#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2011 09:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιο χάλια δεν γίνεται!



Τον Αύγουστο του 2009 τα στοιχεία εκτέλεσης του κρατικού προϋπολογισμού…ήταν καλύτερα!

Τον Αύγουστο του 2011:

Τα   ¨Έσοδα  υπολείπονται  αυτών του 2009 κατά 650 εκ. €
Οι Δαπάνες  είναι   μεγαλύτερες αυτών του  2009 κατά  800 εκ €
Το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων  είναι πετσοκομμένο πάνω από 4 δις σε σχέση με το 2009.
 Το έλλειμμα  θα ήταν μεγαλύτερο κατά 1,5 δις του 2009 εάν  το ΠΔΕ  «έτρεχε» στα επίπεδα του 2009 .

Τελικά:

Το έλλειμμα του 2011,  θα ξεπεράσει  τα 36 δις ( όσο ήταν το …φουσκωμένο, με τις αλχημείες της σημερινής κυβέρνησης, έλλειμμα του 2009);


Εάν είχαν ληφθεί τα  σημερινά «μνημονιακά  δημοσιονομικά  μέτρα»  το 2009,  μήπως το  έλλειμμα τότε ….θα ήταν μονοψήφιο;

Η κυβέρνηση έπεσε μέσα στην παγίδα που η ίδια  έστησε!

Συκοφάντησε και διέσυρε τη χώρα.

Ολιγώρησε στη λήψη  μεταρρυθμιστικών μέτρων

Εγκλώβισε την Οικονομία  στο φαύλο κύκλο της ύφεσης

Κατέστησε τη χώρα έρμαιο δάνειων  δυνάμεων

Προσχεδιασμένο  ή μη … διαρκές το έγκλημα !

 Ν.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/09/2011 09:54:30

    Συμφωνώ απόλυτα με όλα εκτός από ένα: Γίνεται ακόμα πιο χάλια...

    Ο ΓΑΠ είχε μία και μόνο ευκαιρία. Να πει την αλήθεια με το που ανέλαβε. Να τηρήσει το πνεύμα της προεκλογικής ομιλίας του στην ΔΕΘ. Θα έκανε ΟΟΟΟΛΑ όσα του λένε οι Γερμανοί να κάνει, και ελεγχόμενη στάση πληρωμών, αλλά θα τα έκανε πριν δύο χρόνια και η εξαθλίωση θα ήταν μικρότερη.

    Τώρα post mortem και don't cry for me Argentina.

  2. juliet avatar
    juliet 14/09/2011 10:26:51

    Συμφωνώ,μήπως οι περικοπές είναι για δημιουργηθούν εντυπώσεις και να εξαπατήσουμε τους κουτόφραγκους ενώ το πανηγύρι συνεχίζεται και ο λαός σφύγγει το ζωνάρι.
    Και αν κοβότανε τόσο για την σωτηρία της Ελλάδας δεν θα έσερνε τον ΚΑΚ σε εκλογές αφού ήξερε την κατάσταση και θα έπρεπε να είχε κάνει προυπολογισμούς και όπως σωστά αναφέρει πάνω απ΄όλα την ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ .
    Αλλά τίθεται το ερώτημα αν ο λαός ήξερε θα ήθελε εκλογές;
    Αλλά θα έπρεπε και να κλείσουν και τα κωλοκάναλα που κάθε μέρα έκαναν και κάνουν πλύση εγκεφάλου στον λαό τι είναι το πρέπον για την σωτηρία μας.

    • tpe avatar
      tpe @ juliet 14/09/2011 10:49:29

      Γιαυτό κι έστειλαν τους τοποτηρητές. Μας έδωσαν άπειρες ευκαιρίες να σοβαρευτούμε, τώρα τέλος...
      Θα μας "αναγκάσουν" να ξεπουλήσουμε, αφού αυτό τελικά συμφώνησε ο ΓΑΠ για τη "σωτηρία" μας.

  3. pikras57 avatar
    pikras57 14/09/2011 11:00:38

    zero point!

  4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 14/09/2011 15:15:30

    Εγώ αυτό που νοιώθω είναι ότι όλος ο ελληνικός λαός βρίσκεται στη γωνία και παρακολουθεί τις εξελίξεις, λες και δεν αφορούν τον ίδιο και το μέλλον του. Τι περιμένουμε ακόμη και δεν τους στέλνουμε στον αγύριστο!!! Θα βρεθεί ποτέ κάποιος πολιτικός που να αγαπά πραγματικά αυτή τη χώρα και να θυσιάσει γι΄αυτήν τα πάντα;

  5. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 14/09/2011 16:58:49

    Ευστοχες επιλογές αριθμων και συγκριτικών στοιχείων. 12 μόλις αριθμοι ικανοι να πουν πολλά περισσότερα απ' οτι λένε οι της κυβέρνησης απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Με ανάλογα κρουστά, λιτά και αφοπλιστικά επιχειρήματα θα πρέπει να αντιπολιτευονται οι της Ν.Δ. και οχι να προσπαθούν να ανταγωνιζονται σε "ρητορεία" τους πασόκους και κυρίως τον μη εχοντα αρχη και τέλος Βενιζέλο!

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Delta Lamda 14/09/2011 17:31:20

      !!!!!!!!!!!

  6. δημης avatar
    δημης 14/09/2011 18:47:51

    ΔΗΛ....ΚΑΝΟΝΙΚΗ ....ΕΚΤΕΛΕΣΗ.....(ΑΝΤΕ ΚΑΛΑ ΣΑΡΑΝΤΑ)