#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2009 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποια είναι η αλήθεια για την Mayo;

Με την λογική του Πρώτου Θέματος ο καθένας μπορεί να κάνει ένα αποκλειστικό ρεπορτάζ, μεταφέροντας όσα έχουν πει άλλοι πριν από μήνες. Γράφει σήμερα, προκαλώντας για μια ακόμα φορά αναστάτωση: «Σύμφωνα με πληροφορίες που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση ο ειδικός ανακριτής κ. Ν. Ζαγοριανός έχει στα χέρια του έγγραφο βόμβα που αποδεικνύει τις στενές σχέσεις της Ζήμενς με την Mayo...».

Έγγραφο όμως δεν δημοσιεύεται και πιθανώς δεν υπάρχει. Αλλά τι κάνει η εφημερίδα για να στηρίξει τον τίτλο; Αναδημοσιεύει αυτά που έγραφε η Ελευθεροτυπία και εμείς πριν από μήνες. Ότι δηλαδή «την πενταετία 1990-1995 οι υπεύθυνοι της Ζήμενς κατέθεσαν 20 εκ μάρκα  στη λιβεριανή Mayo» ,η οποία έγινε γνωστή από την διένεξη Λαλιώτη - Μητσοτάκη ως οικονομικός υποστηρικτής της ΝΔ την εποχή εκείνη.

Για να μάθετε την αλήθεια διαβάστε τι αποκαλύπταμε  εμείς πριν από ...ένα χρόνο (26/6/2008) για τη σχέση των μαύρων ταμείων με την Mayo (Το παρελθόν είναι εδώ) και πως συνεχίστηκε το θέμα από την Ελευθεροτυπία τον Δεκέμβριο που μας πέρασε (Δίνουν και παίρνουν τα καρφώματα για την Μήζενς).

Στο τελευταίο δημοσίευμα επισημαίνονταν και τα εξής: Την εποχή εκείνη στην Siemens Hellas κουμάντο έκαναν ο τότε γενικός διευθυντής Ηλίας Γεωργίου και o οικονομικός διευθυντής Χρήστος Καραβέλας. Αν λοιπόν γνωρίζουν κάποιοι τι ακριβώς έγινε, είναι αυτοί οι δύο, επειδή οι εντολές προς την μητρική Ζήμενς για τις μεταβιβάσεις προς την Mayo έφευγαν από την Αθήνα. Και οι δυο περιλαμβάνονται στους «υπόπτους». Και οι δυο είχαν σχέσεις στοργής και αλληλοκατανόησης με τη Ν.Δ. και κορυφαία στελέχη της από τους πρώτους πολέμους της διαπλοκής για τις ψηφιακές της Οικουμενικής, μέχρι τις μάχες για τις 1.000.000 ψηφιακές παροχές της κυβέρνησης Μητσοτάκη που υλοποίησε αργότερα η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

Σήμερα ο κ. Γεωργίου κρατείται και ο κ. Καραβέλας διαφεύγει. Και το υπουργείο εξωτερικών της κ. Μπακογιάννη κοινοποιεί με κλητήρα  και με καθυστέρηση τριών ημερών τα στοιχεία που έχει για την φυγάδευση του τελευταίου, θέμα το οποίο επίσης αποκαλύπτει το Πρώτο Θέμα (http://www.antinews.gr/?p=6684).

Τα συμπεράσματα, λοιπόν, δικά σας. Εμείς πάντως περιμένουμε με αγωνία να δημοσιευτεί το έγγραφο στο οποίο αναφέρεται το ΠΘ. Επειδή αν δεν υπάρχει το θέμα θα έχει καεί. Έτσι δεν είναι; Και οι δικές μας πληροφορίες λένε ότι  τα χρήματα της Mayo δεν πήγαν στο κόμμα, αλλά σε ... γαλάζιες τσέπες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. paparies avatar
    paparies 31/05/2009 13:56:23

    "Σύμφωνα με πληροφορίες..." και εσείς πετάτε στο τέλος το ευνοϊκό για την Ν.Δ. σχόλιο ότι τα λεφτά δεν πήγαν στα ταμεία της Ν.Δ....

    Δηλαδή, αν δεν βρεθεί το (καλά καταχονιασμένο από την δικαιοσύνη) έγγραφο, τότε συμπερένουμε ότι τα λεφτά πήγαν σε γαλάζιες τσέπες και όχι στη Ν.Δ.

    Ρε, ποιον κοροϊδεύετε;

    Αφού ζητάτε από το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ να βγάλει το έγγραφο, αλλιώς είναι αναξιόπιστο, το ίδιο αναξιόπιστοι είστε κι εσείς που λέτε ότι τα λεφτά δεν πήγαν στην Ν.Δ.... "σύμφωνα με πληροφορίες"

    Έλεος ποια με την παραπληροφόρηση!

  2. Hase avatar
    Hase 31/05/2009 14:00:30

    Το πρωτο θεμα παντα γραφει πολλες μπαρουφες, δεν θα γραψει τωρα για να αβανταρει τα αφεντικα του;;.
    Ειδα κατα τυχη σημερα εναν απο τους συντακτες τους (νομιζω ειναι συντακτης, οπωςδηποτε δημοσιογραφος του ΠΘ.) στην πρωινη εκπομπη του Αλφα. Ραπτη νομιζω τον λενε. Ποιο πολλες βλακειες απο δημοσιογραφο δεν εχω ακουσει ουτε απο τους πρωιναδες που εκτελουν διατεταγμενοι υπηρεσια. Και μετα πουλανε τα σιντι τους και τους αγοραζει ο κοσμος για τα σιντι και οχι για τις ειδησεις που προσφερουν. Και με την προσφορα των σιντι κανουν και την προπαγαντα τους.

  3. politis avatar
    politis 31/05/2009 14:27:37

    Έλεος! Έχουμε χορτάσει από ρεπορτάζ-σπέκουλες. Ο κοινός νους του απλού πολίτη λέει: Όποιο πέτρα διαπλοκής κι αν σηκώσεις σε αυτόν τον τόπο… έναν Μητσοτάκη θα βρεις (ο Λαλιώτης δικαιώνεται!;). Είναι πολλά τα λεφτά για να πήγαν μόνο σε πρόσωπα. Άρα τα πιασαν και στην ΝΔ (όπως και στο ΠΑΣΟΚ με το εκατομμυριάκι του Τσουκάτου). Δεν τρώμε κουτόχορτο. Τα κόμματα πως θα συντηρηθούν; Με τις εισφορές των μελλών τους; Μήπως είναι ΚΚΕ Α.Ε. με επιχειρήσεις και φορολογικό άβατο; Γι’ αυτό φάκτορ όταν γράφεις «Και οι δικές μας πληροφορίες λένε ότι τα χρήματα της Mayo δεν πήγαν στο κόμμα, αλλά σε … γαλάζιες τσέπες.» ή είσαι αφελής, ή βλαξ… ή εξυπηρετείς άλλα συμφέροντα. Παρακολουθώντας την πορεία του μπλογκ είμαι βέβαιος ότι τα πρώτα δύο δεν ισχύουν, για το τρίτο δεν ξέρω.

  4. Hase avatar
    Hase 31/05/2009 14:59:16

    3 Πολιτη
    Αν καταλαβα καλα δικαιολογεις που τα πηραν. Εφοσον γραφεις τα κομματα πως θα συντηρηθουν τοτε δικαιολογεις την συναλλαγη και του Τσουκατου, και του Δρακουμελ με τον κοινο νου. (αυτο το τελευταιο το γραφω γιατι στο ΠΑΣΟΚ πριν λιγο καιρο κανανε ερανο για να σωσουν το σπιτι του Λαλιωτη στα Δολιανα, για τον Δρακουμελ δεν αποδειχτηκε τιποτα και κερδισε και την δικη)
    Το ΚΚΕ ισως κονομαει με τις επιχειρησεις αλλα το προτιμω απο το να δωροδοκειτε ενα κομμα απο μια εταιρεια για να συντηρηθει. Και αυτο λες οτι εκανε ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Η ΝΔ.

  5. daris avatar
    daris 31/05/2009 15:09:21

    “Ποια είναι η αλήθεια για την Mayo;”
    Τελικα η αληθεια ειναι αυτη που συμφερει τον καθενα!!!
    ΚΡΙΜΑ!!!

  6. boubou avatar
    boubou 31/05/2009 15:17:29

    Προς Φακτορ
    Προφανώς δεν τα ξέρεις και όλα. ήμαρτον δηλαδή

    Προς 4 Hase
    άντε πάλι με το ΚΚΕ
    Δεν είπαμε ότι Δημοσίευμα της Αυγής(περίπου το 80), Όταν το ΚΚΕ τότε ελεηνολογούσε εναντίον του
    ΚΚΕ Εσωτερικού, Εμφάνισε Εταιρεία Λουξεμβούργου
    ως χρηματοδότη του ΚΚΕ, Και ότι αυτή αυτή η Εταιρεία (offshore προφανώς), ήταν ο ενδιάμεσος
    για Ρευστό από ΚΚΣΕ προς ΚΚΕ
    Μετά το 90 και μετά την κατάρευση της ΕΣΣΔ, βοήθησε και ο γιος του "Πέτρου" και πολλοί άλλοι.
    Αφού το παραδέχεται και η ίδια η Αλέκα

  7. Hase avatar
    Hase 31/05/2009 15:17:42

    Φιλε νταρη
    Σιγουρα η αληθεια ειναι αυτη που πιστευεις και πιστευω. Το να βγαινει ομως ενα θεμα ξανα και ξανα και ξανα 20 χρονια μετα, πριν απο εκλογες μονο σκοπιμοτητες του κομματος που υποστηριζεις μπορει να υποστηριζει. Αν ειχε το ΠΑΣΟΚ η το ΠΘ κατι νεωτερο θα ειχε βγει στην δημοσιοτητα. Ειμαι σιγουρος γιαυτο.
    Το ιδιο θεμα θα τοχουμε και στις επομενες εκλογες να το ξανασυζηταμε. Ειμαι σιγουρος.

  8. Hase avatar
    Hase 31/05/2009 15:18:56

    Μπουμπου
    Για το 1821 εχεις τιποτα να αναφερεις;;

  9. daris avatar
    daris 31/05/2009 15:24:49

    Φιλε Hase η σκοπιμοτητα καθε ειδησης μπορει και πρεπει να ελεγχεται αλλα υπαρχει και η ουσια.
    Και η ουσια ειναι οτι ενω το ΠΑΣΟΚ καταδικαστηκε με το επισημο πολιτικο συνθημα "ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ", το οποιο εγινε συνειδηση ενος ολοκληρου λαου, η ΝΔ και ισως και αλλα κομματα κομπιαζουν για την εντιμοτητα τους.
    Οχι φιλε μου, εμεις δεν μιλησαμε για εντιμους και ανεντιμους, αλλοι μιλησαν!
    Εμεις δεν μιλησαμε για κλεφτες και ηθικους, αλλοι μιλησαν.
    Εμεις ειπαμε να ματωσουμε και να τελειωνουμε, αλλοι κρυφτηκαν!

  10. boubou avatar
    boubou 31/05/2009 15:29:02

    2, 8 Hase
    Τον Ράπτη τον είδες!!!!
    Την Λιάνα σου την άκουσες ???
    Κάτι ανέφερε για offshore του Λουξεμβούργου, και γιαυτό το θυμήθηκα, εξάλλου μνήμη έχουμε.Επίσης Ο Χαρίλαος ήταν τότε γραμματέας το 80, και αυτός ανέφερε την ρήση ο Γιός του "Πέτρου" το 90

  11. daris avatar
    daris 31/05/2009 15:29:05

    Και κατι αλλο.
    Γραφεις:"Αν ειχε το ΠΑΣΟΚ η το ΠΘ κατι νεωτερο θα ειχε βγει στην δημοσιοτητα. Ειμαι σιγουρος γιαυτο."
    Μηπως επειδη ειναι απλα ευρωεκλογες και οχι βουλευτικες;
    Υπομονη!

  12. boubou avatar
    boubou 31/05/2009 15:33:05

    @Hase
    Και μιλάμε για τον Χαρίλαο, τον Γραμματέα του ΚΚΕ
    και όχι για τον Κολοκοτρώνη ?!!!

  13. Hase avatar
    Hase 31/05/2009 15:35:33

    Νταρη
    Ωραια διαλεκτικη εχεις, την κανονια την βαστατε για τις επομενες εκλογες. Σαν την αλεπου με τα σταφυλια.
    Α ναι δεν ειμαι ΝΔ, αριστερος ειμαι και ψηφιζω με την κονκαρδα του κομματος που πιστευω.

  14. daris avatar
    daris 31/05/2009 15:39:08

    Δεν εχω προβλημα τι ψηφιζεις και τι πιστευεις.
    Οσο για την πολιτικη τακτικη του καθε κομματος δεν ειμαι ουτε υπευθηνος ουτε αρμοδιος να απαντησω.
    Μια λογικη σκεψη εκανα.
    Α και αριστερος ειμαι και εγω, αν και δεν φοραω ταμπελα ουτε το θεωρω θεσφατο!

  15. Hase avatar
    Hase 31/05/2009 15:56:49

    Νταρης
    Σε πιστευω, αλλωστε το ειπε και ο Σημιτης. Κιαυτος αριστερος ηταν.

  16. Factorx avatar
    Factorx 31/05/2009 16:00:45

    @ 6 boubou. Σε διαβεβαιώ οτι στο θέμα αυτό τα ξέρω όλα - άλλο αν δεν μπορώ να τα αποδείξω με έγγραφα. Απο το 1989 ασχολούμαι

  17. Factorx avatar
    Factorx 31/05/2009 16:17:21

    "Αθλια" και "βλακώδη προβοκάτσια" χαρακτηρίζει, με δήλωσή του, ο επίτιμος Πρόεδρος της ΝΔ Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, δημοσίευμα της εφημερίδας "Πρώτο Θέμα", περί διοχέτευσης από τη Siemens στη ΝΔ, 20 εκατ. μάρκων, μέσω της εταιρίας Mayo, την περίοδο 1990-1994.

    «Δηλώνω κατηγορηματικά ότι δεν διοχετεύτηκε ούτε ένα μάρκο από την Siemens μέσω της Mayo στα ταμεία της ΝΔ και γενικότερα η ΝΔ ουδεμία ενίσχυση πήρε από την Siemens» απάντησε ο επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ Κωνσταντίνος Μητσοτάκης σε δημοσίευμα στο οποίο αναφέρεται ότι οι υπεύθυνοι της Siemens κατέθεσαν την περίοδο 1990-1994 χρήματα στη γνωστή λιβεριανή εταιρία Mayo.

    Συγκεκριμένα, η εφημερίδα Πρώτο Θέμα, αναφέρει ότι ο ανακριτής έχει στα χέρια του έγγραφο σύμφωνα με το οποίο η Siemens κατέθεσε συνολικά 20.000.000 γερμανικά μάρκα στη Mayo μεταξύ '90 και '94 μέσω έξι διαδοχικών εμβασμάτων. Το έγγραφο δεν έχει αξιοποιηθεί μέχρι στιγμής, σημειώνει η εφημερίδα, καθώς η υπόθεση έχει πλέον παραγραφεί.

    «Είναι προφανές ότι βρισκόμαστε προ αθλίας αλλά και βλακώδους προβοκάτσιας η οποία επιχειρεί μια εβδομάδα προ των εκλογών να επαναφέρει θέμα που από μηνών έχει απολύτως διευκρινιστεί. Η πληροφορία που αναφέρεται είναι εξ ολοκλήρου ανακριβής και κατασκευασμένη, αντιγράφει δε δημοσίευμα του περασμένου Δεκεμβρίου το οποίο απαντήθηκε πλήρως» τονίζει ο κ. Κωνσταντίνος Μητσοτάκης.

    «Δηλώνω κατηγορηματικά ότι δεν διοχετεύτηκε ούτε ένα μάρκο από την Siemens μέσω της Mayo στα ταμεία της Νέας Δημοκρατίας και γενικότερα η Νέα Δημοκρατία ουδεμία ενίσχυση πήρε από την Siemens» προσθέτει.

    «Άλλωστε είναι γνωστό σε όλους ότι οι σχέσεις τη Νέας Δημοκρατίας με την Siemens ήταν κακές. Η κυβέρνηση μας ανετράπη πρόωρα διότι αρνήθηκε να εγκρίνει σύμβαση του ΟΤΕ η οποία ενδιέφερε κατά το ήμισυ την Siemens και την Intracom. Δεν μπορώ να αποδείξω ότι η Siemens συνέργησε στην ανατροπή της Νέας Δημοκρατίας. Βέβαιο όμως είναι ότι ωφελήθηκε από την ανατροπή μας εξίσου με την Intracom του κ. Κόκκαλη δεδομένου ότι το ΠΑΣΟΚ έσπευσε να εγκρίνει την προμήθεια αμέσως μετά τις εκλογές του 1993 και μάλιστα με βελτιωμένους όρους» προσθέτει επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ.

  18. daris avatar
    daris 31/05/2009 16:40:29

    Ο Μητσοτακης μπορει αν θελει να κανει μια μηνυση στην εφημεριδα και να γινει ακομα πιο πλουσιος...και ας καλεσει και μερικους απο εδω μεσα ως μαρτυρες υπερασπισης.
    Ετσι χτιζονται τα τζακια, ετσι βολευονται οι μαρτυρες και ετσι κλεινουν στοματα!
    Καπως ετσι πορευεται ο μεσος "περηφανος" ελληνας πολιτης!
    Βαρεθηκαι-σιχαθηκα και πριν με σιχαθειται και εσεις σας αφηνω…
    Ευχαριστω για τη φιλοξενεια!

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

  19. amerikanaki avatar
    amerikanaki 31/05/2009 17:21:14

    Ολοι ξέρουμε οτι το ΠΘ παίζει Ντόρα εδώ και πολύ καιρό. Τι συμβαίνει λοιπόν σήμερα; Φουσκώνουν το θέμα της MAYO επειδή ο κοσμάκης θα καταλάβει οτι η ΝΔ τα πήρε, επειδή δεν γνωρίζει τα ψιθλα γράμματα που ειναι και η όυσία. Όπως θα σκεφθει ο κόσμος οτι η κυβέρνηση φταίει που έφυγε ο Καραβέλλας και οχι η Ντόρα

  20. Orestios avatar
    Orestios 31/05/2009 22:30:41

    Μήπως η ψαλίδα έχει κλείσει πλήρως και το μόνο που απέμεινε είναι ένα θέμα προ 15ετίας? Τη στιγμή που ομολογημένα τα πήρε το ΠΑΣΟΚ?
    Μήπως έκλεισε κανονικά η ψαλίδα? Θα έχει πολύ ενδιαφέρον.