25/06/2012 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιά ονόματα "ακούγονται" για το υπουργείο Οικονομικών

Το πρωί της Τρίτης, σε σύσκεψη που θα γίνει στο σπίτι του πρωθυπουργού στην Κηφισιά, θα «κλειδώσει» το όνομα του νέου τσάρου της οικονομίας μετά την επιστολή παραίτησης του Β. Ράπανου. Η συνάντηση θα γίνει μεταξύ του Αντ. Σαμαρά, του Ευ. Βενιζέλου και του Φ. Κουβέλη και εκτιμάται ότι θα... βγει καπνός καθώς δε μπορεί η χώρα να εμφανίζει την εικόνα αδυναμίας εξεύρεσης νέου υπουργού που θα διαπραγματευτεί το Μνημόνιο.

Τα ονόματα που ακούγονται είναι πολλά. Αλλοι διαρρέουν τα δικά τους ονόματα για να «παίξουν» στο παιχνίδι, άλλοι βγάζουν ονόματα για να τα κάψουν. Μέχρι στιγμής αυτά που έχουν ακουστεί είναι ο Σταύρος Δήμας, ο Γιάννης Στουρνάρας, ο Τάσος Γιαννίτσης, ο Π. Γεννηματάς, ενώ ακούστηκε ακόμη και το όνομα του Κωστής Χατζηδάκη ο οποίος θα μετακινηθεί από το Ανάπτυξης, σενάριο μάλλον δύσκολο. Επίσης, ακούγεται το όνομα του Γ. Ζανιά για τη θέση του υφυπουργού, ειδικά σε περίπτωση που ο νέος υπουργός θελήσει να έχει κοντά του κάποιον που χειρίστηκε τα θέμα του Μνημονίου.

Τέλος, υπήρξε η φήμη ακόμη και για υπουργοποίηση του πρώην πρωθυπουργού, Λουκά Παπαδήμου !!!;;;;;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kotstak avatar
    kotstak 25/06/2012 21:23:57

    Η καλύτερη επιλογή είναι ο Αράπογλου.
    100 χρόνια μπροστά από όλους τους άλλους.
    Βλέπει αυτά που οι άλλοι δεν μπορούν ούτε να τα αντιληφθούν.
    Η πρώτη κίνηση που έκανε, όταν ανέλαβε την ΕΤΕ, ήταν να αγοράσει έναν μεγάλο αριθμό μετοχών της.
    Όταν τον απομάκρυνε ο ΓΑΠ τις πούλησε και αποκόμισε μεγάλο κέρδος, έκτοτε η μετοχή της ΕΤΕ πέφτει συνεχώς.

    • Kαππαδόκης avatar
      Kαππαδόκης @ kotstak 25/06/2012 21:47:52

      Οπως το θέτεις, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα...

    • GO avatar
      GO @ kotstak 25/06/2012 22:30:06

      Γιατί, η κίνηση στη Τουρκία δεν ήταν άκρως επωφελής;

      • kotstak avatar
        kotstak @ GO 25/06/2012 23:10:38

        Έκανε πολλά.
        Απέδειξε τι μπορεί να κάνει ένας έντιμος, ευφυής, δημιουργικός και διορατικός, μέσα σε ένα “σκουπιδαριό”.
        Δεν έκανε αυτό που κάνουν όλοι, απλή διαχείριση και συνέχεια της ρουτίνας δηλαδή.
        Έπαιξε σκληρό και έντιμο παιχνίδι. Απέδειξε ότι είναι winner.
        Όταν προεκλογικά με ρωτούσαν:
        “Τι θα μπορέσει να κάνει ο Σαμαράς με αυτό το “σκουπιδαριό”;” (εννοούσαν την πλειοψηφία των πολιτικών από όλα τα κόμματα)
        Η απάντησή μου ήταν αποστομωτική:
        “Ότι έκανε ο Αράπογλου στην ΕΤΕ”

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ kotstak 25/06/2012 22:48:12

      Γιατί ο Γιαννίτσης δεν έβλεπε τα προβλήματα του ..ασφαλιστικού επί Σημίτη ακόμη?

      • kotstak avatar
        kotstak @ Φελίζα 25/06/2012 23:20:15

        Ο Γιαννίτσης έκανε μια πρόταση, πιθανώς καλή.
        ΔΕΝ έκανε τίποτα το εξαιρετικό. ΔΕΝ μπόρεσε να πείσει και να υλοποιήσει την πρότασή του.
        Είναι υπερβολικά “άνευρος” και καθόλου αποφασιστικός.
        Πιθανώς να είναι πολύ καλός ως σύμβουλος.

        • bluekris avatar
          bluekris @ kotstak 25/06/2012 23:50:33

          μαλλον εσυ εισαι ο καταλληλος

  2. tpe avatar
    tpe 25/06/2012 22:06:57

    Δείτε τι άλλο διαδίδουν τα πράσινα παπαγαλάκια:
    http://nonews-news.blogspot.gr/2012/06/blog-post_1903.html

    • stavrosm avatar
      stavrosm @ tpe 26/06/2012 00:16:50

      ε,οχι....τέτοια ξεφτίλα πια?
      Καλύτερα να βάλουμε κανένα οικονομικό μετανάστη...καλύτερα θα τα κάνει,ασε που θα στηρίξει την κυβέρνηση και ο Αλεξέι

  3. o deksios avatar
    o deksios 25/06/2012 22:26:54

    θα μπορουσαμε να βαλουμε και τον Γαπ.....

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/06/2012 22:32:53

    5 στα 6 ονόματα (όλοι οι άλλοι πλην του Δήμα δηλαδή) που αναφέρονται στο ρεπορτάζ, είναι νεοφιλελεύθεροι. Χειρότερες περιπτώσεις όλων, οι τρεις της κλίκας του αχαμνού λογιστάκου, που θα ξυπνήσουν μνήμες του "εκσυγχρονιστικού" εφιάλτη και που θα αποτελούν σαφή νίκη της διαπλοκής.

    Αν τελικά δεν πέρασε ο εκβιασμός της διαπλοκής με την παραίτηση Ράπανου (επειδή δεν επελέγησαν και οι άλλοι δύο της "τριανδρίας"), δεν πρέπει να περάσει ούτε αυτός!

    • xzetta avatar
      xzetta @ Αυριανιστής 25/06/2012 22:59:22

      τι προτείνεις, τσοβόλα?

  5. molly avatar
    molly 25/06/2012 22:39:38

    Π. Γενηματάς ο καλύτερος. Ότι πει ο Πρωθυπουργός.

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 25/06/2012 23:02:30

    Eθνική Τράπεζα (ΕΤ), αλλά όχι πλέον “της Ελλάδος”. (Εχει απαλειφθεί επί ημερών του αλλεργικού σε ό,τιδήποτε “παλιομοδίτικο Ελληνικό” Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου). Και η οποία Εθνική Τράπεζα (ΕΤ), αυθαιρετεί και επιβάλλει την επικίνδυνη φωτογράφιση-ιριδοσκόπηση, σύμφωνα με καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΠΔΠΧ)- Κηφισίας 1-3 11523 Αθήνα, του πελάτη της ΕΤ, κ. Ιωάννη Ανδριόπουλου. “..Μάλιστα, τονίζουν ότι ειδικά ενός τύπου λήψη βιομετρικών στοιχείων, η βιομετρική λήψη της ίριδας, ενέχει σοβαρούς κινδύνους καθώς μπορεί να προκαλέσει ακόμη και τύφλωση εάν δεν μετρηθεί σωστά.” (πηγή: tvxsteam).

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 25/06/2012 23:31:37

    γιατι δεν βαζουν το γιανια να τελειωουμε που ειναι κανα μηνα υπουργος?

    που να μαθαινει τωρα καινουριος υπουργος τα κατατοπια?

  8. geo avatar
    geo 25/06/2012 23:51:55

    Με βάση τις σημερινές συνθήκες, η επιλογή του προσώπου του Υπουργού Οικονομικών θα πρέπει να γίνει αποκλειστικά από τεχνοκράτες - μη πολιτικά πρόσωπα & μη προερχόμενα από τον τραπεζικό χώρο. Τούτο δε διότι η συγκεκριμένη θέση προϋποθέτει ειδικές γνώσεις των χρηματαγορών καθώς και ευρεία (μη δογματική - "τραπεζική") θεώρηση των κατευθύνσεων και των ενεργειών που πρέπει κάθε στιγμή να γίνουν προκειμένου να καταστεί δυνατή η επιβίωση της ελληνικής οικονομίας. Είναι διαφορετικό το ζήτημα της φορολογίας και των φορολογικών εσόδων - οι θέσεις αυτές μπορούσαν κάλιστα να καλυφθούν και καλύφθηκαν (κ. Μαυραγάνης) από ανθρώπους της αγοράς, οι οποίοι γνωρίζουν στοιχειωδώς φορολογικό δίκαιο και έχουν αίσθηση της ουσίας των προβλημάτων.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς η ΝΔ δεν διαθέτει πολιτικό προσωπικό τέτοιας ποιότητας, ούτε βέβαια και τα υπόλοιπα κόμματα. Μοιραία λοιπόν η έρευνα θα πρέπει να στραφεί στον πανεπιστημιακό χώρο και να βρεθεί το κατάλληλο πρόσωπο, στο οποίο θα πρέπει να χορηγηθεί πλήρης ελευθερία κινήσεων, έστω και μη συμβατικών.

  9. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 26/06/2012 00:06:09

    Ολοι υποστηρίζουν οτι θα γίνει περισσότερο "μπλε" η Κυβέρνηση.Προσωπικά μου αρέσει αυτό αλλά έχει κινδύνους

  10. 1kris avatar
    1kris 26/06/2012 00:13:25

    ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ.Ο ΣΩΤΗΡΑΣ ΜΑΣ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΗΣ Ν.Δ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΤΟ ΩΣ ΚΟΜΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΕΥΤΟΣ.ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ

    • tpe avatar
      tpe @ 1kris 26/06/2012 06:52:32

      Ποιός τον επέβαλε;

  11. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 26/06/2012 07:20:09

    "βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας" και για να εξηγούμεθα
    της χώρας τα ματάκια την οποία υποτίθεται ότι υπεραγαπάμε αρκεί να την
    "κυβερνάμε".
    Ο Σύριζα δεν μπορούσε να επιβάλει εκλογές μόνον η ΝΔ μπορούσε και το έκανε
    διότι ήθελε να κυβερνήσει. Αλλά μολονότι αδημονούσε να κυβερνήσει τη χώρα
    δεν προετοιμάστηκε καθόλου γι αυτό με τα σημερινά αποτελέσματα να μη βρίσκει κατάλληλο υπουργό οικονομικών .... Τι άλλο θα δούμε άραγε

  12. anetos avatar
    anetos 26/06/2012 07:37:54

    ετσι ειναι !

  13. tak avatar
    tak 26/06/2012 08:02:42

    Καλημέρα Φελίζα! Δεν τα έβλεπε, επειδή τότε έβλεπε με τα μάτια του Σημίτη...

  14. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 26/06/2012 08:58:27

    Η καλύτερη λύση ο Σαμαράς.

    • man8os avatar
      man8os @ Δεξιόχειρας 26/06/2012 09:50:36

      Χρυσανθος

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Δεξιόχειρας 26/06/2012 10:58:41

      Δηλαδή ο Σαχινίδης σας χάλαγε ??

  15. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 26/06/2012 09:28:53

    Ο Χριστοδουλάκης;
    Τον έχω ακούσει αρκετές φορές κι έχω αποκομίσει την αίσθηση πως συμφωνούσε από το 09 με τον Σαμαρά