11/10/2009 13:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποια θα είναι τα πρώτα οικονομικά μέτρα;



Φορολογικά μέτρα, φιλολαϊκού χαρακτήρα σχεδιάζει στις πρώτες της κινήσεις η κυβέρνηση Παπανδρέου σε μια προσπάθεια να «ελαφρύνει» τα χαμηλά και μεσαία εισοδήματα ώστε να αρχίσουν να καταναλώνουν και να αυξηθεί η ανάπτυξη.

Οι πρώτες πληροφορίες από το οικονομικό επιτελείο κάνουν λόγο για μείωση φορολόγηση με 15% των εισοδημάτων από τα 12.000 έως τα 20.000 ευρώ ενώ ο συντελεστής από εκεί μέχρι τα 30.000 ευρώ θα παραμείνει στο 25%. Παράλληλα, στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων είναι η μείωση του συντελεστή από 40% σε 35% για εισοδήματα από 30.000 έως 60.000 ευρώ αντί 75.000 ευρώ που είναι σήμερα. Για τα υψηλά εισοδήματα θα παραμείνει το 40% ενώ μπορεί να υπάρξει και περαιτέρω αύξηση.

Από που θα βγουν τα χρήματα; Το οικονομικό επιτελείο λέει αφενός από την  αύξηση της κατανάλωσης και αφετέρου από την φορολόγηση των «κρυφών» εισοδημάτων, όπως είναι τα διανεμόμενα κέρδη των επχειρήσεων και των μετόχων αυτών που θα προσμετρώνται πλέον στο εισόδημα και αναλόγως το κλιμάκιο θα φορολογούνται.

Παράλληλα, κυνήγι τραγουδιστών, γιατρών, εφοριακών, ποδοσφαιριστών και άλλων επαγγελμάτων που ενώ διαβούν πλουσιοπάροχα δηλώνουν εισοδήματα 10-20 χιλιάδες ευρώ, θα ξεκινήσουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί.

Με αγωνία εκατομμυρίων ιδιοκτητών ακινήτων αναμένονται οι ανακοινώσεις για τους φόρους αν και σχεδιάζεται η κατάργηση του ΕΤΑΚ και η επαναφορά της μεγάλης ακίνητης περιουσίας.

Τέλος, οι πρώτες πληφορορίες κάνουν λόγο για αύξηση στα 550 ευρώ της κατώτατης σύνταξης των αγροτών που σήμερα είναι 330 ευρώ, μια αύξηση που ενδεχομένως να γίνει μέσα στο 2010.

Οικονομικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/10/2009 14:06:15

    Θα ελέγξουν και τον Νταλάρα;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 11/10/2009 14:12:19

      Αυτός είναι ικανός να οργανώσει συναυλία και με τη συμμετοχή της Μαριλίζας στα φωνητικά!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 11/10/2009 14:48:25

      Μετα το Μπομπολα και το Λαμπρακη. Μη βιαζεται ο Νταλαρπας( ΦΞ πληρωνω εγω τα προστιματα ! χαχαχαχα)

      Αν την Αννα Νταλαρα την ελεγαν Αννα Μητσοτακη θα εβγαινε με το ΠΑΣΟΚ??


      ΠΠ

  2. donaE avatar
    donaE 11/10/2009 14:22:44

    Μην μας μπερδεουν.Η αυξηση της καταναλωσης ειναι μετα...Πρωτα πρεπει να δοθουν τα χρηματα αφου βρεθουν.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/10/2009 14:40:04

    +1 η εισαγωγή του συντελεστή 15% και η διατήρηση του 25%, υπάρχει φορολογική ελάφρυνση των μικρομεσαίων εισοδημάτων.
    +1 αν προχωρήσει στην κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης επιδομάτων και εισοδημάτων από έμμισθη εργασία
    -1 το βοήθημα που σκέφτονται γιατί 12,000 δηλώνουν και ιατροί, συμβολαιογράφοι, τραγουδιστές, υδραυλικοί και άλλες ομάδες ελεύθερων επαγγελματιών. Είναι γελοίο να δοθεί βοήθημα με βάση τη φορολογική δήλωση στους μισούς θαμώνες της πλατείας Κολωνακίου.
    -1 στην ελπίδα ότι η αύξηση της κατανάλωσης θα φέρει έσοδα, θα πρέπει κάποιος όχι μόνο να παίρνει ΦΠΑ αλλά και να τον αποδίδει...

    Ωφελιμότερο και δικαιότερο θα ήταν η κατάργηση του ΕΚΑΣ με μια κατώτερη σύνταξη και η χρονική επέκταση του ταμείου ανεργίας, από την αύξηση του στην παρούσα κατάσταση.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/10/2009 14:50:53

    Πισω στα σχολεια θα μας στειλουν κ αυτοι ! Εκονομικς 1001.

    κανω κοπανα σημερα, δεν αντεχω αλλο μαθημα παρε δωσε ζητα χρεωσε πιστωσε.

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/10/2009 15:16:01

    Εφοσον λοιπον εβλεπαν κ οι ΠΑΣΟΚΟΙ νταβατζηδες σε μπιζνες με ΝΔ και το διαλαλλουσαν προεκλογικα.. συμφεροντα και παει λεγοντας..

    Δεν αρχιζουν απ τους νταβατζηδες την εισπρακτικη-ελεγχτικη πολιτικη τους? Να μας τους ονομασουν επισης.. εκτος Μπαιρακταρη. Απο Ντα Καπο δε χαλιεμαι.

    Εαν δεν υπαρχουν νταβατζηδες τι φωναζαν 5 χρονια?? Αρα ειναι αθωα η ΝΔ !!

    εεεεε????? ( πρωτευουσιανικο )

    ααααα????? ( βλαχικο )

    ΠΠ

  6. Le canard avatar
    Le canard 11/10/2009 15:35:01

    Γ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ «Θα φορολογηθούν Εκκλησία και off shore εταιρείες».

    Θα φορολογήσουν άραγε και εκείνες των ιδιοκτητών των ΜΜΕ και των ΠΑΣΟΚων;

    • donaE avatar
      donaE @ Le canard 11/10/2009 15:36:44

      Για αυτους δεν εχουν ετοιμες λυσεις.Οταν τις ετοιμασουν με το καλο.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ donaE 11/10/2009 15:40:37

        Γιατί έχει κανένα ΜΜΕ (τηλεοπτικός σταθμός) άδεια και δεν το ξέρω;
        Το νόμιμο κράτος θα πάει στον ημιπαράνομο, ουπς με προσωρινή άδεια αποκαλείται στο Ελλάντισταν, για έλεγχο;

        • Le canard avatar
          Le canard @ Ο Ιθαγενής 11/10/2009 15:42:15

          @Ο Ιθαγενής

          Αδειες δεν έχουν, έχουν όμως off shore

  7. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 11/10/2009 20:14:31

    Τα μέτρα είναι στην ουσία φορομπηχτικά. Η Ελλάδα είναι η χώρα του μικροϊδιοκτήτη, μικροέμπορα, μικρού επαγγελματία. Το ξετίναγμά τους αποσκοπεί στην εντολή της παγκοσμιοποίησης για καταστροφή των μικρών.
    Ως μεταβατική κυβέρνηση, έρχεται το Πασόκ να αποτελειώσει την διαδικασία πτώχευσης του λαού, που κλιμάκωσε η ΝΔ. Αφού μάζεψαν το χρήμα με το χρηματιστήριο και το έδωσαν στους νταβατζήδες, αποξηραίνοντας από ρευστό την οικονομία και μετά το δεύτερο αλαγοσκουφικό μέρος που επέβαλε η ΝΔ. έρχεται το τρίτο. Το τέταρτο θα είναι το πιο οδυνηρό. Προφανώς θα το επιβάλλει μια κυβέρνηση συνασπισμού και συνεργασιών, με το επιχείρημα να αποφευχθεί η πτώχευση.
    Και ποιος θα αντισταθεί; Ο γιος του ιδιοκτήτη του Σκαπανέα, ή η άλλη που καπάρωσε ήδη την παραγωγή ξυλείας και για την επόμενη πενταετία;

    • donaE avatar
      donaE @ Μποτίλια στο Πέλαγος 11/10/2009 20:22:04

      Το 'μεταβατικη κυβερνηση' ειναι πολυ καλη περιγραφη κατα την γνωμη μου.

  8. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 11/10/2009 21:14:56

    Πάνω απο 40.000€ δεν πρέπει να είναι κάτω απο 40% ο φορολογικός συντελεστής.

  9. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/10/2009 22:11:20

    Δηλωση του κ Παπακωνσταντινου σημερα στην Ελευθεροτυπια:Καταργηση του ΕΤΑΚ που επιβαρυνει εκατομμυρια Ελληνες και ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του με ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΦΟΡΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ απο τον οποιο ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ουτε η Εκκλησια.Δηλαδη θα καταργηθει ο ΕΤΑΚ και θα μπει ενας αλλος νομος απο τον οποιο δεν θα εξαιρειται ΚΑΝΕΙΣ.Αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως!!