#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2010 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποια είναι η «φάκα» του Ασφαλιστικού για την οποία δεν μιλούν;



Πέρα από τις απίστευτης σκληρότητας ρυθμίσεις που περιλαμβάνει το ασφαλιστικό νομοσχέδιο, υπάρχει ένα σημείο που έχει περάσει σχετικά απαρατήρητο, είναι όμως το πιο κρίσιμο απ' όλα. Αφορά στο ύψος των συντάξεων που θα πάρουν όλοι οι εργαζόμενοι τα επόμενα χρόνια.

Όλη η συζήτηση τις προηγούμενες ημέρες αναλώθηκε στο ποσοστό αναπλήρωσης το οποίο είναι 1,2 επί 40 χρόνια, δηλαδή στο 48%. Μαζί με τη βασική σύνταξη και το επικουρικό, η κυβέρνηση λέει ότι θα φτάσει το 64% - 65%, επομένως η “χασούρα” είναι σχετικά μικρή.

Αυτό είναι το τυράκι διότι η φάκα είναι αλλού. Πρόκειται για τον τρόπο υπολογισμού της σύνταξης ο οποίος θα γίνεται πλέον με βάση το σύνολο του εργασιακού βίου κι όχι την τελευταία 5ετία ή 10ετία.

Αυτό σύμφωνα με τους ειδικούς σημαίνει αυτόματα μείωση της σύνταξης κατά 30%. Αν λοιπόν κάποιος με το παλαιό σύστημα θα έπαιρνε 1.000 ευρώ τώρα θα πάρει 700 ευρώ αφού θα υπολογίζεται αλλιώς η σύνταξη. Όμως κι από τα 700 ευρώ θα υπάρξει μείωση διότι το ποσοστό αναπλήρωσης είναι μικρότερο, οπότε, ακόμη λιγότερα χρήματα.

Αν, λοιπόν, στο ασφαλιστικό νομοσχέδιο περάσει ρύθμιση για το σύνολο του εργασιακούς βίου, τότε θα γίνει μεγάλος χαμός διότι θα μιλάμε για συντάξεις πείνας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μαρκος avatar
    μαρκος 21/06/2010 21:18:27

    δυστυχώς είναι αλήθεια!!!

    το σχέδιο είναι ακόμα πιο Καλά μελετημένο.
    Στα επόμενα χρόνια όλη αυτή η συμμορία του ΓΑΠ περιμένει να ξαναψηφίζεται συνεχώς δίνοντας πίσω κάποια ψίχουλα από αυτά τα υπερβολικά πολλά που «κλέβει» σήμερα!!
    Είναι η γνωστή ρήση για ...καλύτερες μέρες στο μέλλον.
    Στο μεταξύ θα υπάρξουν ομάδες που θα μείνουν αλώβητες.
    Ευνόητος ο λόγος.....

    • Orestios avatar
      Orestios @ μαρκος 21/06/2010 21:31:34

      Ας μαντέψω μία τυχαία. Οι βουλευτές!!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 21/06/2010 21:48:37

        Και οι Δικαστές!

      • Redim avatar
        Redim @ Orestios 21/06/2010 23:54:48

        και τα λαμόγια

      • αναγνώστρια avatar
        αναγνώστρια @ Orestios 22/06/2010 00:06:34

        οι μαντέληδες, τσουκάτοι και παρέες

    • γκαβουλιακας avatar
      γκαβουλιακας @ μαρκος 21/06/2010 22:42:15

      Ας ειναι καλα οι Ππανδρελληνες,οι πακι κι οι λοιποι δηλαδη,που θα τον ψηφιζουν στο μελλον.

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 21/06/2010 22:06:08

    ΟΙ ΕΠΙΖΗΣΑΝΤΕΣ!!!! ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΑΝΙΑΣ ΦΙΛΜ!!!

    Για να καταλαβουμε τι ετοιμαζουν για οσους επιζησουν και συνατξιοδοτηθουν:

    http://www.youtube.com/watch?v=L6kqHyfcSCI&feature=related

    Με τι θα μας εξοντωνουν; Θα ριχουν φαρμακι στο νερο;

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 00:07:53

      και το ψέκασμα στον ουρανό

  3. Greco avatar
    Greco 21/06/2010 22:28:22

    φημες λενε οτι ο τζεφρι για να ισορροπησει τις κοινωνικες αντιδρασεις θα προχωρησει στην παραχωρηση "επιδοματος βλακειας" για οσους τον ψηφισαν

  4. γκαβουλιακας avatar
    γκαβουλιακας 21/06/2010 22:43:02

    Ας ειναι καλα οι Παπανδρελληνες,οι πακι κι οι λοιποι δηλαδη,που θα τον ψηφιζουν στο μελλον.

  5. ΣΥΣ avatar
    ΣΥΣ 21/06/2010 23:16:04

    δεν λέει κανένας την αλήθεια ότι δηλαδή θα πληρώσουν οι εργαζόμενοι που θα πληρώνουν κρατήσεις 40 κ πλέον χρονια για να παίρνει σύνατξη ,'εστω την κατώτερη, ο/η ανασφάλιστη που δεν πλήρωσε ποτέ κ στα γεράματα κάποιο λαμόγιο πολιτικός τους έβγαλε σύνταξη ως ΟΓΑ η Πολύτεκνοι ή ως νοικοκηρα ή ώς ανάπηροι κλπ
    θέλετε ασφαλιστικό κύριοι δίκαιο τότε σύνταξη ΜΕ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ παίρνεις ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ και βέβαια έχεις διαλύσει ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,ΓΙΑΤΡΟΙ,ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΞΑΝ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΣΥΣ 21/06/2010 23:41:08

      Νομίζω ότι αγνοείς βασικά πράγματα. Ο ΟΓΑ ως οργανισμός ανεπίσημα έχει πλέον σπάσει στα δύο.
      Ο ένας κλάδος κάνει την ασφάλιση των αγροτών για την οποία καταβάλλονται κανονικά εισφορές.
      Ο άλλος κλάδος κάνει την κοινωνική πρόνοια και δίδει προνοιακές συντάξεις σε απόρους άνω των 67 ετών. Αυτός ο κλάδος χρηματοδοτείται ευθέως από το κράτος.

      Κατά τη γνώμη μου αυτό που ισχύει ανεπίσημα πρέπει να γίνει επίσημα. Το τμήμα του ΟΓΑ που κάνει την κοινωνική πρόνοια πρέπει είτε να αποσχισθεί είτε να υπαχθεί στην πρόνοια απ ευθείας.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΣΥΣ 21/06/2010 23:46:00

      Και κάτι που ξέχασα για τις φαρμακευτικές. Ο συνταξιοδοτικός κλάδος πρέπει να είναι χωριστός από τον κλάδο ασφάλισης υγείας.
      Ο κλάδος ασφάλισης υγείας πρέπει να ανοίξει στους ιδιώτες και το κόστος νοσηλείας ή περίθαλψης να πληρώνεται με τιμές αγοράς. Στους ιδιώτες δεν θα είναι καλύτερα, όπως δεν είναι καλύτερα στην Ευρώπη, οπου ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά ο ανταγωνισμός θα βάλει τάξη σε όλα. Από φαρμακευτικές μέχρι πιράνχας της υγείας.

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ ΣΥΣ 22/06/2010 00:11:48

      εγώ που πλήρωνα 35 χρόνια αυτά που αναλογούσαν στο μισθό μου γιατί τώρα μου τα μείωσαν; ήμουν και στον ιδιωτικό τομέα, σε πολυεθνική, με την ψυχή στο στόμα να μην απολυθώ, και μου τάφαγε η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ

  6. anonymous avatar
    anonymous 21/06/2010 23:34:08

    Να πω δυο πράγματα. Τα συστήματα στο ασφαλιστικό δίκαιο είναι δύο. Το κεφαλαιοποιητικό και το αναδιανεμητικό. Εμείς έχουμε το αναδιανεμητικό.
    Τώρα με το σύστημα που περνάνε το γυρίζουν προς κεφαλαιοποιητικό όπου τους συμφέρει για να κόψουν και όπου τους συμφέρει προς αναδιανεμητικό πάλι όμως για να κόψουν. Δηλ. όλα τα στραβά ψωμιά της νύφης.

    Κεφαλαιοποιητικό σύστημα εφαρμόζουν αφού υπολογίζουν τις εισφορές όλου του εργασιακού βίου. Λογικό θα μου πείτε. Ότι πλήρωσες θα πάρεις.

    Έλα όμως που έρχονται μετά και σου την κατεβάζουν κι άλλο με το ποσοστό αναπλήρωσης! Δηλ. πλήρωσες αλλά δε θα πάρεις ότι πλήρωσες αλλά λιγότερα.

  7. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 22/06/2010 00:22:41

    η ασφάλιση να γίνει προαιρετική. Όποιος θέλει να πληρώνει το δημόσιο και όποιος θέλει να πληρώνει την ιδιωτική ασφάλιση. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να υπάρχει σοβαρή νομοθεσία για να μην τα τρώνε και του ιδιωτικού τομέα όπως τα ΄φάγανε του δημοσίου.

  8. typhoon avatar
    typhoon 22/06/2010 01:46:51

    Λένε ότι τα ταμεία δεν έχουνε λεφτά. Πολλοί ισχυρίζονται ότι τα λεφτά χάθηκαν σε επενδύσεις των ταμείων.
    Όμως: Ο νόμος ορίζει ότι τα ταμεία μπορούν να επενδύσουν μέχρι το 23% της περιουσίας τους. Αφού είναι έτσι, τότε το υπόλοιπο 77% πού είναι ???

    Ποιος έφαγε τα αποθεματικά των ασφαλιστικών ταμείων ? Πώς είναι δυνατό να έχουν ομόλογα, τα οποία ρευστοποιούν σε ώρα ανάγκης, και από την άλλη να μην έχουν αποθεματικό για να πληρώσουν συντάξεις και εφάπαξ?

    Είναι πολύ περίεργο που κανείς δε μιλάει για το ζήτημα. Από την άλλη, όμως, αρκεί να σκεφτείς ότι αγγίζει και τα 2 κόμματα εξουσίας. Το μόνο που δε θα ήθελαν είναι μία νέα καραμπινάτη υπόθεση τύπου "siemens".

  9. dimos avatar
    dimos 22/06/2010 03:52:40

    Πολύ ορθή η επισήμανση περί "συντάξιμου μισθού". Ας κάνουμε ένα υποθετικό παράδειγμα: αν ένας εργαζόμενος τα πρώτα 30 χρόνια είχε κατά μέσο όρο 1000 Ευρώ μισθό και τα τελευταία 5 είχε 2000 Ευρώ μισθό, τότε, με τα μέχρι σήμερα δεδομένα, ο συντάξιμος μισθός θα ήταν 2000 Ευρώ και η σύνταξη του θα ήταν (χοντρικά) το 70% του 2000, δηλαδή 1400 Ευρώ. Με τη νέα μέθοδο, πέραν του ότι θα υποχρεωθεί να παραμείνει άλλα 5 χρόνια για τη συμπλήρωση της 40ετίας, ο συντάξιμος μισθός θα είναι 1125 Ευρώ (35 χρόνια επί 1000 Ευρώ συν 5 χρόνια επί 2000 Ευρώ και όλο αυτό διά 40) ενώ η σύνταξή του, συμπεριλαμβανομένης της βασικής των 360 Ευρώ, θα είναι περίπου 720 Ευρώ. Βλέπετε πόσο καλή μπορεί να είναι η επικοινωνία; Αυτά τα 720 Ευρώ εξακολουθούν και είναι λίγο κάτω από το 70% του συντάξιμου μισθού – μόνο που ήδη αυτός ο συντάξιμος μισθός είναι πολύ πιο χαμηλός από όσο μέχρι σήμερα και μάλιστα για 5 έτη παραπάνω εργασίας...
    Στο υποθετικό αυτό παράδειγμά μας, καλείται ένας άνθρωπος που σε όλο τον εργασιακό του βίο ζούσε με πάνω από 1000 Ευρώ και τα τελευταία χρόνια με 2000 Ευρώ, να μάθει να ζει με τα 720 Ευρώ σύνταξη, δηλαδή με ποσό σχεδόν κατά 50% μειωμένο, παρά τα 5 χρόνια επιπλέον εισφορών που κατέβαλε!Ιδού λοιπόν η "δίκαιη" λειτουργία του μηχανισμού περικοπής των συντάξεων που καθιερώνει το νέο Ασφαλιστικό. Σε τελική ανάλυση, είναι άραγε "νόμιμο και ηθικό" να ζητάς από τη σημερινή γενιά να επωμιστεί τα βάρη και της προηγούμενης που ήδη κατά κύματα συνταξιοδοτείται (και μάλιστα με γενικά προνομιακούς όρους) αλλά και της επόμενης, η οποία θα καταβάλλει στους σημερινούς εργαζόμενους και τότε συνταξιούχους επιδόματα πενίας;

  10. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 22/06/2010 09:01:42

    Όποιος βουλευτής του πασόκ ψηφίσει "ναί" στο φασιστικό νομοσχέδιο Λοβέρδου, λέει ΑΥΤΟΜΑΤΑ αντίο στην πολιτική του καριέρα.
    Εκ των υστέρων δικαιολογίες (δεν ήξερα, δεν κατάλαβα, κλπ) θα μας εξαγριώσουν ακόμη περισσότερο.

    • γκαβουλιακας avatar
      γκαβουλιακας @ μας δουλεύουν 22/06/2010 09:28:21

      Σιγα μη βρεθει εστω κι ΕΝΑΣ που θα ψηφισει "οχι"!Προβατα ειναι,κοπαδι.Μπεεεεεεε!!

    • anonymos avatar
      anonymos @ μας δουλεύουν 22/06/2010 10:31:49

      Και όχι μόνον στην πολιτική του καρίερα. Δεν θα μπορεί να κυκλοφορήσει.

    • Γιαννης 3 avatar
      Γιαννης 3 @ μας δουλεύουν 22/06/2010 11:34:11

      Φιλε μια μικρη διρθωση αν μου επιτρεπεις δεν ειναι 'φασιστικο νομοσχεδιο Λοβερδου' αλλα 'φασιστικο νομοσχεδιο ΠΑΣΟΚ' και το λεω αυτο γιατι ολοι οι δημοπαπαγαλοι πανε να προσωποποιησουν τις ευθυνες ενος κομματος εξουσιας(25 χρ+πλιατσικο=οικονομικη καταρρευση) που σχεδιαζει τις πολιτικες και βαζει τους υπουργους να εκτελουν.......

  11. Γ Καισάριος avatar