#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 08:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιά κεφάλαια αφαίρεσε η κ. Διαμαντοπούλου απο την ύλη Ε' Δημοτικού;



Ποιά κεφάλαια έκρινε η Διαμαντοπούλου ότι δε χρειάζονται και τα αφαίρεσε από τη διδακτέα ύλη στην Ε' Δημοτικού;

Διαβάστε:

"...Η  αναδιάρθρωση και ο εξορθολογισμός της διδακτέας ύλης στη Γεωγραφία Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού προβλέπει να μην αξιοποιηθούν τα παρακάτω Κεφάλαια:

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Ε’  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Κεφάλαιο 6ο. (Η μορφή και το σχήμα της Ελλάδας)

Κεφάλαιο 34ο. (Τα γεωγραφικά διαμερίσματα και οι περιφέρειες της Ελλάδας)

Κεφάλαιο 42ο. (Οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης)

Κεφάλαιο 43ο. (Η σημασία της Ευρωπαϊκής Ένωσης)

Κεφάλαιο 47ο. (Το ελληνικό στοιχείο στις αρχαίες ελληνικές εστίες)...."

Σας παραθέτω και το σχετικό σύνδεσμο:

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1043%3A-------------------12-08-10&catid=58%3Aeggrafa-prwtovathmias-ekpaideyshs&Itemid=144&lang=el

Θα βρείτε τα σχετικά στις τελευταίες σελίδες της εγκυκλίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/09/2010 08:22:19

    Είναι γνωστό σέ όλους ότι ιστορία,χωρίς δίπλα τή γεωγραφία ΔΕΝ διδάσκεται
    αποτελεσματικά.

    Εάν θέλεις νά απαξιώσεις τήν ιστορία,αφαιρείς από δίπλα της τή Γεωγραφία.

    Στόχος τής κυρίας λοιπόν ή απαξίωση τής ιστορίας.

    Υπενθυμίζεται ότι ή αποδόμηση ενός εθνους-κράτους υλοποιείται μέ τή διαγραφή
    τής ιστορίας του.

    Ερχονται εκλογές,μοναδική ευκαιρία τιμωρίας τών απάτριδων,δοσιλόγων.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΣΠΥΡΟΣ 30/09/2010 11:37:58

      άλλωστε η γεωγραφία εμπεριέχει και την έννοια των συνόρων, σωστά?

  2. nefeli avatar
    nefeli 30/09/2010 08:41:45

    Αδυναμία πρόσβασης στο λινκ του υπουργείου ...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ nefeli 30/09/2010 08:58:50

      Καθόλου αδυναμία. Είναι πράγματι έτσι!!!

      Ό,τι προλάβουμε να ξηλώσουμε σου λέει, σε λίγους μήνες πέφτουμε...

  3. kiki avatar
    kiki 30/09/2010 08:56:31

    Αυτη η ιστορια των διδακτικων βιβλιων εχει αρχισει απο την δεκαετια του 80.Στο βιβλιο της 3ης δημοτικου της ιστοριας,αναφερεται στην Καρχηδονα,πεντε αραδες,και οτι ιδρυθηκε απο τους Φοινικες.Ρωτωντας το παιδι μου για το που βρισκεται η Καρχηδονα,μου ειπε οτι η δασκαλα δεν τους εδειξε καποιον χαρτη,απο που φυγαν οι Φοινικες,επισης αγνωστο ,αλλα τελειωναν το κειμενακι οτι ειχαν ανταλλακτικο εμποριο,οπως οι Πυγμαιοι της Αφρικης.
    Πεστε μου αυτο ειναι ιστορια.Ουτε που ειναι οι πυγμαιοι τους λεγανε που ειναι.
    Απλως αργα το πηραμε χαμπαρι.Πολυ αργα.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ kiki 30/09/2010 09:07:42

      Εδώ λέμε καταργείται η γεωγραφία της Ελλάδας...

  4. denkserotipota avatar
    denkserotipota 30/09/2010 09:02:53

    Κάντε μάθημα εσείς στα παιδιά σας.
    Ξοδέψτε μία ώρα από τη μέρα σας, να τους μάθετε απλά πράγματα, ιστορία και γεωγραφία. Αν τα αγαπάτε θα την βρείτε τη μια ωρίτσα μέσα στη δύσκολη μέρα σας.
    Μην περιμένετε από τα σχολειά.

    • Kostas avatar
      Kostas @ denkserotipota 30/09/2010 09:59:31

      Σωστά!! Να βρεθούμε κοντά στα παιδιά μας, ΟΣΟ κι αν μας στοιχίζει. Να τα πνίξουμε στην αγάπη μας. Θα ξεπληρωθούμε σύντομα. Ελπίδα ανεκπαίδευτη , απλά διαιωνίζει την ελπίδα για την επόμενη γενιά. Μόνο έτσι μπορούμε να σώσουμε τα παιδιά μας και τη πατρίδα μας. Μόνο έτσι μπορούμε να διασώσαουμε όσα δημιουργήσαμε, σε κάθε τομέα δράσης.

    • προβοκαορας avatar
      προβοκαορας @ denkserotipota 30/09/2010 11:42:06

      με τον πατερα να κανει 2 δουλειες και τη μανα αλλη μια για να πληρωθουν τα δανεια της οικογενειας, τη γιαγια και τον παππου σε γηροκομειο ή μακρια στο χωριο, μην περιμενετε και πολλα. μονη ελπιδα η εκκλησια για κανα κρυφο σχολειο

  5. athamas avatar
    athamas 30/09/2010 09:04:36

    Μπίλντεμπεργκ μέμπερ η κυρία υπουργός
    εκτελεί διατεταγμένη υπηρεσία εδώ και χρόνια.

    Όταν όμως υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα την - και τούς - ψηφίζουν
    καλά μας κάνει - κάνουν.
    Ας βάλουμε κάποτε μυαλό.
    Εκτός και αν πράγματι η κυρία και η κυβέρνηση εκφράζουν την πλειοψηφία της βούλησης του λαού αυτής της χώρας, την οποία βούληση βέβαια προηγουμένως κατάφεραν πονηρά και μεθοδευμένα να την καταντήσουν άβουλη και αποβλακωμένη.
    Και πάλι ...ας προσέχαμε!

  6. kiki avatar
    kiki 30/09/2010 09:27:34

    Αυτο το καναμε,οι επερχομενοι ημων να προσεχουν. Ουτε ιστορια πρεπει να ξερουν ουτε γεωγραφια,ουτε συνορα ,προβατα πειθαρχικα πρεπει να γινουν τα παιδια μας.Και αυτο φαινεται οταν τα ρωτουν τι εγινε 28 Οκτωβριου,25 Μαρτιου.Απαντησεις ασχετες.
    Εδω ο μεγας Σημιτης σε ομιλια του στην Βουλη,μετα τα Ιμια ,ειπε οτι η Ελλαδα συνορευει με Αλβανια,με Τουρκια και αμολυσε και με την Συρια.Ωραιο παραδειγμα.Γιαυτο για να μην μπλεκονται,καθιερωσαν τα πορωδη συνορα,συνορα λαστιχο.

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 30/09/2010 09:56:15

    Χερ θράου εκτελεί τις κατευθύνσεις τις Μπιντελμπεργκ.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 30/09/2010 09:56:34

      Χερ φράου εκτελεί τις κατευθύνσεις τις Μπιντελμπεργκ.

  8. F avatar
    F 30/09/2010 10:06:18

    Ἐδῶ ἡ ἀλφαβῆτα διδάσκεται μὲ μουγκανητά, αὐτό μᾶς μάρανε;

  9. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 30/09/2010 10:48:32

    ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΚΗ ΜΑΣ ΙΤΑΛΙΑ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΟ Σ'ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ(ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ)ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ.
    ΕΜΕΙΣ.....ΒΑΛΑΜΕ ΤΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ ΝΑ ΦΥΛΑΝΕ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ.

  10. δημητρης avatar
    δημητρης 30/09/2010 12:25:26

    Συγνωμη αλλα η λεξη Frau δεν παιρνει το Herr (κυριος) αλλα το αρθρο Die (η). Κατα τα αλλα δεν εκτελει μονο αυτη τις εντολες της Λεσχης αλλα και αλλοι που δεν τους φανταζεστε η δεν θελετε να το πιστευετε!!!

    • athamas avatar
      athamas @ δημητρης 30/09/2010 14:38:26

      Σε αυτό έχεις ένα μεγάλο δίκιο.
      Είναι πολλοί που εκτελούν εντολές της λέσχης
      και ίσως και αυτοί που δεν θα θέλαμε κάν να το φανταστούμε.

      Πολύ δίκιο έχεις.

  11. Μάρκος avatar
    Μάρκος 30/09/2010 15:32:01

    Και παρόλα αυτά, δεν υπάρχει κανείς δημοσιογράφος να την ρωτήσει σχετικά; Κανένα γιαουρτάκι να προσγειωθεί στο ακριβό ταγιεράκι της;

  12. nai avatar
    nai 30/09/2010 17:57:31

    προτεινω στην ζωωλογια να βαλει ενα νεο κεφαλαιο ...σπανια ειδη υπουργων...πχ..υπουργος συντονισμου ,υπουργος δια βιου σκοταδιστρια)..και αλλα τινα περιεργα θυλαστικα...

  13. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/10/2010 00:30:20

    Το παιδαγωγικό ινστιτούτο συμφωνεί με τις αποφάσεις της υπουργού ή πήρε από μόνη της πρωτοβουλία ;

  14. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 01/10/2010 00:46:55

    Τα βιβλία της Ιστορίας του Δημοτικού ειδικά της Ε'και της ΣΤ' τάξης είναι σαν κείμενα τηλεγραφήματος, ενίοτε δε οι προτάσεις δεν συνδέονται νοηματικά μεταξύ τους. Αν δε , συνδυάσεις το γεγονός ότι αυτά τα απαράδεκτα βιβλία τα διδάσκουν στην πλειοψηφία τους και αδιάφοροι δάσκαλοι (ο δάσκαλος της κόρης μου παρέλειψε να διδιάξει τη στάση του Νικα γιατί είχαν μείνει πίσω και "πήδησε" 4-5 κεφάλαια να πάνε παρακάτω !!!) το αποτέλεσμα είναι τραγικό. Αυτά τα παιδιά θα είναι ανιστόρητα και αυτό βεβαίως εξυπηρετεί πρωτίστως τους άρχοντές μας διότι θα έχουν περισσότερους χειρώνακτες εργάτες

  15. George Gino avatar
    George Gino 01/10/2010 07:35:36

    OLOI esis pou diamartireste sas ixa di OLOUS stis proigoumenes egloges opou ke trexate me ta....TESERA gia na tous psifisete,ke tous kserate OLOUS to pion tous.Kala sas kanoun ke makari na sas kanoun ke xirotera,mipos ke valete ligo mialo.

    Ekloges plisiazoun ke san zagaria pou iste na pate na tous ksanapsifisete,apathis ke apoxavnomenoi neoellines dialisate tin xora OLOI SAS

  16. Demetris avatar
    Demetris 01/10/2010 08:37:38

    Το απαράδεκτον, είναι απλά λίγο, η αντιπολίτευση και μάλιστα τα "πατριωτικά" κόμματα που είναι?
    Ξερω, ασχολούνται με την συλλογή ψήφων μιάς και απο την "επομένη" δεν θα τους ξέρει ουτε η μάνα τους, μιάς και δεν εχουν που να σταθούν.