#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2009 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιες δημοσκοπήσεις; Ταξί !!!

Ότι ο Καραμανλής θα πάει αργά η γρήγορα σε πρόωρες εκλογές το έχουμε ήδη εξηγήσει πολλές φορές: Δείτε πχ εδώ: Γιατί οι (πρόωρες) εκλογές είναι αναπόφευκτες κι εδώ: Εκλογές, συνέδριο, ή ... επανίδρυση;

Το καταλάβανε σήμερα και οι εφημερίδες που με αφορμή τις εξελίξεις στην υπόθεση Παυλίδη επιδίδονται πάλι σε εκλογολογία.


______________________________________________________________________________________
Ξέρετε όμως ποια είναι η καλύτερη ένδειξη ότι πάμε για εκλογές; Οι αυξήσεις που έδωσε χθες η κυβέρνηση στα κόμιστρα των ταξί:

Η μονή ταρίφα από 0,36 ευρώ, θα ανέλθει σε 0,48 ευρώ το πρώτο εξάμηνο, 0,60 ευρώ το δεύτερο και 0,72 ευρώ το τρίτο (αύξηση 100% !) . Η διπλή ταρίφα από 0,68 ευρώ ανά χιλιόμετρο που είναι σήμερα θα ανέλθει στα 0,84 ευρώ το πρώτο εξάμηνο, σε 1,05 ευρώ το δεύτερο και σε 1,20 ευρώ το τρίτο. Εδώ η αύξηση είναι μόνο ...76,4% ευτυχώς! Ακόμη, αποφασίστηκε να αυξηθεί το κόστος του τηλεφωνικού ραντεβού του ταξί από 2,80 ευρώ που είναι σήμερα σε 3-5 ευρώ. 

Δεν θα το πιστέψετε, αλλά αποτελεί πεποίθηση όλων των κυβερνήσεων ότι οι ταξιτζήδες παίζουν αποφασιστικό ρόλο στο εκάστοτε εκλογικό αποτέλεσμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kakos avatar
    kakos 07/04/2009 13:44:44

    αυξησεις 100%
    μονο σε τριτοκοσμικές χώρες γινονται.

    όσοι έχετε ταξιδεψει σε πολιτισμένες ευρωπαικες χώρες βλεπετε τιμές του στύλ, 1,88 €
    και φυσικά σας δίνουν ρέστα μέχρι και το τελευταίο cent,και όταν έρθει η ώρα της αυξησης τότε το προιον που έκανε 1,88 γινεται 1,94 κλπ κλπ
    (δεν μιλώ για supermarket αλλά για fast-food
    καφετεριες κλπ)

    στην ελλάδα τα περιπτερα ανεβασαν τις τιμες περιπου 200 % σε αρκετα προιοντα (π.χ τσιχλες με 100 δραχμες να κανουν τωρα 1 €,μπουκαλι νερο μικρο απο 50 δραχμες τωρα μισο €)

    και όλα αυτά να είναι φυσιολογικά,
    και εκτός απο την ανύπαρκη καταναλωτική συνείδηση
    του έλληνα να μην υπάρχει και κανένας έλεγχος για τις τιμές,ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΕΓΧΟΣ είναι απίστευτο.

    φυσικα απο ότι καταλαβαινω δεν θυμαται κανενας τις αυξησεις στα ταξι όταν ανεβηκε η τιμη της βενζίνης και φυσικά τώρα που έπεσε η τιμή
    της βενζίνης εδώ και καιρό
    έχουμε νεα αυξηση 100% στην ταρίφα..........

  2. Smash Direct avatar
    Smash Direct 07/04/2009 14:01:35

    Υπαρχει εξηγηση για τις αυξησεις..Εν οψει εκλογων οι ταξιτζηδες ειναι τα καλυτερα παπαγαλακια καθε δεξιας κυβερνησης μαζι με ορισμενους ΚΥΠατζηδες που παριστανουν τον ταξιτζη..

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 14:05:45

    Και βεβαιαως εχετε δικηο,αλλα γιατι τα παιρνετε τα ταξι;
    Σας περισσευουνε τα λεφτα,η εισαστε τοσο πολυασχολοι,που δε θελετε να μπειτε στο λεωφορειο,η μηπως,σαν το γαμπρο μου,δεν θελετε κι εσεις,να συμφυρεσθε με τους πληβειους;

  4. daris avatar
    daris 07/04/2009 14:07:07

    Διπλο το κακο...Θα πληρωσουν ακριβα το ταξι που θα παρουν για να φυγουν απο την κυβερνηση!!!

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/04/2009 14:12:27

    Πάντα έτσι ήτανε. Θυμάμαι ότι το "βρώμικο '89", με τις απανωτές εκλογικές αναμετρήσεις, είχαν οργιάσει. Μέχρι και φέιγ-βολάν υποψηφίου μού είχε δώσει κάποιος!

    Πλάκα-πλάκα πάντως, το ταξί στην Αθήνα ΠΡΕΠΕΙ να γίνει πανάκριβο, ίσως και ακριβότερο από όσο θα γίνει τώρα, ώστε να πάψει να αποτελεί υποκατάστατο της αστικής συγκοινωνίας, και να στραφούμε μαζικά προς τα ΜΜΜ. Δεν είναι δυνατόν, επειδή η κάθε καλομαθημένη δεσποινίς και ο κάθε κοστουμαρισμένος γιάπης "δεν θέλει να ταξιδεύει με αλλοδαπούς" -ναι, έτσι λένε κατά κόρον!- να έχουν μετατρέψει το ταξί σε λεωφορείο.

    Να γίνει πανάκριβο λοιπόν, να το χρησιμοποιούν μόνο όσοι και όταν το έχουν ανάγκη, για να μείνουν και λιγότεροι ταξιτζήδες στο επάγγελμα. Δεν είναι δυνατόν το Λονδίνο και το Παρίσι να έχουν από 5.000 ταξί και η Αθήνα να έχει 16.000.

  6. bgt avatar
    bgt 07/04/2009 14:29:06

    @Αυριανιστής
    Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.
    Εγω για να παω με τα ΜΜΜ στη δουλεια πρεπει να αλλαξω 3 συγκοινωνιες και χρειαζομαι 1 ωρα και 45 λεπτα. Με το ταξι μιση ωρα και εμφανως λιγοτερη ταλαιπωρια. Και ηδη οριακα μπορω και αντεχω το κοστος. Αν το ταξι γινει ασυμφορο για μενα (και για πολλους σαν και μενα) θα προτιμησω τη λυση ενος μικρου ΙΧ.
    Τα ταξι καλυπτουν μια πολυ μεγαλη μεριδα Αθηναιων που δε μπορουν εξυπηρετησουν τα ΜΜΜ αλλα και που δε χρησιμοποιουν το ΙΧ τους.
    Ας εχουμε καμια 15αρια γραμμες Μετρο οπως εχουν στα Λονδινα και στα Παρισια και εγω ευχαριστως να μην ξαναμπω σε ταξι και να κινουμε μονο με ΜΜΜ.
    Αλλα μη μας τη λες με τα ανυπαρκτα ΜΜΜ...γιατι εγω μεσα στο κατακαλοκαιρο στο τρενο ΧΩΡΙΣ αιρκοντισιον δε ξαναμπαινω.

    Στο λεω και να το θυμασαι, το μονο που θα γινει εαν μεινει το 1/3 απο τον υπαρχοντα στολο ταξι ειναι να αντικατασταθουν με ΙΧ με ενα επιβατη μεσα. Και ετσι θα γινει. Γιατι η 100% αυξηση ταξι πολυ απλα θα μικρυνει το στολο.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/04/2009 14:34:19

    @7 bgt

    Κι όμως, δεν θα προτιμήσεις να πάρεις ένα μικρό ΙΧ, γιατί δεν θα έχεις πού να το παρκάρεις. Οπότε, αναγκαστικά στα ΜΜΜ θα στραφείς. Και πέραν αυτών, έχει αποδειχθεί με μελέτες ότι οι συνεχείς μετακινήσεις των ταξί, και μάλιστα με χαμηλές ταχύτητες για το "ψάρεμα" των πελατών που κάνουν, επιβαρύνουν τόσο την ατμόσφαιρα με καυσαέρια, όσο και την κυκλοφορία καθώς ανακόπτουν τη ροή των άλλων οχημάτων.

  8. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 07/04/2009 14:42:17

    Και καλά η αύξηση. Η είσοδος στους λεωφορειοδρόμους γιατί τους επιτράπηκε; Για να βοηθηθούν τα ΜΜΜ;

  9. bgt avatar
    bgt 07/04/2009 14:53:32

    Οχι φιλε, δεν υπαρχει περιπτωση να προτιμησω αυτα τα ΜΜΜ για τη διαδρομη μου. προτιμω να διπλοπαρκαρω εξω απο το σπιτι μου παρα να παθω θερμοπληξια μεσα στο τρενο ή να περιμενω ορθια επι ωρες τις 3 συγκοινωνιες, ή να ξεκιναω απο τα αγρια χαραματα για να τις συχγρονησω και τις 3.

    Τα ταξι που σταματανε ολη την ωρα, περνουν διπλοκουρσες και τριπλοκουρσες. Για φαντασου ολους αυτους τους επιβατες σε ενα ΙΧ ξεχωριστα ο καθενας.

    Και οι αρρωστοι και ηλικιωμενοι που δε μπορουν να χρησιμοποιουν τα ΜΜΜ? Ποσα ΙΚΑ ειναι στις πιο απιθανες θεσεις και δεν υπαρχει συγκοινωνια για τους γεροντες? Το ΙΚΑ Κυψελης ας πουμε που ειναι στη Δροσοπουλου. Η γριουλα απο τη ΝΕΑ Κυψελη ή θα να περπατησει τουλαχιστον μιση ωρα για να φτασει στο ΙΚΑ ή θα πληρωσει ταξι.

    Η μονη λυση ειναι ΜΕΤΡΟ παντου στην Αθηνα και κοινωνικες υπηρεσιες για τα ΑΜΕΑ και τους ηλικιωμενους.
    Το ταξι στην Ελλαδα οπως εχει η κατασταση πρεπει να παραμεινει φτηνο.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 14:59:25

    @ bgt
    Κοιτα να δεις αγαπητε,θα σου πω μια ιστορια.(Εχω πολλες στο κεφαλι μου).
    Καποτε,μια συναδελφος,εμενε κοντα στο Σχολειο μου,καπου στο Γαλατσι.
    Μια ωραιαν πρωιαν,μας ανεκοινωσε περιχαρης,οτι χτιζει σπιτι στην Πεντελη.
    Πολυ ωραια θα πεις.Ελα ομως που ο αντρας της,δουλευε σε μια εταιρια στην Κορινθο!!
    Και επρεπε να κατεβαινει στην Ομονοια,να παιρνει το λεωφορειο της εταιριας για να τον παει εκει.
    Του λεω λοιπον εγω.Μα ρε συ,αμα πας στην Πεντελη,θα κανεις πιο πολυ ωρα να πας απο το σπιτι σου στην Ομοοι και τουμπαλιν,απο οση ωρα θες για να πας απο την Ομονοια στην Κορινθο.
    Τοτε η κυρια,ερχεται,και μου τραβαει μια χαιδευτικη μπουνια στα νεφρα,που με πεθανε και ακομα τη θυμαμαι.
    Συμπερασμα;
    Μα να μενετε κοντα στη δουλεια σας αγαπητε,για να μην ταλαιπωρεισθε,και να μην υποκυπτετε στα θελγητρα των κυριών,που γουσταρουν παντα μεγαλεια,και που οπως ξερετε,τελικα σαν χηρες,ειναι πολυ περισσοτερες απο ο,τι οι χηροι.

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 15:04:42

    Και οπως ακουσατε,εκτος απο το χρημα,τους εκνε και αλλη μια κωλοτουμπα.
    Τους επετρεψε να μπαινουν μεσα στους λεωφορειοδρόμους.Και να ψαρευουν εκει,τα μεγαλα ψαρια.Τις κυριες δηλαδη,που ειναι και οι καλυτεροι τους,πελατες.
    Και οσο τον βλεπω αυτον τον τυπο ,τον υπουργο ντε,μου θυμιζει ενα χρονογραφημα που ειχε γραψει ο Ψαθας στα Νεα,για εναν πολιτευτη του γερο Καραμανλη,ονοματι,Οθων Λεφας Τετενες.
    θα ψαξω να το βρω και θα το βαλω.Θα ξεραθειτε στα γελια.

  12. bgt avatar
    bgt 07/04/2009 15:25:05

    Προβοκατωρ,

    Δεν ειμαστε ολοι ευτυχεις να δουλευουμε κοντα στον τοπο της εργασιας μας ουτε να επιλεγουμε που θα ειναι τα σπιτια μας.
    Την σημερον το να βρεις δουλεια ειναι μια περιπετεια απο μονη της, το να βρεις δουλεια διπλα στο σπιτι σου ή σε αποσταση περπατηματος ειναι απο πολυ δυσκολο εως αδυνατο.

    Αυτα που λετε ειναι ουτοπικα και εκτος πραγματικοτητας φοβουμαι.

  13. Hase avatar
    Hase 07/04/2009 15:26:36

    Προβωκατορ!
    Μαλλον θαπρεπε να φας και απο μενα μια (χαιδευτικη) μπουνια. Εγω δεν παιρνω οντως ταξι. Αλλα αλλοι ανθρωποι μπορουν να βρεθουν στην αναγκη να παρουν (αν και δεν περνουν σε νορμαλ συνθηκες). Γιατι λοιπον να το ακριβοπληρωσουν;; Ολα πρεπει να εχουν μια αξια. Αλλοι ειναι οι λογοι της ακριβειας στα ταξι.

  14. DHLεμε avatar
    DHLεμε 07/04/2009 16:01:55

    Ολα στην Ελλαδα ειναι υπερτιμημένα.
    Αντιδραση δεν υπαρχει.
    Μυαλο δεν βαζουμε.
    Καλα να πάθουμε , λοιπον.

  15. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 07/04/2009 16:05:26

    Άν ήθελε η κυβέρνηση να λύνει προβλήματα και όχι να εξυπηρετεί τα τσιράκια της θα φρόντιζε τα ΜΜΜ. Θα υπήρχαν δρομολόγια ανά τακτές ώρες, ανταλλακτικά για τα αυτοκίνητα, οδηγοί στην ώρα τους, στέγαστρα στις στάσεις, ελεύθεροι δρόμοι όπου υπάρχει λεωφοριακή γραμμή, καθαριότητα και εξυπηρέτηση. Όμως η κυβέρνηση τι έκανε; Στα 5 χρόνια κατάργησε μπόλικες γραμμές, αραίωσε τα δρομολόγια, δεν φρόντισε για ανταλλακτικά των λεωφορείων,δεν φρόντισε τους εργαζόμενους στα ΜΜΜ. Έτσι απαξίωσε ακόμη περισσότερο τα ΜΜΜ δίνοντας περισσότερη δουλειά στα τσιράκια της,όπως έκανε με την υγεία, την παιδεία κ.λ.π. Όσο δεν βλέπω "ΚΟΨΟΧΕΡΗΔΕΣ" στους δρόμους καλά μας κάνει. Μάλλον δεν τους καταλάβαμε ακόμη.

  16. . avatar
    . 07/04/2009 16:43:42

    @13
    Έχεις πλάκα.Συνέχισε! Είναι μεγάλο πράγμα να προσφέρεις γέλιο.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2009 17:01:57

    έχεις υπόψη σου από βελγίδα ταξιτζή;

  18. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/04/2009 17:49:07

    bgt
    Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι. Αν υπηρχε ενα δικτυο ΜΜΜ "ευρωπαϊκό" δεν θα ξαναμπαίναμε σε ταξί για να πάμε στις δουλειές μας.

    Πάντως ο κλάδος ειναι γνωστά ΝΔ-παπαγαλάκια αν και εδω και ένα χρόνο διακρίνω αύξηση των φαν ΛΑΟΣ με "χρυσές" αντάυγειες και του Λιακό. Απορώ που δεν φοβούνται να κυκλοφορούν με όλους αυτους τους ψεκασμούς (Η μπορεί να το έπαθαν απο κεί)

  19. Aurora avatar
    Aurora 07/04/2009 18:44:31

    Αν ειναι πρεοκλογικο κολπο για την εξασφαλιση ψηφων στις επικειμενες εκλογες τοτε θα πρεπει να ειναι για φουντο.
    Δεν τους υποφερουν ουτε οι δικοι τους υπηκουοι ηθικοΑνηθικοι υποστηριχτες

  20. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 19:03:55

    Aπο μυαλο,βλεπω με χαρα,σκιζετε.
    Και ποιος σου ειπε λεβεντη μου,οτι μιλαω για τις εκτακτες περιπτωσεις,που για μενα πχ,μπορει να ειναι 1,η 2 φορες το χρονο;Μιλαμε γι αυτους,που δινουνε το αιμα της καρδια τους,για να παιρνουν ταξι,στερωντας απο τον εαυτο τους,αλλα πιο ουσιωδη,γιατι αμα περισσευει το χρημα,δεν το κουβεντιαζουμε.
    Εγω ειπα μια ιστορια.Τη διαβασατε και αμα θελετε,γραψτε κατι γι αυτη.Ολα τα αλλα,ειναι ασχετα.
    Εδω,ο αλλος,το διαλεξε να φτιαξει σπιτι,ενω ηξερε που δουλευε.
    Του ειπα εγω τοτε,και γιατι δεν πας να μεινεις στην Κορινθο,που ειναι διπλα στη δουλεια σου;
    Και εκει ηταν που εφαγα τη μπουνια.
    Δεν καταλαβαινετε τη διαφορα;
    Αν οχι,δυστυχως,δε μπορω να κανω τιποτα αλλο.
    Ουτε και να πω εξ αλλου.

  21. silegav avatar
    silegav 07/04/2009 19:13:15

    Ο Παπανδρέου, θυμάμαι, είχε εφαρμόσει το μέτρο των δωρεάν μετακινήσεων τις πρωινές ώρες για τις άθλιες συγκοινωνίες της εποχής.

    Ο Μητσοτάκης αποφάσισε να βελτιώσει την κατάσταση προσφέροντας τα λεωφορεία σε νοικοκυραίους ψηφοφόρους του αλλά η ιστορία έληξε με δημόσια ξεβρακώματα.

    Ο Σημίτης έφτιαξε (με Ευρωπαϊκή συμμετοχή) τον μεγαλύτερο στόλο λεωφορείων με Φυσικό Αέριο στην Ευρώπη και το μετρό.

    Ο Καραμανλής, στην δύση της καριέρας του σαν πρωθυπουργός, εφαρμόζει κι αυτός το μεταρρυθμιστικό του πρόγραμμα στον τομέα των συγκοινωνιών.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/04/2009 19:55:30

    Να καταργήσουμε και τα τοπ τεν και τις μετρήσεις τηλεθέασης. Οι ταξιτζήδες είναι το πιο σοβαρό βαρόμετρο. Τερζής και Βίσσυ οι Νο 1 στη μουσική και τα μεσημεριανάδικα με κους κους οι πρώτες εκπομπές. Α, και η Μενεγάκη διανοούμενη....

  23. Hase avatar
    Hase 07/04/2009 21:27:12

    Προβοκατωρ.
    Εσυ μιλας για τους κουτους, ετσι; Γιατι ενας που στερει απο τον εαυτο του τα ουσιωδη για να παρει ταξι, κουτος ειναι. Εγω μιλαω για τους εξυπνους ομως που μπορουν να παρουν ταξι απο αναγκη, το αν θα το παρουν μια η πεντε φορες ουδολως με νοιαζει. Αυτοι γιατι να πληρωνουν;; Και στο κατω κατω οταν ο υπουργος δινει μηδενικες αυξησεις στους συνταξιουχους και στους δημ. υπαλληλους γιατι δινει αυτες τις (υπερογκεσ ) αυξησεις στους ταξιτζηδες;
    Οσο για το μυαλο, αστο αυτο, επειδη ησουν καθηγητης (ετσι νομιζω πως εχεις αναφερει καποτε) μην νομιζεις πως οι αλλοι εδω μεσα ειναι μπουφοι. Πιστευω πως οι περισσοτεροι ειναι πολυ μυαλομενοι, και αυτο φαινεται απο το επιπεδο των σχολιων.

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 23:29:07

    Μα δεν ειμαι τοσο βλακας,να θεωρω πως οι αλλοι ειναι βλακες.Αλλοιμονο μου.
    Και ομως,ξερω ανθρωπους,που παιρνουν το ταξι,χωρις να εχουν μεγαλες δυνατοτητες,γιατι για τους αλλους και περι ορεξεως,κολοκυθόπιτα.
    Ας μην παραπονουνται λοιπον καποιοι που ακριβηναν τα ταξι,γιατι αν τα σνομπαραν και δε παινανε μεσα,θα τρεχανε την αλλη μερα,να κατεβασουν τις τιμες,αλλα ο Ελλην ,ειναι λαρζ,αρχοντας.Δεν καταλαβαινει απο τετοια.
    Εκεινο που με φοβιζει ομως,ειναι οτι με την κριση να ερχεται,αυτη η αρχοντια,θα φαει χωμα,και τοτε,θα αλλαξει και ιδεολογια περι του θεματος,εφαρμοζοντας τη ρηση της γιαγιας μου,"νηστευει ο δουλος του Θεου,οταν δεν εχει να φαει".

  25. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 23:32:55

    Και κατι αλλο για το Μητσοτακη,που δεν το βαλατε.
    Ανεβασε την τιμη του εισιτηριου στα(κρατικα) τραινα, Αθηνα -Κορινθος,και Αθηνα-Χαλκιδα,που ηταν φτηνα και ειχαν και μηνιαια καρτα,(τα χρησιμοποιουσα κι εγω καποτε),για να μην κανουν αντιπραξη στα ιδιωτικα λεωφορεια,που τα ειχαν οι νοικοκυραιοι του.
    Καταλαβατε για τι πραμα μιλαμε;

  26. bgt avatar
    bgt 08/04/2009 00:51:16

    Ουσιωδες για καποιον μπορει να ειναι και το να μη σπαταλα 3 ωρες απο τη ζωη του καθε μερα σε συγκοινωνιες. Εγω παλι προτιμω να στερουμαι λιγα χρηματα απο το να βρισκομαι μακρια απο την οικογενεια μου για 2 ολοκληρες ωρες.

    Ουσιωδες μπορει να ειναι και η κακη ποιοτητα ζωης, οταν νευρα γινονται κορδελλες μεσα στα ελληνικα ΜΜΕ.

    Ουσιωδης πανω απο ολα ειναι και η υγεια. Γιατι να τη διακινδυνευεις σαρδελοποιημενος στους 50C ενος ΜΜΜ χωρις κλιματισμο?


    Τα κριτηρια σας για τους χρηστες των ταξι ειναι πολυ περιεργα. Αναρωτιεμαι μηπως σας εχει τρακαρει κανας ταριφας και ισοπεδωνετε τα παντα.

    Οπως και να χει τωρα που θα ακριβυνουν τοσο πολυ θα μειωθουν στο ενα τριτο και η ευχη σας θα πραγματοποιηθει. Οπως και θα πενταπλασιαστει ο αριθμος των ΙΧ σε ωρες αιχμης.

    Εσεις φυσικα μπορειτε να ελπιζετε στο θαυμα, τουτεστιν να αποκτησει ξαφνικα η Αθηνα 15 γραμμες Μετρο απο ακρη σε ακρη.

    Μηπως δουλευετε ΣΤΟ σπιτι σας αγαπητε? Γιατι φαινεται να αγνοειτε πληρως οτι το ελληνικο ταξι και ειναι απο τα φθηνοτερα στον κοσμο και υποκαθιστα τα ανυπαρκτα ΜΜΜ.

  27. bgt avatar
    bgt 08/04/2009 00:58:52

    Υπαρχουν συνανθρωποι μας που πληρωνουν ταξι απο και προς Γιατρους και αιμοκαθαρσεις. Το καλο κρατος θα επρεπε να μερυμνησει για αυτους.
    Αλλα το καλο κρατος δε θα εδινε 30% αυξηση μονο σε δικες του συντεχνιες.

    Ποσο κοντοφθαλμοι ειναι και οι ταξιτζηδες, το ακριβο ταξι σημαινει συρυκνωση του στολου τους με μαθηματικη ακριβεια. Δεν εχουν παρει χαμπαροι τι κανουν οι συνδικαλισταδες τους.
    Ηδη τα ταξι στην Αθηνα κυνηγανε τους πελατες με το τουφεκι. Να δω τι πελατεια θα τους εχει μεινει μεχρι του χρονου που η αυξηση θα εχει παει 100%.

    Ολοι τελικα δουλευουνε για τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων και το ελληνικο δημοσιο.

  28. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/04/2009 08:47:47

    @28, 29
    Ακριβώς εκεί συνίσταται το πρόβλημα. Στο ότι το ελληνικό ταξί είναι "από τα φθηνότερα στον κόσμο". Έτσι μετατρέπεται σε ΜΜΜ από τους καλομαθημένους ελληναράδες, με αποτέλεσμα να μην ασκείται καμία ουσιαστική πίεση προς τις κυβερνήσεις για την αναβάθμισή τους. Αν δεν είχαν πιεστεί να τα αναβαθμίσουν λόγω των διεθνών πιέσεων για το πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας, θα είχαν εγκαταλειφθεί στο έλεός τους. Όσο για το αν "κυνηγάνε τους πελάτες με το ντουφέκι", δε νομίζω ότι συμβαίνει. Η διπλοτριπλομίσθωση οργιάζει και ο large ελληναράς επιβάτης αφήνει τον ταρίφα να αισχροκερδεί σε βάρος του (με τις έξτρα μισθώσεις) αδιαμαρτύρητα. Μη διαμαρτύρεστε λοιπόν για τις αυξήσεις. Και μικρές είναι.

  29. Hase avatar
    Hase 08/04/2009 09:02:46

    @bgt
    Απο αυτα που γραφεις συμπεραινει κανεις πως το ουσιωδες ειναι σχετικο και διαφορετικο για τον καθε ενα απο εμας.
    Πολλες φορες το ταξι ειναι πιο αργο απο τα ΜΜΜ. Οταν ενα νοσοκομειακο θελει μια ωρα να παει απο την Ομονοια στον Ερυθρο τοτε ενα ταξι κανει περισσοτερο.
    Εγω αναφερομαι σε πτωχους ανθρωπους που μπορει να το εχουν αναγκη. Ηδη αναφερες μια κατηγορια ασθενων. Γιαυτους θα ειναι μια διπλη επιβαρυνση
    Αν διαβασες τον χτεσινο τυπο, θα γινεται και αξιολογηση των ταξι απο τους πολιτες, οι οποιοι θα μπορουν να κανουν παραπονα και καταγγελιες τηλεφωνικα (Εδω γελαμε). Και θα μας κοβουν και αποδειξεις. (Εδω γελαμε περισσοτερο)

  30. Haris avatar
    Haris 08/04/2009 10:35:07

    Ευτυχώς που θα ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα, και θα απαλλαγούμε από τους κακούς επαγγελματίες...

  31. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 10:50:01

    Πρωτον,γιατι ειναι φτηνο το ταξι;
    Τα ιδια λεφτα παιρνει το μηνα ο εργατης στην Ευρωπη,για να συγκρινετε τις τιμες των ταξι,ετσι ασχετα;
    Και δευτερον,για το φιλο,που φαινεται οτι εχει να πει σε ΜΜΜ ,καια 20ρια χρονια.
    Γιατι αν δεν ηταν ετσι,θα ηξερε οτι ολα τα ΜΜΜ εχουν αρκουδισιο,και ορισμενα,παρα πολυ καλο.
    Εγω πχ που παιρνω το τρολευ δυο τρεις φορες τη βδομαδα,ανβαινοντας απο το κεντρο στην Κυψελη,(γιατι στην καθοδο,περπαταω παντα),μια χαρα περναω το καλοκαιρι.Αρα,μη λετε ανακριβειες.

  32. PetuniaIncomunicada avatar
    PetuniaIncomunicada 08/04/2009 16:01:52

    Προβοκατωρ. Says:
    April 7th, 2009 at 2:59 pm
    Αγαπημένε Προβοκάτωρ,
    Αν δεν ήταν το ταξί τόσο φτηνό που να μπορώ να το χρησιμοποιώ τοτε πες μου εσυ αν στη θέση μου θα προτιμούσες να κάνεις εως και 40 λεπτά να πας απο την άνω Γλυφάδα στο Ασκληπείο Βούλας με 1 λεωφορείο που τη μια περνάει 8.25, την επομένη 8.30, την επομένη 8.35 και ναι δεν ξέρω πότε θα περάσει και περιμένω σα το βλήμα και μετά έχω και κανα χιλιόμετρο να περπατήσω μέχρι να φτάσω που όμως δε με χαλάει γιατί κάνω και τη γυμναστική μου...αλλά δεν παύω να κάνω 40 λεπτά για μια διαδρομή της πλάκας...
    ΘΕΛΩ απλά να ξέρω ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ για να μπορώ να ξέρω τι ώρα θα φτάσω στη δουλειά μου.
    ΘΕΛΩ να σταματήσουν οι συμπολίτες μου τα ζώα να διπλοπαρκάρουν ΟΠΟΥ ΣΤΑΘΟΥΝ ΚΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΔΥΣΚΟΛΗ και μια μέρα θα τους περιμένω με πισσα και πουπουλα πολλα!!!!
    Φιλιά πολλά

  33. PetuniaIncomunicada avatar
    PetuniaIncomunicada 08/04/2009 16:02:23

    Μετα ίσως να σταματήσω να παίρνω ταξί...

  34. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 16:09:22

    Τωρα να πω οτι εχεις αδικο;
    Ε δεν το λεω.
    Και χαιρετω.

  35. harvey avatar
    harvey 09/04/2009 00:01:02

    "Και βεβαιαως εχετε δικηο,αλλα γιατι τα παιρνετε τα ταξι;"

    Γιατί σε μερικές πόλεις της Ελλάδας το αστικό περνάει μία φορά την ώρα

  36. harvey avatar
    harvey 09/04/2009 00:10:30

    @Γιατι φαινεται να αγνοειτε πληρως οτι το ελληνικο ταξι και ειναι απο τα φθηνοτερα στον κοσμο @

    Εδώ γελάμε. Στη Γερμανία και στην Αγγλία δεν είναι ακριβότερα. Και εκεί πληρώνεις ότι γράφει το ταξίμετρο.

    Επαναλαμβάνω, σε επαρχιακές πόλεις τα αστικά πολλές φορές ξεκινάνε στις 7:30 και σταματάνε στις 22:00. Αν πας βόλτα στο κέντρο της πόλης και μένεις σε προάστιο πρέπει να πάρεις ταξί (ή να περπατήσεις 30-40 λεπτά σε δρόμους στους οποίους δεν υπάρχουν καν πεζοδρόμια/φώτα με κίνδυνο της ζωής σου!).

  37. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 09/04/2009 14:45:47

    “Και βεβαιως εχετε δικηο,αλλα γιατι τα παιρνετε τα ταξι;”
    Για να δούμε και μια άλλη παραμετρο του θέματος. Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα υπάρχουν περίπου 2 εκατομμύρια άτομα πολυμεταγγιζόμενα και αιμοκαθαρόμενα, που πρέπει τρείς με τέσσερις φορές την εβδομάδα να πηγαίνουν για μετάγγιση αίματος στις πάσης φύσεως αναιμίες ή αιμοκάθαρση στις νεφροπάθειες. Οι περισσότεροι νεφροπαθείς -αν προυπάρχει ζάκχαρο- είναι κολοβομένοι στα κάτω άκρα. Για εξηγήστε μου, μπρε τσακάλια, με ποιό τρόπο θα πάει και να γυρίσει π.χ από την Κυψέλη στο Σισμανόγλειο τρείς με τέσσερις φορές την εβδομάδα για αιμοκάθαρση εκτός από ταξί??? Και μή βρεθεί κανένας έξυπνος να ισχυρισθεί ¨¨να πας σε κοντινότερ﨨 γιατί το πρόβλημα δεν είναι να βρείς νοσοκομείο, αλλά κενό κρεββάτι και μηχάνημα σε νοσοκομείο. Και ξέρεται πόσο δίνει το ΙΚΑ για έξοδα κινήσεως??? 220 ολόκληρα ευρώπουλα τον μήνα. Τα υπόλοιπα τα βάζουν από την τσέπη τους οι ασθενείς.