22/10/2009 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πογκρόμ στα νέα παιδιά;



Αδικο εξ αρχής, αλλά γιατί οι πιο...αδύναμοι και οι νέοι να την πληρώσουν "τη νύφη";

Δεν ανανεώνονται οι συμβάσεις stage και οι προσλήψεις που έγιναν προεκλογικά ακυρώνονται. Χιλιάδες νέοι στον δρόμο. Δεν ήταν προνομιούχοι σίγουρα γιατί κανένας δεν πάει να δουλέψει χωρίς ασφάλιση και χωρίς ωράριο για 15 ευρώ την ημέρα. Εγώ να συμφωνήσω ότι διορίστηκαν με μπιλιετάκι μπλέ βουλευτού και πιο παλιά με αντίστοιχο πράσινου. Φίλησαν κατουρημένες ποδιές για λίγα ευρώ επειδή τα είχαν ανάγκη και οι οικογένειές τους δεν μπορούσαν να εξακολουθούν να τους συντηρούν.

Βγήκε πρώτα και γαύγισε ο καταπράσινος  Πρόεδρος της ΓΣΕΕ απαιτώντας να διώξουν αυτά τα παιδιά. Τον άκουσαν γιατί ποντάρουν σε αυτόν ελπίζοντας ότι θα συνεχίζει να ελέγχει τα πράσινα συνδικάτα".

 Εντάξει τα Stage ειναι άδικα αλλα και το...πογκρόμ δίωξης των παιδιών που τι θέλησαν; μια δουλειά για λίγα ευρώ ειναι πολιτική;

http://orfni.blogspot.com/2009/10/blog-post_4206.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 22/10/2009 16:25:40

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ του ΚΚΕ


    Με την μέθοδο του διαίρει και βασίλευε και στο όνομα της
    ισοτιμίας, δήθεν για να μην αδικηθούν οι εργαζόμενοι με stage στον
    ιδιωτικό τομέα, η κυβέρνηση προχωρεί στην απόλυση χιλιάδων εργαζόμενων
    που εδώ και καιρό τους υπερεκμεταλλεύτηκαν με stage και άλλες μορφές
    ελαστικής - προσωρινής και ανασφάλιστης εργασίας στο δημόσιο τομέα.
    Εμπαίζει! Αν ενδιαφερόταν η κυβέρνηση για το δίκιο και για τους
    εργαζόμενους στα stage του ιδιωτικού τομέα θα εξασφάλιζε σε όλους
    μόνιμη και σταθερή εργασία.

    Είναι απαράδεκτο οι ένοχοι για τα stage, την ίδια στιγμή που
    εξαγγέλλουν τη συνέχιση και τη διεύρυνσή τους στον ιδιωτικό τομέα, να
    τιμωρούν και να καθυβρίζουν τα θύματα της πολιτικής τους.

    Υπεύθυνες για τις άθλιες εργασιακές σχέσεις και της ανεργίας είναι
    οι κυβερνήσεις ΝΔ - ΠΑΣΟΚ, όμως βαριές ευθύνες είχε και έχει η
    εργατική αριστοκρατία, τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ στη ΓΣΕΕ και
    στην ΑΔΕΔΥ, που ενώ πρωτοστάτησαν ή ανέχθηκαν τη θεσμοθέτηση και τη
    λειτουργία των προγραμμάτων, τώρα συνηγορούν στην απόλυση των
    εργαζομένων και πρωτοστατούν στην πολυδιάσπασή τους με βάση το χρόνο
    και την μορφή απασχόλησης.

    Οι εργαζόμενοι στα stage και στις άλλες μορφές ελαστικής εργασίας
    πρέπει να βγάλουν πολιτικά συμπεράσματα. Η λογική του ατομικού
    βολέματος όχι μόνο δεν δίνει λύση, αλλά και αξιοποιείται από αυτούς
    που τους οδήγησαν στην ομηρία και στην ανασφάλιστη και απλήρωτη
    εργασία.

    Οι εργαζόμενοι και τα λαϊκά στρώματα δεν πρέπει να πέσουν στην
    παγίδα της δήθεν αξιοκρατίας, διαφάνειας, ισοτιμίας και των τάχα καλών
    stage που προβάλουν η κυβέρνηση, η ΝΔ και φορείς της μεγαλοεργοδοσίας
    για να οδηγήσουν στην ανεργία τους σημερινούς εργαζόμενους στα stage
    για να τους αντικαταστήσουν με άλλους. Πρέπει να αγανακτήσουν με αυτή
    την πολιτική και με την πάλη τους να βάλουν ένα τέλος.

    Το ΚΚΕ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο δηλώνει την θέση - απαίτηση
    να καταργηθούν όλα τα stage και οι άλλες ελαστικές μορφές εργασίας, να
    μονιμοποιηθούν όσοι εργάζονται σε αυτά. Νόμος είναι το δίκιο του
    εργάτη. Ταξική συσπείρωση, ανασύνταξη του εργατικού κινήματος τώρα. Να
    καταργηθούν όλοι οι αντεργατικοί - αντιασφαλιστικοί νόμοι ΠΑΣΟΚ - ΝΔ -
    ΕΕ.

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 22/10/2009 16:46:17

    Έτσι είναι ο σοσιαλισμός αρχίζει το έργο της πράσινης ανάπτυξης από το λαουτζίκο.

    Stage συμβασιούχοι -100.000 εξαπατημένοι ψηφοφόροι σε μια εβδομάδα πάμε για άλλα.

    • donaE avatar
      donaE @ «Κασσάνδρα» 22/10/2009 16:54:17

      Δεν βλεπεις οτι τα εχουν χαμενα;
      Ειδικα μετα τον Αλμουνια μπερδευτηκανε και μεταξυ τους.Ο Λοβερδος ειχε πει οτι θα διορισθουν οι 24μηνοι.
      Πηρανε πισω και το επιδομα αλληλεγγυης.Θα δοθει σε ειδικες περιπτωσεις μονο.

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ donaE 22/10/2009 17:56:14

        Τι αλμούνια όπου θέλουν Αλμούνια όπου δεν θέλουν δεν έχει αλμούνια... εγώ ξέρω ότι τα έκανε όλα αυτά η Δεξιά θα τσίριζαν όλη μέρα στα κανάλια τώρα όλοι ΜΟΥΓΚΑ, ΜΜΕ, ΓΣΕΕ, εργατικά σωματεία κλπ κλπ

  3. Orestios avatar
    Orestios 22/10/2009 16:49:02

    "Τα λεφτά υπάρχουν". Τα έχουν τα παιδιά αυτά και οι γονείς τους κατά τον Πρωθυπουργό και τον Υπουργό, που τρώει σφαλιάρες. Θα φορολογηθούν άγρια, εκτός αν έχουν σκάφος.

  4. zaza avatar
    zaza 22/10/2009 16:59:52

    Τα παιδιά αυτά ειχαν στο πίσω του μυαλού τους την μονιμοποιηση και η κουτοπονηριά δεν είναι ποτέ προς λύπηση.
    Υπάρχουν άπειρα παιδιά και με προσόντα στα χαμένα να δουλεύουν για το μεροκάματο και κανείς δεν ασχολείται με αυτά ή τα παιδιά του ιδιωτικού τομέα που δουλεύουν στον τομέα τους μεν αλλά με το ατελείωτο ωράριο και με μπλοκάκι ή τις λιγότερες απολαβές.
    Σιγουρα το να τους ξεγελά η κάθε κυβέρνηση και να καπηλευεται τον λογο για τον οποίο δημιουργήθηκε αυτός ο θεσμός είναι κατάπτυστο.
    Από την άλλη ήξεραν εξαρχής ότι είχαν ημερομηνία λήξης. Με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να μονιμοποιηθούν για παράδειγμα και τα άτομα που δούλεψαν στην Αθήνα 2004 ή σε οποιαδήποτε προτζεκτ του δημοσίου με ημερομηνία λήξης.

    Αυτό το τροπάρι πρεπει να τελειώσει οριστικά και το ποιο σημαντικό είναι να λήξει ο μεταπολιτευτικός εμφύλιος που διεξάγεται στο πεδίο των προσλήψεων στο δημόσιο.
    Πρέπει όλοι να σοβαρευτούνε και να φτιάξουν ενα ευέλικτο δημοσιο τομέα και να στρωσουν τον κώλο τους να δημιουργήσουν υλοποιήσημα πλάνα αναπτυξιακής πολιτικής.
    Κρίμα για κάποιες οικογένειες που θα στερηθούν τα 500 ευρώ τον μήνα αλλά καιρός είναι να δουλέψουν οι μονιμάδες που τα ειχαν φορτώσει στις πλάτες αυτών των παιδιών.
    Άλλωστε που αλλού ακούστηκε το κράτος να κλεβει τον ιδιο του τον εαυτό κρατώντας τους και ανσφάλιστους και να τους πληρώνει από τον προυπολογισμό.
    Είναι άδικο όπως και να το δούμε είτε τους νομιμοποιήσουν σε σχέση με τους άλλους ανευ μπάρμπα κορώνης είτε τους απολύσουν γιατί θα είναι άνεργοι και χωρίς ένσημα για το διάστημα που εργάστηκαν κανονικότατα, αλλά αυτά έχουν οι μεσοβεζικες καταστάσεις αδικία, θολούρα και αμφιβολη έκβαση...

  5. donaE avatar
    donaE 22/10/2009 17:06:27

    Αυτο που λεει η Παπαρηγα για 'την λογικη του προσωπικου βολεματος'ειναι κατα την γνωμη μου σωστο.
    Αρκει να μην ισχυσουν στο εξης δυο μετρα και δυο σταθμα,και σε ολους τους τομεις.
    Γιατι ο καθενας σκεφτεται πως ολο το συστημα ειναι λαθος,ο φτωχος θα την πληρωνει παντα;

  6. monntag avatar
    monntag 22/10/2009 17:27:06

    Ποιος ακριβώς είναι ο δεξιός πολίτης;

    • zaza avatar
      zaza @ monntag 22/10/2009 17:41:37

      Αυτός που συνειδητά ψηφίζει βάσει του δόγματος των φιλελευθέρων που πρεσβεύει το κόμμα του δηλ. λιγότερο κράτος, περισσότερη ελεύθερη αγορά.
      Ρε μήπως να κάνουμε και τεστ γνώσεως κοινωνικο/οικονομικών συστημάτων πριν πάμε στις κάλπες γιατί θα αποτρελαθώ !!!
      Τα ΒΠ είναι γεμάτα από ΚΚΕ όπου φυσικά και δεν είναι κακό αλλά κακό είναι ότι δεν κόβουν αποδείξεις και φοροδιαφεύγουν και οι δεξιοί των stage προσκυνούν για μια θέση στο δημόσιο!! Και δε οι υπόλοιποι δεξιοί επικροτούν την πρόσληψη τους και την διόγκωση του δημοσίου αρκεί να μην την κάνουν οι σοσιαλιστές ή οι αριστεροί!!!
      Παράλογοοοο που έλεγε και ο Λαζόπουλος

  7. Χρήστος avatar
    Χρήστος 22/10/2009 17:49:46

    τι λες ρε παιδί μου...τόση διαφάνεια θέλεις λοιπόν...μήπως έχεις "στο πίσω μέρος του μυαλού σου" κανένα "έντιμο" διορισμό;
    Μιλάνε και οι πασοκοι για διαφάνεια!!ΕΛΕΟΣ!!!

    http://apolitik.pblogs.gr/2009/10/530155.html

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 22/10/2009 18:05:09

    Βάζω αυτό που καλύπτει απόλυτα και δεν λέω τίποτα άλλο.

    «Συνθλίβοντας τα όνειρα χιλιάδων νέων ανθρώπων δεν μειώνονται τα δημόσια ελλείμματα, φωτίζεται απλώς το έλλειμμα κοινωνικής ευαισθησίας που χαρακτηρίζει τη νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ», δήλωσε ο κ. Αντώνης Σαμαράς σχολιάζοντας την απόφαση της κυβέρνησης για τα stage.

  9. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 22/10/2009 18:32:41

    Εντάξει βρε παιδιά τώρα.Δηλ. να τους κρατήσουμε με 500Ε χωρίς ασφλαλιση,χωρίς δικαίωμα άδειας,με φουλ 8ωρο και φρούδες ελπίδες για να λέμε πως τάχα μου και να΄χαμηλώσαμε την ανεργία;Μέγιστη ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ,δεν είναι;Και σας παρακάλώ μην αρχίσετε τώρα πως με βάζει η Ίπποκράτους και άλλα τέτοια.Κοινή-κοινότατη-λογική χρειάζεται...

  10. nikolaelf avatar
    nikolaelf 22/10/2009 19:34:23

    Για ακόμα μια φορά οι νέοι πληρώνουν την νύφη. Αντί το Κράτος να προστατεύει, εξοντώνει. Κωλοελλάδα.

  11. arkoudi avatar
    arkoudi 22/10/2009 19:56:45

    Εγώ ξέρω το εξής: Όταν δεν έχεις χρήματα, δεν πας να δουλεύεις για 5 χρόνια με 400 Ευρώ. Αυτό σημαίνει, ότι κάπου έχεις "πλάτες" ή βρίσκεις αλλού χρήματα. Εγώ που έχω σπίτι, οικογένεια, κ.λ.π. δούλεψα για πολύ λίγο σε ένα stage και μόλις είδα τι συνέβαινε τη κοπάνισα και έψαξα για κάτι καλύτερο στον ιδιωτικό τομέα και τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Παράλληλα προσπαθώ να αναβαθμίσω τα προσόντα μου για να περάσω σε καμμιά προκήρυξη του ΑΣΕΠ. Αυτοί όμως που μένουν για 5 χρόνια σε stage, εκτός του ότι είναι ΠΛΟΥΣΙΟΙ γιατί πως αλλοιώς θα μπορούσαν να περνάνε με αυτά τα χρήματα(ή έχουν οι γονείς τους χρήματα και τους δίνουνε παρόλο που είναι 100 χρονών γαϊδούρια, ή έχουν και άλλα εισοδήματα) είναι και αυτοί που έχουν τα λιγότερα προσόντα και αρνιούνται να κάνουν κάτι για τον εαυτό τους και να παλέψουν με ίσους όρους με τους άλλους. Να μην ακούω λοιπόν μαλ...ίες "για τα καημένα τα παιδιά". Οικονομημένα είναι, αλλοιώς έχουν βρει τη πατέντα να περνάνε με 400 Ευρώ και πρέπει να γραφτούνε στο ρεκόρ γκίνες ή να μας την πούνε και εμάς και να βγάλουν από εκεί λεφτά. Η υποκρισία των πολιτικών για την "άνεργη" νεολαία περισσεύει. Και η υποκρισία αρκετών από των παραπάνω γραφόντων. Ας μάθουν πρώτα τα παιδάκια να δουλεύουν όπως όλος ο κόσμος και να μην βολεύονται από τον μπάρμπα στη κορώνη και μετά τα λέμε πάλι.

    • Αναρχοκομμούνι avatar
      Αναρχοκομμούνι @ arkoudi 22/10/2009 22:18:13

      Τι λες βρε τουβλο ατρυπο

    • sinn avatar
      sinn @ arkoudi 22/10/2009 22:23:25

      "Όταν δεν έχεις χρήματα, δεν πας να δουλεύεις για 5 χρόνια με 400 Ευρώ...."

      "Αυτοί όμως που μένουν για 5 χρόνια σε stage, εκτός του ότι είναι ΠΛΟΥΣΙΟΙ..."


      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. Edo avatar
    Edo 22/10/2009 22:25:31

    Καλά, τα στάζ βγαίνουν εκτός Δημοσίου. Στον ιδιωτικό τομέα γιατί διατηρούνται;

  13. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 22/10/2009 23:10:22

    Λοιπόν, πως έχουν τα πράγματα στο Δημόσιο:

    -ο θεσμός είναι απαράδεκτος και όπως τον εφάρμοσε ο εφευρέτης (ΠΑΣΟΚ) και όπως τον εφάρμοσε ο συνεχιστής (ΝΔ).
    Τη μαθαίνουν στο Δημόσιο; Εκτός που το μόνο που έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού είναι η μονιμοποίηση, καθώς η μαθητεία δεν είναι προϋπηρεσία για να την αναγνωρίσει ο ΑΣΕΠ σε διαγωνισμό (μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας, ας ρωτήσει κάποιος τον κ Βέη πχ...) έχουν έρθει κατά δεκάδες ανά Υπηρεσιακή μονάδα από το χ Βουλευτικό γραφείο και :
    α) το 20 % είχε ανάγκη οικονομική
    β) το 20 % το ψάχναμε γιατί ήταν εξαφανισμένο (πχ φοιτητές, σπουδαστές κοπανατζήδες κλπ)
    γ)το 20% πράγματι δούλευε
    δ) το υπόλοιπο επικαλούνταν το ...μέσο τους και έπινε φραπέ

    -στους ΟΤΑ απλά θα δημιουργούσαν ένα Δημαρχιακό στρατό ψηφοφόρων...που θα ήθελε ταχτοποίηση

    -να πάει στον ιδιωτικό τομέα είναι το ίδιο ηλίθιο, απλά θα αντικατασταθούν πραγματικοί εργαζόμενοι με .... stage

    Θα έπρεπε να γίνουν πραγματικές σχολές μαθητείας με αξιολόγηση της επιμόρφωσης, των εκπαιδευτών και των εκπαιδευόμενων σε στοχευμένους τομείς της οικονομίας με βάση σχεδιασμό και προγραμματισμό και πρακτική (σχέση εκπαίδευσης - πρακτικής 40 - 60, όπου η πρακτική των 14 μηνών (πχ 60 * 24 μήνες) να ήταν και ασφαλιστικά και ως προϋπηρεσία με μόρια εντάξει.

    Να λέμε τα καημένα τα παιδιά που θέλουν να γίνουν μόνιμα, ενώ έχουν μπει από το παράθυρο και ως άλλοθι να επικαλούμαστε το χρώμα του μπάρμπα τα τελευταία 180 χρόνια είναι ...γραφικό

    ΥΓ

    Φαντάσου το εργασιακό κλίμα όταν σε ένα γραφείο υπάρχει:

    -Πτυχιούχος από το παράθυρο μόνιμος
    -Πτυχιούχος από το ΑΣΕΠ μόνιμος
    -Πτυχιούχος από ΕΣΔΑ
    -Πτυχιούχος ωρομίσθιος
    -Πτυχιούχος με σύμβαση έργου
    -Πτυχιούχος με stage

    ....και μετά μιλάμε γιατί δεν αποδίδει το Δημόσιο, δεν είναι παραγωγικό κλπ όταν το 50% του προσωπικού κυνηγά να γίνει μόνιμο, το 33% μουτζώνει τον εαυτό του που έδωσε εξετάσεις και το 17% λέει για τα καημένα τα παιδιά που η κακή κυβέρνηση (τώρα πράσινη παλαιότερα μπλε) πετά στο δρόμο...έλεος
    ή θα ξεκινήσουμε από κάπου έως χώρα ή θα συνεχίσουμε στη λογική ας τρουπώσω και εγώ...
    Το να μιλάμε για 12,000 άτομα + 20,000 στους δήμους + 100,000 που είναι η νέα γενιά συμβασιούχων, δεν είμαστε αυτιστική αλλά τρελή χώρα.
    Ο νόμος είναι νόμος όποιος έχει 24 μήνες είτε με stage είτε με σύμβαση έργου είτε ωρομίσθιος ...ας πάει στο ΑΣΕΠ.Διαφορετικά ας αλλάξει ο νόμος ας γίνουν όλοι οι Ελληνες ΔΥ και μόνιμοι και ας σταματήσουμε να παραμυθιαζόμαστε.....
    Μετά ας φτιαχτεί η έρμα η αξιολόγηση
    ας αρθεί και η μονιμότητα
    μήπως δούμε άσπρη μέρα...και η χώρα και οι ηλίθιοι που είμαστε στο Δημόσιο...

    • Λογικοφανής avatar
      Λογικοφανής @ O Ιθαγενής 23/10/2009 07:05:25

      Ιθαγενή

      μια ερώτηση μόνον

      Έχεις δηλώσει Δημόσιος Υπάλληλος από 22ετίας.
      Πώς μπήκες;

      Δεν θυμάμαι ΑΣΕΠ και άλλα αξιοκρατικά κριτήρια τότε.

      Υ.Σ 1.Δεν θεωρώ ούτε τον ΑΣΕΠ αξιοκρατικό. Προ εξαετίας μπορούσε να απορριφθεί αίτηση υποψήφιου για μικρολάθος στην αίτηση, μια που ούτε οι ίδιοι δεν ήξεραν να δώσουν εξηγήσεις για το πως να συμπληρώσει κάποιος την αίτηση.

      Απλά έβγαζε διαγωνισμούς και εισέπρατε το παράβολο άνεργων και τα ποσά αστρονομικά.

      Υ.Σ 2. Έχω δώσει σε γραπτό διαγωνισμό κι έχω έρθει 5ος επι 5.000 διαγωνιζομένων.Οχι Δημοσίου. Όταν ήρθε η ώρα να προσληφθώ μετατοπιζόμουν προς τα πίσω συνεχώς, γιατί δεν είχα μπάρμπα πουθενά. Πριν 22 έτη.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Λογικοφανής 23/10/2009 15:52:02

        Λοιπόν για να σου απαντήσω:

        -κανονικά και ευτυχώς όχι με συνέντευξη γιατί θα ήμουν έξω λόγω "αντίθετης δεξιάς ιδεολογίας", (όπως και όλοι οι ΠΑΣΟΚΟΙ που έχουν σήμερα 30+ χρόνια και μπήκαν με διαγωνισμό το 1978 και μιλούν για το κράτος της δεξιάς...θέλοντας τις καρέκλες του 2003)

        -το ΑΣΕΠ δεν είναι καθόλου αξιοκρατικό. Δεν είναι αξιοκρατικό γιατί αφενός δεν αξιολογούνται τα ΑΕΙ στη χώρα οπότε όλα μπαίνουν στο ίδιο κουβά, μπορείς να αγοράσεις από ECDL έως πτυχία ξένων γλωσσών στη χώρα και να εμφανίσεις μαϊμού προϋπηρεσία. Είναι όμως μια γραμμή εκκίνησης, που δυστυχώς έχει μείνει στάσιμο.Είναι φαιδρό να έχεις ως πανάκεια το ΑΣΕΠ (που δημιουργήθηκε από τον κ Πεπονή για να μειώσει το παράθυρο, όχι να το κλείσει-> συμβάσεις έργου, ωρομίσθιοι, αναθέσεις κλπ) σε μια χώρα που ο Μπίλ Γκέιτς για το ΑΣΕΠ θα μπορούσε να προσληφθεί μόνο ως ΥΕ, καθώς δεν έχει πτυχία, ECDL κλπ.

        -κάποτε θα πρέπει να σταματήσει το παραμύθι της θεωρίας του "τρουπωσω" . Δυστυχώς το ΠΑΣΟΚ θα διώξει όπως είπε ο κ Πάγκαλος τα stage για να πάρει συμβασιούχους, που ας μην μας κοροϊδεύει από Βουλευτικά Γραφεία και γνωστοί συνδικαλιστών θα είναι, διαφορετικά το Δημόσιο δεν μπορεί να λειτουργήσει. Το ΑΣΕΠ ακόμα και για έκτακτο προσωπικό θέλει 2-3 μήνες οπότε αντίο ...

        Ενώ λοιπόν θα έπρεπε να αλλάξει η δομή, η λειτουργία και το Δημόσιο να γίνει ανεξάρτητο εμείς ως χώρα ξανά ανακαλύπτουμε το ΑΣΕΠ της δεκαετίας του 1990....
        Ακόμα και έτσι όμως έχεις ένα μέτρο σύγκρισης όπως και για τους ΓΓ, τους δικούς τους θα επιλέξουν αλλά θα πετάξουν έξω τους συνδικαλιστές τουλάχιστον...(σταγόνα στον ωκεανό αλλά είναι μια σταγόνα όμως)
        Ωραία θα ήταν να είμαστε Δανία, αλλά δεν είμαστε δυστυχώς ούτε Τουρκία και από κάπου πρέπει να αρχίσουμε...
        Κατανοώ απόλυτα το προσωπικό που θα βρεθεί έξω γιατί είναι άνθρωποι, αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω με την λογική είμαι 24 μήνες θέλω να γίνω μόνιμος...

        Σε τελική ανάλυση και κάποτε πρέπει να αρχίσουμε να λειτουργούμε έτσι ως χώρα, ή εφαρμόζεις το Νόμο ή τον αλλάζεις.
        Δεν αφήνεις παράθυρα για διαβουλεύσεις και παράθυρα.

        • sinn avatar
          sinn @ Ο Ιθαγενής 23/10/2009 15:58:31

          Διαφωνω με την λογική "είμαι 24 μήνες θέλω να γίνω μόνιμος", αλλα διαφωνω επισης με τη λογικη "δουλευεις 2 μηνες, σε κρινω παρανομως εργαζομενο και δεν σε πληρωνω". Το πρωτο δεν συνεπαγεται το δευτερο.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 24/10/2009 01:15:12

          Για τη μαϊμού προϋπηρεσία, που ανέφερες, δες το πιο κλασικό παράδειγμα, για το οποίο βοά όλη η πιάτσα εδώ και χρόνια, και το οποίο μάλιστα δεν είναι και εύκολο να αντιμετωπιστεί (αφού δεν αποδεικνύεται η "μαϊμουδιά"):

          Ο μικροαστός μπαμπάς σου τυχαίνει να έχει έναν φίλο επιχειρηματία. Του δίνει λοιπόν ένα ποσό κι εκείνος αγοράζει από το ΙΚΑ (αναδρομικά) τα αντίστοιχα ένσημα για λογαριασμό σου. "Εργαζόσουν", λέει, στην επιχείρησή του. Παίρνεις τα ένσημα, παίρνεις και μια βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον "εργοδότη" (το φίλο του μπαμπά, μην ξεχνάμε) για το είδος εργασίας που "παρείχες", και πας και τα καταθέτεις σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

          Υποθέτω ότι μπορείς να φανταστείς πόσοι και πόσοι έχουν πάρει μόρια (και διοριστεί) μ' αυτόν τον τρόπο...

  14. WolverineΧ avatar
    WolverineΧ 23/10/2009 09:43:49

    Λοιπόν ΤΕΡΜΑ οι μπαρούφες.

    Ή ΚΑΝΕΝΑΣ μισθός κάτω από τα 900 ευρώ για ΟΚΤΑΩΡΟ, τονίζω για ΟΚΤΑΩΡΟ.
    Ή τραβάτε όλοι ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ.

    Όταν το ενοίκιο ενός μαγαζιού σε καλό στέκι, σε μέτρια περιοχή, στην Αθήνα έχει φτάσει στα 5000 ευρώ το μήνα, τότε και η οικονομία μας αντέχει να έχει πραγματικό κατώτατο μισθό ανειδίκευτου τα 900 ευρώ.

    Άντε να μην σας πάρει...

  15. arkoudi avatar
    arkoudi 23/10/2009 12:45:48

    Από ότι είδα σε κάποιους δεν άρεσε το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, η αλήθεια. Όταν κάποιος δεν έχει πόρους δεν δουλεύει για 5 χρόνια με 400 Ευρώ. Ακόμα και για πωλήτρια να πάει σε κατάστημα ρούχων, 630-650 Ευρώ περίπου είναι καθαρά. ΆΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕ 400 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΙ ΒΓΑΖΕΙ; ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ. Αλλά τα αυτονόητα εδώ στην Ελλάδα αντιστρέφονται.

  16. stelios avatar
    stelios 23/10/2009 13:57:36

    arkoudi εχεις δικιο 100%,
    τα λεφτα τα κραταν για φραπεδες μεχρι να τρουπωσουν απο το παραθυρο στο Δημοσιο εις βαρος οσων κυνηγαν το μεροκαματο γιατι πειναν.

  17. sinn avatar
    sinn 23/10/2009 14:11:39

    Απορώ που το συζητάμε ακόμη. Η νέα "αυτονοήτη" σοσιαλιστική γραμμή: δεξιοί χαραμοφάηδες των 400 ευρώ που δουλεύουν χωρίς ασφάλιση από άποψη και με τα λεφτά του μπαμπά. Είναι κι αυτή μια στάση..

  18. xaramofais avatar
    xaramofais 24/10/2009 10:49:59

    H κοινωνική πολιτική του ΠΑΣΟΚ έδειξε τα δόντια τις πολύ γρήγορα εποίησε πάτο στο άψε σβήσε σε λιγότερο από ένα μήνα τα σύμβουλα τις προηγούμενης κυβέρνησης έδειξαν το λάκκο στο ΠΑΣΟΚ και όρμισε ο κύριος Πάγκαλος και κυβέρνηση να πέσει μέσα! δηλαδή γιατί να μην πάρουν λίγα μόρια παραπάνω ? 5-6 χρόνια που εργάζονταν για 500 – 800 ευρώ ήταν καλά ? στέρησαν στις οικογένειες τους στα παιδιά τους στον εαυτόν τους ο συμβασιούχους ο μαθητευόμενος παρήγαγε έργο ! έκανε την δουλειά του το κράτος στην υπηρεσία και τώρα στα τσακίδια μαλακέ ? υποσχεθήκατε προεκλογικά ότι θα βοηθούσατε αυτούς τους ανθρώπους και γι αυτό σας ψήφησαν και τώρα από τις καρέκλες σας τους αδειάζετε ντροπή σας ! είστε αναξιόπιστη κυβέρνηση δεν θα περιμένω 5 χρόνια για το αυτονόητο ! τελικά βρώμικη υπόθεση η ελπίδα η μπόχα η αλήθεια ! πολλοί θα διαφωνούν με τα γραφόμενα αλλά κάτι θα έπρεπε να υπάρχει για αυτούς τους ανθρώπους !

  19. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 25/10/2009 17:07:37

    1. Ουτε ο ποιό αιμοδιψής Ρωμαίος Αυτοκράτωρ καί οί Πραιτωριανοί του δέν θά μπρούσαν νά συλλάβουν αυτό το σχέδιο αποπροσανατολισμού τού οχλου του από τά τεράστια προβλήματα του τά οποία εξαπατόντας τον τού υπεσχέθη οτι θά τά λύση σέ …..100 ημέρες…..(sic) από το νά ριξη βορά στά λεοντάρια τού Κολοσσαίου 12.000 δυτυχισμένα πλάσματα τού μισθού τών 450 Ευρώ πρός τέρψιν καί υπέρατην ηδονήν ( μέχρι εκσπερματώσεως κατά τούς ψυχαναλητές )τού εκδικητικού οχλου του.
    Το κακέκτυπο αυτό ασήμαντων καί στυγνών Ρωμαίων Αυτοκρατόρων μέ μέγιστη δειλία ανακοίνωσε μέσω τών Πραιτωριανων του οτι ρίχνοντας βορά στά λεοντάρια τού Κολοσσαίου 12.000 δυτυχισμένα πλάσματα τού μισθού τών 450 Ευρώ θά εξοικονομήση 20.000.000 Ευρώ ενώ τήν ιδια στιγμή, λογω τής αναξιοπιστίας του, Διεθνείς Χρηματοπιστωτικοί Οικοι υποβαθμίζοντας τήν πιστοληπτική θέση μας χρεωνόμαστε 70.000.000.000 Ευρώ .
    Χαίρε Καίσαρ !!!!! Οι Βρούτοι αναμένουν !!!!!!

  20. ΣΙΑ avatar
    ΣΙΑ 28/10/2009 15:15:08

    Τωρα τι πρεπει να κανουμε;;να του μονιμοποιησουμε και αυτους κ αλλους τοσους του ΠΑΣΟΚ ή ως εδω κ μη παρεκει;; Μην αναρωτηθειτε και γιατι να μονιμοποιησει κ αλλους τοσους το ΠΑΣΟΚ,γιατι και τα πρασινα ανεργα και πονηρα παιδια περιμενουν κ αυτα μη θεση στο Δημοσιο. Εμ! τι νομιζατε μονο τα γαλαζια παιδια ειναι πονηρα;; Ξερετε ποσες χιλιαδες πρασινα παιδια ειναι ανεργα και περιμεναν να βγει το ΠΑΣΟΚ;;

    Σιγουρα ομως δεν ξερετε οτι υπαρχουν και καποιες χιλιαδες παιδιων που εχουν αξιοπρεπεια, δεν ειναι ουτε μπλε ουτε πρασινα, αλλα μονο αριστα και ζητουν μονο αξιοκρατια. Επι ισοις οροις ζητανε οι προσληψεις στο Δημοσιο, εδω κ τωρα!

    Η δικη μου αποψη; οτι οι σταζιτες μας δουλευουν!

    Παντα υπαρχει και αρχη κ τελος! Ν αρχισει τωρα να λειτουργια η αξιοκρατια και να τελειωσει τωρα το ρουσφετει! Οτι αρχιζει ωραιο τελειωνει με πονο...για καποιους...δυστυχως!