#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2011 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιανού την «ιστορική συνέχεια» αποτελεί ο ΓΑΠ;



Επειδή εμείς τα λέγαμε από πολύ...νωρίς, θυμήθηκα ένα παλιό κείμενο στο περιοδικό "Αντί"

Ο Γ.Α.Παπανδρέου και η CIA, ή «γ... το στανιό σας, κάντε κάτι για την τρομοκρατία»

Του Ρεπόρτερ

Πριν από αρκετά χρόνια, ένας φίλος του  περιοδικού βρέθηκε στην Ουάσιγκτον και μεταξύ των άλλων συναντήθηκε με κάποιους μεγαλοσχήμονες παράγοντες , από εκείνους που διαμορφώνουν την εξωτερική πολιτική της «μεγάλης συμμάχου» έμεινε έκπληκτος να του εκθειάζουν “of the record” τον Γ.Παπανδρέου από το ΠΑΣΟΚ και την Ντόρα Μητσοτάκη (συγνώμην Μπακογιάννη) από τη ΝΔ. «Καλά τη Ντόρα το καταλαβαίνω, είναι το αγαπημένο ελληνικό ντολμαδάκι του Μπους» σχολίασα όταν μου διηγήθηκε τα καθέκαστα. «Αλλά τον Γιωργάκη; Ούτε για τσιγάρα στο περίπτερο δεν τον  άφηνε η μαμά του να πάει, μήπως και χαθεί».

Σήμερα , κανείς από όσους διατηρούν σώες τις φρένες δεν αμφιβάλει ότι το νέο όχημα του ΠΑΣΟΚ προς την εξουσία  είναι αμερικανοκινούμενο και μάλιστα με πετρέλαιο από το Ιράκ, την άλωση του οποίου τόσο διευκόλυνε. Είναι τόσο κολλητός ο Γιωργάκης με το κυρίαρχο σήμερα «λόμπι» των ΗΠΑ, που δεν ντρέπεται καθόλου, ακόμα και όταν τον μεταχειρίζονται όπως οι πρόγονοι του Μπόση στο Τέξας τους κακομοίρηδες τους μαύρους. Παράδειγμα ο …’Έλληνας αρχηγός της CIA, Τζορτζ Τένεντ, που όπως έγραψε τον Μάιο του 2001 απογευματινή εφημερίδα της Αθήνας σε μια από τις συναντήσεις τους τον πρόγκιξε ανοικτά λέγοντας του : «Γ... το στανιό σας, κάντε κάτι για την τρομοκρατία».

Θύμωσε και ανταπάντησε, μήπως, ο Γιωργάκης; Έφυγε, κλείνοντας κατάμουτρα την πόρτα στον επικεφαλής της υπηρεσίας που τόσα και τόσα χρόνια έβριζε συστηματικά ο μπαμπάς του και το κόμμα του; Μα τι λέτε τώρα; Πως θα γινόταν κάποτε πρωθυπουργός της Ελλάδας, αν έκανε κάτι τέτοιο; Κάνοντας λοιπόν την ανάγκη φιλοτιμία – το ίδιο δεν έκανε και ο Σημίτης; - δέχτηκε και την  ύβρη και τις απίστευτες απαιτήσεις της CΙΑ για την τρομοκρατία (βλ.συνάντηση Τένεντ – Γ.Παπανδρέου στο Λάγκλεϊ της Βιρτζίνια, το Μάιο του 2001).

Ποιες ήταν αυτές οι απαιτήσεις το διαπιστώσαμε ιδίοις όμασι στη συνέχεια: Αμερικανοί πράκτορες μετείχαν στις παρακολουθήσεις, έκαναν οι ίδιοι ανακρίσεις, υποδείκνυαν υπόπτους και έχουν μονίμως στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης τους συνδέσμους τους που ενημερώνονται και παρακολουθούν τα πάντα. Διαμαρτυρήθηκε κανείς υπουργός για το ότι οι πράξεις αυτές όχι μόνο αντιβαίνουν προς την ελληνική νομοθεσία αλλά παραβιάζουν κατάφωρα και την εθνική κυριαρχία; Και τι κατάφεραν τελικά; Ξεφτίλισαν με την βοήθεια των τηλεοπτικών παπαγάλων τους μια από τις σημαντικότερες υποθέσεις της μεταπολίτευσης.

Καλά για την τρομοκρατία κόπτεσαι θα αναρωτηθεί κάποιος από τους εναπομείναντες σκεπτόμενους πολίτες. Εδώ ο Γιωργάκης έχει επιτρέψει την  παρουσία Τούρκων πιλότων στα ελληνικά αεροδρόμια, Τούρκων φαντάρων στην Μεσσηνία, τον αποκλεισμό της Λήμνου και την μετατροπή της σε γκρίζα ζώνη, και ετοιμάζεται οσονούπω  και για την συνδιαχείρηση του εναέριου χώρου του Αιγαίου. Για την υφαλοκρηπίδα και τα χωρικά ύδατα. Και τι να πει κανείς για την  άλλη θλιβερή εξυπηρέτηση που έκανε στον φίλο του τον Τζεμ. Την κατάργηση της «γενοκτονίας». Και τον «αυτοπροσδιορισμό» ως Τούρκων των μουσουλμάνων της Θράκης. Μήπως έφτασε η ώρα να αλλάξουμε χώρα;

Το πόση σχέση έχει ο Γ.Παπανδρέου με τα οράματα του ίδιου του κόμματός του και των οπαδών του το περιέγραψε με τον  καλύτερο τρόπο η τουρκική CUMHURIYET τον Μάιο του 200: «Απορρίπτοντας το σχέδιο Άτσεσον (ΣΣ για την επίλυση του Κυπριακού) , ο Ανδρέας Παπανδρέου έδρασε εναντίον των συμφερόντων της Ελλάδας. Ο Έλληνας υπουργός Εξωτερικών Γεώργιος Παπανδρέου , αντιπροσωπεύει την Τρίτη γενιά της οικογένειας του και προσπαθεί να βελτιώσει τις σχέσεις με την Τουρκία, σε αντίθεση με την πολιτική του πατρός του»

Ποιανού λοιπόν την «ιστορική συνέχεια» αποτελεί το παιντί; Του Ανδρέα; Του ΠΑΣΟΚ; Της αμερικανοκρατίας; Γιατί παρόλες τις μεγάλες αντιθέσεις που μας χώρισαν μαζί τους, ούτε ο Ανδρέας ούτε ο πραγματικός Γεώργιος Παπανδρέου θα είχαν συρθεί σε τέτοιες εθνικές υποχωρήσεις.

(Δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "Άντί", στις .... 13/1/2004)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 23/10/2011 22:52:44

    Βιολογική σχέση έχει με τον ετεροθαλή αδερφό του πατέρα του δεν θυμάμαι πως τον λένε εκείνον τον παππού τον ψευδό με το φουντωτό μαλλί

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Aris. A 24/10/2011 08:10:46

      +1000 Γιώργο τον λέγανε!!!

  2. Β.Τρ. avatar
    Β.Τρ. 23/10/2011 23:08:12

    Οικολόγοι Πράσινοι υπέρ «Τούρκων και Μακεδόνων».

    http://www.youtube.com/watch?v=0iVaO_OaRDk

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Β.Τρ. 24/10/2011 00:02:51

      Οι Οικολόγοι Πράσινοι είναι Δούρειος Ίππος.
      Ποιοί άραγε τους χρηματοδοτούν;

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ StarPowerNone 24/10/2011 12:42:51

        Ο Σόρος, ποιος αλλος;

  3. Y. avatar
    Y. 23/10/2011 23:08:17

    Της μαμάς του

  4. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2011 23:11:07

    Του γυμνασμένου μασητήρα

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/10/2011 23:11:13

    Όπως είναι γνωστό, η πρώτη γενιά φτιάχνει απ το μηδέν, η δεύτερη τα αυξάνει, και η τρίτη τα καταστρέφει.
    Το παραπάνω νομίζω πως αποτελεί και μέρος του αγγλικού δικαίου, σε σχέση με την εκεί ιδιοκτησία, η οποία δεν μπορεί να διαρκεί πάνω από 99 χρόνια, με σκοπό η τρίτη γενιά να είναι ικανή να την επαναγοράσει, και να μην την φάει στα γλέντια (ή κάτι τέτοιο αν δεν κάνω λάθος).
    Έτσι ο πρώτος Παπανδρέου, από άσημος νομάρχης κατέληξε σε εμβληματική πολιτική περσόνα, ο δεύτερος "μεγαλούργησε" ακαδημαϊκά και πολιτικά, και ο τρίτος μας πάει για οικονομική και πνευματική πτώχευση, και εθνική υποτέλεια ολοταχώς.
    Όποια η άποψή μας για τον παπανδρεισμό, δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε την νοημοσύνη και την πολιτική ικανότητα των δυο πρώτων.
    Όσο για τον τρίτο, αν η κατάσταση δεν ήταν για κλάματα, θα γελούσαμε με τη ψυχή μας.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Strange Attractor 24/10/2011 00:34:49

      Όποια η άποψή μας για τον παπανδρεισμό, δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε την νοημοσύνη και την πολιτική ικανότητα των δυο πρώτων.

      Εγώ την αμφισβητώ. Ο παππούς μας οδήγησε στη δικτατορία, υπερφίαλο τον χαρακτήριζε ο Σεφέρης, ο πατέρας μας καταχρέωσε*, και ο γιος μας πτώχευσε.

      * Ο Καζάκης σε συνέντευξή του στο cretaTV είπε ότι το σπέρμα της γιγάντωσης του χρέους το έθεσε το 1964 ο Μητσοτάκης όταν αναγνώρισε κι εξόφλησε όλα τα προπολεμικά δάνεια. Αυτά ήταν κατά 30% σε Ελληνικά χέρια. Επίσης είπε ότι το 1981 έγινε αναπροσαρμογή του τρόπου υπολογισμού των δανείων. Δάνεια που είχαμε πάρει σε δολάρια τα υπολόγιζαν προ του 1981 με την ισοτιμία με την οποία τα πήραμε. Ο Αντρέας τα επανυπολόγισε στην τρέχουσα ισοτιμία. Με βάση λοιπόν την άποψη Καζάκη ο σπόρος της χρεοκοπίας μπήκε από την Κυβέρνηση του ΓεροΠαπανδρέου και απαλλάσσεται ο Αντρέας από την ευθύνη.

    • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
      "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ Strange Attractor 24/10/2011 15:42:23

      " Ηπρώτη γενιά φτιάχνει απ΄το μηδέν..."!
      Ο παπούς του (πρώτη πολιτική γενιά) βρήκε μια Ελλάδα πανίσχυρη και τη διέλυσε με αυξήσεις και αυτός (διπλασιασμός του μισθού των δικαστικών)! Οι παλιοί θα θυμούνται το τότε σλόγκαν: "Αυτή ηδραχμή είναι δική σου! Μην αφήσεις τον Παπανρέου να στην καταστρέψει"!
      Οι άνθρωποι, δεν υπήρξαν δημιουργοί! Γεννήθηκαν και έζησαν ως "μπόν βιβέρ" της πολιτικής !
      Με τα λεφτά των άλλων, φυσικά!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/10/2011 23:24:02

    Toυ Βενιζελου ισως που ηταν και ο γεναρχης της παραταξης.Aυτος πριν απο ενα αιωνα προσπαθησε και πετυχε να βαλει την Ελλαδα σε ενα παγκοσμιο πολεμο κατα της Γερμανιας για λογαριασμο της Ανταντ χρησιμοποιωντας ολα τα μεσα (κινηματα,ναυτικο αποκλεισμο απο ξενους στολους,κανονιοβολισμο των Αθηνων κλπ).
    Ο ΓΑΠ ανηλθε στην εξουσια με διαφορα μεσα παλι (επεισοδια,φωτιες,ψευδοσκανδαλα) και εβαλε την Ελλαδα πιονι σε ενα παγκοσμιο νομισματικο πολεμο κατα της ευρωζωνης και της Γερμανιας για λογαριασμο του αγγλοφωνου χρηματοπιστωτικου κυκλωματος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 24/10/2011 00:41:05

      Λένε ότι ο Πατροκοσμάς ο Αιτωλός έχει πει: Στην αρχή θα έρθει ένα ψευτορωμαίικο, αυτό να μην το πιστέψετε.

      Ασχέτως όμως με την προφητεία η Ελλάδα δημιουργήθηκε ως προτεκτοράτο και το ρόλο αυτό παίζει μέχρι σήμερα. Ο κρατικός μηχανισμός δεν προέρχεται από την κοινωνία, δεν ανήκει στην κοινωνία, δε λειτουργεί υπέρ της κοινωνίας και δεν ελέγχεται από την κοινωνία. Στρέφεται κατά των Ελλήνων και της κοινωνίας και λειτουργεί υπέρ των συμφερόντων των δημιουργών της χώρας δηλ. του αγγλόφωνου χώρου. Μόνο όταν η Ελλάδα καταφέρει να σπάσει αυτά τα δεσμά θα γίνει πραγματικά ελεύθερη.

  7. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 23/10/2011 23:28:18

    παπανδρεου α β γ ολετηρες της χωρας. τιποτα αλλο.

  8. parsifal avatar
    parsifal 23/10/2011 23:36:44

    Το κτύπημα που δέχθηκε η τρομοκρατία το 2002 εδόθη απο ΕΛΛΗΝΕΣ αστυνομικούς, που με μέθοδο και επαγγελματισμό αξιοποίησαν στοιχεία και ιχνη ανεκμετάλλευτα απο το 76...
    Οι "αμερικάνοι που συμμετείχαν στις παρακολουθήσεις", η Σκότλαντ Γιάρντ που με το μαγικό της ραβδί ελυσε τον γρίφο κ.α. είναι εμπάθεια και μηδενισμός του εργου ανθρώπων που για κάποιους λόγους δεν μας αρέσουν...Oπωσδήποτε
    de gustibus et coloribus non est disputandum, ολοι εχομε αντιπάθειες, αλλά :
    Για 26 χρόνια, αλλοι "ακουμπούσαν" την 17Ν, αλλοι την εψαχναν στην εξωκοινοβουλευτική αριστερά και αλλοι παρέπεμπαν στην εύκολη λύση των ξένων μυστικών υπηρεσιών η στην STASI που ομως ηταν απασχολημένη σε αλλα "αναπτυξιακά" εργα στην χώρα μας...
    Κάποιοι δούλεψαν με σοβαρότητα και επαγγελματισμό χωρίς ιδεοληπτικές παρωπίδες και a priori και εφεραν αποτέλεσμα. Καλό είναι λοιπόν να μήν μηδενίζωμε.
    Ο Γεώργιος Παπανδρέου ο νεώτερος ουδόλως ενεπλάκη στην επιχείρηση αυτή, ουδέν μερίδιο "δόξας" μπορεί να διεκδικήσει, δεν μας αφορά εν προκειμένω τι γ@μόσταυρα ακουσε απο τον οποιο Τένετ και ας αναγνωρίσωμε σ'αυτούς που δούλεψαν και επέτυχαν αυτό που τους ανήκει.

    • factorx avatar
      factorx @ parsifal 23/10/2011 23:55:05

      Μην είσαι απόλυτος !!!

      • parsifal avatar
        parsifal @ factorx 24/10/2011 00:15:25

        Eχω αδυναμίες !

    • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
      "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ parsifal 24/10/2011 17:29:41

      Δηλαδή, το να σκάσει η "μπόμπα" στα χέρια του Σάββα ήταν "...αποτέλεσμα μεθόδου και επαγγελματισμού που αξιοποίησαν στοιχεία...";
      Γιατί εμένα, ως μεγάλη κωλοφαρδία μου φαίνεται! Και μετά βέβαια, σειρά ομολογιών!
      Γιατί άντε και βρέθηκε μια αρμαθιά κλειδιά! Πως ξέρανε που ήταν τα διαμερίσματα;
      Άσε φίλε, το τι έχει γίνει με τη 17Ν, δε θα το μάθουμε ποτέ εμείς οι κοινοί θνητοί!
      Το ότι παραμένει ακόμα Υπουργός εκείνος που λόγω ανικανότητας να διοικεί έσκασε βόμβα κάτω από τα σκέλια του με θύμα έναν αθώο εργαζόμενο, λέει πολλά!
      Ή μήπως όχι;

  9. NEKK avatar
    NEKK 23/10/2011 23:44:24

    Μαλλον του Ντε Λα Ρουα, της Αργεντινης...
    Εκτος και αν, με τη φορα που πηρε, χρεωκοπησει και το Δ.Ν.Τ.!

  10. Greco avatar
    Greco 23/10/2011 23:50:18

    για μενα μονο ο πρωτος οφελησε την ελλαδα
    οι αλλοι δυο ειναι...

    τιποτα δεν θα ειχε συμβει αν ο Γερος ειχε παρει ελληνιδα...

  11. pakis avatar
    pakis 24/10/2011 01:00:36

    ρε παιδια ειμαστε σοβαροι?βεβαιως και αποτελει πολιτικη και οικογενειακη συνεχεια....δεν ειναι ο πρωτος που εδωσε την ελλαδα στην αρχουσα χωρα...μαλλον δεν εχετε ιστορικη συνεχεια....μαλλον ξεχνατε τα δεκεμβριανα (μην παει ο νους σας στον αλεξη)...σε ποιον παρεδωσε την Ελλαδα ο Γερος του Κωλ...εεεε της δημοκρατιας???στους Αγγλους??? και το σκανδαλο της προτον επισης ειναι εφαμιλλοτου σκανδαλου κοσκωτα...μην ετσι λοιπον μπορουμε μετα βεβαιοτητος να πουμε οτι υπαρχουν συνοχες μεταξυ ολων αυτων...αρα λαθος το αρθρο....Στο κατω κατω της γραφης οι μονοι που οφεληθηκαν απο τον μεσαιο ηταν μονο οι μεγαλοτσιφλικαδες των αγροτων...ο οποιος ηταν η αξιος συνεχιστης της ιστοριας του Γερου...και ο τωρινος αξιος εκτελεστης της διαθηκης του...ΔΙΑΒΑΣΤΕ λιγο ιστορια και μην ξεχνατε....γιατι ξεχνατε πολυ ευκολα...

  12. ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ 24/10/2011 10:47:19

    Είναι γνήσιος Παπανδρέου. Απλά τώρα με τα μέσα ενημέρωσης που υπάρχουν και δεν τελούν υπό κηδεμονία, πέφτουν οι μάσκες του δήθεν που φορούσαν τόσο ο παππούς, που δημιούργησε τους πιο σκληρούς αντικομμουνιστικούς νόμους και άνοιξε τα ξερονήσια, όσο και ο πατέρας, που μαζί με τον παππού μας οδήγησαν στην δικτατορία και μαζί με το γιο μας οδηγούν στην γερμανική κατά κύριο λόγο κατοχή.

  13. brankaleon avatar
    brankaleon 24/10/2011 12:35:25

    Κάθε φορά που πρέπει ν' αποτιμήσουμε αυτά που τεκταίνονται, είναι ανάγκη να συνδέσουμε το σήμερα με το χθες και το προχθές, κ.ο.κ.
    Θέλετε το timing, θέλετε η ιστορική βιωματικότητα του Έλληνα, θέλετε οι συσχετισμοί, θέλετε τα γεωπολιτικά "παίγνια" που παίζονται, ...
    Ο G.A.P., ιστορικά θα μείνει, ως ο τελευταίος που θα κλείσει την πόρτα της μεταπολίτευσης.
    Μιας μεταπολίτευσης, που σαν παρένθεση κράτησε περίπου 35 χρόνια ανοιχτή και έφτασε η στιγμή για να κλείσει.
    Αν έπρεπε να κλείσει απότομα ή βαθμιαία, και το πως, αυτό θα το βρούμε στις Ελλαδικές "ιδιοτυπίες" και στις κεκτημένες ταχύτητες, στις "συνήθειες" που δημιουργήθηκαν, στις λωτοφαγείες και στον μιθριδατισμό του "προσωπικού".
    Η Ξενοκρατία είναι η θερμοκοιτίδα μέσα στην οποία εξελίχθηκε η όποια εκδοχή του Ελληνισμού.
    Οπότε και οι λύσεις έπρεπε να έχουν και τα κατάλληλα "ντεσού" (γαρνιρίσματα) για να γίνουν πιο ευκολοθώρητες και πιο εύπεπτες.
    Αλλά αυτά έπρεπε να "πλασσαρισθούν" και προς τους εξωγενείς παράγοντες, ...
    Παλαιότερα, είθισθαι αυτοί να χαρακτηρίζονται ως "ξένοι δάκτυλοι".
    Μέσα σ' αυτό το "ομιχλώδες" σκηνικό πρέπει ν' αναζητήσουμε και τις καταβολές του ντόπιου πολιτικο-διαχειριστικού προσωπικού.
    Πολιτικο-διαχειριστικού προσωπικού όπως θα λέγαμε, σύστημα ΠΑΣΟΚ, ...
    Σύστημα ΠΑΣΟΚ σαν να λέγαμε Λαλιώτης, ...

    Τα χείλη στέκονται στην άκρη του λαγουμιού και η φωνή που εκβάλλουν, αντηχεί υπόκωφη.
    ΛΑΛΙΩΤΗ ΔΕΥΡΟ ΕΞΩ.

    Πολλοί στην όλη εξέλιξη του ιστορικού γίγνεσθαι, είτε από λάθος κοίταγμα (εστίαση), είτε από "λάθος" κοίταγμα, το έδεσαν κόμπο ότι μπορεί να γίνει κάτι.
    Λάθρα δηλαδή να έρθουν τα πράγματα ως εκεί, που θα περάσουμε χωρίς πολλά στον ... σοσιαλισμό.

    Άλλοι "πιο" σκληροί, απεφάσισαν να διεξέλθουν πλέον ... βιαίως, ...
    Και άρχισαν να γεμίζουν τα κανόνια με ... κονφετί και λουκουμόσκονη.
    Μάλιστα !!! Η Βία, είναι η μαμμή της Ιστορίας.

    Και "αισίως" φθάνουμε στο Σήμερα.
    Αν το Σήμερα, είναι το Παρελθόν του Μέλλοντος, τότε και ένα διαφορετικό μέλλον επιτάσσει διαφορετικό Σήμερα.
    Μια άλλη Λογική, εκτός θερμοκοιτίδων, κ.τ.λ., κ.τ.λ.
    Γενικά και "αόριστα" μπορεί να θεωρηθεί και ως Επανελλήνηση, ή

    Μια Νέα Παλλιγενεσία ακόμη κι' αν αυτή θα μπορούσε να είναι η συνέχιση της "παλαιάς".

  14. evita avatar
    evita 24/10/2011 14:49:36

    ΠΑτερα Συνεχιζω Ολοκληρωτικη Καταστροφη

  15. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/10/2011 18:11:40

    Αυτή η φωτογραφία είναι η ΤΕΛΕΙΑ φωτογραφία για διαφήμιση προφυλακτικών!

  16. Σταθης avatar
    Σταθης 25/10/2011 11:27:35

    Η ολη συζητηση δειχνει οτι υπαρχει ελπιδα... γιατι ειναι φανερο οτι συμπολιτες μου ξερουν, καταλαβαινουν οτι το πολιτικο συστημα (οχι μονο η εν λογω οικογενεια) βρωμαει... εναι γεματο σκουληκια. Αλλα με τα λογια δεν αλλαζει τιποτα. Οι πολιτικοι απλα κλεινουν τ' αυτια τους και συνεχιζουν το "εργο" τους.

    Αλλα πως μπορουμε ν' αντιδρασουμε? Εδω σε θελω. Γιατι με οποιους μιλαω η απαντηση ειναι, "και τι μπορουμε να κανουμε εμεις?" Εχουν αδικο?

    Οι "σοφοι" κατεστρεξαν την χωρα και ο "κυριαρχος λαος" καθεται και κοιταει κουνωντας το κεφαλι με απογοητευση.

    Τι δυνατοτητες λοιπον εχουμε σαν λαος να αντιδρασουμε και να σωσουμε την Ελλαδα απο τους σωτηρες της και να συμβαλουμε στην αναπτυξη της? Τι λει το Συνταγμα γι αυτες τις περιπτωσεις?

    Μηπως μας ταιριαζει καλυτερα ενα συστημα σε στυλ Ελβετιας που οι πολιτες αποφασιζουν για σημαντικα θεματα, τοπικα/εθνικα/διεθνη?
    Στην Γερμανια εμφανιστηκαν οι "Πειρατες" σαν Ιντερνετ κομα υποσχομενοι διαφανεια και μπηκαν στην Βουλη του Βερολινου !!!! Μηπως χρειαζομαστε ενα τετοιο κομα κι εμεις?

    Δεν εχω την απαντηση αλλα σιγουρα κατι πρεπει να γινει και αν περιμενουμε απο τους "ηγετες" μας... χαιρετισματα

    • brankaleon avatar
      brankaleon @ Σταθης 25/10/2011 14:20:36

      Τα Συντάγματα τα γράφουν οι λαοί, η βούλησή των και η επιβολή της θέλησής των.
      Η Αλήθεια, είναι πολύ πιο απλή απ' ότι νομίζουμε.

  17. klinexman avatar
    klinexman 25/10/2011 12:01:15

    "of the record" γραφεται: "OFF the record."

    Μακαρι να βγαλει καρκινο, αυτος, η γυνaικα του, ολα του τα μπασταρδα, οι αδερφοι του οι κλεφτες, οι γυναικες τoυς, τα παιδια τους, οι πεθερες τους και ολα τους τα σογια, και να φανε ολα τα εκατομμυρια πoυ βγαλανε εις βαρος της πατριδας μας στους γιατρους και στα νoσοκομεια! Χαιρι και προκοπη να μην δουν πoτε τα παιδια του! Η καταρα ολου του Ελληνικου λαου...