#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλήρης κυβερνητική ασυνεννοησία





Εχουν τεράστιο πρόβλημα επικοινωνίας και συνεννόησης στην κυβέρνηση ακόμη και για υποθέσεις όπως τα διόδια. Πριν από μερικές ημέρες βγήκε ο υφυπουργός Υποδομών, Γ. Μαγκριώτης και προανήγγειλε μειώσεις πάνω από 50% των διοδίων στα υπό κατασκευή τμήματα των οδικών αξόνων.

«Μιλάμε για μείωση ακόμη και πάνω από 50% στα υπό κατασκευή τμήματα», ανέφερε ο κ. Μαγκριώτης, σε συνεντεύξεις του και έμειναν όλοι κάγκελο. Οι πληροφορίες λένε ότι έμειναν κάγκελο τόσο στην κυβέρνηση όσο και οι εργολήπτες οι οποίοι στη συνέντευξη τύπου που παραχώρησαν την Τρίτη «άδειασαν» τον υφυπουργό. Παραδέχθηκαν ότι έχουν υπάρξει αδικίες κι ότι πρέπει να γίνουν μειώσεις διοδίων αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είπαν για πάνω από 50%. Τρελοί είναι να κάνουν κάτι τέτοιο; Εκτός αν το κάνει η κυβέρνηση και δεν εισπράττει φράγκο από τους δρόμους.

Στη χθεσινή συνέντευξη τύπου του υπουργού, Δ. Ρέππα, ήρθε η επιβεβαίωση της Βαβέλ που επικρατεί. Φυσικά ο υπουργός δεν δεσμεύτηκε για κανένα ποσοστό μείωσης των διοδίων.  «Θα πρέπει να δούμε μία εκλογίκευση στην κλιμάκωση του ύψους των διοδίων, ιδίως για τμήματα των αυτοκινητοδρόμων που είναι υπό κατασκευή», τόνισε ο κ. Ρέππας και πρόσθεσε: «Θα πρέπει να προβλέψουμε μία εκπτωτική πολιτική για συχνούς χρήστες».

Δηλαδή, σε απλά ελληνικά, τι 50% και πράσινα άλογα, κανένα εκπτωτικό κουπόνι θα κόψουμε για να πάψει και το κίνημα «Δεν πληρώνω».

Επειδή ο κ. Μαγκριώτης είναι έξυπνος και έντιμος πολιτικός καλό θα είναι να συνεννοείται με τον προϊστάμενό του προτού ανακοινώνει μειώσεις πάνω από 50%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cveng avatar
    cveng 10/02/2011 11:17:48

    θελετε να μου πειτε οτι πραγματικα πιστευετε στην εκδοχη της ''ασυνεννοησιας'';;;ανακατευουν το καζανι για να θολωσουν τα νερα.οταν δεν ξερεις τι πραγματικα γινεται,τοτε δεν εχεις ιδεα για τα επομενα βηματα που πρεπει να ακολουθησεις.οσοι ακουσαν περι μειωσης θα ηρεμησουν,οσοι δεν το ακουσαν...δεν θα αλλαξει τιποτα για αυτους.οι πασοκοι ξερουν πολυ καλα να διαχειριζονται τις μαζες και να αποσυμπιεζουν τις καταστασεις.θα βγει και κανα δημοσιευμα περι ''εντονης διαφωνιας του ταδε'' και θα πουμε και μπραβο.

    • cveng avatar
      cveng @ cveng 10/02/2011 11:19:07

      οταν λεω δημοσιευμα, εννοω ''διαρροη''.παντα πιανει περισσοτερο.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ cveng 10/02/2011 11:21:55

        Χαχαχα! Έχεις κάνει διατριβή βλέπω στο συστημα πασοκ.

        • cveng avatar
          cveng @ Ηλίας 10/02/2011 11:37:09

          το εχω νιωσει στο πετσι μου τοσα χρονια...μιλαμε για διωξεις,οχι αστεια,ιερα εξεταση του μεσαιωνα!φανταζομαι ο περισσοτερος κοσμος παντως εχει να διηγηθει καποια ιστορια!

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ cveng 10/02/2011 12:32:51

            Εννοείς ο περισσότερος κόσμος που δεν είναι πασοκόστοκος που πάσχει από σύνδρομο της Στοκχόλμης...

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ tsilivithras 10/02/2011 14:26:50

            Σύνδρομο Πασοκο-στοκο-χόλμης...

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ TopGunZ 10/02/2011 17:01:54

            φτου σκουλικομυρμηγκοτρυπα...

  2. ataktos avatar
    ataktos 10/02/2011 11:36:18

    το πελεκούδι ... άναψε

  3. zackii avatar
    zackii 10/02/2011 11:55:17

    Ελπίζω ότι καταλαβαίνετε τι εννοεί το ΠΑΣΟΚ θα φτηνύνουν τα διόδια. Θα πέσουν μεν οι τιμές αλλά τη διαφορά θα κληθεί να την πληρώσει το δημόσιο στους κατασκευαστές, δηλαδή οι...γνωστοί ηλίθιοι, εμείς.
    Αυτή η κυβέρνηση δεν έχει κάνει τίποτα ούτε και θα κάνει προς όφελος του πολίτη. Γιαυτό σας λέω να είστε πάντα με οποινδήποτε απεργεί. Ακόμα κι αν θίγονται στην συγκεκριμμένη χρονική περίοδο τα συμφέροντά σας και βλέπεται ένα νομοσχέδιο στη σωστή κατεύθυνση είναι βέβαιο ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Από κάπου θέλουν να σας τα πάρουν και όταν το καταλάβετε θα είναι αργά....Κοιτάξτε όλα τα νομοσχέδια που έχουν ψηφίσει και θα το διαπιστώσετε. Και αν δυσκολεύεστε...εδώ είμαι

  4. butcher avatar
    butcher 10/02/2011 11:58:55

    Επειδή ο κ. Μαγκριώτης είναι έξυπνος και έντιμος πολιτικός
    ==
    Αληθεια??
    Και δεν του φαινεται..

    Το "εξυπνος" σχετικο ειναι. Εγω φερ ειπειν ΔΕΝ ΘΕΛΩ να βλέπω πατσοκ ,ουτε υπουργο να με εκανε.Κουτος ειμαι?
    το "εντιμος" απο που ..τεκμαιρεται??

    Συμφωνω με το cveng.
    Τελικα θα ασχολουμαστε με τις ... "διαφωνιες" των πασοκων!!
    Και θα χασουμε την ..μπαλλα.

  5. zame avatar
    zame 10/02/2011 12:10:26

    Eπιδει
    Στην Χωρα μας ζουμε την ΔΙΠΛΗ ΚΡΙΣΗ. την παγκοσμια οικονομικη & την εσωτερικη κοινωνικοπολιτικη.
    ετσι λοιπον πολυ ευκολα και κατα το δοκουν "μπερδευουν" τον κοσμο με τα "θεματα".
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΟ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ..ΜΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ.
    & ετσι ευκολα να γλιστρήσει με οτι αλλο οτιδηποτε..και να δωσει το δικαιωμα να ακουστουν και επικαλεστουν
    ενα σωρό χαρακτηρισμους & δικαιολογιες..τυπου δεν πληρωνω ενοίκιο... δεν πληρωνω φορους..δεν πληρωνω..γενικα..) παίρνοντας ανεπιθύμητες διαστασεις ευλογης ΑΝΑΡΧΙΑΣ.

    Οτι Ακριβως υποψιαζομουν και φοβομουν με την επιπολαιοτητα και διψα για προβολη ορισμενων "εξυπνακιδων"
    που με την σταση & συμπεριφορα εδωσαν την δυνατοτητα να ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΘΕΙ η ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ
    ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ & ΑΠΑΞΙΩΣΗ
    στην ποιο ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΙΑ ..σχετικα με τις ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ των αυτοκινητοδρομων
    στριμώχνοντας την ποιο ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΜΕΝΗ αντιδραση του κοσμου σε "απροστατευτο" ΚΙΝΗΜΑ που ΝΑ εμπεριέχει μια ΕΚΡΗΚΤΙΚΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΑΝΑΡΧΙΑ .(οπως ευλογα αυτοματοποιείτε)
    Ηρθε και εδεσε να γινει "βουτυρο στο ψωμι" των ΜΕΓΑΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΣΤΩΝ καθαριζοντας την "ΚΡΑΥΓΗ" γιατι μαλλον σαν κραυγη θα μεινει ...με μια σχετικη μειωση των διοδιων...!
    *ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ.. ΛΕΜΕ.
    *ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΩΝ ΕΡΓΩΝ
    *ΜΕΙΩΣΗ 50% ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΙΟΔΙΑ & ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ
    ...& ΝΑΙ γιατι οχι να ξαναδουμε αυτες τις συμβασεις παραχωρησης ..ετσι δεν υποσχεθήκατε κυριε υπουργε μας

    ....ΕΝΑ ΕΝΑ τα θεματα

  6. spyros avatar
    spyros 10/02/2011 12:24:24

    Σκόπιμα δημιουργούν την σύγχυση διότι:
    για το δρόμο Κόρινθο Πάτρα
    Τα μέχρι πρίν 4 ημέρες εισπραχθέντα διόδια όπως ανακοίνωσε ο υπουργός ανέρχονται στα 165 περίπου εκατομύρια ευρώ. Το μέχρι σήμερα κόστος κατασκευής έχει φθάσει το ποσό των 150 εκατομύρια ευρώ. Δηλαδή για το μέχρι σήμερα έργο, έχουν πλεόνασμα περίπου 15 εκατομύρια ευρώ.
    Η σύμβαση παραχώρησης υποχρεώνει να παραδόσουν το έργο μέχρι το τέλος του 2012. Αν δεν γίνει τότε παύουν να εισπράτουν τα διόδια. Για να μην χάσουν οι εργολάβοι κοι οι μιζαδόροι υπουργοί, δημιουργούν τη σύγχυση ώστε να υπογράψουν νέα σύμβαση με άλλους όρους, με σκοπό να διαγραφούν οι παλαιοί όροι, και να συνεχίσουν να εισπράτουν απο τα διόδια.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ spyros 10/02/2011 17:29:23

      Σταμάτησαν ολα τα μισθωμένα φορτηγα στο δρόμο κορινθο πατρα μεχρι τουλαχιστον τέλος μαρτίου οπως τους ανακοίνωσαν. Τους έχουν δε, δύο μήνες απλήρωτους οι μεγαλαοεργολάβοι. Φίλος μου με 5 φορτηγα τα εχει παίξει, πρέπει να πληρώσει 12000 πετρέλαια και τους οδηγούς. Αυτοί ειναι οι τζαπατζηδες.

  7. λολιτα της αθήνας avatar
    λολιτα της αθήνας 10/02/2011 13:09:06

    φυσικα και παιζει η δοκιμασμενη πασοκικη συνταγη good cop/bad cop με οποιοδηποτε πασοκικο κατακαθι στον στιγμαιο ρολο του ντερτι χαρυ της ξανθοπουλειας αυτοθυσιας. παιζει ομως στο πενηντα-πενηντα και η πιθανοτητα πραγματικης ασυνενοησιας σε αυτον τον περιοδευοντα θιασο μπουλουκι που αυτοαποκαλειται ηλεκτρονικη (δια)κυβερνηση. στην τελικη ομως ο αντικτυπος αυτων των "ασυνενοησιων" ειναι ισος με το κλασιμο μιας αγελαδας στο παγκοσμιο ισοζυγιο μεθανιου-μονο οι εναπομειναντες πασοκοι και οι αναγνωστες των "νεων" δινουν σημασια σε οποιοδηποτε κυβερνητικο φληναφημα

    • cveng avatar
      cveng @ λολιτα της αθήνας 10/02/2011 13:21:18

      συμφωνω γενικα μαζι σου αλλα επιμενω(!):οταν τους παρουσιαζουμε ως απλα αχρηστους ηλιθίους,τους απενοχοποιουμε!μια χαρα υπαλληλισκοι ειναι,στο θεμα των διοδιων και των συμβασεων δεν χωρανε λαθακια,''δεν ειμαι ενημερωμενος επαρκως'' κτλ γιατι πολυ απλα δεν ειναι στα χερια τους η κατασταση!εντολες ακολουθουν!ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...

  8. Ηλίας avatar
    Ηλίας 10/02/2011 13:10:31

    Αναπαράγω από σχόλιο στο πρώτο θέμα στο διαδίκτυο:

    Σύνταγμα της Ελλάδας Άρθρο 4 , παρ. 5 "# Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους." (...) άρθρο 5 , παργ. 4 :Απαγορεύονται ατομικά διοικητικά μέτρα που περιορίζουν σε οποιονδήποτε Έλληνα την ελεύθερη κίνηση ή εγκατάσταση στη Χώρα, (....) Άρθρο 61 , παρ.2 : Ο βουλευτής διώκεται μόνο για συκοφαντική δυσφήμηση, κατά το νόμο, ύστερα από άδεια της Βουλής. (...) Άρθρο 78 παρ. 1 : Κανένας φόρος δεν επιβάλλεται ούτε εισπράττεται χωρίς τυπικό νόμο που καθορίζει το υποκείμενο της φορολογίας και το εισόδημα, το είδος της περιουσίας, τις δαπάνες και τις συναλλαγές ή τις κατηγορίες τους, στις οποίες αναφέρεται ο φόρος (...) Αρθρο 106 , παρ 2 : Η ιδιωτική οικονομική πρωτοβουλία δεν επιτρέπεται να αναπτύσσεται σε βάρος της ελευθερίας και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ή προς βλάβη της εθνικής οικονομία ( ...) Αρθρο 120 , παρ. 4 : Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία ....!!!!!!

  9. zame avatar
    zame 10/02/2011 13:32:00

    *Αρθρο 106 , παρ 2 : Η ιδιωτική οικονομική πρωτοβουλία δεν επιτρέπεται να αναπτύσσεται σε βάρος της ελευθερίας και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ή προς βλάβη της εθνικής οικονομία (αν παρει ενα δωρακι η Εθν. Οικον. ομως ? οκ.) ...xaaxaaa καλΟΟΟ ! αυτο
    *Άρθρο 4 , παρ. 5 “# Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.”..ΠΡΟΤΑΣΗ στα διοδια που ειναι υπο κατασκευη ναΜΠΕΙ ΤΑΜΠΕΛΑ που να λεει ( ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ)

  10. Γιώργος avatar
    Γιώργος 10/02/2011 16:23:31

    Δεν έχουμε ανάγκη. Ο Γκλέτσος, ο νέος εθνικός μας ήρως θα καθαρίσει.

  11. zame avatar
    zame 10/02/2011 17:48:28

    ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ.. ειναι τουλαχιστον (βαθεια , υποπτα & επικίνδυνα).. ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ (σε ήπια έκφραση)
    που η ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΣΗ & ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ του ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΥ (που μας προέκυψε με το θέμα των Διοδίων)
    με χαρακτιριστηκη ευκολία ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΕ , ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ & ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΕ σε ΠΑΡΑΒΑΤΗΚΟΤΙΤΑ.
    "αποθεώνοντας" την ΣΤΕΡΕΑ ΒΑΣΗ ΛΟΓΙΚΗΣ που πρόσφατα επικαλέστηκε ο κύριος Υπουργός μας.

  12. zame avatar
    zame 10/02/2011 20:13:57

    Τι ελεγε ο ΡΕΠΑΣ?... στα πλαισια μιας Στερεας Λογικης..?
    Οοοπς!...200 euro και τις Πινακιδες για 20 μερες...ειναι καλα..να το αφήσω εκει ..?
    ισως & ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ.!
    ..αληθεια ποσο ποιο "χαλια" μπορουνε να γινουνε..?