29/08/2013 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιέσεις για την δημιουργία fund ακινήτων του δημοσίου με έδρα το Λουξεμβούργο

Στην αρχή είχε ακουστεί σαν αστείο. Κάποιοι Γερμανοί βιομήχανοι ζητούσαν ενέχυρο την ελληνική περιουσία για νέα δάνεια, άλλοι ζητούσαν να μπει επικεφαλής στο ΤΑΙΠΕΔ ένας ξένος παρατρεχάμενος της τρόικας. Άλλοι, επίσης, ζητούσαν ακόμη και την ίδρυση μια εταιρείας η οποία θα ελέγχεται από ξένους και θα αναλάβει να διαχειριστεί όλη τη δημόσια περιουσία της χώρας διότι μας θεωρούν… ανίκανους, δεν προωθούμε τις αποκρατικοποιήσεις, είμαστε άχρηστοι να πουλήσουμε ακίνητα κ.λπ.

Τελευταία όλο και περισσότερα ξένα μέσα ενημέρωσης γράφουν για έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ, για τερματισμό της βοήθειας και να πάμε να… κουρευτούμε μόνοι μας. Λες και είμαστε στο 2011 και το 2012 όπου πράγματι δεν είχαν γίνει πολλά και στην ουσία προσπαθούσαμε να τη βγάλουμε καθαρή με ψέματα.

Λες και δεν έχουν χορτάσει με αίμα, με θυσίες, με ανεργία 30% με αυτοκτονίες, τεράστια ύφεση. Λες και δεν έχουν αρχίσει να φαίνονται σημάδια ανάκαμψης, πρωτογενές πλεόνασμα και μια τουριστική έκρηξη που, όπως είπε ο Γ. Στουρνάρας, αν δεν υπάρξει ατύχημα (κατάρρευση φορολογικών εσόδων δηλαδή) η ύφεση θα κλείσει φέτος κάτω από τις αρχικές προβλέψεις, δηλαδή κάτω από 4%.

Παρ’ όλα αυτά οι ξένοι μιλάνε πάλι για μέτρα, για νέες περικοπές και στο βάθος έξοδο από το ευρώ. Ειδικά οι γερμανικές εφημερίδες, λόγω εκλογών, έχει επιδοθεί σε αγώνα για το ποιος θα προσβάλλει περισσότερο τους Έλληνες. Μέχρι και χλιδάτη ζωή των Ελλήνων στη Μύκονο ανακάλυψαν επειδή είδαν μερικούς ξεπλυμένους Ρώσους να ανοίγουν σαμπάνιες.

Εν πάση περιπτώσει, χθες οι Financial Times επανήλθαν στο θέμα με τη δημόσια περιουσία και γράφουν ότι Φινλανδία, ΔΝΤ και ΕΚΤ πιέζουν την Ελλάδα να αποδεχθεί τη δημιουργία fund ακινήτων το οποίο θα αναλάβει την αξιοποίηση κρατικής ακίνητης περιουσίας, θα έχει έδρα το Λουξεμβούργο και θα διοικείται από ξένους αλλά η ελληνική κυβέρνηση θα διατηρήσει τον έλεγχο της συγκεκριμένης περιουσίας και θα εναπόκειται στην Αθήνα να αποφασίσει εάν θα προχωρήσει σε πωλήσεις.

Από τον ESM ζητήθηκε να προχωρήσει στην έρευνα του συγκεκριμένου θέματος από τους υπουργούς Οικονομικών, δεδομένου ότι το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων δεν προχωρά στο βαθμό που αναμένονταν.

Όπως σημειώνουν οι Financial Times, το πρόγραμμα αξιοποίησης ακινήτων καλύπτει 80.000 ακίνητα, αλλά ελάχιστα έχουν γίνει ως σήμερα, εξαιτίας των προβλημάτων ιδιοκτησίας και της ανάγκης να προηγηθούν αρχαιολογικές έρευνες κ.λπ.

«Βασικός στόχος του σχεδίου είναι να μεγιστοποιηθεί η αξία της κρατικής περιουσίας και να γίνει περισσότερο ελκυστική στους επενδυτές», δήλωσε εκπρόσωπος του ESM.

Ωραία, λοιπόν. Κάποιοι ονειρεύονται ξένους διοικητές σε εταιρείες που θα αναλάβουν όλη την ακίνητη περιουσία της χώρας. Και τι κάνει η κυβέρνηση; Κάτι χλιαρές διαψεύσεις και… τα σκυλιά δεμένα. Και θα βρεθούμε κάποια στιγμή να διαπραγματευόμαστε νέο δάνειο με τον όρο να πάρουν ξένοι τον έλεγχο των κρατικών ακινήτων.

Κάποιοι πρέπει να καταλάβουν ότι υπάρχουν και κόκκινες γραμμές. Η δημόσια ακίνητη περιουσία είναι μια λεπτή κόκκινη γραμμή. Ας φροντίσουν μην τη σπάσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 29/08/2013 15:43:08

    Mε τις αγορές να βρίσκονται σε κρίση λόγω Συρίας, με το πετρέλαιο να τραβά την ανηφόρα, με τη δύση να κινδυνεύει από κύμα τρομοκρατικών κτυπημάτων, με πλήρη πολιτική αστάθεια στην περιοχή της ανατολικής μεσογείου, με, με, με ...
    Αν δηλαδή δεν στυλώσει τα πόδια τώρα ο Σαμαράς που έχει και απτές αποδείξεις της προόδου που γίνεται στην χώρα , πότε θα τα στυλώσει?
    Γιατί επιμένει να κρύβει βαθιά μέσα του, τον ηγέτη που ξέραμε από παλιά?
    Τώρα είναι η ευκαιρία

    • και Κλεφτης και Απελατης avatar
      και Κλεφτης και Απελατης @ Χμμμμ 29/08/2013 18:04:38

      αγαπητε χμουλη,
      εχετε στοιχεια για αυτα που ισχυριζεστε?

    • Mpourloto avatar
      Mpourloto @ Χμμμμ 29/08/2013 19:52:38

      "Γιατί επιμένει να κρύβει βαθιά μέσα του, τον ηγέτη που ξέραμε από παλιά?"

      Eπειδη ειμαι κι εγω παλιος , μπορειτε σας παρακαλω να γινεται ποιο συγκεκριμενος σε ποια εποχη αναφερεστε ?

    • Χμμμμ avatar
      Χμμμμ @ Χμμμμ 29/08/2013 20:03:27

      Προφανώς και οι 2 αναφέρεστε στην φράση "Γιατί επιμένει να κρύβει βαθιά μέσα του, τον ηγέτη που ξέραμε από παλιά?"
      Θέλετε να αντικαταστήσω την λέξη ηγέτης με την λέξεις ασυμβίβαστος ή επαναστάτης? ευχαρίστως να το κάνω.
      Η ουσία δεν αλλάζει.
      Εγώ περιμένω να ξαναδώ τον Σαμαρά των αρχών της δεκαετίας του 90

      • και Κλεφτης και Απελατης avatar
        και Κλεφτης και Απελατης @ Χμμμμ 29/08/2013 22:06:16

        προσωπικα, εκει ακριβως αναφερομουν. λοιπον; στοιχεια;

  2. Ελευθεριάδου Βούλα avatar
    Ελευθεριάδου Βούλα 29/08/2013 16:01:16

    εεεεε το επόμενο βήμα είναι να μας πουλάνε στα σκλαβοπάζαρα, κάτι θα πιάσουμε δε μπορεί

  3. Α.Μ avatar
    Α.Μ 29/08/2013 16:35:23

    Δεν πιστεύω να υπάρχει Έλληνας πολιτικός που θα υποκύψει σε τέτοιου είδους εκβιαστικές, εξευτελιστικές πιέσεις και που πιστεύει οτι θα είναι απλό μετά, να συνεχίσει να ζει ανάμεσά μας αμέριμνος και ευτυχής!! Θα πρέπει να φύγει νύχτα απ΄την Ελλάδα, μαζί με τους δικούς του.
    Ψάχνουν κάποιον να διαπράξει Εθνική προδοσία λοιπόν! Δεν έχουμε τέτοιους γραικύλους αλλά κι αν έχουμε, δεν ασκούν εξουσία....
    Άρα, μάλλον περί ευχών των όρνεων πρόκειται, που είναι ανέφικτο να ευοδωθούν...... Μολών λαβέ.

    • και Κλεφτης και Απελατης avatar
      και Κλεφτης και Απελατης @ Α.Μ 29/08/2013 17:56:42

      αστιευεσαι, ετσι?!!

      • Dora Dora avatar
        Dora Dora @ και Κλεφτης και Απελατης 29/08/2013 18:06:15

        Γιατί να αστειεύεται; Επισημαίνει την πίστη της πως πρόθυμοι προδότες ανάμεσά μας, δεν υπάρχουν. Και αν υπάρξουν, μαύρο φίδι που τους έφαγε.
        Εσύ δηλαδή διαφωνείς;

        • και Κλεφτης και Απελατης avatar
          και Κλεφτης και Απελατης @ Dora Dora 29/08/2013 18:09:44

          επιδη προσφατως ειχα ενα ατυχημα και κονομησα μια ψιλοδιασειση, δυσκολευομαι να ξεχωρισω την σκωπτικη διαθεση των σχολιαστων. στην συγκεκριμενη περιπτωση τοσο του/της ΑΜ οσο και τη δικη σου.

          • Dora Dora avatar
            Dora Dora @ και Κλεφτης και Απελατης 29/08/2013 18:15:30

            Εγώ δεν αστειεύομαι πάντως καθόλου. Θεωρώ οτι ο Ελληνικός λαός ΔΕΝ θα επιτρέψει την πραγματοποίηση αυτών των σχεδίων. Αν εσύ πιστεύεις το αντίθετο, τότε δέχεσαι τη μοίρα του δούλου. Τη δέχεσαι;

          • και Κλεφτης και Απελατης avatar
            και Κλεφτης και Απελατης @ Dora Dora 29/08/2013 18:23:58

            αν ειναι στο χερι του Ελληνικου λαου δεν θα το επιτρεψει. Αν ειναι στο χερι των πολιτικων, συμφωνα με αυτα που εχουν δειξει, τοτε μαλλον θα το επιτρεψουν. simple as that

          • Dora Dora avatar
            Dora Dora @ και Κλεφτης και Απελατης 29/08/2013 18:36:20

            Όλα στο χέρι και στην απόφαση του Ελληνικού λαού βρίσκονται. Πάντα έτσι ήταν. Διαλέξτε στρατόπεδο λοιπόν.

          • Mpourloto avatar
            Mpourloto @ Dora Dora 29/08/2013 19:54:25

            Ο ελληνικος λαος εχει διαλεξει προ πολλου το στρατοπεδο "κοτω την παρτυ μου και μονο και δεν πα να χ##@ οι υπολοιποι" και το στρατοπεδο της καφετεριας .

          • LM avatar
            LM @ Dora Dora 29/08/2013 20:41:02

            Δε λέω, βολεύει και παρηγορεί η ωραία σας διαπίστωση. Μα έχει ο καιρός γυρίσματα.

      • ΑκαιΣ avatar
        ΑκαιΣ @ και Κλεφτης και Απελατης 29/08/2013 18:33:19

        Κύριε Κλέφτη και Απελάτη που βλέπετε το αστείο στη σιγουριά μου, οτι ο Ελληνικός λαός δε θα επιτρέψει το ξεπούλημα; Εσείς αισθάνεστε παθητικός θεατής των τεκταινομένων;

        • και Κλεφτης και Απελατης avatar
          και Κλεφτης και Απελατης @ ΑκαιΣ 29/08/2013 22:07:54

          ξερω 'γω; μηπως απο τα ξεπουληματα που εχει επιτρεψει μεχρι τωρα;! και για να μην παρεξηγηθω, δεν τα εχω με το λαο. καθε αλλο...

    • papadopoulos ilias avatar
      papadopoulos ilias @ Α.Μ 29/08/2013 18:27:37

      δυστυχώς! και υπάρχουν και θα υπογράψουν!! τώρα που έμαθαν!!

    • Αριστος Ε. avatar
      Αριστος Ε. @ Α.Μ 29/08/2013 18:36:59

      Γιατί δεν είναι Εθνική προδοσία να έχεις στα χέρια σου επι εναν χρόνο τη λίστα Λαγκάρν με τουλάχιστο 10 δίς κλεμμένα απ τον Ελληνικό λαό και να μην τολμάς αυτό που έκαναν οι άλλοι Ευρωπαίοι που δεν το είχαν και τόσο ανάγκη αφου δεν αντιμετωπίζουν ανθρωπιστική κρίση ακόμα, δηλαδή να τους πάρεις τηλέφωνο και να σου τείλουν σήμερα τα λεφτά για να μην τους κρεμάσει στα περίπτερα?

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 29/08/2013 17:51:31

    Όταν κανείς είναι δουλος -στην ψυχή- δεν υπάρχουν κόκκινες γραμμές, ούτε πάτος.
    Κάποια στιγμή ο Α. Σαμαράς θα πρέπει να αποφασίσει αν θα συνεχίσει να χρηματοδοτεί το σάπιο σύστημα με ξενα δανεικά και όλο με επαχθέστερους όρους ή θα τραβήξει την μπρίζα και θα κάνει κβαντικό άλμα για να σώσει την Ελλάδα. Έτσι απλά.
    Η Ελληνική κοινωνία δεν μπορεί να χρηματοδοτεί την κλεπτοκρατία ειδικά όταν όταν κύριοι εκπρόσωποί της (πχ Βενιζέλος) ακόμα μας κουνάν το δάκτυλο με γυαλίζοντες οφθαλμούς.
    Η υπομονή του κόσμου τελειώνει...

    • Άλφα του Κενταύρου avatar
      Άλφα του Κενταύρου @ Νίκος Αργεάδης 29/08/2013 18:26:48

      Πόσο, μα πόσο πολύ συμφωνώ!

    • Αριστος Ε. avatar
      Αριστος Ε. @ Νίκος Αργεάδης 29/08/2013 18:26:54

      Eννοείς όταν μπεί στη δεύτερη τετραετία της Πρωθυπουργίας του?
      Γιατί στην πρώτη δεν το βλέπω. Γιατί να βιάζεται άλλωστε?
      Μήπως του τη φάει ο Τσίπρας με τις συνιστώσες του? H o Μιχαλολιάκος που στο κάτω κάτω δεξιός είναι?

  5. και Κλεφτης και Απελατης avatar
    και Κλεφτης και Απελατης 29/08/2013 17:53:25

    προς θεου. τα πραγματα πανε μια χαρα! μην τα παρατησουμε τωρα που βλεπουμε φως στο τουνελ. τωρα βεβαια δεν εχω καταλαβει αν αυτο το φως που βλεπω ειναι απο το τρενο που 'ρχεται κατα πανω μας. βλεπεις κ αυτη η ρημαδα η τεχνολογια τα κανει....αθορυβα.
    πηρε το αυτι μου σε καποιο βιντεακι του youtube τον κεφαλογιαννη σε ενα πανελ να λεει μεταξυ αλλων "[...] μην κοιτατε που παλιοτερα η ελλαδα μπορουσε να θρεψει τους ελληνες. τωρα δυστυχως και λυπαμαι για αυτο, δεν εχουμε παρα 8% αυταρκεια ". τωρα, εγω που βλεπω τα σχετικα στοιχεια της ΠΑΣΕΓΕΣ για το 2011 που δινουν 94% αυταρκεια σε βασικα γεωργικα προϊοντα μαλλον καποιο προβλημα πρεπει να εχω. θα το κοιταξω.

  6. The Camel avatar
    The Camel 29/08/2013 19:40:30

    Οι επαίτες δεν μπορούν να έχουν επιλογές και να θέτουν κοκκινες γραμμές. Θα πρέπει να σταματήσουμε να απλώνουμε το χερι και να ζητιανεύουμε αν θέλουμε να βάλουμε κοκκινες γραμμές.

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ The Camel 30/08/2013 06:52:41

      Σωστά, δεν θέλουμε άλλη ελεημοσύνη.

  7. ΑκαιΣ avatar
    ΑκαιΣ 29/08/2013 20:12:05

    Πολύς κόσμος περιμένει σαν εσάς αγαπητέ Χμμμμ......

  8. ΑκαιΣ avatar
    ΑκαιΣ 29/08/2013 20:18:33

    Δε διαφωνώ οτι και αυτό είναι κατακριτέο, αλλά η αποδοχή της ξένης επικυριαρχίας επί της Εθνικής περιουσίας που ΔΕΝ σου ανήκει και κανείς δεν σε έχει εξουσιοδοτήσει να την...παραχωρήσεις, θα πρέπει να συμφωνήσετε οτι αποτελεί έγκλημα ασυγκρίτως βαρύτερο. Επίσης, αύριο, μπορεί ο οποιοσδήποτε να απαιτήσει τα κλεμμένα της λίστας. Την κρατική περιουσία αν χαθεί, πολύ δύσκολα θα την πάρουμε πίσω.

    • και Κλεφτης και Απελατης avatar
      και Κλεφτης και Απελατης @ ΑκαιΣ 29/08/2013 22:09:02

      συμφωνω

  9. Nik avatar
    Nik 29/08/2013 22:25:50

    Με έδρα το Λουξεμβούργο!!! Εναν φορολογικό παράδεισο, για να βγούμε από την κρίση. Χαζομάρες δηλαδή.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/08/2013 23:45:06

    Ας περιμένουμε πρώτα το Νέο Μνημόνιο για τα νέα δανεικά ...συγνώμη χρηματοδοτικό κενό και μετά το συζητάμε...