#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2011 12:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποια ακριβώς είναι η προτεραιότητα του ΓΑΠ;



Έχω μάθει ότι ο ΓΑΠ, στην γενική αοριστολογία του πάντα κάτι θέλει να πει.  Τι εννοεί λοιπόν ο ποιητής Πρωθυπουργός της Ελλάδας όταν λέει ότι «Μόνη επιλογή είναι η προστασία του ευρώ»; http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1970185

 

Με ανησυχούν οι αντιφάσεις του.  Πρώτο και κύριο, δεν τον εκλέξαμε να προστατεύει το ευρώ, αλλά υποτίθεται να υπερασπίζεται τα συμφέροντα της Ελλάδας.

 

Τα υψηλά spreads δε είναι διατηρήσιμα, λέει.  Επομένως;   Βγαίνουμε από το ευρώ για να το προστατεύσουμε;  Ή μας χαρίζουν χαμηλά spreads;  Και το Ελληνικό χρέος είναι βιώσιμο;  Με αυτά ή με άλλα spreads; Και ξανά τα μοντέλα της Πράσινης Ανάπτυξης… Που ζεi;

 

Δηλαδή αυτοί που του γράφουν τις αρλούμπες του, σε ποιον ακροατή απευθύνονται, γιατί ομολογώ ότι δεν θεωρώ εαυτόν αγράμματο ή βλάκα, αλλά δεν καταλαβαίνω τι λέει…  Και έχω αρχίσει να μπαίνω σε φάση που να θεωρώ ότι δεν έχει καν σημασία τι λέει…  Είναι σαφές ότι ΔΕΝ κυβερνά.  Για το αν ξέρει τι λέει, είπαμε:  Ποιος νοιάζεται…  Spokesman Ξένης Αρχής που δεν έχει αποφασίσει τι θέλει να κάνει με εμάς, πέρα από το να πάρει αυτά που θέλει από την ΔΕΗ – όπως πήρε αυτό που ήθελε από τα υποβρύχια, από τον ΟΤΕ, κλπ.

archaeopteryx

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Περίεργος avatar
    Περίεργος 14/05/2011 12:39:07

    Νομίζω ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική.

    «Μόνη επιλογή (των Ευρωπαίων) είναι η προστασία του ευρώ»

    Αν μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε, θα βγούμε από το € και θα ακολουθήσει όλος ο νότος και ο «Θεός» ξέρει και ποιος άλλος. Η επόμενη μέρα, για τους βόρειους μπορεί να μοιάζει με την επόμενη μέρα ενός πυρηνικού πολέμου.

    Αυτό δεν είναι μυστικό! ΤΟ ήξεραν όλοι από την αρχή!
    Αν ο ΓΑΠ το είχε πει νωρίτερα τώρα πολλά πράγματα θα ήταν διαφορετικά….

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/05/2011 12:52:28

    Δηλαδή τώρα ψάχνετε να βρείτε τι θέλει να πει ο ΓΑΠ και τι υπάρχει στο μυαλό του ΓΑΠ...
    Το δούλεμα που του κάνουν διάφοροι δημοσιογράφοι που μόνο φιλοσαμαρικοί δεν είναι δεν το έχετε δει;
    Αυτά ήταν γνωστά πράγματα από παλιά, δηλαδή τα σχετικά με το χάος που υπάρχει στη σκέψη του. Για σκεφθείτε ότι, ακόμα και όταν αφηγείται μία "διδακτική" ιστορία, όπως κάνει συχνά, ακόμα και προσωπική του εμπειρία, το διαβάζει από μέσα.
    Οπότε, καλύτερα να ασχοληθούμε με κάτι πιο ουσιαστικό...

  3. SharK avatar
    SharK 14/05/2011 13:01:20

    εννοεί την προστασία που μας παρέχει το €

  4. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 14/05/2011 13:05:27

    Ποιά είναι η προτεραιότητα του ΓΑΠ;
    Αφελές το ερώτημα.
    Να κάνει τη δουλειά που του αναθέσανε, να πάρει την προμήθειά του και να φύγει.
    Όσο για το άν τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά άν είχε μιλήσει νωρίτερα δεν νομίζω, γιατί απλούστατα ποιός θα καταλάβαινε τί θέλει να πεί; Ο κόσμος το μόνο που "κατάλαβε" όταν τον ψήφισε, ήταν το "λεφτά υπάρχουν" και τίποτε άλλο.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 13:16:05

    Πολλακις Σχασμενη Προσωπικοτητα !

    ΠΠ

  6. GSV avatar
    GSV 14/05/2011 13:32:55

    Ειναι ξεκαθαρο τι λεει ο ποιητης. Μονη επιλογη ειναι η προστασια του ευρω!

    Πρωθυπουργος μιας χωρας που οδηγειται στο γκρεμο, ενος λαου που εχει φταση στα ορια του, παραδεχεται οτι μονη επιλογη ειναι η προστασια του ευρω και οχι η προστασια του λαου μου.

    Αυτο συνεπαγεται αμεσως αμεσως οτι προτιμοτερο ειναι να λυσαξει ο ελληνικος λαος απο τη πεινα παρα να δημιουργησουμε προβληματα στο παγκοσμιο χρηματοοικονομικο συστημα.

    Θελουμε μια παγκοσμια οικονομικη διακυβερνηση και τη θελουμε αμεσα! Ετσι δεν εχει δηλωσει? Επομενως εαν δεν προστατευσει τα συμφεροντα των χρηματοοικονομικων οργανισμων πως θα γινει πραγματικοτητα το ονειρο?

  7. GSV avatar
    GSV 14/05/2011 13:36:55

    Μηπως ειναι τοσο μεγαλη ιδιοφυια και εμεις ο απλος λαος δεν μπορουμε να κατανοησουμε τα βαθυστοχαστα οραματα του?

    Το εχετε σκεφτει αυτο?

    • manos avatar
      manos @ GSV 14/05/2011 14:35:42

      Λες να βλέπει οράματα ο ΓΑΠ?
      Από την εκκλησιαστική σκοπιά είναι καλό.
      Από την κοινωνική δεν είναι. Σε τέτοιες περιπτώσεις έρχεται το μεγάλο άσπρο αυτοκίνητο που κάνει ίου - ίου, και πας βόλτα στο μεγάλο σπίτι με τα πολλά παράθυρα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manos 14/05/2011 16:11:09

        βλεπει.. 10 εντολες σε 1. κανει τη μεταφραση...
        ΦΥΓΕ ΓΡΗΓΟΡΑ.-

        ΠΠ

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 14/05/2011 13:40:31

    Η πρώτη προτεραιότητα του ΓΑΠ είναι να εκτελέσει τις διαταγές,που πήρε από τα αφεντικά του και ύστερα να εξασφαλίσει την ασφαλή του έξοδο από την χώρα,με προορισμό κάπου στον κόσμο,όπου δεν έχουμε αμοιβαία σύμβαση έκδοσης...

  9. juliet avatar
    juliet 14/05/2011 13:45:17

    Ενα ποτάμι πέρασε απο πάνω μου
    κι΄ούτε μιά στάλα απο νερό δεν κράτησα
    ούτε τις χούφτες μου δε γέμισα
    σαν το ποτάμι τούτο να ήτανε ατελείωτο.
    Και στέκομαι τώρα και σκέφτομαι
    αν θα περάσει πάλι το ίδιο ποτάμι
    να το κρατήσω με τα χέρια μου
    και να γεμίσω το στόμα μου νερό
    κάτι να μου μείνει
    απο το ποτάμι που πέρασε.
    Και καθώς σκεφτόμουν μούφυγε
    κι η τελευταία σταγόνα.

  10. Σακκας avatar
    Σακκας 14/05/2011 13:52:49

    Ποια ακριβώς είναι η προτεραιότητα του ΓΑΠ
    ==
    Η ερωτηση ειναι αφελης και αναξια σχολιασμου. ΚΑΜΜΙΑ.
    Δεν ειναι σε θεση να εχει καμμια προτεραιοτητα ...
    Η προτεραιοτητα ειναι αυτη που του δινουν οι προπαγανδιστες και την οποια διαβαζει (τελευταια βελτιωθηκε στο διαβασμα. Καιρος ηταν).
    Μετα απο 40 χρονια στην Ελλαδα τελικα τα καταφερε να διαβαζει ..υποφερτα!! Ημαρτον!!

    • juliet avatar
      juliet @ Σακκας 14/05/2011 14:42:36

      ακόμη και στη μητρική του γλώσσα κομπιάζει και έχει σκονάκι.

  11. kargia avatar
    kargia 14/05/2011 14:11:29

    Είναι λογικό να μην μπορούμε να καταλάβουμε και να προβληματιζόμαστε με τα λεγόμενα κάποιου που συμπεριελήφθηκε στη λίστα με τους 100 κορυφαίους στοχαστές (global thinkers). Ώρες ώρες νιώθω σαν τους ιθαγενείς που προσπαθούν να ερμηνεύσουν το μέλλον τους ερμηνεόντας τις κινήσεις ή τις κραυγές του ιερού βατράχου ή οποιουδήποτε άλλου συμπαθή ζώου.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 16:19:09

    Αν φανταστω οτι μια μερα το ΓΑΠ θα μας ζητησει να του πληρωσουμε ψυχοθεραπευτη, απο την καταθλιψη που θα πεσει...( λεμε τωρα ... αλλα ΠΑΣΟΚΟΣ ειναι γιου νεβερ νοου ).. θα ΚΑΤΑΡΕΕΕΥΥΥΣΩΩΩ...

    " πηγε να σας σωσει ο γυιοος μου κ εσεις μου το τρελλανατε το παιντι"..."πλερωστε"

    ΠΠ - I am a million miles away ( RG )

  13. δημης avatar
    δημης 14/05/2011 19:58:22

    Η...ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Η... ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΔΡΑΣΗΣ...