#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποια είναι η κρυφή ατζέντα Γιώργο;



Η ιστορία επαναλαμβάνεται για την Ελλάδα, αυτή τη φορά όχι ως φάρσα αλλά ως τραγωδία. Και ηθικός αυτουργός του νέου εγκλήματος που συναποφασίστηκε στις Βρυξέλλες είναι ο ίδιος ο ίδιος ο Γ. Παπανδρέου. Ο ίδιος που έβαλε την υπογραφή του ένα χρόνο πριν στο Μνημόνιο, συμφώνησε με την Α. Μέρκελ ένα ακόμη δεσμευτικό συμβόλαιο πολυετούς διάρκειας που θα δεσμεύει και τις επόμενες κυβερνήσεις και τις επόμενες γενιές. Όμως κάποιοι, αυτές τις ώρες της «εθνικής επιτυχίας» που λέει η κυβέρνηση, μιλούν για «κρυφή ατζέντα» η οποία θα αποκαλυφθεί πολύ σύντομα. Διότι ο κόσμος πλέον είναι υποψιασμένος από τα κόλπα του ΠΑΣΟΚ.

Αν κάποιος πάρει τις δηλώσεις της Γερμανίδας καγκελαρίου θα καταλάβει το μέγεθος της ντροπιαστικής συμφωνίας που κρύβουν από τον ελληνικό λαό. Σύμφωνα με τα όσα είπε η κ. Μέρκελ «Η Ελλάδα χρειάζεται επιπρόσθετες προσπάθειες που θα πρέπει να κάνει».

Τι σημαίνει επιπρόσθετες προσπάθειες; Σημαίνει ένα νέο Μνημόνιο μέχρι το 2023 με πολύ σκληρή δημοσιονομική προσαρμογή, δηλαδή άγρια λιτότητα ώστε να πείθουμε κάθε φορά τους δανειστές μας ότι είμαστε στο δρόμο που οι ίδιοι έχουν χαράξει. Αυτές οι επιπρόσθετες προσπάθειες (οι οποίες δεν αφορούν τα 50 δις ευρώ από την κρατική περιουσία) σημαίνει ότι θα ξανανοίξουν ασφαλιστικό, συνταξιοδοτικό και εργασιακό, θα υπάρξουν νέες αυξήσεις σε φόρους, στον ΦΠΑ, στα ακίνητα, θα υπάρξει περαιτέρω «κούρεμα» μισθών μέσω του ενιαίου μισθολογίου, θα μειωθούν ακόμη περισσότερο οι δαπάνες για υγεία και παιδεία και για τις υπόλοιπες κοινωνικές παροχές, όπως το επίδομα ανεργίας.



Η κ. Μέρκελ στη συνέχεια των δηλώσεών της λέει επίσης «θα πρέπει να βρεθούν 50 δις από την δημόσια περιουσία ενώ σχετικά με την αντιμετώπιση του ελλείμματος και του χρέους θα πρέπει να υπάρξει ρύθμιση.

Τι εννοεί όταν λέει ρύθμιση; Και ο ποιο αδαής είναι σίγουρος ότι σημαίνει νέο Μνημόνιο και τίποτε άλλο. Δεν χόρτασε με το αίμα τόσων μηνών η κ. Μέρκελ θα πρέπει να ξαναρυθμιστεί η ελληνική κοινωνία και να κάνει θυσίες ακόμη μεγαλύτερες από αυτές που ήδη έχει κάνει.

Μήπως, ακούσατε καθόλου για όλα τα παραπάνω στις πανηγυρικές δηλώσεις του κ. Παπανδρέου; Φυσικά και όχι, διότι αυτά περιλαμβάνονται στην κρυφή ατζέντα που συμφωνήθηκε. Διότι δεν ήταν τρελή η κ. Μέρκελ μέχρι την Πέμπτη το βράδυ να είναι σκληρή με την Ελλάδα και την Παρασκευή να ξύπνησε να θυμήθηκε πόσο… γοητευτικός είναι ο κ. Παπανδρέου και να του έκανε δώρο μια πιο ήπια απόφαση.

Είμαστε λοιπόν σίγουροι ότι υπάρχει μυστική συμφωνία η οποία θα ξεδιπλωθεί σιγά – σιγά. Έτσι έγινε και με το Μνημόνιο 1. Ο κόσμος πίστευε ότι μέχρι το 2013 θα κάνει υπομονή και μετά θα γίνουν όλα όπως πριν. Μέχρι και επιστροφή συντάξεων και μισθών ονειρεύονται κάποιοι αμετανόητοι Πασόκοι.

Αν επομένως, υπάρχει συμφωνία για νέο Μνημόνιο είναι επιβεβλημένη υποχρέωση της κυβέρνησης να το φέρει στη Βουλή και να δεσμευτεί ότι θα ψηφιστεί με πλειοψηφία 180 βουλευτών, κι όχι 151. Μόνο έτσι θα έχει νομιμοποίηση ή μάλλον η καλύτερη νομιμοποίηση είναι η προσφυγή στις κάλπες και να μιλήσει ο λαός αν θέλει σκληρή λιτότητα για τα επόμενα 12 χρόνια.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 13/03/2011 09:23:48

    Ο ΓΑΠ καλά πανηγυρίζει. Το σχέδιο προχωρά μιά χαρά. Η ΝΔ τι κάνει? Είναι μέρος της λύσης, η μέρος του προβλήματος? Ας ετοιμαστούν γιά χειρότερες δημοσκοπήσεις, και αυτή τη φορά μην τολμήσει να πει κανείς ότι είναι στημένες.

  2. Antihero avatar
    Antihero 13/03/2011 09:24:33

    ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕΕΕΕ!!!!!!! ΜΑΣ ΔΟΛΟΦΩΝΟΥΝ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΘΑΛΑΜΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΩΝ!!!

    Υ.Γ. Μια διαφορετική κυβέρνηση θα μπορουσε οντως να διαπραγματευτει λιγοτερο σκληρους ορους μνημονιου ή μηπως εξαπατουμε τον εαυτο μας? Κι αν ναι, πως? Πως θα επειθε τις πλεονασματικες χωρες (Γερμανια, Ολλανδια, Φινλανδια, Αυστρια...) ??? Με τι επιχειρηματα και ποιους πολιτικους ελιγμους? Τελικα, ειναι απλως ζητημα καλυτερης Διπλωματιας? Υπαρχει εξοδος απ' αυτον το ζωντανο εφιαλτη!?!?!?!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/03/2011 11:23:00

    ...Μέχρι και επιστροφή συντάξεων και μισθών ονειρεύονται κάποιοι αμετανόητοι Πασόκοι....

    κάποιοι ιδεολόγοι και γνήσιοι ίσως, ο σκληρός πυρήνας όμως έχει πέσει με τα μούτρα στον μπουλκουμέ. Λεηλασία λέγεται αυτό που γίνεται. Ότι αρπάξουν πριν φουντάρει το καράβι.

  4. ΧΟΡΧΕ avatar
    ΧΟΡΧΕ 13/03/2011 11:30:10

    Ο ΓΑΠ παντα δουλευε με κρυφες ατζεντες. Τα ιδια εκανε και ενα χρονο πριν οταν μας εβαλε στο ΔΝΤ και υπεγραφε το μνημονιο. Τα ιδια εκανε και στο Ερζερουμ και παντου!!
    Αυτα τα ξερουμε. Ε, και? Μου λυνει κανενα προβλημα εμενα η αποκαλυψη της κρυφης ατζεντας?
    Αυτη την αποκαλυψη περιμενει η ΝΔ για να δρεψει πολιτικα οφελη?
    Καλα, οταν ξυπνησουν πειτε το και μενα. Αν υπαρχω ακομα, και γω και η χωρα μου!!

  5. Saligaras avatar
    Saligaras 13/03/2011 17:49:13

    TO BHMA/ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ | Κυριακή 23 Μαΐου 2010

  6. Saligaras avatar
    Saligaras 13/03/2011 17:54:01

    TO BHMA/ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ | Κυριακή 23 Μαΐου 2010
    Οι ρίζες του κακού
    Ο μύθος της λαμπρής πρώτης 8ετίας του ΠαΣοΚ στην εξουσία υπερισχύει κυρίαρχος, ακόμη και σήμερα, και τροφοδοτεί και την όποια ελπίδα για την έξοδο από το σημερινό οικονομικό αδιέξοδο, αρκεί να προσφύγουμε στο σοσιαλιστικό θαύμα της περιόδου εκείνης.
    Παραβλέπεται μάλιστα η εγκυρότερη αμφισβήτησή του, που προήλθε από τον ίδιο τον Ανδρέα Παπανδρέου, που είχε παραδεχθεί απολογητικά ότι "καταναλίσκουμε περισσότερα από όσα παράγουμε και αν δεν περιορίσουμε δραστικά το δημόσιο χρέος αυτό θα αφανίσει τη χώρα".
    Αυτό που ήδη αφανίζει τη χώρα.

  7. Saligaras avatar
    Saligaras 13/03/2011 18:00:06

    Απο την εμπιστευτική έκθεση την οποία εκπόνησε ο πρώτος υπουργός Συντονισμού της κυβερνήσεως ΠαΣοΚ και διαπρεπής οικονομολόγος κ. Απόστολος Λάζαρης, κατόπιν αιτήσεως του Ανδρέα Παπανδρέου και την υπέβαλε σε αυτόν στις 10 Ιουνίου 1988

    Ο κ. Α. Λάζαρης επισημαίνει με τον πιο σαφή τρόπο τα οικονομικά εγκλήματα που διαπράχθηκαν κατά την πρώτη 8ετία του ΠαΣοΚ και της καταστροφικής του πολιτικής, της οποίας τα άνθη του κακού δρέπουμε σήμερα όλοι οι Ελληνες και η οποία πλήττει και την ίδια τη σημερινή κυβέρνηση ΠαΣοΚ (όλα εδώ πληρώνονται). .

  8. Saligaras avatar
    Saligaras 13/03/2011 18:05:08

    «Το κύριο χαρακτηριστικό της οικονομικής πολιτικής»
    έγραφε ο κ. Λάζαρης
    «ήταν η ραγδαία αύξηση των δαπανών του κρατικού προϋπολογισμού και του ευρύτερου δημόσιου τομέα.
    Μέσα σε οκτώ χρόνια ο συνολικός κρατικός προϋπολογισμός πενταπλασιάστηκε (από 625 δισ. δρχ. το 1981 σε 3,2 τρισεκατομμύρια το 1988)

    Ιδού λοιπόν ποιος είναι ο πατέρας του κράτους-τέρατος που τρέφεται έκτοτε με ελλείμματα και δάνεια και κατασπατάληση των δωρεάν παροχών της ΕΟΚ, και το οποίο σήμερα σπασμωδικά, χωρίς σχέδιο
    και παρά τη θέλησή του, όπως διακηρύσσει,
    προσπαθεί να συμμαζέψει ο γιος του τότε πρωθυπουργού
    και συνυπεύθυνος υπουργός εκείνης της κυβερνήσεως.

  9. Saligaras avatar
    Saligaras 13/03/2011 18:19:04

    Παραδοσιακά οι σοσιαλιστικές κυβερνήσεις σε όλο τον κόσμο καταλήγουν πάντοτε στο ίδιο αποτέλεσμα : τους τελειώνουν τα λευτά των άλλων.

    Η μόνη έμφυτη αρετή τους ειναι η ανακατανομή ενοχής και η ίση διανομή της δυστυχίας.

    Η Ελλάδα θα μπορέσει να λυτρωθεί μόνο μετά την μεγαλύτερη και τελική σφαγή που θα γίνει μεταξύ Σοσιαλιστών και πρώην - Σοσιαλιστών!