#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2010 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλαστό το έγγραφο για τον γαλάζιο υπουργό;



Δήλωση βόμβα έκανε προ ολίγου στο Antinews, ο επικεφαλής των βουλευτών της ΝΔ στην Εξεταστική Επιτροπή για την Ζήμενς, Κώστας Τζαβάρας

«Φοβάμαι ότι ο πρόεδρος της Εξεταστικής Επιτροπής κ. Βαλυράκης (αν είναι αυτός που σύμφωνα με το δημοσίευμα φέρεται να κατέχει έγγραφο που αποκαλύπτει μίζα σε γαλάζιο υπουργό) άθελά του γίνεται διακινητής ή χρήστης πλαστού εγγράφου.

Επειδή είναι αδύνατο ο κ. Χριστοφοράκος να έχει δώσει το 2008 εντολή για πληρωμή μίζας σε υπουργό της τότε κυβέρνησης, αφού βρίσκεται εκτός Siemens από τις 15/12/2007.

Άλλωστε ο ίδιος ο κ. Χριστοφοράκος έχει δηλώσει ότι γινόντουσαν πληρωμές σε κόμματα και πολιτικούς μέχρι το 2006, καθώς δεν είχε τη δυνατότητα στη συνέχεια.

Σε κάθε περίπτωση, μετά το μείζον θέμα που δημιουργείται τον καλούμε να κατονομάσει τον «γαλάζιο υπουργό» για να τον καλέσουμε στην Επιτροπή και να τον εξετάσουμε.

Ζητούμε επίσης να κληθούν να καταθέσουν και οι δημοσιογράφοι που υπογράφουν το ρεπορτάζ»

Διαβάστε κι αυτό: Προσπάθεια αντιπερισπασμού με «υπουργό της κυβέρνησης Καραμανλή»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ασυμβίβαστος avatar
    Ασυμβίβαστος 30/05/2010 14:13:50

    Ο Χριστοφοράκος έφυγε εκτός Ελλάδας το καλοκαίρι του 2009 και όχι 15/12/2007. Κατά συνέπεια, δεν ισχύει το επιχείρημα, ότι ήταν αδύνατο να δώσει εντολή πληρωμής της μίζας το 2008.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Ασυμβίβαστος 30/05/2010 14:16:41

      Σε αυτό δεν έχεις και άδικο από ότι θυμάμαι το μόνο περίεργο είναι πως βρήκαν τον λιάπη

    • trellokamperos avatar
      trellokamperos @ Ασυμβίβαστος 30/05/2010 15:28:02

      βρίσκεται..... εκτός Siemens ......από τις 15/12/2007


      όχι εκτός χώρας

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Ασυμβίβαστος 30/05/2010 15:45:55

      Δεν λέμε πως έφυγε εκτός Ελλάδας το 2007 αλλά ήταν εκτός SIEMENS από το 2007..

  2. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 30/05/2010 14:13:57

    άθελά του; λες;

  3. GreenHorses avatar
    GreenHorses 30/05/2010 14:15:25

    Θα φανεί αργά η γρήγορα.

  4. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 30/05/2010 14:23:32

    MΑ τι λέτε τώρα;;;;; Αλήθεια είναι!!!!!!.Αφού το έγραψαν τα εγκυρώτατα ....ΝΕΑ και σήμερα το γράφει και το σοβαρώτατο ΠΡΩΤΟ ΨΕΜΑ.Και με την ευκαιρία :Κανένα νέο από Μαντέλη,Τσουκάτο,Αντζελα και Τζακρέσα μεριά, έχουμε;;;;;;;;;;; Μόνο με τον 'αζήτητο και πολιτικά νεκρό' Ακη θα μας ταίζετε,λαμόγια;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Σπάρτακος 30/05/2010 15:30:13

      Μην τσαντίζεσαι, καλέ μου επαναστάτη. Αυτοί θέλουν να ανεβάσουμε πίεση, να ιδρώσουμε, να κρυώσουμε, να πάθουμε πνευμονία και να τα τινάξουμε...

  5. trellokamperos avatar
    trellokamperos 30/05/2010 15:36:18

    για του λογου το αληθες

    Αλλαγή ηγεσίας στη Siemens Ελλάδος
    Παραιτήθηκε ο επικεφαλής κ. Μ. Χριστοφοράκος – Η πολυεθνική απειλείται με τεράστιο πρόστιμο από τη SEC

    Στο «μάτι» του κύκλωνα η Siemens AG και μαζί της η θυγατρική της στην Ελλάδα. Χθες ανακοινώθηκε ότι ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του ομίλου Siemens Ελλάδος, κ. Μιχάλης Χριστοφοράκος, «δεν μετέχει πλέον στην εταιρεία» και ότι τη θέση του ανέλαβε προσωρινά ο κ. Rudolf Fischer, νυν οικονομικός διευθυντή της Siemens AE.

    http://www.ekathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_1_18/12/2007_252781

  6. Factorx avatar
    Factorx 30/05/2010 16:00:18

    σωστο, δικη μου παραδρομη

  7. Jim avatar
    Jim 30/05/2010 16:10:02

    **Επειδή είναι αδύνατο ο κ. Χριστοφοράκος να έχει δώσει το 2008 εντολή για πληρωμή μίζας σε υπουργό της τότε κυβέρνησης, αφού βρίσκεται εκτός Siemens από τις 15/12/2007!!!**

    Ο Χριστοφοράκος φυγαδεύτηκε καλοκαίρι 2009 επί κυβερνήσεως ΝΔ, τίποτα δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να υπήρξαν μίζες από τον κύριο Μίζενς πριν το 2009 σε πρασινομπλέ στελέχη…ας μην βιαζόμαστε γιατί το κουτί της πανδώρας μόλις άνοιξε.

    ΥΓ Στην δικαστική απόφαση του Γερμανικού δικαστηρίου μιλάει ξεκάθαρα για δικομματικό σκάνδαλο.

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=283231&dt=13/08/2009

  8. Misha avatar
    Misha 30/05/2010 16:17:47

    Δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν απίθανο να τα έχει πάρει η Ντόρα ή ο Λιάπης;
    Μη τρελαθούμε!
    Το Μητσοτακέικο είναι βουτηγμένο μέχρι τ αυτιά στις μίζες και διόλου απίθανο να τα έχουν πάρει και άλλοι.

    • Jim avatar
      Jim @ Misha 30/05/2010 16:25:15

      Τίποτα δεν αποκλείεται για αυτό είπα πιο πάνω να μην βιαζόμαστε, το party μόλις άρχισε.

  9. Greco avatar
    Greco 30/05/2010 16:28:56

    σταματηστε να αγοραζετε το πρωτο θεμα,τη χειροτερη φυλλαδα απο την εποχη της αυριανης του 80, και να ταιζετε μπομπολα και θεμο–τα αρχιλαμογια που θα πρεπε να ναι φυλακη–

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ Greco 31/05/2010 09:25:12

      Αααα, διαφωνούμε. Είχε το ΜΑΜΜΑ ΜΙΑ την Κυριακή, χώρια που το χαρτί είναι ό,τι πρέπει για τα τζάμια και βαψίματα (είναι χοντρό, το μελάνι δεν ξεβάφει εύκολα και κυρίως, δε σκίζεται).

  10. giorgos avatar
    giorgos 30/05/2010 17:08:54

    μη παρασυρονται ορισμενοι απο τις χαλκευμενες πρασινες δηθεν αποκαλυψεις.εγω ξερω αποδεδειγμενα οτι τα πηραν ο κουτσογιωργας ο τσουκατος ο μαυρακης της δεη και ο μαντελης.ολα τα αλλα ειναι εικασιες πανικοβλητου αντιπερισπασμου.

    • Misha avatar
      Misha @ giorgos 31/05/2010 00:50:17

      Εικασίες; Θέλετε να σας δώσω όνομα μεσαίου στελέχους της ΝΔ, υψηλόβαθμου διοικητικού υπαλλήλου σε μεγάλη νοσοκομειακή μονάδα που έχει κάνει δυο πολυκατοικίες από τις μίζες νοσοκομειακού υλικού ;

      Αν αυτός έκανε τέτοια, σκεφθείτε τι συνέβη με τους υπουργούς που έπαιρναν οικοσκευές από τον Χριστοφοράκο , πήγαιναν ταξιδάκια μαζί του κλπ

  11. nick name@ta lefta iparhoun.gr avatar
    nick name@ta lefta iparhoun.gr 30/05/2010 17:15:31

    αν είναι αλήθεια , αγαπητοί μου θα γελάσει και ο κάθε (βαρειά φορολογούμενος) πικραμένος! Πιστευω να καταλαβένεται τι εννοώ , η κατευθυνση της μίζας ή το 50% αυτής θα έχει σίγουρα αποδέκτη σαμποτέρ..των σημερινών εσοκομματικών εκλογών της Ν.Δ.;;;;;;;

  12. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/05/2010 17:22:17

    Tο Πασοκ κανει το εξεις καταπληκτικο:επειδη ειναιβουτηγμενο ως το βουρκο εκτοξευει λασπη με τα μιντια ωστε να δειχνουν ολοι λερωμενοι.θυμιζει εκεινο το παιχνιδι που παιζαμε μικροι οπου καποιος σε χτυπουσε στην πλατη αλλα ολοι κουνουσαν το χερι γυρω γυρω και ετσι ηταν δυσκολο να βρεις αυτον που σε χτυπησε.ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. Θελει ολοι στα ματια του κοσμου να μοιαζουν ενοχοι.

  13. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 30/05/2010 17:30:14

    Δεν πιστεύω τίποτα,δεν λυπάμαι κανέναν,όποιος έβαλε το χέρι στο μέλι ,να του κοπεί το δάχτυλο και να τον βάλουμε να φτύσει το μέλι.Ας πάρουν όλοι τους χαμπάρι,ότι οι μουζίκοι ξύπνησαν κι ότι οι χάντρες και τα καθρεφτάκια,κανέναν πιά δεν μαγεύουν.Πάνω απ'όλους τους η πατρίδα μας .
    ΥΓ:Το ότι την είδηση την δημοσιεύουν τα Νέα και το Ψέμα,με κάνει να διερωτώμαι, ποιόν πάνε πάλι να κρύψουν, πίσω απ'το παραβάν.Επειδή όμως οι έγκυρες αυτές εφημερίδες μας έχουν πείσει πως μάχονται γιά την αλήθεια,δεν ασχολούνται και λίγο με κάτι εκατοντάδες δασικά στρεμματάκια εντός Αττικής,που πρόσφατα άλλαξαν χέρια;Εκεί είναι ο...λαύρακας πουλάκια μου.

  14. socrates avatar
    socrates 30/05/2010 17:39:46

    Κύριε Παπανδρέου, γιατί οι εισαγγελείς δεν επεμβαίνουν για τόσο σοβαρό θέμα, πρωτοσέλιδο μάλιστα σε εφημερίδα μεγάλης κυκλογορίας;
    Είναι ή δεν είναι πλαστό το έγγραφο που παρουσιάζει σήμερα το Πρώτο Θέμα του Αναστασιάδη, δηλαδή ότι βουλευτής της Ν.Δ. πήρε μίζα από το Χριστοφοράκο;
    Επί πασόκ, τους κατάπιε όλους τους εισαγγελείς η βαρβαρότητα του Οκτώβρη;
    Εσύ έλεγες ότι θα φέρεις τη διαφάνεια και εμείς ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ.
    Στείλε τον εισαγγελέα και η δημοκρατία θα βγεί κερδισμένη.
    Εάν το έγγραφο είναι αληθινό θα ρεζιλέψεις τη Ν.Δ., εάν όχι θα κλείσεις μια εφημερίδα συκοφαντών από τα πρόστιμα και τις αγωγές.
    Η διαφάνεια θα δείξει την αλήθεια.
    Θέλεις ή δεν θέλεις να μάθει ο λαός την αλήθεια;

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ socrates 30/05/2010 18:09:26

      Οχι Σωκράτη,δεν θέλει!Και γι αυτό έχει ξαμολήσει τις φυλλάδες του,να κάνουν αποπροσανατολισμό.Αλλά...Κυριακή κοντή γιορτή.Το πάρτυ τελείωσε κύριοι και οι χαχόλοι άρχισαν να αντιλαμβάνονται.Ακόμα και τα πρασινοφρουράκια σας,σας ξεμπροστιάζουν πιά,άν διαβάζετε τούτο δώ το μπλόγκ.

      • danaos avatar
        danaos @ Σπάρτακος 30/05/2010 19:13:05

        Σπάρτακε ήρεμα έχουμε δρόμο ακόμα!Τα γέλια και τα όργανα θα αρχίσουν σε λίγο!Όταν θα αυτοκαρφώνονται τα σοσιαΛΗστάκια!Δες και το λόγο του Ι.Χρυσοστόμου που έγραψα χθες στα σχόλια για το Ρουσόπουλο και βάλε τη φαντασία σου να προφητεύει!!

  15. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 30/05/2010 18:26:24

    Μακάρι να ρεζιλευτούν αυτοί που έχουν τις παλιοφυλλάδες, έχουν κάνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα και κυκλοφορούν κρατώντας τη σημαία του τιμητή της ηθικής, της αλήθειας, της διαφάνειας! Να διαπομπευθούν από τους πολίτες και να εξαφανιστούν, όχι τόσο σαν πρόσωπα,αν και το ονειρευόμαστε, αλλά σα φαινόμενο της ελληνικής πραγματικότητας! Περιμένουμε την έκβαση του θέματος!

  16. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/05/2010 18:54:05

    Γιατί δε δημοσιοποιεί ο Βαλυράκης τα στοιχεία που έχει, για να μάθουμε ποιός είναι;

    Πότε τα στοιχεία αυτά περιήλθαν εις γνώσιν του;

    Τέλος, ουδέποτε αμφέβαλλα για την ικανότητα του ΠΑΣΟΚ να στοχοποιεί αντιπάλους του. Μια σχετική ....τεχνογνωσία στο θέμα αυτό, τη διαθέτει

  17. danaos avatar
    danaos 30/05/2010 19:17:38

    Κώστα Ροδινέ κάποτε και η τεχνογνωσία παλιώνει!!Υπομονή!Θα έχουμε γλέντια!!

  18. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/05/2010 19:23:04

    ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΕΓΟΝΟΣ:
    ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ Η ΠΛΡΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΛΑΖΙΟ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΑ Η ΧΑΛΚΕΥΜΕΝΗ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ κ. ΜΑΝΕΣΗ ΣΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΟΥ Α..(ΤΟ ΑΛΦΑ ΤΟΥΣ ΜΑΡΑΝΕ..) ΕΝΩ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΨΕΥΣΗ ΤΟΥ κ. ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ...ΑΧΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΣΩΣΗ ΤΟΥ κ.ΤΖΑΒΑΡΑ,.... ΠΑΡ΄ΟΤΙ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΗ ΕΞΑΙΡΕΤΑΙΑΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ....!!!
    Τα σχολια δικα σας....εμένα τους βαρέθηκε η ψυχή μου

  19. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/05/2010 20:55:49

    Μια απορια: Αφου ηδη απο το 2003 ειχε αρχισει να διαφενεται οτι κατι παιζει με τη Siemens και το ιδιο το Πασοκ δεν τραβηξε το 1 εκ που προοριζοτανε γι αυτο,στη ΝΔ μ@λ@κες ητανε να αρχισουν να λαδονονται απο κει και περα;Γι αυτο λεμε οτι το σκανδαλο siemens ειναι πρασινο σκανδαλο.