23/06/2010 16:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποια σχέση είχε η Lazard με το ταξίδι του Πρωθυπουργού στη Νέα Υόρκη;

Από την προηγούμενη Παρασκευή μέχρι και την Τρίτη, ο  Πρωθυπουργός ήταν στη Νέα Υόρκη για τις εργασίες της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, της  οποίας ως γνωστόν,  προεδρεύει. Κατά τη διάρκεια της παραμονής του μίλησε και σε αμερικανικά ΜΜΕ.  Ως εδώ καλά.

Αληθεύει ότι το πρόγραμμα των εμφανίσεων του κ. Παπανδρέου στα αμερικανικά ΜΜΕ, το προετοίμασε η Lazard;



Τέλος, θα μάθουμε ποτέ:

1. Σε ποια θέματα ακριβώς συμβουλεύει η Lazard την Κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου;

2. Πόσο αμείβεται για τις υπηρεσίες που προσφέρει;

3. Έχει αναρτηθεί η σχετική σύμβαση στο διαδίκτυο, όπως  υποσχέθηκε ο κ. Παπανδρέου, ό,τι  θα  γίνεται με όλες τις συμβάσεις;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/06/2010 14:27:13

    Η Lazard πουλουσε και την ΟΑ παλια.. κ Σημιτηηηηηηη... ειναι βαθυς ο κουβας.-

    ΠΠ

  2. pikras avatar
    pikras 23/06/2010 14:31:35

    Ας θυμηθούμε εκείνη την ρύθμιση που επέτρεπε στον Πρωθυπουργό και το Γραφείο του να συνάπτουν συμβάσεις υπηρεσιών με Συβουλευτικούς Οικους του εξωτερικού ...με απόλυτα "διαφανείς" διαδικασίες!
    Την πήραν πίσω την ρύθμιση αυτή αν θυμάμαι καλά!
    Στην βουλή ο Σαμαράς ξεμπρόστιασε την ετιαρεία αυτή εστιάζοντας στην εξειδίκευσή της σε θέματα αναδιάρθρωσης χρέους.....
    Κάποια στιγμή πολλά έχουν να βγούν στην επιφάνεια για όλες αυτές τις κινήσεις κάτω από το τραπέζι....

  3. hifi avatar
    hifi 23/06/2010 14:38:35

    Ποτε δε θα βγουν στην επιφάνεια οι κινήσεις κάτω από το τραπέζι.
    Η Λαζάρ ασχολείται κυρίως με αγοραπωλησίες (εταιριών). Ενδεχομένως κρατών (πουλιέται η Ελλάς;).

    Ισως ο ΓΑΠ να είναι πελάτης της Λαζάρ...

    Εχει κανείς το email του ΓΑΠ; να του γράψουμε απ'ευθείας!

  4. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 23/06/2010 14:39:48

    δεν μου αρέσει ο ΓΑΠΜΑ που συνεχίζει να ρίχνει το κύρος στην Ελλάδα στο εξωτερικό. Είπε πολλά για την προηγούμενη κυβέρνηση. Αυτά να τα λέει μέσα στην Ελλάδα όχι στην μητρική του πατρίδα. Να μας πει και που πήγαν τα 60 δις δρχ που είχε αγοράσει πλαστά τιμολόγια το υπουργείο εξωτερικών όταν ήταν υπουργός εξωτερικών. Σχετική εκπομπή στο extra 3, τότε. ο δεύτερος πελάτης ήταν το υπουργείο Γεωργίας με 40 δις δρχ

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ αναγνώστρια 23/06/2010 16:53:17

      Τότε στο Υπεξ , όλες τις εκδηλώσεις τις έκανε η TRAVEL Plan (Λαμπράκης), και μόνον. Μάλιστα η ίδια εταιρεία έπαιρνε και τις εκδηλώσεις του ΥΠ.Τύπου και ΜΜΕ.

  5. tiramola avatar
    tiramola 23/06/2010 15:08:44

    Ο Γκάρι Παρ αντιπρόεδρος της Lazard θεωρείτε θρύλος στον χώρο των τραπεζικών επενδύσεων.
    Ο ίδιος αυτοσυστήνεται και σύμβουλος της Ελληνικής κυβέρνησης.
    Ο Παπακωνσταντίνου είχε δηλώσει ότι έχουμε εταιρεία που μας εκπροσωπεί στην ΝΥ.
    Τα ερωτήματα του ποστ είναι λογικά.Το "παράλογο" θα ήταν να δημοσιοποιηθεί η αμοιβή τους...

  6. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 23/06/2010 15:34:26

    Η Lazard ως επενδυτική τράπεζα κύρους, παρέχει συμβουλές σε εξειδικευμένα θέματα investment banking. Ως εκ τούτου, μην σας εκπλήσει η ενεργοποίησή της σε θέματα της σημερινής οικονομικής πραγματικότητας της χώρας μας. Βεβαίως η πιθανή αναδιάρθρωση του χρέους της χώρας μας αποτελεί σοβαρό σενάριο. Όλα αυτά, βεβαίως με επίσημη ανάθεση από την κυβέρνηση....

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/06/2010 16:13:06

    H Lazard είναι μάνα σε αναδιαρθρώσεις

  8. ΣΥΣ avatar
    ΣΥΣ 23/06/2010 16:38:49

    η Lazard είναι σύμβουλος του ΓΑΠ για το φούντο η ΕΛΛΑΣ

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/06/2010 16:56:26

    Μήπως να βρεθεί ένας βουλευτής της Ν.Δ. να καταθέσει μια ερώτηση στη Βουλή για να μάθουμε,επι τέλους, τι συμβαίνει;

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2010 17:02:11

    Η Lazard και ο Φ.Ρ. αναδιάρθρωσε το χρέος της πολιτείας της Ν. Υόρκης το 1980. Αμοιβές αντίστοιχες της "φήμης" της εταιρείας για μερικές μονολεκτικές απαντήσεις Ναι/Οχι σε κλειστά προδιατυπωμένα ερωτήματα για να μην κουράζονται.

    Ήθελα νάξερα δε βαρέθηκε να μετακαλεί και να εμπιστεύεται ξένους;
    Μεγάλη δυστυχία να θέλεις να είσαι άλλος και να υποδύεσαι άλλον.
    Αντε παληκάρι μου στην πατρίδα σου, να κάνεις αυτά που επιθυμείς να κάνεις και άσε μας εμάς να βρούμε το δρόμο μας χωρίς εσένα.

    ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΘΗΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΑΣ!

    Αντε παληκάρι μου στην πατρίδα σου, να κάνεις αυτά που επιθυμείς να κάνεις.

  11. TORA avatar
    TORA 23/06/2010 18:11:46

    αυτός και στον Άρη θα πήγαινε, αρκεί να μην είναι εδώ!
    «συμβουλεύει η Lazard την Κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου»
    ποια κυβέρνηση?
    γραφείο του γιωργάκη είναι, για το βιογραφικό του και το προφίλ του δουλεύουν.
    Ό,τι και να γράφανε για την Ελλάδα και τους Έλληνες στα ξένα ΜΜΕ, κανείς δεν ασχολήθηκε από την κυβέρνηση και σιγά – σιγά θα αρχίσουν τα θετικά δημοσιεύματα (φυσικά πληρωμένα, και μη ρωτήσει κανείς από ποιόν, γιατί θα εκνευριστώ) πόσο ξεχωριστός είναι, και πόσο πασχίζει να αλλάξει τους διεφθαρμένους Έλληνες, και μπλα μπλα.
    Απλά πράγματα, εμείς κι αυτός, οι διεφθαρμένοι Έλληνες, ο καλός πρωθυπουργός γιωργάκης.
    Ελπίζω να ισχύει το «την προδοσία πολλοί αγάπησαν τον προδότη κανείς», και να τον πετάξουν σαν λεμονόκουπα,
    Δεν με παρηγορεί αλλά μου κάνει καλό να το πιστεύω!

  12. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 23/06/2010 20:09:13

    Ο ορισμός της "καραμπινάτης" απευθείας ανάθεσης..

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/06/blog-post_798.html

  13. popolaros avatar
    popolaros 23/06/2010 21:51:58

    Δεν εμπιστεύεται την Ελλάδα,δεν εμπιστεύεται τον Έλληνα.
    Μας πούλησε στους ξένους friends.
    Όλες οι φυλές του πλανήτη αλωνίζουν και κάνουν business στο ellada.
    Όλες πλην των Ελλήνων.
    Όλοι μας δουλεύουμε για το βιογραφικό του γιωργάκη.
    Νύχτα θα φύγουν..απλά δεν το ξέρουν ακόμα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ popolaros 23/06/2010 21:56:24

      «... πρέπει να αναδείξουμε κάτι διαφορετικό (...) έχουμε το πιο φημισμένο - και δεν το ξέρει κανείς - rockclimbing, την αναρρίχηση σε βράχο, στην Κάλυμνο, που θεωρείται από τα καλύτερα στον κόσμο. Και τα Μετέωρα βεβαίως, αλλά και η Κάλυμνος».
      «Θα ανοίξουμε πια μια διαδικασία, με το scubadiving, για τα αρχαία μας» («scubadiving»: καταδύσεις σε ναυάγια αρχαιολογικού ενδιαφέροντος)...
      «...στα κινεζικά, η λέξη "Αιγαίο" - έτσι μου είπαν - σημαίνει αγάπη, και τώρα θα αναπτυχθεί μια ολόκληρη βιομηχανία για να έρχονται και να παντρεύονται, στυλ "MammaMia", στα νησιά μας»...

  14. ανέστης avatar
    ανέστης 23/06/2010 22:03:42

    ΜΥΝΗΜΑ ΠΡΟΣ ΚΥΡΙΟΝ Γ.Α.Π
    Αγαπητέ Γιωργάκη της Μάργκαρετ και του Ανδρέα αμερικανοαναθρεμενε , σπουδασμένε στις ΗΠΑ , με αμερικανική εθνική συνείδηση , - αυτό είναι δικαίωμα σου - οπαδέ του νεοωθομανισμού - και αυτο είναι δικαίωμα σου - και όχι φιλικά διακείμενε προς τους απρόβλεπτους, "αναρχικούς" , και ανένταχτους ΕΛΛΗΝΕΣ , - σ' αυτούς δεν περιλαμβάνονται συμβιβασμένοι πολιτικοί , "αριστεροί" οπαδοί την Νέας Τάξης Πραγμάτων , κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες και λοιπά λαμόγια όπως συνδικα-ληστές βολεμένοι δημόσιοι υπάλληλοι και πάσης φύσεως τεμπέληδες απάτριδες και πουλημένοι .
    Θέλω να σου απευθύνω μιά ερώτηση
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΗΣΥΧΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΘΕΟΔΟΡΑΚΗΣ ;
    Μην ξεχνάς οτι η πατρίδα σου οι ΗΠΑ στηρίχθηκαν σε αυτόν τον αρχαίο πολιτισμό για να φτάσουν εκεί που έφτασαν - Πλάτωνας , Αριστοτέλης ,Αριστοφάνης , Αισχύλος , Ευριπίδης , Πυθαγόρας , Θουκιδίδης , Ιππποκράτης , Αρχιμήδης , Περικλής , Μέγας Αλέξανδρος και τόσοι άλλοι -
    Σου παραθέτω πιο κάτω απόσπασμα απο την ομιλία του Γίωργου Σεφέρη κατα την απονομή του νόμπελ λογοτεχνίας στην Στοκχόλμη στις 11/12/1963
    " Ανήκω σε μιά χώρα μικρή . Ενα πέτρινο ακρωτήρι στην μεσόγειο που δεν έχει άλλο αγαθο παρά τον αγώνα του λαού , την θάλασσα και το φώς του ήλιου . Είναι μικρός ο τόπος μας , αλλά η παράδοση του είναι τεράστια και το πράγμα που την χαρακτηρίζει είναι οτι μας παραδόθηκε χωρί διακοπή...
    Στην αρχάια τραγωδία , την οργανωμένη με τόση ακρίβεια ,ο άνθρωπος που ξεπερνά το μέτρο πρέπει να τιμωρηθεί απο τις Ερυνίες "

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ανέστης 23/06/2010 22:07:46

      Γιατί ζηλεύει που δεν θα γίνει ΠΟΤΕ ένας από εμάς και θέλει να μας κάνει σαν τα μούτρα του.Ραγιά.

      • ALALOGIA avatar
        ALALOGIA @ ΒΡΑΧΟΣ 24/06/2010 07:33:41

        Νομίζω χρήζεις ιατρικής συμβουλής. Η πίκρα έχει μετατραπεί ε φαρμάκι.

  15. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 23/06/2010 22:06:20

    Αλλενάκ: Σωστά γνωρίζεις για την αναδιάρθρωση του χρέους της Νέας Υόρκης από τη Lazard και τον Felix Rohatyn το 1980. Το να αναθέτεις δουλειές σε ξένους, ειδικά αν είναι τρομερά εξειδικευμένοι, δεν είναι αμάρτημα. Εφ'οσον το κάνεις με διαφάνεια πλήρη. ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΜΑΡΤΗΜΑ, αν το κάνεις πίσω από την κουρτίνα. Και στην περίπτωσή μας τώρα, γίνεται πίσω από την κουρτίνα και πολύ ΧΟΝΤΡΑ και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Μόνο για το λόγο αυτό, πρέπει να πάει από εκεί που ήρθε. Συμφωνούμε σ'αυτό απόλυτα.

  16. Μ.ΔΡΑΚΙΣ. avatar
    Μ.ΔΡΑΚΙΣ. 23/06/2010 22:49:28

    Ο ΓΑΠ - Τζέφρι , ο εκλεκτός της αμερικανοκρατίας είναι, ατυχώς, εκλεγμένος με εκλογική διαδικασία.
    Αυτή την τυπική έστω , φαιδρή , και γελεία διαδικασία που αποκαλείται και δημοκρατική. Εκβιασμοί, υπόκοσμος, ρουσφέτια, δηλήματα, πλύση εγκεφάλου...
    Αλλά προβάλλεται ως εκλεγμένος, προστατεύεται - για την ώρα- και φυσικά προσφέρει στην κυριολεξία, τη ΓΗ ΜΑΣ και το ΥΔΩΡ μας στ' αφεντικά του.
    Κάποιος πρέπει να πει σ' όλους αυτούς τους εκλεγμένους, και στους προστάτες των , ότι, μπορεί ο ΓΑΠ , η Ντορα κι ο Καρατζαφέρης να τους παραχωρήσουν κάποια στιγμή μέρος από τη χώρα μας , αλλά υπάρχουν ακόμη Έλληνες που θα δόσουν ακόμη και το αίμα τους για να την υπερασπιστούν , όπως έκαναν και οι πρόγονοί των ...
    "Μολών λαβέ" Γιωργάκη.

  17. Orestios avatar
    Orestios 24/06/2010 00:30:59

    Oh l’ automne! L’ automne a fait mourir l’ été

  18. katerina avatar