#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2011 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πληθαίνουν οι φήμες για άμεση προκήρυξη εκλογών



Πληθαίνουν όσο περνά η ώρα οι φήμες περί προκήρυξης πρόωρων εκλογών καθώς τα αδιέξοδα της κυβέρνησης είναι πλέον περισσότερο από φανερά. Κι αν αυτά δεν μας αφορούν, τα αδιέξοδα της χώρας είναι πολύ σοβαρότερα και επικίνδυνα.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ίσως και την Κυριακή ο Γ. Παπανδρέου ανακοινώσει από τις Βρυξέλλες την αδυναμία του να κυβερνήσει τη χώρα και ζητήσει από τον κόσμο να αποφασίσει για το τι θα γίνει. Το σενάριο αυτό ενισχύεται από τα εξής γεγονότα:

Υπάρχουν διεθνή δημοσιεύματα ότι θα δοθεί την Παρασκευή η 6η δόση του δανείου, αν όχι από το ΔΝΤ σίγουρα από ΕΕ και ΕΚΤ. Αυτό θα δώσει ανάσες στην οικονομία καθώς τα ταμειακά αποθέματα φτάνουν μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου και θα είναι ευκολότερη η προσφυγή στις κάλπες.
Η διάλυση κάθε ψευδαίσθησης και σεναρίου για συναίνεση των δύο κομμάτων μετά τη σύγκρουση Παπανδρέου – Σαμαρά. Οι διαρροές των προηγούμενων ημερών για κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας πάνε περίπατο, οπότε δε μένει τίποτε άλλο από τις εκλογές.
Η δραματική αβεβαιότητα σχετικά με τη λύση που θα δώσουν οι Ευρωπαίοι συνολικά αλλά και το πιο πιθανό σενάριο του κουρέματος των ελληνικών ομολόγων τουλάχιστον κατά 40%, γεγονός που θα σημάνει την οριστική χρεοκοπία της χώρας. Γερμανία και Γαλλία συγκρούονται μέχρις εσχάτων και είναι χαρακτηριστική η δραματική προειδοποίηση σήμερα από τον Σαρκοζί (μετά την προειδοποίηση για υποβάθμιση της Γαλλίας) ότι πάμε προς διάλυση της Ευρώπης.

Όλα αυτά, μαζί με τις μεγαλειώδεις διαδηλώσεις στην Αθήνα, δημιουργούν ένα σκηνικό που προοιωνίζεται πρόωρες εκλογές.

Βενιζέλος: Αν δεν ψηφίσετε, δεν υπάρχει αύριο

Τη στήριξη των βουλευτών για να περάσουν τα χαράτσια του πολυνομοσχεδίου ζήτησε για ακόμη μία φορά ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος, τονίζοντας ότι «από τώρα μέχρι και την Κυριακή δίνουμε την μάχη των μαχών».

 Χρησιμοποιώντας για ακόμη μία φορά δραματικούς τόνους, ο Ευάγγελος Βενιζέλος απευθυνόμενος στην ολομέλεια της Βουλής, έκανε λόγο για πολεμικές συνθήκες και τόνισε: "Εάν δεν αντιληφθούμε ότι δεν υπάρχει αύριο, εάν δεν αντιληφθούμε ότι δεν υπάρχει επόμενη μέρα για τίποτα... εάν δεν το αντιληφθούμε αυτό, τότε θα χουμε παίξει με τη φωτιά και θα έχουμε καεί".

Ο υπουργός Οικονομικών ανέφερε ότι "δίνουμε μια αγωνιώδη αλλά απαραίτητη μάχη ώστε να αποφύγουμε το τελευταίο, το βαθύτερο και το σκληρότερο σημείο της κρίσης", τόνισε ο υπουργός Οικονομικών.

Χαρακτήρισε δε το πολυνομοσχέδιο ως το "εισιτήριο" για να "πάμε στη διαπραγμάτευση για τη βιωσιμότητα του δημοσίου χρέους".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.M. avatar
    A.M. 19/10/2011 17:25:51

    «χαρακτηριστική η δραματική προειδοποίηση σήμερα από τον Σαρκοζί ότι πάμε προς διάλυση της Ευρώπης.»

    Άμωμοι εν οδώ αλληλούϊα...
    Αμήν._

    Λέτε να γίνουμε οι νεκροθάφτες της ΕΕ;

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ A.M. 19/10/2011 17:51:53

      Οι νεκροθαφτες της διεθνους χρηματοπιστωτικης αναισχυντιας θα γινουμε. Αν δεν τα καταφερουμε, τότε θα θαψουν εμας. Ή ταν ή επι τας.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Πεπόνης 19/10/2011 18:01:55

        Αμήν!

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Πεπόνης 19/10/2011 21:11:23

        Προσυπογράφω!!!!!!!!!!!

    • popolaros avatar
      popolaros @ A.M. 19/10/2011 21:27:50

      Μα αυτό ήταν το Job Description του Jeffrey !!
      Να αποδομήσει ήρθε.
      Να καταστρέψει ήρθε.
      Να πολώσει ήρθε.
      Τα κατάφερε μια χαρά από ότι φαίνεται.

  2. ΙΑΚΩΒΟΣ avatar
    ΙΑΚΩΒΟΣ 19/10/2011 17:28:35

    καταδικαστε τα λαμόγια τους ευνοημένους και τους υποστηριχτες του

  3. kp8 avatar
    kp8 19/10/2011 17:42:42

    Φάκτορα, μην μας φτιάχνεις μέρα που είναι σήμερα, με την άμεση προκήρυξη εκλογών ! Εχει μαυρίσει το μάτι μας και το μυαλό μας ότι δεν θα μπορέσουμε να τους ξεφορτωθούμε τους τρισάθλιους. Παρόλο που με τη λογική φαίνεται μεγάλο το οικονομικό βάρος πρόωρων εθνικών εκλογών, θυμικά και συναισθηματικά φαντάζει προτιμότερο από το δυσβάσταχτο βάρος της παρούσας κυβέρνησης και των απίστευτων δεινών που έχει φέρει και θα συνεχίζει να φέρει, αν δεν αναχαιτιστεί, στον τόπο.

  4. Orestios avatar
    Orestios 19/10/2011 17:48:36

    Ο Βενιζέλος μιλά για το δικό του πολιτικό αύριο

    • popolaros avatar
      popolaros @ Orestios 19/10/2011 21:32:47

      Μπενίτο πες αλεύρι...ο Βαξεβάνης σε γυρεύει.
      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kzrkzWQN3L8

  5. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 19/10/2011 17:49:31

    δε μας παρατας ρε βενιζελο που θα μας πεις εσυ οτι ειναι σωτηριο το πολυνομοσχεδιο. κοψε εσυ αμα εισαι μαγγας ολα τα εισοδηματα απο τα υπουργικα σου αξιωματα και αυτο του βουλευτη και βγες στον ελληνικο λαο και πες οτι θα εγω θα περνω 1000 ευρω μονο το μηνα για τα εξοδα του γραφειου μου. εξαλλου τη εδρουλα σου στο αριστοτελειο την εχεις και πληρωνεσαι γιαυτο.
    αντι γιαυτο εσυ κατεχεις δυο γραφεια ,ενα για την αντιπροεδρεια και ενα για το υπουργειο οικονομικων ζημιωνοντας ταυτοχρονα το ελληνικο δημοσιο με χιλιαδες ευρω καθε χρονο. εκτος των αλλων εχεις και το πιο υπερσυγχρονο αυτοκινητο στον κοσμο για να μετακινεισαι. 750000 ευρω κοστιζει.
    εδω ο κοσμος παθαινει της πεινας και εσυ μας λες για την αναγκη να ψηφιστει το πολυνομοσχεδιο.
    καποτε ο πλαστηρας καθαρισε εξι ανθρωπους για εθνικη προδωσια.
    εσυ καλυτερα να αυτοκτονησεις μαζι με την πρωθυπουργαρα σου γιατι ο καιρος εχει γυρισματα και η ιστορια επαναλαμβανεται οχι σαν φαρσα.

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ mhtsos karditsa 19/10/2011 18:29:32

      Να μην ξεχνάμε και την τεράστια προίκα της συζύγου.
      Εθνοσωτήρας εκ του ασφαλούς!
      Αλλά αυτός και η οικογένειά του δεν πεινάει ούτε σκέφτεται πως να πληρώσει τους λογαριασμούς κλπ.
      Ουστ σωτήρες της συμφοράς.
      Τόσο παχύδερμα πια. Ας καταστραφεί η χώρα, μόνο μην χάσουν την καρέκλα τους.

  6. kp8 avatar
    kp8 19/10/2011 17:50:37

    Κι αυτός ο χοντρός ρήτορας με τις τρομοκρατικές δηλώσεις του "δεν υπάρχει αύριο ", δεν υπάρχει επόμενη μέρα", προσπαθεί να σπείρει τον πανικό και τη φρίκη. Γιατί δεν θα υπάρχει αύριο κύριε Βενιζέλο ? Αν δεν είσαι εσύ αύριο εδώ, πάει να πει ότι δεν θα έχουμε κι εμείς αύριο ? Ασε μας από δω ....

  7. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 19/10/2011 17:50:38

    ΑΜΕΣΑ σημαίνει σήμερα ! Σημαίνει ΤΩΡΑ !!!
    Την Κυριακή θα είναι αργά...

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 19/10/2011 18:10:33

      +1000!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. k avatar
    k 19/10/2011 18:00:46

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ. ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ. ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 19/10/2011 18:12:58

    "Κι αυτός ο χοντρός ρήτορας με τις τρομοκρατικές δηλώσεις του “δεν υπάρχει αύριο “, δεν υπάρχει επόμενη μέρα”, προσπαθεί να σπείρει τον πανικό και τη φρίκη. Γιατί δεν θα υπάρχει αύριο κύριε Βενιζέλο ? Αν δεν είσαι εσύ αύριο εδώ, πάει να πει ότι δεν θα έχουμε κι εμείς αύριο ? Ασε μας από δω …."



    ο Βενιζελος ελεγε οτι δεν υπαρχει αυριο μετα το οχι στην Κυπρο..και τρομοκρατουσε..

    και τριχες εγινε..

    μην τον ακουτε,,

  10. Bohemian avatar
    Bohemian 19/10/2011 18:18:12

    Αύριο στις 8 ξεκινάει η ονομαστική ψηφοφορία επί του πολυνομοσχεδίου.
    Μεγάλη νύχτα και ας μη ξεχνάμε τον αποκλεισμό της Βουλής από το ΠΑΜΕ.
    Πιθανότατα έως το τέλος της εβδομάδας θα έχει καταρρεύσει η "κυβέρνηση".
    Ελπίζω η καινούργια να υπερασπίζεται τα συμφέροντα των πολλών και όχι της τραπεζικής συντεχνίας.

  11. Dark Angel avatar
    Dark Angel 19/10/2011 18:24:12

    Στου χαντάκ...

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/10/2011 18:26:29

    Είναι,πλέον,περισσότερο επιτακτική,παρά ποτέ,η ΑΜΕΣΗ προκήρυξη εθνικών εκλογών!!!Η χώρα έχει ΤΥΡΑΝΝΙΑ,ΕΛΕΕΙΝΟΤΑΤΗΣ μορφής,με κοινοβουλευτικό μανδύα!!!Η πασοκική παράταξη,ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΗ στ'ανομήματά της,οδηγεί τη χώρα,ΟΛΟΤΑΧΩΣ,στο γκρεμό,ΞΕΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΧΥΔΑΙΑ τα ΠΑΝΤΑ και ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ τους Έλληνες στη ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ....Το σύνθημα,στα χείλη ΟΛΩΝ,είναι ΕΝΑ:ΕΚΛΟΓΕΣ!!!

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Komis Montechristo 19/10/2011 18:29:58

      Απο την πρωτη στιγμη αυριο... απο τον πρωτο μεχρι τον τελευταιο διαδηλωτη
      ΕΝΑ σύνθημα !
      Ε-Ε-ΕΚΛΟΓΕΣ !!!

      • A.M. avatar
        A.M. @ ΠΙΛΟΤΟΣ 19/10/2011 18:46:49

        Και ποιός θα πιάσει την καυτή πατάτα;;;

        Το θέμα ΔΕΝ είναι να φύγει ο ΓΑΠ με το ΠΑΣΟΚ.
        Αυτοί είναι ΉΔΗ τελειωμένοι, έχουν ΉΔΗ φύγει!

        Το θέμα είναι .. μετά ΤΙ;;;

        Και δεν εννοώ «ποιός» .. αλλά «ΤΙ».

        Κάτσαμε ποτέ σαν λαός να σκεφτούμε ΠΩΣ θέλουμε να είναι η Ελλάδα;
        Μια ζωή, όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δλδ, ωρυόμαστε για το τί ΔΕΝ θέλουμε ο καθένας από μάς για τον εαυτό του! και ούτε κάν τι δεν θέλουμε για την Ελλάδα και τους συμπατριώτες μας.
        Το πιθανότερο είναι πως δεν ξέρουμε εμείς τι θέλουμε για τον εαυτό μας και για την Ελλάδα.
        Ξέρουμε μόνον το τι ΔΕΝ θέλουμε!

        Αυτό πρέπει να αλλάξει.
        Κάποια στιγμή οφείλουμε να συμφωνήσουμε όλοι στο πως θέλουμε να είναι η Ελλάδα ΜΑΣ!
        Και οφείλουμε ΌΛΟΙ μας, αρχής γενομένης απ τους υψηλόβαθμους στην κοινωνικοοικονομική ιεραρχία της χώρας, να θέτουμε το σύνολο της κοινωνίας ΠΆΝΩ απ το ατομικό μικροσυμφέρον μας και να δεχτούμε πως για να έχουμε μια Ελλάδα καλύτερη πρέπει ΚΑΙ «εγώ» να θυσιάσω κάτι απ την βόλεψή μου και απ την τσέπη μου για το καλό του συνόλου.

        Αν αυτό δεν γίνει συλλογικό ασυνείδητο του Έλληνα τα αμέσως επόμενα χρόνια όσες κυβερνήσεις να αλλάξουν σε μια απ τα ίδια θα βρισκόμαστε.

        • Γιωργος avatar
          Γιωργος @ A.M. 20/10/2011 07:22:05

          Βαριες κουβεντες λες. Εδω ειναι Ελλαδα. Παιξε γελασε και σωπα οπως λεει γνωστος τραγουδοποιος. Θα περασουν γενιες και γενιες για να φυγει απο το DNA αυτο που εισηχθη χρονια τωρα.

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/10/2011 18:34:44

    Ισως ο Βενιζέλος εννοεί ότι δεν υπάρχει αύριο για αυτόν. Οχι κύριε Βενιζέλο, υπάρχει αύριο για την Ελλάδα και χωρίς το πολυνομοσχέδιό σου. Η ύβρις του αξίζει μία τιμωρία, αλλά για τον λόγο ακριβώς αυτό δεν θέλω τώρα εκλογές. Η βόμβα θα πρέπει να σκάσει - και θα σκάσει οπωσδήποτε - στα χέρια αυτής της κυβέρνησης και να μην τη χρεωθεί αδίκως ο Σαμαράς.

  14. Χρ.Δ avatar
    Χρ.Δ 19/10/2011 18:41:19

    Ποσοι και ποιοι βουλευτες θα ειναι στα εδρανα της νεας Βουλης??Μπρρ.....

  15. Ελλην avatar
    Ελλην 19/10/2011 18:44:55

    ετσι κι αλλοιως αυριο για μας δεν θα υπάρχει. οπότε ΑΠΟΘΑΝΕΤΩ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ...ΛΑΜΟΓΙΩΝ

  16. anonymos avatar
    anonymos 19/10/2011 18:53:12

    Δεν προκειται να κανει εκλογες, ξεχαστετο και μην αυταπαταστε, θα εξαντλησει και την τελευταια μερα στην θητεια του.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ anonymos 19/10/2011 19:33:25

      Συμφωνώ.
      Ό,τι του δίνουν το υπογράφει. Σε όλα λέει ναι. Δεν αποφασίζει για τίποτα.
      Ας σκεφτούμε: αν εμείς είμαστε στη θέση της Μέρκελ θα τον αφήναμε να πάει σε εκλογές; Πού θα βρίσκαμε πιο βολικό;
      Δεν θα πάει σε εκλογές. Ή θα τον ρίξουμε ή θα μας ρίξει στα τάρταρα.

  17. pilot avatar
    pilot 19/10/2011 18:57:51

    Οι μερες αυτες απο την μερια του λαου μου θυμιζουν Νοεμβρη 1973, απο την μερια των πολιτικων (GAP κτλ) μου θυμιζουν Ιουνιο 1974, ας ελπισουμε οτι θα ερθει και ο Ιουλιος του 1974 χωρις την ζημια του Αυγουστου του 1974 !!

  18. irida avatar
    irida 19/10/2011 19:14:07

    Μια χαρά θα ναι για το ΓΑΠ να γίνουν εκλογές. Οι μπόμπες σ άλλων τα χέρια θα σκάσουν. Αυτός θα ναι μακριά. Θα απεμπλακεί κι όλα οκ. Ε, μα δημιούργησε το μπάχαλο, συνειδητά κατ εμέ, αλλά δε θα το λουστεί ως το τέλος!!!
    Ωραία θα του έρθει!!!

  19. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/10/2011 19:31:20

    1981-2011
    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ.
    Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΗ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ.
    ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ. ΕΙΤΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΙ ,ΕΙΤΕ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΝΤΕΣ.

  20. kostas* avatar
    kostas* 19/10/2011 19:33:13

    Εγω γιατι βλεπω αλλον εναν "θριαμβο" του Γιωργακη την Κυριακη ...

  21. ΚΟΓΚΑΣ ΔΡΑΚΟΣ avatar
    ΚΟΓΚΑΣ ΔΡΑΚΟΣ 19/10/2011 19:34:13

    ΨΗΦΙΣΑ ΤΟ 2009 ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ (ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Ν.Δ.) ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ STAGE ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΜΕΤΕΚΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΗΤΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΥΤΕ ΠΛΗΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ (ΜΟΝΟ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ) ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΜΙΣΘΟ EIXAME. ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ. ΗΞΕΡΑΝ ΔΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΝ ΠΑΛΙ ΞΕΚΡΕΜΑΣΤΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΗΝΑΝ (ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ).

    ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ (ΣΥΝΤΟΜΑ) ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ Ν.Δ. ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ Η ΕΛΛΑΣ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ.

  22. KOGAS DRAKOS avatar
    KOGAS DRAKOS 19/10/2011 19:48:48

    Εάν την Κυριακή μας κουρέψουν το χρέος (έστω 25%) ο ΓΑΠ εκ των πραγμάτων θα πάει σε εκλογές.

  23. ΘΕΜΗΣ ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ avatar
    ΘΕΜΗΣ ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ 19/10/2011 19:52:42

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΡΕΗ ΜΑΣ , ΑΥΤΟΙ ΤΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ?

  24. ad kan avatar
    ad kan 19/10/2011 20:06:40

    Ανταπόκριση από το μέτωπο. Οι συγκεντρωμένοι προσπάθησαν να μπούν στα γραφεία του Ευρωπαικού Κοινοβουλίου στην Αμαλίας σφυροκοπώντας την πόρτα. Το κτήριο που είναι νεοκλασσικό, παλαιά ήταν ιδιοκτησία της οικογενείας Μαυρομιχάλη αν δεν κάνω λάθος, δεν είχε ορατή φρουρά για ευνόητους λόγους. Κατέστρεψαν το φυλάκιο και έγραψαν στην πόρτα "Ερχόμαστε" με μπλέ μπογιά.
    Επενέβη μεγάλη δύναμη δικυκλιστών της Δίας συνδράμοντας τις δυνάμεις των ΜΑΤ και απώθησαν το πλήθος παρά τις επιθέσεις που δέχτηκαν προς τους στύλους του Ολυμπίου Διος. Αυτά στις 6.30.

    Αυτό θα ακουστεί στις Βρυξέλλες.

  25. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 19/10/2011 20:13:58

    Γιατί να περιμένουμε να τις προκηρύξει; Δεν πρέπει αύριο το βράδυ μετά τη λήξη της ψηφοφορίας και πριν από την κήρυξη της συνεδρίασης να ζητήσουν το λόγο Σαμαράς, Παπαρρήγα και Τσίπρας και να δηλώσουν αποσύρονται του λοιπού οι κοινοβουλευτικές ομάδες ΝΔ, ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ, ζητώντας επιτακτικά εκλογές εντός 4 εβδομάδων, χωρίς να δοθεί χρήμα στα κόμματα (πλην των δαπανών εκτύπωσης ψηφοδελτίων), οι συνδυασμοί (για οικονομία) να είναι σε ένα ψηφοδέλτιο - σεντόνι (που θα χορηγείται στον εκλογέα την ημέρα της ψηφοροίας μόνον από τις εφορευτικές επιτροπές) και να τροποποιηθεί υποχρεωτικά το πρόγραμμα των Ρ/Τ σταθμών, συμπεριλαμβάνοντας καθημερινώς μια δωρεάν ζώνη για την έκφραση των θέσεων των υποψηφίων συνδυασμών; Να απαγορευθεί η λειτουργία γι΄αυτές τις εκλογές εκλογικών κέντρων των υποψηφίων (τη δραστηριότητα να την ασκούν μέσω των εκλογικών κέντρων των κομμάτων). Και όλες οι δαπάνες να συρρικνωθούν; Τότε το κόστος των εκλογών θα πέσει κατακόρυφα. Και αυτά για όσους επικαλούνται το κόστος τους που είναι δυσανάλογα μικρό με το τεράστιο κόστος της διατήρησης της παρούσας κατάστασης.

  26. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 19/10/2011 20:23:10

    “Βενιζέλος: Αν δεν ψηφίσετε, δεν υπάρχει αύριο”
    Γιατί θα υπάρξει αν το ψηφίσουν; Τότε είναι που θα θα μας τελειώσουν.
    Όσον αφορά τα επεισόδια με τα ορκ, πρέπει πάση θυσία να φοβίσουν τον κόσμο να κατέβει και αύριο, κυρίως το βράδυ. Γιατί αν συγκεντρωθούν όχι 500.00,αλλά έστω οι μισοί, αλλοίμονο τους.

  27. Πέτρος. Μ avatar
    Πέτρος. Μ 19/10/2011 20:38:45

    Ξεκίνησε τώρα η επί της αρχής ψηφοφορία .

  28. vaggelis avatar
    vaggelis 19/10/2011 20:41:41

    forget it

  29. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/10/2011 21:00:23

    Οτι και να λένε οι γνωστοί, φίλοι και οι ιατροί εμένα μου αρέσει ο κύριος Βενιζέλος.
    Να φανταστείς ότι είναι Υπουργός Οικονομικών, άρα εισηγείται [σε συνεννόηση με την υπόλοιπη Κυβέρνηση βεβαίως βεβαίως] την οικονομική πολιτική και υλοποιεί τη δημοσιονομική, καταρτίζει προσχέδια προϋπολογισμού και πολυνομοσχέδιο που επιβάλλονται να ψηφισθούν, αλλά τα οικονομικά μεγέθη της χώρας θα τα μάθει ...αργότερα.

    ΥΓ

    βρε Φάκτορα για ρώτα γιατί εγώ λόγω καράφλας είμαι άσχετος: η Μάχη των Μαχών είναι αν το κούρεμα είναι κουπ ή καρέ; γιατί μάχη που το αποτέλεσμα το έχεις δεδομένο και μόνο οι απώλειες "παίζουν" δεν είναι μάχη, τρίχες είναι λόγω κουρέματος βεβαίως βεβαίως.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 19/10/2011 21:07:53

      ...και για να σοβαρευτώ λίγο:

      Ποιος Υπουργός Οικονομικών καταρτίζει προσχέδιο προϋπολογισμού χωρίς να ξέρει πόσο θα είναι το χρέος;
      Αν πχ ισχύει η 21/7/2011 στο χρέος έχουμε δημοσιονομική πολιτική Α, αν το κούρεμα είναι εθελοντικό έχουμε Β, αν είναι υποχρεωτικό έχουμε Γ, αν δε περάσει η επιτήρηση / γερμανική πρόταση ....σκασίλα τους άλλοι θα ασκούν δημοσιονομική πολιτική.


      Μήπως η εφεδρεία πρέπει να αρχίσει από την Βουλή;

  30. popolaros avatar
    popolaros 19/10/2011 21:22:18

    Μόλις ψήφισαν ΝΑΙ τα 154 πασοκεμον του τζέφρι, επι της αρχής.
    Αίσχος!!!!

  31. WEMBLEY avatar
    WEMBLEY 19/10/2011 21:59:42

    Εγώ άλλο κατάλαβα πάντως βλέποντας τις δηλώσεις του αρχιπροδότη.

    Ότι είναι αμετανόητος.

    ΥΓ. Δείτε τη συγκλονιστική σημερινή ομιλία του Πάνου Καμμένου.

  32. Stefanos avatar
    Stefanos 19/10/2011 22:45:53

    Ο ΓΑΠ ήταν και είναι, ολοφάνερα πλέον. ο δούρειος ίππος των ΗΠΑ στην Ευρώπη. Στόχος ένας και μοναδικός: να διαλυθεί η Ευρώπη. Η Ελλάδα είναι το μέσο και οι πανάχρηστοι και ολίγιστοι ηγέτες(;) της Ευρώπης το πλέον κατάλληλο υλικό για να πετύχει το σχέδιο. Το ευρώ σύντομα θα είναι παρελθόν, η δε πολιτική ενοποίηση της Ευρώπης ένα ανέκδοτο.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Stefanos 19/10/2011 22:56:46

      Μ'αυτό που λες τα κομμάτια του παζλ μπαίνουν στη θέση τους.. Δεν ακούγεται όμως τελείως εξωπραγματικό; μια τόσο μικρή χώρα σχεδόν ασήμαντη για την παγκόσμια ισορροπία να μπορεί να παίξει αυτόν τον ρόλο;

      • ΕΥΑ avatar