21/05/2009 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποια είναι η γνώμη σας για τα σποτάκια;

[youtube M0jqcVm3Zdk&feature=player_embedded]
___________________________________________________
[youtube Xm0wcGx1JZw&feature=player_embedded]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anagnostis avatar
    anagnostis 21/05/2009 17:21:38

    Τα παπαγαλάκια του Ριρή πετάνε

  2. dimitris avatar
    dimitris 21/05/2009 17:31:06

    Περιμένουμε και τη θετική διαφήμιση της ΝΔ. Αυτή με τον μόσχο τον σιτευτό...

  3. Βασίλης avatar
    Βασίλης 21/05/2009 17:34:53

    5 χρόνια η νεοδεξιά κυβέρνηση Κωστάκη Β' πέταξε στη
    πιάτσα δεκάδες αργυρόνητους δημοσιογράφους-παπγαλάκια που προσπαθούσαν να κάνουν το μαύρο άσπρο.
    Σαν ειδικοί πλέον ορνιθολόγοι άρχισαν τα σποτάκια τους με τα παπαγαλάκια αποδεικνύοντας ότι αυτή η παράταξη δεν είχε ποτέ χιούμορ.
    ΥΓ Τελευταία πληροφορία λέει ότι το ΚΚΕ επιτίθεται για πρώτη φορά στη δεξιά, με σποτάκι με κοράκια και μουσική υπόκρουση το" μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά"

  4. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 21/05/2009 17:37:44

    Αχαχαχαχα!

    Χρόνια είχα να γελάσω έτσι

    Ειδικά με τον ΓΑΠ να πετάγεται ως σωτήρας άλλο πράγμα!

    Και τα παπαγαλάκια δυνατά με το ανύπαρκτο ΤΕΜΜΠΕ

    Ενα μάλιστα έμοιαζε με τον Πρετεντέρη...

    Αυτό που τσίριζε ίδιο η Τρέμη

  5. Φασισταριό avatar
    Φασισταριό 21/05/2009 17:42:25

    Πεταμένα λεφτά θα εκτιμούσα καλύτερα να συγκέντρωναν το ποσό και να έχτιζαν ενα σχολείο ή ενα νοσοκομείο.

  6. Factorx avatar
    Factorx 21/05/2009 17:46:46

    Της ΝΔ είναι για μένα ευρηματική. πως το παθαν. και συμφνωνώ με τον πρωτο; τα παπαγαλάκια του Ριρη ειναι;

    Του ΠΑΣΟΚ είναι διστακτική (επικοινωνιακά). και επικεντρώνεται στο μεγάλο του χαρτί, τον Γιώργο

  7. zaza avatar
    zaza 21/05/2009 17:47:25

    Είναι εμφανέστατος πλέον ο λόγος που έκλεισε η Βουλή άρων άρων, ότι δηλ. μας είπε ο Κωστάκης μα για να σταματήσει επιτέλους η σκανδαλολογία και να επικοινωνηθουν οι πολιτικές θέσεις.
    Ειδέστε και θαυμάστε πρόγ/μα και θέσεις!!!!!

    Του ΠΑΣΟΚ, λιτό και νυσταλεό αλλά περιμένώ να συγκλονιστώ από τον ΓΑΠ? Σίγουρα πάντως ότι αντιμετωπίζει με σοβαρότητα τις εκλογές είναι εμφανές και κάνει την διαφορά

    Πολυ μου άρεσε εικαστικα του ΣΥΡΙΖΑ

  8. mofo avatar
    mofo 21/05/2009 17:56:10

    θα θελα να ήξερα ποιος μαλάκας είπε στη ΝΔ να κάνει καλαμπούρια με την κρίση στην οικονομία. Πάνε καλά; Του ΠΑΣΟΚ είναι όντως σοβαρά και ευρωπαϊκά - αυτή είναι η μεγάλη έκπληξη

  9. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 21/05/2009 18:04:12

    Αυτοσαρκαστικό και αληθινό συνάμα

    Η διαφήμιση της ΝΔ, είναι ευρηματική και έξυπνη
    (ίσως γιατί το σύστημα Ρουσσό είχε εντρυφήσει στα παπαγαλάκια και είχαν το τεχνικό υπόβαθρο.)


    Άνευρο και άοσμο.

    Του ΠΑΣΟΚ τι να πω?
    Μου θύμιζε τις διαφημιστικές καμπάνιες του "καταλληλότερου" πριν το 2004, εργαζόμενοι, νεολαία, βιοτέχνες και να το ...επιστέγασμα ως έκφραση της λύσης.

  10. christos avatar
    christos 21/05/2009 18:16:07

    Χρειάσθηκε όλο κι όλο ένα σποτάκι (τα παπαγαλάκια) για να πάθουν πανικό όλοι μέσα στο ΠΑΣΟΚ...

    Kαλά ρε κλεφτόπουλα τι νομίζατε; σας πήρανε χαμπάρι εδώ και καιρό...

    Nομίζεται ότι με τις διάφορες παπαρολογίες σας θα ξεγελάσετε τον λαό;

    Καλή ανάρρωση!

  11. Jimmy L avatar
    Jimmy L 21/05/2009 18:26:04

    Τωρα καταλαβα γιατι παμε κατα διαολου!!Αντι να ασχολουντε με τα προβληματα του κοσμακη που υποφερει αυτοι παιζουν με τα πουλια τους!!!!!!Στο τελος θα παρουν τον πουλο μας!!!

  12. zapata avatar
    zapata 21/05/2009 18:26:32

    το πε το πε ο παπαγαλος
    πως θα
    κερδισει αλλος...

  13. Hase avatar
    Hase 21/05/2009 18:31:16

    Ομολογω πως το σποτακι της ΝΔ ειναι σαφως εξυπνοτερο απο αυτο του ΠΑΣΟΚ οπου ο ΓΑΠ εμφανιζεται σαν να εχει καταπιει μπαστουνι. Περαν αυτου ελπιζω ο κοσμος που θα ψηφισει να τους μαυρισει και τους δυο.

  14. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 21/05/2009 18:32:09

    Δράμα.

  15. dr.thess avatar
    dr.thess 21/05/2009 18:32:11

    ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΔΑ,ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΑ ΔΩ......ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΠΑΝΤΩΣ

  16. Panoptis avatar
    Panoptis 21/05/2009 18:39:53

    Akoma den tous varethikate? Psifiste mikra kommata, dwste tous to munima pou toso polu den theloun na akousoun.

  17. zapata avatar
    zapata 21/05/2009 18:42:47

    auto tha kanw panagioti

  18. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 21/05/2009 18:49:13

    Θα συμφωνήσω με τον Πανόπτη και θα επαυξήσω.

    ΜΗΝ ψηφίσετε λευκό ή άκυρο!

    Θυμηθείτε ότι το λευκό και το άκυρο είναι και τα δύο ΑΚΥΡΕΣ ψήφοι και δεν συγκαταλέγονται στα έγκυρα. Άρα η δυσαρέσκειά σας ΔΕΝ ΚΑΤΑΜΕΤΡΑΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.

    Ψηφίστε ένα οποιοδήποτε μικρό κόμμα. Μεγαλομικρό, μεσαιομικρό ή μικρομικρό. Δεν έχει σημασία. Αρκεί που θα μετρηθεί ως έγκυρο και το ποσοστό των μεγάλων θα μικρύνει. Διαλέξτε όποιο σας ταιριάζει περισσότερο κι ας μην συμπίπτετε απόλυτα.

    Άλλο να πάρουν μαζί 70% και να έχει 10% άκυρα/λευκά (με τα οποία ουδείς θα ασχοληθεί) και άλλο να πάρουν 60% και οι δύο μαζί!

  19. ΑναΓνώστης avatar
    ΑναΓνώστης 21/05/2009 18:49:26

    Έχει δίκιο η διαφήμιση της ΝΔ. Όλα αυτά μας συμβαίνουν γιατί απλά τα λέει το ΠΑΣΟΚ! Εγώ προτείνω να τους παρακαλέσουμε (Το ΠΑΣΟΚ) από αύριο να λένε ότι πάνε όλα τέλεια, για να γίνουμε Ντουμπάι!!!

    Έχουν ξεχάσει τα καραλάμόγια της ΝΔ ότι κυβερνάνε 6 χρόνια. Ακόμα το ΠΑΣΟΚ τους φταίει. Τα λεηλάτησαν όλα και τώρα τους φταίνε τα παπαγαλάκια.

    Ξετσίπωτοι.

  20. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/05/2009 19:28:27

    Αυτή τη λήψη του ΓΑΠ, με την Αθήνα απο πίσω να φαίνεται πανέμορφη, που τη βρήκαν.
    Άξιος ο σκηνοθέτης.

  21. Φασισταριό avatar
    Φασισταριό 21/05/2009 19:29:49

    Λεβέντη δαγκωτό!

  22. Peter_Pan avatar
    Peter_Pan 21/05/2009 19:43:12

    an krinw apo auta pou lene ta papagalakia alhtheia lene.xiliades magazia kleinun xiliades ergazomenoi xanoun th duleia tous an8rwpoi aytoktonun gia xreoi ti allo na poume apla h pragmatikotita kseperna thn diafhmish

  23. nikos avatar
    nikos 21/05/2009 19:43:17

    Τα σποτάκια θα διώξουν κι άλλο κόσμο και από τους δύο.
    Επίσης είναι πολύ προκλητικό το σπρώξιμο που κάνει το σύστημα στους Οικολόγους.
    Τόσο σκανδαλώδες, που ενώ σκόπευα να τους ψηφίσω, αποφάσισα να μην το κάνω και να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ.
    Με την λογική ότι αφού τα κανάλια των εργολάβων προωθούν τους μεν και έχουν ξεσκίσει τους δε, μάλλον οι του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι αρεστοί στο σύστημα, άρα είναι αρεστοί σε μένα!

  24. σπούργος avatar
    σπούργος 21/05/2009 19:46:23

    ΚΑΠΟΙΟΙ λενε ψηφιστε μικρα κομματα για να δωσετε μηνυμα .... και ποιον ? τον τρεμοπουλο για να ψηφιζει για τους μακεντονσκι ? τον τσιπρα για να μας λεει εκ βρυξελων νομιμοποιηστε τους μεταναστες ? ή τον καρατζαφερη με την τζαβελλα την "ανιψια" του μητσοτακη ? η ψηφος πεφτει και δεν την περνεις πισω λεγοντας ξερετε εστειλα μηνυμα κατα τα αλλα δεν τοθελα .... υπαρχει κανενας μικρος αξιοπιστος ?
    μαλλον οχι γιαυτο κοψτε τις λουμπινιες .... ευρωεκλογες εχουμε και οχι εθνικες , τα μηνυματα στελνονται στις εθνικες εκλογες και οπου μας κατσει

  25. Exodus avatar
    Exodus 21/05/2009 19:53:53

    @18 Τηλέμαχε έχω την εντύπωση ότι τα λευκά προσμετρώνται στο πρώτο κόμμα. Είναι τοσο απαταιώνες που ακόμη και αυτό εκμεταλεύονται.
    Ας ελπίσουμε τουλάχιστον οτι θα βγει πρώτη η ΝΔ μπας και ξεφορτωθούνε τον Τζωρτζ Παπ. Έτσι κι αλλιώς οι Ευρωεκλογές δεν σημαίνουν κάτι για την εσωτερική διακυβέρνηση.

  26. hiong avatar
    hiong 21/05/2009 19:55:18

    Άντε για την ανικανότητά τους και την πλήρη αδιαφορία τους για το κοινό περί δικαίου αίσθημα τα ξέραμε. Την παντελή έλλειψη πολιτικής αισθητικής της ΠΑράταξης της ΝΔ την αποδεικνύεί το σποτ με τα παπαγαλάκια. Θλιβερό...

  27. striftompolas avatar
    striftompolas 21/05/2009 20:05:14

    Για τα σποτάκια
    Μοιάζουν με διαγωνισμός, ποιός μπορεί να φέρει το μεγαλύτερο σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου

    Για την ψήφο στις ευρωεκλογές
    Τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα. Υποθέτω ότι κανείς δεν μιλάει έχοντας στο μυαλό του την Ευρώπη αλλά τα δικά μας. Το κριτήριο δεν μπορεί να είναι «τι είναι καλό» αλλά ποιο θα ήταν το μικρότερο κακό, τι θα μπορούσε να έχει τις λιγότερες κακές συνέπειες.

  28. Ο-Χιτλερ-Πεθανε-Νωρις avatar
    Ο-Χιτλερ-Πεθανε-Νωρις 21/05/2009 20:10:56

    Η πλακα ειναι οτι ΟΛΟΙ το παιζουν χαλαροι οταν δεν υπαρχει καποιο ρουσφετι στη μεση.
    Να τους δω στις βουλευτικες ποσο υπερανω θα ειναι.

  29. ss_sk avatar
    ss_sk 21/05/2009 20:19:56

    Ενημερωτικά,ούτε τα είδα ούτε πρόκειται.

    Και την τηλεόραση την έχω κόψει. Και αν τύχει και δω (καμιά ταινία) μόλις πέσουν διαφημίσεις αρχίζω το συνεχόμενο ζάπινγκ.

  30. Θύμα avatar
    Θύμα 21/05/2009 20:32:37

    nikos Says:
    May 21st, 2009 at 7:43 pm

    Τα πιάσαμε τα λεφτά μας με το ΜΥΡΙΖΑ...

  31. σπούργος avatar
    σπούργος 21/05/2009 20:45:06

    εγω θα επιμεινω και θα πω:

    η ευρωβουλη ειναι το α και το ω και δυστυχως ή ευτυχως κουμαντο κανουν οι σοσιαλιστες και το λαικο κομμα ενω οι αλλοι παριστανουν την γαρνιτουρα

    οσο ισχυροτερα ειναι τα κομματα που συμμετεχουν στις πιο πανω "συμμαχιες" τοσο δυνατοτερη ειναι η εθνικη μας φωνη , ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου

    η γερμανια με πολυ περισσοτερους βουλευτες εχει την "πολυτελεια" να βγαλει και 5-6 αλλους εμεις με 22 εχουμε ? το μελλον της ευρωπης θα κριθει απο την "διαφορετικοτητα" ή απο την πολιτικη συνοχη ? απο την "φαντασια στην εξουσια" ΄΄η απο τις πολιτικες προτασεις ?

  32. nikos avatar
    nikos 21/05/2009 20:48:28

    ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ: ΑΦΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ "ΘΥΜΑ", ΘΑ ...ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΜΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ

  33. οκτώ avatar
    οκτώ 21/05/2009 20:52:55

    Αμερικάνικος τρόπος προσέγγισης της πολιτικής πραγματικότητας.
    Θα μπορούσε η προμότα της ΝΔ κάλλιστα να διαφημίζει σερβιέτες αντί να ζητάει ψήφους.

    Οσο για τον Γιωργάκη, έτσι όπως είχε στηθεί με φόντο την Ακρόπολη μου ήρθε να τον ψηφίσω για τον μεγαλύτερο Ελληνα ( με Αμερικάνικο διαβατήριο ), αλλά δυστυχώς έκλεισε η ψηφοφορία του ΣΚΑΙ.

  34. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 21/05/2009 20:54:33

    Σπούργε, υπάρχει και ο Παπαθεμελής. Για μένα, ο μόνος ειλικρινής πατριώτης πολιτικός, μαζί με το Σαμαρά.

    Τα λευκά πάνε αναλογικά υπέρ όλων των κομμάτων, άρα αναλογικά περισσότερο υπέρ του πρώτου. Αυτό γιατί μειώνουν συνολικά τον παρανομαστή του κλάσματος (δηλαδή, το σύνολο των εγκύρων ψήφων) από το οποίο βγαίνουν τα ποσοστά. Είναι σωστό ότι λειτουργούν ακριβώς όπως τα άκυρα.

  35. Lavazza avatar
    Lavazza 21/05/2009 21:02:36

    Ολοκληρώθηκε η … «πορεία διαμαρτυρίας» που πραγματοποίησαν από κοινού λαθρομετανάστες και αριστεριστές στην Πατησίων. Απολογισμός; Δεκάδες φθορές σε καταστήματα του κέντρου, σπασμένα αυτοκίνητα κατοίκων, επίθεση σε αστυνομικό τμήμα και μετά… ομαδική προσευχή στον αλλάχ στην …πλατεία Ομονοίας!
    Νωρίς το μεσημέρι, λιγοστοί Έλληνες κάτοικοι, διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την πορεία των λαθρομεταναστών τονίζοντας πως αυτή θα εξελιχθεί σε πόλεμο κατά των ίδιων και των περιουσιών τους. Αν και αρχικά οι αφγανοί (κυρίως) δεν ξεπερνούσαν τα 100 άτομα, στην συνέχεια γνωστές ομάδες αναρχικών και αριστεριστών ενίσχυσαν τους λαθρομετανάστες σε μία προσπάθεια να γενικευτούν τα επεισόδια.

  36. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 21/05/2009 21:03:07

    Θλίψη.Αστους να νομίζουν οτι ο κόσμος βλέπει την καθημερινότητά του καθισμένος αναπαυτικά στον καναπέ και παρακολουθώντας την άθλια προπαγάνδα τους. Διάλυση βλέπει,απαξίωση θεσμών και έλλειψη προοπτικής. Δεν ανησυχούμε πια μόνο για το αύριο. Αλλα και για το μεθαύριο και ο, τι μελλει προκύψει απο αυτήν την ασαπίλα και την μπόχα.

  37. nikos avatar
    nikos 21/05/2009 21:03:51

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ, Η ΨΗΦΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟΥΣ, ΟΠΩς ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

    ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑ ΕΝ ΛΕΥΚΩ

    ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΟ ΚΛΥΣΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟ ΤΡΕΜΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΑΞΙΠΙΣΤΟ ΧΡΥΣΟΓΕΛΟ.

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΠΊΣΗς ΤΟ ΘΑΨΙΜΟ ΣΕ ΣΥΝ

    ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙΔΡΩ, ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.

    Η ΨΗΦΟς ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΒΟΥΛΗ, ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΗΦΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ.

    ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ...

  38. Speaker avatar
    Speaker 21/05/2009 21:22:36

    Ο σύριζα είναι δεν είναι το κόμμα που έχει στους υποψήφιους άτομο με τον χαρακτηρισμό οδηγός δικύκλου;
    Μα είμασε σοβαροί; Στις Ευρωεκλογές θα έπρεπε, άποψη μου, να ψηφίζουμε πιο εθνικά. Όχι τους ανθέλληνες υπαλληλίσκους του διεθνισμού.
    Απορώ γενικά με αυτούς που ψηφίζουν συριζα ή είναι τρελοί ή έχουν απογοητευτεί τόσο που αποφασίζουν να τα κάνουν όλα ακομη πιο μπάχαλο.
    Νίκο @37 εσυ πιστευεις οτι ψηφίζοντας συριζα δεν ειναι εις βαρος σου;

  39. Ανώνυμη avatar
    Ανώνυμη 21/05/2009 21:33:38

    Γελάσαμε πάλι και σήμερα. Ακριβώς αυτή την κακογουστιά περίμενα και από τους δύο. Οι δε παπαγάλοι μου θύμισαν τα σκετσάκια εκείνου του ξεχασμένου του Benny Hill. Στο εξωτερικό ο υπεύθυνος για αυτό το σποτ θα μπορούσε να περιμένει να ακούσει μόνο δύο λέξεις από τον διευθυντή του: You're fired!

  40. Lavazza avatar
    Lavazza 21/05/2009 21:36:46

    @38 speaker

    Ο ΣΥΡΙΖΑ τελείωσε πολιτικά...

    Οι Οικολόγοι είναι το καινούριο "διεθνιστικό" φρούτο...

  41. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/05/2009 21:41:38

    @38 Speaker: Ως αριστερό κόμμα που είναι ο Σύριζα έχει στο ψηφοδέλτιο έναν εργαζόμενο κούριερ (γιατί περί αυτού πρόκειται) ανάμεσα σε άλλους εργαζόμενους και ιδιωτικούς υπάλληλους, προς τι η απορία; Ποιος θα έπρεπε να μετέχει στο ψηφοδέλτιο ενός αριστερού κόμματος; Βιομήχανος; Τα συμφέροντα των εργαζόμενων κάθε χώρας δεν πρέπει να εκπροσωπούνται στην ευρωβουλή; Για τα εθνικά θέματα αρμόδια είναι περισσότερο άλλα κόμματα. Οι Οικολόγοι π.χ. έχουν πολλούς οικονομολόγους-μελετολόγους γιατί το κονδύλι για το πράσινο new deal που θα διανεμηθεί στην ΕΕ είναι 500 δις., η ΝΔ έχει ένα ψηφοδέλτιο ανακύκλωσης των κομματικών βουλευτών κοκ. Που είναι το παράξενο.

  42. thanos avatar
    thanos 21/05/2009 21:49:07

    10-christos Says:
    May 21st, 2009 at 6:16 pm

    Ετσι ρε μεγαλε πεστα....αλλα κοιτα, φευγοντας κλεισε πισω σου την πορτα, σεμνα και ταπεινα.

  43. thanos avatar
    thanos 21/05/2009 21:54:26

    20-εναςάσχετος Says:
    May 21st, 2009 at 7:28 pm

    Χασανε το τηλεφωνο σου εκει στο ΠΑΣΟΚ και στην αναγκη πηραν καποιον αλλον σκηνοθετη.

  44. christos avatar
    christos 21/05/2009 22:14:24

    @ 42 thanos

    τι έγινε ρε λεβέντη; στεναχώριες; στεναχώριες; πιες ξίδι...

  45. Speaker avatar
    Speaker 21/05/2009 22:57:12

    @41 τα κόμματα δεν είναι κλαμπ που να παίζουν ελληνικά ή ξένα. Τι σημαίνει για τα εθνικά είναι άλλα κόμματα. Ένα κόμμα σαν ολοκληρωμενη πολιτική οντότητα πρέπει να έχει πρόγραμμα και θέσεις για όλους τους τομείς του δημόσιου βίου. Έτσι λοιπόν τα εκάστοτε κόμματα δεν εξειδικεύονται σε κάποιον τομέα, ούτε δικαιολογείται να είναι ελλιπή σε κάποιον άλλο, διαφορετικά μιλάμε για κοινωνική ομάδα ή ΜΚΟ..
    Ο σύριζα είναι το μοναδικό κόμμα, και ειδικά κοινοβουλευτικό, που δεν έχει πρόγραμμα! Μπείτε στο site τους και ψαξτε..μόνο μην αργησετε την άλλη μέρα στην δουλειά.
    Κοινώς το σύριζα πάει όπου φυσάει ο άνεμος και όπου δημιουργούνται εντυπώσεις.
    Οι οικονομολόγοι των οικολόγων, και κάθε κόμματος, δεν έχουν να κάνουν με την εξωτερική πολιτική, ούτε με την θέση της χώρας στο ευροκοινοβούλιο. Μην κοιτάς που οι ΝΔτες είναι καπηταλιστές και νομίζουν οτι όλα ρυθμίζονται με το χρήμα. Εξ ιδίων κρίνουν.
    Δεν σε παρεξηγώ όμως, καθώς ως γνήσιο συριζιοτόπουλο, δεν ξέρεις ούτε τι θέσεις έχει το κόμμα σου ούτε τι πραγματικά σε συμφέρει ως ψηφοφόρο αλλιώς δεν θα τους ψήφιζες.

  46. time killer avatar
    time killer 21/05/2009 23:59:15

    Αν το ΠΑΣΟΚ συνεχισει με ηπια σποτακια θα το ψηφισουν και οι πετρες.
    Ειδικα αν η Φεβρωνια παιξει και το ... "ευχαριστω τους Αμερικανους".
    Προσωπικα θα ηθελα να δω ενα σποτακι με τους πελεκηδες, τους σεμνους ζαχοπουλους , τους ταπεινους βουλγαρακηδες, τα πτυχια της νατασας, το χοντρο στη ΔΕΘ, το ρουσοπουλακι μετα της Μαρας,τα συχωροχαρτια του Σανιδα, τα τιμιλογια του Κυριακου...
    αλλα τι να κανουμε ας γινει η δουλεια και θα εχουμε καιρο για διασκεδαση.... χεχεχε....

  47. Θύμα avatar
    Θύμα 22/05/2009 00:19:26

    nikos Says:
    May 21st, 2009 at 8:48 pm

    Τουλαχιστον δεν θα ψηφίσω βαλιανάτο ρεπούση και λοιπούς... κάτι είναι και αυτό.

  48. time killer avatar
    time killer 22/05/2009 00:39:26

    και για να μην παραξηγηθω απο τους ... ασπονδους, σκεφτειτε -λεει- υποψηφιοι αρχηγοι Αντωνης -Ντορα
    και ο Πρετεντερης να παρουσιαζει ΕΓΚΥΡΟ γκαλοπ της ΕΓΚΥΡΗΣ GPO,
    τι θα ψηφιζαν (στις εσωκομματικες της ΝΔ)
    αν ψηφιζαν οσοι δεν θα ψηφισουν.
    It'll be real entertaintment...
    εχει ο καιρος γυρισματα...
    χεχεχε...

  49. Le canard avatar
    Le canard 22/05/2009 02:10:14

    Ρε τον Παπανδρέου το μαθε απέξω το ποίημα. Αλλά, ρε παιδί μου, το στύλ του, ήταν σαν να μιλούσε στο CNN

  50. alkinoos avatar
    alkinoos 22/05/2009 07:58:06

    βρε τι επαθε η Ν.Δ ασχολειται με παπαγαλακια λες και θα σωθει κουνια που την κουναγε,ελα στις 7 Ιουνη να δεις τι εχεις να παθεις ,να δουμε που θα κρυφτητε εκεινο το βραδυ .........

  51. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/05/2009 09:30:37

    @Speaker: δεν χρειάζεται να είναι κάποιος συριζόπουλο για να γνωρίζει στοιχειωδώς την ανθρωπογεωγραφία της σύνθεσης των ψηφοδελτίων. Ούτε είναι υποχρεωτικό για ένα κόμμα να αναπτύξει μια σφαιρική πλατφόρμα επί παντός του επιστητού. Υπάρχει ελευθερία επιλογής της στόχευσης, ενώ τα αριστερά κόμματα είθισται να ενδιαφέρονται περισσότερο για τον κόσμο της εργασίας. Άλλα κόμματα θέτουν στο επίκεντρο της προβληματικής τους περισσότερο τα εθνικά θέματα. Αίφνης σε αυτές τις ευρωεκλογές συμμετέχει ένα κόμμα που θα ασχοληθεί αποκλειστικά με το θέμα της Μακεδονίας και των Σκοπίων (Ζουράρις-Παπαθεμελής).

  52. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/05/2009 10:27:05

    Τα πράσινα παπαγαλάκια την κάνουν τη ζημιά, στη ΝΔ, όχι στο ΠΑΣΟΚ.
    Η κυρία που οδηγεί το αυτοκίνητο στη διαφήμιση και τρομάζει δήθεν από τα πράσινα παπαγαλάκια - αφού τα πάντα στη ζωή της είναι τόσο ρόδινα και προστατευμένα πίσω απο το γυάλινο κτίριο της μεγάλης εταιρείας, τράπεζα νάναι άραγε αυτό; - μάλλον κινείται περισσότερο στον άξονα Κηφισίας-Βασιλίσης Σοφίας, και όχι στον άξονα Θηβών-Καβάλας ή Πατησίων-Αλεξάνδρας.

    Η διαφήμιση του ΠΑΣΟΚ κλασσική αλλά προσεγμένη και ευρωπαϊκή, χωρίς φωνασκίες.
    Αισθητικά άψογο το πλάνο της Ακρόπολης πίσω από τον ΓΑΠ.

  53. Orestios avatar
    Orestios 22/05/2009 10:32:29

    Ελιναι λογικό να βγαίνει το GAP σε αυτή την κατάσταση? Δεν είδε το κάδρο που του έκαναν?
    Τι να λείπει? Τι να λείπει? Το μπουκάλι ΜΕΤΑΧΑ! Τι άλλο?

  54. Speaker avatar
    Speaker 22/05/2009 10:34:21

    Διαφωνώ μαζί σου πλήρως σε ότι αφορά τις θέσεις ενός κόμματος. Δηλαδή αν ο συριζα καλλούνταν αύριο να κυβερνήσει την χώρα πως θα το έκανε χωρίς θέσεις σε όλους τους τομείς; Εκτός και αν γνωρίζουν οτι ποτέ δεν θα πάνε μπροστά οπότε γεμιζουν ιδεολογικές τρύπες μπας και πάρουν κανένα ψήφο.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι οικολόγοι, ένας σχηματισμός που βασίζεται στην μόδα της εποχής, βλέπε οικολογία, και κατα τις λοιπές θέσεις του αντιγράφει το σύριζα.
    Έτσι μπαίνον στον χωρό τα στοχευμένα κόμματα τύπου Παπαθεμελή και οικολόγοι, είναι γνωστό οτι λειτουργούν ως αντίβαρα και μέσα διασποράς ψήφων παρα΄σαν ολοκληρομένες πολιτικές οντότητες.

  55. christos avatar
    christos 22/05/2009 10:42:39

    βρε λεβεντόπαιδα και λεβεντοκόριτσα! το γεγονός ότι ασχολείστε τόσο πού με την διαφημίσει της ΝΔ...δείχνει από μόνο του αν είναι επιτυχημένη ή όχι...όλα τ άλλα είναι μασάλια...

  56. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/05/2009 10:54:54

    Αυτή η στερεότυπη αντίληψη για την ολοκληρωμένη πολιτική οντότητα με θέσεις βγαλμένες με το ζόρι για όλα τα θέματα είναι λίγο ξεπερασμένη.
    Το μικρό κόμμα εκ των πραγμάτων δεν έχει απαίτηση να κυβερνήσει. Περισσότερο συνδιαμορφώνει και συμπληρώνει. Το πολύ πολύ να συνεργαστεί σε μια κυβέρνηση συνεργασίας. Οι οικολόγοι π.χ. αν δεν επέμεναν να έχουν άποψη επί παντός επιστητού θα ήταν περισσότερο πιστευτοί.

  57. christos avatar
    christos 22/05/2009 11:01:22

    http://apolitik.pblogs.gr/2009/05/papagalakia-3-shedio.html

  58. Speaker avatar
    Speaker 22/05/2009 11:09:07

    Τα στερεότυπα και τα ξεπερασμένα σας επιρεαζουν πάντα. Εσείς τι προτείνετε στον αντίλογο;
    Ανθελληνισμό και άκρατο διενισμό.
    Ο σύριζα είναι επικίνδυνος σχηματισμός για την Ελληνική κοινωνία και Έθνος.. Έρχονται οι οικολόγοι προσέξτε..

    http://hellenicrevenge.blogspot.com/2009/05/blog-post_5669.html

  59. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/05/2009 11:43:54

    Εδώ γίνεται διάλογος και εκφράζονται εκτιμήσεις, οι εκφράσεις ανθέλληνες συλλήβδην είναι υπερβολικές. Ο υπερβολικός ζήλος δεν είναι πάντα ο καλύτερος σύμβουλος.

  60. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 22/05/2009 12:21:10

    @Exodus (25)

    Τα Λευκά δεν προσμετρώνται πουθενά. Ούτε στο πρώτο κόμμα. Τα λευκά είναι άκυρα, άρα μειώνουν το σύνολο των εγκύρων. Συνεπώς τα ποσοστά όλων των κομμάτων αυξάνονται αναλογικά. Τι σημαίνει αναλογικά; ότι στο πρώτο κόμμα λίγο περισσότερο από το δεύτερο κοκ.

    Παράδειγμα

    Έχουμε 100 ψήφους

    Α - 40
    Β - 30
    Γ - 10
    Δ - 4
    Ε - 3
    Ζ - 3
    Λευκά - 10

    Τα λευκά δεν είναι έγκυρα, άρα τα έγκυρα είναι μόνο 90 από τα 100. Έτσι οι ψήφοι των κομμάτων διαιρούνται με το 90 και όχι με το 100 και λαμβάνουν

    Α - 44.4%
    Β - 33.3%
    Γ - 11.0%
    Δ - 4.4%
    Ε - 3.3%
    Ζ - 3.3%

    Όπως βλέπουμε τα 10 λευκά μοιράζονται αναλογικά στα κόμματα: 4.4 στο πρώτο, 3.3 στο δεύτερο, 1 στο τρίτο, 0.4 στο τέταρτο κλπ.

    Επειδή λοιπόν τα άκυρα/λευκά υποτίθεται ότι εκφράζουν δυσαρέσκεια στο πολιτικό σύστημα, αυτή η δυσαρέσκεια περνάει στο ντούκου και ΔΕΝ θα αντικατοπτριστεί στη μείωση του ποσοστό κανενός κόμματος. Και ειδικά των δύο μεγάλων. Είναι σαν "μη ψήφοι", σαν "αποχή". Ενώ εάν δίνονταν σε ένα οποιοδήποτε άλλο κόμμα, τότε τα μεγάλα θα πάθαιναν καθίζηση.

    Συμπέρασμα: ενώ το λευκό είναι η "περισσότερο πολιτικοποιημένη ψήφος", καταντά να γίνεται η περισσότερο απολίτικη αφού ουσιαστικά δεν καταγράφεται πουθενά, δεν επηρεάζει κανέναν και τίποτα, δεν μετέχει πουθενά.

    Δες εδώ μία διαδικτυακή (αντι-συστημική) δημοσκόπηση όπου τα άκυρα/λευκά είναι τρίτη δύναμη, η ΝΔ τέταρτη και το ΠΑΣΟΚ έβδομη!

    http://www.antibaro.gr/index.php?option=com_poll&id=17:euroelections

  61. Speaker avatar
    Speaker 22/05/2009 12:32:00

    Συμφωνώ για τον υπερβολικό ζήλο,είναι εξ άλλου κάτι που διαφένεται σε όλες σας τις εκφράσεις:

    -Στήριξη των τρομοπρακτόρων του Δεκεμβρίου
    -Εκμετάλλευση του μεταναστευτικού για την δημιουργία ενοχών στους πολίτες
    -Προδωτικές θέσεις στην εξωτερική πολιτική
    -Στήριξη 'εθνικών μειονοτήτων' σε ακριτικές περιοχές
    -Μαλθακότητα και υποχωριτικότητα σε κάθε τι που αφορά τα Ελληνικά συμφέροντα
    -Δηλωμένες διεθνηστικές αντιλήψεις

    Εξ ου και τα συνεχώς μειούμενα ποσοστά σας, σας πήρε είδηση ο λαός..

  62. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/05/2009 13:56:46

    @61: τίποτα από αυτά δεν με εκφράζει, αλλά πολύ περισσότερο η επικόλληση ταμπελών στον οποιονδήποτε.

  63. Speaker avatar
    Speaker 22/05/2009 14:20:50

    Και πολύ καλά κάνεις..
    Αντιθέτως ο σύριζα κολλάει πολύ έυκολα ταμπέλες σε όσους διαφωνούν μαζί του. Θα μου πείς ολοι τα ίδια κανουν με την διαφορά όμως ότι έχουν και ένα επιχείρημμα, έστω για τα μάτια του κόσμου.