#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2008 12:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποια υπουργεία ΔΕΝ έκαναν δουλειές με την Ζήμενς;

Μετά τον ΟΤΕ και τα υπουργεία Άμυνας (ΕΡΜΗΣ, Πάτριοτ), Δημόσιας Τάξης (C4Ι ), Πολιτισμού, Μεταφορών και Επικοινωνιών (ΟΣΕ) με την Ζήμενς εμπλέκονται τώρα και τα υπουργεία Εσωτερικών και Οικονομικών. Πρόκειται για το έργο «ΤΑΧΙSΝet: Εξοπλισμός- Κέντρο Διαχείρισης Δεδομένων ΓΓΠΣ», που έχει στόχο την αναβάθμιση της απαραίτητης κεντρικής υπολογιστικής υποδομής της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων. Στον διαγωνισμό μετείχαν η κοινοπραξία Siemens- Ιnfoquest με προσφορά 7.770.307 ευρώ, η κοινοπραξία ΙΒΜ-Βyte με 5.949.750 ευρώ και οι Βull και ΗΡ- Αlgosystems, οι οποίες απορρίφθηκαν. Οι δύο επικρατούσες προσφορές βαθμολογήθηκαν ως εξής: ΙΒΜ 101,99 μόρια και Ζήμενς 96,86 μόρια.  Και τότε, όπως αποκαλύπτουν σήμερα τα ΝΕΑ, άρχισε να μεθοδεύεται η ανάθεση με το ζόρι στην Ζήμενς, παρά το γεγονός ότι το Ελληνικό Δημόσιο ζημιώνεται 1,82 εκατομμύρια ευρώ. Αυτά συμβαίνουνμάλιστα ενώ βρίσκονταν σε πλήρη εξέλιξη οι έρευνες για το σκάνδαλο των μαύρων ταμείων. Διαβάστε το θέμα εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 12:48:37

    Η Lufthansa έχει πάρει το πτητικό που ήθελε...βέβαια αν έχει και το 100% των υπηρεσιών εδάφους, και πάρει η Aegean ότι δεν έιναι ζημιογόνο από την Αεροπλοϊα, θα έχουν μεγαλύτερη πληρότητα οι γραμμές για Μοναχο και Φραγκφούρτη.

    Σιγουρα θα είναι πιο φτηνα τώρα από ότι το 1999.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 13:05:42

    αν το πακετο είναι φτηνό, γιατί όχι; Με λύπη μου σου λέω ότι η ΟΑ είναι καταδικασμένη από το '89, τουλάχιστον. (Πιο πριν δεν ξέρω)

    Με τους εργαζόμενους τι έγινε πήραν σύνταξη ή τους μετέταξαν;

    Με την στρατηγική εταιρίας 5 ηπείρων που έσπρωχναν οι συνδικαλιστές; τι έγινε; άλλαξε; ή άλλαξαν οι συνδικαλιστές;

    Ανωνυμε με τα κεφαλάια γράμματα δεν λέω τίποτα άλλο για ΟΑ γιατί με στενοχωρεί

  3. Enzo avatar
    Enzo 07/07/2008 13:21:16

    Ο ΕΡΓΟΣΕ ο οποιος και υπάγεται στο ΥΠΜΕ του οποίου προίστατο ο Michel de Liapis υπέγραψε το 2006 μια σκανδαλώση και ασύμφορη σύμβαση με την SIEMENS αξίας 70εκ Ευρω για τo συστημα επικοινωνιών του ΟΣΕ GSM-R. Και αυτό παρα το ότι η προσφορά της SIEMENS ήταν κατα 40% ακριβότερη του ανταγωνιστη της της Καναδικης NORTEL η οποία και σημειςτέον είναι η νο. 1 εταιρεία σε αυτα τα συστήματα παγκοσμίως.

    Α ρε Λιάπη bon viveur

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 13:26:55

    όχι ανώνυμε 1:12, είμαι από την άλλη πλευρά, αλλά μην με πιστέψεις αν δεν θες...

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/07/2008 13:59:17

    Oi Elvetoi akoma den echoun chonepsei pos i Lufthansa pire tin Swissair i opoia itan vevaia ygiestati sygrinomeni me tin Olympiaki...
    Kai i douleia egine dioti tin teleftaia stigmi o Ospel (proedros UBS) arnithike daneio stin Swissair para tin protropi tis Elvetikis Kyvernissis! Alla echei o kairos gyrismata kai tora frontizei ton kipo tou...Issos o pio missitos anthropos gia tous Elvetous pou einai laos me mnimi...

  6. socrates avatar
    socrates 07/07/2008 14:08:56

    Άλλο άνθρωπο δεν βρήκαν να πούν ότι τα πήρε, στον καλοκάγαθο Λιάπη βρήκαν να την πέσουνε; Γελάει όλη η Ελλάδα με τις καραγκιοζο-φήμες, ΜΟΝΟ ΟΙ SUPER-ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ μπορούν να τα πιστέψουν αυτά.
    Το marketing της Χ.Τρικούπη δεν είναι αυτό που ήτανε.
    Keep walking.

  7. theia diki avatar
    theia diki 07/07/2008 14:18:00

    opa re...
    twra th bazete ki eseis th fwtografia?

    mexri pou 8a ftasei h kseftila!

  8. Lara avatar
    Lara 07/07/2008 14:31:46

    Χαζε του Χωριου
    Μια διευκρινηση

    Η Ελβετικη αερογραμμη, που παντρευτηκε η Λουφταχνσα προσφατα και στεφτηκε ο γαμος με απολυτη επιτυχια δεν ειναι η Swissair, που ειναι η πρωτη εθνικη αεροποπλοικη γραμμη, η οποια φαλιρισε μετα απο τις υπερογκες αποζημιωσεις στα θυματα της πτωσης Zumbo στο Χαλιφα, αν θυμαστε, αλλα η μεσα σε μια νυχτα πορφυρογεννητη Swiss.
    Η Swiss σημερα ειναι επιφορτισμενη με ολες τις πτησεις που η Ολυμπιακη στα τελευταια 28 χρονια διεγραψε απο τη λιστα της, ακομα κι αυτη τη μοναδικη για Αθηνα, με τη διαφορα αυτη πεταει 5 φορες ενω η ολυμπιακη πετουσε 1 την ημερα für Athen.
    Θεωρειται σημερα η μοναδικη γραμμη, που τροφοδοτει την τουριστικη αγορα στην Ελλαδα με επισκεπτες.
    Οσο για τον Οσπελ δεν παραιτηθηκε για την αρνηση στην επιχορηγηση νεου δανειου ενισχυσης στην παλια εταιρια,
    αλλα για αλλα του σκανδαλα και για τον υπερογκο μισθο που εισεπρατε, οταν η Σουισαιρ ξεψυχουσε.
    λαρα

  9. ks avatar
    ks 07/07/2008 14:44:23

    Τά'πανε τά ξανά'πανε καί τά'χει μάθει όλα
    κάθε πτυχή τού θέματος καί κάθε μιά παρόλα,
    μά ό Έλλην αγανάκτησε καί θά τό πεί στά ίσια
    δέν τονε νοιάζουν τά Ευρώ μά ή χάρτινη βαλίτσα,
    άν κάποιος εταξίδεψε στήν Λόντρα στά Παρίσια,
    άν έβηξε, άν έφτυσε κι άν έχει κάνει τσίσια.

  10. Factorx avatar
    Factorx 07/07/2008 15:03:28

    @theia diki.
    1. Την βάζουμε τωρα, επειδή τώρα είναι είδηση σχεδόν παντού. Αρα δεν μπορούμε να την αγνοούμε.
    2. Με δεδομένο τα όσα έχουν προηγηθεί με ορισμένα μπλογκς (αγωγές κλπ) δεν θεωρούμε αυτόματα οτι ανεβαίνει σε άλλα μπλογκς αξιόπιστο για το αναπαραγουμε κι εμείς
    3. Η φωτογραφία μόνη της δεν λεει και πολλά. Ο Καραμανλής την πάτησε απο τους γνωστούς συνεργάτες του που δεν είπαν στον Χριστοφοράκο να φυγει απο εκει.
    4. Ο λαικισμός μόνο τους διαπλεκόμενους βοηθα σε αυτήν την φάση
    5. Αλλο να πηγαινει στη Ζήμενς κάποιος πολιτικός όπψως στις φωτογραφίες που βάλαμε εμείς και άλλο να παρευρίσκονται μαζί σε δημόσια εκδήλωση

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 15:05:52

    έχεις λάθος @Lara τόσο στην αναλυση της αρχικής Swissair όσο και σε αυτήν της διαδόχου εταιρίας, όσο και στην σχέση με την Lufthansa. Εκτιμώ ότι η ανάλυση του ελβετικού αερομεταφορέα, είναι πως να το πώ; δυσκολέυομαι να βρω την κατάλληλη λέξη. Ά! την βρήκα: ολιγον random

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/07/2008 15:21:14

    Pros Lara,

    O Ospel logo UBS epese gi afto egrapsa echei o kairos gyrismata.Den epesse gia ton (ontos) yperogo mistho tou-28 ek.elv fr-alla gia tin politiki ton bonus pou edrasse katalytika oste oi perissoteroi fund managers tis UBS na boun os ta bounia sta amrikanika subprimes kai na chassei to kolossiaio posso ton 18 disekatomyrion elv.fragon (os tora). I de Swissair ontos eiche chassei pola chrimata po tis apozimiosseis (stin Elvetia tis plironoun doukou) alla ean o Ospel edine to daneio pou eiche zitissei o Mario Corti (pou irthe apo tin Nestle na perisossei tin Swissair) me tin symfoni gnomi tou tote Proedrou tis Elvetias kai megaloviomichanou Kaspar Villiger tha eiche sothei. I taineia Grounding perigrafei me apolyti safineia tin ypothessi kai i diki pou molis teleiose sto 2o vathmo to epivevaiosse...
    Simantiko stoicheio epissis einai oti 3 chronia prin agorassei tin Swissair i Lufthansa eiche kai afti oikonomika provlimata alla i tote BRD tin voithisse,anardiathrothike kai...idou ta apotelesmata.

  13. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/07/2008 15:31:31

    Agie mou Gerassime! Molis diavassa sto in.gr oti o Roussopoulos anakoinosse pos tha ginei elechos sta oikonomika tis Siemens!!! Para pire fora to doulema...Les kai tha vroune sta vivlia tis etaireias kondylia ladomatos...
    Parlez vous français
    Makaronia fricassée.....Monsieur Rousso

  14. Lara avatar
    Lara 07/07/2008 15:37:37

    Χαζε
    η Swissair εδω ειναι παρελθον και κανενας δεν ασχολειται με απολιθωματα.
    Η Λουφτχανσα ηταν ανεκαθεν μαζι με την Αγγλικη και την Ολλανδικη οι πρωτοπορες της Ευρωπης και με εισητηρια για καθε βαλαντιο.
    Χαιρομαι που ενδιαφερεσαι για την ελβ. πολιτικη ζωη, αλλα ο Κασπαρ Βιλινγκερ οπως κι αλλοι ΗΤΑΝ βιομηχανος, αφου βασει συνταγματος πριν την εκλογη του για Μπουντες Ρατ θα πρεπει να πουλησει κανεις τη φιρμα του.
    Ειναι αυτο που επιμενω εγω, πως οσοι καταγινονται με την πολιτικη θα πρεπει να ειναι απο καθε αποψη Χορτατοι.
    Αν εφαρμοστει αυτο και στην Ελλαδα, θα δει ο τοπος προκοπη.
    λαρα

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 15:48:23

    ανέκαθεν @Lara; δηλαδή από τον Ικαρο;
    Η άποψη σου για εμπορική πολιτικη είναι επίσης λάνθασμένη. Η πολιτική εισητηρίων ξεκίνησε αλλού.

    Τα άλλα είναι πολύ χρήσιμα, ιδιώς το τελευταίο.

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/07/2008 15:55:33

    ITAN Viomichanos oso einai kai o fasistas o Blocher pou poulisse tin etaireia stin... koroula tou.
    Symfono vevaia oti prepei na einai chortatoi alla i afetiria ton politikon einai diaforetiki. Kai chortatos me chortatos echei terastia diafora.
    Epissis i Swissair einai men apolithoma plin omos i Swiss pou genithike apo ta spargana tis Swissair ta paei mia chara! Otan yparchei organossi kai prokopi i epitycheia einai nomteleia! Einai endelos mataio na sygrinoume politikes katastasseis Elladas kai Elvetias alla den einai kako na paradigmatizomaste se orismenous tomeis apo mia chora opou xessikothikan oi polites epeidi i ypourgos dimossias taxis tou kantoniou Vaud (Jacqueline de Quattro) parkare paranoma tin nychta to aftokinito tis kai akyrose to prostimo 40 fr...

  17. pk avatar
    pk 07/07/2008 15:56:39

    Μιά αφελής ερώτηση.
    Ποιός είναι ο συν-προσφέρων με την Siemens γιά το Taxisnet; Μήπως είναι ο νέος_με_τα_μπλέ 'εθνικός προμηθευτής' μετα την εκλογή της ΝΔ το 2004;
    Αυτός γιά τον οποίο οι, πρώην intracom-ικοί, ανταγωνιστές λένε πως δεν αφήνει ούτε έναν διαγωνισμό σε άλλους, σε αντίθεση με τον προηγούμενο 'εθνικό προμηθευτή' που άφηνε κάποια ψίχουλα;
    Αφελώς ερωτώ......, μήπως λέω, μήπως.

  18. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 16:15:41

    pk ides pote sti fisi keno .

  19. Lara avatar
    Lara 07/07/2008 16:16:10

    Δεν τα κατεχεις καλα φιλε Χαζε
    Τα περιουσιακα στοιχεια, που αφησε η παλια μετα το Γκραουντινγκ ηταν η πληθωρα απο τα ασημικα σκευη, που πωληθηκαν σε ευτελη τιμη σαν αναμνηστικα στους φανατικους λατρεις της χωρας.
    Η νεα με το ονομα Σουις ειναι προιον μιας νυχτας.
    Με τους 7 Υπουργους να ξενυχτουν κι ως το πρωι να βρισκουν λυση με αρχικο κεφαλαιο τις 300χιλ. φρ. του επιχειρηματια κ. Σπρος της πολης μας.
    Που τετοιες πολυτελειες στο Ελλαντα!
    οπου τις νυχτες ξεχαρβαλωνονται οι πολιτικοι σε τσιφτετελοθεραπευτικα κεντρα και ασκουν το ταλεντο τους σε ευαγη κονσομανσιον.
    λαρα

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 16:21:10

    χαζέ δεν μπορείς να τα βάλεις με ασημικά και ιρανές ευγενείς

  21. Lara avatar
    Lara 07/07/2008 17:22:31

    Archaiopteryx

    Κολακευτικος ο τροπος προσεγγισης στις γυναικες, αλλα λιγο αναλατος και ξεζουμισμενος.
    λαρα

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 17:33:38

    Lara αγάπη μου αν πίστευα ότι είσαι γυναίκα και όλα τα άλλα που λες, θα στην έπεφτα κι ας δηλώνεις 89 ετων. Αλλά είπαμε, έχω επιφυλάξεις...σαν το ανέκδοτο με τον Παναή.

  23. Lara avatar
    Lara 07/07/2008 17:47:17

    Πες τουλαχιστον το ανεκδοτο με τον Παναη,
    μια και σου πεφτω μεγαλη.
    Αλλα μην ξεχνας.
    η παλια η κοτα εχει το ζουμι.
    λαρα

  24. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 19:32:05

    λαρα -θα φαω το ζουμη !!

  25. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/07/2008 03:17:30

    Καλλιο αργα παρα ποτε! Φιλη Λαρα γνωριζω καλα-και αν και πετεινος στο κινεζικο ωροσκοπιο σπανια κοκκορευομαι-το θεμα της Σουισσαιρ ΚΑΙ επαγγελματικα...Δεν ειμαι στην Ζυριχη οπου καταλαβα οτι βρισκεσαι αλλα περαν του rostigraben...