#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλήρες πολιτικό και οικονομικό αδιέξοδο



Το δίλημμα επικαιροποιημένο μνημόνιο ή εκλογές είναι αποφασισμένος να θέσει ο Παπανδρέου μετά το Πάσχα ενώπιον της αντιπολίτευσης  προκειμένου με αυτόν τον τρόπο  να εκβιάσει τη συναίνεση. Μπροστά στο οικονομικό αδιέξοδο, την πίεση των μεγαλοεπιχειρηματιών και των Τραπεζιτών  αλλά κυρίως του πολιτικού κόστους που δείχνει να βουλιάζει το ΠΑΣΟΚ, ο Παπανδρέου και οι συνεργάτες του αποφάσισαν χθες σε σύσκεψη «ολίγων» στη Βουλή πως «η κατάσταση δεν πάει άλλο», ότι «δεν μπορεί να πληρώσει τη νύφη» μόνο το ΠΑΣΟΚ και πως η μόνη λύση είναι η συναίνεση όλων ή των περισσότερων κομμάτων για να παρθούν οι οποίες «σκληρές» αποφάσεις..

Αναλυτικά:

Η κατάσταση στο εσωτερικό του κυβερνώντος κόμματος προσιδιάζει με καζάνι που βράζει, λίγο πριν από την έκρηξη!

Υπουργοί,   βουλευτές  και κομματικά στελέχη έλεγαν χθες ότι  « η κοινωνία δεν μπορεί να αφομοιώσει άλλα μέτρα».

Οι υπουργοί δείχνουν αδύναμοι να εξαγγείλουν και να εφαρμόσουν πρόσθετα μέτρα.

Φοβούνται ότι μια πιθανή αναδιάρθρωση θα οδηγούσε σε κατάρρευση του τραπεζικού και ασφαλιστικού συστήματος της χώρας.

Και όλα αυτά, ενώ η  Κυβέρνηση έχει δεσμευτεί ότι στις 15 Απριλίου θα ανακοινώσει το μεσοπρόθεσμο δημοσιονομικό πρόγραμμα.  Το οποίο μέχρι τώρα κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς θα περιλαμβάνει, πέρα από κάποιες γενικές αναφορές για  αποκρατικοποιήσεις, την αξιοποίηση της κρατικής περιουσίας και πιθανότατα και κάποια μέτρα άμεσης ισχύος διότι ο προϋπολογισμός έχει πέσει έξω για τα καλά.

Παράλληλα, οι καθημερινές σχεδόν ανταρσίες των  βουλευτών του σε διάφορες κυβερνητικές επιλογές τείνουν να εξελιχθούν σε ανοικτή εξέγερση εναντίον της κυβέρνησης. Ο κ. Παπανδρέου πιέζεται από παντού να κάνει κάτι.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθαν χθες και οι νέες προειδοποιήσεις του Γιούνκερ,  για το έλλειμμα.   Οι παρατηρήσεις του , που έγιναν μετά από συνάντηση με τους υπουργούς Οικονομικών της Ευρωζώνης, υποδηλώνουν την αυξανόμενη ανησυχία των χωρών της ΕΕ, ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να σταματήσει την διεύρυνση του χάσματος μεταξύ των δαπανών και των εσόδων.

Το κλίμα έχει αλλάξει

Σύμφωνα με πληροφορίες του Antinews το αποτέλεσμα των τελευταίων επαφών του κ. Παπανδρέου σε Ευρώπη, Αμερική ήταν τελείως αποθαρρυντικό.  Και μόλις έκλεισε χθες το τηλέφωνο και στον τελευταίο συνομιλητή του, κάλεσε τη γραμματέα του και της ζήτησε να συγκεντρώσει τους πλέον στενούς συνεργάτες του για να τους ανακοινώσει τις αποφάσεις του.

Βέβαια και ο ίδιος δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Η λανθασμένη του οικονομική  πολιτική συνέβαλε σε πολύ μεγάλο βαθμό στην επιδείνωση. Και κυρίως (όπως από την αρχή, την πρώτη κι όλας στιγμή το είχαμε επισημάνει), η απόφασή του να μειώσει μισθούς και συντάξεις για να εξοικονομήσει οξυγόνο για τα δέκα από τα χίλια μέτρα που χρειάζονταν να ανέβει έως την επιφάνεια, ήταν καταστροφική.

Αυτή ακριβώς η απόφαση συνέβαλε στο να κλείσουν δεκάδες χιλιάδες καταστήματα και επιχειρήσεις.

Οδήγησε  ακόμα και τον απλό λαό να αποσύρει από τις Τράπεζες τις καταθέσεις του και να τις μεταφέρει στο εξωτερικό ή αλλού.

Τους φόβισε να καταναλώσουν και έτσι οδήγησε σε κλείσιμο και άλλες επιχειρήσεις λόγω έλλειψης αγοραστικού κοινού.

Αυτά είναι τα εγκληματικά λάθη της κυβερνητικής οικονομικής πολιτικής.

Και αυτά τα λάθη κατά την προσφιλή τακτική του ο κ. Παπανδρέου  θα επιχειρήσει  τώρα να τα μετακυλήσει σε όλα τα κόμματα.

Το δίλημμα

Μπροστά στο πλήρες οικονομικό και πολιτικό αδιέξοδο, την πίεση των μεγαλοεπιχειρηματιών και των Τραπεζιτών  αλλά κυρίως του πολιτικού κόστους που δείχνει να βουλιάζει το ΠΑΣΟΚ, ο Παπανδρέου και οι συνεργάτες του διαπιστώνουν τώρα ότι η «η κατάσταση δεν πάει άλλο».

Ό, τι  «δεν μπορεί να πληρώσει τη νύφη» μόνο το ΠΑΣΟΚ.

Η μόνη λύση που τους απομένει είναι να επιδιώξουν τη συναίνεση όλων ή των περισσότερων κομμάτων για να παρθούν οι  «σκληρές» αποφάσεις..

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, κατά την χθεσινή σύσκεψη ο κ. Παπανδρέου φαινόταν αποφασισμένος και διατυπώσει ένα νέο εκβιαστικό δίλημμα προς την αντιπολίτευση: «Επικαιροποιημένο μνημόνιο ή εκλογές;»

Δεν τον νοιάζει, λένε συνεργάτες του,  το αποτέλεσμα της εκλογικής αναμέτρησης.  Έχει πλέον αντιληφθεί ότι η χώρα βρίσκεται σε πλήρες οικονομικό και πολιτικό αδιέξοδο

Με άλλα λόγια, το γνωστό και επαναλαμβανόμενο τροπάρι , σε άλλη εκδοχή: ή στηρίζετε τα πρόσθετα μέτρα, ή πάμε σε εκλογές. Ο κ. Παπανδρέου θα επιχειρήσει να βρει …συνενόχους στα κόμματα της αντιπολίτευσης. Και αν  δεν βρει, όπως αναμένεται, ανταπόκριση, θα τα κατηγορήσει ότι αρνούνται να  συμμετάσχουν στην …εθνική προσπάθεια  και θα προσφύγει στο ελληνικό λαό, ελπίζοντας για μια ακόμα φορά να τον ξεγελάσει.

Όμως, οι κοψοχέρηδες τελείωσαν, μαζί με τα παραμύθια του ΠΑΣΟΚ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 09/04/2011 10:53:59

    Κάνει,δεν κάνει άμεσα εκλογές, με ελικόπτερα θα φύγουνε...Ελπίζω μόνο να μην έχουνε απεργία οι δημοσιογράφοι για να απολαύσουμε το θέαμα!

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ nick 09/04/2011 18:20:25

      χαχααχαχαχχα..έγραψες..

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 11:02:33

    Εαν δεν βγει ΚΑΠΟΙΟΣ με σχεδιο ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗΣ ΧΡΕΟΥΣ.... τσαμπα μιλαμε !!

    ΠΠ

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 12:34:12

      Η αποπληρωμη αυτου του τεραστιου ποσου κατα τη διαρκεια της ζωης μας, (ακομη και της δικης μου που ειμαι 20 ετων) δεν μπορει να γινει.
      Και πιθανοτατα δεν θα γινει.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ man8os 09/04/2011 13:12:44

        Σε ΚΑΜΙΑ ζωη ΚΑΝΕΝΟΣ ! ουτε της Χελωνας.
        Θα σκασει παγκοσμια η ΦΟΥΣΚΑ του Χρεους.
        Θα επιστρεψουμε σε αγορα ανταλλαγων αγαθων και θα γλιτωσουμε !!

        ΠΠ

        • anonymous avatar
          anonymous @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 19:38:33

          Τα πράματα είναι απλά δεν τα φάγαμε εμείς δεν τα πληρώνουμε ας τα βρούνε οι Πασόκοι μεταξύ τους και ας τα επιστρέψουνε

      • Βασίλης Χ. avatar
        Βασίλης Χ. @ man8os 09/04/2011 14:52:40

        Φίλε man8o, δε νομιζω ότι ζητούμενο είναι η αποπληρωμή του χρέους, αλλά η επάνοδός του σε διαχειρίσιμα επίπεδα. Σε όσους μας ρωτάνε "πότε θα ξεχρεώσετε" η απάντηση πρέπει να είναι μία: Θα ξεχρεώσουμε την ίδια ακριβώς μέρα που θα ξεχρεώσουν η Γερμανία, η Ιαπωνία, οι ΗΠΑ κ.ο.κ., ήτοι του Αγίου Π...ου. Άντε γιατί φτάνει με το τριπάκι στο οποίο μας έβαλαν, να μας φέρονται λες και έγινε αίφνης άμεσα απαιτητο το σύνολο του χρέους της χώρας!

        Κατά τη γνώμη μου το βασικό πρόβλημα της χώρας δεν είναι πρόβλημα υπερχρέωσης αλλά πρόβλημα φερεγγυότητας: Μας συμπεριφέρονται λες και άμεσα θα κηρύξουμε πτώχευση, και αυτό λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Ο δε βασικός αφερέγγυος στην περίπτωσή μας, δυστυχώς, κάθεται στην καρέκλα του πρωθυπουργού (το θέτω έτσι γιατί πρωθυπουργό δεν τον λες, ντροπιάζει το θεσμό). Ο Γιωργάκης, με τις συνεχείς παλινωδίες και τις αλλαγές πλεύσης στην πολιτική του, με τα πιστόλια πάνω-κάτω-μπρος-πίσω από το τραπέζι, με τη "Σταυροφορία εναντίον των διεθνών κερδοσκόπων" (αυτή την ξεχάσαμε;), με τους "Τιτανικούς" και τους "διεφθαρμένους Έλληνες", με τις αιθεροβασίες και τις εμμονές του σε ανεδαφικές ιδεοληψίες (θυμηθείτε πόσο δούλεμα φάγαμε από το Bloomberg για τη "μεσογειακή δίατα" που θα μας έβγαζε από την κρίση) κατάφερε να αποδειχθεί εντελώς αναξιόπιστος συνομιλητής και να μας αποκόψει από κάθε πιθανή πηγή χρηματοδότησης. Να το πω αλλιώς: Με αυτή την ηγεσία και αυτές τις πολιτικές κανείς δεν πιστεύει ότι θα τη γλιτώσουμε. Γι' αυτό πιστεύω ότι οι εκλογές και η αλλαγή ηγεσίας θα λειτουργήσει θεαματικά υπέρ της χώρας. Συνεπώς το δίλημμα που πάει να θέσει ο ανεκδιήγητος, "μέτρα ή εκλογές", είναι ψευδοδίλημμα. Χίλιες φορές εκλογές!!!

  3. lukos kapsalos avatar
    lukos kapsalos 09/04/2011 11:05:47

    Πλησιάζει το καλοκαιράκι,το κανό περιμένει τον αναβάτη του...
    Οι αποφάσεις πρέπει να παρθούν και γρήγορα..
    Οσο για τους βολευτές,προσοχή στα καλσόν..
    Και κανένα πράσινο αυγουλάκι φέτος για τον επιτάφιο[μνημόνιο] και για την ανάσταση[μπας και ξεκουμπιστούν]πράγμα δύσκολο...
    Καλο ΣΚ σε όλους...

    • anonymous avatar
      anonymous @ lukos kapsalos 09/04/2011 19:40:40

      Εννοείς να αντικατασταθούν τα γιαούρτια από πράσινα αυγά?

  4. CHRISTOF avatar
    CHRISTOF 09/04/2011 11:12:56

    Απο τον Ιουλιο στο Ζαπειο εγιναν οι προτασεις απο το Σαμαρα για εξοδο απο τη κριση και μηδενισμο του ελληματος σε 2 χρονια.Κατηγορηθηκε απο την Ντωρα,εφυγε ο ΣΚΥΛΛΑκακης, ο Πεταλωτης τον κοροιδευε σαν χαρι ποτερ.Τωρα θελουν συνενοχη.Συνενεση μονο εαν ζητησουν συγνωμη για τη πολτικη τους,και να ακολουθησουν τη πολιτικη Σαμαρα που ειναι και οι προτασεις του νομπελιστα Πισσαριδη στη Καθημερινη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ CHRISTOF 09/04/2011 11:48:27

      Και γιατί να μην αναλάβει την εξουσία ο Σαμαράς αφού έχει τις καλύτερες ιδέες?
      Για να μην χάσουν τα λαμόγια την καρέκλα?
      Γιατί να συναινέσει με τους αποτυχημένους?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ CHRISTOF 09/04/2011 14:30:45

      Eισαι σιγουρος οτι οι προτασεις Πισσαριδη και Σαμαρα ειναι ιδιες;
      Διοτι οι προτασεις Πισσαριδη ειναι υπερνεοφιλελευθερες.

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 09/04/2011 11:59:21

    Το νομοσχέδιο για τα τυχερά παιχνίδια κρίθηκε ανεπαρκές από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή επειδή δεν προβλέπει την πλήρη απελευθέρωση.
    Στην εσωτερική πολιτική σκηνή βουλευτές του κυβερνόντος στη συνεδρίαση του Κοινοβουλευτικού Τομέα Εργασίας του ΠΑΣΟΚ διαφώνησαν για άλλους λόγους επί των βασικών σημείων του νομοσχεδίου με αποτέλεσμα να ζητήσουν την απόσυρσή του και να προκληθεί ένταση όταν ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου παρουσίασε το νομοσχέδιο.
    Αυτό σημαίνει ότι αν την επόμενη εβδομάδα το νομοσχέδιο κατατεθεί προς ψήφιση θα δρομολογηθούν πολιτικές εξελίξεις πριν την κατάθεση του νέου πακέτου σκληρών που αναμένεται να ανακοινωθούν στις 15 Απριλίου και κατά συνέπεια θα επισπευστούν οι πρόωρες εκλογές.
    Αν τώρα η κυβέρνηση κάνει πίσω στο ζήτημα του νομοσχεδίου για τα τυχερά παιχνίδια και από την άλλη πλευρά περάσουν ανενόχλητα ή ψηφιστούν χωρίς ουσιαστική διαφωνία τα νέα σκληρά μέτρα που προτείνει η κυβέρνηση θα σημαίνει ότι έχουν δώσει λευκή επιταγή στην νομιμοποίηση μιας λανθασμένης κατά γενική ομολογία οικονομικής πολιτικής, συνεπώς η μεγάλη πίεση που ασκείται από την εκλογική τους βάση θα μεγαλώσει, με ότι αυτό συνεπάγεται τόσο για την οικονομία, όσο και γενικότερα.
    Την ίδια ώρα η σημερινή κυβέρνηση βρίσκεται σε αδιέξοδο επειδή δεν μπορεί να καταγγείλει το Μνημόνιο. Τι θα γίνει όμως όταν μέχρι τον Ιούνιο η χώρα πρέπει να υιοθετήσει όλα όσα προβλέπονται στο σύμφωνο για το ευρώ;
    Κατά συνέπεια οι πρόωρες εκλογές είναι μονόδρομος.

  6. man8os avatar
    man8os 09/04/2011 12:36:00

    Εγω θα εβαζα και 50Ε στοιχημα με οποιον το αρνειται οτι θα εχουμε παραιτηση μελων της κυβερνησης ως της 15 Ιουνιου.

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 09/04/2011 12:40:01

      Πολλά είναι 50
      1Ε και πολύ τους είναι με τον χαρακτήρα που έχουν

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 09/04/2011 12:41:38

        Ειναι σιγουρα λεφτα.

  7. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 09/04/2011 12:43:35

    Όλα δείχνουν ότι ο Παπανδρέου θα ανακοινώσει τις πρόωρες εκλογές με διάγγελμα την επόμενη εβδομάδα.
    σε αυτό συνηγορεί και το γεγονός ότι η τρόικα, ήρθε κι έφυγε

    • man8os avatar
      man8os @ o βουνίσιος 09/04/2011 15:56:17

      Ειναι η καλυτερη κινηση που διαθετει. Και θα μας φερει σε δυσκολη θεση, επειδη εμεις δεν προλαβαμε να κανουμε το Ζαππειο 2 γρηγοροτερα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ o βουνίσιος 09/04/2011 16:00:20

      Δεν μάθαμε τί είπαν.
      Είχε απεργία.
      Αλλά μάλλον πυροβόλησαν την άθλια κυβέρνηση.

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 09/04/2011 16:02:40

        Υπηρξαν διαφωνιες απο οτι ακουσα. Αλλα θα μαθουμε ανααλυτικα στην καινουρια συνοδο της ΕΕ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ o βουνίσιος 09/04/2011 19:41:41

      Εντελώς τυχαία η Αννούλα κλείνει τα σχολεία 2 βδομάδες νωρίτερα

  8. deldio avatar
    deldio 09/04/2011 17:05:49

    Και η ΝΔ θέλει τις εκλογές, όχι φυσικά για να κυβερνήσει, αλλά για να απαλλαγεί μία ώρα γρηγορότερα ο Σαμαράς από τα βαρίδια του κόμματος που έχουν δίπορτο με τη Ντόρα. Η λύση που τους βολεύει δεν είναι εκλογές και από αυτές να προκύψει κυβέρνηση οικουμενική ή κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με τμήμα ΝΔ και ΛΑΟΣ (ΚουβελοΝτόρες είναι ήδη ξεγραμμένοι), αλλά κυβέρνηση τεχνοκρατών καθαρμάτων-μανατζεραίων-υπηρετών των τραπεζών, χωρίς καμία πολιτική νομιμοποίηση ή κοινωνική αναφορά για να ξ.....άσουν ανενόχλητοι τον κόσμο. Θυμηθείτε αυτόν τον απίθανο Αλέκο Παπαδόπουλο στον Παπαχελά, ενώ θεωρώ ότι και οι προτάσεις Σαμαρά για προεδρική Δημοκρατία, αλλαγή Συντάγματος και πολιτικού συστήματος αυτό κατ' ανάγκη θα εξυπηρετήσουν.

    • anonymous avatar
      anonymous @ deldio 09/04/2011 19:43:24

      Οπως είπες απίθανο ειναι ενας περιφερόμενος γυρολόγος

  9. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 09/04/2011 17:25:52

    Όσο και να μην το θέλουμε να το πιστέψουμε, η κατρακύλα ξεκίνησε από τον Αντρέα . Γίναμε ένα κράτος της μίζας (βλέπε Μαυράκη), του ρουσφετιού, του δημοσιουπαλικού κράτους, της αρπαχτής, των πάμπερς, φακελάκια, των Υποβρυχίων και δεν θα συμμαζευτούμε.
    Να φύγει αμέσως όλη η οικογένεια Παπανδρέου από την Ελλάδα και να γίνει αποκαθήλωση ο,τι θα τους θυμίζει, από νοσοκομεία, δρόμους και ο,τι άλλο σκέφτηκε κάθε μαλάκας για να τους καθιερώσει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αργοναύτης 09/04/2011 19:44:00

      Φυσικά και να μην φύγει να δικαστεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. δημης avatar
    δημης 09/04/2011 21:31:36

    " ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ , ΚΑΖΑΝΙ ΠΟΥ ΒΡΑΖΕΙ, ΟΙ ΕΝΤΟΛΟΔΟΤΕΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ,.....ΚΛΠ)
    ΟΙ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ.......ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΤΩΝ ΚΙΝΟΥΝΤΩΝ......(ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ).....
    ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΤΑ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΗΛΑ.....