#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2010 15:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πλήρες και απόλυτο το ναυάγιο της κυβερνητικής πολιτικής»



Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης, κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος ΣΥΡΙΖΑ και υπεύθυνος Οικονομικής και Κοινωνικής πολιτικής του ΣΥΝ, αναφερόμενος στην εκτίναξη σε πρωτοφανή ύψη των επιτοκίων των ομολόγων του δημοσίου και τις οικονομικές εξελίξεις, έκανε την παρακάτω τοποθέτηση: 

 Ζούμε το πλήρες και απόλυτο ναυάγιο της κυβερνητικής οικονομικής πολιτικής.

Πελώριες είναι οι ευθύνες των κυρίαρχων κύκλων της Ε.Ε. για τις τραγικές εξελίξεις στη χώρα μας.

Αποτελεί ειρωνεία και απίστευτη κυβερνητική υποκρισία, την ώρα που η χώρα βουλιάζει και καταληστεύεται από πανύψηλα επιτόκια, η κυβέρνηση να προσφέρει «χαριστικά» 17 δισ. ευρώ στις τράπεζες.

Τώρα, πριν είναι πάρα πολύ αργά, η χώρα οφείλει να αντισταθεί στις διεθνείς κεφαλαιαγορές και τα διευθυντήρια της Ε.Ε. και της «παγκοσμιοποίησης» και να αλλάξει ριζικά πορεία, θέτοντας ως νέες προτεραιότητες την ανακοπή της ύφεσης, την ανάπτυξη, την παραγωγική ανασυγκρότηση, την κοινωνική δικαιοσύνη και το περιβάλλον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenHorses avatar
    GreenHorses 08/04/2010 15:51:36

    Εδώ καράβια χάνονται κανώ αρμενίζουν...

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/04/2010 15:57:26

    Καλά όλα τα άλλα, μια χαρά τα λέει, αλλά ακόμη δεν κατάλαβε ότι τα λεφτά αυτά στις Τράπεζες δεν "χαρίζονται", αλλά ούτε καν "δανείζονται"; Σκέτες εγγυήσεις είναι, τελεία.

    Αυτό αποδεικνύει πόσο κακό κάνει ο σοσιαλισμός ακόμη και σε σοβαρούς ανθρώπους όπως ο Λαφαζάνης.

    • kkonstan avatar
      kkonstan @ Επώνυμος 08/04/2010 17:43:22

      Τι περιμένεις τώρα από τον ΣΥΝ, δεν έχουν ιδέα τα άτομα.

      Όσον αφορά τα υπόλοιπα 17 δις εγγυήσεων της στήριξης, πρόκειτε περί αστείου!

      Μια χρεοκοπημένη κυβέρνηση δηλαδή, εγγυάται 4 χρεοκοπημένες τράπεζες, οι οποίες χρησιμοποιούν τα ομόλογα αυτά για ρευστότητα από την κεντρική τράπεζα.

      Μία είναι η λύση... η θα πάρουν μπρος τα τυπογραφεία εκεί στην ΕΚΤ όπως κάνει η Fed, ή θα το κάνει ούτως η άλλως η Fed και θα τα πάρουμε από το ΔΝΤ.

      Ό,τι και να γίνει την κάτσαμε την βάρκα.

  3. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2010 15:58:22

    Τους πήρε ο πόνος στο ΣΥΡΙΖΑ. Πάνε τα λεφτά για τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της τσέπης των σοσιαλιστών. Τώρα σοσιαλιστική Σοβιετία για να καταλάβουμε τί πέρασαν τα συντρόφια.
    Πάρ' αυτα κουβέντα για την συμμετοχή του ΣΥΡΙΖΑ στο σοσιαλιστικό "έγχρωμο" πραξικόπημα του Δεκεμβρίου 2008.
    Σε πια συνιστώσα είναι ο κυριούλης?

  4. donaE avatar
    donaE 08/04/2010 15:59:44

    Αμα θελει ας μην τα προσφερει...

  5. GreenHorses avatar
    GreenHorses 08/04/2010 16:02:34

    Καθάρισε για 2η φορά ο τρισέ αυτό ήταν τέλος η 2η φάση του πάρτι.

  6. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 08/04/2010 16:09:25

    Τό ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ,παίζει ἔτσι μέ τόν Λαφαζάνη γιά νά μπερδεύει τούς ψηφοφόρους.
    Μιλάει καί κατά τῆς παγκοσμιοποίησης(διάβολε,ἕνας Ἕλληνας νά μή θυμᾶται τήν τρίτη κλήσι τῶν ὁνομάτων);
    Λαφαζάνης καί Σοφιανός στό ἴδιο κόμμα!

  7. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 08/04/2010 16:09:52

    Οι άνθρωποι στο ΣΥΡΙΖΑ νομίζουν ότι εάν χρεοκωπήσει η Ελλάδα και καταστραφεί, τότε ο αγανακτισμένος κόσμος θα ξεσπάσει εναντίον του "άθλιου συστήματος" και θα στραφεί προς αυτή την Αριστερά!
    Ως απλός πολίτης θα ήθελα να τους ενημερώσω ότι ξεκίνησαν τα προγράμματα εθελοντικού επαναπατρισμού για λαθρομετανάστες που θέλουν να επιστρέψουν στις πατρίδες τους. Μήπως θα έπρεπε να το σκεφτούν σοβαρά εκεί σην Κουμουνδούρου; Είναι και αυτό μια λύση!

  8. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 08/04/2010 16:21:12

    Κατι πρεπει να πει και το ΣΥΡΙΖΑ..
    Ειδικα εκεινο με το Παγκοσμιοποιηση ολα τα λεφτα. LOL
    Αυτούς αν τους πιάνει πόνος για τίποτα είναι οτι θα τους φύγουν οι αλλοδαποί με τέτοια ύφεση και μετά θα χάνουν ψήφους.
    Προφανώς ο ΣΥΡΙΖΑ με τα κολλημένα ποσοστά του εδω και δεκαετία (σταθερή αξία) :P έχει πάρει δάνειο απο το μέλλον το οποίο χωρίς τους αλλοδαπούς δεν μπορούν να το εξωφλήσουν. Μου προκαλεί εντύπωση πως, μόνιμα το ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ/ΣΥΡΙΖΑ θα τον βλεπουμε σε ενα οριακο επιπεδο 2,5 ή 3,5 αναλογα με το τι ποσοστο χρειαζεται σε καθε εκλογικη ααναμετρηση καθε φορα για να παραμενει στη Βουλη. Απ. οτι φαινεται η πονηρη αυτη συνταγη του μαγειρεματος ψηφων (κατα τηυ γνωμη μου) πετυχε και τωρα αρχισαμε να βλεπουμε και ενα αλλο κομμα της "θεοσταλτης" Δεξιας του Λάος μονιμα στο 5,5 ενω ολα γυρω καταποντιζωνται ΣΥΡΙΖΑ και Λάος με ακλωνητα ποσοστα βρε παιδι μου!
    Έχουμε και λέμε Θεόσταλτο ΣΥΡΙΖΑ και Θεόσταλτο ΛΆΟΣ τα οποια με "Θεϊκές" παρεμβάσεις έχουν πάντα ακριβώς τα ποσοστά που χρειάζονται στις σφυγμομετρήσεις και τα εκλογικα αποτελεσματα.
    Ολοι οι "Θεοσταλτοι" της Παγκοσμιοποιησης δηλαδη..

    ΑΝ εγω τωρα γινω κακος και πω οτι η Παγκοσμιοποιηση θελει πλεον ΔΥΟ κομματα, ενα εκ δεξιον κι ενα εξ αριστερων, γιατι το να παιζει μονο απο αριστερα πλεον δεν ειναι αποτελεσματικο γι αυτην, θα φταιω εγω?

  9. anetos avatar
    anetos 08/04/2010 16:26:13

    πες στον κύριο Λαφαζανη , αν πεθάνουν οι τράπεζες θα πεθάνει και το υπόλοιπο κομμάτι της οικονομίας
    εκτός από το κρατικό !

  10. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 08/04/2010 17:01:58

    Πλούταρχε πήγαινε μετανάστης στην Αλβανία που κορόιδευες και άσε ήσυχο κάθε Λαφαζάνη. Δεν κυβερνησε αυτόν τον τόπο ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ 30 χρόνια τώρα, αλλά τα κόμματα που ψήφιζες.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ωχαδελφέ 08/04/2010 21:04:36

      χαχαχα έχεις απόλυτο δίκαιο και μάλλον είσαι εκτός στενού και ευρύτερου Δημοσίου Τομέα. Λοιπόν:

      -κανένας εκπρόσωπος / συνδικαλιστής του ΚΚΕ, του ΣΥΡΙΖΑ κλπ δεν μετείχε σε κανένα ΔΣ ασφαλιστικού ταμείου, ΑΕ, ΝΠΙΔ, ΝΠΔΔ κλπ. Σωστά;
      -ο κ Φλωράκης που συμμετείχε στην οικουμενική δεν μετείχε στην Οικουμενική και στις αναθέσεις προμηθειών στην ΙΝΤΡΑΚΟΜ. Σωστά;
      -κανένα κοινοτικό πακέτο δεν έχει πάει σε κόμμα της Αριστεράς. Σωστά;
      -ποτέ δεν ενισχύθηκε οικονομικά κόμμα της Αριστεράς. Σωστά;
      -η ΓΣΕΕ πχ που συμμετέχει στη διοίκηση ο ΣΥΡΙΖΑ δεν απασχολούσε εργαζόμενους stage. Σωστά;
      -ο ΣΥΡΙΖΑ έχει υποβάλλει μηνύσεις εναντίον διοικήσεων και ΔΣ οργανισμών για SIEMENS ΠΧ και ζητά αποζημιώσεις και πρόστιμα. Σωστά;
      Μπορώ να σου αναφέρω για ώρες παραδείγματα, αν θες....αλλά πάνω από όλα μου αρέσουν οι διαχρονικά ΟΥΤΟΠΙΚΕΣ θέσεις για την πραγματικότητα και την καθημερινότητα. Το πρόβλημα της Αριστεράς στη χώρα είναι ότι δεν προτείνει λύσεις αλλά επιθυμεί απλά διαχείριση.

      ΥΓ


      Είναι ωραίο να ζει κάποιος σε μια εικονική πραγματικότητα, αλλά τουλάχιστον στο Υπουργείο που εργάζομαι 22 χρόνια η καλύτερη ειδικότητα είναι συνδικαλιστής του ΣΥΡΙΖΑ ή δηλωμένος οπαδός του...έτσι είσαι διαχρονικά κυβερνητικός....

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ ωχαδελφέ 09/04/2010 17:11:22

      Ωχαδελφέ,

      σου απάντησε ο φίλος ιθαγενής και υιοθετώ πλήρως τα λεγόμενά του. Εξαιρετικά αφιερωμένο:

      http://www.youtube.com/watch?v=MN_8ev04_wc

  11. redteam avatar
    redteam 08/04/2010 17:28:04

    Δεν βάζετε μυαλό βλέπω. Μετά κατακρίνετε τους αριστερούς για δογματισμό.Όλα τα σχόλιά σας δείχνουν ότι βρίσκεστε -επιεικώς- εκτός τόπου και χρόνου!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ redteam 08/04/2010 21:10:12

      Την Αριστερά φίλε μου κάποτε την σεβόμουν γιατί πρότεινε λύσεις και είχε ιδέες που μπορεί προσωπικά να διαφωνούσα αλλά συμμετείχε στη κριτική του συστήματος, τώρα απλά έχει γίνει η ίδια μέρος του συστήματος.

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Ο Ιθαγενής 08/04/2010 21:45:56

        Ποιάν Αριστερά; Την κανονική της Αλέκας ή την γιαλαντζί;;;(caviar gauche).Τώρα που δεν την παίζουνε,κάκιωσε και τσιρίζει.Ε,ας ξανακάψει το Σύνταγμα γιά να εκτονωθεί.Σαν φόρο τιμής στην ανατίναξη του μικρού άτυχου Αφγανού,που τόσο γρήγορα ξεχάσθηκε..

  12. surabayias avatar
    surabayias 08/04/2010 17:31:12

    Καλά πως κάνετε όλοι έτσι και φέρνετε την καταστροφή...Πρώτη φορά είναι;

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2010 19:01:54

    Στα λογια ολοι ειναι μανουλες.. Ο καθε Λαφαζανης δεν εχει κυβερνησει ουτε περιπτερο. Ο Ζορμπας ζει..

    ΠΠ

  14. XRHSTOS avatar
    XRHSTOS 08/04/2010 20:53:34

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΛΑΦΑΖΑΝΗΣ!

    ΑΠΛΩΣ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ.
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!

    ΕΧΟΥΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΑΦΕΛΕΙΣ!

    ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ, ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΗΓΕΤΩΝ ΤΟΥΣ

    ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΕΤΣΙ ΜΙΑΝ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ!

    Α ΝΑ ΧΑΘΕΙΤΕ ΠΙΑ!!!

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ XRHSTOS 08/04/2010 21:57:49

      Το 1989,Χρηστάκη είχες γεννηθεί;;;;;;;;;

      • redteam avatar
        redteam @ Σπάρτακος 08/04/2010 22:10:03

        Το λάθος της Αριστεράς το 1989 δεν εξαγνίζει τα δύο κόμματα εξουσίας που στέλνουν την Ελλάδα στη χρεοκοπία και στο ξεπούλημα. Και μην ξεχνάς κάτι αγαπητέ μου. Το λάθος της εκείνο η Αριστερά το έχει πληρώσει πανάκριβα και συνεχίζει να το πληρώνει. Δεν είδα να το πληρώνουν οι πρωταγωνιστές όμως. Ο Κοσκωτάς κυκλοφορεί ελεύθερος, Ο Λούβαρης για χρόνια βρήκε στέγη στον Ολυμπιακό, ο Μητσοτάκης μας δίνει συμβουλές και στηρίζει τον ΓΑΠ, ο Καρατζαφέρης από κολαούζος του Επίτιμου έχει γίνει αρχηγός κόμματος και ο Αντώνης Σαμαράς "εξυγιαντής" της Ν.Δ. Χωρίς να αθωώνω για την ανεπάρκειά της τη σημερινή ηγεσία της Αριστεράς (είτε ΚΚΕ είτε ΣΥΡΙΖΑ)δεν μπορώ να τους τσουβαλιάσω όπως προσπαθείς εσύ.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Σπάρτακος 08/04/2010 22:56:12

        Μίμης, Δαμανάκη, Βούγιας, Μπίστης κλπ έχεις δίκαιο η αριστερά δεν κυβέρνησε ποτέ...
        Τα στελέχη της Αριστεράς πάντα κυβερνούσαν και διαμόρφωναν κοινή γνώμη και πεποιθήσεις αν πιστεύεις διαφορετικά απλά κοροϊδευόμαστε...

  15. redteam avatar
    redteam 08/04/2010 23:13:35

    Εντάξει, και εγώ να θυμηθώ τον Μπούτο, τον Κοντογιαννόπουλο, τον Λιβανό, αλλά έτσι κουβέντα δεν θα κάνουμε. Το θέμα είναι ότι η διακυβέρνηση των τελευταίων χρόνων - ιδιαίτερα από την κυβέρνηση Μητσοτάκη και μετά - έφερ την σημερινή κατάσταση. Και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι δεν ακούγεται κουβέντα για την οχταετία του Σημίτη. Γι΄αυτήν δεν μιλά κανένας. Τότε που είχαμε απευθείας αναθέσεις στον OTE δουλειών της Siemens, που έσκασε το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου, που έσκασε το σκάνδαλο Daimler, που έσκασε το σκάνδαλο της Ολυμπιάδας (εδώ και εάν έχουμε άκρα του τάφου σιωπή), που δόθηκαν τεράστια ποσά σε εργολάβους για δρόμους, στάδια, εθνικές οδούς, μετρό, τραμ κ.λ.π. Και βέβαια η συνέχεια ήταν η χθεσινή κυβέρνηση Καραμανλή (Ομόλογα, Βατοπέδι, παρακολουθήσεις τηλεφώνων κ.λ.π.) με τέρμα τους σημερινούς ανεκδιήγητους που ήθελαν να κυβερνήσουν και την Ελλάδα.

  16. diasapollon avatar
    diasapollon 08/04/2010 23:22:38

    Όλα τα λεφτά είναι η φωτογραφία.Προσπαθεί ο άνθρωπος μόνος του με μία ψωρόβαρκα να μας σώσει και μάλιστα με 2 σχοινία,είδατε φιλότιμο και σεις τον βρίζετε.Όσο γιά την αριστερά και ο ΓΑΠ αριστερός είναι και μάλιστα με παγκόσμια βούλα.Όμως ο Λαφαζάνης εδώ έχει δίκιο.

  17. Άγγελος avatar
    Άγγελος 09/05/2010 07:47:00

    Η μοιραία κυβέρνηση Παπανδρέου που πλέον παρέδωσε τα κλειδιά του κράτους στη Τρόικα του ΔΝΤ και της ΕΕ ωφείλει να απολογηθεί για τα λάθη της αυτούς τους 7 μήνες της διακυβέρνησης της.
    Μπορούσε να είχε δανειστεί όταν τα spread ήταν χαμηλά και δεν το έκανε και έτσι φτάσαμε στο Μάιο, όπου μη έχοντας κάτι καλύτερο να κάνει αναγκάστηκε να προσφύγει στο ΔΝΤ.
    Αυτό και μόνο το μοιραίο λάθος την καθιστά αναξιόπιστη, επικίνδυνη και ανίκανη να διαχειριστεί τα οικονομικά του κράτους.
    Ο Αρχηγός του ΠΑΣΟΚ πρέπει να σταματήσει να παριστάνει το Πρωθυπουργό και να φύγει πριν για τη χώρα είναι πολύ αργά. Πριν την ερήμωση και πριν σταματήσει να υπάρχει οδός διαφυγής.
    Η τραγικότητα της κατάστασης δεν επιτρέπει στον ίδιο και τους υπουργούς του επί πλέον χρόνο παραμονής στην εξουσία.
    Καθαρό κατασκεύασμα των ΜΜΕ, για τον ίδιο και το κόμμα του έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί η χρυσή εποχή της Αντιπολίτευσης, των κίβδηλων υποσχέσεων, των βαρύγδουπων διακυρήξεων, των κίβδηλων οραμάτων και των ανέξοδων παροχών που υπόσχονταν με το Δημαγωγικό Λεφτά υπάρχουν.
    Ο Λαικισμός δυστυχώς για τον ίδιο έχει κοντά πόδια και δεν μπορεί να πάει πολύ μακριά. Τρέφεται απ' τις ίδιες τις σάρκες του και πεθαίνει στο χρονικό σημείο που δεν είναι μακριά απ' αυτό που είχε υποσχεθεί τα πάντα.
    Ετερόφωτος απ' τα τηλεοπτικά κανάλια που τον ανέσυραν απ' την ανυπαρξία και τον έστησαν απέναντι απ' τον Καραμανλή, διαρκούσε το φως του όσο αυτά σπεκουλάριζαν την άνοδο του στην εξουσία.
    Όσο κι' αν αυτό καταβάλλεται μια αγωνιώδη προσπάθεια για να συνεχίσει να συμβαίνει, φαντάζει σχεδόν αδύνατο να μην αρχίσει σιγά-σιγά να γκριζάρει η εικόνα του.
    Τα ζωνάρια σφίγγουν, οι επόπτες του ΔΝΤ εντείνουν τους ελέγχους και θα ζητήσουν και άλλα μέτρα, ο πληθωρισμός και η ακρίβεια καλπάζουν σε δυσθεόρατα ύψη για εποχή τέτοιας ύφεσης και έλλειψης ρευστού, η σκόνη συσσωρεύεται όλο και πιο πολύ πάνω στις άδειες καρέκλες των μαγαζιών, η ελπίδα λιγοστεύει και δεν υπάρχει πλέον με το βαθύ κράτος ΠΑΣΟΚ να έχει αναλάβει δράση.
    Για τον Παπανδρέου και τη παρέα του δύο λύσεις υπάρχουν απ' τις οποίες καλούνται να ακολουθήσουν μόνο μία. Η να παραμείνουν στην εξουσία και να μετατραπούν σε ένα δικτατορικό καθεστώς με απρόβλεπτες συνέπειες η να αναζητήσουν έξοδο διαφυγής για να σώσουν έστω τα προσχήματα.

  18. Άγγελος avatar
    Άγγελος 23/05/2010 00:30:44

    Oταν η Τζακλή διορίζει το σοι της στο Δημόσιο, η Διαμαντοπούλου τον άντρα της και η Γκερέκου καλύπτει το σύζυγο της για τη φοροδιαφυγή που κάνει, όντας η ίδια φοροφυγάς τότε εγώ το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να φύγω για το Τατσικιστάν....
    Ίσως εκεί βρω τη λύτρωση από το ηθικό δίλλημα για το οποίο θέλω μια απάντηση...ίσως εκεί για πάντα ξεχάσω αυτή τη χώρα των πράσινων που το μόνο που τους νοιάζει είναι να βολευτούν οι ίδιοι εν μέσω υποτίθεται πρωτοφανούς κρίσης για την οποία λένε πως χρειάζονται αιματηρές θυσίες από όλους.
    Μπορούν όμως να κάνουν ότι θέλουν, να κάνουν όλα αυτά για τα οποία κατηγορούσαν τους αντιπάλους τους, να διορίζουν τους δικούς τους, να ψηφίζουν αντεργατικούς νόμους λίγους μήνες μετά από την κατηγορία κατά της ΝΔ ότι είχε φέρει τον εργασιακό μεσαίωνα, να φοροδιαφεύγουν, να κατηγορούν ανενδοίαστα τα υπόλοιπα κόμματα ότι δεν καταλαβαίνουν την εθνική προσπάθεια, να λοιδωρούν τους πάντες που θέλουν να διοαμαρτύρονται, να έχουν στήσει μηχανισμό παραπληροφόρησης σχετικά με το Βατοπάιδι, να προπαγανδίζουν την υπέρτατη ανάγκη για τα μέτρα που πάιρνουν και έτσι να μας οδηγούν εκ του ασφαλούς στην πλήρη υποταγή στο ΔΝΤ και στην οικονομική εξαθλίωση.
    Μπορούν όλα αυτά και τα κάνουν ενώ άλλα είχαν υποσχεθεί.
    Όμως όλα αυτά για τους άλλους. Οι ίδιοι δεν ελέγχονται, δεν ανησυχούν αν φοροδιαφεύγουν, δεν μένουν αδιόριστοι, δεν θα απολυθούν ποτέ, εφόσον με κάποιο τρόπο όσοι δεν είναι πράσινοι θα χάσουν τη δουλιά τους, δεν θα τιμωρηθεί κανείς απ' αυτούς για το χρηματιστήριο η τη siemens η όλα τα υπόλοιπα σκάνδαλα για τα οποία οι ίδιοι φταίνε και το σίγουρο είναι πως επιδιώκουν να αποδώσουν ευθύνες για την οικονομία μόνο για τη περίοδο 2004 έως 2009.
    Έχουν ένα κράτος δικό τους...το αγαπημένο τους που το έχασαν για λίγα χρόνια και πόνεσαν γι' αυτό και έκλαψαν και κάποιοι άλλοι τους το άλλαξαν, αλλά ξανά τώρα πάλι....αυτοί πάλι θα το ξαναστήσουν όπως αυτοί το ονειρεύονται...πράσινο, συνεκτικό με τους δικούς του παντού να ελέγχουν τα πάντα, με το σόι τους να διορίζεται και τα παιδιά τους να μπάινουν αθρόα στο δημόσιο και όλα αυτά για να μην τολμήσει κανείς ποτέ να βάλει χέρι σε αυτό που τους ανήκει...στο πράσινο παντοδύναμο κράτος τους που όλο και πιο πολύ κάθε μέρα το χτίζουν ξανά απ' την αρχή.
    Για όλα αυτά αλήθεια μήπως είναι καλύτερα να φύγει κανείς, να μεταναστεύσει, να χαθεί πριν χάσει και το τελευταίο που του έχει απομείνει...την αξιοπρέπεια του;....