25/11/2008 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιες είναι οι καλύτερες ταινίες όλων των εποχών;

 

__________________________________ 

Τo κορυφαίο γαλλικό περιοδικό Les Cahiers du Cinema, με τη μεγαλύτερη επιρροή στο χώρο του κινηματογράφου, δημοσίευσε πρόσφατα έναν κατάλογο με τις 100 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Οι περισσότερες είναι αμερικανικές, πολλές είναι γαλλικές, άλλες ιταλικές, ισπανικές, ρωσικές ακόμα και ινδικές, αλλά και καμία... βρετανική.

Ο κατάλογος του έγκριτου περιοδικού συντάχθηκε με βάση τις προτιμήσεις 76 σκηνοθετών, κριτικών και κορυφαίων στελεχών του γαλλικού κινηματογράφου.

Γιατί, όμως, ούτε ένας Βρετανός δεν αξιώθηκε να δει μια ταινία του στις 100 καλύτερες όλων των εποχών;  «Ο γαλλικός κινηματογραφικός χώρος, και ιδίως το Cahiers du Cinema, έχουν δηλώσει καταρχήν επιφυλακτικοί όσον αφορά στην κινηματογραφική παραγωγή της Βρετανίας. Μάλιστα, στις σελίδες του Cahiers έχει γραφεί πριν από λίγα χρόνια ότι «δεν υπάρχει βρετανική ταινία». «Όλες οι ταινίες είναι "μπασταρδεμένες", μια διασταύρωση επιρροών από άλλους πολιτισμούς και κυρίως από το Χόλλυγουντ».

Από την άλλη μεριά, στον κατάλογο των καλύτερων ταινιών που καταρτίστηκε πρόσφατα από το Αμερικανικό Ινστιτούτο Κινηματογράφου, οι 98 από τις 100 ταινίες είναι παραγωγές του Χόλλυγουντ. Στις δύο μοναδικές «αλλοδαπές» δημιουργίες συγκαταλέγονται «Ο Λώρενς της Αραβίας» και «Η Γέφυρα του Ποταμού Κβάι» σκηνοθεσίας Ντέιβιντ Λιν (1957).

Οι καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, σύμφωνα με το Cahiers du Cinema (http://www.cahiersducinema.com/):

1. Citizen Kane, 1941, Orson Welles

2= The Night of the Hunter, 1955, Charles Laughton

2= The Rules of the Game, 1939, Jean Renoir

4. Sunrise: A Song of Two Humans, 1927, Friedrich Wilhelm Murnau

5. L'Atalante, 1934, Jean Vigo

6. M, 1931, Fritz Lang

7. Singin' in the Rain, 1952, Gene Kelly & Stanley Donen

8. Vertigo, 1958, Alfred Hitchcock

9= Children of Paradise, 1945, Marcel Carné

9= The Searchers, 1956, John Ford

9= Greed, 1924, Erich von Stroheim

12= Rio Bravo, 1959, Howard Hawkes

12= To Be or Not to Be, 1942, Ernst Lubitsch

14. Tokyo Story, 1953, Yasujiro Ozu 15 Contempt, (Le Mépris) 1963, Jean-Luc Godard

16= Tales of Ugetsu, 1953, Kenji Mizoguchi

16= City Lights, 1931, Charlie Chaplin

16= The General, 1927, Buster Keaton

16= Nosferatu the Vampire, 1922, Friedrich Wilhelm Murnau

16= The Music Room, 1958, Satyajit Ray

Οι καλύτερες ταινίες όλων των εποχών σύμφωνα με το American Film Institute (http://www.afi.com/):

1. Citizen Kane, 1941, Orson Welles

2. The Godfather, 1972, Francis Ford Coppola

3. Casablanca, 1942, Michael Curtiz

4. Raging Bull, 1980, Martin Scorsese

5. Singin' in the Rain, 1952, Gene Kelly & Stanley Donen

6. Gone With the Wind, 1939, Victor Fleming

7. Lawrence of Arabia, 1962, David Lean

8. Schindler's List, 1993, Steven Spielberg

9. Vertigo, 1958, Alfred Hitchcock

10. Wizard of Oz, 1939, Victor Fleming

11. City Lights, 1931, Charlie Chaplin

12. The Searchers, 1956, John Ford

13. Star Wars, 1977, George Lucas

14. Psycho, 1960, Alfred Hitchcock

15. 2001: A Space Odyssey, 1968, Stanley Kubrick

16. Sunset Boulevard, 1950, Billy Wilder

17. The Graduate, 1967, Mike Nichols

18. The General, 1927, Buster Keaton

19. On the Waterfront, 1954, Elia Kazan

20. It's a Wonderful Life, 1946, Frank Capra

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 22:31:39

    μεγάλωσα με τον "Ζορμπά" και « Παιδία του Πειραιά»

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2008 22:36:50

    Της κακομοίρας (Ζήκος ο μπακαλόγατος)
    http://www.youtube.com/watch?v=M1fmLXDj_yE

  3. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 22:43:10

    Αυτοί ως αμερικανοί δεν έχουν υπολογίσει εμάς και το καταλαβαίνω αλλα στα στοιχειά τους ούτε τη Ινδία δεν συμπεριλαμβάνεται .Καλά έχουν καλές και αξιόπιστες καταγραφές ? Dobra noc .Καληνυχτα τους !!!

  4. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 25/11/2008 22:44:26

    Λίστα Schindler πάνω από τον Hitchcock στην λίστα του American Film Institute???

    Μήπως ο Spielberg θέλησε να πάρει καθυστερημένη εκδίκηση από τον Hitchcock που τον έδιωξε από τα γυρίσματα ταινίας του; (Λές να υπάρχει και εδώ δάκτυλος του εβαραϊκού λομπυ?...)

    Και star wars στη 13η θέση...

    Προτιμώ την κατάταξη των Cahiers.

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 25/11/2008 22:46:43

    Eχουν πλάκα οι Αμερικανοί.
    Πού είναι ο Κουροσάβα ,ο Οζου,ο Μιτσογκούτσι,ο Βισκόντι,ο Φελλίνι,έτσι οπως μούρχονται μερικοί στο μυαλό χωρίς πολλή σκέψη.

  6. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 22:55:49

    Αυτά και σωστά καταγράφουν τους αμερικανούς ,ούτε κέντρο του πολιτισμού δεν είναι ούτε του κινηματογράφου . Τον Ζορμπά μας τον έχουν δει πολύ της πρώην CCCP και λοιπά 1,2,3 φορές μην τρελαθούμε ότι οι αμερικανοί ήταν περισσότερη απλά δεν θέλουν και δεν έχουν στοιχεία ούτε από Νότια Αμερική(σφαίρα οικονομικής επιρροής μέχρι πρόσφατα ) . .ουτε Ινδια ,ουτε Κινα

  7. Νἰκος avatar
    Νἰκος 25/11/2008 22:56:39

    Α, ολα κι'ολα παιδες. Μα φυσικα ειναι Αμερικανικες οι καλυτερες ταινιες. Δεν το ξερετε οτι γινομαστε παγκοσμιο χωριο οπου θα επικρατει η (Αμερικανικη) δημοκρατια και ολοι θα ειναι ισοι με εξαιρεση τους πιο ...ισους; Να θυμηθω να το στειλω στη θεια μου στο Ψυχικο ινα αγαλλιασθει και ευφρανθει η "ξενη" ψυχη της.

    Οι καλυτερες ταινιες ειναι αυτες που μας αρεσουν. Και δεν ειναι μονο αμερικανικες.

  8. ange-ta avatar
    ange-ta 25/11/2008 23:09:41

    Υπήρξε κάποτε και ένα μπλογκοπαιγνιο για τις ταινίες.
    Οι δικές μου επιλογές:

    http://ange-ta.blogspot.com/2007/03/blog-post_16.html

    Απο τον Fritz Lang λ.χ. βρίσκω σαφώς ανώτερη την Μητροπολη και λιγότερο το M.
    To citizen Kane, το βρίσκω λιγο βαρύγδουπο, στον νονό ωραιοποιείται η μαφία και δίνει λάθος μηνυματα.
    Ο πολεμος των άστρων, μάπα.
    Εντυπωσιακο που και οι δύο θεωρούν τα φωτα της πόλης σαν το καλίτερο του Σαρλώ.

    Any way, Είναι πολύ δύσκολο να βρεις τις καλίτερες ταινίες.

  9. fantomas avatar
    fantomas 25/11/2008 23:31:20

    μονο η ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ (για το ερωτικο κομματι) ειναι κατι ανεπαναλυπτο!!

  10. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 25/11/2008 23:35:59

    fantoma!!!!

  11. fantomas avatar
    fantomas 25/11/2008 23:40:09

    τι ?

  12. Σόμις avatar
    Σόμις 25/11/2008 23:58:12

    Αρρενες του antinews !
    Δείτε μια ενδιαφέρουσα κατάταξη ταινιών, από γυναίκα : στο blog της Καπετάνισσας λ-έξεις 21.03.2007
    Καγκεμούσα; Την ξέχασαν !

  13. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 26/11/2008 00:24:11

    Όχι ρε γαμώτο!! Μόλις συνειδητοποίησα ότι λείπει από την λίστα το "Βασικό Ένστικτο" και το "Σεξ 13 μποφόρ" του Γκουσκούνη. Άισχος! Οι ανέραστοι χολερικοί πουριτανοί σινεφίλ θάβουν τον ερωτικό κιν-φο.

    Πάω να συντάξω δική μου εναλλακτική λίστα...

  14. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 26/11/2008 00:49:07

    Ο νεολογισμός Αμερικανια=υπερβολικό, κακογουστο, αφελές (όλα μαζι συνηθως) βάζει στη θέση της , στο αναπόφευκτο παγκόσμιο χωριό, την αμερικάνικη κουλτουρα

  15. Κρητικός avatar
    Κρητικός 26/11/2008 08:29:49

    Baran (βροχή) του Majid Majidi

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/11/2008 08:49:16

    Πάντως τα περισσότερα εισιτήρια στην Ελλάδα έχει κόψει η ταινία "Υπολοχαγός Νατάσσα" (για τους νεότερους ΔΕΝ έχει σχέση με τη γυναίκα του Καραμανλή).

    Καλύτερη ταινία όλων των εποχών για μένα Gone with the wind = Oσα παίρνει ο άνεμος.

  17. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 26/11/2008 08:54:44

    "Τα παιδιά της χορωδίας", Κριστόφ Μπαρατιέ

    Ανεπανάληπτη, δείτε την αξίζει.
    (Μην ξεχάσετε τα pop corn, μεγάλη σακούλα όμως).

  18. Helmut avatar
    Helmut 26/11/2008 11:00:01

    Μα κανένας Ρώσος, ούτε Eisenstein, ούτε Vertov, ούτε έστω, Tarkovsky;

    Θα μας τρελάνουν; Και μετά κλαίγονται οι Άγγλοι;

    Και που έφτυσαν τον Bergman; Οι Σουηδοί θα έπρεπε να αρχίσουν αμέσως μποικοτάζ του camembert και beaujolais nouveau να μάθουν οι βρωμο-Γάλλοι τι εστί σινεμά.

  19. patos avatar
    patos 26/11/2008 12:08:57

    ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΡΓΟΥ

    Με το νέο βραβείο "βραβείο Αποδοτικότητας του Έργου στους Θεατές" (ΑΕΘ εν συντομία) δεν θα έχουμε ανακατατάξεις στους καταλογους αξιολόγησης ταινιών. Θα παραμείνουν οπως τους ξέρουμε ως σήμερα, ή τουλάχιστον αν θα υπάρξουν αλλαγές θα είναι ασήμαντες.
    Το βραβείο ΑΕΘ για τη καλυτερη ταινία made BY USA [παρακάτω ένα σχετικό απόσπασμα] μας εισάγει στα νέα αισθητικά εργαλεία της ινφο-αισθητικής: τους σύγχρονους μηχανισμούς διαμόρφωσης της προσωπικότητας.ινφο.
    Με τους νέους ινφο.μηχανισμούς της αισθητικής απομακρυνόμαστε οριστικά απ΄τους δυσκίνητους μηχανισμούς εντολών και ελέγχου της προσωπικότητας με τους οποίους γαλουχούμασταν στον 20ο αι.: τους μηχανισμούς της εθνικής ή/και βιομηχανικής συνείδησης.
    Αντιγράφω απ το λινκ:
    http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathciv_1_25/11/2008_257670


    Το «Σύνδρομο Τρούμαν»

    Ένας άντρας εμφανίζεται σε κτίριο δημόσιας υπηρεσίας των ΗΠΑ ζητώντας να απαλλαγεί από το ριάλιτι που γυριζόταν από τη ζωή του. Κάποιος άλλος είναι πεπεισμένος ότι κάθε του κίνηση βιντεοσκοπείται κρυφά για κάποιο διαγωνισμό στην τηλεόραση. Ένας τρίτος, πιστεύει ότι τα πάντα, από τις ειδήσεις, τους ψυχιάτρους και τα φάρμακα που του χορηγούνται είναι μέρος ενός ψεύτικου κόσμου στον οποίο πρωταγωνιστεί παρά τη θέλησή του, όπως στην ταινία του 1998, «Τρούμαν Σόου».
    Ο Τζίμ Κάρεϊ στην ταινία "Τρούμαν Σόου"

    Ερευνητές έχουν ήδη ξεκινήσει να καταγράφουν αυτό που ονομάζουν «Σύνδρομο Τρούμαν», μία ψευδαίσθηση κατά την οποία οι άνθρωποι πιστεύουν ότι οι ζωές τους προβάλλονται σαν εκπομπή ριάλιτι. Όπως αναφέρουν, οι διαταραχές αυτές φανερώνουν την επιρροή της ποπ κουλτούρας στις διανοητικές καταστάσεις. «Το ερώτημα που προκύπτει είναι αν πρόκειται για κάποια διαφοροποιημένη γνωστή ψευδαίσθηση, ή αν μιλάμε για κάποια συνέπεια της κουλτούρας μας, όπου η δόξα και η αναγνωρισιμότητα ... " ...

    η συνέχεια στο
    http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathciv_1_25/11/2008_257670

  20. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 26/11/2008 12:31:22

    Tι να μας πουν οι Βαρβαροι !!!

    FACTORX:KAI O ΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ. Η ΠΛΑΚΑ , ΠΛΑΚΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ


  21. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 26/11/2008 13:21:38

    21.

    ΠΑΣΟ !

    ΠΠ

  22. donaE avatar
    donaE 26/11/2008 14:24:44

    Η τεχνη δεν αξιολογειται σε καλυτερη η χειροτερη,πρωτη-δευτερη.Αλλο αν προσπαθουν να φτιξουν καποιοι εμποροι ενα στοκ για να πλασαρουν.Προσωπικο γουστο υπαρχει μονο.

  23. Τιμολέων avatar
    Τιμολέων 26/11/2008 14:25:30

    Φωνάζει ο κλέφτης, αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλο το Πασοκ

  24. Lara avatar
    Lara 26/11/2008 16:10:34

    Το μαντολινο του Καπταιν Κορελλι.

    Ενα ωραιο ιστορικοερωτικο ρομαντζο στην Κεφαλονια γυρισμενο παρουσια ολου του Χολυγουντιανου κλαμπ.
    Στη Ζυριχη εσπασε ταμεια.
    Στην Ελλαδα περασε στα αζητητα.
    Εξ αιτιας αυτου του φιλμ ξεσηκωθηκαν ιταλοι συγγενεις θυματων στο Ιονιο νησι, διεκδικωντας αποζημιωσεις.
    Αξεχαστο το τανγκο της Πενελοπε στη μεσονυχτια βιγκερα του χωριου.

  25. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 26/11/2008 16:35:17

    Ο ΖΗΚΟΣ ..... ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΗΡΑΣ!!!
    ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΚΟΜΩΔΙΑ!!

  26. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 26/11/2008 19:02:36

    καλα στην αμερικη τέλειωσε ο κινηματογράφος το 50

  27. AdamZP avatar
    AdamZP 28/11/2008 23:34:37

    гляди! Я ржал - http://ibigdan.livejournal.com/4243319.html - тема дня :))
    Фото на тему кризиса..
    да, и спасибо за пост) добавил в избранное

  28. demetris avatar
    demetris 29/12/2008 11:40:10

    Η φωλιά του κούκου.....ίσως η μόνη αναρχική τανία

  29. LOULOU avatar
    LOULOU 20/02/2009 20:30:12

    ΜΑΛΑΚΙΚΕΣ ΔΕΙΧΝΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  30. Giorgos avatar
    Giorgos 22/04/2009 01:28:43

    Kaliteri taineia....1.21 Grammars 2.The Taxi Driver 3.Mar Adentro
    (4,5,6....Babel,O Pianistas,I lampsi,Seven.....ke poli katw o "politis kane" orea alla varigdupi ke iperektimimeni)