Πιο… δήθεν πεθαίνεις
22/07/2014 20:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιο… δήθεν πεθαίνεις

Είναι προκλητικό να βλέπεις κάτι τύπους σαν τον Τσίπρα να φοράνε τη μαντίλα της Τζιχάντ και να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το δράμα στη Λωρίδα της Γάζας...

Για τη σφαγή των Παλαιστινίων δεν θα πούμε τα αυτονόητα. Όλος ο κόσμος ξέρει και καταλαβαίνει ότι η αιματοχυσία που επέλεξαν οι Ισραηλινοί είναι μια ακόμη μαύρη σελίδα στην παγκόσμια ιστορία. Και κάποια στιγμή θα πρέπει οι εγκληματίες παιδιών να λογοδοτήσουν.

Όταν όμως βλέπεις κάτι τύπους σαν τον Τσίπρα να φοράνε τη μαντίλα της Τζιχάντ και να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το δράμα στη Λωρίδα της Γάζας, αυτό είναι προκλητικό. Πήγε στο συλλαλητήριο μοιάζοντας με τον… Αραφάτ ο κ. Τσίπρας και φωτογραφήθηκε προκειμένου να μας δείξει ότι είναι ακτιβιστής. Πιο… δήθεν πεθαίνεις με λίγα λόγια και με δηλώσεις από αυτές που λένε όλοι όσοι θέλουν να παίξουν στα κανάλια.

«Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως η φωνή των κινημάτων αλληλεγγύης ακούγεται και μέσα στο Ισραήλ. Ένα μεγάλο και σημαντικό κομμάτι του ισραηλινού λαού εναντιώνεται στη θηριωδία και στον πόλεμο, και ζητά βιώσιμη, δίκαιη και ειρηνική λύση, με τη δημιουργία ενός βιώσιμου παλαιστινιακού κράτους, στα όρια του 1967, όπως προβλέπουν και οι αποφάσεις του ΟΗΕ», είπε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κι έκανε το χρέος του.

Τόσο αντιαισθητικός…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αριστερός avatar
    Αριστερός 22/07/2014 21:07:02

    Η μαντίλα δεν είναι καμιανής Τζιχάντ, μην προκαλείτε εντυπώσεις.
    Είναι του παλαιστινιακού λαού. Εν γένει!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αριστερός 22/07/2014 21:13:19

      Αυτό λέμε κι εμείς-κι επειδή είναι του παλαιστινιακού λαού, ακόμα χειρότερα. Κατά τα άλλα μένω 'εκπληκτος με το πόσο γρήγορα απαντάτε

  2. Αριστερός avatar
    Αριστερός 22/07/2014 21:32:27

    Είναι που δεν έχουμε πια δουλειές και ... καταλαβαίνετε, χαζεύουμε στο ίντερνετ. Μας ένταξε και τσάμπα Wi-Fi ο Αντώνης αλλά ακόμα να το δούμε!
    Πάντως, σας τιμά, που δεν αφήσατε το σχόλιό μου να «παραπέσει».

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αριστερός 22/07/2014 22:34:26

      Οι Δεξιοί που δεν έχουν δουλειές πιάνονται;

      • Αριστερός avatar
        Αριστερός @ Factorx 22/07/2014 22:39:39

        Προφανώς και πιάνονται! Από την απραξία και το καθισιό, υποθέτω.

    • Trikala 07 avatar
      Trikala 07 @ Αριστερός 23/07/2014 15:02:40

      Για τους Χριστιανούς του ΙΡΑΚ και της ΣΥΡΙΑΣ που τους σφαγιάζουν οι όμοιοι των παλαιστηνίων τζινχαντιστές λέξη το λεβεντόπαιδο; Τι κατάντια Θεέ μου! Αναρωτιέμαι αν αυτοί οι δυστυχισμένοι είχαν προστάτες πχ τους Ισραηλινούς στρατιώτες ή κάτι ανάλογο θα ήταν κακό;

  3. Paul and dog avatar
    Paul and dog 22/07/2014 22:11:19

    <<Καμαρώστε>> τον εντός ολίγων μηνών πρωθυπουργό!Αν έχει τα <<φρύδια>> θα πρέπει να ζητήσει την επανεξέταση κάθε συμφωνίας που έχει συνάψει η χώρα μας με το Ισραήλ.Όλα τα άλλα είναι για φθηνό εντυπωσιασμό και μόνο.Αλλά θα μου πείτε απο την μεταπολίτευση έτσι δεν λειτουργούν οι wannabes υπό τις ευλογίες της άλλης μεριάς του Ατλαντικού?Light left activism....

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/07/2014 22:22:17

    Να δω και τον Κουράκη με φερεντζέ ή τον Πάντζα με τσαντόρ, και τι στο διάολο....

  5. airman avatar
    airman 22/07/2014 22:41:09

    Πουκαμισάκι Christian Berg ή Burberry; Ταιριάζει πάντως με τη μαντίλα.

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 22/07/2014 23:40:50

    Τα ράσα δεν κάνουν το παππά ….Έτσι που το συνηθίζουν στο Σύριζα να ποζάρουν για χαβαλέ , φορώντας θρησκευτικά, εθνικά ή άλλα σύμβολα (π.χ. παπα-Σούρας-Διαμαντόπουλος) δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια να τους πάρεις στα σοβαρά … Αυτοί που ποζάρουν με την «καφίγια» για να κερδίσουν φθηνές εντυπώσεις με ένα ξεκούραστο ενσταντανέ, ας μετρήσουν πόσο αυτό, απέχει από την «καφρίλα»… δυο γράμματα απόσταση…

  7. pariss avatar
    pariss 23/07/2014 00:52:54

    συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο,αλλά τουλάχιστον μπορεί και εκφράζεται δημόσια για το συγεκριμένο θέμα.μακάρι να είχαμε μια δημόσια τοποθέτηση και από αλλά κόμματα.η τουλάχιστον από τον υπουργό εξωτερικών ...

  8. Κατσικουλάκης avatar
    Κατσικουλάκης 23/07/2014 07:31:26

    Από λογαριασμό facebook του Μ.ΒAYTOI, oι γνωστοί σε όλους μας «αυτοί»,που ΔΕΝ έχυσαν ούτε ένα δάκρυ γιά τους 3+1 της «Μαρφίν»που χέστηκαν γιά τον Αξαρλιάνκαι ειρωνεύθησαν ΟΛΑ τα θύματα της 17Ν....σήμερις δακρύζουν γιά τη Γάζα!Ωϊμέ!

  9. Eva avatar
    Eva 23/07/2014 08:15:43

    Κι όταν σκέφτεσαι πως κάποιοι μασάνε απο κάτι τέτοια (κυρίως νέοι ψηφοφόροι και μικρές ηλικίες γενικώτερα-που δεν έχουν την εμπειρία των 80s --διότι για να μάθεις πρέπει να πάθεις) ...τότε τρελλαίνεσαι!

  10. Θάνος avatar
    Θάνος 23/07/2014 09:58:37

    Αλήτες, παλιάνθρωποι, ου να χαθείτε Ισραηλινοί, γίνατε η αιτία να διακόψει τις διακοπές του ο Αλεξάκος μας. ΑΙΣΧΟΣ!!!

  11. yellow avatar
    yellow 23/07/2014 13:22:36

    Αναρωτιέμαι ποια είναι η αντίστοιχη δήλωση της Κυβέρνησης μας για τη σφαγή στη Γάζα....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ yellow 23/07/2014 13:35:23

      Γιατί θα πρέπει να κάνει δήλωση; Για να κάνει παρέα στον Τσίπρα και τους ανθρώπους του Ερντογάν στην Ελλάδα; http://tourkikanea.gr/2014/07/mete-68/

      • πανικός avatar
        πανικός @ ψυχραιμια 23/07/2014 14:07:56

        Αντ' αυτού, προτιμά να συμπλέει με τη Δημαρ, το Πασόκ και τους μπουταροκαμίνηδες

      • yellow avatar
        yellow @ ψυχραιμια 24/07/2014 13:46:32

        Σωστά ... γιατί να κάνει...
        Κερδίζουμε τίποτα όταν η επίθεση στη Γάζα αγγίζει τα όρια της γενοκτονίας ;

  12. Seagull avatar
    Seagull 23/07/2014 15:00:42

    Πρώτος στο μάρκετινγκ συλλογής ψήφων ο Αλέξης, μαντίλες από την μιά, αγκαλιάσματα με τους δημόσιους υπαλλήλους από την άλλη, μη συμβεία και γίνει καμία αξιολόγηση και χαθούν οι ψήφοι από τα πελατάκια! Τίποτα δεν αφήνει το παληκάρι το σωστό να πέσει κάτω, και να σκεφτεί κανείς ότι σε χρόνο μηδέν μελέτησε και εμπέδωσε όλα τα κουσούρια της μεταπολίτευσης! Αυτό κι αν είναι άθλος.

  13. George N avatar
    George N 23/07/2014 16:44:44

    Τελικά είναι υπέρ του δικαιώματος ύπαρξης του Ισραήλ? Καταδικάζει την Χαμάς που το αρνείται? Την διακήρυξη της για ένα ισλαμικό κράτος εκεί που βρίσκεται τώρα το Ισραήλ? Τις χιλιάδες ρουκέτες που πετάει στο Ισραήλ από την Γάζα? Φαντάζομαι έτοιμος να φορέσει κιπά και να διαδηλώσει? Είναι εντάξει με την υποστήριξη των Παλαιστινίων στην Τουρκία για τις Τουρκικές μειονότητες στην Θράκη και στο Αιγαίο στο forum της Ισλαμικής διάσκεψης?

  14. newellas avatar
    newellas 23/07/2014 19:49:33

    Οι σιωνιστές και οι υποτακτικοί τους, γέμισαν τη χριστιανική των εθνών Ευρώπη με μουσουλμάνους «μετανάστες» για να τη διαλύσουν, και τώρα αυτοί στρέφονται εναντίον τους, με τον πιο άγριο τρόπο! Είναι αυτό που λέμε Θεία Δίκη!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ newellas 23/07/2014 21:18:32

      Ούτε οι Σιωνιστές θα πάθουν κάτι,γιατί έχουν κυριαρχήσει στον κόσμο ολόκληρο,ούτε οι μουσουλμάνοι διότι είναι στίφη αμέτρητα και πολλαπλασιάζονται ιλιγγιωδώς. Σε δυσχερή θέση είναι μόνο η ''χριστιανική'' Ευρώπη...