#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2010 17:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιέζουν τον Σαμαρά να συναινέσει



Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες στην σημερινή τους συνάντηση ο Κάρολος Παπούλιας έδειξε στον Αντώνη Σαμαρά ότι πρέπει να συναινέσει στα επιβαλλόμενα μέσα για το καλό της χώρας.

Γι αυτό το λόγο υποδεχόμενός τον είπε: «Να αναγνωρίσουμε όλοι μας τα λάθη μας, μηδενός εξαιρουμένου, ούτε και εμού, γιατί και εγώ ήμουν μέλος πολλών κυβερνήσεων». Ενώ κατά την διάρκεια της συνομιλία τους χρησιμοποίησε το παράδειγμα της Πορτογαλίας και δήλωσε ιδιαίτερα χαρούμενος από το παράδειγμα της, επειδή ο πρωθυπουργός της και ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης από κοινού έκατσαν στο ίδιο τραπέζι για να βρεθεί λύση στο θέμα της οικονομικής κρίσης.

Το ερώτημα είναι φυσικά γιατί θα πρέπει ο Σαμαράς να δεχθεί και ως δικά του τα προβλήματα που δημιούργησαν κυβερνήσεις στις οποίες όχι μόνο δεν συμμετείχε, αλλά τον είχαν στην γωνία μόνο του.

Την ίδια στιγμή γνωστά παπαγαλάκια και παπαγαλίνες οργιάζουν στα μικρόφωνα διαδίδοντας ότι «σύμφωνα με συνεργάτες του προέδρου, η αξιωματική αντιπολίτευση θα υπερψηφίσει τη συμφωνία στη Βουλή, παρά τις επιφυλάξεις που εκφράζει για ορισμένα σημεία της».

Ποιοι είναι άραγε αυτοί  οι «συνεργάτες»; Δεν έχουν όνομα; Κρύβονται;

 Επειδή λοιπόν ακούγονται και γράφονται διάφορα η θέση μας είναι κρυστάλλινη:  Η θέση του Προέδρου της ΝΔ στην Βουλή θα πρέπει να εκπορευτεί από τη βούληση της πλειοψηφίας των πολιτών που τον εξέλεξαν και τον στηρίζουν. Αυτούς μόνο πρέπει να «ακούσει» ο Σαμαράς και κανέναν άλλον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2010 17:29:34

    Το άρρωστο σύστημα της Μεταπολίτευσης παρακαλά τον Σαμαρά να συναινέσει και χύνει κροκοδείλια δάκρυα δήθεν μετανοίας.
    Σαμαρά δεν είμαστε "φίλες και φίλοι" είμαστε Έλληνες.
    Συγχώρεση δίνει μόνο ο Θεός.

  2. Με απλή πλειοψηφία τα μέτρα από την Βουλή; avatar
    Με απλή πλειοψηφία τα μέτρα από την Βουλή; 30/04/2010 17:34:39

    Αίσχος!!!
    Όποιος αναγνωρίζει τα λάθη του, τα πληρώνει.
    Δεν τα φορτώνει σε άλλους.
    Στην Πορτογαλλία έκατσαν να βρουν λύση.
    Ο Παπανδρέου δε ρώτησε κανέναν όταν μας οδηγούσε στον γκρεμό.
    Τώρα θέλουν να γίνει ο Σαμαράς συνένοχος στην εξόντωσή μας.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Με απλή πλειοψηφία τα μέτρα από την Βουλή; 30/04/2010 21:39:43

      Αυτό ήταν δικό μου, κατά λάθος μου βγήκαν έτσι τα σχόλια

  3. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 30/04/2010 17:37:42

    Σωστα επραξε ο Σαμαρας και ζητησε συγνωμη για λαθη η παραλειψεις κυβερνησεων στις ιοποιες δεν μετειχε αλλα ειχε στηριξει. Μεχρι εκει ομως!Μετα τη συγγνωμη και τη μετανοια εμφανιζεται ενα νεο πολιτικο προφιλ το οποιο πρεπει να προωθηθει.Ας μη συνδεσει το ονομα του με την υψιστη προσδοσια της υπερψηφισης του ΔΝΤ,Να μη βαλει την υπογραφη του για τη κρεμμαλα του Ελληνικου λαου που στο κατω κατω αλλοι επελεξαν.Οι Εφιαλτες μενουν στην Ιστορια...Ας μη το ξεχνα αυτο η αντιπολιτευση.Στο κατω κατω ενα πολιτικο συστημα που καταρρεει απο μονο τουσε τι και ποιον θα οφελησει αν του προσφερει στηριξη? Η τωρινη βουλη θα μεινει ιστορικη για το yes men για την αδιαφορια και τη ταφοπλακα στον ελληνικο Λαο. Αποδειξη οτι ολοι οι φθαρμενοι πολιτικοι προσπαθουν να στηριξουν yorgos με νυχια και με δοντια...Ο καθε ενας να αναλαβει τις ευθυνες του για να ξερουμε αυριο σε ποιους θα μπουν οι θηλειες στο Γουδι...

  4. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 30/04/2010 17:41:24

    Ας παρουν στο κατω κατω χρηματα απ τις Τραπεζες ,και εντοκα απ τις καταθεσεις.. Ειναι γνωστοοτι οι κωλοτουμπες ΚΑΝΕΝΑ δεν ωφελησαν.Εξ αλλου η απελευθερωση της Ελλαδας οφειλεται σε μια χουφτα που ειχαν ψυχη και τους ελεγαν τρελους γιατι κηνυγησαν και πετυχαν το ακατορθωτο οταν ολα τα λογικα επιχειρηματα ηταν εναντιον τους. ΜΗ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΔΕ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΑΠΙΣΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΗ...

  5. george1 avatar
    george1 30/04/2010 17:48:28

    Στην Πορτογαλία ο πρωθυπουργός δεν εγκάλεσε τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης οτι "μαγείρευε" τα στοιχεία για το έλλειμμα ούτε βγήκε ανα τον κόσμο να διατυμπανίζει οτι η πορτογαλική οικονομία είναι τιτανικός οτι είναι αναξιόπιστη οτι έχει περιορισμένη εθνική κυριαρχία.
    Μια και το θυμήθηκα εκείνος ο Παπακωνσταντίνου που θα έπαιρνε τα πουκάμισα απο τον Πόλσον που είναι; ε ρε θίασος...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ george1 30/04/2010 19:06:10

      Πολύ σωστά.

    • anonymous avatar
      anonymous @ george1 30/04/2010 20:01:18

      Ούτε ρίξανε νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση με τα Δεκεμβριανά του 2008 και το κοράνι, ούτε συκοφαντούσαν και σκανδαλολογούσαν διαρκώς.

  6. Maya avatar
    Maya 30/04/2010 17:51:34

    Κύριο άρθρο στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ της Κυριακής: Εθνική συνεννόηση.

    Το παράδειγμα της Πορτογαλίας και η δυνατότητα που έχουν Παπανδρέου και Σαμαράς "να γράψουν Ιστορία, δείχνοντας τον δρόμο για μια μεγάλη εθνική συνεννόηση που θα βάλει τέλος στα λαϊκιστικά τερατουργήματα της μεταπολίτευσης... Βεβαίως ο κ. Παπανδρέου έκανε το λάθος να μη βάλει ποτέ "πλάτη" όσο βρισκόταν στην αντιπολίτευση, αλλά μπλα μπλα και ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης οφείλει να αρθεί στο ύψος των περιστάσεων".

    ...

    Όπου η Κ έχει και ένα τεράστιο άρθρο του Σημίτη σύμφωνα με το οποίο πληρώνουμε το "τίμημα της πελατειακής πολιτικής" !!!!!

    Μιλάμε για θράσος όχι αστεία.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Maya 30/04/2010 18:26:54

      Έχουν πανικοβληθεί. Πολύ απλά και προσπαθούν να καπελώσουν την δημοκρατική φωνή των φιλελεύθερων Ελλήνων που επιλέγουν Σαμαρά για να αντισταθούν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Maya 30/04/2010 21:25:24

      το "ύψος των περιστάσεων" (βλ. διαρκής απρέπεια, προ- και μετεκλογικά, των Παπανδρέου-Παπακωνσταντίνου και λοιπών) είναι πολύ μικρό για τα μέτρα Σαμαρά / για να "αρθεί" εκεί χρειάζεται Προκρούστης!!

  7. πορτογαλια avatar
    πορτογαλια 30/04/2010 17:54:51

    Στην πορτογαλια ενωνονται για να αποφυγουν την κατοχη του ΔΝΤ.
    Πολυ καλα κανουν.
    Εδω ο Γαπ για να μην παρει ο ιδιος την ευθυνη οπως π.χ οι Ιρλανδοι πολιτικοι ,των σκληρων μετρων μας παρεδωσε στο ΔΝΤ.
    Ο Σαμαρας πρεπει να αρνηθει την συναινεση.
    Οχι για μικροκομματικους λογους ΑΛΛΑ γιατι εαν καει και αυτος,ο επομενος πρωθυπουργος θα ειναι ο..Μπερλουσκονι.

  8. Χρήστος Π. avatar
    Χρήστος Π. 30/04/2010 17:57:38

    συναίνεση a la cart δεν υπάρχει. ο gap πρέπει πρώτα να αποσύρει το λαθρονομοσχέδιο μετά να παραδεχτεί τα λάθη του τους τελευταίους 7 μήνες και μετά να ζητήσει συναίνεση.

  9. Ηλίας avatar
    Ηλίας 30/04/2010 17:58:40

    Βρωμάει ρε παιδιά...όσο πάει και πιο πολύ. Δε μου αρέσουν αυτά που "διαρρέουν". Αν συναινέσει ο Αντώνης στα μέτρα μέσα στη βουλή [δε με νοιάζει τι θα πει στη συνάντηση αρχηγών] το παιχνίδι χάθηκε οριστικά. Και δε μιλώ για τον Σαμαρά. Μιλώ για τις δικές μας ελπίδες και προσδοκίες από αυτόν. Ούτε να τον ξαναδώ μετά...

  10. mixalis avatar
    mixalis 30/04/2010 18:01:25

    Αγαπητοί φίλοι, αν δεν συναινέσει ο Σαμαράς δεν υπάρχει περίπτωση να κυβερνήσει ποτέ! Οι "δυνάμεις κατοχής" θα καταγράψουν την στάση του και δεν θα του χαριστούν...

  11. aengus avatar
    aengus 30/04/2010 18:05:06

    ΑΝ ΥΠΕΡΨΗΦΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η Ν.Δ. …

  12. Ελεος avatar
    Ελεος 30/04/2010 18:05:46

    Όχι μόνον πρέπει να συναινέσει ο Σαμαράς, αλλά η απόφαση να είναι ΠΑΜΨΗΦEΙ.

    • iketis avatar
      iketis @ Ελεος 30/04/2010 20:00:26

      Σε αντάλαγμα για τα 120 δις που έκλεψαν παραδίδετε τους Έλληνες στις γαλέρες. Μη φάτε, έχει γλαρόσουπα.

    • spartaner avatar
      spartaner @ Ελεος 30/04/2010 20:30:43

      Ελεος Δεν ξέρω τελικά αν ειρωνεύεσαι αλλα νομίζω εισαι απο τους ελάχιστους που έχουν πιάσει το πρόβλημα..Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα είναι μια ρακένδυτη, παμφτωχη γυναίκα που πάει σε ενα υπερπολυτελές κτήριο να ζητήσει δανεικά. Εμείς οι Έλληνες αν είμαστε τραπεζίτες του ΔΝΤ..θα δίναμε λεφτά..???Και επειδή αυτοι του νομισματικού ταμείου ειναι (αμερικανάκια) και μας εμπιστεύονται άσχετα των διαχρονικών μας λαμογιών να μας δώσουν για μια ακόμα ΦΟΡΑ ισως και τελευταία χρήματα. Μετά η Ελλάδα θα χρεωκοπήσει και θα κοιτάμε να βρούμε τους φταίχτες στους άλλους για πολλοστή φορά.... Στα αμερικανάκια και στους κουτοφραγκους στους Τούρκους στους Μαορί...Αλλα για ακόμα μια φορά θα ξεχάσουμε να κοιτάξουμε τους Εαυτούς μας στον καθρέφτη και να αναρωτηθούμε.. Για ποιό λόγο τόσα χρόνια αποδεχθήκαμε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ να
      α) Εχουμε συνταξιούχους του δημοσίου ετών 45, να δίνουμε συντάξεις σε άγαμες 70χρονες θυγατέρες δημοσίων υπαλλήλων
      β) Να παιρνουμε τα δάνεια και να τα επενδύουμε στις μπεν βε και μερσεντες χωρίς να παράγουμε ουτε τις ρόδες.
      γ) Να δηλώνουν οι αγρότες διπλάσια στρέματα για να παίρνουν επιδοτήσεις..
      Δ) Να έρχονται ξένοι τουρίστες και να αποκλείουμε τα λιμάνια διότι ξέρεις οι Τουρίστες οι Ισπανοί του ΖΕΝΙΘ ήταν καρακαπιτάλες του κερατά...
      ε) Να έχουμε το τριπλάσιο αριθμό των δημοσίων απ οτι χρειάζόμαστε..
      στ)Να δίνουμε εφ άπαξ (Δεν υπάρχει σε καμμια χώρα της Ευρώπης.)
      ζ) Να γλύφουμε το κάθε απαράδεκτο χωρίς πυγμή πολιτικό για να διορίσει τη κόρη μας στο δημόσιο κ να φέρει το γιό μας απο τον Εβρο στην Αθήνα...να...μας βγάλει οικοδομική άδεια σε οικόπεδο...που δεν τηρει προυποθέσεις...και να μην συνεχίσω το κατάλογο...
      και το τραγικό ειναι σε όλο αυτό το μπάχαλο πού ολοι εμείς ψάχνουμε να βρούμε τους σωτήρες μας στον καθε Γεωργάκη στον καθε Κωστάκη πρίν και τώρα στον καθε Αντωνάκη...και σε όλους που τελειώνουν σε ακη....Ολοι αυτοί που το ονομα τους τελειώνει σε ...ακη δεν είναι τίποτε άλλο παρά άνθρωποι σαν και μας που δέν έχουν μαγικές ικανότητες να μας μεταμορφώσουν απο τη κοινωνία της τσαπατσουλιάς του ωχαδελφισμού και του ετσιθελισμού στη κοινωνία των αγγέλων...Ολοι αυτοί λοιπόν ειναι κομμάτι του εαυτού μας...διότι ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΑΜΕ..και εμείς παμε και κουνάμε τις πρασινομπλέκοκκινες σημαίες....Που να καταλάβουμε οι άνθρωποι οτι απο τότε που κατέρευσε η Σοβιετική ενωση...(λόγω οικονομίας) δεν υπάρχουν ΤΑΜΠΟΎ για να καταρεύσουν και άλλες χώρες...
      Αλλά που να πείς στον (περήφανο) αυτό λαό οτι αν δεν βγούμε ΜΟΝΟΙ ΜΑς ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ νοοτροπία θα είναι ο Γιωργάκης ο τελευταίος πρωθυπουργός με Ελληνικο όνομα...
      Και θα δείς μετά εθνικούς Υμνους...που θα λέμε στα παιδιά μας.....ΠΈΡΑΣΜΕΝΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΗΓΩΝΤΑΣ ΤΑ ΝΑ ΚΛΑΙΣ...
      Kaι αν σε 2 η 3 χρόνια δεν τα εχουμε καταφέρει (δεν το ευχομαι καθόλου) και ξαναγυρίσουμε στη δραχμή...τότε θα δούμε τη χώρα...να μας θυμίζει τριτοκοσμικη μπανανία.... Και αφού γίνει αυτό πιά θα δούμε ποιος Γιωργάκης Κωστάκης και Αντωνάκης και οτιδήποτε σε ....ακης θα μας σώσει...
      Και για να καμαρώσουμε το αθάνατο ΕΓΩ μας υπένθυμίζω οτι λόγω της Ναυμαχίας του Ναυαρίνου...του 1827 αυτη τη ναυμαχία μωρέ που οι αυτοί οι Κουτόφραγκοι μαζί με τους Ρώσους τότε κατετροπωσαν τον Αιγυπτιακοτουρκικό στόλο και έφυγαν οι δυναστες μας...γιατί τότε ο ηρωικός μας ΕΓΩΙΣΜΟΣ είχε ανοίξει το δεύτερο Εμφύλιο πόλεμο μεταξύ Πελοπονησίων και Στερεολαδιτών καπετανέων....αφού δεν μπορούσαν ούτε την ίστατη στιγμή να συνενοηθούν...
      Καλο βράδυ..

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ελεος 30/04/2010 23:47:18

      Για να σωθούν τα γνωστά αρπακτικά πρέπει να συναινέσει ο Σαμαράς? Καλό. Και να τα φορτώσετε στην πλάτη του. Έχετε και άλλους τόσο έξυπνους εκεί στο ΠΑΣΟΚ?

      • spartaner avatar
        spartaner @ Orestios 01/05/2010 13:18:52

        Ποιο ΠΑΣΟΚ βρε Ορεστιε... Εχω να ψηφίσω αυτους τους πρασινομπλεκοκκινους εδώ και 21 χρόνια.. αφου ζώ εκτος χώρας...Αλλα σε παρακαλώ Ε Π Ι Χ Ε Ι Ρ Η Μ Α Τ Α και όχι συνθήματα. Αν νομίζετε η νομίζουμε οτι ο καθε Σαμαρας ο κάθε Παπανδρέου και ο καθε Καραμανλής θα σώσει τον Ελληνικο λαο σαν απο μηχανης θεο ..ε ...τότε κοιμόμαστε το βαθυ ύπνο...... γιατί τελικά με αυτη τη νοοτροπία οδηγηθήκαμε εκεί που είμαστε...Το να στηρίζουμε την υπαρξη μας και τη προοδο μας στο καθε καραγκιοζη και μαγο που μας τάζει απο τα μπαλκόνια την αιώνια ευτυχία χωρίς να δουλεβουμε.. Και εμεις ο λαός χωρίς καμμία κριτική σκέψη να τους αφήνουμε να παίρνουν 6 χιλιαδες ευρώ το μήνα απο τα λεφτά μας...και να κουνάμε και σημαίες οπως στο ΙΡΑΝ...στις προεκλογικές τους εκστρατείες. Να πληρώνουμε αυτούς τους υπάλληλους της Βουλής 2500 Ευρώ και να δίνουν στους πιλότους της ΠΛ αεροπορίας που όταν σηκωθούνε να αναχαιτήσουν τους Τούρκους και δεν ξέρουν αν γυρίσουν ζωντανοί 1800. το μήνα. ...οπως και σε όλους τους αλλους ανδρες των Ειδικών δυνάμεων..που η περίοδος ειρήνης ειναι και γι αυτούς πόλεμος....Ε στο λεω λοιπόν Ορέστιε...Αυτή η χώρα δεν θα επιζήσει θα γίνει σαν το Κουρδιστάν σήμερα....και δεν θα κλαίει κανείς.. Γιατί ΕΜΕΙΣ οι πολίτες με τη νοοτροπία μας τη φθάσαμε εδώ που τη φθάσαμε...Και βλεπω τώρα τα κλάματα και μου θυμίζει το φίλαθλο των 120 κιλών που απο τις κερκίδες της ομάδος κάνει υποδείξεις πως να βάλει το γκόλ ο σεντερφορ στη αντίπαλη ομάδα ενω αυτος ο φίλαθλος ε΄χει να πιάσει μπαλα εδω και δεκαετιες.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 02/05/2010 06:56:10

        Πρώτος είσαι στο μπλα μπλα αλλά την ώρα της ψήφου είσαι ρίψασπης.
        Με ευκολία κατηγορείς προπαγανδίζοντας την συλλογική ευθύνη. Πάω στοίχημα ότι με τον μαζοχισμό που σε δέρνει θα είσαι κοτούλα στη χώρα που ζεις. Το ότι ζεις στο εξωτερικό όμως δεν απάλυνε τον φθόνο σου για τους Έλληνες. Έτσι συμπεριφέρεται και το GAP. Σαν εσένα, που απέχεις από την πολιτική στην Ελλάδα αλλά με την πρώτη ευκαιρία κατηγορείς. Απορώ τί δουλειά έχεις εδώ αφού δεν ασχολείσαι.
        Έτσι είστε όλοι οι "σοσιαλιστές" όμως. Προκειμένου να μην κατηγορήσετε κάποιον "πιο σοσιαλιστή" ως τον μόνο υπαίτιο αυτής της κατάστασης υπεκφεύγετε στην γενίκευση της κατηγορίας. Καθόλου έντιμο, αλλά δεν περίμενα κάτι καλύτερο από κάποιον που δεν ασχολείται με τα κοινά.

  13. πορτογαλια avatar
    πορτογαλια 30/04/2010 18:06:34

    Ειναι πολυ υποπτη η πιεση του συστηματος στον Σαμαρα.
    Το πασοκ εχει μεγαλη πλειοψηφια δεν χρειαζεται συναινεση για να κυβερνηση.
    Λογικα το συστημα εαν ηθελε τον Σαμαρα επομενο πρωθυπουργο,οταν φθαρει ο γαπ,θα επρεπε να τον προστατεψει.
    Θελουν να τον καψουν,να μην μπορεσει ποτε να κυβερνηση την Χωρα.

  14. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 30/04/2010 18:23:48

    Ο Σαμαράς έχει μια πρώτης τάξης ευκαιρία να κάνει την έξοδό του από το κάδρο της μεταπολιτευτικής παρακμής και να αναδειχθεί σε εθνικό ηγέτη. Από τη φύση της ροής των πραγμάτων θα πιστωθεί την οργή κατά της Κυβέρνησης, ακόμα και αν στην αρχή τον "κράξουν" για ανευθυνότητα. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν θα έχει άλλη ευκαιρία. Και ας σημειωθελι το εξής: Κυρίαρχος είναι όποιος επιβάλλει τη θέλησή του σε άλλους και όχι όποιος τον στηρίζουν άλλοι. Εάν ο Σαμαράς δεν ενδώσει θα είναι Κυρίαρχος

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Bodinus1576 30/04/2010 19:43:09

      +10000000

  15. vangelis avatar
    vangelis 30/04/2010 18:24:36

    Αντώνη μην τσιμπισεις δεν είσαι μέρος του προβλήματος ...είσαι η λύση μην πεις στην Βουλή ναι στα εγκλήματά τους ...μην τους δώσει άλλοθι ...μείνε με τον λαό είσαι το τελευταίο οχυρό μας ...σε λίγο φωνή λαού οργή θεού...άσε την αγία οικογένεια να προσφέρει το άλλοθι και το στηρίγμα που εναγωνίως αναζητά το σύστημα ...άστους να καούν εντελώς ...και κοπάνα τους και μία διαγραφή να τελειώνουμε συγκατοίκηση μαζί τους δεν μπορεί να υπάρχει το πλήρωσε ακριβά ο Καραμανλής -ξεδοντιασμένοι είναι αδύναμοι τελείωνε με την αγια οικογενεια- επιβίωσες πολιτικά όταν είχες μείνει μόνος δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα τώρα που έχεις μαζί σου όλους εμάς
    τα φαντάσματα του χθες δεν μπορούν να γίνουν οδηγοί για το αύριο των παιδιών μας.
    Άλλο να βάλεις πλάτη, που την βάζεις και καλά κάνεις κι αλλό να σε κάνουν συνένοχο στα εγκλήματά τους και να σε κάψουν.
    Είμαι σίγουρος πως θα κάνεις αυτό που πρέπει στην στιγμή που πρέπει.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ vangelis 30/04/2010 20:09:41

      Συμφώνω και επαυξάνω. Όσο για τον Πρόεδρο Παπούλια, προτιμώ να μην εκφραστώ...γιατί θα πέσει η μάχαιρα του φάκτορα.

  16. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/04/2010 18:26:22

    Και μόνο που βγήκε ο Μητσοτάκης στο ΜΕΓΚΑ να βάλει πλάτη στα υπερατλαντικά σκοτεινά σχέδια του Γιωργάκη, και μόνον γι΄αυτό, η ΝΔ πρέπει να πεί ΟΧΙ. Οπως είπε ΟΧΙ ο Καραμανλής στο Σχέδιο Ανάν , ΟΧΙ στο Βουκουρέστι.

    Και τότε να δούμε ποιοί θα μείνουν στο ΝΑΙ.

    Μεγάλη ευκαιρία τότε Αντώνη να πάρεις μολύβι και να τραβάς γραμμές . Να σβήνεις αβέρτα κουβέρτα που λέμε κι εμείς οι νησιώτες.

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/04/2010 18:33:52

    Η υπαναχώρηση είναι πάντοτε μια πολύ άκομψη μανούβρα.

  18. Ελληνας Πολίτης avatar
    Ελληνας Πολίτης 30/04/2010 18:55:25

    /b Σαμαρά κάνε μας να νιώσουμε Έλληνες που δύνανται ακόμα να λένε «ΟΧΙ».
    Σαμαρά, κάνε μας να νιώσουμε Έλληνες που δύνανται ακόμα να λένε «ΟΧΙ», στα οικονομικά στρατεύματα κατοχής. Μπορείς !!!

  19. denkserotipota avatar
    denkserotipota 30/04/2010 18:55:47

    800000 ΟΧΙ Αντώνη σου λένε τίποτα?

  20. nancy avatar
    nancy 30/04/2010 19:00:46

    Ασχετε, μα μόνο αυτό έχεις να πείς? Είναι δυνατόν να μή βλέπει ένας οξύνους πολιτικός οτι χάνει όχι τη μάχη, αλλα τον πόλεμο? Δεν μπορώ να το πιστέψω.

  21. Ελληνας Πολίτης avatar
    Ελληνας Πολίτης 30/04/2010 19:01:15

    Στείλτε τα "ΟΧΙ" μας στον Σαμαρα mail: ndpress@nd.gr

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/04/2010 19:08:35

    Θα πρόκειται για τεράστιο λάθος. Η Πορτογαλία ΔΕΝ πάει στο ΔΝΤ, προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα μόνοι τους. Πραγματικά μόνοι τους. Όχι σαν τους Πασόκους που έλεγαν ότι θα το λύσουν μόνοι τους και παρακαλούσαν μετά για μηχανισμό στήριξης.

    Η αποπομπή Παναγιωτόπουλου, ο οποίος είμαι σχεδόν πια βέβαιος ότι παίζει διπλό παιχνίδι πίσω από την πλάτη του Σαμαρά, είναι μόνοδρομος. Εγώ θα έλεγα να τον αποπέμπψει και από την κοινοβουλευτική ομάδα. Πρόκειται για τεράστιο βαρίδιο, από το οποίο μόνον να χάσει έχει ο Σαμαράς.

    • aengus avatar
      aengus @ Επώνυμος 30/04/2010 19:50:38

      Απολύτως έτσι…

  23. Φελάχος avatar
    Φελάχος 30/04/2010 19:10:28

    Aν ο Αντώνης κάνει τέτοια βρωμοδουλειά να σηκωθεί να φύγει μαζί με το συμφοιτητή του ΓΑΠ, να πάνε στον αγύριστο.Αμα θέλαμε Μητσοτάκη στη ΝΔ θα προτιμούσαμε την οριτζιναλ εκδοχή.

  24. ambrosiac avatar
    ambrosiac 30/04/2010 19:16:07

    Θα ηταν χοντρο λαθος του Σαμαρα να συναινεσει.

    Η πολιτικη του ΠΑΣΟΚ εφερε την σημερινη κατασταση, με τα σπρεντς απο 130 τον Οκτωβριο στα 1000 προχθες. Η "λυση" που μας φερνει ο ΓΑΠ δεν ειναι η μονη δυνατη, και μακροπροθεσμα δεν ειναι καν λυση.

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/04/2010 19:19:06

    H ουσια ειναι οτι ανεξαρτητως του τι εκανε ο ΓΑΠ φθασαμε σε ενα σημειο οπου ή περναει ο νομος με τα μετρα ή δεν περναει και παμε σε αμεση χρεωκοπια.
    Απο εκει και περα η ευκολη αντιπολιτευση ειναι καταψηφιζουμε με τη σιγουρια οτι θα το ψηφισει η κυβερνηση ωστε και να περασει και να μην το χρεωθουμε.
    Αυτο θα εκανε σιγουρα το ΠΑΣΟΚ στην αντιπολιτευση και αυτο θα κανουν ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ.Μονο που δεν ειναι αυτη λογικη της ΝΔ καλως ή κακως.
    Η ΝΔ υπηρξε θυμα του γενικου λαικισμου της ελληνικης κοινωνιας αλλα με το να λαικισει δε λυνει το δικο της προβλημα.
    Δεν ειναι θεμα Μητσοτακη μονο.Η ιδεολογικη και κοινωνικη βαση της ΝΔ,μικροεπιχειρηματιες,συντηρητικοι πολιτες κλπ δεν της επιτρεπει λαικισμους.Ειναι πολυ απλο -αν η ΝΔ προσπαθησει να το παιξει αριστερα θα αυτοαναιρεθει και θα υποστει μεγαλυτερο πληγμα.Τα παθηματα Καραμανλη θα επρεπε να εχουν διδαξει.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ψυχραιμια 30/04/2010 19:54:47

      Η ουσία παραμένει ότι:
      Αν ο Αντώνης συναινέσει στους επαχθείς όρους του ΔΝΤ, ΚΑΙΓΕΤΑΙ αμέσως σαν εναλλακτική λύση στην κρίση. Τη στιγμή εκείνη. Στην -πολύ πιθανή- περίπτωση κατάρευσης της παρούσας κυβέρνησης ο Αντώνης πρέπει να εμφανιστεί ως η μοναδική αξιόπιστη εναλλακτική προοπτική διακυβέρνησης. Έχοντας πει ΝΑΙ στα μέτρα, η κατάρευση της κυβέρνησης τον συμπαρασύρει μαζί κι αυτόν και χάνεται στην σκόνη [μια και καλή αυτή τη φορά].
      Θα διαφωνήσω ότι πρόκειται για λαϊκισμό το να αντισταθεί. Είναι λαϊκισμός η βούληση της συντριπτικής πλειοψηφίας του λαού; Λες ότι δεν έχουμε άλλη λύση από την χρεωκοπία αν δεν περάσουν τα μέτρα.
      Χρεωκοπία λοιπόν. Θα περάσουμε όσο δύσκολα θα περάσουμε και με τα προτεινόμενα μέτρα αλλά θα έχουμε αποτινάξει από πάνω μας το βραχνά του εξωτερικού χρέους. Στο κάτω κάτω ο Αντώνης -από ότι είπε- έχει επεξεργαστεί μεθόδους εξόδου από την κρίση χωρίς την επέμβαση του ΔΝΤ. Στο χέρι του είναι όλα. Οι επόμενες ημέρες είναι καθοριστικές για το πολιτικό του μέλλον.
      It's do or die - που λένε και στην αλλοδαπή - για τον Σαμαρά.

      • mara avatar
        mara @ Ηλίας 01/05/2010 00:27:45

        Έτσι είναι Ηλία.
        Ακούς εκεί???? Δεχέται πιέσεις. Τί πάει να πεί αυτό?
        Δεν το καταλαβαίνω.
        Τί στο διάολο θα πάθει αν πάει κόντρα, παραπάνω από αυτά που παθαίνει μέχρι στιγμής από ολόκληρο το σύστημα?????
        Τί θα φοβηθεί????
        Μη τυχόν και δεν "πάρει" σειρά για πρωθυπουργός????
        Να κάνει δηλαδή το "καλό" παιδί???

        ΜΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ, ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ "ΗΣΥΧΑ" ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ... ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ... ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΤΗΘΟΥΜΕ ΕΠΙ 24ωρου ΣΤΙΣ 29/11 ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΡΧΗΓΟ.
        ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ... ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ....
        ΕΜΕΙΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΓΑΛΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΗΓΕΤΗ, ΓΝΗΣΙΟ ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΥΛΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.

        ΟΧΙ!!! λοιπόν και ας ζοριστούμε, δεν πειράζει. θα το ξεπεράσουμε. Οι παππούδες μας έχουν περάσει τα τρισχειρότερα και αντέξανε μιά χαρά.

      • mara avatar
        mara @ Ηλίας 01/05/2010 00:43:09

        Εμείς δηλαδή τί είμαστε δεν δεχόμαστε πιέσεις???
        Δεν θα υποστούμε τα πάνδεινα???
        Δεν θα πούμε το ψωμί ψωμάκι???
        Δεν ανησυχούμε για τις δουλειές μας και τις περιουσίες μας???
        Εμείς δηλαδή γιατί πάμε κόντρα και δεν φοβόμαστε που έχουμε οικογένειες, παιδιά και ηλικιωμένους να φροντίσουμε??
        Εμείς τί στο διάολο είμαστε δηλαδή???
        ΖΩΑ... (για να μην πώ τίποτα άλλο....)
        Δεν φοβόμαστε εμείς ρέ γαμώτο και φοβούνται αυτοί???
        Θα τρελλαθούμε στο τέλος την βλέπω την δουλειά....

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ Ηλίας 01/05/2010 00:47:47

        Άντε να μπαίνουν τα αγγούρια να ξυπνάνε οι Έλληνες!
        Έτσι! Μόνο με αγγούρι παίρνουμε μπροστά εμείς!
        Καλό μήνα!
        Καλά αγγούρια!
        Καλή επανάσταση!

    • ambrosiac avatar
      ambrosiac @ ψυχραιμια 30/04/2010 19:56:09

      Ουτε λαϊκιστης ειμαι ουτε αριστερος. Μονο ρεαλιστης που βλεπει τους αριθμους.

      Αν περασουν τα μετρα απλως θα χρεωκοπησει η χωρα πιο αργα και πιο επωδυνα.

      Οτιδηποτε δεν περιεχει "κουρεμα" του μισου χρεους τουλαχιστον δεν ειναι λυση αλλα ματαιοπονια.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 30/04/2010 19:58:30

      Υπάρχουν όμως διέξοδοι. Ας δούμε τι έκανε ο Παπανδρέου και μας έφερε στη χρεωκοπία και ας κάνουμε-προτείνουμε (ως ΝΔ) τα αντίστροφα. Θα έχουμε συμμάχους πολύ κόσμο σε όλο τον πλανήτη που τρέμει στην ιδέα της χρεωκοπίας μας. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, μόνον λίγοι διεστραμμένοι κάτοχοι CDS θέλουν να χρεωκοπήσουμε. Όλοι οι υπόλοιποι θέλουν να σωθούμε. Ακόμη κι ο Σόρος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 30/04/2010 20:05:13

      H ουσια ειναι οτι ανεξαρτητως του τι εκανε ο ΓΑΠ φθασαμε σε ενα σημειο οπου ή περναει ο νομος με τα μετρα ή δεν περναει και παμε σε αμεση χρεωκοπια.
      Τη χρεοκοπία πρέπει να τη χρεωθεί αυτός που την προκάλεσε και την ευθύνη για τις εξελίξεις να την έχει αυτός που έφερε την κατάσταση σε αυτό το σημείο.
      Η ΝΔ ούτε την προκάλεσε ούτε έφερε την κατάσταση σε αυτό το σημείο. Δε μπορεί να γίνει μέρος του προβλήματος.

      • tzager avatar
        tzager @ anonymous 30/04/2010 22:28:39

        Σώπα..!

    • somis avatar
      somis @ ψυχραιμια 30/04/2010 20:09:12

      Ψυχραιμία μου, όχι αδίκως, από τα σχόλια που έχουν κατακλύσει το antinews - από το καιρό του Σαμαρά και δώθε, τα δικά σου συνεχίζουν να είναι σοβαρά και ψύχραιμα (πως άλλωστε!). Συνέχισε, μήπως και εμείς που περιδιαβαίνουμε κάθε μέρα σ'αυτήν την ιστοσελίδα, θυμηθούμε το παλιό καλό καιρό. Είναι αυτά πρώτα που κοιτώ. Οχι τώρα, από τότε που είμασταν λιγότεροι και όχι μόνον του Σαμαρά.

    • spartaner avatar
      spartaner @ ψυχραιμια 01/05/2010 17:21:11

      etsi,,

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ψυχραιμια 01/05/2010 17:34:59

      Φίλε ψυχραιμία η ΝΔ δεν μπορεί να ψηφίσει ναι, δεν έχουμε μόνο οικονομικό διακύβευμα, έχουμε μια χώρα υπό κηδεμονία και μάλιστα με δήλωση του Πρωθυπουργού.
      θα πρέπει να κατεβάσει ολοκληρωμένη λύση με νούμερα, όχι ανάπτυξης αυτή τη στιγμή πχ κόψε όλα τα επιδόματα στο Δημόσιο που δεν είναι στον 3205, κόψε πάνω από κάποιο όριο το Ε άδειας στους συνταξιούχους και διασταύρωσε Ε1 με καταθέσεις και Ε9 και πάρε σε περιπτώσεις φοροκλοπών τα χρήματα από τις καταθέσεις.

      Να πει ναι ο κ Σαμαράς σε τι; Στα μέτρα που θα ανακοινώσει ποιος; Οι υπάλληλοι ξένων Οργανισμών; Ο κάθε Ρεν ή Καν δεν είναι καν πολιτικοί, υπάλληλοι είναι.

      Η ΝΔ λοιπόν θα πρέπει όχι να διαφοροποιηθεί να προτείνει λύσεις και προοπτικές. Η τρόικα δεν είναι λύση είναι συνενοχή και ταφόπλακα.

  26. Βασιλειος Α. avatar
    Βασιλειος Α. 30/04/2010 19:24:02

    ΟΧΙ στο ΔΝΤ

  27. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 30/04/2010 19:31:42

    Πρότυπο, με τη μεταφορική έννοια, είναι κάποιο πρόσωπο ή κατάσταση που μπορεί να χρησιμεύει ως παράδειγμα προς μίμηση, ως κάτι το αξιομίμητο και λειτουργεί ως κίνητρο, ως κατευθυντήριος προσανατολισμός και ως κριτήριο ρύθμισης, διευθέτησης, διοίκησης και ελέγχου της πορείας και των αποτελεσμάτων της κάθε δραστηριότητας.

    Με αυτή την έννοια υπάρχουν πρότυπα ήθους ή αρετής, πρότυπο ευνομούμενης πολιτείας, πρότυπο δασκάλου, υπεύθυνου πολίτη, επιστήμονα, πολιτικού, αθλητή, κ.ο.κ.
    Η σχέση του προτύπου με τη λειτουργία της κοινωνίας και την παραγωγή δεν τυχαία, δεδομένου ότι παραπέμπει άμεσα στην έννοια του σκοπού.
    Σκοπός είναι, επιδίωξη, πρόθεση, στόχος,
    είναι ένα από τα βασικά στοιχεία της συμπεριφοράς και της δραστηριότητας του ανθρώπου ή ομάδας ανθρώπων, κομμάτων κ.ο.κ.

    ερώτημα:
    υπάρχει άνθρωπος σήμερα στη χώρα να πιστευει ότι η οικονομική πολιτική του πασοκ μπορεί να χρησιμεύει ως παράδειγμα προς μίμηση,

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ o βουνίσιος 30/04/2010 20:04:05

      Δεν υπάρχει οικονομικη πολιτική του ΠΑΣΟΚ. Αλλωστε το δήλωσε και ο πρωθυπουργος οτι η τροικα αποφασίζει. Το θέμα ειναι οτι τα μέτρα μπορεί να μας τσούξουν λίγο η πολύ τα επόμενα χρόνια αλλα τουλάχιστον θα διορθώσουν μεγάλες παθογένειες της ελληνικής κοινωνίας και οικονομίας.
      Οι νέοι μας δεν θα βλέπουν το Δημόσιο σαν την κότα που κάνει τα χρυσά αυγά. Αρα θα αναγκασθούν να βάλουν το μυαλό τους να "εργασθεί" και να εργασθούν και αυτοί.
      Δεν θα έχουμε 45δες συνταξιούχους. (Ελληνική πατέντα)
      Η οικοδομή δεν θα αποτελει την βαριά βιομηχανία της χώρας και ετσι θα αναπτυχθουν αλλες μορφές επιχειρηματικής δραστηριότητας.
      Το υπάρχον πολιτικό προσωπικό τελείωσε και ελπίζω οτι στο νέο δεν θα επιτρέψουμε να κάνει τα ίδια "λάθη".
      Το μοντέλο που εχει διαμορφωθει στη χώρα μας θυμίζει τους "τεμπέληδες της ευφορης κοιλάδας" κατι που δεν μπορει να διατηρηθει για πάντα.
      Οσο για τον καταμερισμό των ευθυνων για το πως φτάσαμε εδω ....

  28. Ελεος avatar
    Ελεος 30/04/2010 19:42:39

    Πόθεν αυτό προκύπτει?

  29. gekapsa avatar
    gekapsa 30/04/2010 19:49:07

    Η ελληνική κοινωνία δεν ασχολείται με το Σαμαρά και είναι αδιάφορο είτε συμφωνεί, είτε όχι.
    Διαλυμένο κόμμα η ΝΔ, που δεν ασχολείται ούτε με το πιο ανώδυνο νομοσχέδιο που πάει στη Βουλή. Ας λύσουν τα εσωτερικά τους πρώτα και μετά μιλάνε και για το ΔΝΤ.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ gekapsa 30/04/2010 20:04:07

      H NΔ δεν τραβάει κανα ζόρι να απολογηθεί ή να επιδοκιμάσει το ΔΝΤ καθότι είναι επίτευγμα του ΠΑΣΟΚ.
      Μιλάς εντελώς οπαδικά και μου θυμίζεις κλαμμένους γάβρους να παίρνουν θέση για το Νταμπλ του ΠΑΟ.
      Δικό σας το ΔΝΤ, χαλαρώστε να απολαύσετε την επιλογή σας.

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ Βρασίδας 30/04/2010 20:17:06

        Καλά εγώ μιλάω οπαδικά; Επειδή λέω πως η κοινωνία δεν ασχολείται με το αν ο Σαμαράς συναινεί ή όχι στο ΔΝΤ;

        Αφού όπως λες το ΔΝΤ είναι επίτευγμα του ΠΑΣΟΚ γιατί η ΝΔ δεν μπορεί να πεισει το λαό για αυτή την άποψη; Μήπως δεν πείθει ουτε τους νεοδημοκράτες;

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ Βρασίδας 30/04/2010 20:23:30

        δεν είναι ακριβώς έτσι. Το [πρόβλημα για τους Νεοδημοκράτες είναι ότι δεν εμπιστεύονται το κόμμα γιατί όλη αυτή η πορεία αν όχι προδιαγεγραμμένη σίγουρα ήταν πιθανή από το 2004 και οι τελευταίες κυβερνήσεις δεν κατάφεραν καμμία μεταρρύθμιση.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Βρασίδας 30/04/2010 20:33:10

        Εκτός από το άσπρο και το μαύρο, υπάρχει και η μεγάλη περιοχή του γκρίζου. Η χώρα τόσον καιρό ήταν στο γκρίζο. Εγκαλείτε τη ΝΔ γιατί δεν μας έφερε στο άσπρο, αλλά το ζήτημα είναι ότι ο Παπανδρέου μας οδηγεί, μας οδήγησε δηλαδή ήδη στο μαύρο.

        Και όσο δεν το καταλαβαίνετε, τόσο του δίνετε το δικαίωμα να συνεχίσει.

      • spartaner avatar
        spartaner @ Βρασίδας 30/04/2010 20:48:18

        Kάνε υπομονή ...Στο κάτω κάτω ο Σαμαράς ειναι μόλις 6 μηνών αρχηγός.. Να μου το θυμηθείς σε λιγο καιρό θα υπάρχει συγκυβέρνηση ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.. Μην σου φαίνεται καθόλου παράξενο ούτε ακατόρθωτο..ΕΧΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Η ΧΩΡΑ.που ηδη γράφεται στο ξένο τύπο... Α δεν είναι και τόσο κουτοί οι Κουτόφραγκοι όπως Γερμανοι Αυστριακοί και Ελβετοί που έχουν εδω και 10ετίες κυβερνήσεις συνασπισμού κομμμάτων..

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ gekapsa 30/04/2010 20:06:53

      Η ελληνική κοινωνία ασχολείται με τον Σαμαρά, έστω και για να τον μεμφεί. Ασχολήθηκε μαζικά στις 29.11.2009. Με τη ΝΔ δεν ασχολείται, αλλά και ο Σαμαράς είπε ότι δεν δείχνει επιείκεια για (αυτή)τη ΝΔ. Αυτό που διαφεύγει σε πολλούς είναι ότι η ελληνική κοινωνία δεν αναζητεί κόμματική στέγη. Ηγέτη αναζητεί. Λίγη σημασία έχουν επομένως αυτή τη στιγμή τα εσωκομματικά της ΝΔ. Αυτό που έχει σημασία είναι να αποκτήσει ο λόγος του Σαμαρά εξωστρέφεια, άρα να εξωτερικεύσει την ιδεολογία του, γιατό ο Σαμαράς δεν υποσχέθηκε λεφτά, αλλά ιδεολογική επικράτηση.

  30. diasapollon avatar
    diasapollon 30/04/2010 19:57:28

    Αντώνη μην κάνεις το λάθος και δεν ακούσεις την φωνή της καρδιάς μας,και ψηφίσετε σαν ΝΔ έστω και ένα άρθρο από το νομοσχέδιο της ΝΤΡΟΠΗΣ.Δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν,έχεις δίπλα σου εμάς,φύγε μακριά από τα λαμόγια.Αν σου είπε τα λόγια αυτά ο πρόεδρος ντροπή του είναι ανάξιος του αξιώματός του.Στη βουλή πες τους για να βοηθήσω και να βάλω πλάτη έγω θα είμαι το αφεντικό,αυτοί απέτυχαν μην ασχολείσαι άλλο με αυτούς κοίταξε μόνο την πατρίδα μας,ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΝΤ

  31. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 30/04/2010 20:00:47

    @gekapsa
    οταν ο Καραμανλής ζητούσε συναίνεση για την Οικονομία το πασοκ έλεγε λεφτά υπάρχουν,

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/04/2010 20:00:53

    Να προσφέρει να κόψει στο μισό τις αποδοχές και στα 1/3 την σύνταξη, και να απολύσει το 60% του προσωπικού του ο Παπούλιας. Μόνο τότε θα έχει το δικαίωμα να εκφέρει άποψη. Ως τότε είναι ένας άεργος και διακοσμητικός δημόσιθος υπάλληλος, με το συμπάθειο και τίποτα προσωπικό.

    Κουβαλητής πασοκοθεωριών είναι και ότι είναι "καλός άνθρωπος" με αφήνει παγερά αδιάφορο, δεν έχω αδερφή που να ψάχνει για γαμπρό.

    Για την συναίνεση, θα γράψω όταν ξενευριάσω

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 30/04/2010 20:05:17

      και να σβύνει τα φώτα για να μην χαλάει CO2. Άσε που του πληρώνω ΕΓΩ το ρεύμα.

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ archaeopteryx 30/04/2010 20:06:47

      Αγαπητέ ,δεν πρέπει να ξενευριάσεις...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 30/04/2010 20:12:38

      ...και που δάνειζε για την κάλυψη του πόθεν έσχες πρωθυπουργούς αλλά μας καλεί και αυτός σε συστράτευση και θυσίες.

      Αν όντως θέλει να προσφέρει ο κ Παπούλιας, για να λαικίσουμε και εμείς λίγο, να βγει να πει ότι το πρώτο ΠΔ από εδώ και πέρα που δέχεται να υπογράψει είναι για την ανταποδοτικότητα των συντάξιμων αποδοχών των πολιτικών μας με βάση τις εισφορές * χρόνια θητείας / 40 όπως θα ισχύει και για τον απλό λαό κ Πρόεδρε.
      Διαφορετικά κάνετε ότι κάνατε απλά μιλάτε...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ο Ιθαγενής 30/04/2010 21:03:53

        Ω ναι!

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 30/04/2010 23:48:53

      Αρχαίε είμαι μαζί σου.

  33. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 30/04/2010 20:07:39

    αλλοίμονο αν ο ηγέτης ακολουθήσει αυτό που θα του υποδείξει η πλειοψηφία της βάσης.
    Τότε δεν είναι ηγέτης αλλά χαρτογιακάς.
    Είναι εκεί για να χαράσσει πολιτική, όχι για να ακολουθεί υποδείξεις!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Βρασίδας 30/04/2010 21:04:51

      Ο κλασικός τρόπος σκέψης όλων των δοσίλογων. Αλίμονο στον ηγέτη που δεν αφουγκράζεται τη βούληση, την πραγματική βούληση του λαού του. Τότε είναι υπάλληλος συμφερόντων και όχι ηγέτης.

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ Επώνυμος 01/05/2010 00:02:06

        Οι δοσίλογοι αγαπητέ μου αφουγκράζονται την τσέπη τους και έχουμε πολλά παραδείγματα ακόμη και από τη νεότερη πολιτική ιστορία, ας μην επεκταθούμε.
        όταν ο Κωνσταντίνος Καραμανλής έβαζε τη χώρα στην ΕΟΚ το 1980 και το 1981 η ΝΔ έπιανε το 36% έναντι 48% του ΠΑΣΟΚ που υποστήριζε να μην μπούμε στην ΕΟΚ, ακολουθούσε τη βούληση του λαού;
        Μη μας εμπαίζεις!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 01/05/2010 00:07:31

        Ακολουθούσε τη βούληση των αριστερών που ήξερε να τους παραμυθιάζει. Άλλωστε η Ελλάδα ήταν ήδη μέλος. Αυτός ήταν αντίθετος στην είσοδο. Δεν είπε κάτι για έξοδο.
        Την τσέπη του όμως την τίγκαρε σαν κανονικός δοσίλογος

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ Επώνυμος 01/05/2010 00:38:17

        Ορέστιε
        μάλλον τα διάβασες ανάποδα ή εγώ τα έγραψα ανάποδα.
        όταν ο ΚΚ Α΄ έβαζε την Ελλάδα στην ΕΟΚ δεν ακολουθούσε τη βούληση του λαού αλλά του ηγέτη.
        Αυτό έγραψα.
        Αν συμφωνήσω με τον επώνυμο αυτό σημαίνει ότι ο ΚΚ Α΄ήταν δοσίλογος.

  34. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 30/04/2010 20:18:08

    @Βρασίδας,
    η ΝΔ έχασε τη λαϊκή εντολή επειδή ζήτησε την έγκριση του ελληνικού λαού για ένα οικονομικό πρόγραμμα που καμιά σχέση δεν είχε με αυτά που σήμερα κάνει το πασοκ,

    πριν τις εκλογές το πασοκ είχε εξαγγέλλει δαπάνες δισεκατομμυρίων και υποσχόταν ότι η Ελλάδα θα γίνει Δανία του Νότου,

    Υ.Γ. θα ήταν χρήσιμο ο factorx να αναρτήσει το προεκλογικό οικονομικό πρόγραμμα της ΝΔ και του πασοκ για να μπορέσουμε να καταλάβουμε…

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ o βουνίσιος 30/04/2010 20:25:47

      δεν διαφωνούμε!

  35. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 30/04/2010 20:27:20

    Η άρνηση του Σαμαρά στα μέτρα θα είναι πολιτικά ευφυής κίνηση και δεν θα βλάψει την χώρα αλλά θα την ωφελήσει: Πρώτον γιατί μπορούν να περάσουν και με απλή πλειοψηφία, επομένως η άρνηση δεν θίγει την εγκυρότητα της απόφασης. Δεύτερον και σε αντίθεση με τα αριστερά κόμματα που αντιδρούν ακραία, ο Σαμαράς είναι και συμπεριφέρεται ως Αρχηγός (Αντώνη αυτές τις στιγμές δεν είσαι Πρόεδρος είσαι ΑΡΧΗΓΟΣ) κοινοβουλευτικού κόμματος και δη της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Το ότι αρνείται τα μέτρα δεν σημαίνει ότι δίνει εντολή να παραλύσουν τα πάντα. Θα αντιδράσει κοινοβουλευτικά- ΘΕΣΜΙΚΑ. Επομένως και μέρος των αντιδράσεων θα απορροφάται, με τρόπο που θα τον εμφανίζει στα μάτια της κοινωνίας και των ξένων ως αξιόπιστη εναλλακτική λύση και την φθορά θα πιστώνεται χωρίς να τον κατηγορούν τα καθεστωτικά ΜΜΕ για λαϊκισμό. Τρίτον και κυριότερο μεταφέροντας την αντιπαράθεση στο Κοινοβούλιο και όχι στον δρόμο θα γίνει αντιπαράθεση επιχειρημάτων και όχι συνθημάτων. Αμφιβάλλει κανείς ότι σε μια τέτοια περίπτωση τον ΓΑΠ τον έχει χαλαρά;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Bodinus1576 30/04/2010 20:48:46

      Μονο που αυτη τη στιγμη δεν εχει επιχειρημα για να πει OXI.
      Εχει δεκαδες επιχειρηματα για να καταγγειλει οσα εκανε ο ΓΑΠ το επταμηνο (και τα ειπε χθες στο Economist) αλλα δεν εχει επιχειρημα ΤΩΡΑ αφου ετσι τα καταφερε ο ΓΑΠ,ολος ο πλανητης περιμενει τη συμφωνια και OXI σημαινει χρεωκοπια και με εθνικες συνεπειες.
      Υπαρχει η ιστορια της παραταξης που ειναι ιστορια ευθυνης και αδιαφορης για τις κατηγοριες των ανευθυνων λαικιστων των αλλων παραταξεων.
      Ανεφερα και πρωτα οτι δικοι μας πολιτικοι ειχαν προβλεψει οτι η μικρασιατικη εκστρατεια θα οδηγουσε σε ηττα και καταστροφη του ελληνισμου.Για να μη συμβει αυτο φυλακισθηκαν,εξορισθηκαν και διωχθηκαν απο τους βενιζελικους και τις μεγαλες Δυναμεις.
      Και οταν ο στρατος ειχε παει στην Ασια ο Βενιζελος τους πεταξε το μπαλακι και το πηραν.Συνεχισαν γιατι δεν μπορουσαν πια να μη συνεχισουν και 6 απο αυτους εκτελεσθηκαν λογω της καταστροφης που οι ιδιοι ηξεραν οτι θα συμβει.
      Ακουσθηκε το ονομα Τσολακογλου.Λιγοι ομως σκεπτονται οτι το 1941 ο ελληνικος στρατος της Αλβανιας ειχε αποκοπει,τα στουκας θεριζαν οτι εβρισκαν,οι Αγγλοι εφευγαν αρον αρον και αν δεν υπογραφοταν παραδοση θα ειχαμε αλλες 100.000 νεκρους χωρις αποτελεσμα.
      Αλλα δε χρειαζεται να παμε τοσο παλια.Ο Σαμαρας οταν βγηκε εκανε μνημοσυνο στον Αβερωφ.Ξερει πολυ καλα τι θα εκανε σε παρομοια περιπτωση.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 30/04/2010 20:58:29

        ΔΕΝ χρειάζεται να πει ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Το ερώτημα είναι ακαδημαϊκό, το ΔΝΤ είναι εδώ. Τι σημαίνει "συναινώ"! εδώ είναι. Η φασολάδα κάηκε, δεν χρειάζεται συναίνεση για αυτό. Συναίνεση χρειάζεται για το τι τρώμε από εδώ και πέρα (και ποιος πλένει την κατσαρόλα)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 30/04/2010 21:00:53

        Μας βάζεις και πρότυπα Ψυχραιμία, το ξεπουλημένο στα εθνικά θέματα τον Αβέρωφ. Βρήκες την καινούργια καραμέλα για να σπρώχνεις το Σαμαρά και το δικό μας ηθικό στο ξεπούλημα. Τον Αβέρωφ. Άξιος ο μισθός σου. Κάποιοι σαν κι εσένα στηρίζουν τους εκάστοτε Τσολάκογλου.

        Ο Λεωνίδας στις Θερμοπούλες ήξερε ότι θα πεθάνει και όμως έμεινε. Δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν αντιστεκόταν ο Τσολάκογλου. Το ξέρουμε; Μόνον το προεξοφλούμε. Ο στρατός στην Αλβανία ήταν αξιόμαχος, οι Ιταλοί πεθαμένοι. Το "αήττητον" του γερμανικού στρατού ήταν που επηρεάσε και ηττήθηκε χωρίς να ηττηθεί. Ακριβώς σαν κι εσένα. Αιώνια ηττημένος. Η Ελλάδα της παρακμής και της Ψωροκώσταινας.

        Υπάρχει λύση. Υπάρχει και παραϋπάρχει. Αλλά και να μην υπήρχε, ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ ΣΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

        Η βασική λύση είναι η αλλαγή κυβέρνησης. Η αιτία της χρεωκοπίας είναι βασικά η ανικανότητα της σημερινής κυβέρνησης. Αν αυτό αλλάξει, τότε θα αλλάξουν πολλά. Στα τεχνικά, για να μπορέσει να ξαναδανειστεί ο Σαμαράς από τις αγορές, τρόποι υπάρχουν και βρίσκονται εύκολα. Θέληση να υπάρχει μόνον, που δεν έχει καθόλου η σημερινή κυβέρνηση. Αν είναι να χάσουν τα λεφτά τους, σου ξαναδανείζουν πολύ ευχαρίστως. Αλλά ο ΓΑΠ τους λέει θα σας σώσει τα λεφτά σας το ΔΝΤ. Οπότε έχουν γλυκαθεί όλοι και τον σπρώχουν προς τα εκεί. Αν τους το ξεκόψεις και τους πεις "ξαναδανείστε μου με τα τρέχοντα επιτόκια, έστω αυτά τα υψηλά, για να μην χρεωκοπήσω", να δεις για πότε θα σου δανείσουν και μετά σχεδόν αυτόματα θα αρχίσουν να πέφτουν αυτά τα υψηλά επιτόκια μόλις οι αγορές ξαναδώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στην Ελλάδα και της ξαναδανείσουν.

        Είναι βασικά πολύ απλό. Δεν θέλει μόνον να εγκλωβίζεις τη σκέψη σου σε μονοσήμαντα διλήμματα. ΔΝΤ ή όχι ΔΝΤ.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ ψυχραιμια 30/04/2010 21:13:10

        Όπως είπα, πρώτον η άρνηση του Σαμαρά δεν θίγει το κύρος της έγκρισης των μέτρων. Και σε επίπεδο ουσίας επιχειρήματα έχει: Πρέπει να προστατέψει την ΕΛΛΑΔΑ και τους ΈΛΛΗΝΕΣ. Για το 1922 το είχε προβλέψει ο Μεταξάς. Αυτοί οι πολιτικοί που αποκαλείς "Δικοί μας" ήταν οι κοσμοπολίτες-πολυπολιτισμικοί της εποχής, που θεωρούσαν την επέκταση της ελληνικής κυριαρχίας στην Μ.Ασία ιμπεριαλισμό. Λάθος πολιτική επιλογή ναι, αλλά όχι ιμπεριαλισμός, αφού υπήρχαν ελληνικοί πληθυσμοί. Οι Δικοί μας Πολιτικοί είναι Δημοκράτες και Πατριώτες. Δεν παλινορθώνουν Μοναρχίες ούτε προσκυνούν "Αυτοκράτειρες". Με αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι.

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ ψυχραιμια 30/04/2010 21:51:18

        @ ψυχραιμία
        Συμφωνώ με τις εκτιμήσεις σου.
        Όμως δεν παύει ο κάθε πολιτικός να εκπροσωπεί κάποιες συγκεκριμένες κοινωνικές δυνάμεις, για τις οποίες προτείνει ένα συγκεκριμένο κοινωνικό συμβιβασμό, από τον οποίο έκαστος αποκομίζει όφελος και κόστος, συμφώνως προς την κοινωνική, οικονομική ή πολιτική του ένταξη.
        Τα κοινωνικά μοντέλα σύμπραξης δεν ευνοούν όλους το ίδιο, ακριβώς διότι δεν μπορεί να υπάρξει πλήρης ταύτιση συμφερόντων. Οι πολιτικά ασθενέστεροι υποχρεώνονται να αποδεχθούν κάποιο προτεινόμενο συμβιβασμό για λόγους επιβίωσης.
        Κατά συνέπεια, οι συσχετισμοί των δυνάμεων είναι αυτοί που καθορίζουν την μορφή και το περιεχόμενο των κοινωνικών μπλοκ. Ακόμη και αυτοί που αποσκοπούν στην πλήρη υποδούλωση ενός λαού, προσπαθούν να βρουν κάποια στηρίγματα στο εσωτερικό των προς υποδούλωση, ούτως ώστε να δημιουργήσουν μια βάση στήριξης του επιδιωκόμενου καθεστώτος.
        Κατά συνέπεια αυτό που διαφοροποιεί τα μέλη ενός κοινωνικού σχηματισμού είναι:
        1. Η συνείδηση ότι ανήκουν σε κάποια κοινωνική ομοταξία και παθητική ή μη συμμετοχή στο κυριαρχούν μοντέλο της εξουσίας, ή η αναζήτηση άλλων δυνατοτήτων.
        2. Η διαφοροποίηση από το υπάρχον μοντέλο εξουσίας και η συνειδητή προσπάθεια αλλαγής του συγκεκριμένου συσχετισμού δυνάμεων. Η διαφοροποίηση που έγινε μεταξύ μιας κοινωνικής οντότητος που υπάρχει "καθ' εαυτήν" και μιας που υπάρχει "για τον εαυτό της", όσο και εάν ανατραπούν οι κοινωνικές θεωρήσεις του Μαρξ, ποτέ δεν θα πάψει να υπάρχει, όσο διαφοροποιούνται πρακτικά τα συμφέροντα. Διότι οι κοινωνικές συμμαχίες δεν παύουν να στηρίζονται σε συγκεκριμένες ερμηνείες αυτών των συμφερόντων.
        Από την στιγμή που υπάρξει συνειδητότητα όσο αφορά τον προσδιορισμό των κοινωνικών συμφερόντων, τότε η συμμετοχή σε μοντέλο κοινωνικής σύμπραξης αποκτά χαρακτήρα συμμαχίας σκοπιμότητας.
        Κατά συνέπεια, υπάρχει μια σημαντική διαφορά όσο αφορά την επιλογή ενός λαϊκού ανθρώπου να μοχθήσει για τα συμφέροντα ενός κουίσλινγκ ή για τα συμφέροντα του λαού. Η πρώτη περίπτωση δυστυχώς αφορά την πλειοψηφία. Η δεύτερη περνάει μέσα από τις συμπληγάδες του προσδιορισμού των λαϊκών συμφερόντων, που όπως αποδείχθηκε δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Προσωπικά επιλέγω το δεύτερο, γνωρίζοντας ότι αυτό περιέχει σημαντικές ευθύνες και ρίσκα, όσο αφορά την σφαίρα της ερμηνείας.
        Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι στην ζωή σπάνια ισχύει το ή όλα ή τίποτε. Κατά κανόνα προκύπτουν ενδιάμεσες καταστάσεις, οι οποίες αποτελούν μια καλυτέρευση απέναντι στο παρελθόν. Φυσικά ενδιαφέροντο οι Φαναριώτες για κάποια εκπροσώπηση των υποδούλων στα πλαίσια της Τουρκοκρατίας. Και φυσικά ήταν καλύτερο το ξενόδουλο καθεστώς που εγκατέστησε ο Μαυροκορδάτος από αυτό της Τουρκοκρατίας. Όμως σε αυτή την προοπτική υπάρχουν δυο αντιρρήσεις:
        1. Η θεωρία του μικρότερου κακού δεν λειτουργεί πάντοτε και συχνά αποβαίνει μοιραία.
        2. Κανείς δεν μπορεί να μας αποκλείσει να μοχθήσουμε για μια καλύτερη εκδοχή.

  36. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 30/04/2010 20:45:21

    ΟΧΙ και καταληψει της βουλης! δεν πρεπει να ψυφιστει. ας κυριξουμε πτωχευση. ο δανεισμος δεν ειναι λυση. το κανουν μονο για να ξεφορτωσουν οι γαλλο-γερμανοι οσο το δυνατον ποιο ανωδυνα τα ελληνικα ομολογα.

    ΟΧΙ ΟΧΙ!

  37. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/04/2010 20:55:35

    Να τι πιστέυω εγώ για την συναίνεση η μη της ΝΔ για το ΔΝΤ και τα σχετικά.

    Δεν πιστέυω ότι αφορά την ΝΔ η ...Συναίνεση. Είναι μια απόφαση που μεθοδεύτηκε από την αδράνεια ή την πρόθεση του Πασόκ. Αφορά το Πασόκ. Η ΝΔ, δια στόματος Καραμανλή είχε πει ότι χρειαζόταν περικοπές, φόροι κλπ. Ο Παπανδρέου απήντησε στην ΔΕΘ, ότι κάτι τέτοιο θα ήταν κακή ιδέα γιατί θα μας έβασε σε φαύλο κύλκλο ύφεσης. Αρα η πολιτκή επιλογή του Οκτωβρίου ήταν ξεκάθαρη, και το ΔΝΤ είναι κατόρθωμα μόνο του ΓΑΠ. Ο ΓΑΠ, στους 7 μήνες έκανε ότι μπορούσε να κουρδίσει κάθε μη πράσινο χαχόλο, και καμμία συναίνεση στον ΓΑΠ. Συναίνεση να πάρει από τους Πακιστανούς του και τα γιουσουφάκια του.

    Το σημερινό πρόβλημα είναι δημιουργία των σοσιαληστών, και η ΝΔ φταίει στο ότι δεν το μάζεψε επί Μητσοτάκη και επί ΚΚ. Ως εκεί. Το δημιούργημα είναι ΠΑ-ΣΟ-ΚΙ-ΚΟ. 1981 μέχρι σήμερα, τελεία παύλα.

    Το ΔΝΤ δεν ρωτάει αν μπορεί να έρθει, εκκλήθη να έρθει από τον ΓΑΠ. Επεβλήθη και απο τους Γερμανούς. Αρα η συναίνεση είναι πλασματικό ερώτημα. Moot point για τους αγγλομαθείς. Περαιτέρω, ήρθε χωρίς καμία διαπραγμάτευση. Ήρθε γιατι ο ΓΑΠ το έκανε αναπόφευκτο. Τι αίτημα για συναίνεση είναι βλακώδες. Δεν υφίσταται συναίνεση σε τετελεσμένα (αν μην πω μεθοδευμένα) γεγονότα.

    Να τι πρέπει να ζητήσει η ΝΔ: Ενώ είμαστε ξυπόλητοι στ' αγκάθια μέχρι τώρα, (από βλακέια ή δόλο -- δεν έχω απάντηση -- της Κυβέρνησης), τώρα ήρθε η ώρα να θέσουμε αιτήματα. Και να τα (και συγγνώμη τα δανείστηκα από προηγούμενα σχόλια)

    1. Να ζητήσουμε η όποια ρύθμιση (περί ρύθμισης πράγματι πρόκειται) να είναι δίκαιη και βιώσιμη. "Δίκαιη" σημαίνει ότι πρέπει να πληρώσουν και κάτι οι τράπεζες και τα πολλά εμείς. Βιώσιμη, σημαίνει ότι δεν πρέπει να πεθάνει η Ελλάδα στην διαδικασία.

    2. Οι τραπεζες θα δώσουν κάποια σημαντική επιμήκυνση στα δάνεια. Σημαντική. Αλλιώς δεν στέκουμε. Θα δώσουν και κάποια διαγραφή με μείωση επιτοκίου, όχι στο ποσό (ίδιο αποτέλεσμα, πιο εύπεπτο)

    3. Εμείς να κόψουμε έξοδα τόσο γρήγορα και αποτελεσματικά που θα εντυπωσιάσουμε τις αγορές και να πονέσουμε εμείς. Δεν θα κόψουμε τη ελάχιστη σύνταξη στην γιαγιά. Θα κόψουμε την χρηματοδότηση βουλευτών Προέδρων και γενικά σημαντικών άχρηστων και ανίκανων αρχόντων. Θα κόψουμε το 50% των εξόδων της Κυβέρνησης και το 80% των ΟΤΑ. Και το 90% των επιδοτήσεων τρωκτικών και παρασίτων. Λάμπες, παρτέρια, κηπουροί, γιοκ.

    4. Δεν θα φορολογήσουμε τον εργαζόμενο και τον φουκαρά και τις παραγωγικές τάξεις. Να βρούμε τρόπο να ικανοποιήσουμε το αίτημα "φέρτε πίσω τα λεφτά". Κάποιος σοφός θα βρεί τρόπο να φορολογήσει τις μετά το 1996 αρπαχτές.

    5. Να πουλήσει το Δημόσιο κινητά και ακίνητα. Πρώτα σε Έλληνες. Καλύτερα να αγοράσει ο πλούσιος θείος ή έστω ο πλούσιος τσιφλικάς την Πάρνηθα, από το να παίρνουν μίζες οι πολεοδομίες για να εγκρινουν παράνομες βίλες.

    Αυτό που θέλω να πω είναι Καμμία Συναίνεση για τετελεσμένα γεγονότα. Ναι σε διαπραγμάτευση για ισοροπία και δικαιοσύνη, με το ΔΝΤ ή ακόμα καλύτερα μέσω του ΔΝΤ. Ναι σε προτάσεις που προστατεύουν την εργαζόμενη και την παραγωγική Ελλάδα. Όχι σε συνέχιση της ρεμούλας. Ναι σε περικοπές σπατάλης και εξόδων. Η ΝΔ πρέπει να ζητά περικοπή εξόδων όχι αύξηση φόρων. Φόροι θα είναι αναπόφευκτοι. Να ζητήσουμε να είναι ανταποδοτικοί, να πηγαίνουν για μείωση χρέους και όχι για πάρτυ του Προέδρου της Δημοκρατίας ή ιδεοληψίες της Μπιρμπίλη. Αυτά πιστέυω εγώ για την ...συναίνεση.

    Δεν ξενευρίασα ΑΝΑΣΤΑΣΙΕ. Απ εναντίας είμαι τόσο νευριασμένος που δεν ξέρω τι. Και δεν έιμαι ο μόνος.

    • loretta avatar
      loretta @ archaeopteryx 30/04/2010 21:17:29

      Αρχαιοπτερυγα

      Να αγιαση το στομα σου και λιγα ειπες!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ archaeopteryx 30/04/2010 22:18:06

      για να ξενευριάσεις, ίσως:

      το νοεφιλελεύθερο παπανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ κάλεσε τους κηδεμόνες ΕΕ-ΔΝΤ για καθαρά επικοινωνιακούς λόγους, δηλ. για να περάσει στους Έλληνες την "αναγκαιότητα" των μέτρων, προκειμένου να βρει τα "λεφτά υπάρχουν".

      Τώρα θέλει τη συναίνεση των υπολοίπων για να δικαιολογήσει το κάλεσμα του ΔΝΤ, εφόσον έγινε ορατό πως δεν το δέχεται κανείς.

      Κάνουμε αντεπίθεση? Τα αιτήματα που λες να μπουν σαν ΟΡΟΙ για την αποδοχή της συνέχισης της κυβερνητικής του θητείας, με έναν απαραίτητο όρο ακόμη: να πάρει τα μέτρα, όχι τα λεφτά.

      Αφού το πρόβλημα των αγορών είναι η αναξιοπιστία της κυβερνητικής πρότασης, φαντάζομαι ότι με την διακομματική συναίνεση στη λήψη μέτρων, αλλά όχι δανείου από το ΔΝΤ, τα επιτόκια θα πέσουν (?????)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ δρόμος 30/04/2010 23:54:32

        Δεν είπα εγώ ότι είναι αναξιόπιστη η πρόταση της Κυβέρνησης. Η Κυβέρνηση είναι αναξιόπιστη. 8 μήνες μπαρούφες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 30/04/2010 23:56:42

      Σωστός Αρχαίε.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ archaeopteryx 01/05/2010 02:24:40

      Αρχαίε +1000
      Άκου συναίνεση στο τετελεσμένο.
      Η απαίτηση για διακομματική συναίνεση εκπορεύεται από τα πολιτικά κέντρα των δανειστών και θέλει να παγώσει τις κοινωνικές αντιδράσεις.

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ archaeopteryx 01/05/2010 12:57:31

      Εσύ νευριασμένος, εγώ έξαλλος. Αστειεύομουν φυσικά.
      Θα τα γράψω όσα απλά μπορώ.
      Αυτά που προτείνεις, ΔΕΝ θα τα κάνει. Αν είχε υποψία εγκεφαλικής λειτουργίας, θα τα είχε κάνει ήδη.
      Αυτό το "πράγμα", γιατί άνθρωπο με αίμα και συναισθήματα,εγώ δεν μπορώ να τον πω, δεν θα τα κάνει για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν θέλει να τα κάνει.Όχι δεν μπορεί, δεν θέλει. Εγώ σαν Αναστάσιος, δεν δέχομαι τον όρο ανικανότητα.Δεν είναι ανίκανο, αυτό το "πράγμα".Εκτελεί εντολές και οι εντολές που εκτελεί ή καλύτερα θα προσπαθήσει να εκτελέσει, είναι σαφείς. Τελεία και παύλα. Υπάρχει σχέδιο. Ποτέ δεν ήμουν οπαδός συνωμοσιών. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν συμφέροντα και επιδιώξεις. Αυτά κάνουν κουμάντο. Δεν μπορώ να δεχθώ τον όρο ανικανότητα για τους παρακάτω λόγους: Γνώριζε την κατάσταση, γιατί τα στοιχεία τα είχε. Τα είχε γιατί ΟΛΕΣ οι υπηρεσίες Πασοκοκρατούνται και τα στοιχεία του τα έδωσαν. Εδώ τα στοιχεία και οι αριθμοί, αμείλικτοι, υπάρχουν εδώ και χρόνια για όποιους ξέρουν στοιχειδώς γραφή και ανάγνωση. Οι άνθρωποι που εργάζονται στις υπηρεσίες και είναι κατά το κοινώς λεγόμενο Πασόκοι του τα έδωσαν και δεν τον παραπλάνησαν, γιατί επίσης δεν δέχομαι ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι τίμιοι και ειλικρινείς. Δεν δέχομαι ότι είναι όλοι λαμόγια γιατί γνωρίζω αρκετούς και μπορεί να έχουμε τις διαφορές μας , αλλά οι άνθρωποι δεν είναι και προδότες. Πεπλανημένοι, ίσως, αλλά όχι και προδότες.
      Επίσης δεν μπορώ να δεχθώ τον όρο ανικανότητα για τον Υπουργό Οικονομικών. Όταν βρίσκεσαι σε κατάσταση κρίσεως, απλώς βουλώνεις τον βόθρο σου , σκύβεις και εργάζεσαι, για να σώσεις ότι μπορεί να σωθεί. ΔΕΝ μιλάς. ΔΕΝ απαντάς προσπαθώντας να κάνεις τον έξυπνο, δεν απαντάς και δουλεύεις. Αν δεν είσαι απλώς ηλίθιος. Ηλίθιος μπορεί και να είναι, αλλά τόσο ηλίθιος το αποκλείω. Υπάρχει σχέδιο.
      Δεν υπάρχει πιθανότητα τόσοι πολλοί να κάνουν και να πουν τόσες ΄πολλές ανοησίες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Μπορούμε να κατηγορήσουμε για πολλά τους Πασόκους αλλά τόσοι πολλοί μαζεμένοι να κάνουν τόσες πολλές ηλιθιότητες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, χωρίς εσωτερικό αντίλογο, εγώ το βρίσκω απολύτως αδύνατον. Επαναλαμβάνω υπάρχει σχέδιο. Όταν ο κόσμος καίγεται και το πρώτο νομοσχέδιο είναι για την νομιμοποίηση των λάθρομεταναστών, αυτό δεν είναι ανικανότητα, είναι σχέδιο. Δεν το πιστεύω αυτό που γράφω!
      Το "πράγμα" έχει σχέδιο! Μόνο που το "πράγμα", δεν το έχει σχεδιάσει το ίδιο. Άλλοι το σχεδίασαν και "αυτό" απλώς εκτελεί εντολές. Αυτό με τα λίγα ελληνικά που έμαθα λέγεται προδοσία.
      Δεν είναι ανίκανος, δεν είναι άχρηστος είναι ορθά και κοφτά προδότης. Όσα και να γραφτούν δεν θα μου αλλάξουν γνώμη. Είναι προδότης και για αυτό θα καταδικαστεί στην συνείδηση των Ελλήνων, όσων απομένουν, για πάντα. Όπως έγραψα, δεν πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας. Συμφέροντα υπάρχουν και άνθρωποι που τα προωθούν. Προωθητής συμφερόντων είναι και τίποτα παραπάνω. Ούτε ηγέτης, ούτε αρχηγός. Διεκπεραιωτής. Και θα λάβει την θέση που του πρέπει στην Ιστορία.
      Έχω να πω μόνο το εξής: Ελπίζω να κάνω λάθος. Ελπίζω να είναι απλώς ένας ακόμα ηλίθιος. Ελπίζω να είναι απλώς άχρηστος και κουτός. Τα λάθη, τα ανθρώπινα, με τον χρόνο, συγχωρούνται. Διορθώνονται, με αίμα, κόπο και ιδρώτα. Δεν θα χαθούμε. Θα παλέψουμε και κάποια στιγμή θα διορθώσουμε τα λάθη. Με κόστος, απίθανα βαρύ, αλλά θα το κάνουμε, αργά ή γρήγορα. Ελπίζω. Να γνωρίζει όμως "αυτό" και οι συν αυτώ, ότι τα λάθη συγχωρούνται. Οι προδοσίες και οι προδότες ΠΟΤΕ. Οι Σπαρτιάτες κάποια στιγμή τον τιμώρησαν τον Εφιάλτη...
      Και κάτι για τον Σαμαρά: Η κρίση, λένε άνθρωποι εξυπνότεροι από εμένα, φέρνει ευκαιρίες. Αυτή είναι η μία και μοναδική του ευκαιρία . Μία και μόνη. Ο Κ.Κ έχασε την ευκαιρία του και την έχασε παταγωδώς. Απέτυχε τελείως.
      Δεν θα αναλύσω τα τι τα πως και τα γιατί. Δεν είναι της στιγμής.
      Ελπίζω να μην την χάσει και εκείνος.
      Ελπίζω και εύχομαι...

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ archaeopteryx 01/05/2010 15:06:46

      Δεν είσαι...
      Ευτυχώς ακόμα...

  38. Καινός avatar
    Καινός 30/04/2010 21:05:10

    ΕΣΤΩ λοιπόν, οτι ο ΓΑΠ πάει σε ψηφοφορία που απαιτείται αυξημένη πλειοψηφία. Και ΕΣΤΩ οτι η ΝΔ καταψηφίζει τα μέτρα.

    Τι γίνεται μετά; Δεν πάμε ΔΝΤ, αλλά συνεχίζει να κυβερνά ο ΓΑΠ. Μπορείτε να φανταστείτε τι θα ακολουθήσει με τον ΓΑΠ ακόμα στο τιμόνι της χώρας;


    Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσω τις απόψεις σας. Εγώ προσωπικά κάπου εδώ βραχυκυκλώνω από το πολύ data input και την πολυπλοκότητα της κατάστασης. Κάτι μου λέει όμως οτι δεν προδιαγράφεται καλό το μέλλον σε μια τέτοια περίπτωση.


    Πιστεύω πάντως, χωρίς να μπορώ να το δικαιολογήσω χωρίς πολύ σκέψη και μεγάλα κείμενα, οτι είναι μονόδρομος για τον Σαμαρά να τα υπερψηφίσει, παρόλο που εγώ θα ήθελα να συμβεί το αντίθετο. Να δείτε που ο ΓΑΠ θα το κάνει έτσι... ουσιαστικά τον ΕΚΒΙΑΖΕΙ να συναινέσει. Και να φθαρεί στα μάτια τον ΝΔτών

    Τον έκαψε το Σαμαρά έτσι και ζητήσει αυξημένη.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Καινός 30/04/2010 21:47:18

      Ας πούμε ότι μπαίνουμε στο ΔΝΤ. Τί γίνεται μετά; Θα συνεχίσει να κυβερνά ο ΓΑΠ. Μπορείς να φανταστείς μία χώρα υποταγμένη, με έναν πρωθυπουργό που είναι θέμα χρόνου να το σκάσει στο εξωτερικό για να γλυτώσει από τη λαϊκή οργή και με 150 δις στα χέρια του!
      ΧΑ ΧΑ ΧΑ, σιγουρα θα τα ρίξει στην ανάπτυξη!

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Καινός 30/04/2010 22:10:14

      Τότε ο Σαμαράς πρέπει να εμφανιστεί αυτός ως ρυθμιστής και να ζητήσει ανταλλάγματα, που αφενός θα τον εμφανίσουν στον κόσμο ως συνεπή με τις ιδέες του, και αφετέρου θα συνιστούν πραγμάτωση της ιδεολογικής του πλατφόρμας. Εφόσον ο ΓΑΠ αναφώνησε σήμερα ότι "προέχει η επιβίωση του Έθνους" ο Σαμαράς να ζητήσει αναστολή της εφαρμογής του Λαθρονομοσχεδίου και συζήτησή του όταν στρώσουν τα πράγματα. Νομιμοποιείται να το κάνει μετά από αυτή τη δήλωση του ΓΑΠ. Επίσης κοινοποίηση της κρυφής διπλωματικής ατζέντας, ώστε να ασκείται συλλογικά εθνικά ωφέλιμη πολιτική. Τότε θα μιλάμε όντως για πραγματική κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Αν Ο ΓΑΠ αρνηθεί, βγαίνει αυτός στη σέντρα γιατί θα αποδειχθεί ότι παραμύυθιάζει έναν λαό, που τον θεωρεί πόπολο, με αξίες όπως πατρίδα και έθνος, τις οποίες δεν πιστεύει και τις εγαλειοποιεί, για να ους πάρει τα λεφτά. Αυτές οι κινήσεις ούτε κόστος έχουν και τα δοκιμαζόμενα στρώματα θα ηρεμήσουν και ο Σαμαράς αυτόματα θα προβληθεί ως εθνικός ηγέτης.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Bodinus1576 30/04/2010 22:23:48

        ναι, ναι... κι αυτό σωστό, μπράβο!

  39. anonyme avatar
    anonyme 30/04/2010 21:59:31

    ..να εκπορευτεί και από τη βούληση όλου του ελληνικού λαού που βράζει με
    το σχέδιο υποδούλωσης του γαπ.Δεν μπορεί να μην βλέπει ότι η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων αντιδρά!Τον ακούω στις ομιλίες του αυτές τις ημέρες να λέει ότι ακούει και γνωρίζει τι πιστεύουμε και τι λέμε.Δεν μπορεί να μην αντιλαμβάνεται την οργή του κόσμου!
    Μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι υπάρχει έστω και ως ενδεχόμενο στο πίσω μέρος του μυαλού του η συναίνεση στο έγκλημα, δεν μπορεί να μην βλέπει ότι έτσι ο γαπ τον καθιστά συνένοχο.Αν κάνει κάτι τέτοιο θα χάσει και το πλεονέκτημα που είχε αποκτήσει το προηγούμενο διάστημα λέγοντας ξεκάθαρα ΟΧΙ στο δντ.Ειλικρινά πάω να σκάσω σκεφτόμενος μια τέτοια εξέλιξη. Τέλος πάντων ελπίζω αυτά που ακούγονται να είναι απλά προπαγάνδα της ντορούλας που αναμασούν τα παπαγαλάκια της και τίποτα άλλο.
    Ελπίζω μόνο να μην απογοητευτούμε.

  40. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 30/04/2010 22:18:34

    Δεν ψήφισα Σαμαρά για να με βάλουνε οι πασοκοι στο τσουβάλι.
    Αν ήθελα τσουβάλι θα ψήφιζα την κόρη του εξαποδό.
    Αν ο Σαμαράς υποκύψει θα είναι άξιος της μοίρας του.

  41. nina avatar
    nina 30/04/2010 22:18:51

    προτιμώ το αυτοχειριασμό του όχι άπό το να διευκολύνω και με εμπράγματες εξασφαλίσεις τους κλέφτες για την άλωση του ελληνικού κράτους. Αμα είναι να τουρκέψω να γίνω και σουλτάνα. Κωπηλάτης στις γαλέρες μπορώ να πουληθώ μόνη μου δεν χρειάζομαι δουλέμπορους

  42. δρόμος avatar
    δρόμος 30/04/2010 22:31:50

    εξαιρετική η παρέα όλων σας, κρίμα που πρέπει να σας αφήσω σε λίγο. Και ευτυχώς που δεν έγινα πολιτικός, θα κοιμηθώ σαν πουλάκι και σήμερα.

    Ούτε ψύλλος στον κόρφο τους, αυτών που είναι ειλικρινείς τουλάχιστον. Και για να κοιμηθείτε κι εσείς γαλήνια, μάλλον δεν προβληματιζόμαστε μόνον εμείς. Στο κάτω-κάτω, αν κάνουν λάθη, εδώ είμαστε κι εμείς να τα ξεκάνουμε. Τίποτε δεν είναι οριστικό - μόνον ο θάνατος.

  43. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 30/04/2010 22:49:14

    Αντώνη, έχεις πει επανειλημμένως ότι δεν χρωστάς σε κανέναν! Εμείς το ξέρουμε και σε πιστεύουμε. Δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο, να συναινέσεις στην υποδούλωση της Πατρίδας , που μεθόδευσαν εκείνοι που δεν σου μοιάζουν σε τίποτα!
    Άφησέ τους μόνους τους να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά. Όταν αυτοί, βρίσκονταν καθημερινά στις ειδήσεις της Τηλεόρασης και στα φύλλα των εφημερίδων με ολοσέλιδες αναφορές για την σημαντικότητά τους, εσένα σε είχαν πεταμένο στη λήθη.
    Μην τους κάνεις λοιπόν τη χάρη.
    Νομιμοποίηση της παράδοσης της Πατρίδας θέλουν και τη θέλουν αποκλειστικά από εσένα!
    Το ΟΧΙ σου πρέπει να ακουστεί, από την Κέρκυρα που έβαλαν οι Γερμανοί στο μάτι μέχρι την εσχατιά μας το Καστελόριζο που θέλουν οι Τούρκοι και δεν ενοχλεί καθόλου τον Γιώργο και από την «επισφαλή» Θράκη μας μέχρι την Κρήτη που κάποιοι «γνωστοί και μη εξαιρετέοι» θα την ήθελαν "αυτόνομη χώρα".
    Το όποιο ΝΑΙ σου στα μέτρα ή σε μια κυβέρνηση δήθεν «εθνικής σωτηρίας», είναι παγίδα για σένα ειδικά, που δεν ευθύνεσαι για το έγκλημα που έγινε στον τόπο. Βλέπεις ήδη, ότι ο «εκτελών χρέη πρωθυπουργού» προτείνει τη σύγκλιση των πολιτικών αρχηγών, μετά την οριστική «παράδοση» της χώρας! Άρα δεν ψάχνει για εξεύρεση πατριωτικών λύσεων, αλλά για τη συναίνεση στις δικές του προαποφασισμένες ανθελληνικές λύσεις.
    Κράτα γερά γιατί είσαι η μόνη μας ελπίδα!

  44. mara avatar
    mara 30/04/2010 23:48:52

    ΟΧΙ!!!! και να το βροντοφωνάξει!!!! Σιγά μην υποκύψει. Τώρα είναι η χρυσή ευκαιρία να καθηλώσει τους πάντες. Ο λόγος του θα πρέπει να είναι ανεπανάληπτος!!!
    (...και επειδή καίγονται πολύ για συναίνεση να συναινέσουν όλοι με το ΟΧΙ για να τελειώνουμε).

  45. πολίτης avatar
    πολίτης 30/04/2010 23:51:05

    Συγγνώμη, αλλά έπεσα σε ιστοσελίδα που έλεγε ότι τον πιέζει η Μέρκελ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν συμβεί και αυτό, πάει, θα πάω στην Αλέκα, τουλάχιστον εκεί ξέρεις που κινείσαι, υπάρχει μία σταθερότητα.

  46. delfikos avatar
    delfikos 30/04/2010 23:51:36

    Αντώνη Σαμαρά,

    δεν έχεις ανάγκη από ΚΑΝΕΝΑΝ.
    Πες το μεγάλο ΟΧΙ, βροντοφώναξέ το, κάντο σημαία του αγώνα σου για την αναγέννηση της ΠΑΤΡΙΔΟΣ.

    Ένας από τους 800.000 που σε ψήφισα, σε στηρίζουν και ελπίζουν σε σένα.

  47. mara avatar
    mara 01/05/2010 01:23:21

    "Όταν αποφασίσαμε να κάμωμε την Επανάσταση, δεν εσυλλογισθήκαμε ούτε πόσοι είμεθα ούτε πως δεν έχομε άρματα ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε «πού πάτε εδώ να πολεμήσετε με σιταροκάραβα βατσέλα», αλλά ως μία βροχή έπεσε εις όλους μας η επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και ο κλήρος μας και οι προεστοί και οι καπεταναίοι και οι πεπαιδευμένοι και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό και εκάμαμε την Επανάσταση"._

    Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

    Αντώνη μην κάτσεις ΦΡΟΝΙΜΟΣ.... μην τα μετράς... μην συλλογιέσαι... και πολύ.
    ΠΡΟΧΩΡΑ!!!

    Καλό μήνα!! Καλή δύναμη σε όλους!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ mara 01/05/2010 01:27:55

      Οι γερμανόφιλοι (ονόματα και νικ δεν λέμε) θα απαντούσαν στον Κολοκοτρώνη:
      "Που πάτε ρε ξυπόλητοι; Ρε κατσαπλιάδες. Καθήστε στα αυγά σας, που μου θέλετε και ελευθερία. Τσου ρε..."

      • Orestios avatar
        Orestios @ Strange Attractor 01/05/2010 01:35:02

        Θα έλεγαν ότι πρέπει να στηρίξουμε όλοι τον Σουλτάνο που τρέχει για να μας σώσει.

    • spartaner avatar
      spartaner @ mara 01/05/2010 12:25:04

      Πράγματι αυτό εκαμαν οι αγωνιστές του 1821 και δημιούργησαν 2 εμφυλίους πολέμους. Ο δεύτερος πιο επώδυνος απο τον πρώτο... Και αφού είχαν μεταξυ τους τόσο πολύ πολεμήσει και βέβαια αδυνατήσει.. δεν μπορεσαν να αντιμετωπίσουν τους Αιγυπτίους του ΙΜΠΡΑΗΜ. Ε και τότε ηλθαν οι Κουτόφραγκοι η τα αμερικανάκια και κατέκαψαν τον Αιγυπτιακό Στολο στο Ναβαρίνο και απελευθερώθηκε η ΕΛΛΑΣ. Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ σε όλο το μεγαλείο του...Ακριβώς το ίδιο ειναι τώρα.. αλλα μερικοί δεν το έχουν καταλάβει ακόμα...

  48. Κώστας avatar
    Κώστας 01/05/2010 03:44:12

    Σεβαστή η άποψη πως ο Αντώνης πρέπει να ταχθεί υπέρ του ΟΧΙ, αλλά δεν είναι σωστό να δαιμονοποιείται το ΝΑΙ. Η μη καταψήφιση της συμφωνίας είναι μια δύσκολη αλλά γενναία απόφαση.
    Δυστυχώς, δυστυχέστατα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλη εναλλακτική λύση.
    Η υπερψήφιση της οδυνηρής συμφωνίας πρέπει να συνδυαστεί με καταγγελία του θρασύ και ανίκανου μπλοφαδόρου ΓΑΠ, του οποίου είναι απολκλειστικό κατόρθωμα είναι το ΔΝΤ. Το ΟΧΙ είναι μια στείρα άρνηση. Στείρα διότι δεν συνδύαζεται με μια αντιπρόταση αντιμετωπίσεως του προβλήματος ρευστότητας που αντιμετωπίζει η χώρα προκειμένου να ανατροφοδοτήσει το χρέος της.
    Βλέπω πως γίνονται αναφορές στο 1821 κλπ. Να θυμίσω πως τότε αν μη τι άλλο υπήρχαν τα στοιχειδώς απαραίτητα οικονομικά μέσα για να κινηθούν οι πρόγονοί μας. Τα "άσπρα". Κι όταν αυτά τελείωσαν πάλι στην αναζήτηση χρημάτων εντοπίστηκε το πρόβλημα, με αποτέλεσμα τη θλιβερή ιστορία των δανείων της Ανεξαρτησίας, που η κλίκα του Μαυροκορδάτου κατέφαγε στον ενφύλιο. Πάντως όπως και να χει το οικονομικό ζήτημα, οι πόροι ήταν πάντα εκ των ουκ άνευ και το 21. Εξίσου "ακυρη" ειναι και η προσπάθεια παραλληλισμού με το Σχέδιο Ανάν κλπ.
    Το τι λέει η θλιβερή οπισθφυλακή του ΓΑΠ, δηλαδή ο Μητσοτάκης, η κόρη του και ο τηλεοπτικός αστέρας γ κατηγορίας Καρατζαφέρης πρέπει να μας αφήνουν αδιάφορους. Ο Αντώνης εκτός όλων των άλλων ήρθε για να καταπολεμήσει και τον λαικισμό. Και δυστυχώς το ΌΧΙ από τη στιγμή που δεν συνδυάζεται με εναλλακτική πρόταση δεν είναι υπεύθυνη στάση.
    Το ΝΑΙ σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει συνενοχή. Θα συνδυαστεί με πρωτοφανή σε ένταση καταγγελία της άθλιας πολιτικής ΓΑΠ. θα συνδυαστεί με ολοκληρωμένη πρόταση αναπτυξιακής κατεύθυνσης.
    Η ΝΔ είναι υπεύθυνο κόμμα. Δεν φοβάται την καταγγελία από το σάπιο κατστημένο για λαικισμό και μικροκομματικη στάση. Θα ψηφίσει ΝΑΙ συνεστανόμενη την κρισιμότητα των περιστάσεων, την απουσία οιασδήποτε εναλλακτικής λύσης και θα συνδυάσει το ΝΑΙ της με ένα αλύπητο ξεγύμνωμα του ΠΑΣΟΚ και του ολίγιστου αρχηγού του.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Κώστας 01/05/2010 06:59:47

      Το ΝΑΙ σε καθιστά συνένοχο στην εξαθλίωση. Τελεία και παύλα. Όσοι μιλάτε για λαϊκισμό στην περίπτωση του ΟΧΙ παίζεται το παιχνίδι του ΓΑΠ και της αγίας οικογένειας ή δεν σας ακουμπούν τα μέτρα.

    • Φελάχος avatar
      Φελάχος @ Κώστας 01/05/2010 08:47:52

      Tι λε ρε φίλε; Πας καλά; Αν σ αρεσει το ΝΑΙ να πάς να καταθέσεις τα περιουσιακά σου στοχιεία στο λογαριασμό της Ντόρας.Τι μυαλά κουβαλάτε ορισμένοι;

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ Φελάχος 01/05/2010 11:35:38

        @φελάχος
        καταρχήν δεν είμαι φίλος σου. Απόψεις καταθέτω, όπως και εσύ. Κατά συνέπεια θα σε παρακαλέσω να προσέχεις πως εκφράζεσαι.
        Τη γνώμη μου για τη Ντόρα την έχω πει. Πρέπει να διαγραφεί. Τελεία.
        Από κει και πέρα σήμερα-επαναλαμβάνω σήμερα- το δίλημμα είναι ΝΑΙ στην επώδυνη συνφωνία ή χρεοκωπία τώρα. Ξέρεις τι θα πει στάση πληρωμών τώρα, τον Μάιο για το ελληνικό κράτος και την κοινωνία; Πολλαπλάσιες αρνητικές επιπτώσεις από το πακέτο μέτρων. Αυτό προτείνετε; Να το πείτε.
        Αν δεν προτείνετε ούτε το ένα ούτε το άλλό να μας υποδείξετε πηγές χρηματοδότησης των δανειακών αναγκών του ελληνικού κράτους, για να δούμε τα μυαλά που κουβαλάτε εσείς...
        Σε καθαρά πολιτικό επίπεδο δέχομαι πως στα μάτια μιας μερίδας της κοινωνίας το ΝΑΙ μπορεί να φανεί σαν συμμετοχή. Αν όμως συνδυασθεί με μια ηχηρή ανάδειξη των ολέθριων χειρισμών του ΓΑΠ, με καταγγελία των άθλιων χειρισμών του,η "συνενοχή" δεν υφίσταται.
        Τα πράγματα είναι δύσκολα. Πολυ δύσκολα. Η ΝΔ δεν μπρεί να γίνει ΚΚΕ.
        Απο κει και πέρα εγώ προσωπικά θα περιμένω με εμπιστοσύνη την τοποθέτηση του Αντώνη. Εμπιστοσύνη που δεν είναι αποτέλεσμα προσωπολατρείας, αλλά αποτέλεσμα πεποίθησης πως πρόκειται για ηγέτη ολκής.
        Αυτός έχει τα στοιχεία, αυτός ξέρει δεδομένα που εμείς αγνοούμε και θα δούμε την τοποθέτησή του.

        Τα περί "δε σας ακουμπούν τα μέτρα" προηγούμενου μνμ τα αντιπαρέχομαι ως ανάξια απαντήσεως.

  49. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 01/05/2010 07:47:08

    Καθόλου υπεύθυνο δεν είναι ένα κόμμα εξουσίας, όταν συναινεί στην εξαθλίωση των πολιτών και στην αποδόμηση της χώρας.
    Κι αν τώρα βρει δικαιολογίες-πάντα υπάρχουν-αύριο δεν θα έχει κανένα επιχείρημα για να ζητήσει την ψήφο του λαού.
    Αν συναινέσουν, ας τυπώσουν και μπλουζάκια που θα γράφουν: ήμουν κι εγώ με το ΔΝΤ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ καθρέφτης 01/05/2010 09:04:32

      τρίχες! Δεν απαντάμε Ναι ή Όχι σε ερωτληματα μαϊμούδες. Η αναγκαστική διαδικασία δέν χρειάζεται Ναι ή Όχι. Ο αναγκαστικά φυλακισμένος, δεν έχει άποψη. Αυτό, ΉΛΙΘΙΕ σημαίνει απώλει κυριαρχίας. Κοινώς, ΟΥΣΤ

      • ataktos avatar
        ataktos @ archaeopteryx 01/05/2010 09:48:56

        @archaeopteryx-http://www.youtube.com/watch?v=CdSfhShpGWA

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ archaeopteryx 01/05/2010 12:35:16

        αυτό είναι μια έξυπνη υπεκφυγή από το δίλημμα. Πάντως, αν δεν έχω χάσει επεισόδια, ερώτημα δεν θα τεθεί, εφόσον το συμβούλιο των αρχηγών θα συγκληθεί μετά την ανακοίνωση των μέτρων την Κυριακή. Φοβάμαι ότι ο ΓΑΠ, σηκώνοντας έτσι όλο το βάρος μόνος του, αποκτάει ένα ηθικό πλεονέκτημα, που (στο βαθμό που τα μέτρα ανάταξης ακολουθηθούν και αρχίσει σιγά-σιγά να αλλάζει η νοοτροπία, που είναι το κύριο ζητούμενο της διαδικασίας) θα γίνεται όλο και πιό αντιληπτό

  50. Ηλίας avatar
    Ηλίας 01/05/2010 07:56:11

    Σήμερα στο ΠΑΡΟΝ έχει δήλωση Σαμαρά "Έχουμε σχέδιο για έξοδο από την κρίση σε ένα χρόνο". Αν διαβάσει κανείς ας πει μια περίληψη ρε παιδιά..

  51. Φελάχος avatar
    Φελάχος 01/05/2010 08:27:56

    Όσοι λένε ΝΑΙ στα σχέδια του ΔΝΤ μοιάζουν με τους "συνετούς" που θέλανε να επιτρέψουμε το 1940 στους φασίστες τού Άξονα να καταλάβουν τα αεροδρόμια και τα λιμάνια μας, όπως ζητούσαν, για να αποφύγουμε μια καταστροφική πολεμική σύρραξη.
    Τέλος ο δοσιλογισμός των κάθε λογής μητσοτάκηδων.Αν ο Σαμαράς πεί ναι στα επαχθή μέτρα, γίνεται συνένοχος και σε κάθε ευκαιρία ο ΓΑΠ θα του κουνάει του δάχτυλο λέγοντας "κι εσείς κ.Σαμαρά ψηφίσατε τα μέτρα γιατί είδατε ότι είναι μονόδρομος".
    Αν πατήσει τη πεπονόφλουδα ο Αντώνης,τότε τελείωσε πριν καν αρχίσει την ηγετική του πορεία.
    Χίλιες φορές να τον πουν λαϊκιστή παρ΄λα να συνδέσει το όνομα του με την Νέα Κατοχή.

  52. mara avatar
    mara 01/05/2010 11:23:20

    Αν θέλαμε μετριοπαθή και φρόνιμο.... να λέει σε όλα ΝΑΙ, να το φέρνει από εδώ..., να το φέρνει από εκεί..., αλλά στο τέλος να συμφωνεί πάντα με αυτούς που θέλουν να μας τελειώσουνε, υπήρχε η Ντόρα (και όχι μόνο...).
    Εμείς θέλαμε το κάτι άλλο, το διαφορετικό, το ανατρεπτικό.
    Θέλαμε επιτέλους να δούμε ότι υπάρχει κάποιος που μπορεί να κάνει την διαφορά.
    Οι ιστορικές συγκυρίες τον ευνοούν. Δεν φαίνεται τουλάχιστον αυτή την στιγμή, στο πολιτικό προσκήνιο να υπάρχει άλλος.
    Τώρα, είναι η μόνη ελπίδα.
    Πιστεύω ότι δεν θα υποκύψει και ας διακινούνται πληροφορίες για το αντίθετο.
    Η περίοδος αυτή μου θυμίζει έντονα το 2004. Τις ίδιες πιέσεις δεχόταν και ο συγχωρεμένος Τάσσος Παπαδόπουλος με το σχέδιο Ανάν. Τελικά άντεξε και η Κύπρος δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
    Τις ίδιες πιέσεις δεχότανε και ο Καραμανλής το 2008 για να μην βάλει veto στην ένταξη των Σκοπίων (παρεπιμπτόνως εκεί πάνω κάτι περίεργο... συμβαίνει τις τελευταίες ημέρες) άντεξε όμως κόντρα σε όλους και το πλήρωσε βέβαια πολύ ακριβά.... Το καθήκον του όμως το έκανε και ας λέει ο καθένας ότι θέλει.

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ mara 01/05/2010 13:59:03

      + 1940
      Αν θέλαμε οσφυοκάμπτη με χαμόγελο, θα έβγαινε η γυναίκα του πολιτικού που τον εκτέλεσαν τρομοκράτες...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ mara 01/05/2010 15:12:12

      Έτσι ακριβώς είναι παιδιά. Πολύ σωστά.

  53. Metoikos avatar
    Metoikos 01/05/2010 12:24:12

    ΤΟ Δ.Ν.Τ. ΚΑΙ Η Ε.Ε. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ JEFFREY KAI TH ΠΡΑΣΙΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΑΦΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ. Ο JEFFREY ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ, ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΤΟΥΣ, ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΤΑ SPREADS ΚΑΙ ΡΕΖΙΛΕΨΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΥΤΟΙ Η ΑΠΕΙΡΟΙ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ. ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΔΕΞΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΑΜΑΧΗΤΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΥΤΣΕΚΑ.

  54. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 01/05/2010 13:05:23

    ΣΥΝΕΝΟΧΟ ΣΤΟ ΦΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ Μ ΕΧΕΤΕ......

  55. Ηλίας avatar
    Ηλίας 01/05/2010 16:45:02

    "Χωρίς νόημα είναι σύμφωνα με το ΚΚΕ η επικείμενη συνάντηση των πολιτικών αρχηγών, από τη στιγμή που θα πραγματοποιηθεί μετά την ανακοίνωση των μέτρων από την κυβέρνηση.

    Σε αυτή τη περίπτωση, σημειώνεται στη σχετική ανακοίνωση του Κομμουνιστικού Κόμματος, θα πρόκειται για σύσκεψη που αποσκοπεί στη δημιουργία εντυπώσεων στο εσωτερικό και για να εκληφθεί ως συναίνεση στο εξωτερικό."

    http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_5095.html

    Μπράβο στην Παπαρήγα που δεν είδε μόνο το τυράκι αλλά είδε και την φάκα. Άραγε ο Σαμαράς την έχει δει;