#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/12/2009 07:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλήρωσε τα τέλη για το Lexus o κ. Παπανδρέου;



Ο σάλος που ξέσπασε για τα πράσινα τέλη κυκλοφορίας και οι ατελείωτες ουρές στις εφορίες για την κατάθεση των πινακίδων από περισσότερους από 200.000 «καμένους» ιδιοκτήτες Ι.Χ. ανάγκασαν την κυβέρνηση σε μερική υποχώρηση. Ναι μεν θα πληρώσετε για φέτος αλλά το 2011 θα αλλάξουμε το σύστημα, είπε ο υπουργός ενώ επιτέθηκε στην προηγούμενη κυβέρνηση διότι όπως ανέφερε είναι έργο Σουφλιά και τα πράσινα τέλη και η έκτακτη εισφορά για πάνω από 2.000 κ.ε. Και πράγματι έτσι είναι. Δεν μπορούσε όμως η κυβέρνηση να πάρει πίσω αυτά τα μέτρα και να μην επιβαρυνθούν χιλιάδες πολίτες; Γιατί η κ. Μπιρμπίλη -στο όνομα του περιβάλλοντος- προχώρησε στη θέσπιση των τελών αυτών αφαιρώντας όμως τις ευνοϊκές ρυθμίσεις της ΝΔ για την απόσυρση των αυτοκινήτων; Το ΠΑΣΟΚ δηλαδή αύξησε τα τέλη αφενός και δεν επέτρεψε στους ιδιοκτήτες παλαιών Ι.Χ. να “ξεφορτωθούν” τα σαραβαλάκια τους που τώρα επιβαρύνονται τόσο πολύ.

Από την άλλη, ο κ. Παπακωνσταντίνου κάνει λόγο για τη θέσπιση ενός συστήματος στο οποίο τα τέλη θα συνδέονται με τη χρήση κι όχι την κατοχή του αυτοκινήτου. Πώς θα γίνει αυτό είναι ένα θαύμα. Θα μας βάλει μετρητές για να βλέπει πόσα χιλιόμετρα και που τα κάνουμε και πόσο ρυπαίνουμε; Σχέδια στα χαρτιά και στα λόγια χωρίς αντίκρισμα.

Πότε όμως το κατάλαβε ο λ. Γ. Παπανδρέου ότι υπάρχει πρόβλημα με τα τέλη κυκλοφορίας; Όταν πήγε ο ίδιος στις εφορίες να πληρώσει τα τέλη για το υβριδικό Lexus;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 30/12/2009 10:17:49

    Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έκαμε απόσυρση χωρίς να δώσει φράγκο, μάγκες οι σοσιαλιστές, όχι σαν την άλλη την επάρατη δεξιά που έδινε και 2.000!

  2. koronia96 avatar
    koronia96 30/12/2009 10:30:37

    Και το νομοσχέδιο για τους ημιυπαίθριους έργο Σουφλιά δεν ήταν. Δε δυσκολεύτηκε όμως να το πάρει πίσω γιατί κανείς δεν πήγαινε να τους δηλώσει και στο ταμείο δεν έμπαινε φράγκο.
    Τα υβριδικά (ακόμα και τα Lexus των 30-50 χιλιάδων euro) δεν πληρώνουν τέλη.

    • sotos avatar
      sotos @ koronia96 30/12/2009 10:49:30

      Καταρχην το οικονιζομενο ειναι Toyota Prius και οχι Lexus.
      Τα δε υβριδικα Lexus των εθνοπατερων κοστιζουν γυρω στα 62000 Ε, και ναι, δεν πληρωνουν τελη κυκλοφοριας για τα πρωτα 5 χρονια!

      • socrates avatar
        socrates @ sotos 30/12/2009 12:13:16

        Πράγματι το εικονιζόμενο είναι toyota αλλά ο αναρτών έχει δίκιο.
        Ο GAP διαθέτει καινούργιο μεγάλο τζίπ Lexus 4.000 κυβικών.

  3. Metoikos avatar
    Metoikos 30/12/2009 11:14:41

    ΚΑΛΑ ΠΟΣΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ GAP; ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟ HEAD UP DISPLAY ΚΑΙ ΧΑΣΚΟΓΕΛΑΕΙ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ;

  4. ANΩΝΥΜΟΣ avatar
    ANΩΝΥΜΟΣ 30/12/2009 14:04:07

    ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΝΕΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΕΩΣ 4 ΟΚΤΩΒΡΗ.ΑΝ Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ,ΟΠΩΣ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΡΣΗ Ή ΟΠΩΣ ΔΙΕΚΟΨΕ ΤΑ STAGE ΚΑΙ ΑΠΕΛΥΣΕ ΤΟΥς ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΡΑ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΠΑΣΟΚ.ΤΑ ΠΕΡΙ ΑΔΙΚΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΤΟ 2011 ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΠΑΣΟΚΙΚΩΝ ΑΕΡΟΛΟΓΙΩΝ.

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ ANΩΝΥΜΟΣ 30/12/2009 18:58:33

      ΑΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΥΣΤΟΧΟΤΑΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ !!!!!

  5. o aristos avatar
    o aristos 30/12/2009 16:09:48

    Είναι ακριβά φέτος και θα τα πληρώσει του χρόνου...

    Αυτά δήλωσε σε δημοσιαγράφους : "Επίσης, ο κ. Παπανδρέου απαντώντας σε ερώτηση για το ύψος των τελών κυκλοφορίας έδειξε να αναγνωρίζει τι υπάρχει πρόβλημα και ανέφερε ότι σύμφωνα με όσα πληροφορήθηκε από το υπουργείο Οικονομικών εξετάζονται αλλαγές για τα τέλη κυκλοφορίας του επόμενου έτους."

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/100-200.html

  6. εμμανουηλ avatar
    εμμανουηλ 31/12/2009 01:06:10

    Για σταθείτε ρε γκαρντάσια Πρωθυπουργος είναι, μη τα θέλουμε και όλα δικά μας.αλωστε ενας αριστερός δεν πληρώνει ποτέ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ εμμανουηλ 31/12/2009 01:07:41

      Σωστά. Του χρωστά η κακούργα η κοινωνία.

  7. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 31/12/2009 10:04:06

    Ολα στην Ελλαδα κακεκτυπο τελικα ξενων εμπνευσεων...Τα τελη κυκλοφοριας θα ειχαν νοημα αν υπηρχε εξ αυτων συντηρηση του οδικου δικτυου ( αγνωωτο πραγμα στην Ελλαδα αν παει κανεις Πατρα -Αθηνα π.χ.) για τα οποια εξ αλλου πληρωνουμε και αρμυρα διοδια για αγνωστο ακομα λογο..
    Αν υπηρχε ειδικο προγραμμα "καθαρισμου" κατα καποιο τροπο του περιβαλλοντος θα ειχε νόημα να υπαρξουν τα λεγομενα "πρασινα τελη" και παντα συμφωνα με τους εκπεμπομενους ρυπους κι οχι υποχρεωτικα με τη παλαιοτητα η το κυβισμο
    Η λογικη εν τελει ποια ειναι ?
    Ρυπαινε οσο θελεις αρκει να πληρωνεις ?
    Αν πληρωνεις ρυπαινεις λιγωτερο?
    Ο παραλογισμος και η ανικανοτητα σε ολο της το μεγαλειο!!!!

  8. κυριακος avatar
    κυριακος 01/01/2010 23:27:30

    οι πατατες ειναι εθνικο φαγητο απο την εποχη του Καποδιστρια