#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2013 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλάκα – πλάκα θα γίνει κανένα πραξικόπημα και δεν θα το καταλάβουν!



Πλάκα – πλάκα θα γίνει κανένα πραξικόπημα και δεν θα το καταλάβουν οι φωστήρες της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών. Διότι μετά από αυτό που έγινε με τον επικεφαλής της Γ' Διεύθυνσης (Αντικατασκοπίας) της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών δεν έχει προηγούμενο. Ο εν λόγω αξιωματικός μετακινήθηκε αίφνης σε άλλη υπηρεσία της ΕΥΠ διότι τώρα κατάλαβαν ότι είναι συγγενής με τον βουλευτή Β’ Πειραιά της Χρυσής Αυγής, Ν. Κούζηλο. Κι όμως, στην παραπάνω υπηρεσία, στην οποία ο συγγενής του βουλευτή είναι σημαίνοντα ρόλο, ανατέθηκε η παρακολούθηση της οργάνωσης. Είναι υπεύθυνη για τον υπερκοριό και το «βαλιτσάκι» και είναι αυτή που δίνει όλες τις σημαντικές πληροφορίες στον Αρειο Πάγο ώστε να στοιχειοθετηθούν κατηγορίες κατά στελεχών της Χρυσής Αυγής.

Δεν ήξερε η ΕΥΠ ότι το στέλεχός της είναι συγγενής Χρυσαυγίτη; Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια μαύρη τρύπα στην Κατεχάκη και κανείς να μην το πήρε χαμπάρι;

Προς θεού, δε λέμε τίποτε για τον αξιωματικό. Μπορεί να είναι άξιος, ο καλύτερος απ’ όλους. Δε μπορεί, όμως, να βάζεις το λύκο να φυλάει τα πρόβατα. Τι θα έλεγε κάποιος αργότερα αν π.χ. είδε αποκρυβεί κάποιος σημαντικό στοιχείο στην έρευνα; Δε θα έλεγε ότι ο αξιωματικός το απέκρυψε, ακόμη κι αν δεν το έκανε;

Τώρα ο αξιωματικός μετατέθηκε σε άλλη υπηρεσία και στην Κατεχάκη νομίζουν ότι όλα βαίνουν καλώς; Η γκάφα που έκαναν πώς πληρώνεται; Διότι απ’ ότι μαθαίνουμε, χωρίς να είμαστε σίγουροι, ο αξιωματικός της ΕΥΠ είχε και το ίδιο επώνυμο με τον Χρυσαυγίτη βουλευτή. Τόση ανικανότητα;

Και για να έχουμε καλό ρώτημα. Αληθεύουν οι πληροφορίες ότι ο εν λόγω αξιωματικός είχε εμπλοκή και με τις απαγωγές Πακιστανών πριν μερικά χρόνια; Ας μας απαντήσει κάποιος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. drider avatar
    drider 27/09/2013 16:56:54

    Πονεμένη ιστορία... σύμφωνα με παλιότερα δημοσιεύματα τα περίφημα "βαλιτσάκια" της ΕΥΠ είχανε καταντήσει πολυχρηστικό εργαλείο, το οποίο μισθωνόταν στον επιχειρηματία που πλήρωνε τα πιο πολλά.

  2. Μαστροχαλαστής avatar
    Μαστροχαλαστής 27/09/2013 17:26:25

    Φανταστείτε πόσο θα ...διευκόλυναν τις έρευνες οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι! Μετά όταν μιλάμε για παρακράτος οι άλλοι λένε οτι συνομωσιολογούμε.

    • Μωβ ελέφαντας avatar
      Μωβ ελέφαντας @ Μαστροχαλαστής 28/09/2013 10:03:36

      Το λύκο να φυλάει το κοπάδι...

  3. yianna avatar
    yianna 27/09/2013 18:11:40

    Μα χθες δεν έλεγαν τα κανάλια ότι χάρις στον κοριό της ΕΥΠ ο Εισαγγελέας θα μπορέσει να στοιχειοθετήσει την κατηγορία της σύστασης και δράσης εγκληματικής οργάνωσης? Μήπως τα μαντάτα μας ήρθαν από ξένες μυστικές υπηρεσίες και όχι τη δική μας? Γιατί τον αποπέμπουν? Και αυτός φίλα προσκείμενος στη ΧΑ?

  4. Γιώργος Καλύτερος avatar
    Γιώργος Καλύτερος 27/09/2013 18:17:31

    Εύχομαι να μη προκύψει καμία περίεργη είδηση οτι αποπέμφθηκε επειδή του ζητήθηκαν αρχεία ηχογράφησης τηλεφωνικών παρακολουθήσεων και περιέργως έχουν εξαφανιστεί ή είναι μη-προσπελάσιμα λόγω βλάβης..

  5. ΠΙΘΗΚΑΣ avatar
    ΠΙΘΗΚΑΣ 27/09/2013 19:39:52

    Τελικά το ξεβρώμισμα του τόπου θα γίνει από τη Νέα Δημοκρατία!

    Περαστικά στους ξυρισμένους νεοναζί της Χρυσής Αυγής!

  6. Στυλιανος Ευ avatar
    Στυλιανος Ευ 27/09/2013 20:53:35

    ...ΧαΧα,,,Στην κοσμαρα σου εσυ...Ποιος ειπες θα κανει το ξεβρωμισμα αγαπητε μου,,,?..Για βαλε λιγο το μυαλο σου να δουλεψει ...
    ....ΠΟΙΟΣ ωφελειται απο αυτην την κατασταση και ΜΕΤΑ να εκφερεις γνωμη...

  7. airman avatar
    airman 27/09/2013 20:55:41

    Προφανώς όσοι τυχαίνει να έχουν το ίδιο επώνυμο με βουλευτή, Υπουργό ή τον ίδιο τον Πρωθυπουργό πρέπει να τίθενται σε ''διακριτική καραντίνα''!
    Ολισθαίνουμε επικίνδυνα ....

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 27/09/2013 20:58:25

    Το χειρότερο είναι ότι η γραμμή μετάδοσης πληροφοριών ίσως δούλευε ανάποδα.
    Να βγάλω καλού κακού ένα εισιτήριο άνευ επιστροφής για την Στουτγκάρδη που ύμνησαν οι ποιητές;

    • Ήσκιος avatar
      Ήσκιος @ Uncle Stgm 28/09/2013 09:14:35

      Όχι Θείε. Μείνετε εδώ κι αν στραβώσουν τα πράγματα, εμείς θα οργανώσουμε την Αντίσταση.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Ήσκιος 28/09/2013 15:08:30

        Πείσθηκα τελικά. "Δεν πάω πουθενά, εδώ θα μείνω".
        Δες παρακάτω, το έγραψα χθές. Δες και τις εξελίξεις σήμερα. Μάλλον "έπεσε σύρμα από απέναντι" about what's rumnning at the gypsies' houses.
        Με τόσους δορυφόρους να βολτάρουν από πάνω, αμερικάνικους, ρώσικους, κινέζικους, και οι αθεόφοβοι αλμπάνηδες κάνανε "ασκήσεις προετοιμασίας δράσεων" επί ακαλύπτου εδάφους, σε μια μικρή Βαλκανική χερσόνησο που έχει εδώ και 3 -4 χρόνια όλους τους προβολείς (του ISS και λοιπούς) πάνω της

  9. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 27/09/2013 21:02:30

    Τελικά πρόκειται για επικίνδυνους ερασιτέχνες;

    • Χ.Α avatar
      Χ.Α @ Καλά τώρα... 27/09/2013 21:54:20

      Μπα.... Εγώ δεν το πιστεύω. Ήτανε μόνο μιά κακιά στιγμή.

  10. ΔημήτρηςΚ avatar
    ΔημήτρηςΚ 27/09/2013 21:11:21

    Μπα, δεν λέτε τίποτα για τον αξιωματικό, απλά
    ξηλώσατε τον διευθυντή της Αντικατασκοπίας,
    αν δεν τον καταλάβατε.

  11. γιάννης αγιάννης avatar
    γιάννης αγιάννης 27/09/2013 21:15:56

    Εντυπωσιάζομαι από φο γεγονός ότι όλοι τώρα μαθαίνουν, ξαφνικά, ότι ζούμε σε κράτος οπερέτα. Έλεος ρε παιδιά... οι μεν πολιυικοί βοήθησαν διορίζοντας νεάντερταλ, οι δε διορισθέντες απλά συνέχισαν να συμπεριφέρονται ως αυστραλοπίθικοι. Να υπενθυμίσω ότι βρισκόμαστε 32 χρόνια μετά το 81. Η σημερινή ελίτ του δημοσίου κολλούσε αφίσες τότε.

  12. O Μαστροχαλαστής avatar
    O Μαστροχαλαστής 27/09/2013 21:35:24

    Κανείς δεν πρόκειται να μπεί στον ...κόπο να το κάνει, αλλά αν λέμε τώρα βρισκόταν κάποιος, σίγουρα ετούτοι θα το μάθαιναν τελευταίοι το πρωϊ, όταν θα άρχιζαν τα εμβατήρια στη ΔΤ. Ευτυχώς πήρε μπρος και το ραδιόφωνο και θα το καταλάβουμε από άκρου σε άκρον της επικράτειας, απ΄τον επίμονο Εθνικό μας Ύμνο!

  13. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 27/09/2013 21:36:06

    Ἀντικαταστάθηκε, λένε, μὲ δύο ἀξιωματικούς, ὀνόματι Μιχαλολιάκο καὶ Κασιδιάρη (ἁπλῆ συνωνυμία, καμμία συγγένεια)

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Σωτ Μητραλ 27/09/2013 21:43:12

      Μου έρχονται στο νού παλιές ταινίες και ιστορίες με τον Λοιί ντε Φυνές πράκτορα...

      • GO avatar
        GO @ Uncle Stgm 28/09/2013 07:40:29

        Ε, όχι και πράκτορας, χωροφύλακας στο St. Tropez ήταν ο άνθρωπος!!! Εντάξει, ήταν βαθμοφόρος (ενωμοτάρχης) και η ενωμοτία του ήταν ένας κι ένας!!!

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ GO 28/09/2013 12:45:14

          ΟΚ, ο αείμνηστος Θανάσης Βέγγος ταιριάζει πιό πολύ.

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 27/09/2013 21:41:59

    Θα έλεγα, ευτυχώς που υπάρχει ο κοριός της άλλης "υπηρεσίας", στο Λάνγκλεϊ, στην πολιτεία Βιρτζίνια.
    Γιατί της δικής μας, μάλλον είναι βαλιτσάκι περιχυμένο με "άρωμα κοριού" μόνον, από τα Χάιλαντς της Σκωτίας...
    Καλά κρασιά πάντως.
    Αλλά δεν πάω πουθενά εδώ θα μείνω. Έχω εμπεδώσει ότι έχει γνώση - και ακούει καλά - ο "θείος Σάμιουελ".

  15. firiki2010 avatar
    firiki2010 27/09/2013 21:48:50

    Μέχρι ποίου βαθμού συγγένεια επιτρέπεται με Χρυσαυγίτη;;;;
    Δεν είναι αυτό σοβαρό κριτήριο για την απομάκρυνση ενός αστυνομικού. Μπορώ να το δεχθώ με την λογική : "Για να μην μπορούνε να μας πούνε κουβέντα !" , αλλά με την παλαβή Αριστερά που μπλέξαμε ούτως ή άλλως ό,τι θέλουν να πούνε θα το πούνε.

  16. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 27/09/2013 21:49:26

    Στα Σωματα Ασφαλειας και στις Ενοπλες Δυναμεις ειστε σιγουροι οτι δεν υπαρχουν συγγενεις μελων και στελεχων της Χ.Α ; Kαι επισης τoν Δημαρχο Πειραια ποτε θα τον καθαιρεσετε ; Ειναι γνωστον τοις πασι, οτι ο Δημαρχος είναι πρωτοξαδερφος του αρχηγου της Χ.Α. Δυστυχως, απ'οτι βλεπω υπαρχει ακομη πολυ δουλεια που πρεπει να γινει μεχρι την τελικη λυση.

  17. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 27/09/2013 21:52:36

    Ισορροπία, παιδιά.
    Σταθερά το τιμόνι, ούτε πολύ δεξιά, ούτε πολύ αριστερά...

    Και ένα quiz:

    Πως φέρνεις τους απαγοητευμένους που στράφηκαν στην ΧΑ χωρίς να "χάσεις" τους κεντροδεξιούς και κεντρώους που σε στηρίζουν τώρα?

    Μια απάντηση (ανάμεσα σε πολλές πιθανότατα) θα΄ταν:
    Εξετάζοντας και κατανοώντας ποιοι είναι οι μεν και οι δε (κοινωνικά-ταξικά, εισοδηματικά, μορφωτικά) και τι θέλουν οι μεν και δε. Τα κοινά που θα βρεις ικανοποιούν ΚΑΙ τους δύο.
    "Βάλτα κάτω να δούμε", που λένε..

  18. rally monkey avatar
    rally monkey 27/09/2013 23:30:50

    ''...και κανεις να μην το πήρε χαμπάρι" ?
    ..αλλού.. και για λιγοτερο ευαίσθητες θέσεις ειναι στανταρντ η διαδικασία κατα την οποια δηλώνεις ο ίδιος αν υπάρχει 'conflict of interest' πριν αναλαβεις καθήκοντα (νεα υπόθεση κλπ) .. οπως επισης δηλώνεις ο ίδιος οτι εάν προκύψει 'conflict' στην πορεία (ή αν δεν εισαι απολυτα σιγουρος) ειναι πάλι δική σου υποχρέωση να το δηλώσεις .. και σε περίπτωση που δεν το κανεις και σε βρουν, σε εχουν τυλιξει στη μια κόλλα κλπ .. και τελειώσες άπαξ και δια παντός ..

  19. parsifal avatar
    parsifal 27/09/2013 23:46:31

    Τα περί Πακιστανών που κολλάνε ;
    Γιατί ανακυκλώνετε τον θόρυβο του ΣΥΡΙΖΑ και των "Διεθνιστών" - λαθρολάγνων ; Ηταν αμάρτημα οτι με πληροφορίες συμμαχικών υπηρεσιών ελέγχθηκαν υποπτα ατομα για τρομοκρατία ; Εάν εσκαγε κάτι σε τραίνο, στο μετρό η σε λεωφορείο οπως στο Λονδίνο, ποιός θα επαιρνε την ευθύνη της "μή - απαγωγής" ; Πως δηλαδή πρέπι να δράσει μια Υπηρεσία οταν εχει πληροφορία οτι ο Χ , Υ ανεξέλεγκτος αλλοδαπός μιλά στο τηλέφωνο με πυρήνα τρομοκρατών απο την Αγγλία και πιθανόν ετοιμάζει κτύπημα ; Αναμένει και ειδοποιεί ΕΚΑΒ και ΠΥ για τα περαιτέρω ;
    Ας σοβαρευθούμε. Οι Υπηρεσίες αυτές εχουν καθήκον να προστατεύουν αθώους πολίτες και να ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ. Δίτε τι εγινε στην Ισπανία, δείτε πως "διέλαθε" η εγκληματική προσωπικότητα του Μοχαμέντ Μερά μέχρι να σκοτώσει παιδιά και δασκάλους... Αυτές οι δουλειές ενίοτε περιλαμβάνουν και "απαγωγές". Αλλιώς παράγονται κηδείες.

    • Γιώργος Καλύτερος avatar
      Γιώργος Καλύτερος @ parsifal 28/09/2013 02:40:17

      Parsifal επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Αν υπάρχουν υποψίες για τρομοκρατικές διασυνδέσεις ή ακόμη κι αν θέλει κανείς να εξετάσει προαιρετικά κάποιους ανθρώπους, υπάρχουν νόμιμοι τρόποι. Με προσαγωγή στην αντιτρομοκρατική και τυπικώς ορθή ανακριτική διαδικασία.
      Αν, για τεχνικούς και καθαρά πρακτικούς λόγους, η σύλληψη-κράτηση-ανάκριση δεν μπορεί να γίνει μέσα στα πλαίσια του νόμου και το κράτος καλείται να κινηθεί εξωθεσμικά τότε ο κυνισμός αυτός δεν λειτουργεί μόνο προς μια κατεύθυνση αλλά αμφίδρομα: το κράτος θα δράσει παράνομα για το καλό του έθνους, κι αν αποκαλυφθεί η παρανομία του ο λαός θα καταδικάσει την ενέργεια αυτή ακόμη κι αν έγινε για το καλό του. Ο καθένας τη δουλειά του δηλαδή. Έτσι λειτουργούν οι σοβαροί κυνισμοί.
      Από τη στιγμή που αποκαλύφθηκε η υπόθεση, η καταδίκη από μέρους μας είναι αυτονόητη και οφείλει να είναι και ηχηρή.

  20. regeneration avatar
    regeneration 28/09/2013 00:04:11

    Τοσα ξερετε τοσα λετε για τον εν λογω αξιωμστικο. Θα το ξαναπω... αυτη η Συγγρου τρωει τα παιδια της; Μετα τον Δικοπουλο (το ξαναγραφω) τωρα και ο εν λογω Αξιωματικος; Φτανει ποια με την ανοησια ορισμενων που τους επηρεαζουν. ακομη οι παλαιοπσοκοι ... νυν νεοσυριζαιοι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
    15 ωρες τη μερα δουλευει αυτος ο αμθρωπος. Αυτα.

    • regeneration avatar
      regeneration @ regeneration 28/09/2013 06:07:01

      15 ωρες στο γραφειο του και οτι περισσευει απο το τηλεφωνο συνεχως... μερονυχτα...

  21. airman avatar
    airman 28/09/2013 00:33:30

    ''.... 32 χρόνια μετά το 81. Η σημερινή ελίτ του δημοσίου κολλούσε αφίσες τότε.''
    Η ελίτ του δημοσίου και όχι μόνο ''σταδιοδρόμησε'' με το δεδομένο ότι ''οι μεν και οι δε'' είναι αυτοί που ορίζουν τύχες. Και ότι για να φτάσεις ψηλά πρέπει να διαλέξεις πλευρά, γιατί αλλιώς ....
    Σήμερα αυτοί οι άνθρωποι είναι σε θέσεις που εκ των καθηκόντων τους πρέπει να ανταποκριθούν σε απαιτήσεις τις οποίες ποτέ δεν είχαν φανταστεί ότι ενδεχομένως να αντιμετώπιζαν. Στην καριέρα τους αναλώθηκαν να επιζητούν πολιτικές ''πλάτες'', συνδικαλιστικές ''συμμαχίες'' και θέσεις ''κλειδιά''. Τελείως απροετοίμαστοι και ανεπαρκείς (στη συντριπτική πλειοψηφία τους) δεν είναι σε θέση να προτείνουν εφαρμόσιμες λύσεις ή να εφαρμόσουν αποτελεσματικά λύσεις που προτείνονται, πόσο μάλλον να αντιτάξουν επιχειρήματα και να ορθώσουν ανάστημα.
    Για το λόγο αυτό η δημόσια διοίκηση (και όχι μόνο) είναι έρμαιο στις ορέξεις εκείνων που της καταλογίζουν πλέον όσα της αναλογούν κι ακόμα περισσότερα. Ελάχιστοι (μετρημένοι στα δάχτυλα) έχουν το σθένος να παραιτηθούν. Οι υπόλοιποι εξακολουθούν να πορεύονται όπως έμαθαν. Τόσος κόπος μέχρι τώρα να πάει χαμένος!

  22. NK avatar
    NK 28/09/2013 01:37:09

    Μιλάμε για την ίδια ΕΥΠ που πριν από ένα χρόνο σχεδόν υπάλληλοί της έκαναν πορεία εν μέση οδώ;

    ΣΤΕΛΕΧΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ.

    Δεν ξέρω τι συζητάμε από'κει και πέρα.

    Πηγή : http://www.naftemporiki.gr/story/359889

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ NK 28/09/2013 16:17:28

      Οι κανονικοί διαδηλωτές είχαν επικεφαλής τον (αείμνηστο, και βραβευμένο απο το Time Magazine) Λουκάνικο.
      Οι αθεόφοβοι μάλλον τον Ρόζ Πάνθηρα.
      Ή μήπως τον Ράν Ταν Πλάν;