#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2013 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλήθος υπουργών και βουλευτών πήγαν να τιμήσουν το νέο ...Καβάφη του Mega



Δεν ξανάγινε. Ο πρωθυπουργός, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, πλήθος υπουργών και βουλευτών, δημοσιογράφοι, καλλιτέχνες συγκεντρώθηκαν όλοι μαζί σε ένα χώρο για να τιμήσουν τον νέο(;) Καβάφη; Ή τον Σεφέρη;

Πλήθος κόσμου παραβρέθηκε στην παρουσίαση του βιβλίου του διευθυντή του MEGA Χρήστου Παναγιωτόπουλου, το οποίο τιτλοφορείται «Αποτύπωμα» και κυκλοφόρησε στις αρχές του μήνα από τις εκδόσεις «Λιβάνη».

Και φυσικά η πολιτική είπε να αφήσει τα... αποτυπώματά της στην παρουσίαση που έγινε στο Μουσείο της Ακρόπολης. Ο Αντώνης Σαμαράς, ο Ευάγγελος Βενιζέλος, ο Σϊμος Κεδίκογλου, η Ολγα Κεφαλογιάννη, ο Ανδρέας Λοβέρδος, ο Μίμης Ανδρουλάκης, Θάνος Μικρούτσικος, ο Παύλος Τσίμας, ο Μάνος Ελευθερίου, η Έλενα Ακρίτα, η Πέμη Ζούνη, γνωστοί δημοσιογράφοι κ.λπ. πήγαν για τιμήσουν τον κ. Παναγιωτόπουλο και το νέο του εγχείρημα. Την ενασχόλησή του με την συγγραφή βιβλίων.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. πΔπ avatar
    πΔπ 09/12/2013 19:41:34

    Στην... κουλτούρα να φύγουμε, μία είναι η απάντηση με μία λέξη εκφραζόμενη.
    Ντροπή.

    • Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
      Κάνω ότι δεν βλέπω @ πΔπ 11/12/2013 00:18:46

      Έτσι όπως ήταν μαζεμένοι, γύριζαν και ένα Στην υγειά μας βρε παιδιά με τον Σπύρο. Η Δάρρα λοκάρει τον φακό που την παίρνει και κοιτάζει ασκαρδαμυκτί, η Πρωτοψάλτη είναι ντυμένη ῾Μόλις με κατέβασαν άρον άρον από την Αράχωβα από το σπίτι της Millennium῾. Για τη Ζούνη, έχω να πω το εξής: Γιάννης και Μαρία, για όποιον θυμάται. Ο λευκός στηθόδεσμος που φεγγρίζει από το μαύρο σιθρού βεβαιώνει ότι τα στήθη της και η θάλασσα ποτέ δεν ησυχάζουν.

  2. βαγόνι avatar
    βαγόνι 09/12/2013 20:46:56

    Πρωτόλειο έργο του διευθυντή ειδήσεων ενός καναλιού,παρουσιασμένο
    στο "μουσείο της Ακρόπολης" και παρουσία όλων των προαναφερομένων....
    la toute Athene!...αφού έχει ήδη προηγηθεί σωρευτική παρουσίαση σε
    έντυπα και τηλεοπτικές εκπομπές...δεν έχει ξανασυμβεί στην ιστορία της
    ελληνικής ποιήσεως...και για όσους προσήλθαν και για τον "ποιητή",έχει
    χαθεί η αίσθηση των αναλογιών...και σε τί περίοδο!

  3. Anonymous avatar
    Anonymous 09/12/2013 21:13:09

    Μιάς και μιλήσαμε για επανάσταση, το comme il faut υποχρεώνει τον Σαμαρά στην αναβολή της για το επόμενο τέρμινο (μαζί με τον Gene Wilder)

  4. Όστρια avatar
    Όστρια 09/12/2013 21:30:11

    Δε φτάσαμε τυχαία μέχρι εδώ. Η κατάντια είναι μόνο το αποτέλεσμα.

  5. SKAIs avatar
    SKAIs 09/12/2013 21:57:59

    Ήταν και ο Αντώνης εκεί!
    Γιατί?

    • partyman avatar
      partyman @ SKAIs 10/12/2013 15:17:31

      είχε καλό μπουφέ μετά..

  6. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 09/12/2013 22:02:14

    Ποιος ειναι αυτός?

  7. Petronius avatar
    Petronius 09/12/2013 22:08:46

    Δε σας θυμίζει λίγο τη σκηνή 'πνεύμα και ηθικη' με το Αυλωνίτη; (Δεν εννοώ βεβαίως ότι οι συγκεντρωμένοι τύποι είναι θεατρίνοι του επιπέδου του Αυλωνίτη.)

  8. Νικήτας avatar
    Νικήτας 09/12/2013 23:10:00

    Δεν υπάρχει σωτηρία για την Ελλάδα.
    Ντροπή και Αισχός!


    Η διαπλοκή της διαπλοκής ....ό,τι γινόταν ....γίνεται....καλά κύριε Σαμαρά κι εσείς;;;

  9. Νικήτας avatar
    Νικήτας 09/12/2013 23:10:41

    +100000

  10. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 09/12/2013 23:27:48

    Έλα ντέ;;;!! Γειά στο στόμα σας!!!

  11. βασίλης avatar
    βασίλης 10/12/2013 00:41:16

    Η σκιά του ιερού βράχου πάντα, υπήρξε ο βασικός τόπος παράστασης του αττικού δράματος, αφού φιλοξενούσε τα Μεγάλα Διονύσια, τη μεγαλύτερη θεατρική γιορτή της πόλης των Αθηνών. Οι σωζόμενες τραγωδίες και κωμωδίες του 5ου και του 4ου π.Χ. αι. γράφτηκαν -τουλάχιστον οι περισσότερες- για να παιχτούν σε αυτόν τον χώρο.Το θέατρο του Διονύσου διέθετε τρία ωδεία. Το πρώτο βρισκόταν κοντά στον Εννεάκουνο, το δεύτερο ήταν αυτό του Περικλή και το τρίτο κτίστηκε από τον Ηρώδη τον Αττικό.
    Το πρώτο ωδείο ήταν παμπάλαιο κτίσμα της αρχαίας Αθήνας και χρονολογείται πριν την κτίση του θεάτρου του Διονύσου. Εδώ έδιναν την παράστασή τους οι ραψωδοί και οι κιθαρωδοί. Κατά τη διάρκεια του 5ου και του 4ο αιώνα π.Χ. χρησιμοποιήθηκε για πολιτικούς και στρατιωτικούς σκοπούς, αλλά και ως αποθηκευτικός χώρος για τα σιτηρά της Αθήνας. Εδώ έμεναν ο σιτοφύλακας και οι μετρονόμοι και λάμβαναν χώρα δίκες. Στον χώρο αυτό γινόταν και η εναρκτήρια τελετή των Διονυσιακών αγώνων, ο λεγόμενος προάγωνος, μια τελετή στην οποία οι δραματικοί ποιητές ανήγγειλλαν τους τίτλους των έργων τους και εισήγαγαν τους ηθοποιούς τους.....

  12. δημης avatar
    δημης 10/12/2013 00:52:03

    Καλά τώρα ..
    Θα μπορούσαν να πουν ΟΧΙ σε πρόσκληση των αφεντικών τους ;;;;(του ιδιωτικού τομέα πάντα του υγιούς..)
    Ο οποίος τυχαία και συμπτωματικά όσους βλέπουμε στις φωτο τους επιβάλει στο πόπολο...
    "Σαν βγείς στον πηγαιμό γιά βουλευτής υπουργός καλιτεχνης δημοσιογράφος , να ευχεσαι να είναι μεγάλη η υποστήριξη από τα μμε "..

  13. giorgos avatar
    giorgos 10/12/2013 07:41:02

    εχω στό email μου σέ μορφή bdf ένα μικρό καί δυστυχώς σπάνιο βιβλίο πού έξηγεί μέ έπιστημονικό τρόπο αύτά τά πράγματα καί γιατί στήν Ελλάδα όταν λέμε "πνευματική ζωή" έννοουμε όλους αύτούς τούς "καλλιτεχνοδιανοούμενους" ποιητές , ηθοποιούς, τραγουδιστές κλπ . Τό βιβλίο έχει τίτλο "Ανάλυση τής Νεοελληνικής Αστικής Ιδεολογίας " .
    Σέ όποιον τόν ένδιαφέρει καί τό θέλει μπορώ νά τού τό στείλω .

    • Eva avatar
      Eva @ giorgos 10/12/2013 08:15:37

      Εγώ ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ.

    • Valter avatar
      Valter @ giorgos 10/12/2013 15:50:28

      Φίλε μην το ψάχνεις , παντού υπήρχε και υπάρχει ο κύκλος της δήθεν διανόησης.
      Στον κομμουνισμό δε ήταν στην ημερήσια διάταξη , ότι βλέπεις εδώ τώρα επί χίλια!
      Δεν είναι θέμα αστικής αλλα παρασιτικής διανόησης.

    • george avatar
      george @ giorgos 10/12/2013 16:41:22

      κια εγώ ενδιαφέρομαι πολύ και επίσης ευχαριστώ εκ των προτέρων

  14. tak avatar
    tak 10/12/2013 07:48:42

    Στην παρουσίαση του Δημήτρη Ιατρόπουλου γιατί δεν πήγε η πολιτική ηγεσία; Στην παρουσίαση του Κώστα Τριανταφυλλάκη; Μήπως δεν είχαν κατάλληλα κοστούμια και γραβάτες;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ tak 10/12/2013 08:10:54

      Δέν πᾶνε σ' αὐτούς Τάσο,γιατί δέν διαφεντεύουν κανένα Μέσο καί ἐπιπλέον λένε ἀλήθειες χωρίς νά κοιτάζουν ποιός κάθεται ἀπέναντι...

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Κυθήριος 10/12/2013 14:22:10

        Τους φοβούνται.........
        Φοβούνται τον ουρανό που κοιτάζουν
        φοβούνται το πεζούλι που ακουμπάνε
        φοβούνται το αδράχτι της μητέρας τους και το αλφαβητάρι του παιδιού τους.....

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Φελίζα 10/12/2013 15:53:15

          Χαίρε Φελίζα!

        • tak avatar
          tak @ Φελίζα 10/12/2013 16:27:28

          Γράφεις ποίηση Φελίζα... Και ο φίλος ο Κυθήριος έχει απόλυτο δίκιο! Τι να πούμε; Άντε και ... νομπελίστας κ. Παναγιωτόπουλε! Με τέτοια στήριξη... Το αντιλαμβάνεσαι Δαναέ μου;

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ tak 10/12/2013 17:51:02

            Την καλησπέρα μου κύριοι!
            ¨Μας φοβούνται και μας σκοτώνουν¨
            Τάσος Λειβαδίτης, σε... άλλο πρόσωπο tak.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 10/12/2013 16:45:30

      Εμένα μου θυμίζει σκηνή από Την σχολήν του περιωνύμου φιλοσόφου, του Αλεξανδρινού μας.
      Ή την Μικρή συμφωνία εις Α μείζων του Καρυωτάκη

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/12/2013 18:00:32

        Εμένα Γιάννη , μου θυμίζει...κορνίζα αδειανή.

  15. Dimos avatar
    Dimos 10/12/2013 09:11:17

    Και επειδή από κάθε περιστατικό πρέπει να βγάζουμε και συμπεράσματα, φανταστείτε όλους αυτούς οι οποίοι τρέχουν πίσω από εναν διευθυντή καναλιού, δηλαδή ενός μηχανισμού προπαγάνδας μεσαίων συμφερόντων, φανταστείτε λέω, αν είναι ικανοί όχι να διαπραγματευτούν με τους δανειστές, αν είναι ικανοί να κοιτάξουν έστω και έναν από αυτους στα μάτια.
    Και για να τα συνδέουμε και με άλλα. Η Ρωσία ανακοίνωσε διαγραφή χρέους της Κούβας περίποιυ 30 δις, αφού είχε διαγράψει πριν 1-2 χρόνια περίπου 10 από το Βιετνάμ. Και αυτό όχι γιατί είναι καλοί άνθρωποι, αλλά επειδή κάποιοι διαπραγματευτές τους το ζήτησαν ή το απαίτησαν, και έτσι έκριναν ότι μια τέτοια κίνηση εξυπηρετεί τα γεωπολιτικά τους συμφέροντα. Εμείς είμαστε οι μόνοι που εξυπηρετούμε ΝΑΤΟ ΕΕ ΗΠΑ και τρώμε και τη μια σφαλιάρα μετά την άλλη. Και όσο για τα δάνεια, όχι μόνο τα διαγράφουν, όχι μόνο αυξάνεται συνεχώς το χρέος, αλλά ράβουμε την αιώνια εξάρτησή μας σαν χώρα (ο Ν. Χριστοδουλάκης, φιλοευρωπαϊστής ο άνθρωπος αλλά και επιστήμονας πλέον και όχι πολιτικός, στο βιβλίο του Οικονομικές Θεωρίες και κρίσεις, στη σελίδα 258, περιγράφει τον τρόπο). Αλλά με πολιτικούς που τρέχουν πίσω από κανάλια περιμένουμε να διαφυλάξουν την αξιοπρέπεια της χώρας σε κέντρα αποφάσεων; Ας χαιρόμαστε τα αποτελέσματα της δικής μας εκλογικής συμπεριφοράς...

  16. Ελευθερία avatar
    Ελευθερία 10/12/2013 10:12:23

    Ε ναι, εδώ πήγε ο πρωθυπουργός.

  17. leak avatar
    leak 10/12/2013 11:37:18

    Αλήθεια ο χώρος μισθώθηκε ή αποδόθηκε δωρεαάν?
    Στη Διαύγεια δεν βρίσκω τίποτα.

  18. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 10/12/2013 11:57:24

    Μην μαλώνετε τα παιδιά!...Τα ύφη της πλειονότητας είναι του τύπου "τι κάνω ο άνθρωπος για λίγα λεπτά δημοσιότητας"...Είμαστε μία ωραία ατμόσφαιρα, είμαστε!...

  19. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 10/12/2013 13:34:35

    Απλά οχετός. Αλλά απο την άλλη δικαιολογημένος. Γιατί αν μπορούσαν ας κάναν κι αλλιώς....

  20. παραμεθοριος avatar
    παραμεθοριος 10/12/2013 15:54:30

    Θαλεγα απλά, βρισκουν και κανουν. Και για οσους απορουν, οτι εστω για τα ματια του κοσμου να συμμαζευτουν λιγο λογω κρισης, ουτε καν τους περναει απο το μυαλο. Συνεβη και στην κατοχη, οταν ο λαος λιμοκτονουσε και ο Τσιτσανης εγραφε την συνεφιασμενη κυριακη, οι καλοι μας αστοι παρεα με λιμοκοντουρους μαυραγοριτες, τιναζαν τις ανθισμενες αμυγδαλιες, στα στεκια της εποχης.

  21. elena avatar
    elena 10/12/2013 17:02:06

    Tα συνεχή ''γκρο πλαν'' στην πρώην γυναίκα του Όλγα Τρέμη , τα προσέξατε;;;;Το οτι ήταν μαζεμένο το ίδιο ''παρεάκι'' που τα μοιράζει όλα μεταξύ του, το προσέξατε;;;; Την υπερτιμημένη ατάλαντη- κατά τη γνώμη μου- και πανταχού τραγουδούσα Φωτεινή Δάρα ,την ακούσατε;;;;Καλά να πάθετε, καλά να πάθουμε !!!!!!!!!!!!!!!

    • Magganas avatar
      Magganas @ elena 10/12/2013 17:48:49

      !!!!!!!!!

    • Eva avatar
      Eva @ elena 11/12/2013 09:09:15

      Η οποία κ.Δάρα οταν ρωτήθηκε πόσα χρόνια συνεργάζεται με τον Παπαδημητρίου απήντησε με...δυσκολία...γιατί απο αυτό θα μαντεύαμε την ηλικία της!!!!!Εγώ ξέρεις είχα μία σκασίλα!!!!!!!!!!!!!!!

  22. martios avatar
    martios 10/12/2013 17:36:46

    Κύριε διαχειριστά άλλη μια τέτοια ανάρτηση και θα κατηγορηθήτε ,άδικα ,για
    κρυφοχρυσαυγίτης.

  23. Δημήτρης Βασιλείου avatar
    Δημήτρης Βασιλείου 10/12/2013 17:59:07

    Καλά τα ΠΑΣΟΚια μαζευτήκανε επειδή είναι ο "πνευματικός" τους χώρος. Ο Πρωθυπουργός, οι Υπουργοί και οι λοιποί παρατρεχάμενοι;;; Εκεί που φτύνανε εκεί πάνε και γλύφουνε. Όταν στις επόμενες εκλογές βρεθούν στα ποσοστά του σημερινού ΠΑΣΟΚ τότε δεν θα υπάρχει επιστροφή για ΚΑΝΕΝΑΝ τους...

  24. giorgos avatar
    giorgos 10/12/2013 18:50:28

    πολύ ευχαρίστως νά σάς τό στείλω τό βιβλίο κλπ κλπ

    • factorx avatar
      factorx @ giorgos 10/12/2013 18:54:56

      Αγαπητέ αν δεν το κατάλαβες,δεν είμαστε ταχυδρομική υπηρεσία - έχουμε πήξει απο μηνύματα που ζητάνε το βιβλίο σου - παρακαλώ να σταματήσει αυτό

  25. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/12/2013 21:20:43

    Σιωπή και κατάνυξη, ωρέ ζαγάρια.
    Αποκλειστικό βίντεο του ποιητού να απαγγέλει το απόσταγμα του ταλάντου του. Το τράβηξε ο Φάκτορας που πήγες στην παρουσίαση μεταμφιεσμένος σε Πέμυ Ζούνη:
    https://www.youtube.com/watch?v=wK1diiOOquk

  26. AkriAkri avatar
    AkriAkri 11/12/2013 05:50:13

    Είναι αδιαμφισβήτητη η απύθμενη παρακμή μας! Κι αν κάποιος μέχρι τώρα …. αμφέβαλλε, ιδού η πανηγυρική επιβεβαίωση της πλήρους ηθικοπνευματικής μας κατάπτωσης, που προηγείται πάντοτε, κάθε άλλης καταστροφής.
    Εδώ ο κόσμος χάνεται κι αυτοί, στη γελοιότητα και στη νιρβάνα τους, συνακιζόμενοι ανοήτως! Θα γελούσαμε μόνο, αν η δραματικότητα της καθημερινότητας μας το επέτρεπε.....

  27. giorgos avatar
    giorgos 11/12/2013 07:44:22

    " Η διαφορά σήμερα τών λαών δέν κρίνεται άπό τήν τέχνη τους ούτε από ό,τιδήποτε άλλο , παρά μόνο άπό τήν συμμετοχή τους στήν έπιστήμη . Γιατί ή έπιστήμη είναι μιά είδική λογική κατάκτηση πού έπιφέρει είδικούς καθορισμούς στό έν γένει είδος τού πολιτισμού μιάς κοινωνίας . Αν άναφερθούμε σέ ήγέτες συγχρόνων λαών , πού εύρέθηκαν σέ καμπές νέων ίστορικών περιόδων (Εννοούμε τόν Λένιν "κομμουνισμός=σοβιέτ+ήλεκτρισμός ) , θά καταλάβουμε εύκολα γιατί έλάχιστα ένδιαφέρθηκαν γιά τά ζητήματα τής τέχνης καί θέλησαν νά θεμελιώσουν τίς κοινωνίες τους πάνω στήν έπιστημονική παραγωγή .
    Αντίθετα , ό,τι λείπει ή όπου ύστερούν οί σύγχρονοι ύπανάπτυκτοι λαοί , είναι άποκλεισστικά στήν έπιστήμη . Από τή μοίρα έτούτη δέν έξαιρούμαστε κι' έμείς ."
    απόσπασμα άπό τό βιβλίο "Ανάλυση τής Νεοελληνικής Αστικής Ιδεολογίας"