσία 1946-49. Παίδες, χάσατε, χωνέψτε το!

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/11/2009 02:49:34

    @ελεος..

    Μέσα εισαι..
    Το ιδιο κανανε και οι φασίστες...Παρίσταναν τούς αντι-καπιταλιστές και τρωγανε εβραιους,αριστερούς ,κεντρωους ακόμα και αστούς..

    Τι αισθητική ναχεις εσύ ???Το πολύ-πολύ την αισθητική τού Λοστού ...Λοστάρι στον Πανούση,απειλές στην Τριανταφύλλου,λοστάρια και μπομπες στον τρένο στην Κηφισιά γιά να ΄ξυπνήσουν ΄ οι ΄κοιμισμένοι που πανε και εργάζονται΄.............
    Α και πούσαι...
    Πάρε και κανά Τρίκυκλο ,,Ξέρεις εσύ απο Γκοτζαμάνηδες..................

    • Έλεος avatar
      Έλεος @ Σπύρος 18/11/2009 02:57:45

      ok!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Σπύρος 18/11/2009 09:58:04

      Διαφωνώ φίλε και σε βρίσκω και άδικο με τον @ελεος.
      Θα έλεγα να προσέχεις τι συγκρίνεις.

      Αυτό που έγινε δεν παύει να είναι ως ενα βαθμό απογοητευτικό και αντί δημοκρατικό.
      Μη μου πείς οτι τελικά ούτε οι ίδιοι ειναι δίκαιοι και δημοκρατικοί με τη συμπεριφορά τους γιατί άλλο πράγμα λέω.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Δημήτρης 18/11/2009 23:27:38

        Nα παψω να συγκρίνω Χρυσαυγίτες με τίς προκηρυξεις τού Indymedia και τον χαφιέδικο ρολο και των δυό ΄χώρων΄που προτρέπουν σε ΄τυφλή΄εγκληματική βία??
        Και δεν κατάλαβα :Μού ΄υποδεικνύεις΄τι να συγκρίνω και μου λές να ΄προσέχω΄??
        Aπο τι να προσέχω..??
        Aπο τον ΄ελεος΄??
        χαχαχα..ή απο τούς ΄ομοϊδεάτες΄τους??H απο τούς φιλοαμερικανούς και φιλοσιωνιστές antifa που υποστήριζαν τις σφαγές στην Γάζα??
        Αμα θελουν οι ψευτοαντεξουσιαστές να πάνε σε ιδιωτικό χωρο και να ΄πλερώνουν΄ και οχι να ψωμίζονται απο το κρατικό ιδρυμα.

  12. yiannis00 avatar
    yiannis00 18/11/2009 03:15:22

    Τα Indymedia που αναφερεις βρισκονται σε Κρατικους διακομιστες;

  13. dkfar avatar
    dkfar 18/11/2009 08:17:48

    Επί τέλους, οι θεσμοί ενεργοποιήθηκαν. Αφού τακτοποίησαν τα επουσιώδη, Βατοπέδι, siemens, δομημένα, καταλήστευση αποθεματικών ταμείων, σιφοράι κλπ ήρθε η ώρα των σημαντικών, της αντιπληροφόρησης. Και στη σωστή σημειολογικά ημέρα, 17 Νοέμβρη. Για να μας θυμίσουν ότι είτε με τη χούντα είτε με τη Δημοκρατία η ελεύθερη ενημέρωση είναι πάντα ένα αγκάθι.

  14. Stathis avatar
    Stathis 18/11/2009 09:17:53

    Ελεύθερη ενημέρωση ναι. Οι παραποιημένες φωτό όμως με τους νεκρούς αξιωματικούς και πιλότους τί σχέση έχουν με την ελεύθερη ενημέρωση; Μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι εφόσον το indymedia είναι απολύτως ελεύθερο βήμα, τότε ο κάθε προβοκάτορας του κακού κράτους μπορεί να κάνει τέτοιου είδους αναρτήσεις για να συκοφαντήσει τον αντιεξουσιαστικό χώρο. Εκτός και αν οι υπεύθυνοι του site προσυπογράφουν κάτι τέτοιο. Είναι δύσκολο να δώσει κανείς μια ξερή απάντηση του τύπου ναι/όχι. Ακόμη και οι οι ίδιοι οι αντιεξουσιαστές αρνούνται να μπούν σε ιδεολογικά καλούπια και να πουν "προσυπογράφω αυτό ή εκείνο", αλλιώς δεν θα ήταν αυτό που λένε ότι είναι. Θα σας πω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: στο χώρο εργασίας μου (κάποιο ΑΕΙ) στα τέλη του περασμένου Δεκέμβρη έγινε κατάληψη σε κάποιους συγκεκριμένους χώρους του κτηρίου που στεγάζεται η Υπηρεσία μου. Για να μην οξυνθούν τα πνεύματα, επιλέξαμε το δρόμο της συνεργασίας και στο μέτρο του δυνατού να συνυπάρξουμε με τους καταληψίες αντιεξουσιαστές με πνέυμα αλληλοκατανόησης (το κτήριο είναι παραδοσιακό νεοκλασσικό και όπως καταλαβαίνετε δεν θέλαμε να συμβούν τα χειρότερα όπως στο Πολυτεχνείο το 1995). Κάποια στιγμή ανέβηκαν δύο από τα παιδιά της κατάληψης στο γραφείο. Ζήτησαν να βγάλουν φωτοτυπίες με προκηρύξεις. Αφού εξυπηρετήθηκαν, ο ένας από τους δύο είπε το εξής εκπληκτικό: "ξέρετε, εμείς δεν συμφωνούμε με ούτε μια λέξη από αυτά που λέει η προκήρυξη...."."Ποιοί εσείς;". "Εμείς οι δύο"..."Α, μάλιστα"....για να μη σας κουράσω άλλο, καταλήγω εδώ λέγοντας ότι η κατάληψη έληξε, όχι γιατί επενέβη η Αστυνομία ή οποιοσδήποτε άλλος δαιμονικός κρατικός φορέας, αλλά γιατί ο ένας έκλεβε τα πράγματα του άλλου (από ό,τι έμαθα αργότερα, κάποιοι έκλεψαν (ή μάλλον απαλλοτρίωσαν) από τους συντρόφους τους 2 PC και κάμποσα κινητά)....όταν έχουμε να κάνουμε με έναν χώρο που ο πυρήνας της (μη) ιδεολογίας του είναι η πορεία προς το μηδέν, όπου όλα είναι υπό αναίρεση, ακόμη και η ίδια η ύπαρξη, πώς μπορεί άραγε να τον κρίνει και να τον αντιμετωπίσει; Χμμμ...από αλλού ξεκίνησα και αλλού το κατέληξα...ξεκίνησα το post με αντιπαράθεση κάποιων αξιών όπως ο σεβασμός σε νεκρούς, που για πολλούς είναι και ήρωες, με έναν χώρο όπου μηδενίζονται. Όπως φαίνεται δεν υπάρχει κοινός τόπος συζήτησης. Οι δύο πόλοι υπάρχουν, ο ένας αποτελεί την μεγάλη σιωπηλή πλειονότητα και άλλος μια φωνακλάδακη δυναμική μειονότητα. Αυτές ήταν κάποιες, κάπως σκόρπιες σκέψεις μου και ελπίζω να μην κούρασα τους φίλους συνσχολιαστές.

    • dkfar avatar
      dkfar @ Stathis 18/11/2009 09:44:21

      Sorry, αλλά δεν κατάλαβα κουβέντα. Το ότι ο χώρος αυτός δεν έχει κάποια ομοιογένεια είναι εξ ορισμού. Αλλά σε ποιές παραποιημένες φωτό αξιωματικών και πιλότων αναφέρεσαι; Δε μου θυμίζει τίποτα.

  15. Stathis avatar
    Stathis 18/11/2009 09:49:20

    Δεν πειράζει...έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν πια αυτές οι αναρτήσεις που αναφέρθηκα, αν δεν κάνω λάθος. Αυτό που ήθελα να πω και να σημειώσω είναι η αντιπαράθεση κάποιων που πιστεύουν στην πλήρη απ-αξία και στην πορεία προς το μηδέν με όλους τους άλλους. Αλλά όπως είπα και πριν και πάλι ίσως να μην πρέπει να το γενικεύσουμε το θέμα με ορισμούς.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Stathis 18/11/2009 10:02:55

      Ο @dkfar ειναι σαφής συφωνα με προηγούμενό του σχόλιο και θα συμφωνήσω μαζί του .

      dkfar says:
      18/11/2009 at 8:17 am
      Επί τέλους, οι θεσμοί ενεργοποιήθηκαν. Αφού τακτοποίησαν τα επουσιώδη, Βατοπέδι, siemens, δομημένα, καταλήστευση αποθεματικών ταμείων, σιφοράι κλπ ήρθε η ώρα των σημαντικών, της αντιπληροφόρησης. Και στη σωστή σημειολογικά ημέρα, 17 Νοέμβρη. Για να μας θυμίσουν ότι είτε με τη χούντα είτε με τη Δημοκρατία η ελεύθερη ενημέρωση είναι πάντα ένα αγκάθι.

  16. asinepis avatar
    asinepis 18/11/2009 10:25:18

    Τα ξένα INDYMEDIA ( πχ Αργεντινής και Βρετανίας που αναφέρετε ) είναι σε ιδιωτικούς server ή σε κρατικούς ;

  17. σκέψου διαφορετικά avatar
    σκέψου διαφορετικά 18/11/2009 12:10:37

    Η δημοκρατία πρέπει να ανέχεται οτιδήποτε αντιτίθεται (στη θεωρία τουλάχιστον) ακόμη και την ίδια; χμ; Ας πούμε πως ναι.
    Αν υπάρχει διαφθορά στη πολιτική αυτό σημαίνει ότι πρέπει το indymedia να μείνει αλώβητο διότι αφορά πιο soft καταστάσεις από την π.χ. κατάχρηση δημόσιου χρήματος; (η βολεμένη λογική του δεν πιάνω τον κακό γιατί υπάρχει έξω πιο κακός)
    Είναι το indymedia ενάντιο στη δημοκρατία αλλά την επικαλείται όποτε μπορεί;
    Αν υπάρχουν προτροπές εγκληματικού περιεχομένου θα τις θεωρήσουμε πολιτικές;
    Και αν η πολιτική που πρεσβεύει είναι εκ φύσεως εγκληματική;
    Πως θα ταιριάξουμε την ελευθερία διακίνησης ιδεών με το ποινικό κομμάτι;

    Στην ουσία το indymedia λειτουργεί εδώ και χρόνια σαν ρουφιάνος των αναρχικών. Ανεβάζουν π.χ. εικόνες αστυνομικών για να τους αποθαρρύνουν όταν αυτοί προβαίνουν σε συλλήψεις.
    Στους χώρους του εξαφανίζεται η αντίθετη άποψη με το επιχείρημα της προβοκάτσιας, έχουμε προτροπή στη λεηλασία από αυτούς που αναρτούν, φανατισμό, μίσος, ανοησία. Και αυτά είναι πραγματικότητες. Απλώς κάποιοι κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους αρνούμενοι την ηθική αυτουργία στη διαφθορά των συνειδήσεων. Με λίγα λόγια κλείνουν το μάτι στους ταραξίες και νίπτουν τας χείρας τους όταν υπάρχει βία και σύγκρουση διότι αυτός είναι ο σκοπός τους.

    Βέβαια το indymedia έχει και τα καλά του διότι λογικά φανταζόμαστε ότι παρακολουθείται στενά από τις αρχές (τα επακόλουθα της πλήρης δημοσιότητας) με αποτέλεσμα να υπάρχει ένας συντονισμένος έλεγχος έπειτα στους χουλιγκάνους (το έχουν αντιληφθεί φαντάζομαι).
    Πολλές φορές έχει καταγγείλει την κρατική αυθαιρεσία ενεργοποιώντας αντιδράσεις (για να μετατραπούν όμως σε ώριμη βία αργότερα).

    Εντυπωσιακή είναι και η ιδεολογική κάλυψη και στήριξη των πρυτάνων στο θέμα αυτό. Αν μη τι άλλο δείχνει και το ποιόν αυτών που επιλέχτηκαν να στηρίζουν το θεσμό της ανώτατης παιδείας.

    Πάντως το indymedia τον τελευταίο καιρό το είχε παρακάνει με το θέμα της τρομοκρατίας. Προκηρύξεις ανέβαιναν διαρκώς και περνούσε η αντίληψη της ιδεολογικής ταύτισης των τρομοκρατών με τα λεγόμενα του indymedia. Εδώ έπαιξαν και έχασαν. Αποδέχονται την τρομοκρατία φιλοξενώντας την ιδεολογία της χωρίς όμως να διαχωρίζουν τη θέση τους.

  18. Lavazza avatar
    Lavazza 18/11/2009 12:12:18

    Έπρεπε να μπούνε χειροπέδες όχι να τους γίνει μήνυση...

  19. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/11/2009 12:23:13

    Τα υλικά γνωστά:

    Ντομάτες θερμοκηπίου: όπου η μεγάλη ελληνική οικογένεια (εδώ η πρυτανεία του ΕΜΠ) αγκαλιάζει τους άσωτους υιούς της (εδώ τα κακομαθημένα αντιεξουσιαστάκια) μη τυχόν και τους πειράξει η πολύ έκθεση στην ιδιωτική πρωτοβουλία.

    Αγγουράκια Μαραθώνος: Μια αχτίδα δροσιάς στην ξηρασία των ιδεών, όπου οι «αγριεμένες» φωνές των Εξαρχείων γεμίζουν την κοιμώμενη blogosphere με μια άλογη απελευθερωτική ιλαρότητα.

    Ελαίες Καλαμών: όπου οι εισαγγελικές παρεμβάσεις κινούνται στα όρια της νομιμότητας με το κουκούτσι της παραβίασης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων καλά κρυμμένο μέσα από το σαρκώδες περιτύλιγμα της μη νομότυπης «φιλοξενείας» (εδώ ο Μαγγίνας σιωπά!)

    Φέτα ΠΟΠ: όπου το πάλλευκο του αγνού μας προϊόντος απενοχοποιεί όλες μας τις εκρεμμότητες κι όλες μας τις αχρηστίες

    Λαδάκι παρθενίας: όπου όλοι ξαφνικά ανακαλύπτουμε το «πταίσμα» και δηλώνουμε έκπληκτοι, αλλά και έτοιμοι να δράσουμε.

    Όταν κανένας δεν κάνει τη μαγείρισα – δηλαδή τη ΔΟΥΛΕΙΑ του – η εύκολη λύση είναι η greek salat. Κι ως τουρίστες στη χώρα μας θα πληροφορηθούμε συντόμως, όπως πολύ σωστά λέει ο strange, ότι καταργήθηκε το άσυλο από κάποιους που εκ συστημικής ... παραδόσεως κάνουν εν τέλει και κάποια δουλειά ...

  20. Helmut avatar
    Helmut 18/11/2009 13:16:17

    α) Έχει δικαίωμα ύπαρξης το indymedia και να γράφουν ελεύθερα ό,τι θέλουν (εφόσον δεν παραβαίνει τους νόμους του Κράτους); ΝΑΙ. Εξάλλου η Ελλάδα μπορεί να έχει πολλά στραβά αλλά από ελευθερία σκίζουμε αφού ο κάθε πικραμένος μπορεί να κάνει ό,τι του γουστάρει ανενχόλητα.

    β) Να χρησιμοποιούν υλικοτεχνική υποδομή που ανήκει στο Πανεπιστήμιο (δηλαδή το Κράτος, αυτό που οι indymediaδες λοιδορούν και βρίζουν συνέχεια) και που λογικά πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την πανεπιστημιακή έρευνα και την δουλειά των καθηγητών ή/και φοιτητών; ΟΧΙ.

    γ) Να βγαίνει ο Πρύτανης και να χαϊδεύει τα αυτιά των μπαχαλάκηδων παίρνοντας το μέρος τους; ΟΧΙ, ΕΛΕΟΣ, ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΠΑΕΙ - Ο κύριος αν δεν συμφωνεί με την βασική αρχή του να ισχύουν οι νόμοι και το Κράτος Δικαίου εντός των τειχών του Πανεπιστημίου του οφείλει να παραιτηθεί άμεσα -για να μην πω ότι πρέπει να καθαιρεθεί από τις αρχές αρμόδιες για την εποπτεία του.

  21. ΚΠ avatar
    ΚΠ 18/11/2009 14:20:01

    Άλλο αναρχικός, άλλο μισθοφόρος:
    1.Προσωπικά, και σε επίπεδο καθαρά ιδεολογικής αντιπαράθεσης, δεν πιστεύω να υπάρχει λογικός άνθρωπος που να θέλει να απογορεύσει στον οποιονδήποτε να εκφράσει την γνώμη του, όσο και πιτσιρικάς να είναι. Εξ' άλλου πολλοί εξ' ημών (κι εγώ προσωπικά) πιτσιρίκια είχαμε διαβάσει αρκετά (Μπακούνιν, Κροπότκιν, Χόφμαν, Ρούμπιν, πριν τους Μαρξ, Λένιν, Τρότσκι αλλά και τους Νίτσε, Πόπερ και Χάιντεκερ) και είχαμε συμμετάσχει σε αρκετές πορείες.
    2. Η γνώμη εκφράζεται με τον λόγο. Ο χουλιγκανισμός δεν αποτελεί έκφραση γνώμης. Ούτε καν στο γήπεδο. Επίσης ο χουλιγκανισμός δεν έχει όρια και μπορεί να ασκηθεί από τον οποιονδήποτε σε οτιδήποτε. Όταν είχα απολυθεί προ δεκαετίας και επί ενάμισυ μήνα δεν είχα ούτε να φάω, θα ήμουν δικαιολογημένος μέσα στην προλεταριακή οργή μου να κάψω το σπίτι του "αναρχικού", να κλέψω την μοτοσικλέτα του ή να τον πλακώσω στις μάπες στον δρόμο για να του πάρω μπουφάν και κινητό; Τα πιτσιρίκια καλό θα ήταν να βγάζουν την ενεργητικότητα τους σε κανένα άθλημα (όπου γενικώς πιάνουμε πάτο).
    3. Θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο βουτυρομπεμπέδες με "στρωμένη" από μπαμπά ή μαμά δουλειά, που δεν έχουν δει εργοτάξιο ή φάμπρικα ούτε σε φωτογραφία (ούτε καν το οικογενειακό εργοστάσιο - μαγαζί - γραφείο), να το παίζουν επαναστάτες (σε δέκα ή είκοσι χρόνια θα τους τα χώνουμε: στην δική τους πλέον επιχείρηση, στο κρατικό τους πόστο ή σε ότι άλλο). Και ναι: όποιος δεν ανήκει στην εργατική τάξη και δεν έχει ιδρώσει ούτε μια φορά στην ζωή του βγάζοντας μόνος του τα προς το ζην, καλό θα ήταν να κάτσει στο σπιτάκι του να θαυμάσει τον μπαμπά και την μαμά να παίζουν μπριτζ από το να βγαίνει έξω και να μας κάνει κύρηγμα περί... επανάστασης και μηδενισμού, όντας ήδη βολεμένος και παντελώς άσχετος με το σπορ.
    4. Υπάρχουν πράγματι ιδεολόγοι αναρχικοί που δεν είναι ούτε πλουσιόπαιδα ούτε γόνοι μεσοαστών αλλά φτωχόπαιδα της εργατικής τάξης που απλώς λόγω απειρίας πείθονται από τους αναρχοπατέρες ότι λαμβάνουν μέρος σε κάποια "επανάσταση". Συχνά διαφωνούν με τους πατρωνες τους, φοβούνται όμως να είναι μόνοι τους εγκαταλείποντας την αγέλη. Αργότερα, όταν μεγαλώσουν ηλικιακά συνήθως την κοπανάνε, βουτώντας κι αυτοί στο "μαγγανοπήγαδο".
    5. Το επικίνδυνο για το κρατίδιο στο οποίο είχαμε την τύχη ή την ατυχία (όπως το βλέπει κανείς) να γεννηθούμε, είναι η παρείσφρυση και σ' αυτόν τον χώρο κάποιων μισθοφόρων, οι οποίοι κάνουν τέλεια την δουλειά τους καλυπτόμενοι πίσω ένα δήθεν αναρχικό προφίλ. Μεθοδικά κατασκευάζουν "εχθρούς" τους οποίους προσπαθούν να εξοντώσουν όχι ιδεολογικά αλλά φυσικά. Η συσπείρωση ξεκινά από το μίσος προς τους ακροδεξιούς (που ούτως ή άλλως είναι πολύ λίγοι και αρκετά γραφικοί) και καταλήγει στους μικροαστούς, οποιασδήποτε ιδεολογικής απόχρωσης που αποτελούν και την πλειοψηφία των Ελλήνων. Πρόσφατα ξεκίνησαν να χτυπούν τροτσκιστές (παρ' ότι αν ήταν όντως αναρχικοί, θα ήξεραν ότι ο Τρότσκι ήταν... διεθνιστής και χρησιμοποιούσε τον πατριωτισμό ως το πρώτο μέσο συσπείρωσης κομματικού ακροατηρίου), αριστερούς πατριώτες και γενικώς όποιον έχει εμπεριστατωμένη γνώμη και πείθει την κοινή γνώμη υπέρ των αυτονόητων.
    6. Επειδή όμως και εγώ με την σειρά μου δεν δέχομαι να φιμώνομαι, θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο στο Πανεπιστήμιο όπου διδάσκω ΟΛΟΙ οι καθηγητές να το βουλώνουν επειδή φοβούνται αντίποινα. Το ίδιο βλέπω να ισχύει και στο δικαστικό σώμα, την αστυνομία και σε αρκετούς από τους γνωστούς κάφρους πολιτικούς μας, προεξαρχόντως της πλειοψηφίας των αστοιχείωτων και συνήθως αναπάγγελτων ψευτοαριστερών ματσό του ΣΥΡΙΖΑ. Το ερώτημα μου, είναι το εξής, κυρίως προς τον "έλεος": πιστεύει ή όχι στην βία ως τρόπο αντιπαράθεσης; Η βία των αναρχικών και των "αναρχικών" δεν δημιουργεί φαινόμενα αυτολογοκρισίας στους υπόλοιπους, ιδίως τους πιο λαπάδες; Επίσης, αν θεωρήσω με την σειρά μου ότι απειλούμαι(αυθαίρετα βεβαίως, όπως οι "φίλοι" του "έλεος"), έχω ή όχι το δικαίωμα να αντιδράσω δυναμικά; (και όχι βέβαια τρέχοντας και κλαίγοντας στους δικηγόρους (τι φάμπρικα που έχουν στήσει κι αυτοί...) ή τον μπαμπά και την μαμά ή ακόμα και στους μπάτσους). Είναι δυνατόν εν έτει 2009 και με την γενικευμένη παρακμή που βιώνουμε να ασχολούμαστε με τέτοιες μακακίες;_Κ.Π.

  22. Νίκος avatar
    Νίκος 18/11/2009 15:37:12

    Χανουμε τα λογια μας με νεοταξικα φασιστακια τυπου Ελεους.

    Μερικοι ειμαστε μπερδεμενοι εδω νομιζω. Αλλο πραγμα η "ελευθερη" δικινηση/διατυπωση ιδεων αλλο πραγμα η παροτρυνση σε εγκληματικες πραξεις, που αποδεδειγμενα εκανε το νεοταξικο ανδρο των κουκουλοφορων του (αμερικανικου) και με "δημοκρατικη" Λεοντη ενδεδυμενου οικουμενιστικου εθνικισμου.

    @Ελεος, για να τελειωνουμε με τα φληναφηματα, δεν εχετε διαφορα απο τους κατοχικους κουκουλοφορους συνεργατες των Ναζι που υπεδεικνυαν στους τοτε παγκοσμιοποιητες ποιους επρεπε να εκτελεσουν. Αυτο συνιστα "συνεργεια". Ειστε απο την ιδια "παστα", ανθρωπακια φοβισμενα που θα παραταχθειτε με οποοιν σας ριξει ενα κομματι ψωμι.