23/12/2008 01:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιάστε μας κορόιδα, Πελεκή-στε τα όλα!


_____________________________________________________________________________________________
Επειδή το θέμα του Ελαιώνα παίρνει διαστάσεις και θα ασχοληθούμε και στη συνέχεια μαζί του, σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης δημοσιεύουμε και μια άλλη άποψη για να έχετε ολοκληρωμένη εικόνα.

Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κ. Βωβού αλλά και κάθε επιχειρηματία να θέλει να χτίσει ό,τι υπάρχει χωρίς τσιμέντο στην Αττική. Δικαίωμά του είναι επίσης να ολοκληρώσει την αγορά της γης στον Βοτανικό σε χρόνο ρεκόρ αμέσως μετά την ψήφιση του νόμου Σουφλιά, του γνωστού 3481/2006. Για να μην ξεχνιόμαστε, ο νόμος ήταν παραγγελία και προϊόν συνεννόησης ανάμεσα στον κ. δήμαρχο, την ΠΑΕ Παναθηναϊκός, τον επιχειρηματία και τους βουλευτές που σήκωσαν το χέρι τους στη Βουλή, όπως είχαν κάνει παλαιότερα για να παραδοθεί το «Γ. Καραϊσκάκης» σε εταιρεία συμφερόντων Σωκράτη Κόκκαλη. Τίποτα το μεμπτό. Συνηθίζεται να γίνονται τέτοιες συνεννοήσεις.

Η αλήθεια είναι όμως, ότι το έργο βαφτίστηκε «διπλή ανάπλαση», ενώ το πραγματικό του νόημα είναι το τεράστιο εμπορικό κέντρο και ένα γήπεδο ποδοσφαίρου. Τα περί πάρκου και εξακοσίων δέντρων που θα φυτευτούν είναι για να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Ο Ελαιώνας δεν γίνεται χώρος πρασίνου και αναψυχής, όπως ζητούσαν οι πέντε γειτονικοί δήμοι τουλάχιστον είκοσι χρόνια τώρα. Γίνεται εμπορικό κέντρο, γήπεδο ποδοσφαίρου και «ολίγη από πάρκο». Το βασικό επιχείρημα είναι ότι δεν υπάρχουν λεφτά για να γίνει πραγματική ανάπλαση και γι' αυτό «φωνάζουμε» την ιδιωτική πρωτοβουλία, που σαν έτοιμη από καιρό ανέθεσε στην κυρία Πελέκη-Βουλγαράκη να συντάξει τα σχετικά συμβόλαια...

Δήμος, ΠΑΕ και επιχειρηματίας θεωρούν ότι ο νόμος Σουφλιά καταργεί την υποχρεωτική εισφορά σε γη. Κατά συνέπεια, ο κ. Βωβός μπορεί να πάρει πίσω τα 56 στρέμματα. Η αιτιολογική έκθεση του συγκεκριμένου νόμου λέει ότι η εισφορά σε γη ισχύει. Τη λύση θα δώσει το Συμβούλιο της Επικρατείας, για την απόφαση του οποίου ανησυχούν -όπως φαίνεται- από κοινού δήμος, ΠΑΕ και επιχειρηματίας.

Ποιος όμως μπορεί να μας εξηγήσει γιατί ο δήμος συντάσσεται απόλυτα με τις απόψεις Βωβού, αντί να θεωρήσει δεδομένη τη δημοτική ιδιοκτησία στα 56 στρέμματα, ώστε να ξεκινήσει αμέσως το έργο του γηπέδου; Γιατί δεν υπερασπίζεται τη δημοτική/δημόσια περιουσία, δίνοντας εκ των προτέρων τη δυνατότητα στον κ. Βωβό να επικαλεστεί τον δήμαρχο Αθήνας και τον δήμο όταν αύριο-μεθαύριο χρειαστεί να κινηθεί κατά του Δημοσίου με αγωγές;

Ο κ. δήμαρχος, αν θέλει, μπορεί να στείλει τώρα τις μπουλντόζες. Δεν το κάνει και φαίνεται σαν να τον ενδιαφέρει περισσότερο απ' όλα τα άλλα η δικαίωση του Βωβού.

Στην όλη ιστορία υπάρχει και κάτι που έχει να κάνει με τους οπαδούς της ΠΑΕ και τον τρόπο που τους «τσουβαλιάζει» η επικοινωνιακή ομάδα της. Το μότο είναι ότι εφόσον είσαι μέρος του «πράσινου» λαού, τότε πάνω απ' όλα πρέπει να σε ενδιαφέρει το γήπεδο στον Βοτανικό. Με άλλα λόγια, το σοβαρότερο πράγμα στη ζωή σου είναι τι συμφέρει και τι όχι την ομάδα -δηλαδή την ΠΑΕ- που υποστηρίζεις. Άλλο κριτήριο δεν μπορεί να πρυτανεύσει στη σκέψη σου. Είσαι Παναθηναϊκός, πρέπει να στραφείς εναντίον όσων η ΠΑΕ θεωρεί ότι βάζουν εμπόδια στο «όνειρό σου». Το «όνειρό σου» σώνει και καλά είναι το γήπεδο στον Ελαιώνα. Αν δεν γουστάρεις γήπεδο, αλλά πράσινο, ή αν δεν γουστάρεις νέο «Mall» δίπλα στο γήπεδο, δεν μπορείς να είσαι μέρος του λαού του Παναθηναϊκού. Έτσι, λοιπόν, βρέθηκαν σφιχταγκαλιασμένοι δήμος, ΠΑΕ, ο λαός και ο Μπάμπης Βωβός. Όλοι μαζί υπέρ βωμών και εστιών του μεγαλοεπιχειρηματία.

Ωστόσο, υπάρχουν στην υπόθεση κι ορισμένα πράγματα με ισχυρούς συμβολισμούς, όταν πρόκειται για αγοραπωλησίες που προκύπτουν από... ανταλλαγές. Τα συμβόλαια συντάσσει και υπογράφει η κ. Αικατερίνη Πελέκη-Βουλγαράκη! Όλοι εμείς δεν έχουμε να κάνουμε και πολλά όταν πρόκειται για το συμφέρον του Παναθηναϊκού και του κ. Βωβού.

Πρέπει να τα καταπίνουμε όλα αμάσητα και να λοιδορούμαστε κι από πάνω, διότι αυτό το «συμφέρον» δεν το έχουμε σε προτεραιότητα. Διότι αρνούμαστε τη λογική του «απ' το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα». Διότι δεν... κατανοούμε ότι μια και χαρίστηκε δημόσια περιουσία για να φτιάξει γήπεδο ο Κόκκαλης, πρέπει τώρα να γίνει το ίδιο με τον Παναθηναϊκό για να έρθει το ντέρμπι ισοπαλία.

Είθε να μην πέσει στο κεφάλι μας η... κατάρα του δημάρχου, του κ. Βωβού και όσων παριστάνουν τους καλούς αγωγούς μεταφοράς των «απόψεων» της ΠΑΕ στα ΜΜΕ. Κι αυτό το... παλιόπαιδο ο Τσίπρας να μην παριστάνει τον Παναθηναϊκό αν δεν ζητήσει συγγνώμη για όσα λέει και κάνει...

SportDay / Χελάκης Γιώργος
http://www.sport-fm.gr/article/158640

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ζωνιανος avatar
    Ζωνιανος 23/12/2008 01:58:08

    Καλα κανε τωρα μια υποτικη υποκλιση στον Κοκκαλη που εντελως τυχαια μολις βγηκατε στον αερα αρχισε και η ομαδα του λιμανιου να περνει πετσινα και ασε τους κορμορανους του Βοτανικου ησυχους...
    Αληθεια τι εγινε με το μητροπολιτικο παρκο στο Γουδι...Τελειωσε ή ακομα..? Γιατι θελω να παω βολτα...

  2. Greco avatar
    Greco 23/12/2008 02:06:19

    factora υπαρχει περιπτωση ν κοβονται σχολια που αφορουν ελληνικους πληθυσμους εκτος συνορων?

  3. M avatar
    M 23/12/2008 02:06:45

    Καλά δημοσιεύετε ρεπορτάζ του Χειλάκη;

    ΕΛΕΟΣ!
    ΕΛΕΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΛΕΟΣ!

    Το γήπεδο είναι το μοναδικό πρόβλημα στην χώρα;
    Για να γίνει μητροπολιτικό πάρκο όπως έγινε και στο Γουδί;

    Πολύ μεγαλύτερο και σοβαρότερο θέμα είναι το πέναλτι στον γαύρο στο '91 παρά το γήπεδο.
    Και δεν ειρωνεύομαι.
    Η πραγματική σαπίλα είναι αλλού και με απείρως μεγαλύτερες διαστάσεις.
    Και έχουμε τον κάθε Χειλάκη να μας την επιβεβαιώνει.
    Ο τσιριζοτσίπρας πάντως τα κατάφερε, αν και υποτίθεται Παναθηναϊκός, να γίνει το κόκκινο πανί για τους οπαδούς.
    Αυτό πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία.

  4. Greco avatar
    Greco 23/12/2008 02:15:42

    ο,τι βλακεια γραφω την ανεβαζει,για τη β.ηπειρο εχω προσπαθησει 100 φορες το κοβει

  5. Γιάννης avatar
    Γιάννης 23/12/2008 02:29:04

    Ξέρεις καλά ότι η χούντα ειναι ζωντανή και υγιέστατη, όταν ο κόσμος ασχολείται με τη μπάλα που κλοτσάνε υποψήφιοι κηπουροί του δήμου Κηφισιάς που δεν τελείωσαν ούτε το Λύκειο - κι όταν οι δρόμοι είναι γεμάτοι μπάτσους που παίρνουν χίλια ευρώ το μήνα συν τετρακόσια ευρώ επίδομα για το ξύλο που τόσο πρόθυμα ρίχνουν.

  6. Γείτονας avatar
    Γείτονας 23/12/2008 02:47:51

    Οι ασφαλίτες που είδατε όλοι σε διάφορα videos στην τηλεόραση, αλλά και στο YouTube, να είναι ντυμμένοι σα διαδηλωτές και να κρατάνε πέτρες, λοστούς και ρόπαλα, σπάνε μικρά μαγαζιά και καινε φτηνά αυτοκίνητα για 1,200 ευρώ το μήνα. Δεν είναι τα φτωχόπαιδα που τα παρουσιάζουν οι μιλημένοι μεγαλοδημοσιογραφοι των καναλιών. Κι έτσι εσείς τα κορόιδα την πέφτετε στους αναρχικούς, ενώ στην πραγματικότητα αυτοί μόνο τράπεζες και λιμουζίνες καίνε. Άντε και τον Τειρεσία (να αγιάσει το χέρι αυτών που το έκαναν Παναγία μου...)

  7. Factorx avatar
    Factorx 23/12/2008 02:59:36

    @Greco. Μην επαναλαμβάνεσαι. ΟΧΙ

  8. Factorx avatar
    Factorx 23/12/2008 03:02:12

    Πρός όλους τους σχολιαστές: Βάλαμε δυο άρθα απο δυο διαφορετικά έντυπα ΄για να ενημερωθούν οι αναγνώστες μας για όλες τις απόψεις και πως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, επειδή θα υπάρξει συνέχεια. τα υπόλοιπα δεν μας ενδιαφέρουν

  9. Giannis Dimitriou avatar
    Giannis Dimitriou 23/12/2008 05:37:05

    Kai fusika h Pelekh (kai o Boulgarakis, kai poios allos arage?) einai etoimh na paei thn meshteia
    gia to symboleo, ws synh0ws.

    Polles kales doulies kai neo-dhmokratikes!

    Kalh konoma!

  10. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 23/12/2008 07:04:33

    ΧΕΛΑΚΗ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ
    ΜΕ ΠΟΝΗΡΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΟ ΒΟΗΘΑΣ ΚΟΚΚΑΛΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΤΣΙΝΟ ΣΤΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΟΥ
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΠΩΣ ΕΒΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ
    ΔΥΣΦΗΜΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
    ΥΓ
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ MALL ΤΟΥ ΒΩΒΟΥ.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/12/2008 07:11:39

    «...Ποιος όμως μπορεί να μας εξηγήσει γιατί ο δήμος συντάσσεται απόλυτα με τις απόψεις Βωβού, αντί να θεωρήσει δεδομένη τη δημοτική ιδιοκτησία...»

    Δεν μπορεί να είναι μίζα!... Αποκλείεται. Ποτέ επιχειρηματίας, ακόμα και ο Βωβός, δεν λάδωσε Δήμαρχο (ή άλλο αιρετό), ποτέ! Ούτε στο Μαρούσι! Τι υπαινιγμοί είναι αυτοί;!

    Ποτέ επιχειρηματίας δεν μεθοδευσε υπουργούς να του φτιάξουν νόμους. Ποτέ δεν μίζωσε τραπεζικούς να του δώσουν δάνεια. Ποτέ δεν λάδωσε Πρόεδρο του ΧΑ να τον βάλει μπρος μπρος στην σειρά! Ποτέ δεν είχε παρτίδες με την ΚΕΔ!. Ποτέ Jamais Never!

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/12/2008 08:27:22

    Δεν γνωρίζω το θέμα και δεν θέλω να εμπλακώ με οπαδικά.Εκείνο που ξέρω είναι ότι στο όνομα διαφόρων ψευδοοικολογικών ανησυχιών σαμποτάρονται τα πάντα στην Ελλάδα αντί να ασχολούμαστε με πραγματικά οικολογικά προβλήματα.Αν επρόκειτο να σωθεί κανενας εθνικός κήπος να ταχθούμε με την απαγόρευση πάσης ερηασίας.Αλλά για να παραμείνει ο Ελαιώνας σκουπιδοτοπος όχι.
    Το ίδιο απαράδεκτη είναι η νέα απόφαση να διατηρηθούν όλες οι ελεεινές προσφυγικές κατοικίες στη Λ.Αλεξάνδρας.Η προηγούμενη απόφαση να διατηρηθούν και να ανακαινισθούν μόνο δύο ως δείγμα μεσοπολεμικής αρχιτεκτονικής είχε νόημα.Αλλά να διατηρηθούν όλες είναι παράκρουση.
    Ως προς τον Βωβό δεν μου αρέσουν όλα όσα έχει φτιάξει στο Μαρούσι και τη Κηφισιας αλλά ευχαριστηθηκα που κέρδισε τη μάχη του κτήματος Θων στους Αμπελοκήπους όπου έγινε ένα καλαίσθητο κτίριο παρά τις λυσσαλέες αντίδράσεις των δυνάμεων της "προοδου" και στην πραγματικότητα της καθυστέρησης που ήθελαν να διατηρήσουν και εκεί μια τριτοκοσμική κατάσταση ως διατηρητέα.

  13. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 09:01:46

    Αυτές οι πράγματι "ελεεινές" όπως κατάντησαν προσφυγικές κατοικίες στην Αλεξάνδρας ήταν εξαιρετικό δείγμα Bauhaus αρχιτεκτονικής, αλλά είμαστε κάφροι σαν κράτος που τόσα χρόνια δεν δόθηκε κονδύλι για τη διατήρησή τους.
    Το κτίριο όμως που λες στους Αμπελοκήπους πιθανώς θα εννοούμε το ίδιο, είναι ένα εσωστρεφές κλειστοφοβικό κτίριο, ωσάν γεμάτο μυστικά, σαν στοά. Εμένα μου φαίνεται απωθητικό.

  14. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 23/12/2008 09:04:40

    Εχω μείνει βοΥβός....

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/12/2008 09:41:27

    @ Κary ID
    Θυμάσαι πως ήταν προηγουμένως;Eλεεινός χώρος σύγκλισης ακάλυπτων πολυκατοικιών.Το κτίριο είναι εσωστρεφές γιατί έπρεπε να συμβιβασθεί με το μεγαλύτερο δυνατό χώρο ακάλυπτου μπροστά λόγω των πιέσεων που ασκούνταν.
    Ωραία με τα Βauhaus.Είπαμε να ανακαινισθούν και να μείνουν δύο.Γιατί πρέπει να μείνουν όλες αφού κανείς δε θέλει να μείνει εκεί και με την ανάπλαση θα γκρεμιζόταν και το απέναντι γήπεδο του Παναθηναικού,θα υπογειοποιούνταν η Λεωφόρος Αλεξάνδρας και θα δημιουργουνταν ένα τεράστιο πάρκο (γήπεδο + λεωφόρος + προσφυγικά)που έχει απόλυτη ανάγκη μια από τις πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές;

  16. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/12/2008 09:46:30

    factorx – ειδές ότι ανοίγοντας την θεματολογία του blogs και σε αλλά κοινωνικά θέματα ο κόσμος συμμετέχει .
    προτείνω να κάνεις ένα ρεπορτάζ ,συνέντευξη με την σύζυγο του ΚΚ Νατάσσα στην Ραφήνα .
    π.χ ρώτησε την «Πρώτη» μας κυρία π.χ. πως από φτωχοκόριτσο έγινε χειρούργος βρέθηκε στον «παράδεισο» η όχι ? ,
    αν είναι ευχαριστημένη με την αίγλη που έχει γύρο –γύρο ,
    φαντάζεται τον εαυτό της στο ρόλο της μάνας του δολοφονημένου παιδιού μας (μανα είναι ) κλπ .

  17. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 09:50:29

    Χαίρομαι που βρήκα έναν άνθρωπο τουλάχιστον που να συμφωνεί μαζί μου για την εσωστρέφεια αυτού του κτιρίου, φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα με ακάλυπτο χώρο, το κτίριο δεν περιβάλλεται και μοιάζει φυτευτό, επίσης δεν μου αρέσει που είναι βυθισμένο, υπάρχει και μια δυσαρμονία στο μάτι με εκείνο το επίμηκες τοξωτό παράθυρο. Τέλος πάντων. Αντίθετα, για τα άλλα κτίρια του Βωβού, τα "γυάλινα" θα έλεγα ότι τουλάχιστον εναρμονίζονται με τη λεωφόρο όπου είναι κτισμένα. Αυτά δεν με πειράζουν τόσο, παρόλο που είμαι αντίθετη στο γυαλί, είναι και ανθυγιεινό.
    Εκείνα τα Bauhaus πάει τώρα, ας τα γκρεμίσουν.
    Εγώ μάλιστα θα έλεγα να μπορούσαν να τα κρατήσουν όπως ήταν με τις τρύπες από τον πόλεμο αφού τα ανακαίνιζαν πρώτα βέβαια, τώρα είναι εστία μόλυνσης και χολέρας. Σε άλλες χώρες πιο έξυπνες τα κτίρια με αρχιτεκτονική σημασία τα ξανακτίζουν όπως ήταν πριν.

  18. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 09:52:41

    @Άτακτε: καλημέρα ... ωραίος ο Μάλαμας ... ... ...

  19. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/12/2008 09:56:39

    KaryID -Συγχαρητήρια !!
    Όλα τα πρόλαβες και έχεις δίκαιο για έξω
    έτσι είναι αυτοί που σέβονται τον εαυτό τους και ιστορία .

  20. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/12/2008 09:57:25

    πατριωτης μου βλεπεις ...

  21. JULIA X avatar
    JULIA X 23/12/2008 10:24:31

    Το 2008 ο Μπάμπης Βωβός έδωσε 1.000.000 ευρώ στο Υπουργείο Πολιτισμού εκμεταλευόμενος το νόμο φοροαπαλλαγών για τις "πολιτιστικές χορηγίες" (vόμο Βουλγαράκη) για να τα διαθέσει ο καλός και πάνσοφος υπουργός όπου θέλει. Μια και ο ίδιος ο επιχειρηματίας ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΟΥΤΕ ΗΞΕΡΕ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ! ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΚΣΚΑΦΗΣ ΗΘΕΛΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Ο ΛΙΑΠΗΣ.

  22. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 23/12/2008 10:45:42

    Δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένους οι οποίοι χαρακτηρίζουν ψευδοοικολογικές ανυσηχίες τις φωνές του κόσμου που απαιτούν κάποιο πάρκο στο λεκανοπέδιο και περισσότερο στην περιοχή του Βοτανικού!

    Δηλαδή υπάρχει κάποια ιεράρχηση στην οικολογία και στο δικαίωμα να έχουμε κάποιο αξιόλογο χώρο πρασίνου σε μια Αθήνα που εχει πνιγεί στο τσιμέντο και δεν το ξέρουμε;;;

    Αλλά απ'ότι φαίνεται για τους οπαδούς μια οποιασδήποτε κωλοομάδας είναι μέγιστης σημασίας το χτίσιμο ενός γηπέδο και ας έχει και ένα και δύο και τρία mall τριγύρω του!!! ... δεν τρέχει τίποτα! Η ομάδα πάνω απ'όλα και άσε του μ*λάκες που έχουν οικολογικές ανυσηχίες να πάνε να ξυρίζονται!

    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας!

  23. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/12/2008 10:57:29

    Joulia – βλέπεις του μπαμπά τους και παπουδων ήταν το χωραφη αυτο ονοματη ....
    όχι του δικού σου και δικού μου !!
    Αυτοί φτωχόμπινεδες τους γέννησαν ….και νταβλαδορη και οι η γιαγιές μας και παπουδες ...

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/12/2008 10:59:40

    Τα πάρκα στοιχίζουν.Χρειάζονται εκατομμύρια για να γίνει ένας σκουπιδοτοπος πάρκο και να συντηρηθεί και δεν υπάρχουν.
    Αυτός είναι ο λόγος που ο Ελαιωνας είναι για δεκαετίες έτσι όπως είναι,το Γουδή και το Ελληνικό είναι στάσιμα.
    Με την ανάπλαση γίνεται γήπεδο εκεί που δεν υπήρχε τίποτα,στα σκουπίδια, και μεγάλο πάρκο εκεί που χρειάζεται,στους Αμπελόκηπους στο κέντρο της Αθήνας.

  25. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 23/12/2008 11:21:03

    @ψυχραιμία - "Τα πάρκα στοιχίζουν.Χρειάζονται εκατομμύρια για να γίνει ένας σκουπιδοτοπος πάρκο και να συντηρηθεί και δεν υπάρχουν"

    Μπορεί να είναι και έτσι, δεν έιμαι κανένας ειδικός στο κάτω κάτω για να το αμφισβητήσει, ένας κάτοικος της περιοχής Αγίας Βαρβάρας - Αιγάλεω απλά είμαι ο οποίος φοβάται ότι με το κτίσιμο του mall εκεί θα πνιγούμε λίγο παραπάνω στο κασαυέριο και στο μποτιλιάρισμα!

    Το θέμα όμως με τα χρήματα δεν είναι λίγο περίεργο ως ιστορία όμως; Γιατί σε παρόμοια ζητήματα πάντοτε λέμε ότι δεν υπάρχουν πόροι και σε άλλες περιπτώσεις τα δίνουμε με ταχύτατε διαδικασιες;

  26. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/12/2008 11:25:12

    Ψυχραιμια- παρτόν το μεγάλο σας χωριό ATHENS τζάμπα έγινε και δεν στηρίχτηκε σε υπερ...ολόκληρης Δυτ .Μακεδονίας, Ήπειρο ,Θρακης ,κλπ ( μη μου πεις ότι ο Τάκης Α., Κωστάκης Χ . Πανικας κλπ από Κόρινθο κωλοπαιδα του Ιμπραήμ…δεν είναι ??) θα το λύσει τώρα το ενεργειακό!!!
    Καλός την Ακρόπολη !!!

  27. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 23/12/2008 11:25:50

    Και στο κάτω κάτω ρε παιδιά τόσο πολύ ανάγκη τα έχουμε τα mall; Είναι τόσο μεγάλη η καταναλωτική μας δύναμη που θέλουμε και άλλα από δαύτα για να την διοχευτέσουμε;

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/12/2008 11:29:44

    Εδώ είναι αυτοχρηματόδοτηση και το εμπορικό κέντρο μαζί με τα εισιτηρια του γηπέδου είναι στοιχείο της αυτοχρηματοδοτησης.
    Δεν είναι όμως μόνο αυτό.Παραπλεύρως θα γίνει ο νέος σταθμός των υπεραστικων λεωφορειων -θα κλείσει ο υπάρχων τρισάθλιος Κηφισός - οπότε αναγκαστικά δεν μπορεί η περιοχή να μείνει σε κακά χάλια όπως είναι τώρα.
    Χωρίς το γήπεδο και το κέντρο θα πρέπει να πέσουν πολλά λεφτά του Δημοσίου που δεν υπάρχουν ενώ δεν γκρεμίζεται και το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας που πρέπει να φύγει.

  29. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 23/12/2008 11:45:38

    Ωραία λοιπόν, σχεδιάσανε εξαρχής το όλο έργο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να κρίνεται απαραίτητη η παρουσία του mall! Τέλεια ... έτσι γίνονται οι σωστές δουλειές!

    Και το ότι θα κατασκευαστεί νέος σταθμός υπεραστικών δεν με ησυχάζει και ιδιαίτερα ξέρεις. Σίγουρα, σε κάθε περίπτωση θα είναι κάτι καλύτερο από το έκτρωμα του Κηφισού, αλλά από την άλλη ενισχύει ακόμα περισσότερο τον προβληματισμό μου σχετικα με το μποτιλιάρισμα και την μόλυνση!

  30. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 12:02:03

    μακάκας, λαλάκας, μωλλάκας, εμπλουτίζεται το αρχικό λήμμα, δίκηο έχουν όσοι λένε ότι όλη η ελληνική γλώσσα συμπυκνώνεται σε 500 λέξεις, την ανωτέρω μία.

  31. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 12:06:01

    το σχόλιο δεν αφορά κάποιον σχολιαστή/στρια, να μην παρεξηγηθώ, απλά είναι ...εποικοδομητική συνεισφορά στον προβληματισμό...

  32. M avatar
    M 23/12/2008 12:46:56

    Ανησυχώ... Ανησυχώ αν όλοι αυτοί οι υποκριτές θα πάρουν κανά Όσκαρ. Ένα κάποιο βραβείο, μια δωρεάν συνδρομή στο Μουσικό Μέγαρο έστω.
    Μη καίει τσάμπα τόση λάμπα.

    Ας γίνει πράσινο όλη η υπόλοιπη Αθήνα. Γιατί πρέπει κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός βρίσκει υποψήφιο χώρο να πρέπει κάθε φορά εκεί να υπάρχει πρόβλημα;
    Ωωωωωωωω.... για δες! Μήπως γίνεται επίτηδες;

    Ο μεγαλύτερος ιστορικός σύλλογος της ΕΛΛΑΔΑΣ και να μην έχει γήπεδο;;; ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ λέγεται... Αλλά θα μου πεις στο Κοκκαλιστάν ζούμε. Σταζισάκο, σε σένα το λέω...

    Όσοι θέλουν να στείλουν την ομάδα στα Μέγαρα... Απλά θα βρουν άλλους 40,000 οπαδούς, νέους, οικογενειάρχες με παιδιά και ονειροπόλους μπροστά τους. Όπως τότε με τον ραλίστα, που η "κρατική" τηλεόραση έθαψε το θέμα, για να μην μιλήσουμε για τα ιδιωτικά χαζοκάναλα.

    Και όσοι μιλάνε για χούντα, επειδή υπάρχει η αγάπη για την ομάδα, είναι γιατί μιλώντας, κοιτάνε στον καθρέφτη.

    Απλά... περαστικά.



    ΥΓ:
    Αλέξη πες αλεύρι...

  33. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/12/2008 13:00:24

    Faktor, να με συμπαθάς : τι παραπάνω γράφει ο Χελάκης από αυτά που είπαμε εδώ http://www.antinews.gr/?p=4693#comment-175713 ;
    Όλο το "κοκό" είναι το εμπορικό κέντρο.

  34. Factorx avatar
    Factorx 23/12/2008 13:07:21

    @Προφήτης. κ. Προφήτα, είπα να κάνω μια ανακεφαλαίωση επειδή το θέμα απλώνεται επεται συνεχεία και ήθελαν να υπάρχουν όλες οι απόψεις

  35. Factorx avatar
    Factorx 23/12/2008 13:17:18

    @M: Τώρα είδα τι λές. ΧΑ ΧΑ ΧΑΑΑΑΑΑ. Κατηγορείς εμάς για...."κοκκαλιστάν"; Αν είναι ετσι θέλεις οφθαλμίατρο φίλε και να με συμπαθάς. Για ρίξε μια ματιά στις συναντήσεις του Τζίγκερ με την Πέτρο και τα ντηλ κάτω απο το τραπέζι. Και ψάξε επίσης να βρείς γιατί ο Καραμανλής και όλα τα περί αυτόν παπαγαλάκια σταμάτησαν να γράφουν για τον Σωκράτη μόλις πήρε την εξουσία; Τα παιδάκια στον ΟΠΑ που παραδώσαν τον οργανισμό στον Κοκκαλίνο, της οικογένειας δεν ήταν;

  36. M avatar
    M 23/12/2008 13:45:19

    @Factorx - 39
    Ειλικρινά, στον λόγο της τιμής μου, δεν πήγαινε σε σένα το Κοκκαλιστάν ούτε το σταζισάκο.
    Σόρι που το παρεξήγησες.
    Αν ήθελα να σου πω ευθέως την γνώμη μου για σένα ή το anti γενικά, θα το έλεγα ξεκάθαρα.


    Για την ιστορία πάντως, κανείς Παναθηναϊκός δεν δίνει δεκάρα τσακιστή για τον βρυκόλακα τον Τζίγγερ.
    Ίσα ίσα το σύνθημα είναι "σήμερα το 50% - αύριο το 100%".

  37. Factorx avatar
    Factorx 23/12/2008 14:44:37

    @M. OK, αγαπητε

  38. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 15:35:22

    @41 Anonymous: είναι κλασικού τύπου γερμανικού Bauhaus, κυβικά ή ορθογωνικά, η έμφαση στο λειτουργικό "κατοικείν", όχι στο διακοσμητικό στοιχείο, χωρίς καθόλου διακόσμηση, με μικρά ανοίγματα και ισάριθμα μικρά μπαλκόνια, τα μπαλκόνια αυτά ένα πολύ βασικό στοιχείο του Βauhaus, απολύτως εναρμονισμένα στη θεωρία της κοινωνικής πλευράς του design. Προορίζονταν για "εργάτες" (όχι τα συγκεκριμένα, γενικά).

  39. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 16:15:27

    οΚ!!!

  40. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 18:29:30

    και όμως!!! η κοιλιά του (Έλληνος) αρχιτέκτονα ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κυοφορεί!!!
    αυτά τα νεο-αετώματα με το φινιστρίνι στο κέντρο τα αχαρακτήριστα δεν σε πειράζουν ας πούμε;

  41. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 18:30:31

    Ξέχασες τα επαναλαμβανόμενα μικρά (όχι μακριά) μπαλκόνια, σήμα κατατεθέν.

  42. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 23/12/2008 20:36:07

    Περι Δήμων και Ομίλων το ανάγνωσμα. Για να θυμόμαστε τι λέει και η ιστορία, οι ταραχές στην Κων/πολη ανάμεσα στου Πράσινους και τους Βένετους (βρε και τα χρώματα ίδια;) ειχαν το ίδιο παρασκήνιο. Οι Ρωμαίοι εδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην εμπορική εκμετάλευση του αθλήματος των αρματοδρομιών δημιουργώντας μια τεράστια δεξαμενή φιλάθλων η οποία κατευθυνόταν απο μία ολοένα αυξανόμενη γραφειοκρατία που κατήυθυνε τον τρόπο που το κοινό εκδήλωνε τα αισθήματά του.
    Αργότερα, στον 5ο αιώνα , η διαμάχη τους, λόγω απήχησης που ειχαν στα μεγάλα στρώματα του πληθυσμού και τον φανατισμό τους, πήρε και άλλο χαρακτήρα, περισσότερο πολιτικό, απο αθλητικό: η πολιτική τοποθέτηση των Βένετων έκλινε προς την μεριά των μεγάλων γαιοκτημόνων και ως εκ τούτου έκλινε προς την μεριά των ορθοδόξων ενω οι Πράσινοι ήταν με την μεριά των εμπόρων των βιοτεχνών και των δημοσίων υπαλλήλων που καθώς οι τελευταίοι προερχόνταν περισσσότερο απο τις αναατολικές επαρχίες, εκλιναν περισσοτερο προς την μεριά των μονοφυσιτών.Η θρησκευτική αυτή διαφορά προσέδωσε ιδιαίτερο φανατισμό στην ολη εκδήλωση των διαφορών τους, τις οποίες ο αυτοκράτορας χειριζόταν ανάλογα με την πολιτική που ήθελε να εφαρμόσει. Εδινε προνόμια και αξιώματα στους μεν ή τους δε, εις βάρος των αντιπάλων, δηλ. Ο Ιουστινιανός οταν ανέλαβε την εξουσία στηρίχτηκε στους μονοφυσίτες λόγω Θεοδώρας που ειχε επηρεαστεί απο την παραμονή της στις μονοφυσιτικές επαρχίες αλλα και γιατί ειχε ανάγκη τους Σύριους χοντρέμπορους για τις εμπορικές του δουλειές. Ομως οταν εδραίωσε την εξουσία του κήρυξε διώξεις εναντίον τους και στηρίχτηκε στους αντίπαλους,τους Βένετους. Η εύνοια του αυτοκράτορα ειχε να κάνει με προνόμια προς τους μεν ή τους δε και παροχή προσοδοφόρων αξιωμάτων προς στους επικεφαλής τους, ανάλογα με την πολιτική του. Αυτά με τις φατρίες και την θρησκευτική τους οργάνωση, τις αρματοδρομίες και την πολιτική του 5ου αιώνα μ.Χ.
    Η στάση του Νίκα, ήταν την εποχή της οικονομικής εξαθλίωσης και της βαριάς φορολογίας για να χρηματοδοτήσει τους πολέμους του, αφού ειχε αποφασίσει να τελειώνει με τους Δήμους, την εμπλοκή τους στην άσκηση της αυτοκρατορικής εξουσίας και την διαφθορά της Διοίκησης, αρα μείωσης των εσόδων του κράτους, απο ολη αυτή την ιστορία. Ελληνικός μεσαίωνας.

  43. FILODHMOS avatar
    FILODHMOS 23/12/2008 21:41:07

    Πίστψε κανείς ότι ο Κόκκαλης έβαλε λεφτά για να χτιστεί το γήπεδο "Καραισκάκη"?.Ρε μπας και του το έδωσε όλο η Γιάννα? Συρίγο ακους?

    Σωστή η Αλεξάνδρα. Η ιστορία κάνει κύκλους.

  44. FILODHMOS avatar
    FILODHMOS 23/12/2008 21:42:44

    Α και κάτι άλλο. Μίλησε κανεις για διαπλοκή και νταβατζήδες Κωστάκη?

  45. ss_sk avatar
    ss_sk 23/12/2008 22:05:57

    Σόρυ για το άσχετο ποστ αλλά τεστάρισμα κάνω διότι την ''επιστημονική'' μου απάντηση (λίγο μακροσκελή ομολογώ) δεν τη δημοσιεύει ο σέρβερ(?).

  46. ss_sk avatar
    ss_sk 23/12/2008 22:06:51

    Οπότε την κόβω:

    Επειδή κάποιοι κάνανε το υπερανόητο ατόπημα να εκφέρουν αρνητική άποψη περί του συγκροτήματος των προσφυγικών πολυκατοικιών της λ. Αλεξάνδρας (και έτσι μπήκαν άθελα σε δικά μου χωράφια) θα προσπαθήσω να τους εξηγήσω το λάθος τους (αν και από τα γενικότερα συμφραζόμενά τους τσάμπα θα πάνε τα χτυπήματα στο πληκτρολόγιο).

    Μεταξύ των ποιοτικών χαρακτηριστικών ενός αστικού (και όχι μόνο αλλά μην επεκταθούμε) περιβάλλοντος εντοπίζεται και η ''ιστορική συνέχεια'', η αποτύπωση δηλαδή της κοινωνικής εξέλιξης και των ανθρωπίνων δράσεων διαχρονικά μέσω των πολεοδομικών και οικιστικών μεταμορφώσεων. Η δυνατότητα διατήρησης και αξιοποίησης αυτής της κληρονομιάς δείχνει και την υγεία της εκάστοτε κοινωνίας και πολιτών.

    Η Αθήνα κατακρεουργήθηκε το λοιπόν(και αυτό λέει πολλά για τα περί υγείας). Το μόνο που έχει να επιδείξει η Ελλάδα στην επιστήμη της Πολεοδομίας είναι η ''αντιπαροχή'', δική μας πατέντα και βεβαίως βεβαίως αποκλειστικής χρήσης διότι ως ενέργεια ανήκει στην κατηγορία κατουρώ-εκεί-που-πίνω-νερό (κανένας σώφρων πολιτισμός δε θα μπορούσε να την υιοθετήσει). Έχουν απομείνει σήμερα λίγα, ελάχιστα δείγματα Αρχιτεκτονικής που είναι ζωντανά δείγματα και αποδείξεις της τοπικής ιστορίας και μνήμης. Αντίθετα υπάρχουν τόσοι πολλοί κάφροι που αντί να ανοίξουν τα γκαβά τους και διαβάσουν πέντε παραπάνω πράματα (απτή απόδειξη ότι άλλο ''μορφωμένος'' και άλλο ''παρα...μορφωμένος'') επιμένουν να συνεχίζουν την ηλίθια, αυτοκαταστροφική, υπανάπτυκτη και κομπλεξική νεοελληνική παράδοση που γέννησαν οι απανταχού ''αρχοντοχωριάτες'' από ιδρύσεως κράτους!

  47. ss_sk avatar
    ss_sk 23/12/2008 22:08:28

    Κοντά είναι το Πολυτεχνείο - βρείτε λίγο χρόνο και περάστε από τη σχολή Αρχιτεκτόνων για να δείτε τί έχουν προτείνει τα φοιτητάκια ανά διαστήματα, ως διπλωματικές εργασίες, ακριβώς για το συγκρότημα των προσφυγικών. Για να καταλάβετε ότι η άθλια σημερινή εικόνα των κτηρίων είναι ένα καλά προμελετημένο έγκλημα (που ευτυχώς φαίνεται να το αποφύγαμε) που θεωρούσαν δεδομένο ότι δε θα το πάρουν χαμπάρι οι Ελλαδιστανοί
    - αυτοί που δεν καταλαβαίνουν γιατί πρέπει να διατηρηθούν κάποια ''βρώμικα κτήρια'' αλλά αδυνατούν να καταλάβουν ότι τα βρώμικα κτήρια και καθαρίζονται και αποκαθίσταται και μπορούν να ενταχθούν σε σωστές, ευφάνταστες και λειτουργικές αναπλάσεις.

  48. ss_sk avatar
    ss_sk 23/12/2008 22:13:04

    Και αν θεωρείτε ότι η γενιά σας είναι ανάξια και ανίκανη να κάνει σωστές αναπλάσεις να τσακιστείτε να τις αφήσετε για τις επόμενες γενιές - σίγουρο δεν είναι αλλά τουλάχιστον πιθανότερο να το πετυχουν (ντουμ σπίρο σπέρο ένα πράμα).

    Αφού δεν έχετε ανάθεμά σας εικόνες και βιώματα από πόλεις της προκοπής τί μιλάτε?

  49. ss_sk avatar
    ss_sk 23/12/2008 22:13:58

    Σκέφτηκα να κάνω και μία διαλεξούλα περί Bauhaus αλλά δε φτάνουν λίγες σειρές. Μόνο μια διορθωσούλα στον KaryID (43): η μίνιμαλ αισθητική του Μοντέρνου Κινήματος (το Bauhaus μέρος του είναι) δεν προοριζόταν μόνο για τις εργατικές τάξεις. Απλά το συγκρότημα της Αλεξάνδρας είναι ''εργατικές κατοικίες'' με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το συγκεκριμένο τύπο κατοικιών.

  50. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 23/12/2008 23:06:45

    Δεν ζώ Αθήνα, ομως καταλαβαίνω τι λές, γιατί γνωρίζω το συγκρότημα της λεωφ. Αλεξάνδρας που και λόγω ονόματος τα συμπαθώ.Ομως εχω την τύχη η πόλη μου να εχει ιστορία και παράδοση και αρχιτεκτονική,και να υπάρχει το άντίστοιχο πρόβλημα για αυτό και η ευαισθησία, ομως η Αθήνα διαχέει ενα κακό μοντέλο πόλης και ανάπτυξης.
    Δεν θα μπω στα χωράφια σου, δεν έχω τις γνώσεις, αλλα επειδή οσοι ταξιδεύουμε, διαβάζουμε, διαλέγουμε τους ξεναγούς μας για να αποκτήσουμε τα εργαλεία της γνώσης του πολιτισμού και της εξέλιξής του μέσα απο τα επι μέρους στύλ και τους ρυθμούς της κάθε εποχής, που συγκροτούν την τελική μορφή του αστικού τοπίου - αν το λέω καλά-καταλαβαίνουμε τι λές. Βέβαια οι πόλεις δεν ειναι απολιθωμένοι οργανισμοί, εξελίσσονται, αναπνέουν, αλλα άντε να ξεναγήσεις και να μιλήσεις για πόλη στην Ελλάδα. Αυτό το αποσπασματικό, λίγο εδώ,λίγο εκεί,λές και τα διασώσαμε μόνο για φωτογραφίες κάρτ ποστάλ, πραγματικά ειναι απίστευτο. Ομως οταν μιλάς με ανθρώπους του χώρου σας που κατεβάζουν νούμερα και υπερκέρδη απο αξιοποιήσεις και κατόψεις και μέτρα συντελεστή δόμησης τι να πείς;Σκέφτεσαι οτι οι κτιστάδες ήξεραν πιο πολλά. Οταν ευτυχώς κάποιοι καλοί άνθρωποι σε καταλληλες συγκυρίες διέσωσαν οικιστικά σύνολα, που υποτίθεται προστατεύονται απο διάφορες Εφορείες Νεωτέρων Μνημείων, βλέπεις, οτι αγοράζονται απο περίεργους μαγαζάτορες με άδεια μαγαζιά αλλα πολλά λεφτά, περιμένονοντας νάρθει το πλήρωμα του χρόνου.Και στο ΥΠΕΧΩΔΕ και στα ΤΕΕ έχουμε μεγαλοεργολάβους δημοσίων έργων και τα οργανωμένα συμφέροντά τους.

  51. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 23/12/2008 23:23:06

    Απογοητεύομαι βλέποντας πως ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ τάσσονται με το μέρος του Βωβού και της ΠΑΕ σε αυτό το θέμα. Μα τι συζητάμε, ότι Η ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟ; Τόσο πολύ έχετε εθιστεί στο μπετόν που ακόμα και τους λίγους ελεύθερους χώρους θέλετε να τους απεμπολήσετε; Ανεβείτε στο Λυκαβητό, δείτε το λιγοστό αλλά υπαρκτό πράσινο στα ανατολικά, και μετά κοιτάξτε το απέραντο μπετόν στα δυτικά. Ο Ελαιώνας είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΡΟΣ όπου θα μπορούσε να υπάρξει πράσινο στο κέντρο της Αθήνας. Σας φαίνονται υποκριτές οι πολίτες που προσφεύγουν στα δικαστήρια και ο ΣΥΡΙΖΑ, και όχι όσοι μας υπόσχονται μια ζωή πράσινο χωρίς να κάνουν τίποτα; Τόσο εύκολα ξεχάσατε το «Ολυμπιακό πράσινο»;

    Μ@36: «Ας γίνει πράσινο όλη η υπόλοιπη Αθήνα.» Καλά, από ποιον πλανήτη έρχεσαι; ΠΟΥ θα γίνει πράσινο, ποια άλλη γωνιά της Αθήνας έχει μείνει εκτός σχεδίου πόλεως.

    Τελευταίο: Ο Βωβός τα στρέμματα τα κληρονόμησε από τη γιαγιά του; Μήπως, λέω μήπως, είχε εκ των έσω πληροφόρηση;

  52. ... avatar
    ... 24/12/2008 08:40:36

    @56: SS_SΚ: σε ευχαριστώ πάρα πολύ που τα υπενθύμισες αυτά, το έβαλα σε εισαγωγικά το "εργάτες". Στο άκουσμα της λέξης Bauhaus στο μυαλό έρχονται κλισαρισμένα ή ίσως και βαρύγδουπα σχήματα. Περνάω κάθε μέρα από αυτά τα κτίρια και τα παρατηρώ, παρατηρώ τα παράθυρα, τα μπαλκόνια, την αραιή τοποθέτησή τους στο χώρο, τη λογική τους. Τα αγαπάω πάρα πολύ και αν ήμουν κατασκευαστής με χρήματα θα ήθελα πολύ να τα αναλάβω να τα διατηρήσω. Είναι μια δουλειά που θα μου άρεσε να κάνω με κτίρια αν είχα την οικονομική δυνατότητα.
    Πιστεύω η αρχιτεκτονική είναι η κορωνίδα η ομπρέλλα όλων των τεχνικών επιστημών στο ΕΜΠ.

  53. KaryID avatar
    KaryID 24/12/2008 08:45:38

    το @59 δικό μου

  54. gm2263 avatar
    gm2263 02/03/2009 16:28:33

    Δόξα τω Θεώ, όταν ο κος Τσίπρας θα μείνει εκτός βουλής με τις ανοησίες που κάνει ίσως να βάλει μυαλό και όταν στα 40 του θα ξαναπολιτευτεί θα καταλάβει ότι ο κόσμος την αντιλαμβάνεται και την υποκρισία και την κακεντρέχεια.

    ...και αν έχει τα κότσια, ας ζητήσει τουλάχιστον συγνώμη απο τις χιλιάδες οικογένειες που δεν του έφταιγαν σε τίποτα και έκαναν μαύρα Χριστούγεννα.

    Αντε από εκεί ψεύτες και υποκριτές πολιτικάντηδες της κακιάς ώρας...