#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2011 20:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πνεύμα "εθνικής ενότητος" και από τους κουκουλοφόρους;

[caption id="attachment_134134" align="alignnone" width="600" caption="φωτό από το "Έθνος""][/caption]

"Μεμονωμένα", όπως λέει και το αστυνομικό ρεπορτάζ, ήταν τα επεισόδια στην εφετινή πορεία για το Πολυτεχνείο. Το βαρύ πυροβολικό των κουκουλοφόρων απουσίαζε και άφησαν κάτι πιτσιρικάδες που φοβόντουσαν να πετάξουν τις μολότοφ να κάνουν την δουλειά.

Καμία σύγκριση με όσα έγιναν με τους "Αγανακτισμένους". Άλλο 'Αγανακτισμένοι" και άλλο "Πολυτεχνείο".

Οπότε δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν αγαπητοί αναγνώστες, κατά την γνώμη μας:

- Είτε οι κουκουλοφόροι στηρίζουν διακριτικά την κυβέρνηση Παπαδήμου συμβάλλοντας έτσι κι αυτοί στο κλίμα εθνικής ενότητος.

- Είτε κατάλαβαν ότι έκαναν μεγάλο λάθος που τα έβαλαν την προηγούμενη φορά με το ΚΚΕ, του οποίου η παρουσία ήταν πολύ δυναμική σήμερα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. madprof avatar
    madprof 17/11/2011 21:13:07

    Επιτέλους θα μάθουμε από τα ιστορικά μας λάθη ώστε να αντιμετωπίσουμε το μέλλον με ρεαλισμό και να μην ζούμε με μύθους οράματα και θάματα;
    Η 17η Νοέμβρη θα έπρεπε να είναι ημέρα πένθους, περισυλλογής, αυτοελέγχου και αυτοκριτικής όλων των Ελλήνων, ανεξαρτήτως "ιδεολογικών" εμφυτευμάτων στο ακατοίκητό Μας!

  2. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 17/11/2011 21:19:30

    Εκτελούν διαταγές ξένων δυνάμεων.Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση!

  3. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 17/11/2011 21:21:11

    απλώς η κυβέρνηση δεν εχει ανάγκη την προβοκάτσια και τους κουκουλοφόρους για άλλοθι

  4. τάσος avatar
    τάσος 17/11/2011 21:33:58

    τους έχει χώσει ρε όλους το πασόκ στο δήμο να κάνουνε σερφ πίσω από καμία σκουπιδιάρα και κάνουνε ρε το κορόιδο οι κουφάλες. χώρια που έχουν και δουλειά αύριο πρωί-πρωί.

  5. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 17/11/2011 21:36:09

    Αααααα γεια σου....

    Επισης δεν ειναι εντυπωσιακο που μαζεψαν όλους τους ταραξιες της θεσσαλονικης την 28η ενω αυτοι που εκαψαν τους ανθρωπους στην Marfin και εδειραν το Χατζηδακη διαφευγουν ακόμα;

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Theoprovlitos 17/11/2011 23:04:12

      Ααααααααααα γεια σου και σένα....

  6. kolokotronis avatar
    kolokotronis 17/11/2011 21:55:00

    Πάντως, όποιος είδε σήμερα από κοντά την περιφρούρηση του ΠΑΜΕ,
    δεν έχει την παραμικρή αμφιβολία,
    πως εάν οποιοσδήποτε κουκουλοφόρος επιχειρούσε ο,τιδήποτε
    εναντίον του μπλόκ του ΠΑΜΕ,
    θα τσακιζόταν κυριολεκτικά επιτόπου!

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ kolokotronis 17/11/2011 23:06:16

      το ΠΑΜΕ είναι το άλλοθι..ταχα μου τάχα μου...όλοι στο κόλπο να στηρίζουν το σύστημα..

      • smash avatar
        smash @ aurora3363 17/11/2011 23:09:34

        ΣΩΣΤΟ

  7. zap-zap avatar
    zap-zap 17/11/2011 22:02:38

    ισχύει το δεύτερο είτε του κείμένου

  8. Makis avatar
    Makis 17/11/2011 22:06:27

    Το έγραψα εγκαίρως σε προηγούμενο σχετικό ποστ.
    Το σύστημα πήρε όσα ήθελε, και κράτησε το παρακράτος δεμένο.
    Αυτά να τα βλέπουν όσοι αριστεροί νομίζουν ότι οι μπαχαλάκηδες "εκφράζουν τη λαϊκή οργή" και όσοι δεξιοί νομίζουν ότι η Πρεσβεία και η ΕΥΠ εκφράζονται μόνο μέσα από ακροδεξιές οργανώσεις, ποτέ μέσα από ακροαριστερές.

  9. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 17/11/2011 23:12:23

    Μην ξεχνάτε πως δεν υπάρχει πλέον άσυλο...

  10. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 18/11/2011 00:54:42

    Τους εδωσαν ρεπο. Ασε που σε μερα αργιας θα πρεπε να τους πληρωσουν double d hote..

  11. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 18/11/2011 07:43:29

    Πολύ εύστοχες παρατηρήσεις και ίσως ισχύουν και τα δύο. Το 1ο εν μέρει βέβαια καθώς δεν πιστεύω ότι χιλιάδες (πλέον) αντιεξουσιαστές υποκινούνται από ξένα κέντρα κλπ κλπ.

    Το 2ο σίγουρα ισχύει. Οι μπάχαλοι δεν επεμβαίνουν σε...τσιφλίκια άλλων, πόσο μάλλον στο Πολυτεχνείο. Μετά τα γεγονότα του Οκτώβρη, σκεφτείτε τί θα γινόταν αν επιχειρούσαν να μπουν στο Πολυτεχνείο...Θα αποδεκατίζονταν κυριολεκτικα....

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 18/11/2011 09:55:57

      Δεν υποκινούνται "οι χιλιάδες" αντιεξουσιαστές,δύο-τρείς επικεφαλής φθάνουν!Επαγγελματικές καταστάσεις!

  12. Κομνηνός avatar
    Κομνηνός 18/11/2011 08:13:50

    Φαίνεται ότι κάποιοι πήραν εντολές από τις πρεσβείες τους και από τις διάφορες ΚΥΠ να μην εμφανιστούν τα "ατίθασα" νιάτα!

    Τι ικανός που είναι αυτός ο πρωθυπουργός!!! Με την παρουσία του και μόνο επιβλήθηκε και στους κουκουλοφόρους!!!!Όλοι γρήγορα έναν τεμενά!!

    Το κακό είναι ότι μάλλον μας περνούνε για εντελώς βλάκες!! Θα μου πεις, με αυτά που βλέπεις, δεν έχουν και άδικο εδώ που τα λέμε.

  13. kprotop avatar
    kprotop 18/11/2011 08:43:48

    Μήπως ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να γιορτάζουμε το Πουλτεχνείο;;;

  14. Σωτήριος Κομνηνός avatar
    Σωτήριος Κομνηνός 18/11/2011 11:09:48

    Πέσανε τα κατάλληλα σήματα από τις πρεσβείες και τις ΚΥΠ.

    Πως να το κάνουμε πρέπει να δείξουνε ότι ο εκλεκτός τους είναι πρωθυπουργάρα και επιβάλλεται ακόμα και στους κουκουλοφόρους.

  15. agitatoras avatar
    agitatoras 18/11/2011 11:20:57

    ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ (ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ eglimatikotita.gr ) ΟΤΙ "ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΣΤΗ Γ.Α.Δ.Α. ΕΤΡΙΒΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΤΩΝ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ , ΚΑΙ ΣΤΙΣ 17Ν ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΥΤΗ" ΜΑΛΛΟΝ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!

  16. Βαρλάμης Νίκος avatar
    Βαρλάμης Νίκος 18/11/2011 11:46:05

    Μην ξεχνάτε πως το 2008 η πορεία για το Πολυτεχνείο επίσης ήταν ήρεμη και στις 6 Δεκεμβρίου με αφορμή την δολοφονία του άτυχου παιδιού κάηκε η Αθήνα βάσει σχεδίου όπως αποκαλύφθηκε εκ των υστέρων. Μήπως και τώρα ετοιμάζετε κάτι τέτοιο; Αλλιώς αποτελεί απόδειξη πως οι κουκουλοφόροι χρησιμοποιήθηκαν για να τρομάξουν τον κόσμο και να περάσει η μεταβατική κυβέρνηση. Ας ελπίσουμε πως δεν ετοιμάζεται κάτι χειρότερο.

  17. σάκος με απίδια avatar
    σάκος με απίδια 18/11/2011 21:33:58

    με τόση αστυνομοκρατία δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα... και οι εκ του καναπέος εξορκισμοί είναι εύκολο πράμα, δε βρίσκετε;

    επίσης, μου μυρίζει λίγο απογοήτευση από μέρους των περισσότερων σχολιαστών: θα ταν καλύτερα να γίνει χαμός για να χουν να λένε μετά. Τώρα δεν έχουν ποιόν να κράξουν.

  18. paolo avatar
    paolo 20/11/2011 14:32:43

    Κανουν επεισοδεια οι "κουκουλοφοροι" ειναι παρακρατικοι...δεν κανουν επεισοδια ειναι διπλα παρακρατικοι...αποδειχτηκε εκ νεου λοιπον, γιατι φαινεται οτι ακολουθουν καποια τακτικη, μαλλον επρεπε να τα σπανε παντα για να αποδειξουν την αυθεντικοτητα τους!! υπαρχει ενας και μοναδικος θεος..ο θεος...κυκλικη σκεψη,ταυτολογια και πρωιμο σταδιο της παρανοικης σκεψης...με την διαφορα οτι οταν αυτη γινεται αποδεκτη κοινωνικα συγκαλυπτεται το ψυχολογικο αδιεξοδο του ατομου. αντι να χρησιμοποιειτε την συνομωσιολογια τυπου χρυσης αυγης καντε μια προσπαθεια να συγκροτησετε μια επχειρηματολογια λογικη επι της ουσιας του αναρχικου και αντιεξουσιαστικου κινηματος στην ελλαδα το οποιο παρεμπιπτοντως ειναι το σημαντικοτερο της ευρωπης. μια τετοια προσεγγιση πιστευω ταιριαζει καλυτερα στις δημοκρατικες και γνησιες πατριωτικες πεποιθησεις των αναγνωστων, φιλικα