#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2011 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιητής εκ του προχείρου …



Πένεστε λόγω κρίσης;

Δεν έχετε ψωμί ;

Φάτε …ποίηση.

Αλλά όχι όποια κι όποια ποίηση.

Όχι «παρακμιακό» Καβάφη.

Όχι «ελληνοπαρμένο» Ελύτη.

Όχι «εθνοκεντρικό» Σεφέρη.

Ladies and gentlemen,

ιδού, στην πίστα, ο ένας, ο μοναδικός, ο ανεπανάληπτος.

Ο άνθρωπος με την αμερικανική καρδιά και το ελληνικό σώμα

Θα πληρώσετε κατιτίς, 2000 €.

Για ανθοστολισμό.

Αλλά μην μεμψιμοιρείτε.

Πάντοτε η μεγάλη τέχνη χρειαζόταν υλική υποστήριξη.

Δεν πληρώνατε να δείτε τη«γυναίκα με το μούσι», καταπώς έλεγαν στα τσίρκα;

Ή δεν πετάγατε άνθη στα μπουζούκια;

Προφήτης

Ανταλλαγές

Η υφυπουργός Θαλασσίων Υποθέσεων, Νήσων και Αλιείας Ελπίδα Τσουρή υπέγραψε απόφαση (με αριθμό πρωτοκόλλου ΔΠΟ/Φ311.2/2295) στις 23 Μαΐου, σύμφωνα με την οποία εγκρίνει το ποσό των 2.500 ευρώ για την πραγματοποίηση εκδήλωσης στη Μήθυμνα Λέσβου, κατά την οποία ο Νίκος Παπανδρέου θα παρουσιάσει το συγγραφικό του έργο.

Η εκδήλωση, όπως αναφέρεται, εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος πολιτιστικών ανταλλαγών, μεταξύ της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και του Πανεπιστημίου του Southern Maine των ΗΠΑ.

Σύμφωνα με την απόφαση, με το ποσό αυτό θα καλυφθούν δαπάνες «μετακίνησης και διαμονής του Ν. Παπανδρέου, ηχητικής κάλυψης, βιντεοκάλυψης, παράθεσης μπουφέ με παραδοσιακά προϊόντα από γυναικείο συνεταιρισμό, ανθοστολισμού της συνεδριακής αίθουσας και λοιπών εξόδων που θα απαιτηθούν».

Με νέα απόφασή της όμως, δύο μέρες αργότερα (αριθ. πρωτοκόλλου ΔΠΟ/Φ311.2/4679), μας πληροφορεί ότι το ποσό μειώνεται στα 2.000 ευρώ, επειδή «ο Ν. Παπανδρέου επιθυμεί να αναλάβει την κάλυψη δαπανών μετακίνησης και διαμονής του για την ανωτέρω εκδήλωση».

Απτόητοι οι νησιώτες και στην κρίση: μπορεί φράγκα πολλά να μην έχουν, από κουλτούρα όμως σκίζουν!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/06/2011 13:02:34

    Μπορώ να σας πω υπεύθυνα ότι σοβαρές ακαδημαϊκές μελέτες, ακόμα και ακαδημαϊκές μελέτες που στοχεύουν σε ένα "ευρύτερο καλλιεργημένο κοινό", άρα όχι αυστηρά εξειδικευμένες, δυσκολεύονται να βρουν εκδότη πρόθυμο να τις αναλάβει λόγω της κρίσης. Απλώς να τις αναλάβει, δεν συζητάω να γίνει παρουσίαση στο κοινό κλπ. Αυτό είναι απολύτως τεκμηριωμένο.
    Και εδώ έχουμε έναν απίθανο τύπο, από μία οικογένεια που λυμαίνεται την Ελλάδα δεκαετίες, να εκδίδει απίθανα βιβλία, να γράφει απίθανα σενάρια για έργα τα οποία (όλως τυχαίως!) γυρίζονται και ταινίες (λεφτά υπάρχουν, και να μην υπάρχουν βρίσκονται..).
    Ο πατέρας μου έλεγε όλο το δίστιχο:
    Ποιητής εκ του προχείρου,
    έχων την μορφήν του χοίρου.

    Αφιερωμένο στον Νίκο Παπανδρέου.

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/06/2011 13:05:00

    Οχι μόνο η "γυναίκα με το μούσι". Τα τσίρκα είχαν και την "ασώματο κεφαλή".
    Στην προκειμένη περίπτωση, να πούμε για την "ακατοίκητη κεφαλή";

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΒΙΣ 06/06/2011 13:23:02

      Καλό! Αλλά “ακατοίκητη κεφαλή” είναι αυτοί που με την ψήφο τους τούς κάνουν εξουσία.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/06/2011 13:06:09

    Δεν του χρειάζεται να μπουκάρουν μέσα στην εκδήλωση τίποτα αγανακτισμένοι και να του δώσουν τα λουλούδια να τα...φάει;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΒΙΣ 06/06/2011 13:20:05

      ρε συ ΒΙΣ,
      απο τη μια μερια του κάγκελου απαγγέλουν ποιηση και απο την αλλη τρωνε μουτζες.

      αυτα τα χτεσυνα καγκελα ειναι πρωτοφανη !! δεν τα εχω ξαναδει...

      καβαλα στο καγκελο θα φυγουν !

      ΠΠ

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:26:45

        ...αφού μας αφήσουν πρώτα "κάγκελο" όλους!

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:59:19

        Ναι, Ναι! Με πίσσα και πίπουλα!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:15:36

    "ανθρωποι" ειναι....
    Πρασινες Φαιδρες και Μοιραιες Μηχανες.

    Αποφασιζωμεν και Ποιματοποιησωμεν.

    Επρεπε να ζουσε ο Ζαμπετας !! θα σου λεγα εγω εαν θα εκαναν τον Τσαμπα Ποιητη Φανφαρα αυτος και ο Αι Χυτηρ, ο υδραυλικος... δεν δεν δεν

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:25:05

      Πού είναι το κιμπαριλίκι σου;
      Για δυο ψωροχιλιάρικα λουλούδια στο παιδί;
      Πόσα λουλούδια έχουν πεταχτεί στη Ζωζώ Σαπουτζάκη;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 06/06/2011 13:28:03

        το κιμπαριλικι το εχω κανει ομολογο ! χαχαχαα στις καλενδες!

        ΠΠ

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 06/06/2011 13:19:42

    Δεν ήξερα ότι η Λέσβος χρειάζεται πολιτιστική υποστηριξη από την ηπειρωτική Ελλάδα. Και όταν έχεις τέτοια τι να τα κανεις τα κανόνια, ή, κατ' αναλογία, όπως έλεγε και ο Σημίτης, "τα αήττητα νομικά μας όπλα", Χαχαχαχαχαχα!

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 06/06/2011 13:19:53

    ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
    ΠΟΙΗΤΗΣ ΕΚ ΤΟΥ ΠΡΟΧΕΙΡΟΥ...
    ΕΧΩΝ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΧΟΙΡΟΥ!!!!!

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 06/06/2011 13:21:02

    Και που να γίνει η εκδήλωση κύριοι; Στα σκαλάκια;

    Τι θέλετε; Να φρενάρει ο πολιτισμός μας, επειδή είμαστε σε ύφεση;

    Μην τους ακούς Νίκο. Κουλτούρα να φύγουμε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Balafara Hunter 06/06/2011 13:23:24

      Κουλτούρα να φύγουμε, καβαλα στο καγκελο της Βασ Σοφιας ! χαχαχαα

      τι ιπταμενο καγκελο !! νεα πατεντα ΠΑΣΟΚ..

      ΠΠ

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 06/06/2011 13:25:38

    Τά κακόμοιρα παιδάκια που ο πατέρας τους ο φουκαράς, ο κατατρεγμένος έπλενε μέχρι και τζάμια στο Αμέρικα για να τα φέρει βόλτα.

  9. Stefanos avatar
    Stefanos 06/06/2011 13:31:55

    Ο ποιητής Φανφάρας...Έχουμε και τον Χυτήρη βέβαια, τον άλλο "σοσιαλιστή" ποιητή μας που οργανώνει και ποιητικές βραδιές. Δεν έμαθαν τίποτε από το πάθημα της Μαρίας Αντουανέτας οι κύριοι. Θα το μάθουν όμως σύντομα. Και θα τους μείνει αξέχαστο...

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 13:41:08

    Στο σφυρί εκατοντάδες αντικείμενα του Μάντοφ!!! ( θυμοσαστε 50δις$ απατη )

    πανω απο 5.000 ανθρωποι εσπευσαν να αγορασουν προσωπικα του αντικειμενα σε δημοπρασια !! μαζεψαν περι τα 400.000 δολλαρια ! ( για αρχη ) χαχαχααα

    Αυτοι .. τι θα βγαλουν σε δημοπρασια οταν ερθει η ωρα?? τα ποιηματα? τα κουπια? το α-σελο ποδηλατο μηπως?

    χαχαααα

    ΠΠ

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/06/2011 14:00:29

    Σημιεωτέον :στο έγγραφο της Τσουρή, παρ. 12, αναφέρεται ότι το κονδύλι εκταμιεύεται από "την εγγεγραμμένη πίστωση στον ΚΑΕ 5162 "Δαπάνες προβολής εθνικών θεμάτων" του Τακτικού Προϋπολογισμού της Γεν Γραμματείας Αιγαίου ".

    "Εθνικό Θέμα" ο παπατζής-φανφάρας.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Προφήτης 06/06/2011 14:28:03

      Υπάρχει τυπογραφικό λάθος στο έγγραφο της Τσουρή, εξ ου και ο όλος άδικος θόρυβος.
      Το σωστό έγγραφο γράφει "ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΘΕΑΜΑΤΩΝ", όχι "θεμάτων".
      Άρα, σωστά εκταμιεύθηκε το κονδύλι για την προβολή του Nick Papandreou. Είναι όντως εθνικό θέαμα ο άνθρωπος.

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/06/2011 14:10:02

    Ο ίδιος δε δήλωσε, προ ολίγων ημερών, ότι θα ήταν καλή λύση να δώσουμε σε ιδιώτες "μερικά" νοσοκομεία;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 06/06/2011 14:29:31

      Ο αδελφός του έλεγε "να δώσουμε μερικά στρέμματα γης", αυτός λέει "μερικά νοσοκομεία", γαλαντόμοι οι Παπανδρέου με την περιουσία του ελληνικού λαού. Νά' μαστε καλά να μοιράζουμε....

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/06/2011 14:21:12

    Να πάρει και το Τσόκλη για ντεκορατέρ

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ archaeopteryx 06/06/2011 14:32:48

      Δεν είναι εδώ, λείπει για "ταξιδιωτικό ρεπορτάζ" στας νήσους Μαυρίκιος, με δικά μας λεφτά, χαχα. Είμαστε οι απόλυτοι κοροϊδάρες. Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα της είχαν πασαλείψει τους τοίχους της βίλλας τής ταξιδιάρας βουλευτίνας με όλα τα κλούβια αβγά των Μεγάρων (αυγοτέμπερα, να θυμηθούμε και την εικαστική ορολογία).

  14. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 06/06/2011 14:39:16

    Η ταξιδιάρα βουλευτίνα έχει και σπουδαίο πατέρα με σύγχρονες απόψεις για το βιασμό των γυναίκων......

    • juliet avatar
      juliet @ Dee Jay Stelios 06/06/2011 17:53:35

      Οχι βιασμό,ανδρισμό το είπε ο σεβάσμιος γέροντας!!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ juliet 07/06/2011 21:19:08

        Να του πληρώσει ο Τζέφρυ το αεροπλάνο και το ξενοδοχείο να πάει ως
        μάρτυρας υπεράσπισης στον άλλο τον σοσιαλιστή, τον Στρως-Καν. Εδώ δώσαμε για τον Νικολάκη τον ποιητή, για τον γερο-Τσόκλη θα κάνουμε τσιγκουνιές;

  15. ixwr avatar
    ixwr 06/06/2011 15:04:04

    ...κατι σαν τον ποιητη Φανφαρα..........

  16. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 06/06/2011 16:47:43

    Σαν να τον "σύλληψε" το μάτι μου στο "Βυζαντινό" μετά "πηγής" τινός...Είδα καλά ή μήπως με συν-επήρε το "θάμπος το θαμπό" εκ των εκπάγλου κάλους γυναικών...;

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 22:40:49

    η SEC δεν αστειευεται !!
    SEC = Secutities and Exchange Commission USA
    -Securities Act of 1933
    -Securities Exchange Act of 1934
    -Trust Indenture Act of 1939
    -Investment Company Act of 1940
    -Investment Advisers Act of 1940
    -Sarbanes-Oxley Act of 2002
    -Rules and Regulations

    EAN λεω ΕΑΝ και ΕΑΝ το ΓΑΠ-ΝΧ εχει “παιξει” ΥΠΟΓΕΙΑ και τα Αμερικανακια
    ειναι να πληρωσουν !!!…. ( CDS’s, Ασφαλισεις, παρανομες πρακτικες επηρεασμου των επενδυτων, κλπ κλπ …. )
    θα τον πανε μαμιωντας Γκουανταναμο !.. με κανοε, με ποδηλατοι, με σκι… με μπαντανες, με κολαν και με ξεκολαν.

    ΕΓΩ το γραφω…. το νου σας !!! μην νομιζετε οτι κοιμωνται στην Βασ Σοφιας !!

    Δεν γλιτωνει ουτε εαν ντυθει τόκος.

    και για να βοηθησω λιγο τη σκεψη σας …..

    Securities Act of 1933

    Often referred to as the “truth in securities” law, the Securities Act of 1933 has two basic objectives:
    - require that investors receive financial and other significant information concerning securities being offered for public sale; and

    - prohibit deceit, misrepresentations, and other fraud in the sale of securities.
    χαχαχχαχααα

    που πας ρε καραΓΑΠ-ΝΧ ??? δε μασησαν σε Ντομινικ… εσενα θα σε κανουν κουπι, κουταλα… σαν αυτην του περιπτέρου !!

    Νταξ Συντροφοι??? Καπου υπαρχουν Νομοι οι Οποιοι Εφαρμοζονται !!

    ΠΠ

  18. Κώστας avatar
    Κώστας 07/06/2011 00:37:16

    Και σου λένε ότι τριτοκοσμικοί είναι μόνο στην Αφρική !!!!!! Ελλάδα και πάλι Ελλάδα με το κάθε λογής ανόητο και πανύβλακα που ζεί σε βάρος όλων των Ελλήνων.
    Θυμάστε και τον Ανδρέα με την Αγαπημένη του Δήμητρα και πως οι Έλληνες τους καμάρωναν..