#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2011 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πληρώνουν δημοσκόπηση για να αποφασίσουν για τα κλειστά επαγγέλματα!



Οι άνθρωποι είναι απίθανοι!

Πληρώνουν 8. 000+23%ΦΠΑ+20% παρακράτηση,  να τους κάνουν δημοσκόπηση για να αποφασίσουν για τα κλειστά επαγγέλματα!

(Απο το:http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=378886&ct=3&dt=18/01/2011 )

Ρεπορτάζ: Αργύρης Παπαστάθης

Ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου παρήγγειλε πανελλαδική έρευνα κοινής γνώμης για τα κλειστά επαγγέλματα. Με δεδομένες τις σφοδρές αντιδράσεις των επαγγελματικών κλάδων στο νομοσχέδιο που θα παρουσιαστεί αύριο στο Υπουργικό Συμβούλιο, η ηγεσία του υπουργείου...επιθυμεί να «μετρήσει» τις αντιδράσεις και σε επίπεδο κοινής γνώμης.

Η απόφαση του κ. Παπακωνσταντίνου φέρει τη σημερινή ημερομηνία και αναρτήθηκε πριν από λίγο στο Διαδίκτυο. Η πανελλαδική δημοσκόπηση ανατίθεται στην εταιρεία Metron Analysis και θα είναι τηλεφωνική με δείγμα 1.000 άτομα 18 ετών και άνω.

Το Δημόσιο θα πληρώσει 8.000 ευρώ πλέον του αναλογούντος ΦΠΑ στην εταιρεία, δαπάνη θα βαρύνει τις πιστώσεις του προϋπολογισμού εξόδων του υπουργείου Οικονομικών. Οπως αναφέρεται στην υπουργική απόφαση, «ο σχεδιασμός του ερωτηματολογίου» αποτελεί ευθύνη της εταιρείας δημοσκοπήσεων, ωστόσο μένει να φανεί ποιές είναι οι κύριες κατευθύνσεις που έδωσε το Υπουργείο.

Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να «επιστρέψει» στον κ. Παπακωνσταντίνου τα αποτελέσματα της Δημοσκόπησης εντός 10 ημερών από την έναρξη των τηλεφωνικών συνεντεύξεων.

Επομένως, σε λίγες ημέρες, πριν από την ψήφιση του νομοσχεδίου στη Βουλή (τέλος Φλεβάρη), το υπουργείο Οικονομικών αναμένεται να δημοσιοποιήσει τα αποτελέσματα της έρευνας που παρήγγειλε.

Με ενδιαφέρον αναμένονται τόσο ερωτήματα που θα τεθούν όσο και η γνώμη των πολιτών που θα συμμετάσχουν στην έρευνα και ο προφανώς ο τρόπος που θα αξιοποιήσει τα αποτελέσματά της το υπουργείο Οικονομικών στο πλαίσιο του διαλόγου που βρίσκεται σε εξέλιξη.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 20:32:18

    Την εχει παραγγειλει η Τροικα.. !! χαχαχαχαααααααααααααααααααααα
    Κωμωδια. ΠΑΣΟΚ παρτυ.. για παιζακια με φουφουλες..

    ΠΠ

  2. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 18/01/2011 20:42:01

    Αφού η Τρόικα έχει απαιτήσει ποιά επαγγέλματα πρέπει ν'ανοίξουν.
    Τί την θέλουν την δημοσκόπηση;Θέλουν να μας πείσουν οτι αυτά που θ'ανοίξουν είναι επιθυμία του κόσμου;
    Και πετάνε άσκοπα λεφτά;Ας πήγαιναν καλύτερα σε μια καφετζού ή χαρτορίχτρα.Πιό οικονομικά θα τους έπεφτε.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ αλλήθωρος 18/01/2011 22:29:50

      Και να ήταν ο μόνος που πετάει λεφτά σε δημοσκοπήσεις; Για ρωτήστε και την Αννούλα; Τουλάχιστον διαλέγουν καλά το δείγμα για νσ βγάλουν ότι θέλουν;

  3. geopan avatar
    geopan 18/01/2011 21:07:40

    muppet show!!

  4. anergos avatar
    anergos 18/01/2011 22:19:12

    ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΝ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΔΙΚΑ Η ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΨΙΦΗΣΕ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ

  5. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 18/01/2011 22:29:18

    Αν θέλαν πραγματικά να μάθουν τη γνώμη των πολιτών για το οτιδήποτε θα κάναν δημοψήφισμα. Μας δουλεύουν χοντρά.

  6. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 18/01/2011 22:42:08

    NA ANOIXOYN TO DIKO TOYS EPAGGELMA KAI OI PASOKOI KAI OI NEODHMOKRATES. TgIATI OLA TA ALLA TOYS EINAI HDH ANOIKTA.

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 22:51:31

    η φωτογραφια ειναι προφητικη για τα κλειστα επαγγελματα?

  8. anonymous avatar
    anonymous 18/01/2011 22:55:14

    Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει κατανοητό στον κόσμο ότι το άνοιγμα έχει σκοπό να παραδώσει τη χώρα σε πολυεθνικές και να εξαφανίσει το μικροεπαγγελματία, καθιστώντας τον πειναλέο μισθωτό των 700 Ευρώ, χωρίς παράλληλα να επέλθουν μειώσεις τιμών για τους πολίτες, η οποιαδήποτε δημοσκόπηση που λαμβάνει χώρα υπό καθεστώς άθλιας προπαγάνδας είναι εξ ορισμού άχρηστη.

  9. tiramola avatar
    tiramola 18/01/2011 23:03:10

    Η νέα ΝΔ έβγαλε καμιά ανακοίνωση για την απεργία των φαρμακοποιών?

  10. Petros avatar
    Petros 18/01/2011 23:15:57

    Τρίτη, 18 Ιανουαρίου 2011
    Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς, είχε, σήμερα το απόγευμα, στα κεντρικά γραφεία του κόμματος, συνάντηση με εκπροσώπους φορέων, που μετέχουν στο διάλογο για τα «κλειστά» επαγγέλματα.
    ....................................
    Από την πλευρά της Ν.Δ. επισημάνθηκε ότι η κυβέρνηση προχωρά πρόχειρα και με αντιφατικές ρυθμίσεις, μόνο και μόνο επειδή της το υπαγορεύει το Μνημόνιο. Ουσιαστικά, δηλαδή η κυβέρνηση λέει «όχι» σε αυτή τη μεταρρύθμιση.

    Η Ν.Δ. θεωρεί ότι το άνοιγμα των «κλειστών» επαγγελμάτων μπορεί να είναι παράγοντας ενίσχυσης της οικονομίας, τόνωσης της ανταγωνιστικότητας και δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας. Συμφωνεί με την άρση των περιορισμών στην παροχή προϊόντων και υπηρεσιών, αρκεί να θεσπιστούν εποπτικοί μηχανισμοί για να αποτραπούν περιπτώσεις συγκέντρωσης ή και μείωσης του ανταγωνισμού και να διασφαλιστούν η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών, η βιωσιμότητα των Ασφαλιστικών Ταμείων και η προστασία του πολίτη.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Petros 18/01/2011 23:43:13

      Συγγνώμη αλλά η ΝΔ έχει χάσει το μπούσουλα. Να πει τι προτείνει για το κάθε επάγγελμα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Petros 18/01/2011 23:45:48

      Πετράν για την απεργία ελέχθη κάτι?
      Γιατί από Τετάρτη μέχρι Παρασκευή θα είναι κλειστά τα φαρμακεία αν δεν το γνωρίζεις.
      Κοίταξε, άποψη μου είναι ότι τίποτε θεαματικό δεν έχει να προσφέρει το "άνοιγμα".Απλά ικανοποιείται μιά παράγραφος-απαίτηση προδιαγραφής ΔΝΤ.
      Ο λόγος που κάνω την ερώτηση είναι μπας και καταλάβεις ότι η νέα ΝΔ είναι παλαιάς κοπής, πολύ παλαιάς...

      • Petros avatar
        Petros @ tiramola 18/01/2011 23:55:45

        Προφανώς την εκφράζουν οι αποφάσεις
        του Συλλόγου (της):

        02/12/10-
        Δελτίο τύπου της Γραμματείας Συνδικαλιστικών Φορέων της Ν.Δ. σχετικά με τις εκλογές του Φ.Σ.Α.

        Η ΕΝΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ, πέτυχε μεγαλειώδη νίκη!!!

        Πήρε 5 από τις 9 έδρες για το Δ.Σ. του Φ.Σ.Α. και 11 από τους 23 εκλέκτορες για τον Π.Φ.Σ. και αντίστοιχα το 49,20% για τον Φ.Σ.Α. και το 46,86% για τον Π.Φ.Σ.

        Οι Φαρμακοποιοί, (ως επιστήμονες, κοινωνικοί λειτουργοί, μικρομεσαίοι επιχειρηματίες) ψήφισαν ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ.

        Η ΠΑΣΚ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ, πήρε μόλις το 4,23% και 0 έδρες.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Petros 19/01/2011 00:09:50

          Στα στέλνουν με το μπλάκμπέρι από τη Ρηγίλλης?
          χαχα
          Πλάκα κάνω.
          Άστο Πετράν, εσύ θα λύσεις το πρόβλημα?
          Μπορεί αύριο κάτι να ανακοινώσουν, κάτι soft..

          • Petros avatar
            Petros @ tiramola 19/01/2011 00:16:58

            Έχει site η ΝΔ.
            Μπορείς να το επισκέπτεσαι να λύνεις τις απορίες σου.
            h*tp://www.nd.gr

            Πάντως οι φαρμακοποιοί για να ψηφίσουν ΠΑΣΚ 4,23% βλέπουν μπροστά.

            Ακόμη σε διαθεσιμότητα στην φάμπρικα;

          • tiramola avatar
            tiramola @ Petros 19/01/2011 00:20:13

            Είναι περίπλοκο, θα έχει δωθεί λύση μέχρι τέλος Γενάρη.

          • Petros avatar
            Petros @ tiramola 19/01/2011 00:22:37

            Ειλικρινά , εύχομαι καλή έκβαση.

          • tiramola avatar
            tiramola @ tiramola 19/01/2011 00:39:41

            Νάσαι καλά.
            Αν τα πράγματα πάνε καλά όπως δείχνουν θα έρθεί η ώρα σύντομα που εμείς θα ανεβαίνουμε και κάποιοι κρατικοδίαιτοι θα καταποντίζονται.
            Βγάζω μιά κακία, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τι απίστευτα λαμόγια έλληνες επιχειρηματίες έχουμε.

  11. ο ξένος avatar
    ο ξένος 18/01/2011 23:25:42

    "Η Ν.Δ. θεωρεί ότι το άνοιγμα των «κλειστών» επαγγελμάτων μπορεί να είναι παράγοντας ενίσχυσης της οικονομίας, τόνωσης της ανταγωνιστικότητας και δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας".

    Ξεκάθαρη η θέση της ΝΔ, αρκεί να αφαιρεθούν οι σάλτσες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ο ξένος 18/01/2011 23:34:18

      Πληρώνεστε για να λέτε ψέματα. Οι "σάλτσες" λένε ακριβώς τα αντίθετα. Δεν μπορείς τη μισή ανακοίνωση να τη θεωρείτε "σάλτσες".

      Προσωπικά, για κάτι τύπους σαν κι εσάς, ντρέπομαι που υπάρχετε.

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ Επώνυμος 19/01/2011 00:07:39

        "ήξεις αφήξεις" δηλαδή;

    • Petros avatar
      Petros @ ο ξένος 18/01/2011 23:36:34

      ''η κυβέρνηση προχωρά πρόχειρα και με αντιφατικές ρυθμίσεις, μόνο και μόνο επειδή της το υπαγορεύει το Μνημόνιο. Ουσιαστικά, δηλαδή η κυβέρνηση λέει «όχι» σε αυτή τη μεταρρύθμιση.''

      Μπορείς να διαλέξεις αυτό από το κείμενο.
      Περιγράφει το τώρα.
      Αυτό που επέλεξες περιγράφει το άνευ ΓΑΠ αύριο.

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ Petros 18/01/2011 23:52:23

        Δηλαδή πώς "το άνοιγμα των «κλειστών» επαγγελμάτων μπορεί να είναι παράγοντας ενίσχυσης της οικονομίας, τόνωσης της ανταγωνιστικότητας και δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας"

        • ο ξένος avatar
          ο ξένος @ ο ξένος 18/01/2011 23:54:07

          Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο από ΝΔ, εκτός του άλλου "μίγματος" για άνοιγμα των επαγγελμάτων;

        • Petros avatar
          Petros @ ο ξένος 19/01/2011 00:08:01

          Αρκεί το το άνοιγμα των «κλειστών» επαγγελμάτων
          να είναι προϊόν καλόπιστου διαλόγου κυβέρνησης -φορέων και όχι επιβολή ελέω Μνημονίου , που μόνο στόχο έχει την ολιγοπωλιακή συγκέντρωση και τον έλεγχο τελικά του ανταγωνισμού.

  12. ο ξένος avatar
    ο ξένος 18/01/2011 23:29:12

    Η καλύτερη στιγμή για να φυτέψεις ένα δέντρο είναι...20 χρόνια πριν!
    Η δεύτερη καλύτερη στιγμή είναι τώρα!

    • Petros avatar
      Petros @ ο ξένος 19/01/2011 00:26:58

      Η καλύτερη στιγμή για να μην υπήρχε ΓΑΠ ήταν τον Οκτωβρη ΤΟΥ 2009.
      Η δεύτερη καλύτερη στιγμή είναι τώρα!

  13. φυλεας avatar
    φυλεας 19/01/2011 00:59:49

    Επιτέλους να τεθεί τέρμα στην ομηρεία της κοινωνίας από την αλητεία των επιστημονικών συντεχνιών που φρενάρουν την ανάπτυξη της χώρας και συντηρούν το μοναδικό κατάλοιπο σοβιετικού μοντέλου στην Ευρώπη.

  14. Petros avatar
    Petros 19/01/2011 01:29:04

    Οι φαρμακοποιοί ''φρενάρουν την ανάπτυξη της χώρας και συντηρούν το μοναδικό κατάλοιπο σοβιετικού μοντέλου στην Ευρώπη'';!
    Ρε παιδιά , ήμαρτον.

  15. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 19/01/2011 09:18:10

    Βρε ξενε τι κουραζεσε; Δεν βγαζεις ακρη απο τετοιου ειδους πολιτικες.
    Η Ν.Δ συμφωνει με το Μνημονιο και με οτι αυτο συνεπαγεται σε βαρος των απασχολουμενων απλως αγαπητε μου δεν συμφωνει με το ΜΕΙΓΜΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

  16. Πυθία avatar
    Πυθία 19/01/2011 20:39:29

    Κάπως πρέπει να αμοιφθούν και οι εταιρείες δημοσκοπήσεων που στήνουν αποτελέσματα-τέρατα υπέρ της κυβέρνησης.