#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2010 10:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλήρης σύγχυση



Τελικά είμαι πολύ μπερδεμένος. Με βλέπω οσονούπω σε κανένα θάλαμο με λαστιχένιους τοίχους. Για το καλό μου. Και δεν εμφανίζεται πια και ο Δρ. Ρέγγας να με γιάνει… Έχουμε λοιπόν και λέμε.

-Η χούντα που ήταν στρατοκρατική και σούπερ πατριωτική, αποδείχθηκε πως διέλυσε το στράτευμα, έχασε τη μισή Κύπρο, και αν έμενε και λίγο περισσότερο, θα παρέδιδε μέχρι και τη Κρήτη στους Τούρκους.

-Ο Κ.Κ. ο πρεσβύτερος, που ήταν κάργα δεξιός και όργανο του παλατιού, και , και και… αυτός που την έκανε στο εξωτερικό με πλαστό διαβατήριο… αυτός τελικά νομιμοποίησε το ΚΚΕ, εγκαθίδρυσε τη μακροβιότερη δημοκρατία που έχουμε ζήσει ως χώρα, και ναι, μας έβαλε και στην ΕΕ. Not bad, που θα έλεγαν οι …Σουηδοί.

-Ο τροτσκιστής Ανδρέας Παπανδρέου, ο διαπρεπής καθηγητής οικονομικών, αυτός που φώναζε «Έξω οι Αμερικάνοι», τελικά μας σμπαράλιασε την οικονομία, μας δίδαξε τον δανεισμό, μας γέμισε δημόσιους υπαλλήλους, μοίρασε πλέρια δικαιώματα στον κάθε πικραμένο, και στο τέλος  οι Αμερικάνοι  έφυγαν από μόνοι τους, ενώ εμείς τους παρακαλούσαμε να μείνουν κι`άλλο… ή θυμάμαι λάθος; Ά ναι, ξέχασα και τα αραβικά πετροδολάρια που …πλημμύρισαν την οικονομία μας.

-Ο έτερος μαρξιστής καθηγητής, ο λογιστής Σημίτης… τι να πω; Μαγείρεψε τα βιβλία για να μπούμε στην ΟΝΕ, μας δίδαξε τις χρηματιστηριακές αρπαχτές, ανήγαγε το γλείψιμο των Αμερικανών σε επιστήμη, παρέδωσε τον Οτσαλάν στους φίλους μας, αγόρασε και καλά τα ss 300 (ακόμη μέσα στα πλαστικά τους είναι), και κατά τα άλλα όλοι μιλούσανε για τον σώφρονα και μετρημένο νηφάλιο πρωθυπουργό, που έπινε  μόνο πορτοκαλάδα… Την ώρα βέβαια που οι μίζες έπεφταν γύρω του σαν αστραπές.

-Ήρθε μετά ο φέρελπις Κ.Κ. ο νεότερος (και … ταχύτερος). Εν χορδαίς και οργάνοις. Ο εκλεκτός. Το μέλλον της δεξιάς παράταξης. Αποδείχθηκε λιγότερος του λίγου. Τίποτα άλλο.

-Και τώρα έχουμε τον τρίτο Παπανδρέου πρωθυπουργό. Που ενώ μας είπε πως λεφτά υπάρχουν, κάλεσε το ΔΝΤ πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις (εγώ πάντως λάλησα για τα καλά). Και μέσα στην αναμπουμπούλα, λες και δεν θα το καταλάβουμε, θυμήθηκε να ρίξει γέφυρες συνεργασίας με τους Τούρκους. Τι έγινε ρε παιδιά; Γιατί αυτή η πρεμούρα; Εδώ υποτίθεται πως διανύουμε τη μεγαλύτερη οικονομική κρίση από εποχής Τρικούπη… Γιατί τόσο νταλκάς να τα βρούμε τώρα αμέσως με τους Τούρκους; Και εν πάση περιπτώσει, ο μπαμπάς του δεν ήταν που φώναζε «Βυθίσατε το Χόρα!». Λόγω του μπαμπά του δεν έγινε και αυτός λαοπρόβλητος; Τι στο κόρακα συμβαίνει;

Και φτάσαμε σήμερα να έχουμε συμμαχία σταλινικών κομμουνιστών με δεξιούς, σοσιαλιστών με ακροδεξιούς, τη  Ντόρα Πασοκτσού, κλπ κλπ. Έχω μπερδευτεί.  Ειλικρινά.

Παρακαλώ, κλείστε με μέσα. Όπου νάναι. Για το καλό μου.

Strange Attractor

ΥΓ: Για τον Μητσοτάκη δεν θα πω τίποτα. Ο γιατρός μου είπε να διαγράψω τη τριετία του από τη μνήμη μου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2010 10:15:38

    διόρθωση: Κ.Κ. ο νεότερος (και ...Παχύτερος)

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 17/05/2010 10:25:45

    Ο Κ.Κ. ο πρεσβύτερος το είχε πεί έγκαιρα, ορθά-κοφτά και χωρίς περιστροφές:
    "Είμαστε απέραντο φρενοκομείο"!
    Έπρεπε και εμείς, οι λοιποί θνητοί, να το είχαμε καταλάβει.

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 17/05/2010 10:28:27

    Δεν χρειάζεται να κλειστεί κανείς μέσα, είμαστε κλεισμένοι έξω, και είναι φώς φανάρι τι "ίδρυμα" είναι εδώ έξω!

  4. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 17/05/2010 11:06:34

    Η τοπολογική αντιστροφή «μέσα-έξω» δεν ανατρέπει απλώς την ιδέα που έχουμε για την τρέλλα. Καταστρέφει και την ίδια την έννοια της «κλειστότητας», καταργώντας συνέχειες και λογικές συσχετίσεις. Απέναντί μου στο γραφείο έχω πάντα τη «σχετικότητα» του Escher, που νομίζω πως προφητεύει αριστουργηματικά τη σημερινή (;) μας κατάσταση, όπως και τις μη-συμμαχίες που μνημονεύει σαν άλλος Μπόρχες ο Strange …

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antiathlitikos 17/05/2010 15:09:19

      Αντιαθλητικέ: Σαν άλλος Μπόρχες... τι να πω; Με έστειλες. Για Μπουκόφσκι το προόριζα!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Strange Attractor 17/05/2010 15:23:25

        Σ΄ένα εκπληκτικό του κείμενο από την «Παγκόσμια Ιστορία της Ατιμίας» ο μεγάλος Αργεντίνος διηγείται την ιστορία ενός απετεώνα που παρουσιάζει σε μια αγγλίδα λαίδη έναν μπαρόβιο παρία σα το ναύαρχο γιό της που «γλύτωσε» δήθεν από το ναυάγιο του πλοίου του στη μέση του Ατλαντικού. Το αντίστροφο τέχνασμα είναι εδώ ότι ο παρουσιαζόμενος δε μοιάζει σε τίποτε με το αναζητούμενο πρωτότυπο και ο απατεώνας δε κάνει τίποτε για να τον φτιασιδώσει: δεν είναι δυνατόν να μη γίνει πιστευτό κάτι τόσο εξώφθαλμα διαφορετικό!

        ΥΓ: ένας διαρκής συνδυασμός λαβυρίνθου και μνημόνευσης και της πιο ασήμαντης λεπτομέριας είναι ο Μπόρχες – μ΄ένα ατελείωτα αυτοσαρκαστικό ύφος που υπονομεύει ταυτόχρονα και το «αντικείμενό» του και τον εαυτό. Νάσαι καλά!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/05/2010 11:08:11

    συμφωνώ με τον stgm, μέσα είμαστε και συνειδητοποιούμε ότι δεν μας αρέσει. Εμείς μέσα, και ο Παπανδρέου ο Γ' έξω, στο εξωτερικό, κάνει ομιλίες για άσχετα θέματα.

  6. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 17/05/2010 11:11:09

    Ωραίος ο stange.
    Ο ΚΚ ο πρεσβύτερος μουρλάθηκε στις κρατικοποιήσεις τη δεκαετία του 70΄και ο Σημίτης στις μετοχοποιήσεις.
    Ο Σαμαράς ήταν εθνικιστής όταν είπε ΟΧΙ στα Σκόπια, ο Αντρέας το 1993, λίγους μήνες μετά κάνει εμπάργκο ως πατριώτης.
    Αν βρεις καλή κλινική κάντη ανάρτηση

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 17/05/2010 11:18:28

      Οι κρατικοποιήσεις του ΚΚ ήταν τα αδίεξοδα του εγχώριου κεφαλαίου, η αγκυλωμένη οικονομία, το ανελέυθερο συνάλλαγμα και η λαθραία εξαγωγή του στην Ελβετία. Ο ΚΚ ο Α' αντί να επελευθερώσει, φυλάκιζε.

      Οι μετοχοποιήσεις του Σημίτη ήταν η λαϊκή συμμετοχή στο ξεπούλημα στους Γερμανούς. ο ΟΤΕ είναι κλασσικό παράδειγμα. Και ο Σκαραμαγκάς, και το Αεροδρόμιο, και η Γέφυρα (αυτή σε Γάλλους)

      Όσο για το εμπάργο του Αντρέα, χρυσές δουλειές για λαθρέμπορους και, μετά, ζήτω η ΕΚΟ.

      • ErnestoCHE avatar
        ErnestoCHE @ archaeopteryx 17/05/2010 13:25:57

        Kαι ζήτω το I4cense, η ΜΚΟ του Αντρίκου που αύριο ξεκινάει στο Χίλτον την 3η διεθνη "διάσκεψη" κλιματικής αλλαγής και ενεργειακής ασφάλειας ("energy security" =???). Oμιλητές: ΓΑΠ, Μπιρμπίλη (ε, αφου ο Αντρίκος είναι και νονός του τίτλου του ΥΠΕΚΑ - για να ταιριάζει με την ΜΚΟ του). www.i4cense.org

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 17/05/2010 11:13:01

    Παραξενε Ελκ.
    Ο ΚΚ ο β' προσπαθησε, ορα το "βετο" στα Σκοπια, τον αγωγο Μπουργκας-Αλεξανδρουπολης (γεφυρι της Αρτας εδω που τα λεμε), συμφωνια με Τουρκια για επαναπροωθηση λαθραιων και εισαγωγη της ΦΡΟΝΤΕΞ. Να λεμε και του στραβου το δικιο. Για ενα πραγμα ειμαι βεβαιος.
    Στα "μεγαλα" εργα του ΚΚ του α' επρεπε να περιλαβεις το '58 που εμπασε επισημως την τουρκια στην Κυπρο, την συμπαιγνια εργολαβων-"αντιπαροχεων" που μας εφτιαξε τις πολεις-κολασεις που ολοι ξερουμε, αυτο κι' αν δεν ειναι εγκλημα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος 17/05/2010 15:27:15

      Θα χρειάζονταν άλλες 3 σελίδες...

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2010 11:23:51

    Σωστός αν και μας βλέπω με το παλτουδάκι που κουμπώνει πίσω να μας μαζεύει το ιου ιου... αν και δεν χρειάζεται έχουμε περιχαρακώσει τη χώρα και δεν πλησιάζει κανένας επισκέπτης 10.000.000 ασθενείς και μας φέρνουν και μεταναστευτικούς νοσηλευτές για να μας προσέχουν

  9. ataktos avatar
    ataktos 17/05/2010 11:53:32

    "Στη σάρκα της δημοκρατίας ασέλγησα κι εγώ"

    "Ανάθεμα και κατάρα στους κλέφτες του δημόσιου βιου...κρεμαλα στους πολιτικούς.... να πάνε φυλακή τα λαμογια...κάθαρση τωρα…είναι μερικες απ τις κραυγές των αγανακτισμένων ελληνων για την κριση .Κριση που δειχνει αξεπεραστη οσα δις.ευρω και να μας δανεισουν..κριση που δεν είναι μονο λογιστικη,κριση που...

    δεν αποτυπωνεται μονο σε οικονομικα μεγεθη,αλλα είναι κριση βαθυτατη και ριζωμενη πια στις ζωες ολων μας.Ειναι κριση αξιων,νοοτροπιας και ηθους.

    Ειμαι ενας πολιτης που ζω και εργαζομαι στη χωρα αυτή και θεωρω τον εαυτο μου μοναδικο και αναντικαταστατο,σπανιο ειδος της ανθρωπινης αλυσιδας που ολοι πρεπει να φροντιζουν για μενα γιατι ...εχουμε δημοκρατια.Γειτονα,συμπολιτη,συνανθρωπε μπορει να μην καταχραστηκα δημοσιο χρημα μπορει να μην εγινα πολιτικος μπορει να μην εχτισα βιλες μπορει να μην εκανα χλιδατους γαμους στο εξωτερικο μπορει να μη μπηκα σε κοτερο ποτε μου αλλα σε εκλεψα και εγω,και σε θα σε κλεβω συνεχεια και καθημερινα γιατι ειμαι συμφεροντολογος,ατομιστης ,ναρκισσος ασυνεπης που δεν ξερω τι θα πει αυτοκριτικη και παντα μου φταινε οι αλλοι .

    Σου κλεψα την ησυχία σου όταν για να επιδειχτώ στη γειτονια περασα απ το σπιτι σου με διαπασων τη μουσικη και την εξατμιση να μουγκριζει.

    Σου κλεψα την γαληνη σου όταν προσπαθησες να περασεις τη διαβαση πεζων και εγω εστεκα αγερωχος με το 36 ατοκες δοσεις αυτοκινητο μου πανω της.

    Σου κλεψα τη θεση παρκινγκ βαζοντας οριζοντια τη μηχανη μου γιατι στη γειτονια υπαρχω μονο εγω και η γυναικα μου πρεπει να παρκαρει χωρις να δυσκολευτει όταν ερθει απ τη δουλεια.

    Σου κλεψα τη ουρα στο σουπερ μαρκετ,γιατι βιαζομουν.

    Σου ζητησα 120 ευρω για να σου βαλω ένα αιρ κοντισιον χωρις να σου κοψω αποδειξη.

    Σου πηρα 100 ευρω την ημερα για ένα δωματιο το χειμωνα σε χωριο της ελληνικης υπαιθρου γιατι μια καντηλήθρα στην παρουσιασα για τζακι.

    Μου πληρωσες 4 ευρω τον καφε και 6 ευρω τη χωριατικη και 10 ευρω το ποτο γιατι ολοι τοσο τα εχουν.

    Εκμεταλευτηκα την πετρελαικη κριση και χωρις καθυστερηση σου ανεβασα την τιμη στα καυσιμα αισχροκερδοντας εις βαρος σου ενώ ξεχασα να τις κατεβασω όταν περασε η κριση.

    Σου στερησα τα δελτια κοινωνικου τουρισμου γιατι μπορω να αποκρυπτω εισοδηματα και να εμφανιζομαι σαν δικαιουχος.

    Πηρα επιδοματα και επιδοτησεις με πλασματικα στοιχεια και τωρα φωναζω να φερουν πισω τα κλεμενα

    Σηκωσα κοματικες σημαιες ενιωθα δεος όταν με κερναγε και με χαιρετουσε ο βουλευτης στο καφενειο,ψηφιζα για ιδιοτελεις σκοπους ξερογλυφομουν στα πολιτικα γραφεια για να εχω έναν ανθρωπο για τις δουλειες μου και τωρα απαιτω να παει φυλακη.

    Έδωσα φακελακι σε γιατρο για να σε παρακαψω στη λιστα και να σωθώ εις βαρος σου.

    Λάδωσα το μηχανικο της πολεοδομιας να κανει τα στραβα ματια μεχρι να σηκώσω το αυθαιρετο σε δασικη εκταση και μετα πηγα στο συνταγμα σε καντηλοφορια να κλαψω για τα δαση που καηκαν.

    Εψαξα και βρήκα γνωστο στην εφορια να γλιτώσω το προστιμο που μου επιβλήθηκε για φορολογικες παραβασεις και μετα παραπονέθηκα για τη διαπλοκη.

    Προειδοποίησα με φωτεινο σινιαλο παραβατες οδηγους για υπαρξη τροχονομικου μπλοκου και μετα διαμαρτηρηθηκα γιατι η τροχαια δεν τους γραφει.

    Πεταξα το αδειο πακετο τσιγαρων απ το αυτοκινητο και μετα θυμωσα με την αμελεια των αρχων να καθαρισουν τα φρεατια και να πλημυρίσει η γειτονιά μου.

    Σε εμποδισα να περπατησεις ελευθερα στο πεζοδρομιο γιατι αφησα το αυτοκινητο, μιας και πεταχτηκα για δυο λεπτα σε μια δουλεια.

    Τα εβαλα με τους αλλοδαπους που μολυνουν την χωρα μου ενώ τους εκμεταλλεύτηκα για φτηνή και ανασφαλιστη εργασια

    Εβγαλα το σκυλο βολτα δηλώνοντας τη ζωωοφιλια μου αλλα ξεχναω να μαζεψω τα περιτωματα του υπονομευοντας την υγεια σου .

    Εμπιστεύτηκα τους δημοσιογραφους, τους θεωρησα αυθεντιες,τους αφησα να με καθοδηγησουν…με μπερδεψαν με αλλοτριώσαν.

    Μου ειπανε πως οι γερμανοι συντακτες του Spiegel είναι ανθελληνες ενώ ειδα την ιδια μερα οπαδους των δυο μεγαλων ομαδω να μη σέβονται την ανακρουση του εθνικου υμνου.

    Μου ειπανε πως ξενοι ετοιμαζονται να αγορασουν νησια μας και ειδα ελληνες να καταπατουν την ακτογραμμη φτιαχοντας ιδιωτικα λιμανια και να μου ζητουν χρηματα ώστε να μου επιτρεψουν το μπανιο.

    Μου ειπανε πως τα σταδια των ολυμπιακων αγωνων φτιαχτήκαν για μενα και θα μεινουν σε μενα και ειδα να δινονται στην οικονομικη ελιτ και στις αθλητικες εταιρίες.

    Μου ειπανε πως ο διαγωνισμος τραγουδιου της eurovision είναι εθνικη υποθεση ενώ ειδα πως είναι ένας θιασος που τρεφει το life style με χρηματα φορολογουμενων.

    Μου ειπανε πως η επενδυση του χρηματιστηριου εχει εγγυημένες αποδοσεις και οι προβλεψεις είναι αισιοδοξες και ειδα μια καλοστημενη κομπινα με την ομηρια χιλιαδων μικρο επενδυτων.

    Μου ειπανε πως μετα τις κραυγες των ζωντανων συνδεσεων υστερα από μαγαλες τραγωδιες και καταστροφες το μαχαιρι θα φτασει στο κοκαλο και ότι θα παρακολουθουν την υποθεση και ειδα νατην συγκαλύπτουν και να την ξεχνουν.(σαμινα σεισμοι πυρκαγιες χρηματιστηριο)

    Μου ειπανε πως οι δημοσιογραφοι είναι οι ελεγκτες της εξουσιας και προστατες των αδυνατων και ειδα να γίνονται εκδοτες,κομιστες και διαπλεκομενοι με το κεφαλαιο και τη εξουσια.

    Μπερδευομαι ρε γαμωτο δυσκολευομαι να καταλαβω.Η σύγχυση μεγαλη...!

    Ενώ ηξερα πως τα τανκς που κατεβηκαν στους δρομους και κατελυσαν την δημοκρατια αυτό ζημιωσε τη χωρα μου,ειδα πως οι αγροτες μπορουν να κλεινουν τους δρομους,οι λιμενεργατες τα λιμανια γιατι τα αιτηματα των συντεχνιων είναι πιο πανω απ τα δικα μου δικαιωματα.

    Ενώ ηξερα πως η αριστερα είναι προοδευτικο κινημα ειδα ότι αποτελει τροχοπεδη σε κάθε μεταρυθμιση.

    Ενω ηξερα πως η δεξια είναι πατριωτικο κομα ειδα να σαμποταρει τους θεσμους και να διαβρωνει τις αξιες και το νομιμο να γινετε ηθικο

    Ενώ ηξερα πως σοσιαλισμος είναι αναδιανομη εισοδηματος και κοινωνικη δικαιοσυνη ειδα πλουτισμο ημετερων,σκανδαλα,και κοινωνικη ανισοτητα.

    Ενώ ηξερα πως ο εθνικιστης θεωρει την πατριδα του υπερ ανω ολων,ειδα να φορα τη ναζιστικη μποτα και τον αγκυλωτο σταυρο που το 41 εισεβαλε στη πατριδα του και σκοτωσε ελληνες.

    Ενώ ηξερα πως ο αναρχικος είναι φορεας επαναστατικων ιδεων και εναντιωνεται στο συστημα,ειδα να πηγαινει στις καταληψεις με ταξί,να ντυνεται με γνωστες φιρμες πολυεθνικων,και να επικαλειτε το ιδιο το συστημα που θελει να ανατρεψει.

    Ενώ ηξερα πως ο συνδικαλιστης είναι προαγωγός τον δικαιωματων των εργαζομενων και ακαμπτος υπερασπιστης,ειδα να γινεται βουλευτης και να διαπλεκεται στα γραναζια της εργοδοσιας.

    Ενώ ηξερα πως τα κοματα είναι στυλοβατες της δημοκρατιας ειδα να αυθαιρετουν να εμφανιζονται σαν συμμοριες και να καπηλεύονται τους θεσμους.

    Και τοτε εχασα τελειως τον ελεγχο..

    Ενώ ηξερα πώς είναι να φερεσαι σαν πολιτης και σαν ανθρωπος εχοντας υποχρεωσεις και δικαιωματα προτιμησα να φερθω σαν καταναλωτης και χουλιγκανος.

    Ενώ οι καλυτεροι μου φιλοι είναι παναθηναικοι πηγα στο καραισκακη να τους βρισω τη μανα και να τους πεταξω φωτοβολιδες γιατι η χαρα της νικης είναι μονο δικο μου προνομιο.

    Ενώ ελεγα πως οι πολιτικοι είναι εντολοδοχοι ξενων συμφεροντων και υπηρετουν οικονομικους παραγοντες,με φανατισμο τους υποστηριζα στις εκλογες δινοντας τους μια ακομη ευκαιρια…και καπως ετσι εφτασα να ζω το ψέμα μου συμπολιτες…

    Επιδοθηκα σε ασταματητη καταναλωση προκειμενου να βρω ταυτοτητα

    Υποτιμησα τη σημασια της παιδειας και των αξιων και προτιμησα να μιμηθω το life style της τηλεορασης.

    Ταυτισα την ευτυχια με το τριημερο στην αραχωβα και το 4Χ4 τζιπ.

    Η αυταπατη της παντοδυναμιας μου ενισχυθηκε με την πιστωτικη καρτα.. μπορουσα να αποκτησω περισσοτερα από οσα δικαιουμαι.

    Χωρις εγκρατεια ζητησα να δανειστω για να απολαυσω αγαθα που εβλεπα να απολαμβανουν οι πλουσιοι και ηθελα να τους μοιασω.

    Εγκατελειψα το χωριο μου για να γινω υπαλληλος των 700 ευρω.

    Αφησα την ποιοτητα ζωης στην υπαιθρο για να ζησω σε ένα δυαρακι στη κυψελη.

    Περιφρονησα τα πανηγυρια στην επαρχια γιατι στα μπουζουκια πια γινεται η επιδειξη και το νυφοπαζαρο.

    Ενιωθα σπουδαιος αν τη δευτερα το πρωι μιλουσα στη δουλεια για το διημερο που περασα στα χιονια η τη κρεπαλη στα μπουζουκια.

    Χρεοκοπησα νεοελληνα...γιατι πια δεν ξερω τι είναι σωστο και τι λαθος,τι είναι δικαιο και τι αδικο.ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ..δε θα λυτρωθώ απ τα spreads ουτε απ τους οικους αξιολογησης..

    Για να σηκωθω ξανα χρειαζεται περισυλλογη συγκεντρωση και αυτοκριτικη χρειαζεται εσωτερικη επανασταση.

    Ηρθε ο καιρος να αλλαξω ,γιατι αν δε το κανω η νεα γενια από λαμογια παραμονευει να παρει τη θεση των απερχομενων και το νέο κυμα σκανδαλων που θα παραξει ξανα το συστημα θα με βρει παλι να σκουζω σα βικτωριανη παρθενα..’’κλειστε τους ολους φυλακη΄΄!!"

  10. Σαος avatar
    Σαος 17/05/2010 12:21:08

    Δείτε το παρακάτω για να καταλάβετε τι εστί σύγχυση!!!
    http://taxalia.blogspot.com/2010/05/blog-post_5259.html

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Σαος 22/03/2011 22:43:23

      @Σαος

      Δεν είναι καθόλου σύγχυση. Ενα τμήμα του κομματικού μηχανισμού του ΠαΣοΚ ετοιμάζεται και πιάνει στασίδι για την επόμενη μέρα. Αριστερή Πρωτοβουλία του ΠαΣοΚ λέγονται. Και θα εφαρμόσουν το ίδιο κόλπο που εφάρμοσε ο Χρούστσωφ με την απο-σταλινοποίηση: Καταγγελία των προηγουμένων για παρέκκλιση από τις σοσιαλιστικές αρχές και μπλα μπλα και δώστε μας την ψήφο σας να σας σώσουμε.

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Το ίδιο κόλπο έπαιξε πολλές φορές ιστορικά. Και στην Κίνα ας πούμε μετά τον Μάο

  11. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 17/05/2010 12:30:34

    Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι όλες οι κυβερνήσεις ήταν γκόμενες του ξένου προστάτη.
    Αυτές που πολιορκούσα στις δισκοθήκες άλλα μου έλεγαν και άλλα εννοούσαν. Οι κυβερνήσεις, επειδή το διακύβευμα στην περίπτωσή τους δεν είναι το one night stand αλλά το many centuries stand, άλλα έλεγαν, άλλα εννοούσαν και άλλα έπρατταν.
    Μπορεί οι γκόμενες να μας τρελάνανε, οι κυβερνήσεις όμως δεν μας άφησαν ούτε ένα κύτταρο του εγκεφάλου αγκάστρωτο.