#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2011 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλήθος, αγωνιστικότητα και δακρυγόνα

[caption id="attachment_87234" align="alignnone" width="491" caption="Μπροστά από την Μεγάλη Βρεττάνια"][/caption]

Λίγο μετά την επίθεση των ΜΑΤ στην πλατεία Συντάγματος.

Περισσότερος κόσμος από την προηγούμενη φορά

Πολλοί εργαζόμενοι και "απλοί άνθρωποι", οι οποίοι δεν έφευγαν παρά τα δακρυγόνα και την άγρια ατμόσφαιρα, αλλά έμεναν εκεί και διαμαρτύρονταν.

Αυτήν την στιγμή ένταση στην περιοχή Συντάγματος, αλλά ο κόσμος (και με ελληνικές σημαίες, όχι μόνο αντιεξουσιαστές) παραμένει εκεί

Αίσθησή μας: το κλίμα έχει αλλάξει δραματικά. Ο κόσμος δεν φοβάται πια



[caption id="attachment_87242" align="alignnone" width="614" caption="Η Σταδίου από την Ζαλοκώστα λίγο μετά την επίθεση των ΜΑΤ"][/caption]

Φωτορεπορτάζ Antinews

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 23/02/2011 15:23:36

    Σώπα, όπου να ναι θα σημάνουν οι καμπάνες..

  2. aρέλεγος avatar
    aρέλεγος 23/02/2011 15:24:16

    ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΩΡΑ !

  3. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 23/02/2011 15:29:17

    h--p://www.livestream.com/stopcarteltvgr

    ζωντανά από σύνταγμα...

  4. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 23/02/2011 15:43:53

    Χιλιαδες κόσμος παραμένει στο Σύνταγμα.
    Γίνεται έκκληση να κατέβουν όλοι.

  5. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 23/02/2011 15:44:41

    Τί να πω πια; Ο Θεός βοηθός. Ότι δεν έκαναν οι ντιντήδες και οι Πασόκοι επί 30 χρόνια μπορεί να το καταφέρουν σήμερα τα πατριωτικά-νομίζουν-blogs: να καταστήσουν κυρίαρχη πολιτική φυσιογνωμία τον Αλέκο Αλαβάνο. Ήδη οι περισσότεροι "πατριώτες" πανηγυρίζουν που ο κόσμος δεν φεύγει από το Σύνταγμα και μάλιστα καλούν και άλλους να πάνε εκεί. Κανείς δεν αναλογίζεται ότι μια στραβή να γίνει σήμερα, ένας νεκρός να υπάρξει, μπορεί να γίνουμε Κάιρο; Κανείς δεν αναλογίζεται ότι αν σημειωθούν εκτεταμένα επεισόδια οι Αλβανοί, Πακιστανοί, Σύριοι, Μαροκινοί και λοιποί "οικονομικοί" μετανάστες θα κάνουν τις μεγάλες πόλεις κόλαση; Δηλαδή για να πέσει το ΠΑΣΟΚ πρέπει να κάψουμε την Ελλάδα; Τόση μαλ.....ία πια σε αυτό τον τόπο;

    • Πετρος Μ. avatar
      Πετρος Μ. @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 15:57:55

      Ο Παπουτσής είσαι;

    • Rote Phane avatar
      Rote Phane @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 15:59:02

      Πουλας την γνωστη αποψη εκφοβισμου του Πασοκ-Λα'ος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 16:21:04

      Ο καθεστωτισμός, ο καθωσπρεπισμός και ο ντιντισμός τελείωσαν, αγαπητέ. Έρχεται ποτάμι η λαϊκή οργή, ανεξέλεγκτη πλέον.

    • lampros avatar
      lampros @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 16:43:56

      Τόσα χρόνια, δεν έχω διαβάσει μεγαλύτερη σαχλαμάρα σχόλιο στο Αντινιούς...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 16:50:55

      I love the smell of Cairo in the morning... It smells... it smells like Victory

      χαχαχαάααα!

    • Misha avatar
      Misha @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 17:41:43

      Αστραπόγιαννε
      για ταγματασφαλίτης καλά το παίζεις το έργο...

  6. juliet avatar
    juliet 23/02/2011 15:46:52

    μας κόβανε λίγους -λίγους μας κυκλώνανε και μας σπρώχνανε προς φυγή,η χούντα του πασοκικού χάους φοβάται τους άμαχους ,τα παιδιά,τους γέροντες,φοβάται,φοβάται.........Ελληνες συσπειρωθείτε,η πατρίδα είναι μια ....
    Η εντολή είναι να κτυπήσουν.

  7. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/02/2011 15:59:03

    Μόλις γύρισα από την συγκέντρωση,
    είμουν από τους πρώτους που έφτασαν στο Σύνταγμα και έχω να πω τα εξής:

    Καθώς ο κόσμος ανέβαινε Σύνταγμα από Σταδίου, ξαφνικά από το πεζοδρόμειο τροχάδην ανέβαιναν τα ΜΑΤ μαζί και το τονίζω ΜΑΖΙ με καμιά 100σταριά κουκουλοφόρους νεαρούς με μέσο όρο ηλικίας τα 14 με 16 χρονών!

    Τους βλέπαμε να τρέχουν παρεούλα στο Σύνταγμα με τα μεν ΜΑΤ με τα γκλομπς και τα δε “αναρχικά” κρατώντας πλαστικές σακούλες με μολότωφ.
    Μόλις φτάνανε Σύνταγμα χωριζόντουσαν, τα μεν ΜΑΤ έπερναν θέσεις μπροστά στο ξενοδοχείο της Μ. Βρετανίας και οι δε κουκουλοφόροι στο πάρκο της πλατείας ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ και οι δύο ομάδες να φτάσει ο κύριος όγκος της πορείας στο Σύνταγμα.

    Με το που έφτανε ο κόσμος στο Σύνταγμα, αρχίσανε τον ψευτοπόλεμο με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να γίνει τόσο αποπνικτική ώστε ο κόσμος να αρχίσει να διαλύεται στα γύρω στενά!

    Αυτή είναι η αλήθεια για τους ψευτοαναρχικούς και τις ψευτοσυμπλοκές!
    Είναι ντροπή να μη αφήνουν τον κόσμο να διαδηλώσει την αντίθεσή του και να χρησιμοποιούν χούλιγκαν των γηπέδων, υποθέτω με κάνα χαρτζιλικάκι του 100στάρικου προκειμένου να διαλύσουν ειρηνικές πορείες δηλητηριάζοντας τον κόσμο με χημικά!

    Αλήθεια πόσα λεφτά από το υστέρημα του Ελληνικού λαού πλήρωσε ο κύριος Παπουτσής προκειμένου να στρατολογήσει όλα αυτά τα 15χρονα και να οργανώσει αυτή την θεατρική παράσταση;

    Ο κόσμος έχει αγανακτήσει! Από παντού και από χιλιάδες κόσμου, 50άρηδες και 60άρηδες άκουγα να φωνάζουν ότι πρέπει να έρθει ο Στρατός για να βάλει τον κάθε κατεργάρη στην θέση του!

    Μα είναι τόσο ηλίθιοι και τόσο ανίκανοι ώστε να στρέφουν τον κόσμο στην απαίτηση να αναλάβει τα ηνία της χώρας ο Στρατός όπως και στην Αίγυπτο!

    Εκεί θα μας οδηγήσουν στο τέλος με αυτές τις πρακτικές αν δεν αναλάβει κάποιος πολιτικός ηγέτης με τσαγανό να ξεμπροστιάσει όλους αυτούς και να τους εξαφανήσει από την πολιτική σκηνή του τόπου!

    Σημειωτέον ότι είναι η πρώτη μου φορά, τόσο για μένα όσο και για συναδέλφους μου που πήγαμε σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/02/2011 16:18:09

      Αν έρθει ο στρατός θα χεστούμε στο τάλαρο, θα ρίξουν σπόρο στα στρατόπεδα με 500ευρα, μέχρι τον Αύγουστο θα έχουμε θερίσει την παραγωγή από Σεπτέμβρη θα κολυμπάμε στο ευρώ.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/02/2011 17:17:33

      Το ΙΔΙΟ ακριβώς πράγμα είχα δει κι εγώ με τα μάτια μου στη Θεσσαλονίκη, το 2003, τότε που είχαν γίνει τα επεισόδια για την Ευρω-συνάντηση στην Χαλκιδική. Από το ένα στενό τα ΜΑΤ, από το παράλληλο οι "αναρχικοί", και όταν έφτανε η πορεία στο ύψος τής οδού Αγίας Σοφίας, ένας "αναρχικός" πέταξε μια μολότωφ και άρχισε η ενορχηστρωμένη παράσταση με μολότοφ και δακρυγόνα. Τέτοια χορογραφία, ούτε τα Μπολσόι.

  8. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 23/02/2011 16:03:06

    Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις.

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/02/2011 16:09:13

    Έτσι ακριβώς

  10. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 23/02/2011 16:26:13

    Η λαϊκή οργή είναι γόνιμη μόνο όταν έχει στόχευση και εναλλακτικό σχέδιο. Πρόκειται για ιστορικό θέσφατο. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις τα αποτελέσματά της θα έιναι παραπλήσια του Δεκέμβρη του '08 ή σαν αυτά της Αιγύπτου όπου Αιγύπτιοι λεηλατούσαν τους αρχιαολογικούς θησαυρούς της ίδιας τους της χώρας. Φαντάσου οι εν Ελλάδι Πακιστανοί και Αλβανοί τί έχουν να κάνουν. Αν αυτό θέλεις εσύ....

    • lampros avatar
      lampros @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 16:46:29

      Τι κουταμάρες ολκής είναι αυτές;

      Να μην ...διαδηλώνουμε επειδή θα ξεσπάσουν οι ...Πακιστανοί;!

      Να αφήσουμε δηλαδή να πουλήσουν την χώρα μέχρι τελευταίας βραχονησίδας γιατί θα έχουμε αποτελέσματα «παραπλήσια του Δεκέμβρη του '08» (δηλαδή να καεί κάνα μαγαζί ―από αυτά που βάζουν λουκέτα και χωρίς να καούν, αφού τα «καίει» ο Παπακωνσταντίνου).

      • Αστραπόγιαννος avatar
        Αστραπόγιαννος @ lampros 23/02/2011 17:16:15

        Άμα καεί και καμιά έγκυος σε Τράπεζα θα γουστάρεις καλύτερα;

        • Misha avatar
          Misha @ Αστραπόγιαννος 23/02/2011 17:53:32

          Tο παιδάκι που χάθηκε στην Κερατέα από τα χημικά των μπάτσων , έχει λιγότερη αξία για σένα, κε Ταξιαρχε;

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 16:40:24

    Οταν τα δακρυγονα δεν θα σταματουν κανενα,θα ερθουν οι πλαστικες σφαιρες.Και μετα οι κανονικες.Η οικονομικη χουντα των Αθηνων θα παιξει το παιχνιδι ως το τελος.

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 16:50:00

      Οι κανονικές σφαίρες φέρνουν και αντίπαλες κανονικές σφαίρες.
      Να παρακαλάμε μόνο να ΜΉΝ φτάσει εκεί το πράγμα.

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 17:57:56

      Σαν προδιαγεγραμμένη πορεία εξελίξεων μοιάζει όλο και περισσότερο το σκηνικο που διαμορφώνεται..
      Βασιζόμενοι σε παρελθοντικές καταστάσεις(εν ελλάδι) επιχειρήται μια αναβίωση δοκιμασμένων,πάγιων πρακτικών, προς δημιουργίας σύγχυσης και χάους .
      Και μέσα απο ακατέργαστες ιδεοληψίες ορισμένων θα επιχειρηθεί το συγκρουσιακό περιβάλλον που ελπίζουν να πετύχουν για λόγους αποπροσανατολισμού και εκτόνωσης.
      Μετά απ'όλα αυτα ίσως γίνουν καθαροί οι στόχοι τους,ειδικά αν αποτύχουν στα πειράματα κοινωνικού αυτοματισμού τους.

  12. Α.Μ. avatar
    Α.Μ. 23/02/2011 16:48:24

    @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
    «Ο κόσμος έχει αγανακτήσει! Από παντού και από χιλιάδες κόσμου, 50άρηδες και 60άρηδες άκουγα να φωνάζουν ότι πρέπει να έρθει ο Στρατός για να βάλει τον κάθε κατεργάρη στην θέση του!

    Μα είναι τόσο ηλίθιοι και τόσο ανίκανοι ώστε να στρέφουν τον κόσμο στην απαίτηση να αναλάβει τα ηνία της χώρας ο Στρατός όπως και στην Αίγυπτο!»

    Είναι ΤΌΣΟ ηλίθιοι! .. τόσο που δεν μπορείς να το φανταστείς!
    Από πάντα πιστεύω και το έχω γράψει κατ' επανάληψιν πως η κοινή λογική για οποιονδήποτε διαχειρίζεται εξουσία επιβάλλει να μήν αφήνεις τον κόσμο να φτάσει στην εξαθλίωση.

    Ε .. όσοι έχουν την εξουσία στην Ελλάδα εδώ και τρείς δεκαετίες στερούνται της κοινής λογικής.

    Και ο στρατός θα επέμβει.
    Αφού ΚΑΝΈΝΑΣ ΆΛΛΟΣ δεν μπορεί να βάλει τάξη και αφήνει την χώρα να γίνει πορνείο (sic) με την ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση, με τις αρπαχτές και τις ρεμούλες και τα σκάνδαλα και την προκλητική ζωή των πολιτικών και με την σχεδόν νομιμοποίηση της παρανομίας .. ο στρατός θα έχει την ευκαιρία του.
    Δυστυχώς.

    Και οι 50άρηδες και 60άρηδες είναι σε ηλικία να θυμούνται ΚΑΛΆ ότι αυτά ΔΈΝ γίνονταν όταν την εξουσία την είχε ο στρατός.
    Αποδεδειγμένα ΔΈΝ γίνονταν.
    Και η χώρα ΔΈΝ ήταν πορνείο.
    Και η εγκληματικότητα ήταν σχεδόν ανύπαρκτη.
    Και ναί μέν δεν μπορούσες να λές ότι θέλεις είχες όμως σίγουρα τροφή, εργασία και στέγη, παιδεία αν είχες τα κότσια - και όχι τις γνωριμίες - να σπουδάσεις και υπηρεσίες υγείας όσο είχαν όλοι οι άλλοι.
    Πράγματα που σήμερα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων τα ΣΤΕΡΕΊΤΑΙ.
    Και ξέρεις κάτι;
    Αν βάλεις στην ζυγαριά απ την μία [το να λές και - σχεδόν - να κάνεις ότι θέλεις] και απ την άλλη [ασφάλεια, εργασία, τροφή, στέγη, παιδεία, υγεία εγγυημένα] για τους περισσότερους η ζυγαριά γέρνει κατά πολύ «απ την άλλη»

    Είμαι 50άρης, και θυμάμαι καλά.
    Και με το χέρι στην καρδιά και με πολύ μεγάλη μου λύπη για την ανωριμότητα των Ελλήων να ζήσουν σε μια σύγχρονη δημοκρατία, σου λέω πως ΔΈΝ υπάρχει μέτρο σύγκρισης της ζωής πρίν το 1980 (μην γράψω 1975) με το σήμερα.
    Η μέρα με την νύχτα.
    (ζούμε συνέχεια στα βαθειά μεσάνυχτα).

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ @ Α.Μ. 23/02/2011 17:06:53

      Αν είναι καθολική λαϊκή απαίτηση να επέμβει, τότε να επέμβει αν είναι να σώσει τον κόσμο από όλη αυτή την ολιγαρχία που νέμεται τον πλούτο της χώρας.
      Άλλωστε τον έχουμε χρυσοπληρώσει τόσα χρόνια.
      Μόνο μη γλυκαθούν, διεφθαρούν και στογγυλοκαθήσουν στα αξιώματα.
      Κάνα χρονάκι αρκεί προκειμένου να καθαρίσουν τον κόπρο του Αυγεία.

      Δεν χρειάζονται ούτε εκτελέσεις ούτε κρεμάλες στο Σύνταγμα.
      Η καλύτερη τιμωρία όλων αυτών κατά την γνώμη μου θα είναι να τους αφαιρέσουν την εξουσία, τα αξιώματα, την κλεμένη περιουσία και να τους υποχρεώσουν σε καταναγκαστική εργασία αφαιρώντας τους το δικαίωμα εξόδου από την χώρα.
      Να βλέπουμε Παπουτσή και Παπακωνσταντίνου πάνω στο σκουπιδιάρικο στις 5 το πρωϊ να πετάνε σκουπίδια, για να μάθουν πως βγαίνει το ψωμί!

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/02/2011 17:20:11

        Αμα δεις με στρατιωτικό καθεστώς, Παπουτσή και Παπακωνσταντίνου πάνω στο σκουπιδιάρικο στις 5 το πρωϊ να πετάνε σκουπίδια, πίστεψέ με, δεν θα θες να παραδώσει την εξουσία ο στρατός...

        Όχι ένα χρονάκι, μια εικοσαετία θα ήσουν έτοιμος να αποδεχτείς...

        • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
          ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ @ ierofantis 23/02/2011 17:28:10

          :-) Είναι πάντως η καλύτερη τιμωρία...
          Αν δεν τους λιντσάρει ο κόσμος πιο πριν :-)

          Αλήθεια τον Jefry πως θα τον φανταζόσουνα σε καταναγκαστική εργασία;
          Σερβιρότο ή λαντσίερη σε σισίτιο απόρων;
          ..μιας και την ξέρει την δουλειά!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/02/2011 17:34:12

            Θα τον έκανα πρόεδρο της ΜΚΟ "Προστασία των ΛΑΘΡΟ" και θα τον έστελνα στην υποσαχάρια Αφρικη.... για πάντα.

            Α, και θα τον βράβευα για την αφοσίωσή του στον ανθρωπισμό.

  13. kakofonix avatar
    kakofonix 23/02/2011 17:25:21

    Έχω την αίσθηση ότι οι καθεστωτικοί χρησιμοποίησαν τον Αλαβάνο για να υποβαθμίσουν την εξέλιξη στην πλατεία συντάγματος.

    Κανένας Έλληνας, όπου και αν θέλει να ανήκει ιδεολογικά, δεν καπελώνεται από την ''επαναστατική'' φυσιογνωμία του κυρ Αλέκου.

    Πόσο δε μάλλον η πολυπληθής παράταξη της Ν.Δ.

    Πάμε όλοι σύνταγμα και αφήνουμε τον κυρ Αλέκο στην κοσμάρα του, δεν του δίνουμε σημασία. Στόχος μας να φύγει ο GAP και ο θίασος ΤΩΡΑ.

    ΥΓ Στις επερχόμενες εκλογές ο κυρ Αλέκος πάλι 0,5% θα πάρει, ας μην το ξεχνάμε αυτό και ας μην ξεχνάμε ότι η σωτηρία της πατρίδας μας δεν είναι εργολαβία κανενός.

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ @ kakofonix 23/02/2011 17:33:24

      Σήμερα πάντως ο θίασος "Παπουτσή" πήγε για oscar!

      Υπερπαραγωγή με σκηνικά, κομπάρσους, βεγγαλικά, τύφλα να έχει το "Νησί"!

      Ακόμα τον θυμάμε να ορίεται στην Βουλή ..πριν τον κάνουν Υπουργό, ότι κάτω από 2000 καθαρά δεν πρέπει να αγγίξουν κανέναν μισθό!

      Είναι ηθοποιάρα ο άτιμος, έχει κερδίσει το oscar Α' ανδρικού ρόλου καθώς και αυτό της καλύτερης σκηνοθεσίας ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ!

  14. Underdog avatar
    Underdog 23/02/2011 17:38:13

    Να το καταλάβει ο κόσμος, να το καταλάβουμε και εμείς όλοι.
    Αλλαγή στο σημερινό σκηνικό μόνο μέσα από τα μπλογκς και το διαδίκτυο μπορεί να γίνει.
    Τα κανάλια συσκοτίζουν και αποπροσανατολίζουν.

  15. Misha avatar
    Misha 23/02/2011 17:46:54

    Ο Αλαβάνος δεν είχε ουτε 10 ανθρώπους γύρω του.΄Τον έχω σε φωτογραφίες καθισμένο στο πεζοδρόμιο έξω από τη Βουλή , χωρίς κανένα καθοδηγητικό ρόλο...Μη τρελαθούμε... Ενας απλος διαδηλωτής είναι όπως όλοι μας.
    Ούτε καπελώνει, ούτε ακυρώνει τίποτα...Τι ψάχνουν οι δεξιοί; Μη μολυνθούν επειδή στο Συνταγμα είναι το μπλοκ του ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ο Αλαβάνος και οι αναρχικοί;
    Τι να κάνουμε; Ας φωνάξουν τα μπλόκ της ΔΑΚΕ και της ΟΝΝΕΔ να έρθουν κι αυτά για να αισθανθούν καλύτερα.

  16. Misha avatar
    Misha 23/02/2011 17:55:00

    ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ 73

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 23/02/2011 18:04:14

      "Η ΧΟΥΝΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ '13", Μίσα, όσο δεν ξεκουνάμε από τον καναπέ για να τη γκρεμίσουμε...

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 23/02/2011 18:28:15

        Υπάρχει ένα κομβικό σημείο Αυριανιστή, που το έθεσε μια συν-διαδηλωτρια σήμερα , μιλώντας με παιδιά από τον αντιεξουσιαστικό χώρο , και με προβλημάτισε .
        Η χούντα έχει τους πραιτωριανούς, ένοπλους με χημικά και αύρες , με δεκάδες προβοκάτορες και εκατοντάδες ασφαλίτες.
        Εμείς είμαστε άοπλοι και ανοργάνωτοι.
        Η κίνηση ματ από την πλευρά μας είναι να καταστήσουμε σαφές προς τους μπάτσους πως δεν θα τη βγάλουν καθαρή από νομικής πλευράς και όχι μόνο, αν επιμείνουν να χτυπουν τους διαδηλωτές και να υπερασπίζουν τους πωλητές της χώρας.
        Η ατομική ευθύνη ενός εκάστου μπάτσου είναι κομβικό σημείο στην εξέλιξη των πραγμάτων ώστε να αποφευχθεί αιματοχυσία.
        Η μεθόδευση της προσωποποίησης των ευθυνών των μπάτσων είναι η κινηση που θα τους μπλοκάρει τελείως και ένα κορυφαίο ζητούμενο τούτο τον καιρό.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Misha 23/02/2011 18:44:32

          Η προσωποποίηση ευθυνών στους αστυνομικούς μπορεί να γίνει υπό δύο προϋποθέσεις.

          Η πρώτη, επί τη βάσει της απιστίας ή απείθειας, αν δεν εκτελούν σωστά τα καθήνοντά τους ή αμελούν ή αρνούνται να τα ασκήσουν. Δεν νομίζω ότι είναι αυτή η περίπτωσή μας.

          Και η δεύτερη, επί τη βάσει της υπέρβασης καθήκοντος ή της κατάχρησης εξουσίας, αν κάνουν κάτι χωρίς εντολές, ή χωρίς την εφαρμογή της αρχής της αναλογικότητας.

          Δυσκολο να τα αποδείξεις αυτά αγαπητέ και να είσαι σίγουρος ότι το ξέρουν και οι ίδιοι αυτό...

          • Misha avatar
            Misha @ ierofantis 23/02/2011 18:59:19

            Ιεροφάντη
            Mιλώ γι αυτή ακριβώς την διαδικασία της βλάβης που υφίστανται οι διαμαρτυρόμενοι πολίτες από τη δράση των φαιοπράσινων χοίρων .
            Να διευκρινισθεί από νομικής πλευράς πώς μπορεί να γίνει ο καταλογισμός ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ προς τον δείνα πραιτωριανό, ωστε να μη μπορεί να καλυφθεί πισω από το ναζιστικό επιχείρημα «εκτελούσα εντολές».
            Oι στρατιωτικοί φορούν ταμπελίτσες με τα ονόματα και τους βαθμούς τους, τα ΜΑΤ και οι άλλες επιλεκτες μονάδες καταστολής λειτουργούν ανεξέλεγκτα, χωρίς να φαίνονται τα προσωπα τους και χωρις διακριτικά που κάνουν εφικτή την αναγνώριση τους.

          • EtsiMareSei avatar
            EtsiMareSei @ Misha 23/02/2011 19:34:50

            Misha, αυτός είναι ακριβώς και ο ρόλος ύπαρξης του τμήματος αυτού των δυνάμεων της τάξης,των γνωστών δυνάμεων των ΜΑΤ.
            Καλύτερα είναι να μιλάς για κινήσεις που έχουν στόχο το ξεμπλοκάρισμα τους ως άτομα ώστε να αναρωτηθούν ορισμένοι για το αποτρόπαιο της κατάχρησης εξουσίας εκ μέρους του.
            Γιατί το μπλοκάρισμα έχει επιτευχθεί ήδη,και είναι το αντίθετο απο αυτό που επικαλείσαι.
            Η μεθόδευση δηλαδή της συστηματικής αποποίησης μέρους των ευθυνών τους που προωθούνται μέσα απο εντολές ανωτέρων τους.Και γι'αυτο να εισαι σίγουρος οτι έτσι γίνεται,και αυτός είναι και ο σκοπός ύπαρξης τους.
            Αυτό που λέω είναι οτι η δυναμική που επικαλείσαι, της προσωποποίησης των ευθυνών, προσκρούει πάνω στην δυναμική της αποποίησης των ευθυνών που έχουν προλάβει να ενσταλλάξουν σε μερίδα δυνάμεων της τάξεως.
            Άρα για μένα το ζήτημα δεν είναι καθόλου μόνο σε ατομικό επίπεδο, αλλά σε θεσμικό,και αν θες καθαρά πολιτικό με προεκτάσεις στο επίπεδο δημοκρατίας που πιστεύουμε οτι έχουμε..

          • Misha avatar
            Misha @ EtsiMareSei 23/02/2011 19:40:23

            Δημοκρατία δεν έχουμε, συνεννόηση με τα βλαμμένα μυαλά δεν μπορεί να υπάρξεί ...
            ο Χαρτοφύλακας , ο φαντάρος που έριξε την πύλη του Πολυτεχνείου, χρειάστηκε 25 χρόνια για να ομολογήσει δημοσίως πως ήταν και δρούσε ως φασίστας , «μυαλοπλυμένος» από την προπαγάνδα.

            Οπότε πρέπει να βρούμε κάποια άλλη διαδικασία ώστε να αποφευχθεί η αιματοχυσία που είναι ante portas ...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Misha 23/02/2011 19:05:43

      Αγαπητοί μην αυταπατάσθε.
      Καλά κάνει μεν ο κόσμος και αντιδράει, αλλά από την άλλη αν δεν δοθεί πολιτική διέξοδος μέσα από την αστική δημοκρατία (εντός ή εκτός εισαγωγικών), που να έχει την μέγιστη δυνατή λαική συναίνεση, δεν πρόκειται να βγούμε από την σκοτεινή ατραπό της ευρωπαικής και εγχώριας κρίσης.
      Δυστυχώς τα κόμματα της αριστεράς παραμένουν κόμματα διαμαρτυρίας και όχι εξουσίας.

      • Misha avatar
        Misha @ Κάποιος 23/02/2011 19:41:01

        Oπότε ;

  17. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 19:24:13

    Χουντικους τους ανεβαζουμε, χουντικους τους κατεβαζουμε αλλα δεν ιδρωνει το αφτι κανενος.Ουτε καν αυτων που υποτιθεται πως εχουν αυξημενες ευαισθησιες οπως ειναι οι ηθοποιοι , Πεμη Ζουνη και Γιαννης Βουρος.Που επιμενουν να στηριζουν την κυβερνηση αυτη και να λερωνουν το ονομα τους.

    • Misha avatar
      Misha @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 23:09:10

      Συκοφάντη
      εδώ δεν ντρέπεται ο Νταλάρας και η Φαραντούρη , οι τραγουδιστές του Μίκη και της αντίστασης ....

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Misha 23/02/2011 23:57:11

        Ετσι ειναι.Τελικα το χρημα πολλοι αγαπησαν,την υστεροφημια κανεις.

  18. Κάποιος avatar
    Κάποιος 23/02/2011 20:16:27

    Οπότε έχουμε πολύ κουπί να τραβήξουμε...

    • Misha avatar
      Misha @ Κάποιος 23/02/2011 23:08:13

      Προς τα πού , κατά τη γνώμη σου;

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Misha 24/02/2011 00:29:44

        Στο να αποκτήσουμε μία βιώσιμη,ανθρώπινη και ευνομούμενη πολιτεία.

        • Misha avatar
          Misha @ Κάποιος 24/02/2011 10:04:05

          Από τον καιρό του Πλάτωνα την ψάχνουμε την ουτοπία....

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Κάποιος 24/02/2011 10:26:02

          Οσο όμως πιο πολύ αναζητούμε αυτήν την ουτοπία, τόσο τα πράγματα βελτιώνονται στην κοινωνία μας, έστω κι αν απέχουν από το ιδανικό.
          Οταν την ξεχνάμε κατρακυλάμε ξανά προς τα κάτω...

        • Misha avatar
          Misha @ Κάποιος 24/02/2011 11:20:26

          Καποιε

          Τα μπαγκάζια μας και για Μαριναλέδα ή στη ζούγκλα Λακαντόνα με τον υποδιοικητή Μάρκος...

  19. magdalenav68 avatar
    magdalenav68 24/02/2011 18:25:17

    Καλησπέρα,

    αν θέλετε εναλλακτική λύση, τσεκάρετε την πρόταση Σακοράφα/Λαπαβίτσα για σύσταση ΕΛΕ. Προσωπικά θεωρώ ότι αποτελεί την μόνη λύση, για ν' απαλλαγούμε από το τεράστιο χρέος, το οποίο σίγουρα οφείλεται στην διαφθορά και καταλήστευση από πολιτικούς και συνεργαζόμενα λαμόγια.

    μπορείτε να πληκτρολογήσετε την διεύθυνση

    http://www.skai.gr/player/Radio/?MMID=208680

    για μια γρήγορη ενημέρωση τι εστί ΕΛΕ και τι έκανε ο Ρ. Κορέα το 2006 στον Ισημερινό και όποιος συμφωνεί να μπεί κατευθείαν στο link

    http://www.gopetition.com/petition/43171.html

    καλο βράδυ.