01/08/2008 04:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιο δεξιά του Αλογοσκούφη η κα Κατσέλη

Τελικά το ΠΑΣΟΚ δεν πρόκειται να ανακάμψει ποτέ. Σε μια πολύ δύσκολη συγκυρία, κατά την οποία το ίδιο και η υπόλοιπη αντιπολίτευση δίνουν υποτίθεται μια σκληρή μάχη εναντίον της αντεργατικής ατζέντας της κυβέρνησης, η «σκιώδης» υπουργός Οικονομικών του, η Λούκα Κατσέλη, βγήκε χθες στη ΝΕΤ και τάχθηκε υπέρ του κλεισίματος ζημιογόνων ΔΕΚΟ. Είπε δηλαδή κάτι που ούτε ο Αλογοσκούφης δεν τόλμησε να το πει ακόμα. Υπενθυμίζεται ότι η ρύθμιση Αλογοσκούφη, που προκάλεσε πολιτική και κοινωνική θύελλα, αφορά κυρίως στον περιορισμό των μισθολογικών αυξήσεων στους εργαζομένους σε ζημιογόνες ΔΕΚΟ. Γι’ αυτό και η θέση της κυρίας Κατσέλη ερμηνεύτηκε από στελέχη του ΠΑΣΟΚ ως «πιο νεοφιλελεύθερη και από την πολιτική της κυβέρνησης», με αποτέλεσμα ο εκπρόσωπος Τύπου του Κινήματος κ. Γιώργος Παπακωνσταντίνου να καταβάλλει επίπονη προσπάθεια προκειμένου να αμβλύνει τις εντυπώσεις χωρίς να «αδειάσει» τη σκιώδη υπουργό Οικονομίας. Και βέβαια αν ήταν κάποιος άλλος ηγέτης στο ΠΑΣΟΚ η κα Κατσέλη θα είχε πάει ήδη σπίτι της. Τι εκπροσωπεί άλλωστε και αυτή και ο σύζυγός της; Την κυβέρνηση «μεγάλου συνασπισμού» στο ΠΑΣΟΚ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skartos avatar
    Skartos 01/08/2008 05:01:17

    Ρε αυτοι δε συμμαζεύονται με τιποτα. Ο καθενας τα δικα του λέει. Φταιει ο Γαπ που τους έδωσε αέρα.

  2. Skartos avatar
    Skartos 01/08/2008 05:05:00

    Αλλα και εσυ μην γίνεσαι επιθετικος. Δεν ειναι ανάγκη να διώχνουν οποιον μιλάει. Δημοκρατια εχουμε. Απλως πρέπει να πάρουν όλοι μια «γραμμη». Και το κακό, σ αυτη την περίπτωση, είναι οτι γραμμη δίνει η Κατσέλη!

  3. Xase avatar
    Xase 01/08/2008 09:44:17

    Αφου ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εχουν ιδια πολιτικη φιλοι μου γιατι να λεει αλλα η κ. Κατσελη; Απλα αμα ηταν το ΠΑΣΟΚ στην κυβερνηση τα ιδια θα εκανε. Το μονο που ενδιαφερει ειναι μονο για το ποιος θα εχει την κουταλα.Δεν ειδατε τα ποθεν αισχη τους;

  4. nikosx avatar
    nikosx 01/08/2008 10:13:33

    "Το μονο που ενδιαφερει ειναι μονο για το ποιος θα εχει την κουταλα."

    Εδώ είναι η ουσία.
    Απλά στα "αριστερά" καθεστώτα η άρχουσα τάξη είναι η κομματική κλίκα.

    Όταν πάμε σε καπιταλισμό αυτές τις δεκο θα τις "κληρονομήσουν" τα στελέχη του κόμματος. Μετά θα αγοράσουν και την ρεάλ μαδρίτης...

  5. koinos_nous avatar
    koinos_nous 01/08/2008 10:15:09

    Το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.Πάλι τα ίδια θα ψηφίσει ο περήφανος Ελληνικός Λαός.Ελπίδα δεν υπάρχει.Με το υπάρχον σύστημα είνα απίθανο να προκύψει κάτι υγιές.Δεν εχω λύση να προτείνω.Αναρωτιόμουν αν υπήρχαν 100-200 έντιμοι άνθρωποι που θα ήθελαν να κάνουν κάτι για τον τόπο,πως θα μπορούσαν να το κάνουν;Ποιό ΜΜΕ θα τους πρόβαλε; Που θα έβρισκαν χρήματα για προβολή, οργάνωση κλπ ; Θα έπρεπε να είχαν οικονομική άνεση ώστε να μην περιμένουν να ζήσουν από το κόμμα ή το κράτος; Θα παρέμεναν όλοι έντιμοι και μετά την ανάληψη της εξουσίας ή μερικοί θα υπέκυπταν; Τα κόματα που διαθέτουν δικά τους μέσα μικρής απήχησης είναι το ΚΚΕ και ο ΛΑΟΣ.Το ΚΚΕ μετά από τόσα χρόνια παραμένει στα ποσοστά του αρνείται πεισματικά να εκσυγχρονιστεί (δεν ξέρω αν είνα αλήθεια το άκουσα απο τον Καραμπελιά, οτι είχαν μετρήσεις για την Κανέλλη για τις εκλογές Δήμαρχου Αθηναίων πολύ ενθαρρυντικές και δεν την κατέβασαν επειδή φοβήθηκαν μην "ψηλώσει").Ο ΛΑΟΣ θα δούμε τι θα κάνει αλλά δεν βλέπω περεταίρω εξέλιξη.Τι θα απογίνουμε;

  6. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 01/08/2008 10:19:50

    Τα τουλάχιστον ιδεολογικά κολλητάρια επιδεικνύουν αλληλεγγύη. Έχοντας διδάξει και οι δύο στο London School of Economics καταδεικνύουν ότι η βοϊδοσχολή έχει δημιουργήσει "σχολή".

  7. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 01/08/2008 11:08:11

    Σαφως η δηλωση της Λουκας βοηθαει τον Αλογοσκουφη στο θεμα των ΔΕΚΟ.
    Απο την αλλη ακουγα τον ΓΑΠ να μιλαει σε νεολαιους του ΠΑΣΟΚ σε καντρικο ξενοδοχειο και αναρωτηθηκα μηπως θεωρουσε οτι μιλαγε η σε κρετινους η σε εκκολαπτομενους Ροκους.Για δεν μπορει να μιλαει για διαφθορα και να μην βγαινει τσιμουδια για Τσουκατο που στο κατω κατω παραδεχθυκε ο ιδιος οτι πηρε το σχετικο ποσο απο Siemens.Τελικα εγινε εσωκομματικη ερευνα και γιατι δεν βγαινει επισημη ανακοινωση με το πορισμα της ερευνας αλλα επισης γιατι ολα τα ΜΜΕ ποιουν την νησσαν;;;;

  8. machiavelli avatar
    machiavelli 01/08/2008 11:24:41

    Γιατί ρε παιδιά τόσο μίσος και παραπληροφόρηση γιά το ΠΑΣΟΚ.
    Τι είπε η Κατσέλη? Το αυτονόητο.Δηλ.όταν μία ΔΕΚΟ έχει κακοδιοίκηση να κοιτάξουμε να την βελτιώσουμε ή όταν δεν προσφέρει καμμία υπηρεσία να κλείσει.
    Είστε οι περισσότεροι καραμπινάτοι δεξιοί που παριστάνετε τους αριστερους,σκούζετε σαν τις γριές γιά το κακό ΠΑΣΟΚ που ήταν κυβέρνηση πριν απο 5 χρόνια και αποφεύγετε σαν τον διάολο το λιβάνι να θίξετε την συμμορία πού κυβερνάει και που μας έχει γυρίσει στο 1950.

  9. jordan avatar
    jordan 01/08/2008 11:33:11

    Το ΠΑΣΟΚ δεν βγαίνει ,γιατί ο δεξιός χώρος είναι ήδη καλυμμένος από την ΝΔ.
    Τους ιμιτασιόν δεξιούς με την αριστερή φρασεολογία , ο λαός τους γύρισε την πλάτη και ψάχνει να βρει έναν χώρο που να εκφράζει τους καημούς του και να αναδείξει τα προβλήματα του . Στα σίγουρα δεν ψάχνει να τακτοποιήσει , τα άστεγα της εξουσίας τύπου Κατσελη και Αρσένη

  10. Africa avatar
    Africa 01/08/2008 11:59:47

    ΠΟΥ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΣΕΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ? ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ?

    ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ! ΕΔΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΥΡΟΙ (ORIGINAL!)

  11. Theodore avatar
    Theodore 01/08/2008 12:26:45

    Ρε αντε να χαθειτε πανασχετοι.
    Δηλαδη, αμα ενα μαγαζακι στη γειτονια μου δε βγαινει, τι πρεπει να κανει συμφωνα με τα σοφα, μη χεσω, μυαλα σας;
    Να συνεχισει να ανοιγει και να πουλησει το σπιτι του για να παραμενει ανοιχτος;
    Η να το κλεισει και να βρει κανα μεροκαματο, η να παει στο χωριο του να μονασει;
    Απο που κι ως που οι ΔΕΚΟ, ειναι ιερα τερατα και πρεπει να τις προσκυναμε;Αμα δεν εχουν λογο υπαρξης, γιατι να υπαρχουν;
    Επειδη εισαστε μεσα εσεις η τα παιδια σας και παιρνετε ΤΑ λεφτα, ενω οι αλλοι πενονται;
    Βρε ουστ.

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/08/2008 12:41:32

    Η δήλωση της είναι
    «Αν μια επιχείρηση δεν χρειάζεται πλέον, θα μπορούσε να κλείσει και να κοιτάξει κανένας τι πρέπει να γίνει. Δεν είναι το θέμα ιδεολογικό. Το ζήτημα είναι ότι μια δημόσια επιχείρηση είναι ένα εργαλείο ανάπτυξης. Αν αυτό το εργαλείο ανάπτυξης δεν είναι χρήσιμο, θα πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε».
    και την διαβάζω αλλιώς, ότι θα πρέπει να κάνουμε κάτι για να γίνει χρήσιμο εργαλείο ανάπτυξης.

  13. τριοκαρώ avatar
    τριοκαρώ 01/08/2008 12:41:51

    >Δηλ.όταν μία ΔΕΚΟ έχει κακοδιοίκηση
    poios tnn kakodioikei? ma to idio to kratos.. eee sygnwmh komma h8ela na pw.

    den katalabainei h ekatsw pws alla einai ta problhmata.. na balei th fantasia na kanei anaptyksh, na ferei phges porwn... oxi na timwrhsei...
    ayta ta kanei o pasaenas xwris na einai politikos. akoma ki o tou kafeneiou.

    g.,mw ta didaktorika tous!

    san thn natty to phre?

  14. τριοκαρώ avatar
    τριοκαρώ 01/08/2008 12:43:29

    kala.. h aderfh ths efage megalo ftysimo kai apo tous idious tous pasokous stis dhmotikes ekloges ths neas smyrnhs.

    prwth fora to pasok phre toso xamhlo pososto

  15. τριοκαρώ avatar
    τριοκαρώ 01/08/2008 12:44:51

    o andras ths den elege dhmosia.. den ebriske san ikano kai dynamiko hgeth to karamanlh?

    o arsenhs den einai o andras ths? h kanw lauos?

  16. mesas avatar
    mesas 01/08/2008 13:52:59

    καλά ρε παιδιά εδώ ο εκσυγχρονισμός του Σημίτη βαφτίστηκε μεταρρυθμίσεις επί junior Καραμανλή, και πατάει στα ίδια ακριβώς που ξεκίνησε κι ο δράκουλας των Χανίων, και σας πειράζει η Κατσέλη;

    το ΓΑΠρόβλημα εστιάζεται στο ότι δεν καταφέρνει να βρει ένα διαφορετικό ψέμμα για να πουλήσει
    και λογικό είναι καθώς τα προβλήματα παραμένουν τα ίδια κάμποσες δεκαετίες...

  17. Xase avatar
    Xase 01/08/2008 14:12:57

    Φιλε Theodore, το μαγαζακι στην γωνια το εχει ο κυρ Αλεκος με την κυρα Κατινα. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝ. Οι ΔΕΚΟ δεν ειναι μαγαζακια της γειτονιας, εχουν κρατικα τοποθετιμενους μαναντζερ που παιρνουν χοντρα χιλιαρικα που τα πληρωνουμε εμεις. Αν η ΔΕΗ η ο ΟΤΕ δεν πανε καλα η η ολυμπιακη δεν φταις εσυ αλλα αυτοι που φροντισαν να γεμισουν αυτες τις εταιρειες με ασχετους για να παρουν φηφους. Και φυσικα τις εριξαν στην χρεωκοπια. Σιγουρα δεν ειναι ιερα τερατα ουτε πρεπει να προσκυναμε αλλα οι εκαστοτε κυβερνησεις τις βλεπουν με ψηφοθηρικο ματι. Τωρα αν εγω που μενω στο μπουρναζι αν νομιζεις πως πρεπει να μη εχω συγοινωνια, να παω Αθηνα γιατι τα λεωφορεια χρεωκοπησαν και πρεπει να τα κλεισουμε , ε τοτε ισως εχεις δικιο. Θελω να πω , αν με καταλαβαινεις, οτι οι ΔΕΚΟ εχουν λογω υπαρξης.

  18. jordan avatar
    jordan 01/08/2008 14:31:40

    Μα είναι δυνατόν, ρε να μιλάμε για Δημόσιες επιχειρήσεις ΚΟΙΝΗΣ ωφέλειας να είναι κερδοφόρες , είμαστε καλά – το νερό – το ρεύμα – οι επικοινωνίες – οι συγκοινωνίες ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ είναι αγαθά που πρέπει το κράτος να τις επιδοτεί ( ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ – ΑΚΟΜΑ) , εδώ επιδοτεί τους βιομηχάνους και τους χονδρέμπορους -

    ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΙΑΠΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ

  19. Skartos avatar
    Skartos 01/08/2008 14:37:06

    Akrivws. Gi auto einai kratikes. Gia na eksyphretoun ton aplo kosmo. Den egine kai tipota an einai zhmiogones.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/08/2008 15:05:11

    Η ειδοποιός διαφορά σε μία ΔΕΚΟ είναι τα δύο τελευταία γράμματα: "ΚΟ". Ενώ δεν νοείται μιά επιχείρηση να χάνει λεφτά, μία επιχείρηση που τελειώνει σε "ΚΟ" δεν διέπεται από τους ίδιους κανόνες μικροοικονομικών που διέπεται μία παλή επιχείρηση. Απλά επειδή το "ΚΟ" αφορά "ΚΟ", και επειδή συνήθως υπάρχουν και μονοπωλιακές ή κρατικές πτυχές, έρχεται η ρυθμιστή αρχή που ελέγχει και στην ουσία καθορίζει τα μικροοικονομικά.

    Φυσικά στην Ελλάδα οι διορισμένοι στις ΔΕΚΟ είναι πειναλέοι υψηλών απαιτήσεων, οι διορισμένοι στις ρυθμιστικές αρχές είναι πειναλέοι χαμηλών απαιτήσεων, ενώ και οι δύο είναι εργαλεία κομματικής πολιτικής. Έτσι το δίλημμα της κας Κατσέλη και του κου Αλογοσκούφη είναι πλασματικό και προσπαθεί με ψευδεπίγραφα λεξιλόγια να λύσει κομματικά λάθη και πρακτικές δεκαετιών.

    Οι ζημιογόνες ΔΕΚΟ δεν είναι ΔΕΚΟ, ταμεία ανεργείας και γραφεία εξυπηρέτησης ημετέρων είναι. Ενα ταμείο ανεργείας είναι εξ ορισμού ζημιογόνο. Ενα γραφείο εξυπηρέτησης ημετέρων είναι εξ ορισμού φαύλο.

    Είμαι υπέρ των ΔΕΚΟ (των πραγματικών) και με χρηστή διαχείριση μπορούν να μην είναι ζημιογόνες. Είμαι επίσης υπέρ της εξυπηρέτησης του κόσμου και υπέρ της αρνητικής φορολογίας (σαν δίχτυ κοινωνικής προστασίας). Σε άλλη χώρα ή σε άλλη ζωή.

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/08/2008 15:16:05

    Τα μεγαλοκαθίκια και των 2 κομμάτων, που θα έπρεπε να κρεμαστούν, πέρα από την ληστρική διοίκηση των επιχειρήσεων κοινής ωφέλειας και την πώληση δημόσιας περιουσίας χωρίς να αποδώσουν το τίμημα στους ιδρυτικούς μετόχους, τον φορολογούμενο ελληνικό λαό δηλαδή, απαξίωσαν με τηλεόραση και παπαγαλάκια τη σημασία και τη βαρύτητά τους για το κοινωνικό σύνολο.

    Εμφανίζονται λοιπόν κάτι παραπλανημένοι και κραυγάζουν : να κλείσει π.χ. ο ΟΤΕ (η ΔΕΗ κ.λπ.).
    Βρε βλάκα, ο ΟΤΕ έγινε με δικά σου χρήματα.
    Θα έπρεπε
    - να σού παρέχει φθηνά τηλεφωνικά τέλη, για να ενισχύει το εισόδημά σου, ανταποδίδοντας τις δαπάνες για την ίδρυση και ανάπτυξη που χρηματοδότησες με τους φόρους σου
    - να συνεισφέρει μέσω των κερδών που θα επιτύγχανε μια χρηστή διοίκηση στον κρατικό προϋπολογισμό, και δι' αυτού σε απολαβές από ένα κράτος προνοίας (Υγεία, Παιδεία, κ.α.)
    - να τηρεί της ασφάλεια των τηλεπικονωνιών εντός του εθνικού χώρου.

    Όπως και μια δημόσια επιχείρηση συγκοινωνιών οφείλει να λειτουργεί ακόμα και με ζημία - πράγμα απίθανο όταν δεν γίνονται κλοπές, για να επιδοτεί τις μαζικές μετακινήσεις και να περικόπτει, ιδιαίτερα σήμερα, τις ατομικές καταναλώσεις ενεργείας.
    (Να θυμίσω πόση επιτυχία είχε/έχει το Μετρό της Αθήνας ; Αντίθετα, η Αττική Οδός ήδη κορέσθηκε)

    Ο κόσμος ακολουθεί το πολιτισμικό κατ΄αρχήν και επακόλουθα οικονομικό πρότυπο των νεοβάρβαρων αμερικανών, που θεωρούσαν "μαρξιστική!!!!" τη δημόσια συγκοινωνία, θεωρώντας ότι το πετρέλαιο θα υπάρχει φθηνό για πάντα, ώστε να πηγαίνουν παντού με μηχανοκίνητα "θηρία".

  22. nas avatar
    nas 01/08/2008 15:39:25

    Δυστυχώς, υπάρχει μια θολούρα στα μυαλά των ΠΑΣΟΚων. Άλλοι νομίζουν πως ακόμη κυβερνούν και θέλουν να δώσουν δείγματα...γραφής και καλής...διακυβέρνησης (!!!) (βλέπε Γιάννος παλιότερα) στην ΕΟΚ των Μονοπωλίων... Άλλοι (όπως η Λούκα) νομίζουν πως μιλάνε φιλολογικά στα διεθνή φόρα όπου πήγαινε ως απεσταλμένη ανώτερη υπάλληλος αυτών των κωλοοργανώσεων των καπιταλιστών (ΟΟΣΑ κ.λ.π.) που βγάζουν μπροστά τις Λούκες ως λαγούς να πούνε καμιά παπαριά, να δούνε τι αντιδράσεις υπάρχουν...
    Και οι μεν και οι...δεν με τις ανοησίες (δηλ. μαλ...) που πετούν ρίχνουν κάτω το ΠΑΣΟΚ, εκεί που πάει να...σηκωθεί!!!
    Εδώ πέρα φταίει ο ΓΑΠ, που δεν τους έχει εμπνεύσει ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ, ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ, ΣΩΦΡΟΣΥΝΗ, ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΖΟΜΕΝΟ ΛΑΟ... Επί πλέον σε όλα αυτά τους πλουσιόφτωχα μεγαλοστελέχη του ΠΑΣΟΚ, δεν υπάρχει ένα αριστερό "πηνίο" στα σωθικά τους, μιά αριστερή αντίσταση ρε παιδί μου ώστε καθε φορά που πάνε να πούνε μιά χοντράδα αντιλαϊκιά, να πέφτει η ασφάλεια και να μην μιλάνε... τέλος -και αυτό είναι ευθύνη του (κάθε) αρχηγού- δεν έχουν τη λογική "είπα μαλακία, έγινε ζήτημα, παραιτούμαι"!!! Κάθονται εκεί, ακόμα κι αν όλοι τους φτύνουν και προσπαθούν να αποδείξουν πως δεν είναι...καραγκιόζηδες! Δεν θυμούνται ουδε καν τον Παντελή Οικονόμου που είχε πεί μιά μαλακία για την φορολόγηση των πώς τα λέγανε εκεί γύρω στο '93 και δεν ξαναβγήκε βουλευτής!!!

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/08/2008 15:48:41

    Κι όμως Προφήτη, οι νεοβάρβαροι έχουν ΔΕΚΟ, "public utilites" τις λένε, με ρυθμιστικές αρχές κλπ. Απλώς "Δ" (public) δεν σημαίνει Κρατικό ή Ομοσπονδιακό. Κάτι μπορεί να είναι "public" χωρίς υπουργούς και γενικούς γραμματείς...

  24. Νἰκος avatar
    Νἰκος 01/08/2008 16:33:45

    Θα διαφωνησω και παλι. Χανουμε το δασος και βλεπουμε μονο δενδρα. Αν δεν γινουν κερδοφορες ή εστω διχως παθητικο, να κλεισουν. Ατυου του ειδους ο σοσιαλισμος πρεπει να πεθανει αλλιως θα πεθανει ο οργανισμος ολος, η Ελλαδα.
    Καποτε σ'αυτη τη χωρα πρεπει να μπει φρενο στην καθε ειδους σοσιαλη(σ)τια να κλεβουμε το κρατος μας. Μετα μας φναινε οι ξενοι. Κοινωνια που δεν παραγει υπεραξια που να επαναεπενδυεται δεν εχει μελλον. Αμαν πια.

  25. Νἰκος avatar
    Νἰκος 01/08/2008 16:37:13

    Και ακτι αλλο, στους ΓΑΠ κ.α δεν ενδιαφερει ουσιαστικα να λυσουν προβληματα της Ελληνικης κοινωνιας. Σιγα μην εχουν Ελληνικη συνειδηση. Ειναι απλα τοποτηρητες-γκαουλαιτερ της νεας ταξης. Αν δεν λεγοντα Παπανδρεου ουτε για βουλευτης δεν θακανε. Και καλο ειναι να μαθει καποτε Ελληνικα. Αυτη η ξυλινη γλωσσα των 200 λεξεω με τα 50 "να πουμε" ουτε κρετινοι δεν την μιλουν. Αν αυτοι ειναι αριστεροι και προοδευτικοι εγω ειμαι ο Ιηησους Χριστος.

  26. thanasis I. avatar
    thanasis I. 01/08/2008 16:43:19

    theodore -to piperi den sou ftani iremise . O Takis tis DEH ihe opos omologise zimies 750 ek .parsi .Ekane tipota .Pali avksise tin timi tou revmatos ,ton misho tou efage ton Abramm ke proothise ton Micio pou dielise ton Polifito ( metaksi allo 1.000.000 streama fetinis paragogis ) . O Mitilineos
    simera poulose tin paragogi ton epomenon 10 hronon tou Alouminio tis ELADAS (PALI O sTAMATIS ) KALA PLAKA MAS KANIS .

  27. thanasis I. avatar
    thanasis I. 01/08/2008 16:46:43

    THEODORE -KE MIN KSEHNAS TO "ADELFO " KARATZITS TOU KATHARMATOS .BAI BAI GIA SIMERA .O logos stin omogenia tis elladas ke serbias sto AMERIKA.

  28. μανώλης avatar
    μανώλης 01/08/2008 18:04:05

    Στο PRESS-GR κάνουν δημοσκόπηση για το θέμα.
    Μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι:
    79% συμφωνούν με τη δήλωση της Κατσέλη
    18% διαφωνούν.
    Κάτι λέει αυτό.

  29. ο νοών...νοείτο avatar
    ο νοών...νοείτο 01/08/2008 18:16:46

    Κάποιοι μιλάνε για την απαξίωση των ΔΕΚΟ και την ανάγκη να κλείσουν λόγω της οικονομικά ελλειματικής τους κατάστασης.
    Κάποιοι άλλοι μιλάνε την ανάγκη ύπαρξης και διατήρησής τους για λογους κοινωνικούς ανεξάρτητως της οικονομικής τους κατάστασης.
    Και ερωτώ. Ποιος από όλους εμάς ξέρει την πραγματική οικονομική κατάσταση των ΔΕΚΟ;
    Γιατί αν μη τι άλλο για να έκφράσουμε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική άποψη για κάτι θα πρέπει να ξεκινάμε όλοι από την ίδια αφετηρία.
    Και η αφετηρία είναι η αληθινή οικονομική κατάσταση των ΔΕΚΟ, την οποία βεβαίως μόνο ένας δημοσιογράφος θα μπορούσε, ίσως, να ανακαλύψει.
    Εξαιρούνται αυτής διαδικασίας όσοι θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχουν οι ΔΕΚΟ έτσι και αλλιώς.
    Η άποψη μου λοιπόν, και όχι γνώμη, είναι ότι μπορούν να υπάρχουν ΔΕΚΟ, όχι αναγκαστικά κερδοφόροι αλλά και ούτε αναγκαστικά ζημιγόνοι, μόνο εαν όλοι οι κρίκοι της αλυσίδας που θα τις συνθέτουν, από τον διευθύνοντα μέχρι τον απλό υπάλληλο, είναι συνειδητοποιημένοι πολίτες και έχουν συνειδητοποιήσει τι τους έχει αναθέσει η πολιτεία ως εργασία και καθήκον.
    Συμπέρασμα..........

  30. Ελληνεζος avatar
    Ελληνεζος 01/08/2008 18:21:15

    Παλι συζηταμε το αυτονοητο... Εταιριες που συσωρευουν ελλειματα και μονο γιατι να παραμενουν ανοιχτες και να τις πληρωνουν ολοι οι φορολογουμενοι? Δηλαδη, το να κλεινει μια ζημιογονος εταιρια εχει να κανει με νεο-φιλελευθερισμο και οχι με την κοινη λογικη και το υγιως "επιχερειν"? Ως ποτε θα χα-ιδευουμε αυτια και δεν θα βλεπουμε τον γκρεμο μπροστα μεχρι να μας παρει και να μας σηκωσει τελικα ολο αυτο το χάλι?

  31. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 01/08/2008 18:28:59

    Το Σύνταγμα μπορεί να ορίζει ότι όλες οι επιχειρήσεις κοινής ωφελείας πρέπει να επιδοτούνται από το κράτος, δεν αναφέρει όμως πουθενά ότι η στελέχωσή τους πρέπει να γίνεται καθαρά με κομματικά κριτήρια και εις βάρος της κοινής ωφελείας.
    Στην μεταπολίτευση το να είναι κάποιος δημόσιος υπάλληλος ήταν κάτι σαν « τίτλος τιμής ». Με το πέρασμα των δεκαετιών αυτός ο τίτλος εξευτελίστηκε από τυχάρπαστους βουλευτές, οι οποίοι μέχρι και τώρα που μιλάμε εξαγοράζουν τις ψήφους με προσλήψεις, λες και το δημόσιο είναι το μαγαζάκι που κληρονόμησαν.
    Αποτέλεσμα είναι σήμερα ολόκληρος ο δημόσιος τομέας να είναι φορτωμένος όσο δεν πάει άλλο από γαλαζοπράσινα παιδιά, τα οποία προφανώς και γνωρίζουν ότι είναι αντιπαραγωγικά και ότι φορτώνονται στους υπόλοιπους Ελληνες που μέσα σε όλα τα άλλα έχουν να πληρώνουν και αυτούς. Δυστυχώς η πλειοψηφία τους είναι καθ’ εικόνα και ομοίωση των «πνευματικών» τους εργοδοτών γι’ αυτό και δεν υπάρχει περίπτωση να καθαρίσεις από Πολεοδομία, Εφορία, ΣΔΟΕ, ΔΕΗ, ΙΚΑ, κ.λ.π. χωρίς τον λαδιάρη. Γιατί έχουν φτιάξει έτσι τους νόμους ώστε και να θέλεις να είσαι νόμιμος, πάντα παράνομος θα είσαι για το κράτος.
    Μία λύση θα ήταν να αρθεί η μονιμότητα, αλλά κανένα κόμμα δεν το τολμάει γιατί στις επόμενες εκλογές θα μείνει εκτός βουλής.
    Ετσι αναγκάζονται σήμερα υπό το βάρος του ελλειμματικού ισοζυγίου και επιλέγοντας κάποιες ζημιογόνες ΔΕΚΟ ( τις κερδοφόρες που τις είδανε ? ), να κάνουν περικοπές. Λογαριάζουν όμως χωρίς τον ξενοδόχο γιατί τα ίδια γαλαζοπράσινα παιδιά που τους δίνουν τα αξιώματα κάθε τέσσερα χρόνια, θα τους τα πάρουν πίσω σε μία νύχτα.

  32. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/08/2008 18:34:24

    Έχω ξαναγράψει παλιά ότι όλα αυτά είναι κόλπα της παγκοσμιοποίησης και στόχο έχουν να ρίξουν τους μισθούς. Όλοι οι ιδιώτες που ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια δεν είναι πιο κερδοφόροι επειδή είναι ικανότεροι αλλά επειδή πληρώνουν 700 Ευρώ ενώ οι παλιές ΔΕΚΟ πλήρωναν περισσότερα. Μόνο αν υπάρξουν εθνικές κλαδικές Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας για τηλεφωνίες, Ρεύμα κλπ. που να εγγυώνται ελάχιστο μισθό ίδιο για όλες τις επιχειρήσεις ιδιωτικές και ΔΕΚΟ και αυστηρή εφαρμογή της εργατικής νομοθεσίας για να έχουμε ίδιους όρους για όλους θα μπορούμε να μιλήσουμε για ανταγωνισμό. Τότε θα διαπιστώσουμε ότι οι ιδιώτες δεν είναι πολύ καλύτεροι.

  33. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/08/2008 19:27:54

    Αρχ-ρυξ, γνωστόν. Είχα γράψει
    "Κυρίες και κύριοι
    Καλώς ορίσατε στην πιο αμερικανοποιημένη οικονομία και κοινωνία της Ευρώπης.
    Η οποία όμως δεν έχει ούτε ένα από τα δομικά πλεονεκτήματα της αμερικανικής.

    Τώρα ο καθένας είναι εντελώς μόνος του.
    Όποιος φάει τον άλλο για να επιβιώσει."
    http://www.antinews.gr/?p=1612#comment-9498

    Δεν φταίω που οι νεοβάρβαροι κρατάνε τα καλά εκεί και μάς στέλνουν όλα τα "σαπάκια" ιδεολογίας, πολιτικής και οικονομίας με τούς υπαλλήλους τους.

    Νίκο
    Δεν είναι σοσιαλισμός η κλεπτοκρατία. Έχει υπάρξει πλήρης σύγχυση εννοιών.
    Η υπεραξία επί συγκεκριμένης δραστηριότητας δεν είναι μαγική λέξη ούτε αυτοσκοπός με τη στενή έννοια. Απλό παράδειγμα, οι επιχειρηματίες που επενδύουν σε ζημιογόνα ΜΜΕ για να παίρνουν έργα και προμήθειες ασκώντας πίεση. Το κόστος του ΜΜΕ ενσωματώνεται στην εργολαβία.
    Αλλά, το κράτος, ενίοτε, σε περιπτώσεις ύψιστης σημασίας, όπως η Υγεία, δεν μπορεί να έχει κριτήριο την υπεραξία. Το να έχουν ΟΛΑ τα νησιά ελικοδρόμιο για να μεταφέρονται ασθενείς ίσως δεν είναι λογικό ιδιωτικοοικονομικά. Είναι όμως εθνικά.
    Και προσοχή : με λίγη προσπάθεια, όχι πολλή, οι επιχειρήσεις -μονοπώλια του Δημοσίου είναι αδύνατον να δημιουργήσουν ζημία.
    Ζητάς υπεραξία. Πως θα εξαχθεί όταν κάθε κυβέρνηση διορίζει αποτυχημένους πολιτευτές και ξεφτιλισμένους επαγγελματικά "συμβούλους" να "διοικούν" την κολοσσιαία περιουσία του;
    Αφού οι πασόκοι έφαγαν τα πάντα και δεν υπήρχε περιθώριο άλλης κλοπής οι της ΝΔ αποτελείωσαν την εκποίηση οτιδήποτε κρατικού και έπεσαν στο μόνο ρευστό που υπήρχε : τα αποθεματικά των ταμείων.

    νοών νοείτο, αν δεν υπάρξει χρηστή διοίκηση, με νομοθετικό καθορισμό των απαραίτητων προσόντων κάθε διοικητή (& Δ.Σ.), με εξέταση των υποψηφίων από τη Βουλή, με οικονομική λειτουργία υπό τον έλεγχο ορκωτών, κάθε αποτέλεσμα (ισολογισμοί, οικονομικές καταστάσεις) υπόκειται σε χειραγώγηση.

  34. Νἰκος avatar
    Νἰκος 01/08/2008 20:03:29

    # Anonymous Says:

    Nikos gia poly vlakas mou fainesai….einai alhtheia?

    Αν το πιστευεις ετσι ειναι, Ανωνυμος(ε). Εχετε καταργησει στα Ελληνικα την κλητικη, παει και η γενικη, νασου και τα λατινικα.
    Οχι φιλε μου, καποιοι αλλοι ειναι βλακες και περνιουνται για εξυπνοι.

  35. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 01/08/2008 23:27:10

    Το σχόλιο στο οποίο βρίσκω τον πιο χρήσιμο προβληματισμό είναι του Αθ. Κλάρα, για τη στελέχωση των ΔΕΚΟ. Κανείς νοήμων δεν πρέπει να αμβισβητεί τη συμβολή - υγιών - δημόσιων οργανισμών που να υπηρετούν κοινωφελείς ανάγκες στη βελτίωση του βιοτικού επιπεδου και της κοινωνικής συνοχής. Θα έπρεπε να είναι αυτονόητο και να μη συζητάμε για αυτό αλλά μόνο για το πώς μπορεί να εξυγιανθεί η παρούσα νοσηρή κατάσταση.

    Αν υποθέσουμε ότι καταργείται η μονιμότητα τι θα συμβεί, με τον κομματισμό που επικρατεί σήμερα στο δημόσιο τομέα? Θα απολύονται όλοι και θα επαναπροσλαμβάνονται, με τις εναλλαγές των κυβερνήσεων, όπως περίπου συνέβαινε προ του 1911..
    Διαβάστε για την μονιμότητα
    http://giaskepsou.blogspot.com/2006/11/blog-post_2902.html
    Άποψη του Βενιζέλου http://www.neosyntagma.gr/?p=88

    Η άποψη μου είανι ότι οι ΔΕΚΟ είναι ζημιογόνες και λόγω της νοοτροπίας που διέπει την πλειοψηφία των στελεχών τους (αλλά και όσων διεκδικούν μια θέση εκεί) και όπως αποδεικνύεται συχνά (πρόσφατο παράδειγμα ΟΣΕ) των σκανδάλων που αναπτύσσονται με την ανοχή ή έστω αδιαφορία της κεντρικής εξουσίας. Γι'αυτά γιατί δεν έκανε λόγο η wanna-be-Θάτσερ μας? Μήπως γιατί ίδια συνέβαιναν και επί ΠΑΣΟΚ?

  36. ο νοών...νοείτο avatar
    ο νοών...νοείτο 02/08/2008 12:18:31

    Προφήτα,
    Σωστές οι επισημάνσεις σου και σε ευχαριστώ. Ουσιαστικά αναλύουν τι σημαίνει, αυτονόητο για μένα, συνειδητοποιμένος πολίτης και πολιτεία. Έννοιες που μαζί με έναν σωρό από άλλες έχουν χάσει πλήρως το νόημά τους. Θα φροντίσω από εδώ και στο εξής να είμαι πιο αναλυτικός για να είμαι κατανοητός.
    Νίκο, Εύστοχη η απάντησή σου στον Ανώνυμο. Μήπως πρέπει τελικά να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τους "ξύπνιους" όταν δεν έχουν κάτι να πουν;