#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2010 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιά είναι η μυστική ατζέντα της κυβέρνησης για τους δημόσιους υπαλλήλους;



Ή πρόκειται περί γκαφατζήδων ολκής ή πρόκειται περί αδίστακτων επαγγελματιών που  ετοιμάζουν μεγάλα δεινά για τον τόπο. Και το ένα και το άλλο είναι άκρως επικίνδυνα.

Αυτό προκύπτει από τις δηλώσεις του κυβερνητικού εκπροσώπου, Γ. Πεταλωτή σε  ερώτηση για το τι σκέφτεται να κάνει η κυβέρνηση σχετικά με τους δημοσίους  υπαλλήλους, κι αν έχει κάποιο σχέδιο για απολύσεις. «Όποια απόφαση έχουμε την ανακοινώνουμε, τους στόχους μας τους τηρούμε απαρέγκλιτα» είπε ο κ. Πεταλωτής.

Ωστόσο σε προηγούμενη ερώτηση αν η κυβέρνηση εκλαμβάνει την ψήφο των πολιτών ως  λευκή επιταγή για να προχωρήσει σε απολύσεις στο δημόσιο ο κ. Πεταλωτής απάντησε  «δεν μιλάμε για απολύσεις και δεν υπάρχει καμία λευκή επιταγή. Είναι μακριά από  εμάς η αντίληψη αυτή για την ψήφο του πολίτη».

Καταλαβαίνοντας ότι άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο για απολύσεις στο Δημόσιο, ο κ. Πεταλωτής προσπάθησε το απόγευμα να το μαζέψει καθώς τα δημοσιογραφικά γραφεία  είχαν πάρει φωτιά. Το ζήτημα είναι ότι στην κυβέρνηση έχουν κάποια κρυφή  ατζέντα, κάποιο μυστικό σχέδιο που θέλουν να φέρουν σε πέρας σύντομα και αφορά  απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων. Υπενθυμίζεται ότι κατά καιρούς έχουν δεσμευτεί ότι  δεν θα υπάρξουν απομακρύνσεις υπαλλήλων από τον δημόσιο τομέα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 09/11/2010 19:44:03

    εγω δεν μπορω να καταλαβω πως θα κοψουν και αλλες δαπανες χωρις να κανουν απολυσεις.
    πρεπει να εχουν μαθει αλλα οικονομικα αυτοι.

  2. nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparchoun.gap 09/11/2010 19:46:25

    ..μετά την Κυριακή η απάντηση !!
    μέχρι τότε υπάρχουν οι Σγουρός , Καμίνης , Μπόλαρης , Μπουτάρης και σία.

  3. john avatar
    john 09/11/2010 19:58:53

    για τους υπεραριθμους βολευτες που ΑΚΟΜΑ παραμενουν 300!,
    ρωταει κανενας αχρηστος δημοσιοκαφρος τον τροφαντο φλωρο(Πεταλωτη) ποτέ?

  4. Apollonios avatar
    Apollonios 09/11/2010 19:59:51

    Δεν είναι δυνατόν οι πρώην υπάλληλοι της Ολυμπιακής να πληρώνονται αδρά για να κάθονται σπίτι τους και ταυτόχρονα να προσλαμβάνουμε κι άλλους συμβασιούχους...! Πότε σκοπεύουν να κάνουν τις μετατάξεις επιτέλους?

  5. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 09/11/2010 20:02:10

    ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΑΜΑ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ Δ.ΥΠΑΛΛΗΛΟ!ΞΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ Δ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΝ(ΟΙ ΠΙΟ ΤΟΛΜΗΡΟΙ),ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ (ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ)ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΕΜΠΡΑΚΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥΣ(ΑΜΑ ΤΗΝ ΔΟΥΝΕ ΓΡΑΨΤΕΜΟΥ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΙΟ ΦΑΝΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ ΠΟΥ ΝΑΙ ΜΕΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΠΑΣΟΚ ΕΚΒΙΑΖΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΑΛΛΑ ΗΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ Δ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ Η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ!!

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 20:24:18

    Μ' αρέσει που η ΝΔ θέλει να κυβερνήσει χωρίς να σουτάρει το Μνημόνιο και το ΔΝΤ την επόμενη στιγμή που θα γίνει κυβέρνηση. Και θέλει, λέει, να "τιμήσει και την υπογραφή" του κράτους.

    Κι εσείς μου λέτε να περιμένω και να περιμένω και να περιμένω...
    Τι να περιμένω;

    Τον αργό μου θάνατο;
    Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και η αγορά ΣΤΕΓΝΩΣΕ.
    Ποιον να περιμένω; Το τραίνο;

    Κατεβείτε στην επόμενη συγκέντρωση-διαδήλωση-πορεία και ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ούτε κόμμα που την κάνει, ούτε τίποτε. Αρκεί να είναι υπέρ του να φύγει το Μνημόνιο που μας πλάκωσε.

    Κι αφήστε τα μικρο-κομματικά και τη φαγωμάρα και τις ιδεολογικές διαφορές.
    Πατρίδα είναι οι άνθρωποι.
    Και οι άνθρωποι στενάζουν.

    Οπως το πάμε θα κάνει 20 χρόνια να φυτρώσει χορτάρι σ' αυτή τη χώρα.
    Δεν έχω τόσο χρόνο εγώ.
    Ποιος είπε στις ηγεσίες των κομμάτων ότι έχουμε τόσο χρόνο;

    Αμα μου λένε να περιμένω κι άλλο, ε, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για την δουλειά που τους θέλουμε. Αντί να μας μαζέψουν ΟΛΟΥΣ σε μια πλατεία, αυτοί το πάνε λάου-λάου και "περιμένετε".

    Λες κι άμα πάρει την περιφέρεια ο Ψωμιάδης, θα μου λύσει εμένανε το πρόβλημα και θα σκιαχτεί το ΔΝΤ.

    Θραξ Αναρμόδιος (έτοιμος να παρεκτραπώ)

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 09/11/2010 20:35:18

    H κυβέρνηση προφανώς έχει κρυφή ατζέντα, ανέκαθεν είχε, αλλά το θέμα είναι να εκφραστεί πιο συγκεκριμμένα και η Ν.Δ. Θεωρεί τους δημοσίους υπαλλήλους υπεράριθμους ή όχι; Στον ιδιωτικό τομέα η ανεργία ανεβαίνει πάντως.

  8. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/11/2010 21:00:02

    Αν απολυσει δημοσιους υπαλληλους θα ειναι ο καταλυτης για εξελιξεις.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ koinos_nous 09/11/2010 21:13:24

      Μακάρι. Τόσα γίναν και καταλύτης δεν βρέθηκε. Συμφωνώ και με Θράκα. Αν πάρει ο Ψωμιάδης την περιφέρεια δεν θα σκιαχτεί κανείς.
      Πασόκο δεν θα ψηφίσω ποτέ αλλά ούτε και Ψωμιάδη. Να απέχω ή λευκό; Μάλλον στο δεύτερο γύρο θα απέχω.....

  9. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 09/11/2010 21:41:32

    Οι θέσεις στο Δημόσιο θα μειωθούν κατά 30% μέσα στα επόμενα 3 χρόνια.

  10. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 09/11/2010 21:43:52

    Οι αγαπητοί δημόσιοι υπάλληλοι μπορούν να ψηφίσουν τους Σγουρό,Καμίνη,Μπουτάρη(Χικ),Τατούλη κ τα λοιπά μπουμπούκια...Τη δευτέρα όμως όταν θα πάνε για δουλειά,ας κάνουν έναν κόπο να κοιτάξουν κάτω απο τα ντοσιέ τους:Μπορεί να υπάρχει ένα ραβασάκι που θα γράφει ΑΠΟΛΥΣΗ....Όταν όμως γίνει αυτό μην τυχόν και ακούσω κλάματα και κατάρες εναντίον του πασοκ έτσι;200.000 θα πάνε σπίτια τους δεν υπάρχει επιστροφή και αν δεν είναι τόσοι θα είναι 60.000 μίνιμουμ...Μνημονιακούς δεν θέλει ο λαός;Ας τους φάει στη μάπα,υπάρχουν και τα συσσίτια του δήμου που απ'οτι μαθαίνω ο τέως συνήγορος του πολίτη αν βγεί δήμαρχος σκέφτεται να τα εμπλουτίσει......Καλή ψήφο παιδιά,λεφτά υπάρχουν

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Μαύρος Ιάκωβος 09/11/2010 21:48:44

      Μην παίζετε με τον πόνο των ανθρώπων πατριώτες, με τον φόβο αν θα χάσουν ή όχι την δουλειά τους. Δεν είναι καθόλου απλό πράμα...

      Μπορεί να εγγυηθεί κανείς στους δημοσίους υπαλλήλους ότι αν ψηφίσουν τον έναν ή τον άλλον ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ τους οι άνθρωποι;

      Μπορεί να εγγυηθεί κανείς ότι αν απολυθούν και γίνει αύριο κυβέρνηση η ΝΔ, ΘΑ ΞΑΝΑ-ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ τους απολυμένους;

      Η εργασία είναι ιερό πράγμα. Για μια σειρά από λόγους.
      Κάντε κομματικό παιχνίδι. Αλλά αλλιώς...
      Βρείτε κάτι καλύτερο για επιχείρημα.
      Κι έναν λόγο παρηγοριάς, κι όχι τρομοκρατίας, για τους ανθρώπους αυτούς που ήδη τους έχουν ζώσει τα φίδια, ότι μπορεί να χάσουν την δουλειά τους.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 22:01:16

        Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι ότι θα χάσεις τη δουλειά σου αλλά το ότι δεν υπάρχει προοπτική να βρεις νέα.
        Δεν υπάρχει προοπτική για τίποτα...

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ MatrixRevolutionEra 09/11/2010 22:07:44

          Και να προσθέσω ότι συμφωνώ ..η εργασία είναι ιερό πράγμα. Δεν είναι τυχαίο που όλοι αυτοί οι τύποι την χαρακτηρίζουν ως "απασχόληση". Άλλο το "παράγω έργο" και άλλο το "δεν έχω σχολή", ελεύθερο χρόνο δηλαδή.

      • zackii avatar
        zackii @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 22:11:37

        Όταν έχεις εξασφαλίσει -από τα κλοπιμαία, η ένα καλό γάμο έστω- και τα δισέγγονά σου όλα τα άλλα τα βλέπεις σαν αριθμούς..

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 22:14:59

        Αγαπητέ μου, ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται....Όχι δεν πρόκειται να λυπηθώ κανέναν αμόρφωτο πρασινοφρουρό που τον έχωσε στο δημόσιο ο Ανδρέας κ ο σημιτάκος και συνεχίζει εδώ και 30 χρόνια να ψηφίζει με φανατισμό το Πασοκ επειδή ξέρει οτι έχει δέσει τον γάιδαρό του.Τώρα που θα πέσουν τα τσεκουρώματα για να δώ το σθένος τους να ξαναψηφίσουν τον ''μεγάλο'' ηγέτη γιωργάκη.Για να τους δώ όλους αυτούς που σφυρίζουνν αδιάφορα όταν ο ιδιωτικός τομέας έχει κατακρεουργηθεί με τα μέτρα του καθεστώτος και οι νέοι δεν μπορούν να βρούν δουλειές ούτε με το κιάλι.Για να τους δώ αν μπορούν να ζήσουν με 500 ευρώ το μήνα....Εδώ είναι η κόλαση και ο παράδεισος εδώ,το 2011 θα κλάψουνε πολλές μανούλες,τα ψέμματα τελειώνουν.Και για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενά μου,αυτός που νομίζει οτι είναι υπουργός οικονομικών δήλωσε οτι οι Έλληνες αποδέχονται τα μέτρα απο τη στιγμή που ψήφισαν το πασοκ,με δήλωσή του στο cnn αν δεν κάνω λάθος.Δεν τα ΄λέω εγώ,ο υπουργός τα λέει....Περαστικά και απο δευτέρα ελάτε στον OΑΕΔ να κάνουμε παρέα

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Μαύρος Ιάκωβος 10/11/2010 15:58:44

          Υπάρχουν όμως και κάτι δημοσιοι υπάλληλοι που μπήκαν από την Σχολή Δημόσιας Διοίκησης, με πτυχία μεταπτυχιακά, δύο απαραιτήτως γλώσσες και πολύ δουλειά για να μπούν στη Σχολή. Ελιωσαν ένα χρόνο διάβασμα και φροντιστήριο για να μην έχουν κανέναν ανάγκη και διορίστηκαν με το σπαθί τους.
          Είπαμε οι γενικότητες δεν ωφελούν.

    • occultist avatar
      occultist @ Μαύρος Ιάκωβος 11/11/2010 03:34:50

      Απολύσεις Δ.Υ δεν πρόκειται να γίνουν. Το 70% των Δ.Υ είναι διορισμένοι από το Πασοκ. Ρίχτε μια ματιά στα αποτελέσματα των εκλογών στα υπουργεία και οργανισμούς. Πρόσφατα στο ΙΚΑ το Πασοκ πήρε 70%. Και το υπόλοιπο 30% θα τρέξει να γραφτεί σε κάποια τοπική ή κλαδική με την ελπίδα να αποφύγει την καταιγίδα.

  11. la poderosa II avatar
    la poderosa II 09/11/2010 22:12:21

    Αμ, δεν θα χασουν την δουλεια τους τα ΠΑΣΟΚΙΑ, ολοι οι αντιφρονουντες του καθεστοτος θα απολυθουν, ή θα υποστουν διωξεις...

  12. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 09/11/2010 22:13:58

    ΟΤΑΝ Η ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΕΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΗΤΑΝ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΞΗΝΤΑ.
    ΜΕ ΤΟ ΔΝΤ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ
    ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ.

  13. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 22:31:53

    @Μαύρος Ιάκωβος

    Δεν περίμενα να λυπηθείς κανέναν. Θέλει άλλου τύπου ευαισθησία.

    Αλλά αν νομίζεις ότι όταν αρχίσουν να απολύουν τους ανθρώπους, αν το κάνουν φυσικά, πως πριν τους απολύουν θα τους ρωτούν με τίνος ρουσφέτι διορίστηκαν και ποιον ψηφίζουν, τι να σΕ πω ρε πατριώτη, τι να σΕ πω...

    Ελπίζω να μην σε χρειαστώ ποτέ σε κάτι. Αλλίμονό μου...

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 22:33:46

      Με τόση εμπάθεια που μας δέρνει, ελπίζω εγώ ο άθεος, αν υπάρχει θεός, να μας λυπηθεί πραγματικά, και να μας συγχωρήσει.

      Και μιλάω με όση εντιμότητα και ειλικρίνεια έχω.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 22:46:15

      Πατριώτη Θράκα επειδή χαζός δεν είσαι ξαναδιάβασε οτι έγραψα προσεκτικά.Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ.Το πασοκ δεν υπέγραψε το μνημόνιο ρε πατρίδα;Το μνημόνιο φέρνει απολύσεις,οτι κ να κάνουμε.Άρα ψηφίζοντας ο πολίτης πασοκ τάσσεται υπερ των απολύσεων.Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.Τώρα όσον αφορά τις μομφές και τα υπονοούμενα που αφήνεις για μένα περι ευαισθησίας,έλα αύριο απο τον Οαεδ της γειτονιάς μου να πιούμε καφέ και μετά πάμε και μια βόλτα απο τη μητρόπολη να δούμε το συσσίτιο της εκκλησίας.Εγώ αδερφέ βολεμένος δεν ήμουν ποτέ,παλεύω μόνος μου με θεούς και δαίμονες,παλεύω στο δρόμο και δεν κάνω κατηχήσεις απο το διαδίκτυο εκ του ασφαλούς

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 23:01:42

      @Μαύρος Ιάκωβος

      Πατριώτη, κι εγώ πρώτα αυτό προτείνω: ΟΧΙ ΠΑΣΟΚ. Και έξω το ΠαΣοΚ ΤΩΡΑ. Οχι αύριο.

      Αλλά όχι παιχνίδι πολιτικό με τον φόβο των ανθρώπων για την δουλειά τους. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι. Και βέβαια όχι με τέτοια σκληρότητα από έναν άνθρωπο μάλιστα που ήδη είναι στην ανεργία.

      Εξάλλου αν τους απολύσουν δεν θα τους ρωτήσουν τι ψήφισαν. Ούτε τους εγγυάται κανείς αν θα τους ξαναπροσλάβει η επόμενη κυβέρνηση. Κάτσε να τη δούμε και την επόμενη κυβέρνηση που μου θέλει να κυβερνήσει με το Μνημόνιο πάν' απ' το κεφάλι της. Και τους Τροϊκάνους μέσα στα υπουργεία της. Κάτσε να τη δούμε πρώτα. Γιατί από λόγια σε αυτόν τον τόπο...

      Ο άνεργος είναι άνεργος. Οτι κόμμα κι αν ψηφίζει. Το πρώτο που χρειάζεται είναι δουλειά. Και αξιοπρέπεια. Εχω μείνει άνεργος για καιρό και ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως νιώθει κάποιος και τι μαύρο τούνελ περνάει. Και τον θυμάμαι ακόμη τον πανικό...

      Είπα: υπάρχει ένα κάρρο επιχειρήματα ώστε να πείσουμε κάποιον να μην ψηφίσει ΠαΣοΚ.

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Δεν είναι για γέλια, αλλά μου φαίνεται θα συναντηθούμε πολλοί στα συσσίτια όπως πάει το πράμα

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 23:05:13

      @Μαύρος Ιάκωβος

      Α, θα το ξεχνούσα. Αφού κατεβαίνεις στον δρόμο, τι λες; πάμε στην συγκέντρωση την Δευτέρα; Νομίζω το ΚΚΕ θα κάνει συγκέντρωση. Εμένα ΔΕΝ με χαλάει που θα είναι του ΚΚΕ. Αν δεν σε χαλάει και σένα, επειδή εγώ πάω, πολλές φορές και μόνος, πάμε παρέα.

      Πάμε και για κάνα αγωνιστικό τσίπουρο μετά.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 23:36:21

      Αγαπητέ Θράκα δεν αμφισβητώ τον πολιτικό λόγο σου,ούτε την κρίση σου.Τα της ανεργίας τα αναφέρω λίγο πιο κάτω.Αυτό που καυτηριάζω και με ενοχλεί είναι η έλλειψη αλληλεγγύης μεταξύ των μελών της κοινωνίας μας και το θράσος των πολιτών να συνεχίζουν να ψηφίζουν τη συμμορία που λεηλάτησε την Ελλάδα.Δεν με νοιάζει τι θα ψηφίσουν,αλλά κάθε ψήφος υπερ του πασοκ την κυριακή είναι μαχαιρία στο σώμα της πατρίδας.Όσον αφορά τη συγκέντρωση που λές του ΚΚΕ,λυπάμαι εγώ δεν μπαίνω κάτω απο κόκκινα,μπλέ,πράσινα πανιά.Αν στην πορεία υπάρχει μόνο ένα πανό που θα γράφει ''Λευτεριά στην Ελλάδα'' και θα υπάρχει μπροστά μόνο η ελληνική σημαία,ευχαρίστως να έρθω.Σφυροδρέπανα,τσε γκεβάρα,Στάλιν δεν γουστάρω

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 09/11/2010 23:52:26

      Θραξ,

      από πότε θεώρησες ότι η ανεργία μαλακώνει τον άνθρωπο; Ξέρεις πόσο σκληρός -ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ- γίνεσαι, με όλους και με όλα, όταν ξέρεις ότι άλλη μια μέρα πέρασε κι εσύ εξακολουθείς να νιώθεις άχρηστος, ότι θα γυρίσεις στο σπίτι και δεν θα μπορείς να δεις κατάματα τα παιδιά σου, γιατί θα περιμένουν κάτι από σένα, ότι δεν θα μπορείς να πλησιάσεις τη γυναίκα σου γιατί πάντα θα φοβάσαι ότι μπορεί πια και ν' αμφιβάλλει που παντρεύτηκε εσένα τν "ακαμάτη" κι όχι τον εισοδηματία που της προξένευε η "μαμά";

      Ξέρεις πόσο σκληρό σε κάνουν όλα αυτά; Δεν λυπάσαι κανέναν, ούτε τον εαυτό σου, και γίνεσαι ο πιο άτεγκτος κριτής των πάντων. Όλοι σου φταίνε, και όλοι είναι υπεύθυνοι και για το δικό ΣΟΥ κατάντημα. Με τις πράξεις, τις παραλείψεις και τις επιλογές τους.

      Μην εγκαλέσεις, λοιπόν, κανέναν άνεργο για σκληρότητα. Και κυρίως σκέψου ότι στην ίδια θέση αύριο μπορεί να βρεθείς εσύ, να βρεθώ εγώ, να βρεθεί οποιοσδήποτε. Να δούμε τότε πόσο σκληροί ή όχι θα είμαστε...

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 00:08:21

      Θράκα,Αυριανιστή και λοιποί αναγνώστες επειδή αν έχω καταλάβει σωστά είστε κάποιας ηλικίας,προφανώς με παιδιά,με μόρφωση,με σταθερή δουλειά δεν μπορείτε να νιώσετε πως νιώθει ο άνεργος 25αρης,με πτυχίο,με μεταπτυχιακό,με όρεξη για δουλειά που θέλει να προσφέρει στην πατρίδα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ!!Τη μέρα των εκλογών συναντήθηκα με φίλους της ηλικίας μου,όλοι άνεργοι ή ημιαπασχολούμενοι.Αυτό που είπαμε όλα τα παιδιά με μια φωνή ήταν:ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ!Μακάρι να χρεοκοπήσει το κράτος να μηδενίσουν όλα,να αρχίσουμε απο την αρχή να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος.Εμείς δεν τη φοβόμαστε τη βροχή,έχουμε σκληραγωγηθεί,για εσάς δεν ξέρω όμως τι θα γίνει όταν σκάσει το μπαμ.Γιατί θα σκάσει οτι και να κάνουμε,είτε σε 3,είτε σε 6,είτε σε 8 μήνες....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 00:18:34

      @ Μαύρος Ιάκωβος

      Έχουμε όσο "σταθερές" δουλειές μπορεί να πει κάποιος ότι είναι σήμερα οι δουλειές. Προσωπικά, έχω εδώ και χρόνια χάσει την αίσθηση της "σταθερότητας". Ίσως και να μην την ένιωσα ποτέ μέσα μου, από όπου κι αν πέρασα ως εραζόμενος. Οπότε, μη μας θεωρείς ξένους και απόμακρους. Αφού κάποιοι δεν σκέφτηκαν όσο έπρεπε προχθές για να δώσουν ένα γερό χαστούκι στα γιουσουφάκια της τρόικας, αύριο μπορεί να είμαστε κι εμείς στην ίδια μοίρα με σένα. Ίσως να είναι ακόμα κι όσοι δεν πήραν την ψήφο τους όσο σοβαρά θα έπρεπε.

    • Άργος avatar
      Άργος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 06:13:42

      @ Μαύρος Ιάκωβος, τουλάχιστον, εσύ έχεις δουλειά με όποια ασφάλεια σου δίνει η αγορά εργασίας. Μίλησες για τους νέους των 25, που θέλεις δενθέλεις, έχει την ζωή μπροστά του. __Ο 55άρης;__

      @ Αυριανιστή, ομολογούν ότι το πρόβλημα δεν είναι η ανεργία για αρκετούς, αλλά το ότι ΔΕΝ θα είναι δημόσιοι υπάλληλοι!

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 10:46:19

      @Αυριανιστής

      Τα είπες όλα στο ποστ "Θραξ, από πότε θεώρησες ότι η ανεργία μαλακώνει τον άνθρωπο; κτλ."

      Το είδα και στην ταινία του Γαβρά "Le Couperet - Το τσεκούρι".

      Αυτό που με κάνει να αισθάνομαι μικρός είναι ότι όλα είναι προσχεδιασμένα. Δεν είναι ούτε αυθόρμητα, ούτε τυχαία. Πάνε by the book. Θα κόψουμε αυτό, θα πιέσουμε εδώ, θα σπρώξουμε εκεί.

      Οχι δεν είναι θέμα συνωμοσίας, λέφτα βγάζουν οι άνθρωποι (λέμε). Εχουν τους ψυχολόγους, τους κοινωνιολόγους, τους Image Maker, τις διαφημιστικές. Ακόμη κι η μπλόφα δεν ήταν αυθόρμητη. Η αποψή μου έδω http://netakias.wordpress.com/2010/11/01/todilema/

      Πως μπορούμε να τα βάλουμε μόνοι μας, όταν οι άλλοι ξοδεύουν τόσα δις και καθηγητές για να αποφασίσουν πχ μια διακαναλική; Ειναι και θα είναι ένα βήμα μπροστά από έμας. Εχούν σκεφτεί όλες τις εναλλακτικές. Αν είμαστε καλά παιδιά προχωράνε, αν είμαστε κακά παιδια βγαίνουν οι αναρχικοί και καίνε τράπεζες και φέρνουν τον Ντελαρουα. Αν προκύψει Ορμπάν κάνουν και καμία πορτοκαλί επανάσταση.

      Το να στρεφόμαστε ό ένας εναντίον του άλλου, τουλάχιστον με την παιδεία του νεοελλήνα, είναι αναπόφευκτο.

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 09/11/2010 22:47:38

    να αναπτυχθει ο ιδιωτικος τομεας για να πανε αυτοι που θα φυγουν απο το δημοσιο..

    αυτη ειναι η λυση,,ΑΝΑΠΤΥΞΗ..
    αλλιως περισσοτεροι ανεργοι απο οπου και να ειναι..θα ριξουν κιαλλο την οικνομια χαμηλα..

  15. Enzo avatar
    Enzo 09/11/2010 22:49:34

    να πας να ψηφισεις matrix. οχι στην αποχη

  16. nina avatar
    nina 09/11/2010 22:52:01

    παιδιά μήν κάνετε πλάκα είναι τραγικό να χάσουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι βλέπετε τί γίνεται καθημερινά στον ιδιωτικό τομέα. άν αρχίσει και το δημόσιο καήκαμε όλοι. δεν θα κυκλοφορεί ευρώ στην αγορά και θα στεγνώσει ακόμη περισσότερο. ο Θεός να βάλλει το χέρι Του και καλό κουράγιο σε όλους μας. Θράκα στην ίδια κατάσταση με σένα μούρχεται να βάλλω τα κλάματα.

  17. deldio avatar
    deldio 09/11/2010 22:56:11

    Δυστυχώς συνέλληνες ο κύβος ερρίφθη. Οι απολύσεις στο Δημόσιο-ΔΕΚΟ είναι αναπόφευκτες (50.000-100.000) όσο είμαστε στο μνημόνιο, όπως και το κλείσιμο σχολείων, η ιδιωτικοποίηση νοσοκομείων, δημόσιας περιουσίας, οι ακόμη χαμηλότερες συντάξεις και μισθοί, η καταστολή κλπ. Όπως έκανε παντού δηλαδή όπου πήγε το ΔΝΤ. Μαύρε Ιάκωβε, το πρόβλημα πλέον ξεπερνάει τις πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός μας, αγγίζει το αύριο το δικό μας και το μέλλον των παιδιών μας που τα προορίζουν για σκλάβους του 21ου αιώνα. Δεν έχω ούτε είχα ποτέ οποιαδήποτε άμεση ή έμμεση σχέση με το δημόσιο εγώ ή η ευρύτερη οικογένειά μου, τη δυστυχία μας όμως δεν μας την έφεραν οι δημόσιοι υπάλληλοι. Εάν πιστεύεις ότι η δική τους καρατόμηση θα φέρει καλύτερες μέρες στους υπόλοιπους πλανάσαι πλάνην οικτράν. Το πρόβλημά μου δεν είναι να αντικαταστήσω τους πράσινους δημόσιους υπάλληλους με γαλάζιους για αντεκδίκηση, ολυτε βέβαια θα λυθούν τα προβλήματά μας ή θα μας δοθούν πίσω οι κατακτήσεις μας εάν απολυθούν όλοι. Αυτό ξέχασέ το χωρίς αγώνα. Και θυμήσου κάτι: Τη δήθεν αντιμνημονιακή σημαία, εάν συνεχιστεί κι άλλο αυτό το παραμύθι, θα τη βρει πρώτη η ΝΔ μπροστά της σε λίγο καιρό, όπως βρίσκει διαρκώς μπροστά του ο Γιωργάκης το "λεφτά υπάρχουν"

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ deldio 09/11/2010 23:24:09

      Κομματόσκυλο δεν ήμουν ποτέ δεν με ενδιαφέρει κανένα κόμμα.Όταν ένα ωραίο πρωινό του Απριλίου μου είπανε ''φίλε λυπάμαι η επιχείρηση κλείνει,πάς σπίτι σου'' δεν έκλαψε κανένας βολεμένος Δ.Υ,ούτε βγήκε στο δρόμο να υποστηρίξει τον αγώνα μου (μας).Έχετε ιδέα τι γίνεται έξω;ΚΟΛΑΣΗ.Έχετε ζήσει το γολγοθά της ανεργίας;Δεν το εύχομαι ούτε στον εχθρό σας.Έχετε περάσει μήνα με 150 ευρώ;Σας έχει τύχει να μην έχετε ούτε ένα 2ευρώ στην τσέπη να πιείτε έναν καφέ;Θα μπορούσα να γράψω σελίδες για το θέμα,δεν θέλω να παρουσιάσω εδώ το δικό μου ζήτημα.Τώρα τους έπιασε ο φόβος τους Δημοσίους υπαλλήλους;Εδώ και ένα χρόνο που μας έχει λιώσει η συμμορία του τζέφρυ που είναι όλοι αυτοί;Που είναι όλοι αυτοί, όταν τα παιδιά που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα ζούν έναν εργασιακό μεσαίωνα,με την ανασφάλιστη εργασία να είναι ο κανόνας;Που είναι αυτή η ξεφτιλισμένη γενιά του πολυτεχνείου να κάνει την αυτοκριτική της;Τι έκαναν όλοι αυτοί να δείξουν το προβληματισμό τους για τη τραγωδία που ζούμε;Μήπως ψήφιζαν πασοκ και μνημόνιο;Φυσικά υπάρχουν και άνθρωποι με σθένος που σήκωσαν κεφάλι,δυστυχώς όμως η πλειοψηφία λουφάζει στον καναπέ της,για να κρατήσει τη θεσούλα της.....Τώρα που ήρθε η φωτιά στην πόρτα σας,λυπάμαι τρέξτε στον γιωργάκη να σας σώσει.Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν μην χάσουν κανά τριαντάευρω το μήνα,να κρατήσουν τη θέση και δεν πάει να πνιγεί ο κόσμος....Η ΖΩΗ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΥΚΛΟΥΣ και για να μην περάσουν αυτά που πέρασα εγώ, γράφω αυτ για να καταλάβουν το λάθος τους,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΣΟΚ+ΜΝΗΜΟΝΙΟ=ΘΑΝΑΤΟΣ

  18. Enzo avatar
    Enzo 09/11/2010 23:16:08

    α ναι ρε σεις! απελυσαν ηδη δημοσιους υπαλληλους! τους stagαδες!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Enzo 09/11/2010 23:57:02

      ...και μάλιστα δεν άνοιξε ρουθούνι. Διαδήλωσαν για κανα εικοσαήμερο, κι αυό ήταν.Πνίγηκαν μάλιστα οι διαδηλώσεις τους μέσα στην ευωχία των πρώτων 100 "σοσιαλιστικών" ημερών του opengov...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Enzo 10/11/2010 09:59:15

      Aντί να ξεκινήσουν από τους Δ.Υ. των 2000 ευρώ και πάνω, έδιωξαν αυτούς με τα 400 ευρώ, που ελάχιστα επιβάρυναν το κράτος...τσάμπα μάγκες οι ΠΑΣΟΚοι όπως πάντα.

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/11/2010 23:35:59

    Δειτε τι τραβηξε η Τζαμαικα με το ΔΝΤ και τη WB... τα λεει ο πρωιν Πρωθυπουργος. Διδακτικο και μελαγχολικο.
    Το βιντεο λεγεται Life and Debt, τιτλος ο οποιος μιλα απο μονος του !
    http://www.filefactory.com/file/b4262d1/n/_DVD_10_K_-_Life_and_debt.avi

    ΠΠ

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/11/2010 23:39:54

    Βαζω στοιχημα οτι πριν το καλοκαιρι θα εχουμε εκλογες !! ..
    Ο Μπιγκ Μπραδερ θα ψηφισει Μονος του για Αποχωρηση τον ΓΑΠ !!.. το κοινο απλα θα πεταει τις παντοφλες

    ΠΠ

  21. BlueSky avatar
    BlueSky 09/11/2010 23:40:43

    Αναμένω την ημέρα που θα απολυθεί ο πρώτος έλληνας δημόσιος υπάλληλος. Θα γραφτεί στην ιστορία, ταυτοχρόνως με την ιστορική στιγμή της διάλυσης της συμμορίας του πασόκ.

  22. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/11/2010 23:41:58

    Από τον Απρίλιο κιόλας, έχω διαβλέψει ότι δεν θα έχουν καμία προοπτική να βρουν νέα δουλειά. Όχι μόνο λόγω της ύφεσης στον ιδιωτικό τομέα, αλλά και -κυρίως- λόγω του ότι θα έχουν τη ρετσινιά "πρώην δημόσιος υπάλληλος":

    h**p://www.antinews.gr/?p=41925

  23. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 09/11/2010 23:43:45

    The Carnival Is Over
    (Dead Can Dance )

    Outside,
    the storm clouds gathering,
    moved silently along the dusty boulevard.

    Where flowers turning crane their fragile necks
    so they can in turn
    reach up and kiss the sky.

    They are driven by a strange desire
    unseen by the human eye,
    someone is calling.

    I remember when you held my hand
    in the park we would play when the circus came to town.

    Look! Over here.

    Outside,
    the circus gathering,
    moved silently along the rainswept boulevard.

    The procession moved on, the shouting is over,
    the fabulous freaks are leaving town.

    They are driven by a strange desire
    unseen by the human eye.

    The carnival is over...

    We sat and watched,
    as the moon rose again
    for the very first time.

  24. NONOS avatar
    NONOS 09/11/2010 23:49:08

    Ο Μαρκεζίνης το είπε" τη λυση θα τη δωσει το πεζοδρόμιο" και επειδη πολλοί νομίζουν πως η κο....φαρδία του Ελληνα παλι θα τον σωσει ας ξυπνήσουν απ τον υπνο του δικαίου και την ευτυχία της αγνοιας γιατί φραγγα δε θα βρεξει απ το πουθενά ουτε ο θυσαυρός του Αλη πασά θα βρεθεί ,οτι κανουμε μονοι μας με στερήσεις πεινα λιτότητα και μεγάλη αυτοκριτική για την καταντια μας γιατί σ'ολους βόλευε αυτη η καταντια μικρούς και μεγαλους μα η αγελάδα στερεψε και δε βγαζει πλεον γάλα, το γαλα θα ειναι Δανεική Νόστημη Τρυψάνα για πολλά χρόνια αν δε μας πουλησουν τελικά σε τίποτα Βαλκανιους μεγιστανες εμπόρους οπλων και λευκης σάρκας.
    Α ρε Παπαδόπουλε καλύτερα που δε ζεις να δεις την καταντια μας!!!!!!!!!!

  25. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 09/11/2010 23:57:25

    Μα ...μας προϊδέασε πριν από μήνες ο χοντροΠάγκαλος:είπε ότι εάν καταργηθεί η οργανική θέση,τότε το Σύνταγμα ΔΕΝ προστατεύει το δημόσιο υπάλληλο και άρα μπορεί ΝΟΜΙΜΑ να απολυθεί.Υπάρχει και σχετικό άρθρο στο Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα.
    Κατά συνέπεια,οι πρώτες απολύσεις θα γίνουν στους Δήμους,Νομαρχίες κλπ που θα υπαχθούν πλέον στις Περιφέρειες,στους νέους Καλλικρατικούς δήμους κλπ.
    Τεχνικά(από νομικής -συνταγματικής απόψεως) είναι πανεύκολο και σύννομο.
    Το ερώτημα είναι ΤΙ μήνυμα θα πάρουν απ'το 2ο γύρο και εάν θα έχουν τα @@δια να πραγματοποιήσουν αυτές τις αθλιότητες που από καιρό τους ζητά το ΔΝΤ (απολύσεις Δ.Υ)

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Δον Κιχώτης 10/11/2010 15:47:44

      Καταργείται η θέση αφού αποχωρήσει ο υπάλληλος. ΄Ετσι γράφει η ερμηνευτική.

  26. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/11/2010 00:05:24

    Δυστυχώς, ακόμα και με συντριπτική ήττα στο δεύτερο γύρο, είναι πια πολύ αργά για δάκρυα. Οι ΔΥ (και όχι μόνο) είχαν τη χρυσή ευκαιρία να μαυρίσουν τους μνημονιολάγνους στον πρώτο γύρο, αλλά προτίμησαν να ΝΟΜΙΣΟΥΝ ότι θα σώσουν το τομάρι τους υποκύπτοντας στο χυδαίο εκβιασμό του Τζέφρυ και κάνοντας αποχή ή ψηφίζοντας ανώδυνους "αντάρτες" (του γλυκού νερού), που "πάντα η καρδιά μου στο ΠΑΣΟΚ ανήκει". Ήδη όμως από τη μέρα των εκλογών, ξεκίνησε να το γράφει η αλαφουζοφυλλάδα, και το επόμενο διήμερο όλο και περισσότερα σαπροκάναλα αναπαράγουν σαδιστικά μετ' επιτάσεως ότι Η ΤΡΟΪΚΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ. Είδατε τον Πρετεντέρη απόψε; Μόνο... ονείρωξη που δεν είχε, καθώς θεωρούσε δεδομένες τις απολύσεις στο δημόσιο.

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2010 00:10:09

    Αθαναση,
    σε βρισκω πολυ σωστο...!!! ;)

    ΠΠ

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2010 00:15:27

      In The Kingdom Of The Blind The One-eyed Are Kings
      (Dead Can Dance)

      If it were within our power,
      beyond the reach of slavish pride,
      to no longer harbour grievances,
      behind the mask's opportunists facade,

      We could welcome the responsibilty
      like a long lost friend,
      and re-establish the kingdom of laughter
      in the dolls house once again.

      For time has imprisoned us
      in the order of our years,
      in the discipline of our ways
      and in the passing of momentary stillness
      we can view our chaos in motion
      and the subsequent collisions of fools
      well versed in the subtle art of slavery.

      Ο νοών νοείτω...
      Δεν μας έμεινε τίποτ'άλλο απ'το "νοείτω", εξάλλου...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ (A)θανάσης 10/11/2010 00:20:34

        Alien Sex Fiend
        I WALK THE LINE

        I walk the line
        between good and evil
        This apple's rotten,
        rotten to the core
        Get up, get up, off your knees
        Get down, get down,
        on the floor!
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        Between good and evil
        My business is a little
        cloak and dagger
        I drink so much I
        don't walk I merely
        stagger!
        No you wouldn't listen &
        I don't blame you
        No I don't blame ya!
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        Between good & evil
        [ Find more Lyrics on http://mp3lyrics.org/mw9 ]
        My rent is 65 a day
        I can't move
        You know that's the
        price you pay
        Is life all in vain?
        Starts off in my arm
        Opens up my brain
        I'm already in the gutter -
        Next stop is the drain!
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        Between good and evil
        Live fast, die young
        Live fast, die young
        I walk the line
        Evil
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        Between good and evil
        While others have
        been thinking about
        it - I've been there
        and back
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        I walk the line
        Between good and evil

        ΠΠ

  28. deldio avatar
    deldio 10/11/2010 00:34:49

    Μαύρε Ιάκωβε, ειλικρινά σέβομαι και κατανοώ το πρόβλημά σου. Η πατρική μου οικογένεια στο παρελθόν είχε ζήσει ανάλογες δύσκολες στιγμές με αυτές που περιγράφεις, και αυτό προσωπικά δεν το ξεχνώ όσα χρόνια και εάν περάσουν. Αυτή τη στιγμή ορισμένοι από τον περίγυρό μου δουλεύουν για λιγότερο μισθό με οικογενειακές υποχρεώσεις, άλλοι με μαγαζιά πάνε κατευθείαν για λουκέτο έχοντας ήδη χρέη, οπότε μην τα συζητάς. Κάνεις όμως ένα λάθος: Αντίπαλός σου, εχθρός σου όταν έμεινες άνεργος δεν ήταν ο Δ.Υ. ή έστω εκείνος που είχε μία κουτσοδουλειά ή ένα κουτσομάγαζο, αλλά τα μεγαλοαφεντικά που αφού τσέπωσαν τις επιδοτήσεις και τις φοροαπαλλαγές που τους χάρισαν οι πολιτικοί τους εκπρόσωποι στη συνέχεια την "έκαναν" για Βουλγαρία , Σκόπια κλπ μεριά, ώστε να "ξεζουμίσουν" και τους υπόλοιπους Βαλκάνιους και να αποκομίσουν νέα υπερκέρδη (πιπέρι στο στόμα, η λέξη είναι απαγορευμένη), σε εσένα άφησαν να ξεπληρώνεις τα χρέη που άφησαν πίσω τους. Δεν πληρώνεις φίλε τους Δ.Υ. σήμερα, δυστυχώς όλοι μας πληρώνουμε τα αφεντικά και τους εγκάθετους πολιτικούς τους, ο δε μικροαστισμός και η αφασία που περιγράφεις ήταν φαινόμενο όλης της κοινωνίας που αποκοιμήθηκε και εκχώρησε σε κάποιους μάγκες το δικαίωμα να αποφασίζουν για πάρτη της. Κάποια μέρα και ο Γιωργάκης θα φύγει μαζί με την κυβέρνησή του εάν όμως πίσω τους έχουν αφήσει συντρίμια και αποκαίδια τί να το κάνουμε. Άρα χρειάζεται αλλαγή στάσης ζωής με περισσότερο αγώνα και συμμετοχή (όχι πάντα με κόμματα) και όχι μόνο ψήφος ή αποχή στις εκλογές κάθε τέσσερα χρόνια με πλήρη εφησυχασμό ενδιάμεσα. Δεν βγαίνουμε πέρα αλλιώς.

  29. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/11/2010 00:36:17

    Και κάτι για τους ΔΥ, και δη τους νεότερους σε ηλικία (και στη λεγόμενη "υπηρεσιακή αρχαιότητα").

    Σχεδόν όλοι, έχουν μπει την τελευταία 15ετία στο δημόσιο, μέσω του ΑΣΕΠ, και κατά τεκμήριο έχουν αυξημένα προσόντα (μάστερ, διδακτορικά κ.λπ.). Ας μη βαυκαλίζονται ότι "εγώ έχω προσόντα, είμαι νέος, εμένα θα διώξουν;". Κι όμως, όσο οξύμωρο κι α ακούγεται, ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ θα ξεκινήσουν οι απολύσεις, για τους παρακάτω λόγους:
    1) Οι περισσότεροι από αυτούς (και ίσως δίκαια) έχουν γυρίσει την πλάτη στο συνδικαλισμό. Στα υπηρεσιακά συμβούλια όμως, που τελικά θα κληθούν να αποφανθούν για τις απολύσεις ενός εκάστου, οι συνδικαλιστές συνήθως υποστηρίζουν όσους τους στήριξαν στο παρελθόν και όχι όσους τους αντιμετώπισαν με σνομπισμό.
    2) Πάλι μέσω των υπηρεσιακών συμβουλίων, θα επικρατήσουν "κοινωνικά κριτήρια" στις επιλογές των απολυμένων. Οι νεότεροι υπάλληλοι, κατά τεκμήριο πάντα, έχουν και τις λιγότερες κοινωνικές υποχρεώσεις, οπότε είναι τα πρώτα υποψήφια θύματα.
    3) Πιθανότατα στις επιλογές θα επικρατήσει και το κριτήριο του τεκμηρίου της ευχέρειας ή δυσχέρειας στη μελλοντική ανεύρση εργασίας από τους απολυμένους. Βάσει αυτού του κριτηρίου, εσείς, ποιοι περιμένετε ότι θα απολυθούν ευκολότερα; Οι παλιοί, με τα λίγα προσόντα, ή οι νέοι με τα περισσότερα;

    Ας τα σκεφτούν αυτά όσοι σήμερα αισθάνονται "αναντικατάστατοι". Άλλωστε, είναι γνωστό ότι τα νεκροταφεία είναι γεμάτα με "αναντικατάστατους"...

  30. Greco avatar
    Greco 10/11/2010 01:03:50

    ρε παιδια τωρα θα το μαθετε το πασοκ?
    διαρρεει το χειροτερο σεναριο για να στη βαλει μετα λιγους ποντους και να λες "ουφ ευτυχως!"

    τους μισθους των δημοσιων τους πετσοκοψε μεχρι εκει που δεν παει.Αν θελει ισοτιμια ιδιωτικου-δημοσιου τομεα να πιασει τις ΔΕΚΟ ,εκει ειναι οι πραγματικα παχυλοι μισθοι,και να προχωρησει σε καταργηση της μονιμοτητας στο δημοσιο,που δεν νοειται να υπαρχει ,ουτε υπαρχει στην ευρωπη

    να διωξει και τους συμβασιουχους που μονιμοποιηθηκαν μετα το 04 (απτον κωστακη τρομαρα μας!),η πλειοψηφια των οποιων ειναι πασοκοι απο ρουσφετια, και τους υπεραριθμους υπαλληλους

    ετσι και σε καλο επιπεδο διατηρουνται οι μισθοι του δημοσιου και μειωνεται ο αριθμος υπαλληλων σχετικα.Θα μου πειτε που θα πανε οι απολυμενοι?εμ εδω σε θελω ,η σοβιετοιδεολογια του πασοκ το καθιστα ανικανο για επενδυσεις ,νεες θεσεις εργασιας και αναπτυξη.Καλως κακως μεχρι να αναλαβει ο γαπ ειχαμε αναπτυξη

    αλλα δεν τολμα να τα βαλει με τους πασοκους χλιδο-συνδικαλιστες στυλ φωτοπουλου,ουτε με τα πρασινα παιδια.Γιαυτο βγαζει καθε τρεις και λιγο το μαχαιρι και πετσοκοβει απο παντου.Στο τελος θα κανει ολη την ελληνικη κοινωνια νεο-πτωχους .

    Και κατι αλλο...μηπως τελικα φροντιζει για την πελατεια του το πασοκ?μηπως θελει ολους τους ελληνες φτωχους σοβιετοποιημενους ωστε να εχει το ιδιο λογο υπαρξης?τι το πειραζει το πασοκ αν οι απεγνωσμενοι απολυμενοι,θυμωμενοι μαζι του, σηκωθουν και φυγουν απτην ελλαδα και μεταναστευσουν?μηπως τους εχει γραμμενους?τυχαιο οτι αντιδρουσε παντα στην ψηφο απο το εξωτερικο και την ομογενεια?τυχαιο οτι παντα φροντιζε να αλλοιωνει την εθνολογικη και πολιτισμικη συνθεση της ελλαδας και του εκλογικου σωματος ακομα?(ή μηπως ακουτε πρωτη φορα οτι το 2000 ο σημιτης κερδισε με τις ψηφους εκ ρωσιας?)

    καλο ειναι να ανοιξουν ολοι επιτελους τα ματια τους.
    γνωριζοντας τις τακτικες που εφαρμοζαν τα κομμουνιστικα κομματα στην ανατολικη ευρωπη -εκ μελετης-,εχω ικανη αυτη τη συμμορια για τα παντα.Ειναι διδακτορες στο δουλεμα και μισουν την ευημερια και τη δοξα της ελλαδας

  31. χρυσηίς avatar
    χρυσηίς 10/11/2010 01:05:26

    Οι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι είναι συμφωνα με την απογραφή 625.738,οι αορίστου χρόνου 53.833 και οι συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου μαζί με τους συμβ.έργου 59.000.
    Απ οτι γνωρίζω οι συμβάσεις όταν λήξουν ,ο εργαζόμενος απολύεται.Επίσης για τους αορίστου χρόνου δεν υπάρχει συνταγματικο κωλυμμα.
    Εκτός αυτού ,υπάρχει δυνατότητα περαιτέρω μείωσης μισθών -κυρίως επιδομάτων- που σε κάποιους κλάδους υπερβαίνουν τον μισθό.Επίσης ειναι γνωστό ότι κάποιες υπερωρίες πληρώνονται αλλά δεν γίνονται .

  32. χρυσηίς avatar
    χρυσηίς 10/11/2010 01:09:09

    Τι θέλω να πω ....ότι θα επιχειρηθεί βήμα-βήμα η μείωση του αριθμού των δ.υ. ,αφού πρώτα εξαντληθεί το περιθώριο μειώσεων των αποδοχών .
    Σε κάθε περίπτωση , έχουμε μπροστά μας τα δύσκολα .

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ χρυσηίς 10/11/2010 01:23:09

      Οι γκαπιστές λένε την νομιμότητα "νομολαγνεία"...
      Δεν τους ενδιαφέρει ο νόμος... Θα σου πούν να προσφύγεις όπου θες, ξέροντας ότι έχεις 10 ωραιότατα χρόνια να περιμένεις απόφαση.

      Μια κι έξω θα γίνει το μπαμ, δεν υπάρχει περίπτωση για σταδιακές απολύσεις... Εκτός αν κόψουν τους μισθούς στη μέση.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ (A)θανάσης 10/11/2010 01:33:48

        Αχ, βρε (Α)θανάση, πάλι τους κατηγορείς και θα στείλουν e-mail στο Blackberry του τιραμόλα, να τον βάλουν να σε ρωτήσει δήθεν αφελώς "τι θα πει γκαπισμός"...

        • ο παγωτατζής avatar
          ο παγωτατζής @ Αυριανιστής 10/11/2010 01:37:37

          Ο Τιραμόλα είχε τραυματικές εμπειρίες από Δημοτικές εκλογές ,γιαυτό και ή αγνοια του..συγχωρείται

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ Αυριανιστής 10/11/2010 01:55:21

          Το τι θα πει γκαπισμός θα το μάθει ο τιραμολα του χρόνου μια και καλή.

          Θα του έχει μείνει κάνα χέρι για κόψιμο όμως?

  33. χρυσηίς avatar
    χρυσηίς 10/11/2010 01:42:30

    Οι σταδιακές απολύσεις ήδη γίνονται καθώς λήγουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου .Επισης οι συμβασιουχοι stage -που δεν απολύθηκαν όπως πολλοί νομίζουν-, σε 4 μήνες λήγει το 18μηνο τους.
    Για το αν θα γίνει το μπαμ αμέσως δεν το αποκλείω αν και μέχρι τώρα προτίμησαν να κανουν σταδιακά βήματα π.χ. περικοπη των επιδομάτων 12% και αργότερα 20% .
    Αν και δεν ήμουν άνεργη ποτέ ,είχα φιλικά μου πρόσωπα και ειναι ενας εφιάλτης.Δεν υπάρχεις,δεν ζεις....Και μόνο για την τεράστια αύξηση της ανεργίας θα έπρεπε να γίνει εξεταστική επιτροπή ,συμπεριλαμβάνοντας οσους κυβέρνησαν μετα την ΟΝΕ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ χρυσηίς 10/11/2010 01:52:46

      Στην Ανατολική Γερμανία, ο Έριχ Μίλκε (πανίσχυρος αρχηγός της Στάζι), αμέσως μετά από την αναχώρηση του Γκορμπατσώφ που είχε επισκεφθεί τη χώρα για τα 40χρονά της τον Οκτώβριο του 1989, έδωσε εντολή να χτυπήσουν αλύπητα τις λαϊκές αντικαθεστωτικές διαδηλώσεις, λέγοντας το παροιμιώδες "Jetzt ist Schluß mit der Humanität" (τώρα θα τελειώνουμε με τους ανθρωπισμούς).

      Αμφιβάλλεις ότι εδώ, το χρονικό ορόσημο θα είναι η Κυριακή του Β΄ γύρου κι ότι αμέσως μετά θα δοθεί από τη φασιστική μπότα της τρόικας η αντίστοιχη εντολή για την εκκαθάριση των ΔΥ;

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ χρυσηίς 10/11/2010 02:13:48

      @χρυσηίς
      ΟΧΙ,όχι μετά την ΟΝΕ!!! Ακριβώς μια 4ετία πρίν..και λίγο παραπάνω
      Αν θέλεις να έχεις πραγματικά υπεύθυνους και όχι απαλλακτικές εξεταστικές επιτροπές

      • χρυσηίς avatar
        χρυσηίς @ ο παγωτατζής 10/11/2010 17:50:42

        Θα συμφωνήσω ότι οι υπεύθυνοι -ανάμεσα τους και όσοι από εμάς "ιδιώτευσαν"- είναι όλοι όσοι κυβέρνησαν μετά τη μεταπολίτευση .

        Η ΟΝΕ όμως είναι ορόσημο !
        Μετα απ αυτό δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία . Για όλους !

        Όφειλαν το πελατοκεντρικό κράτος να το έχουν εκσυγχρονίσει,το ασφαλιστικό -αφού γνώριζαν χρόνια τώρα ( Γιανιτσης κλπ.) να το έχουν λύσει , το φορολογικό να το είχαν διορθώσει ώστε να πληρώνουν όλοι ανάλογα με τη φοροδοτική τους ικανότητα ,το δημόσιο να είναι υπηρέτης και βοηθός του πολίτη ,τη μαύρη οικονομία να την είχαν μειώσει στα ευρωπαικά επίπεδα ,τα έσοδα να είχαν αυξήσει και τις δαπάνες να ειχαν μειώσει .
        Χιλιοειπωμένα ......

        Κι εμείς...ενεργοί πολίτες .

        υ.γ.

        Πίστευα ότι το Πασοκ θα έπρεπε αυτόνομα να βγάλει τη χώρα απ το αδιέξοδο.Κι αυτό κυρίως γιατί τι θα μπορούσε να προσφέρει ενα κόμμα που κυβέρνησε όπως η ΝΔ το έκανε επί 5 ετη .
        Έχω αναθεωρήσει . Εδώ που φτάσαμε ,όλοι χρειάζονται !
        Μόνο που πρέπει να γίνει το πρώτο βήμα ....

  34. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 01:53:23

    @Μαύρος Ιάκωβος + Αυριανιστής

    Παίδες, είμαι ένας πενηντάρης αυτο-απασχολούμενος οικογενειάρχης με παιδί (μεγάλο, ευτυχώς, και άνεργο, δυστυχώς) του οποίου οι δουλειές όχι απλώς δεν πάνε καλά, δεν πάνε καθόλου. Ιδίως το τελευταίο 6-μηνο. Τά χω γράψει κι εδώ μέσα επανειλημμένως τα προβλήματά μου τα οικονομικά, δεν τα κρύβω. Είναι τα ίδια και χειρότερα με πολλών άλλων ανθρώπων που ξέρω, ζω και συνεργάζομαι καθημερινά.

    Προγραμματιστής είμαι. Διάβασμα έχει πολύ, ώρες άπειρες και λεφτά λίγα. Και τώρα πια σχεδόν καθόλου.

    Στο νοίκι είμαι. Σπίτι και γραφείο. Ξέρω δηλαδή καλά τι είναι να μην έχεις να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου, ξέρω τι είναι να σου χρωστούν και να χρωστάς (διότι έτσι δουλεύει η αγορά) και κυρίως ξέρω ότι πάμε κατά διαόλου. Οικονομικώς ως χώρα. Διότι κατά διαόλου γενικώς, έχει πολλά χρόνια που πάμε.

    Ξέρω τι είναι να έχεις ευθύνες απέναντι στην οικογένειά σου, και ότι πρέπει να φαίνεσαι πως είσαι και καλά δυνατός (και καλά), ακόμη κι όταν δεν είσαι. Γιατί αλλιώς θα πανικοβληθούνε κι εκείνοι. Είμαι βλέπεις παλαιάς κοπής και τεχνολογίας αρσενικό, σε χωριό μεγαλωμένος. Προέρχομαι από μια κοινωνία που πέθανε πια. Αλλά έμαθα ότι μου μάθανε για τα σχετικά με την οικογένεια και τις ευθύνες τέλοσπάντων. Κοινή περίπτωση είμαι και καμμία πρωτοτυπία. Ξέρω πολλούς σαν και μένα.

    Φαντάρος πήγα, κι ήταν μακριές οι θητείες τότε. Θυμάμαι τι ορκίστηκα, θυμάμαι επίσης το ΑΣΜ μου, και από τότε κάνω φορολογική δήλωση και πληρώνω φόρους. Και τουλάχιστον μια περαίωση παλιά θυμάμαι ότι την πλήρωσα. Μ' αυτήν την τωρινή δεν έχω ακόμη αποφασίσει τι θα κάνω.

    Εχω επίσης περάσει μια χρονιά άνεργος, το 1995. Και ήταν ένα καλό μάθημα για την ξιπασιά και τον εγωϊσμό μου. Από τότε είμαι πιο μετριόφρων και πιο σεμνός. Και έχω και γνώση και μνήμη του πανικού, της αδυναμίας που νιώθει ο άνεργος και του μαύρου τούνελ στο οποίο μπαίνει. Καθώς και της βαθμιαίας μείωσης του αυτοσεβασμού του.

    Εν ολίγοις, δεν ήμουν, δεν είμαι και μάλλον δεν θα είμαι ποτέ από τους "εξασφαλισμένους" σ' αυτή τη ζωή. Οκ, δεν με πολυχαλάει, ίσως να μου κάνει και καλό. Με κρατάει σε εγρήγορση πνευματική τουλάχιστον. Αν και κάποιες φορές είναι σαν κακό καψόνι. Καμμιά πίκρα για τους "διορισμένους".

    Δεν θα πω σε κανέναν πως να νιώσει. Και δεν θέλω να το κάνω sentimental το θέμα και των τωρινών προβλημάτων μου και των παλαιών. Εξάλλου είναι πλέον κοινά τα προβλήματά μου και πολύ συνηθισμένα και θα βρω πολλούς να με νιώσουν και έξω από δω. Εδώ μέσα κυρίως πολιτικά θέλω να μιλήσω. Οχι ψυχοθεραπευτικά. Οταν φτάσω στο όριο λήψης έκτακτων μέτρων, παίρνω τον Strange Attractor και τον Τσιλιβήθρα και όποιος άλλος τύχει, και πάμε για τσίπουρα και "αποσυμπίεση". Λέμε και καμμιά "φιλοσοφία" τάχα μου, και καμμιά φορά μας κάνει κι έκπτωση ο ταβερνιάρης που μας ακούει (λολ).

    Την οργή του ανέργου την καταλαβαίνω. Την έλλειψη αλληλεγγύης όχι.
    Την "ιδεολογία" κάνω ότι την δέχομαι. Την εμπάθεια όχι.

    Μου πήρε χρόνια να καταλάβω και να αποφασίσω, πολιτικά, δυο πράγματα. Από τότε που το κατάφερα έπαψα να είμαι αριστερός, δεξιός, κομμουνιστής, χουντικός, βασιλικός, αναρχικός, φιλελεύθερος, σοσιαλιστής και όλα αυτά. Και είμαι ΜΟΝΟ ένα πράγμα: δημοκράτης και έλληνας (οκ, δύο είναι). Α, ναι, και άθεος εντελώς. Αλλά χριστιανός άθεος, αν με πιάνεις.

    Βέβαια έπρεπε να ξαναθυμηθώ τι μου είχε μάθει ο συχωρεμένος ο δάσκαλός μου (τον αιώνιο σεβασμό μου) στο δημοτικό, περί δημοκρατίας. Δεν ήταν δύσκολο. Ασε που έχω κρατήσει ένα σωρό βιβλία σχολικά ακόμη και του δημοτικού. Αλλά κυρίως έπρεπε να καταλάβω τι ΔΕΝ είναι δημοκρατία. Και τι μεγάλη συμφορά είναι τα κόμματα.

    Εχω 20 χρόνια να ψηφίσω. Και για να το κάνω θα πρέπει να αρχίσει να μοιάζει το πολίτευμα της πατρίδας μου με δημοκρατία. Αλλιώς δεν έχω κανέναν λόγο να νομιμοποιώ με την ψήφο μου το πολύχρονο έγκλημα αυτής της σαξωνικού τύπου γιαλαντζί "δημοκρατίας", πάνω στο σώμα της ελληνικής κοινωνίας. Εγώ έτσι το βλέπω.

    Πηγαίνω λοιπόν σε συγκεντρώσεις όλων όταν συμφωνώ με το κύριο αίτημα της συγκέντρωσης. Δεν με χαλάει ποιος την κάνει. Στο κάτω κάτω, εγώ έχω διαφωνίες με όλους. Δεν σπάω, δεν καταστρέφω και είμαι ο πρώτος που θα υπερασπιστεί την περιουσία του άλλου, κι ας μη τον ξέρω. Επειδή τώρα τελευταία γίνονται δύο συγκεντρώσεις, μία του ΠΑΜΕ και μία του ΕΚΘ, πάω και στις δυο (λολ), όταν γίνονται στην Αριστοτέλους, που συνήθως εκεί γίνονται. Οι μεν πιάνουν το πάνω μέρος, οι δε το κάτω. Σε όποιον πάω τελευταία, πάω και στην πορεία τους. Γνωρίζω και κόσμο έτσι και συζητάω, γιατί συνήθως τα τελευταία χρόνια πάω μόνος μου. Τηλεφωνώ βέβαια σε κανέναν φίλο να κατέβει, αλλά όλοι καναπέ. Πειράζει, αλλά τι να κάνω. Εγώ θα πηγαίνω.

    Κάποιος πρέπει να συνεχίσει να πηγαίνει.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Θραξ Αναρμόδιος 10/11/2010 12:31:14

      Εγώ είμαι 28αρης, μισθωτός ιδιωτικού τομέα που δουλεύει από τα 20, ανωτάτης εκπαίδευσης, άριστος γνώστης 2 ξένων γλωσσών. Παρόλο που δεν είμαι ακόμα άνεργος, ούτε υπήρξα για πάνω από 2 βδομάδες, τρέμει η ψιχούλα μου μήπως και μείνω. Βλέπεις επειδή δουλεύω από μικρός, έφυγα από τη μανούλα μικρός (πριν 3 χρόνια) και ξανοίχτηκα ο αφελής και πήρα και στεγαστικό (αμάξι ευτυχώς δεν έχω, προτίμησα το σπίτι).
      Έχω πολλούς συνομήλικους φίλους και γνωστούς άνεργους που ποτέ δεν έφυγαν από το πατρικό τους, και ξέρεις τι διαπιστώνω; Εγώ είμαι πιο οργισμένος και πιο αγχωμένος και πιο απελπισμένος για το μέλλον από αυτούς. Ξέρεις γιατί; Γιατί εγώ και άλλοι στην κατάσταση μου θεωρήσαμε ότι δουλεύοντας από νωρίς θα πάμε μπροστά και θα δημιουργήσουμε προσφέροντας και στον εαυτό μας και στην κοινωνία. Και τώρα όλα μας τα όνειρα γκρεμίστηκαν ολοσχερώς. Τα σιχάματα σκοτώσαν όλα τα όνειρα μας, μας βυθίσαν στην απελπισία, μας κάναν να φοβόμαστε το αύριο, μας βγάλαν από το matrix αν θέλεις να το πεις κι έτσι, μας κάναν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ. Προς το παρόν λουφάζουμε γιατί ακομα πιστεύουμε ότι υπάρχει ελπίδα χωρίς να χρειαστεί να θυσιάσουμε πολλά. Όσο καθυστερούμε όμως , τόσο περισσότερα θα χρειαστεί να θυσιάσουμε.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ MatrixRevolutionEra 10/11/2010 17:17:45

        Αν μου επιτρέπεις φίλε Matrix συμφωνώ μαζί σου,όμως διαφωνώ όταν λες ''μας καναν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ''...Εμείς οι άνεργοι ή ημιαπασχολούμενοι είμαστε πιο επικίνδυνοι και σαλταρισμένοι απο εσάς επειδή εμείς ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται,έχει συνηθίσει,έχει σκληραγωγηθεί.΄Οταν ο πολίτης χάνει την εμπιστοσύνη στο κράτος δικαίου,τότε αρχίζουν άλλα γούστα.Ρωτήστε τους νέους ανέργους για τους πολιτικάντηδεςς και θα σας απαντήσουν με ένα στόμα ''Θα τους φάμε ζωντανούς''.Όταν το στομάχι γουργουρίζει το μυαλό σταματά να λειτουργεί,η απελπισία οδηγεί στην τρέλα και αρκεί μια σπίθα να γίνει το ολοκαύτωμα.Απο όλες τις απόψεις ο χειμώνας του 2011 θα μείνει στην ιστορία,τα γεγονότα που θα έρθουν θα μείνουν ανεξίτηλα γραμμένα στη σύγχρονη νεοελληνική ιστοριογραφία

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ Μαύρος Ιάκωβος 10/11/2010 20:40:59

          Οι πιο επικίνδυνοι είναι αυτοί που έχουν πολλά να χάσουν και αυτοί που δεν έχουν τίποτα. Ξέρεις φίλε Ιάκωβε όταν βάλεις σε ένα πρόγραμμα τη ζωή σου θέτοντας κάποιους στόχους και έρθει μια ληστροσυμμορία-χούντα να στο γ.....σει ολοσχερώς, κάπου αρχίζει η βίδα να γυρνάει και αρχίζεις να την βλέπεις αλλιώς τη φάση...Συμφωνούμε κατά βάση. Υγεία σωματική να έχουμε να τους δέρνουμε και υγεία ψυχική για να πάμε μπροστά.

  35. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/11/2010 01:59:09

    Μπα, δε νομίζωνα το μάθει. Σύμφωνα με τον ίδιο, δεν είναι ΔΥ. Και άλλωστε δε νομίζω να μην τον αμείβουν ικανοποιητικά από την Ιπποκράτους για την αποτελεσματική αναδημοσίευση των e-mails που του στέλνουν.

  36. χρυσηίς avatar
    χρυσηίς 10/11/2010 02:05:26

    Οτι είναι χρονικό ορόσημο ,δεν αμφιβάλλω!
    Για τον ρόλο της τρόικας , μένει να αποδειχτεί.Για μένα, δεν ειναι επαρκές το χρονικό διάστημα που έχει περάσει.Το μόνο σίγουρο είναι ότι ειμαστε....η Ελλάδα είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση και όσοι μπερδεύουν Αργεντινή, Ισλανδία ,Ουγγαρία ,Ιρλανδία,κάνουν λάθος.
    Να και κάτι στο οποίο συμφωνώ με τον Αντώνη : εχει το μείγμα των μέτρων πολλή μεγάλη σημασία.

  37. χρυσηίς avatar
    χρυσηίς 10/11/2010 02:09:46

    χαχα
    πολύ και οχι πολλή

  38. Άργος avatar
    Άργος 10/11/2010 05:47:44

    Καλε μου Απολλώνιε, μόνο της Ολυμπιακής; Φτάσανε πανω από χίλιους εκείνοι της Βουλής. Και μόνον αυτοί;

    Ή μήπως έχει κάποιος απάντηση αποδεκτή στην σημερινή κατάσταση ,για εκείνους που απολαμβάνουν χαριστικό μισθό; Ή για εκείνους που απολαμβάνουν πολλαπλό μισθό; Ή εκείνους που απολαμβάνουν δυσανάλογο μισθό;

    Και καλά όλα τα απαραίτητα για το πελατειακό των πολιτευτών κράτος, έχει κάποιος απάντηση αποδεκτή για τα _διάφορα_ επιδόματα, ή χειρότερα ακόμη, για τα επιδόματα που δεν δίνονται (βαρέα στους συλλέκτες απορριμμάτων, στους εναερίτες κλπ);

    Προσωπικά, αρκεί να μην μου κόψουν το επίδομα ξύστρας - :-) με το συμπάθειο, δηλαδή.

  39. Άργος avatar
    Άργος 10/11/2010 06:00:35

    "Μ’ αρέσει που η ΝΔ θέλει να κυβερνήσει χωρίς να σουτάρει το Μνημόνιο και το ΔΝΤ την επόμενη στιγμή που θα γίνει κυβέρνηση." + 1.000

    "Και οι άνθρωποι στενάζουν." Και τα δυσκολοτερα δεν έχουν έλθει καν!

    "Λες κι άμα πάρει την περιφέρεια ο Ψωμιάδης, θα μου λύσει εμένανε το πρόβλημα και θα σκιαχτεί το ΔΝΤ." Ορθό! Η αποδοχή της πολιτικής της κυβέρνησης κρίθηκε ήδη. Αναμενόμενο να μην το παραδέχονται ούτε να το δεχθούν ούτε οι ίδιοι, ούτε κι οι εντολοδόχοι τους. Μέχρι να γίνει ό,τι έχουν σχεδιάσει.

    Είμαι κι εγώ έτοιμος να παρεκτραπώ αλλά τι με συγκρατεί; Υπάρχουν ακόμη πολλοί που είτε στην ανοησία τους ή στην εξάρτησή τους, θα συνεχίσουν να ανέχονται πολλά ακόμη. Μέχρι που να καεί και το δικό τους σπίτι. Εκείνο που εύχομαι, ειλικρινά κι από ψυχής, είναι τουλάχιστον να καεί μετά από το δικό μου, επειδή θα έχουν υποχρεώσει με την δουλικότητά τους όλο τον λαό να υποφέρει κι όχι που θα έχω χάσει την ψυχραιμία μου πια.

  40. Άργος avatar
    Άργος 10/11/2010 06:04:11

    30% ; *χαμόγελο*

    30 ΣΕ Ο,ΤΙ είναι 'Δημόσιο' ΤΟΤΕ.

    Ελπίζω να είμαι σαφής.

  41. Άργος avatar
    Άργος 10/11/2010 06:05:46

    ΑΥΤΟ βιώνουμε ήδη (γιατί ντρέπομαι να αποκαλύψω την λέξη 'βιώνω', δηλαδή.)

  42. spiros avatar
    spiros 10/11/2010 08:12:52

    Αναλογίστηκες ότι η απόρριψη του Μνημονίου θα επιφέρει αναστάτωση; Η εξέλιξη πρέπει να γίνει ομαλά για να μην υπάρξουν αναταράξεις σε μια πολύ εύθραυστη στιγμή για την συνοχή και την συν'εχιση της χώρας. Νομίζω ότι θεσμικά το κράτος έχει συνέχεια. Θεσμικά ο τρόπος και η τακτική είναι η ακολοθούμενη από την ΝΔ. Επιπλέον κάποια του μνημονίου οφείλουμε ως κράτος να τα κάνουμε. Κατά την γνώμη μου σήμερα τίθεται το μέγα θέμα : Θα σπάσουμε τους δεσμούς του κρατικοδίαιτου ιδιωτικού τομέα και η πατρονεία του δημόσιου τομέα ; Το μνημόνιο σ΄αυτή την κατεύθυνση θεωρητικά μπορεί να συμβάλλει.

  43. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 10/11/2010 10:26:17

    Σωστός ο φίλος του Νeo.

    Και στο Ηνωμένο Βασίλειο θα απολυθούν, αλλά η κυβέρνυση δεν έχει κάνει πλιάτσικο στην Ιδιωτικό τομέα (ΦΠΑ, περαιώσεις, πληθωρισμό, μισθούς).

    Δύσκολα, στην παρούσα συγκυρία, αλλά θα βρούν δουλειές.

  44. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 10/11/2010 13:12:14

    ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΥΣΗ, ΟΠΩΣ Η΄ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΕΚΤΟΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ? ΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ? ΠΩΣ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΔΝΤ? ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΣΤΕΛΕΧΗ ΕΜΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ? ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑ?
    Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΡΕΧΕΙ ΚΥΡ ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ . ΠΡΟΣΕΞΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΖΗΚΟΣ ΣΤΟ
    ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟ ΧΕΡΙ. Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΑΞΕΙ.....

  45. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 10/11/2010 13:25:43

    ΚΑΛΑ ΠΟΣΟ Μ.....Σ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ Γ.Α.Π?
    ΚΑΛΑ ΠΟΣΟ Μ.....Σ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ Γ.Α.Π?
    ΑΛΛΑ ΠΟΣΟ ΧΟΝΤΡΟΜ......Σ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΠΑΣΟΚ?

  46. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 10/11/2010 13:49:25

    Και εγώ ρωτώ...με ποια κριτήρια θα γίνουν απολύσεις στο δημόσιο τομέα? Πως θα εξασφαλιστεί ότι θα υπάρξει ισονομία και αξιοκρατία και δεν θα την γλυτώσουν μονάχα τα παιδιά του ΠΑΣΟΚ? Εδώ είναι το ερώτημα...πολύ φοβάμαι ότι εάν γίνουν απολύσεις, θα γίνουν μονάχα για να φτιαχτεί η νέα ψηφοφορική βάση του ΠΑΣΟΚ, όπως έκανε ο ακατανόμαστος όταν διόρισε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες στο δημόσιο...

  47. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 10/11/2010 14:05:52

    ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Π.Χ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, Η ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.......

    • Greco avatar
      Greco @ SOTHROPOULOS 10/11/2010 14:16:50

      το πε και ο μικης θεοδωρακης ετσι ακριβως

  48. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 10/11/2010 14:19:32

    Και εγώ ρωτώ…με ποια κριτήρια θα γίνουν απολύσεις στο δημόσιο τομέα? Πως θα εξασφαλιστεί ότι θα υπάρξει ισονομία και αξιοκρατία και δεν θα την γλυτώσουν μονάχα τα παιδιά του ΠΑΣΟΚ? Εδώ είναι το ερώτημα…πολύ φοβάμαι ότι εάν γίνουν απολύσεις, θα γίνουν μονάχα για να φτιαχτεί η νέα ψηφοφορική βάση του ΠΑΣΟΚ, όπως έκανε ο ακατανόμαστος όταν διόρισε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες στο δημόσιο…

  49. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 10/11/2010 15:55:23

    Αυτή είναι η ευκαιρία Σαμαρά που δεν πρέπει να τη χάσει.
    Τώρα που οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν ξέρουν από πού τους έρχονται τα χαστούκια-τόσα πολλά και συνεχή που είναι-πρέπει ο πρόεδρος της ΝΔ να βγεί και να θέσει "υπό την προστασία του" ή όπως αυτός θέλει να το πεί, να εγγυηθεί δηλ. την εργασιακή ειρήνη και ασφάλεια στον δημόσιο τομέα.
    Στο θέμα αυτό δεν έχει γίνει αντιληπτό, μέχρι σήμερα, από τον κόσμο των δημοσιουπαλλήλων, τί θα πράξει ο Σαμαράς. Γι΄αυτό και πρέπει να το διευκρινίσει.